Waalwijkse en Langst Courant Uit do Langstraat STASSAR BRILLEN WAALWIJK DR. MARTENS 25 JAAR ARTS TE VLIJMEN Orunen Vlijmen Haarsteeg HEUSDEH Sprang - Oapalle Sprang Gapelle Waspik MAANDAG 16 SEPTEMBER '57 Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij An to on Tieten Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 80e JAARGANG No- 69 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs: 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief TEL.-ADRES: „ECHO" De Hoge Braken. De oude noodkerk, die thans ver bouwd wordt tot een prima ont spanningsgebouw met een toneel zaal met 600 zitplaatsen, alsmede verschillende vergaderzaaltjes en 'n ruime koffiekamer, heeft een naam gekregen. Het gebouw zal in de toe komst de naam dragen van „De Hoge Braken". Weer een slippartij in de Grotestraat. In de Grotestraat nabij Bloch Stibbe had vrijdagmorgen een slip partij plaats, waarbij het ditmaal de melkventer, de heer Maas, met zijn wagen moest ontgelden. Een trailer, komende van de richting Waalwijk, moest remmen voor een BBA-bus. Het gevolg hiervan was dat de trai ler slipte, waardoor de melkwagen werd omgekipt en de heer Maas verwondingen opliep. Dit is het 26ste slipgeval daar ter plaatse in 1957. Het slipgevaar is er zeer groot, terwijl het nergens staat aangegeven. K.A.B. AFD. VLIJMEN. Het bestuur van de K.A.B. afd. Vlijmen komt deze week in vergadering bijeen om het winterprogramma op te stellen. WEDVLUCHT. Zondag hield de Combinatie Drunen - Nieuwkuijk - Vlijmen een wedvlucht met oude en jonge duiven vanuit Neuf villes; afstand 154 km; los 8.15; eerste duif 10- 00-12 uur, laatste prijswinnende duif 10- 9-12 uur. Uitslag als volgt; L. v. d. Wiel 1; Jos Kuys 2, 6, 12; W. van Vugt 3, 10, 19, 20; A. Roestenberg 4, 18; P. Scherpenburg 5; A. Dekkers 7; H. Oosterwaal 8, 21; G. v. Kruyten 9; G. v. Ravensteijn 11, 14; H. Brok 13, 16; H. v. Huiten 15; M. Pelders 17. INTERLOKALE FOKVEEDAG. De Interlocale Fokveedag die vrijdag j.l. door de K.I.-vereniging Drunen en Om streken alhier op het bedrijf van de vee houder P. Buis werd gehouden, is óndanks de minder gunstige weersgesteldheid toch Uitstekend geslaagd. Er namen in totaal 100 fokkers, met pl.m. 250 runderen aan deze fokveedag, waarvan de uitvoering be rustte bij de plaatselijke Fok- en Controle- Vereniging, deel. Een zeer mooi aantal, waaruit wel blijkt dat in het rayon van de K.I.-vereniging veel animo voor de vee houderij bestaat Ook over de publieke be langstelling hadden de organisatoren niet te klagen. Te circa 10 uur werd de Fok veedag door wethouder van Oijen geopend. In zijn openingswoord memoreerde hij het belang van de Fok- en Controlevereniging en wenste vooral de houders van de inge zonden dieren veel succes toe. Hierna werd begonnen met het rangschikken van de runderen in de diverse rubrieken. De jury bestond uit de heren J. Abra hams, Hilvarenbeek, W. Baltussen, Berli- cum, C. v. d. Bosch, Moergestel, C. de Boer, Helvoirt, Th. Schouten, Berlicum, C. Tonnen, Maren, J. Verhagen, Berlicum en Jac. Westerlaken, Rosmalen. Als alge meen arbiter trad op ir. Veldman van het Rijksveeteeltconsulentschap voor N.-Br. Volgens het oordeel van de jury kon deze fokveedag in kwaliteit en aantal met vele fokveedagen concurreren. Aan het slot konden de navolgende le prijzen worden toegekend. Prestatieklasse melkgevende koeien: Em ma 5, la eig. P. Buys, Haarsteeg; Piëta 2, lb eig. Th. van Bokhoven, Luttelherpt; An na 3, lc eig. P. Buys, Haarsteeg. Prestatieklasse droogstaande koeien: Til da 15, la eig. J. Pulles-v. d. Brandt, Haar steeg; Marietje 3, lb eig. J. Pulles-v. d. Brandt, Haarsteeg. Melkgevende koeien: Luus la eig. A. J. Buys, Herpt; Trui lb eig. M. Kok, Haar steeg; Anja le eig. Fr. Brekelmans, Bok hoven; Truus 3 lc eig. H. v, Esch, Haar steeg; Cunera lb eig. W. v. d. Brandt, Haarsteeg; Luus 2 lc eig. E. de Gouw, Nieuwkuijk; Dora 2 la eig. Gebr. v. Oyen, Haarsteeg; Gonda 11 lb eig. M. Kok, Haarsteeg; Piëta 2 lc eig. Gebr. v. Oyen, Haarsteeg; Mien la eig. Gebr. v. Oyen, Haarsteeg; Irene 3, lb eig. M. v. d. Brandt Haarsteeg; Julia la eig. A. C. Hoorn, He- dikhuizen; Corrie 8 lb eig. M. J. Pulles, Haarsteeg; Marietje 5 lc eig. M. A. v. Korven, Herpt; Tina ld eig. J. P. Luyben, Luttelherpt; Gerda le eig. G. v. Helvoirt, Vlijmen; Leentje 2 la eig. A. Vugts, Bok hoven; Toosje 3 lb eig. Th. Kouwenberg, Herpt; Rozetta 2 la eig. W. v. d. Brandt, Haarsteeg; Janny 1 b eig. P. Aarts, Dru nen. Droogstaande koeien: Ureina la eig, W. v. d. Brandt, Haarsteeg; Nelly lb eig. Chr. Bruysters, Hedikhuizen; Lies 3 lc eig. A J. Buys, Herpt; Thea ld eig. P. van Haren Hedikhuizen; Doortje le eig. M. de Vaan Vlijmen; Greta 2 la eig. Andries v. d. Brandt Haarsteeg; Nethalie lb eig. E. de Gouw Nieuwkuijk; Thera lc eig. P. van Haren Hedikhuizen; Betsy 3 la eig. A. v d. Hoven Drunen; Marie 7 lb eig. Fr, Vermeer Elshout; Lotje la eig. Gebr. Geffen Hedikhuizen; Leny 2 lb eig. G, Kok Haarsteeg; Irena 4 la eig. M. v. d Brandt Haarsteeg; Rika 2 lb eig. Fr. d. Brandt Nieuwkuijk; Lina 2 le eig. j v. d. Lee Vlijmen; Dina ld eig. Gebr. v. Geffen Hedikhuizen; Tonny 3 le eig. Chr, Bruysters Hedikhuizen; Jo 3 la eig. Gebr. v. Oyen Haarsteeg; Fia 2 la eig. W. v. d. Brandt Haarsteeg; Julia 1 eig. J. Klijn Elshout. Volbloedvaarzen: Tilda 16 la eig. J. Pulles-v. d. Brandt Haarsteeg; Doeliste lb, eig. W. v. d. Brandt Haarsteeg; Nelly 7, la eig. L. v, Cromvoirt Bokhoven; Beatrix la eig. A. C. Hoorn Hedikhuizen; Anja 2 lb eig. Fr. Brekelmans Bokhoven; Maria 3 le eig. J. v. Huiten Nieuwkuijk; Piëta 6 ld eig. Gebr. v. Oijen Haarsteeg; Roos je 3 la eig. G. Kuys Vlijmen; Rietje lb eig. W, v. d. Brandt Haarsteeg; Lena 2 le eig. W. v. d. Brandt Haarsteeg; Silvia la eig. H. J. de Wilt Herpt; Lotje 17 lb eig. Wed. A. van Veluw Haarsteeg; Dora 7 lc eig. Gebr. v. Oyen Haarsteeg; Bertha 1 la eig. J. v. Huiten Nieuwkuijk; Jo 5 lb eig. Gebr. v. Oyen Haarsteeg. Fokverenigingsvaarzen: Tonny 7 la eig. C. van Delft Drunen; Toosje 2 lb eig. Gebr. v. Geffen Hedikhuizen; Bertha la eig. W. v. d. Brandt Haarsteeg; Piëta 9 lb eig. M. J. v. Falier Haarsteeg; Mina 6 le eig. Kind. v. Rooy Drunen; Geertje 6 la eig. J. v. d. Lee Vlijmen; Doortje 3 la eig. M. de Vaan Vlijmen; Gerda 11 lb eig. M. Kok Haarsteeg; Cornelia 3 lc eig. W. v. d. Brandt Haarsteeg. Collectie 3 stuks afgekalfde koeien van één eigenaar: la M. A. v. Korven Herpt; lb M. Kok Haarsteeg; lc E. de Gouw Nieuwkuijk; 1 d Jac. Luiben Herpt. Collectie 3 stuks vaarzen van één eige naar: la Gebr. v. Oyen Haarsteeg. Collectie 4 stuks afgekalfde koeien van één eigenaar: la Gebr. v. Oyen Haar steeg; lb Gebr. v. Geffen Hedikhuizen; lc M v. d. Brandt Haarsteeg. Collectie 4 stuks vaarzen van één eige naar: la Gebr. v.. Geffen Hedikhuizen. Fokverenigingsgroepen (6 stuks): 1 Herpt, 2 Haarsteeg, 3 Vlijmen, 4 Nieuwkuijk. Kampioenskeuring melkgevende koeien: Kampioen Julia van A. v. Hoorn Hedik huizen; res. kampioen Truus 3 van H. van Esch. GELDLENINGEN VOOR WEGVERBETERINGEN. De Raad der gemeente Heusden kwam vrijdag 13 sept. j.l. in spoedeisende open bare vergadering bijeen. Met kennisgeving was afwezig de heer Rijke. In de notulen van de vorige vergadering werd op verzoek van de heer van Herpt een kleine wijziging aangebracht naar aan leiding van een door hun gedane opmer king over de Verolmestraat, welke straat naam in de vorige vergadring voor het uit breidingsplan te Oudheusden werd aange wezen. Spreker had gezegd zich met deze straatnaam te kunnen verenigen als de heer Verolme ermede accoord zou gaan. Bij de ingekomen stukken was een schrij ven van Ged. Staten betreffende een vroe ger genomen raadsbesluit tot aankoop van een terrein van de heer Muskens. Hiervoor zal een vaste lening moeten worden aan gegaan. Punt 3. Het voorstel van Burg. en Wet houders tot het aangaan van geldleningen. Een geldlening kon bij een bedrijf hier ter plaatse worden aangegaan tegen eer rentepercentage van 4 met een looptijd van 5 jaar, ter financiering, van het object wegverbetering ter ontsluiting van het, in dustrieterrein. Een tweede lening kan worden aange gaan van de Godshuizen alhier, groot f 41.000.-, tegen 4)4 rente met een looptijd van 30 jaar, ter financiering weg verbetering Oudheusdense poort - Singel. Tot het aangaan van beide leningen gaf de raad zijn goedkeuring. Verder was er een verzoek ingekomen van de heer Weck ingevolge art. 13 der L.O. wet om' tegemoetkoming in de reis kosten van twee zijner kinderen welke de Chr. school te Genderen bezoeken. Beslo ten werd voor het eerste kind 50 pet. en voor het tweede kind 60 pet. der gemaak te reiskosten te vergoeden. Eenzelfde verzoek van dhr. Stam, wiens kind ook de Chr. school te Genderen be zocht, werd afgewezen, daar zijn inkomen boven het tarief was gelegen, hetwelk voor vergoeding in aanmerking komt. Hierna volgde de sluiting. FOKVEEDAG TE SPRANG-CAPELLE. Door de K.I.-vereniging De Langstraat werd de tweede fokveedag georganiseerd op de terreinen achter het K.I.-station te Sprang-Capelle. Er werden ongeveer 240 dieren aangevoerd. Hiervan stamden er ruim 200 af van aldaar gestalde dieren. Hieruit blijkt dat de boeren uit de Lang straat zoveel mogelijk zelf hun melkkoeien trachten te fokken. Het merendeel der aan gevoerde dieren werd geleverd door de afdeling Raamsdonk, gevolgd door Waspik, Elshout, Kaatsheuvel en Capelle. Na het welkomstwoord van voorzitter P. J. de Bont, werd de dag officieel geopend door dokter Winkelman, loco-burgemeester van Sprang-Capelle. Hij vond het zeer verheu gend, dat het peil der koeien in deze streek zo snel kon worden opgevoerd. Begonnen werd met de keuring der af stammelingen van stier Dokter Lucht en Velde. Deze groep van 70 jonge dieren werd door de provinciale commissie als een uniforme en goed ontwikkelde groep be oordeeld. Verder werden van de stier Swetwyck Piet één groep, en van de stier Swetwyck Sikkema twee groepen van 10 dieren samengesteld, zodat tezamen met de groep van Dokter Veld en Lucht vier groe pen van 10 dieren de kleuren van de K.I.- vereniging De Langstraat zullen verdedi gen op de centrale provinciale fokveedag te Breda. Nadat de jury in snel tempo de zaak verder afwerkte, gaf ingenieur Blauw hof, veeteelt-consulent voor Noord-Bra bant, aan het talrijk publiek zijn indruk van de dag weer. Hij zei o.m. dat de vooruit gang in deze streek goed waarneembaar is en dat de K.I.-vereniging De Langstraat mag terugzien op een goed georganiseerde fokveedag. Hier volgt de uitslag; wij geven alleen de eerste prijzen Rubr. 1 1 Bertha 2 van J. Hooij- maijers, Raamsdonk; 2 Aaltje 2 van Wed. W. Timmermans, Capelle. Rubr. 2: 1 Nelly 7 van W. Biemans, Waspik; 2 Clazina 2 van J. de Rooij, Raamsdonk; 3 Henny 8 van W. Knaap, Raamsdonk; 4 Anna 5 van J. Hooijmaijers, Raamsdonk; 5 Jetje 7 van Wed. A. Mus kens, Elshout; 6 Lizetta 10 van J. v. d. Staak-Piron, Oudenbosch. Rubr. 3: 1 Meile 1 van Gebr. de Wit, Raamsdonk; 2 Lucia 63 van W. Klein-van Gils, Elshout; 3 Toosje 5 van J. A. Kamp, Raamsdonk. Rubr. 4: 1 Grea 3 van W. Biemans Waspik; 2 Nolda 2 van J. Hooijmaijers, Raamsdonk; 3 Lucia 62 van W. Klein-van Gils, Elshout; 4 Saartje 1 van P. J. van Strien, Raamsdonk; 5 Trees 8 van A. A. de Jong, Kaatsheuvel; 6 Maria 16 van A. J. Zijlmans, Raamsdonk. Rubr. 5: Nelly 13 van J. C. van Strien, Raamsdonk; 2 Beatrix 6 van J. van Strien, Raamsdonk; 3 Dimphy 6 van A. C. Kamp- Biemans, Waspik; 4 Nelly 11 van J. C. v. Strien, Raamsdonk. Rubr. 6: 1 Bertba 3 van C. G. Langer- werf, Raamsdonk; 2 Pibetje 43 van Gebr, J. en H. Craaijo, Sprang-Capelle; 3 Anna 3 van H. Kuijsten, Kaatsheuvel. Rubr. 7: 1 Elly 2 van J. H. Kuijsters, Raamsdonk; 2 Leentje 3 van Christ v. d. Heikant, Raamsdonk; 3 Lucia 6 van A W. van Strien, Raamsdonk; 4 Johanna 5 van Th. van Dongen, Raamsdonk; 5 An na 10 van P. J. de Bont, Raamsdonk. Rubr. 8: 1 Marie 8 van J. A. Kemmeren Waspik; 2 Sjaantje 7 van J. de Vos, Ca pelle; 3 Beemsterboer 11 van Wed. B. Timmermans, Capelle; 4 Juffer 28 van A. C. L. Kamp-Langerwerf, Waspik; 5 Dora 55 van J. de Bont, Oud-Heusden; 6 Jetje 10 van G. Pulles, Elshout. Rubr. 9: gekalfde: 1 Betje 10 van P. A. C. van Huiten, Elshout; 2 Maaike 1 van A. A. Schoenmakers, Raamsdonk. Rubr. 10: 1 Corry 10 van Jac. Meijs Pz., Waspik; 2 Fientje 5 van Jan Boezer, Ca pelle; 3 Corry 4 van P. J. Broekmans, Raamsdonk; 4 Bernhardzuster 3 van Jac. Meijs Pz., Waspik. Rubr. 11: 1 Romkje 2 van P. C. van Huiten, Elshout; 2 Ria 8 van H. J. Kuijs ters, Raamsdonk; 3 Marie 9 van J. A. Kemmeren, Waspik; 4 Pietje 12 van C. J. van Strien, Raamsdonk; 5 Jetje 85 van W. Kleijn-Westerlaken, Elshout. Rubr. 12: 1 Tommy 7 van Wed. A Muskens, Elshout; 2 Johanna 12 van J. v. d. Slack-Piron, Oud-Heusden; 3 Elsje 7 van M. J. Verschure, Waspik; 4 Sientje 3 van Th. van Dongen, Raamsdonk. Rubr. 13: 1 Theresa 71 van P. C. van Huiten, Elshout; 2 Mina 9 van Jan de Kort, Kaatsheuvel; 3 Romkje 3 van P. C. van Huiten, Elshout; 4 Lotje 3 van W. Klijn- Westerlaken, Elshout; 5 Mientje 6 van Chr. v. d. Heijkant, Raamsdonk. Rubr. 14: 1 Rika 18 van D. Pulles, Els hout; 2 Boukje 3 van A. C. Kamp-Lan- gerwerf, Waspik; 3 Rika 1 van P. J. Broekmans, Raamsdonk; 4 Nelly 3 van A. Boons, Raamsdonk; 5 Nelly van G. J. Knaap te Raamsdonk; 6 Anna 4 van H. Kuijsters, Kaatsheuvel. Rubr. 15: Lucia 68 van W. Klijn, Els hout; 2 Mientje 7 van J. Ca Meijs, Was-'*' pik; 3 Adrie 4 van W. D. Knaap, Raams donk; 4 Roosje 4 van H. Kort, Kaatsheu vel. Rubr. 16: Nelly 12 van W. Biemans, Waspik; 2 Boutje 62 van Jac. Pijnenburg, Loonopzand; 3 Liza 8 van C. Verboven, Kaatsheuvel; 4 Johanna 2 van S. Lankhuij- zen, Raamsdonk; 5 Jo 10 van J. A. Kem meren, Waspik; 6 Aagje 2 van S. Lank- huijzen, Raamsdonk; 7 Dimphy 7 van A. C. Kamp-Biemans, Waspik; 8 Wilhelmina 93 van P. J. de Bont, Raamsdonk; 9 Cor ry 3 van P. J. van Strien, Raamsdonk. Rubr. 17: 1 Elsje 5 van M. Kroot, Kaatsheuvel; 2 Elsje 8 van M. J. Ver schure, Waspik; 3 Trees 9 van A. A. dc Jong, Kaatsheuvel; 4 Dora 8 van A. A. Je Jong, Kaatsheuvel; 5 Kee van Jan de Kort, Kaatsheuvel. Kampioen: Nelly 13 van J. C. v. Strien, Raamsdonk. Reserve-kampioen: Bertha 2 van J. Hooijmaijers, Raamsdonk. STICHTING CHR. U.L.O.-SCHOOL. - Uit de besturen der Christelijke lagere scholen in de gemeente Sprang-Capelle heeft zich een voorlopig bestuur gevormd, dat de vraag heeft onderzocht of door sa menwerking de oprichting van een Chr. Ulo-school in onze gemeente kan worden tot stand gebracht. Het ligt in de bedoe ling voor dit doel een rechtspersoonlijk heid bezittende vereniging in het leven te roepen. Het voorlopig bestuur heeft zich in een schrijven tot vele ingezetene belang hebbenden gewend, waarin deze worden uitgenodigd tot bijwoning van een opricn- tingsvergadering voor bedoelde vereniging, waarvan het de bedoeling is dat deze zich aansluit bij de Vereniging voor Chr. Nat. Onderwijs te 's-Gravenhage, zodat de leden van alle kerkelijke richtingen zich hierbij kunnen aansluiten, mits zij de grondslag van de nieuwe vereniging „de H. Schrift als Woord Gods naar opvatting, vastgelegd in de belijdenisgeschriften van de kerken der Reformatie hier te lande", onderschrij ven. De oprichtingsvergadering, waarin de statuten zullen worden vastgesteld en het bestuur zal worden gekozen, zal worden gehouden op a.s. woensdag 18 sept. des avonds half acht, in de Chr. Kleuterschool aan de Loonsedijk. AFSCHEID DS. VAN DEN HOUT. In de Dienst des Woords van a.s. zon dagavond 7 uur zal Ds. N. W, van den Hout afscheid nemen van de Geref. Kerk alhier. FILMAVOND. Vanwege de plaatselijke commissie „Draagt Elkanders Lasten", Fonds voor Sociale Doeleinden van het Chr. Nat. Vak verbond, zal op donderdag 17 oktober a.s., in het gebouw van de Chr. Volksbond al hier een filmavond worden georganiseerd, waarop de kleurenfilm: „Vechten en Die nen" zal worden vertoond. Het ligt tevens in de bedoeling des namiddags om 5 uur een voorstelling voor de jeugd te verzor gen met een speciaal kinderprogramma. POLS GEBROKEN. De 16-jarige P. H. uit de Jan de Rooij- straat kwam j.l, zaterdag van de fiets te vallen, met het ongelukkige gevolg dat hij een pols brak. Dr. Winkelman achtte over brenging naar het ziekenhuis te Waalwijk noodzakelijk, waar hij ter behandeling is opgenomen. BEROEP NIET AANGENOMEN. Ds. Haring, Ned. Herv. Pred. aan de Loonsendijk heeft het op hem uitgebracht beroep naar de gemeente Ter Aar niet aangenomen. JEUGDKORPS KUNST NA ARBEID. De pogingen die het bestuur van het fanfarekorps Kunst na Arbeid heeft gedaan om een jeugdkorps op te richten kunnen geslaagd worden genoemd. Reeds hebben zich een 20-tal jongelui opgegeven om als lid toe te treden tot het jeugdkorps. De eerste bijeenkomst met de jongens zal gehouden worden op woensdag 2 okto ber a.s. De uitnodigingen, zowel voor de jongelui als voor de ouders, die de eerste avond kunnen bijwonen, zullen een dezer dagen worden verzonden. Op deze avond zal de heer Tendijck, secretaris van de Ned. Federatie van Har monie- en fanfaregezelschappen afd.. Nrd- Brabant te 's-Hertogenbosch een inleiding houden over het doel en wezen van de jeugdkorpsen. Indien er nog jongens zijn die zich als lid willen opgeven voor het jeugdkorps, kunnen zij dat doen bij een der leden van het bestuur van Kunst na Arbeid. White BoysBe Ready 04. White Boys heeft het in deze wed strijd niet verder kunnen brengen dan een verdiende nederlaag. De jongens van Be Ready waren de Boys volkomen de baas, doch de eerste 20 min. speelden de Boys een goede wedstrijd. Plotseling kwam er in deze periode van licht over wicht een goede kans voor Be Rea dy, welke kans dan ook benut werd door de midvoor, door onhoudbaar in te schieten; 01. Met deze stand kwam de rust. Wie gedacht had dat White Boys na de rust flink uit de hoek zou komen, kwam bedrogen uit, want 't was weer Be Ready die het heft in handen nam en dit ook behield tot het einde van de strijd. Zelfs zagen zij kans de stand op te voeren tot 04, hetgeen, gezien 't harde wer ken van de Boys-jongens, toch wel een weinig geflatteerd was. Een te- genpuntje zou zeker verdiend zijn geweest. Laten we hopen dat het de volgende keer beter gaat. Boerenjeugddag te Waspik een nat festijn. Zaterdag j.l. werd in Waspik een boerenjeugddag gehouden, die was georganiseerd door de R.K.B.B. en R.K.J.B. van Raamsdonk en Waspik. Ondanks het feit dat dit feest voor feen deel letterlijk in het water is gevallen door het bijzonder slechte weer, mag deze dag, voor zover die dan doorgang vond, voor 100% ge slaagd heten. Maar voor deze bij zonder actieve verenigingen is het toch wel erg spijtig dat zij het zo slecht troffen. Doord deze force ma jeur moest het middagprogramma worden verdaagd tot nader te bepa len datum. Dit gedeelte omvatte en kele demonstraties, verschillende athletieknummers en enkele andere wedstrijden zoals: kruiwagenrace, schenkbladrace, appelhappen en stoelendans. Een en ander kon we- Grote vriend van alle inwoners wordt in de bloemetjes gezet. Als er iemand opziet tegen zater dag 21 sept, a.s., dan is dat wel dr. T. P. Martens te Vlijmen, want dan zal, alle tegenstrubbelingen van de jubilaris ten spijt, in Vlijmen 't feit worden herdacht dat dr. Martens 25 jaar als arts in deze gemeente werk zaam is. Hoewel dit een niet alle daags feit is, zou de jubilaris toch maar het liefst zien dat de Vlijme- naren alle huldigingsplannen uit hun hoofd zetten. Dr. Martens is na melijk een man die wars is van alle nadrukkelijk gedoe. Hij zegt dit niet alleen, maar iedereen die hem kent, zal kunnen beamen dat hem dit uit de grond van zijn hart komt. Dr. Martens is een man die liever drie dagen dag en nacht in touw is, dan één huldiging te ondergaan. Een van zijn vurigste wensen is dan ook geweest, dat niemand zich zou her inneren dat hij zich in 1932 als arts in Vlijmen vestigde. Maar die ie mand was er natuurlijk wel en daarom wordt de 21ste september voor dr. Martens een zware dag. Aanvankelijk meende hij een huldi ging te kunnen ontlopen door te zeggen: in die week ben ik er niet, maar het antwoord van de Vlijme- naren was heel laconiek: dan dóen we het als u terugkomt. En omdat je niet voor je hele verdere leven kunt wegblijven uit de gemeente waar je 25 jaar lang met hart en ziel gewerkt hebt, heeft dr. Martens er zich maar hoofdschuddend en brommend bij neergelegd. Hoewel men enerzijds het stand punt van de jubilaris kan begrijpen, moet men anderzijds toch begrip hebben voor het verlangen van de Vlijmenaren, die nu wel eens na drukkelijk en in 't openbaar van hun erkentelijkheid jegens dr. Martens willen blijk geven. En dit is te meer te begrijpen als men weet wat dr. Martens in de loop van 25 jaar voor duizenden patiënten heeft gedaan, niet alleen als arts, maar ook en vooral als mens. Voor dr. Martens bestond niet alleen de ziekte, maar ook de mens, voor wie een hartelijk gesprek van hart tot hart heel vaak een heilzamer medicijn is dan een pil of een drankje. Zo heeft dr. Mar tens zijn taak gezien: niet alleen 'n geneesheer naar het lichaam, maar waar dat mogelijk was ook naar het hart, naar de geest. Met deze hoge opvatting van zijn taak zijn hem in Vlijmen en wijde omgeving een sympathie en vriendschap ten deel gevallen, die in woorden niet zijn weer te geven. De dankbaarheid van zijn patiënten kunnen wij het beste illustreren met het volgende voorbeeld. Het is al enige jaren ge leden dat dr. Martens op St. Nieo- laasavond een pakje ontving. In dat pakje zaten o.m. met een touwtje aaneengeregen sigarettenpeukjes. Er was 'n briefje bij, waarin stond: „dr. Martens, dit zijn de peukjes van de sigaretten die u aan mijn ziekbed hebt opgerookt. Het waren kostbare uren". Aan het touwtje za ten 42 sigarettenpeukjes. Dit kleine voorval, dat met tientallen andere zou zijn aan te vullen, zegt meer dan uitgebreide lofuitingen aan het adres van dr. Martens. Dr. Martens heeft Vlijmen gekend in zijn heel slechte en in zijn goede jaren. Over de toestanden in de dertiger jaren kan hij staaltjes-ver tellen die getuigen van het schrij nende leed en de onvoorstelbare ar moede in die dagen. Vandaag op de dag is dat anders, zoals ook de po sitie van de dokter anders is komen te liggen. Van dr. Martens kan worden ge zegd, dat hij dag en nacht gereed staat om de helpende hand te bie den en dat niet alleen waar het me dische aangelegenheden betreft. Hij wordt daarbij metterdaad bijgestaan door zijn echtgenote, die zich al een even grote plaats in de harten der Vlijmenaren heeft veroverd als de dokter zelf. Geen wonder dus, dat er de volgende week bloemen en nog wel andere zaken op tafel zul len komen, waarmee de inwoners van Vlijmen uitdrukking zullen willen geven aan hun dankbaarheid. Het initiatief tot een bijzondere hul diging is uitgegaan van de EHBO- verenigingen van Vlijmen en Haar steeg en hieruit is een grootscheep se gezamenlijke actie gegroeid, waaraan welhaast elk gezin in Vlij men heeft deelgenomen. In het hul digingscomité hebben o.m. zitting pastoor Heesakkers en loco-burge meester Berkelmans. Naast zijn functie als arts in de gemeente Vlijmen heeft dr. Martens zich ook ingezet voor talrijke ande re activiteiten. Bergen werk heeft hij verzet bij de grote watersnood in 1953, hij is de bekwame docent bij de E.H.B.O.-verenigingen van Vlij men en Haarsteeg, hij was voorzit ter van de Provinciale E.H.B.O.-or- ganisatie en bestuurslid van de Na tionale E.H.B.O.-vereniging. Verder is dr. Martens een bewonderaar van de wielersport en zonder hem gaat de Ronde van Vlijmen dan ook niet door. Dit zijn nog maar enkele neven-activiteiten van de jubileren de dokter. Wat Vlijmen van dr. Martens denkt, zal 21 september wel heel duidelijk blijken. Huldiging en re ceptie hebben plaats in hotel Het Zwarte Schaap om 14.30 uur. De aanbieding van het cadeau geschiedt om 16.30 üur. Voor dr. Martens een zware dag, maar voor hem geldt dan wat hij zo vaak tegen zijn patiënten zal heb ben gezegd: even de tanden op el kaar! gens de ruimte die het vereist, niet binnenshuis gebeuren. Het ligt in de bedoeling dit gedeelte zondag a.s. af te werken, mits men dan een ge schikt terrein kan krijgen. De jeugddag begon 's morgens om 6 uur met een melkwedstrijd. Na deze wedstrijd stelde de jury (wel ke bestond uit de heren Heystek en Verheyen van het Zuivel-consulent- schap, de heer v. Loon, directeur van de Zuivelfabriek Raamsdonk Waspik, en de heer v. Ham uit Don gen) de volgende uitslag op: 1. Rie Verschuren, Waspik 197 pnt.; 2. Rie Kamp, Waspik 192 pnt.; 3. Joach. Kamp, Waspik 188% pnt.; 4. Th. Broekmans, Raamsdonk 187% pnt.; 5. C. Verschuren, Raamsdonk; 6. J. Kemmeren, Waspik; 7. Jos. Kamp, Waspik; 8. J. v. Dongen, Raams donk; 9. Sini Verschuren, Waspik; 10. J. Kamp, Raamsdonk. De prijzen van deze wedstrijd, één gouden, twee zilveren en twee bron zen medal j es, waren beschikbaar gesteld door de Coöp. Zuivelfabriek Raamsdonk-Waspik. Om half 9 werden in de kerken te Waspik, Waspik-Boven en Raams donk H.H. Missen opgedragen voor de leden der deelnemende vereni gingen. Bij de vee-beoordelingswedstrijd, die om half 10 begon, was de uit slag als volgt: 1. C. v. Strien Pzn, Raamsdonk 89 pnt.; 2. P. Verschure, Waspik 85% pnt.; 3. C. Bink, Raams donk 85 pnt.; 4. J. v. Strien, Raams donk 84% pnt.; 5. Sjef Kamp, Was pik 83% pnt.; 6. J. Kuysters, Raams donk; 7. C. v. Strien Czn, Raams donk; 8. N. v. Dongen, Raamsdonk; 9. N. v. Strien, Raamsdonk; 10. Th. Zijlmans, Waspik. Bij deze wedstrijd traden als jury leden op: de heren P. de Bont, Raamsdonk, P. van Strien, Raams donk, W. Biemans, Waspik, W. Zijl mans, Waspik, en de assistenten W. Zijlmans en C. de Cloe. Ook voor deze wedstrijd waren vijf medaljes, die beschikbaar waren gesteld door de Fok- en Controleverenigingen van Waspik en Raamsdonk. Om 11 uur volgde er een tractor- lewancitr all* ziekenfanJsen behendigheidswedstrijd. Twee be kers, beschikbaar gesteld door de firma J. Snijders te Raamsdonk, gin gen hier resp. naar W. de Wit, Was pik (54 pnt.) en P. v. Strien, Raams donk (51 pnt.). De verdere uitslag: 3. J. Langerwerf, Raamsdonk 51 p. (lauwertak); 4. P. Lodewijks, Was pik (47 pnt.); 5. B. v.Steenhoven, Waspik (47 pnt.); 6. J. de Bont, Raamsdonk (45 pnt.); 7. J. Claassen, Waspik (44 pnt.); 8. F. v. Steenho ven, Waspik (42 pnt.); 9. Th. Broek mans, Raamsdonk (42 pnt.); 10. B, Lodewijks, Waspik (42 pnt.). Bij deze wedstrijd bestond de ju ry uit de heren J. de Bont ,J. de Craen en J. Schoenmakers uit Raamsdonk, en J. Smeur, N. Ver schuren en H. de Wit uit Waspik. Intussen bekampten de boerinnen elkaar in de meisjesschool te Was pik in wedstrijden voor naaien, ko ken en bloemschikken. Ook hier werden zeer goede prestaties gele verd en de juryleden konden ver schillende prijzen eerst na loting toekennen. De uitslag: Bloemen- schikken: 1. Corrie Schoenmakers, Raamsdonk 9 pnt.; 2. Jo v. Steen hoven, Waspik 8% pnt.; 3. Rie Boons, Raamsdonk 8 pnt.; 4. Tonny v. Hooren, Waspik 8 pnt.; 5. Grarda Smits, Waspik 8 pnt.; 6. Tonny Ver schuren, Waspik 8 pnt. Naaien: 1. Rie Kamp, Waspik 21 pnt.; 2. Toos Kemmeren, Waspik 20 pnt.; 3. Jo Kuysters, Raamsdonk 20 pnt.; 4. Gonda de Bont, Raamsdonk 19 pnt.; 5. Toos Kuysters, Raams donk 19 pnt.; 6. Jo Smits, Waspik 19

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 5