KAATSHEUVEL Danslessen DANSLES Waalwijkse en Langstraatse Courant Dansschool dhr. en mevr. Van Rijswijk Dhr. en Mevr. Grijsbach BETER, MOOIER en POPULAIRE PRIJZEN PIET VAN R00IJ Eenvoudige Franse boer overwon 170 jaar geleden Europa's hoogste berg. DE TOCHT VAN DE OUDEN VAN DAGEN. HORLOGES KLOKKEN GOUDEN en ZILVEREN SIERADEN BRILLEN Bemdifk Loonopzand KAATSHEUVEL Groeiende belangstelling voor het alpinisme. Ook deze zomer weer tal van slachtoffers. VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1957 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHD VAN HEI ZUIDEN 80e JAARGANG No. 70 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" DE MATER AMABILISSCHOOL OPENT HET NIEUWE CURSUSJAAR. De Mater Amabilisschool gaat haar deuren weer openen, doch doet dat niet zonder enige officieel tintje en daarom werd maandagavond aan de opening een feestelijk karakter ge geven door een Avondmis in de ka pel van de Eerw. Zusters en een ge zellige reünie in de zaal van hotel Smit. Moderator Verheij droeg de H. Mis op, waarbij alle aanwezigen, en dat waren 't bestuur, de do centen en de leerlingen der school, aan de H. Offerande deelnamen, voorgegaan door dokter Wijtenburg, die de liturgische gebeden hardop voorzegde. Deze persoonlijke deel name aan het H. Offer, maakte gro te indruk op de meisjes. Vanaf de kapel trokken allen naar de gezellig ingerichte zaal van hotel Smit, waar men knusjes aan tafel tjes aanzat, om als inleiding getrac- teerd te worden op een heerlijke tas koffie met een belegd broodje. Mej. Brenninckmeier, de nieuwe leidster der M.A.S., maakte van de gelegenheid, dat muizende katjes niet miauwen, gebruik om een kort welkom te spreken tot het bestuur, de docenten en de leerlingen, die in zo groten getale waren opgekomen om voor dit vierde cursusjaar te starten. Na dit aangenaam intermezzo nam Mej. Gedde, de directrice van de Huishoudschool het woord, om, spe ciaal voor de leerlingen die 't pro gramma nog vreemd was, dit te ont vouwen en toe te lichten. In hoofdzaak is dit te verdelen in een kernprogramma, dat in de win termaanden wordt doorgewerkt, en een zomerprogramma van activitei ten meer naar eigen keuze. Voor de dagcursussen wordt hoofdzaak ge legd op de theorielessen, die Gods dienst, Medische raad, Verpleeg kunde, Opvoedkunde, Vragenbus, Smaakontwikkeling, Zang met stern- vorming, Huwelijkswetgeving, Ge zinsbegroting, Woninginrichting en Lichamelijke oefening omvatten. Het zomerprogramma biedt meer mogelijkheden tot eigen keuze, als sportbeoefening, toneelkunst, kook kunst in de fijne keuken, enz. Mej. Gedde noemt het verheugend voor de M.A.S. dat dit jaar gestart kan worden met een aantal leerlin gen, dat het noodzakelijk maakt met 5 nieuwe groepen te starten. Vooral stemt het tot grote voldoe ning dat dit jaar voor het eerst een groep uit Loon op Zand aan de M.A.S. deelneemt, die, naar zij hoopt, de propaganda zal zijn voor de verdere uitgroei naar dit deel van de gemeente. Door deze grote toename van leerlingen, die dit jaar ruim 70 bedraagt, is het noodzake lijk met 5 nieuwe groepen te star ten, waarvan 3 avondschool-groe pen, 1 dagschoolgroep en een groep van jongeren. Zij sprak de hoop uit dat de les sen niet alleen een bijeenkomst zul len zijn waar kennis wordt opge daan, maar meer speciaal een gele genheid waar men leert hoe men moet leven als meisje en vooral als vrouw in de tegenwoordige wereld, naar het voorbeeld van de Mater Amabilis, Maria. Als we allemaal zo 't nieuwe cur susjaar ingaan, zal het zekér zijn dat we allemaal kunnen zeggen dat weer beter van geworden zijn. Voor hen die het nog niet weten, kan 't van belang zijn te vernemen wie de verschillende docenten zijn, welke aan de M.A.S. zijn verbon den. Algemeen leidster: Mej. Bren ninckmeier; Godsdienst: Kap. Ver heij en uit Kaatsheuvel en Kapelaan Adriaanse uit Loon op Zand; Me dische raad: dokter Wijtenburg en dr. Hordijk; Zang en muziek: dhr. Goossen en mej. Goossen; Huwe lijkswetgeving: mr. Robbers; Koken: a.s. zondagavond van 7-9 uur Uitsluitend voor BEGINNELINGEN Zaal Hotel SMIT Kaatsheuvel Om teleurstelling te voor komen KOM ZONDAG Alles bijeen een start voor de M.A.S., die de inzet, een enthousias me te kweken, zeker heeft bereikt. Dinsdag zijn de cursussen begon nen. Het voorbereidend werk is zo goed als klaar, orn de oudjes van Kaats heuvel zaterdag a.s. weer een gezel lige dag te bereiden met een tocht, mogelijk gemaakt door de autobe zitters van Kaatsheuvel. Het wordt weer een hele stoet, die minstens 80 auto's en de nodige dienstwagens telt. Autobussen gaan dit jaar in de stoet niet mee. Het comité heeft noodgedwongen 't aan tal deelnemers moeten beperken en het bedraagt nu met chauffeurs en dienstdoend personeel inbegrepen, nog ongeveer 350. De opstelling, waarmee om 1 uur wordt aangevangen, geschiedt weer in de Hoofdstraat. De eerste wagen staat tegenover de woning van dok ter Raaijmaakers. Het comité doet nog een zeer dringend beroep op al le chauffeurs om op tijd aanwezig te zijn, zodat om half 2 kan worden gestart. Dit is nodig omdat in „De Engel" te Baarle-Nassau, waar de kofietafel wordt aangeboden, de zaal om zes uur ontruimd moet zijn, daar nog een ander gezelschap moet worden bediend. Voor de eerste keer wordt de rou te gereden zonder begeleiding van Verkeerspolitie, daar voor begelei ding geen manschappen meer be schikbaar gesteld kunnen worden. Het is daarom van het grootste be lang dat door de deelnemers alle aandacht wordt geschonken aan de regelingen, die getroffen zijn om de tocht een ordelijk verloop te doen hebben. Hoofdzaak hierbij is, dat zo wel bij de opstelling als bij de heen- en terugreis, iedereen juist op tijd en juist op zijn plaats is. De te volgen route is: Hoofdstraat, Peperstraat, Gasthuisstraat, Van Heeswijkstraat, Horst, Provinciale- weg, Sprang, Besoyensestraat, Waal wijk langs het spoor tot het Willem mej. v. Iersel; Naaien: mej. Broeken en mej. v. Laarhoven; Opvoedkun de, Vragenbus en Smaakontwikke ling: mej. Gedde; Gymnastiek: dhr, Groels en dhr. Qugadvliet; Ver pleegkunde en Kinderverzorging: Zuster Coenen. Na een korte pauze vertoonde me] Brenninckmeier een serie lichtbeel den over de practische resultaten van het Mater Amabilis-onderwijs, onder de titel „Vrij uitzicht op het leven", waardoor een inzicht werd gegeven van wat een met vrucht ge volgde M.A.S.-cursus voor de prac tijk oplevert. Lid v.d.r.k. Bond ,,St. Filipo" Inschrijving op 22 sept, van 12-1 uur in de GILDENBOND Een kursus, waar men vlug en goed dansen leert, in een prettige sfeer voor iedereen. van Oranje-College, daar linksaf door het nieuwe gedeelte van Be- soyen-Waalwijk tot de Kerkstraat, door de Kerkstraat tot de Grote straat, deze oversteken en de weg volgen langs de Haven naar de Zo merdijk, langs Doeveren, Heesbeen tot de richtingwijzer naar de Heus- dense brug, over de brug linksaf naar Genderen, Eethen, Meeuwen; Dussen kruispunt HankRijksweg 27 naar Keizersveer, Geertruiden- berg, Raamsdonksveer, Oosterhout door het park, de weg langs 't nieu we Capucijnenklooster, richting Breda, over de Singel, Ginneken, Ulvenhout, Chaam naar Baarle-Nas sau,'waar de politie ons op 't plein tje instructies geeft bij het uitstap pen. De terugweg gaat over Gilze, kruis punt Lan'genbergseweg-Rijksweg 63, Rijen, Dongen, Klein-Dongen, Don- gensevaart naai' Kaatsheuvel via Sweensstr., Berndijksestraat Markt. De heenreis is 87 km., terwijl de terugreis 35 km. is. Om 7 uur arri veert de stoet op de Markt, waar een gebruikelijk dankwoord gespro ken wordt en de ontbinding plaats heeft. De muziekgezelschappen staan langs de weg en op de Markt opgesteld om de reizigers te verwel komen. Het comité is er van verze kerd dat het, evenals andere jaren, op de volle medewerking van de ge hele burgerij mag rekenen. DE VAKORGANISATIE „ST. WILLIBRORDUS" IN HET GOUD. Werd vorig jaar met grote luister het gouden bestaansfeest van de R.K. Werkliedenvereniging gevierd, nu staat de viering van de Vakor ganisatie „St. Willibrordus" voor de deur. Reeds verscheen de feestgids van het gouden jubileum, dat zon dag 29 sept. a.s. herdacht wordt. In deze feestgids lezen we o.m. een voorwoord van de Bondsvoorzitter, de heer H. B. Vink, dat wij om de belangrijkheid hier laten volgen. De heer Vink schrijft: In de annalen van onze bond le zen wij, dat de afdeling Kaatsheu vel eind augustus 1907 werd opge richt en reeds direct actief werk zaam was. Dat de jubilerende afde ling dit steeds gedurende de afge lopen 50 jaar gebleven is, weten wij allen. In het jaar van haar oprichting werd direct begonnen met steun te verlenen aan de leden, die gedoemd waren tot werkloosheid. Men be greep, dat de volslagen afhankelijke arbeider weer onafhankelijk moest worden gemaakt en tegen een van de vele risico's van de arbeid, n.l. de werkloosheid, beschermd diende te worden. Met deze eerste daad van christelijke solidariteit werd door de jonge afdeling een begin gemaakt met een van de vele idealen, die zij in haar vanen had geschreven, n.l. meer bestaans- en rechtszekerheid voor de arbeider te verwezenlijken. De christelijke solidariteit bleek ook telkens weer bij de vele stakingen, die moesten worden gevoerd om de erkenning te verkrijgen van de Ne derlandse R.K. Schoen- en Lederbe- werkersbond. Immers door het ont breken van „stakingskassen" moest door middel van steunlijsten wor den getracht de nodige gelden bij een te brengen om stand te kunnen hoqden tegen de overmacht van de werkgevers. Zo moest de bond, die in 1909 als nationale vakbond was gesticht, haar plaats veroveren. De afdeling Kaatsheuvel heeft in deze strijd om erkenning een zeer groot aandeel gehad. Immers, haar nooit te vergeten eerste voorzitter, dhr. C. Roestenberg zaliger, heeft hierbij leiding gegeven. Een harde strijd moest worden gevoerd tegen het ontzaglijk sociale euvel van de gedwongen winkelnering. In een van de oude geschriften lezen we hierover: dat het woord van Paus Leo XIII, dat „een bijkans slaven juk de arbeider is opgelegd", niet 't minst gold voor de schoenmakers en leerlooiers. En ook dit kwaad werd overwonnen. De organisatie van schoenmakers en leerlooiers vond erkenning, en overleg met de werk gevers werd vrijwel regel. Heel veel is er in de afgelopen 50 jaren be reikt. Kinderbijslagfondsen, pen sioenregelingen, pensioenfondsen en nog vele sociale voorzieningen kwa men tot stand, kortom, materieel is de positie van de arbeider stukken verbeterd. Ook het maatschappelijk beeld is veranderd. Zo is bijv. de schoenindustrie niet meer alleen huisindustrie. De Brabantse industrie in het al gemeen genomen, neemt een voor name plaats is in onze Nederlandse nijverheid. Maar ook op speciaal terrein is het beeld veranderd. Vak raden, bedrijfsraden en zelfs be- drijfsschappen, o.a. voor de schoen industrie, zijn tot stand gekomen. De samenwerking tussen werkge ver en werknemer met zoveel moei te veroverd, heeft vaste vorm ge kregen, waarvan wij allen de vruch ten plukken. Met grote dankbaar heid denken wij terug aan de vele mannen, die met een rotsvast ge loof en een christelijke strijdbaar heid zich hebben ingezet voor hun idealen. Wat er bereikt is, hebben wij aan hen te danken. Laten we bij dit gouden feest ook hen niet vergeten. Mogen de jonge ren de fakkel van hen overnemen en hun werk voortzetten, gedachtig het woord van de dichter kunnen ook zij dan zingen: De poorten der fabrieken open en sneller naar de zon en zullen zingend verder lopen tot waar het licht begon. Aan de jubilerende afdeling onze gelukwensen. (Leverancier van alle ziekenfondsen) DOKTERS ZONDAGDIENST. De practijk van dokter Wijtenburg te Kaatsheuvel en dokter De Vries te Loon op Zand, wordt waargeno men door dokter R. Raaijmaakers, Hoofdstraat 68a Kaatsheuvel; telef. 04167 - 2050. PATER MAANICUS. Pater Maanicus, de pater die nauw sa menwerkt met onze parochiaan Pater J. Donders in de missie en die nu met va- cantie is in Nederland, is de parochie Berndijk erg dankbaar voor de gulle bij dragen die hij met zijn missiepreken mocht ontvangen. Pater Maanicus schrijft als volgt „Namens de missie van Sint Jozeph van Mabaye dank ik U allen hartelijk voor Uw milde bijdragen aan de missiepreek. Dat onze arme christen-negers er van mogen profiteren." BURGERLIJKE STAND Geboren Johanna A M dv Th A M Muskens-Sprangers - Gerardus J A zv A G A Jansen-Fleerkamp - Theodora M J dv A A Morval-Balvers - Johanna E dv M A Vervoort-Grootswagers - Adrianus H M zv J J Brekelmans-Willems - Johan nes N zv M Snoeren-van Gorkom - Wil helmus J C zv H A Timmers-van Riel - Cornelia J G M dv W J M Wouters-Ver meer - Franciscus J M dv C J Kuipers- Klis - Johannes C M zv M P van Kuijk- van Broekhoven. Huwelijksaangiften Petrus J M van der Velden 28 j te Loonopzand en Jacoba C Govers 24 j te Kaatsheuvel - Johannes A de Kort 33 j te Kaatsheuvel en Catharina Meeuwsen 33 j te Kaatsheuvel Johannes W Th van Look 27 j en Henrica P Verhof 22 j beiden te Kaatsheuvel - Adrianus J O Ligtenberg 26 j en Wilhelmina J J v d Schoor 23 j beiden te Loonopzand Leo- nardus M C H Spapens 30 j en Henrica Gedipl. Horloger, Juwelier, Opticiën Gasthuisstr. 44 Tel. 2187 AGENDA. Vrijdag 78.30 uur n.m. inman- den wedvlucht St. Ghislain in „De Sportwereld". Zaterdag 1 uur n.m. opstellen stoet Tocht Ouden van Dagen in de Hoofdstraat; 1.30 uur n.m. vertrek; 7 uur n.m. terugkomst Tocht Ou den van Dagen op de Markt; 8 uur n.m. Apollo-Theater „Ge- vechtsklaar", toegang 18 jaar. Zondag 2.30 uur n.m. Voetbalwed strijd DeskTaxandria in De Efte ling; 6 en 8.30 uur n.m. Apollo-Theater programa van zaterdag. Maandag 8 uur n.m. repetitie kon erk. harm. Apollo, zaal W. Smit; 8 uur n.m. repetitie kon. erk. har monie St. Jan, zaal P. v. Dun. A Donders 23 j beiden te Kaatsheuvel. Huwelijken: Cornelis J M v d Griendt 26 j te Waalwijk en Martina Th Dinge- mans 25 j alhier - Petrus A de Kort 27 j te Waalwijk en Maria A F Vloermans 27 j alhier - Hubertus Soeterboek 26 j en Juliana Wilhelmina Dingemans 25 j beiden alhier - Nicolaas Velthuizen 36 j en Mar tha W C Snoeren 38 j beiden alhier - Martinus A v d Broek 29 j en Adriana J M Hamers 30 j beiden alhier - Simon J Vervoort 25 j en Johanna H Grootswagers 20 j beiden te Kaatsheuvel - Bernardus J Heuer 35 j en Johanna A Bergmans 35 j beiden alhier. Overleden Jacobus J Bartman ev Ch Leemans 71 jaar. Ingekomen A G M Boere en gezin van Udenhout - C A de Jong van Goirle - A C Sommer en gezin van Drunen - In 't Groen en echtg van Tilburg - H Th A Verschuur van Hedel - Joannes F M Ber- tens van Tilburg - M H J Beekmans van Tilburg -AC Molenaar van Tilburg. Vertrokken M T Dingemans naar Waalwijk -MAF Vloemans naar Waal wijk H C Trommelen naar 's-Bosch - J L H M KAMP naar St. M.-gestel - W D Kooman naar 's-Hage - J Mast en ge zin naar Sleeuwijk - W G A M Fraats naar Helden-Panningen - G H Konings en gezin naar Veghel -JAC Brouwers naar Horn - A Ploegmakers naar Oir- schot - C Steenbergen naar Etten en Leur - M v d Assem naar Dongen - G La- garde naar Etten en Leur - H G F jong- bloets naar Roermond - G F Verhoof naar Eindhoven PM Jansen naar Ros malen - F J Verhoeven naar Tilburg - W M Dankers naar Dongen - P A M v Heijst naar Waspik - F v d Linden naar Haps -HTM Bernards naar Tilburg - C J M Snoeren naar Eindhoven - M J ACvd Hoven naar Oirschot - J H Freij- er naar Waalwijk A A Blom naar Don gen - M N J J v Kuijk naar Oudenbosch - A W Sup naar Roosendaal - P C W M v Rooij naar Made ca. M F M Staals naar Leende M E v Onzenoord naar Dordrecht - C P M Damen naar Bergen op Zoom -FM Snoeren naar Tilburg - D C Korse naar Oirschot - M J C Brok naar Waalwijk M A H v Lier naar Veldhoven - G J A v d Hoven naar Voor hout. Enthousiast schoot hij zijn jasje uit en hing het aan zijn bergstok op de top van de Mont Blanc. Vervolgens sleepte hij Pac- card naar boven. De man was totaal sneeuwblind en zo volko men uitgeput, dat hij zonder de hulp win Balmat de terugtocht wis en zeker niet zou hebben overleefd. Beiden keerden be houden terug. Het bleek echter al gauw, dat men Paccard als< de grote man van deze expeditie beschouwde. Men meende, dat hij de zege had behaald. Ten slotte kreeg de eenvoudige maar hoogst moedige Balmat noch tans de eer toegezwaaid, die hij voor zijn uitzonderlijke prestatie terecht verdiende. Tragisch einde De vakanties behoren weer tot het verleden. Tienduizenden ge noten enkele weken onbekomr merd van zon en licht, van ruiinj- le en vrijheid. Zeer velen trok ken naar verre landen, naar ge liefde oorden vol van variable schoonheid. Vele toeristen ook zochten de bergen op en maak ten onder gedegen leiding een voudige tochtjes naar fraaie punten. Anderen lieten zich ver leiden de bergsport te beoefenen zonder enige voorkennis van de gevaren die daaraan verbonden zijn. Zij gingen onvoorbereid en zonder ervaring het avontuur tegemoet, maar de gevolgen ble ven niet uit. Via radio en pers heeft men dan ook van tijd tot tijd kunnen horen en lezen hoe dezulken óf het leven verloren óf slechts met grote inspanning door hulpploegen op het nip pertje konden worden gered. Het is treurig maar waar, dat er jaarlijks tientallen jonge men sen in de met sneeuw bedekte alpen van Oostenrijk, Duitsland, Zwitserland, Italië en Frankrijk hun zin naar avontuur en daar mede tevens hun roekeloosheid, zien afgestraft met de dood. Maar al te vaak worden goede en wijze raadgevingen van de be volking genegeerd. Men trekt de bergen in zonder te zijn voor zien van gepaste uitrusting en kleding. Vooral dit laatste is dringend nodig, want niet zelden gebeurt het, dat m!en de weg kwijt raakt en door duisternis ovêrvallen wordt. De bergbe- klimjmer moet dan de nacht doorbrengen in bittere kou en als hulpploegen niet tijdig ko men opdagen, betekent dit vaak dat hij door bevriezing om het leven komt. Eveneens kunnen de klimmers plotseling worden overvallen door mist of door storm. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat getrainde en erva ren alpinisten, en zij die over 'n goede gids beschikken, bijna steeds veilig op hun basis terug keren. Zij immers kennen het klappen van de zweep en nemen geen risico's. Verraderlijk Een berg, die al heel wat men' senlevens heeft geëist, is de Mont Blanc. Deze gevaarlijke reus (hij is 4807 me-Jer hoog) heeft een goede 170 jaar geleden een overwinnaar gekend in de eenvoudige Franse boer Jasques Balmat. Hij namelijk slaagde er in de top van Europa's hoogste berg te bereiken, een prestatie die men in Frankrijk niet ver geet, want ieder jaar weer vindt in dit land een aan Balmat ge wiide herdenking plaats. De Mont Blanc staat bekend om zijn grillig en gevaarlijk kli maat. In 1866 werden de leden van een expeditie door ontzet tende sneeuwstormen overval len. Allen kwamen om. Een frag ment uit een gevonden dagboek blad luidde 7 september. We zijn twee dagen op de Mont Blanc geweest in vreselijke sneeuw stormen. We zijn de weg kwijt en bevinden ons in een sneeuw- hol op een hoogte van 15000 voet. Ik heb geen hoop meer ooit beneden te zullen komen. We hebben geen voedsel miser, mijn voeten zijn bevroren en ik ben uitgeput." In 1820 werden de leden van een expeditie overvallen door 'n lawine. Vele jaren later vond men de lichamen. Eveneens maakte een razende lawine een einde aan het leven van enkele klimmers in 1866. Het waren 'n Engelsman met een gids en twee dragers. Dit zijn slechts een paar ge vallen uit een lange reeks. De Mont Blanc is een verraderlijke berg. Moeilijk te beklimmen is hij niet, maar vele moedige al pinisten vonden er de dood door dat zij er verdwaalden en door sneeuwstormen en lawines wer den verrast. Jacques Balmat was niet al leen een groot alpinist, hij was ook een vooruitstrevend man. Zo wist hij zich door naarstige arbeid en door een schrandere kijk op de zaken, omhoog te wer ken tot een welgestelde boer. Maar wie zou denken dat hij nu zijn bergen voortaan wel verge ten zou, vergiste zich, want hij bleef een verwoed alpinist. Vele malen nog ging hij naar boven en maakte lange en somt gevaar lijke tochten. Toen Balmat een oude man was geworden van 72 jaar, ge beurde er iets dat spoedig het einde van zijn leven zou beteke nen. Balmat werd opgelicht voor een groot bedrag aan geld. Hij voelde zich zwaar getroffen en was totaal overstuur. In de ber gen, zijn geliefde bergen, zou zich goud bevinden. Men sprak zelfs van enorme schatten. Bal mat echter wist, dat dit overdre ven was. Maar evenzeer wist hij dat in het zanrl van de bergstro men soms'goud werd aangetrof fen. Balmat wilde zijn geld, dat mien hem ontfutseld had, weer terugwinnen. Dus doolde hij we ken achtereen door de woeste bergstreken, naarstig speurend naar fijne goudadertjes. En in derdaad vond de rusteloze grijs aard in de vallei van Sixt eni stukjes kwarts, waarin 'n serie goudpuntjes fonkelden. Dit was een goede en tevens bemoedigen de aanwijzing voor Balmjnt. En daarom ging hij er andermaal op uit, nu tezamen met 'n zekere Pache, een gemzenjager uit Val- lorcine. De kalender wees 1834. De locht was bovenmenselijk zwaar. Pache moest het opgeven. Bal mat trotseerde de elementen en werkte zich naar het doel, het goud van de Mont Blanc. Maar... Jasques Balmiat, de moedige bergbeklimmer, die eens de wit te reus onder zijn voeten had, keerde niet terug... Twee dagen en twee nachten zocht men koortsachtig naar hem, maar helaas tevergeefs. Eerst negen tien jaar later vond men zijn li chaam. Het lag in een rotskloof. Het bleek dat Balmat door val lende stenen getroffen en in duizelingwekkende vaart omlaag gestort was. De dorst naar geld moest hij op tragische wijze met het leven betalen Een brede schaduw Balmat zegevierde. Zoals gezegd, slaagde Jasques Balmat er in, de top van de wit te reus te bereiken. Hij was een echte bergbewoner, die veel van zijn bergen hield. Vaak ging hij boven èn hij ontwikkelde zich tot een goede, ervaren en be hulpzame gids bij tal van expe dities. Vanzelfsprekend kon Bal mat niet nalaten op de top van de Mont Blanc te komen. Een van zijn eerste ernstige: pogingen echter liep op niets uit, ofschoon Jacques amper 300 meter van zijn doel verwijderd bleef. Hij kón niet verder, omdat hij on der andere geen ijsbi.il bij zich had. die dringend nodig was om treden in de hard bevroren korst te hakken Toen maakte hij een tocht met dr. Paccard, die als amateur graag m|et hem de top wilde be reiken. Het was augustus 1786, toen beiden hun stoutmoedige onderneming begonnen. De tocht was zwaar. Aanhoudende ruk winden vergden het uiterste van beide mannen. Paccard gaf de strijd op. Nog slechts enkele honderden meters scheidden hem van de top, maar hij was volslagen uitgeput. Balmat ech tor worstelde door en vocht om de overwinning. En die overwin ning werd een feit. Balmiat slaag de ér in als eerste man ziin voet op de top van de bijna 5000 me ter hoge Mont Blanc te plaatsen Ongetwijfeld heeft Balmat, als grondlegger van het alpinisme, velen geanimeerd tot het beoe fenen van deze gezonde, maar moeilijke en gevaarlijke sport. Een sport echter die, zoals wij in de aanhef reeds releveerden, door tal van avonturiers op hoogst roekeloze wijze wordt bedreven. De gevolgen zijn veel al ernstig en, ofschoon bekend staand als de meest gediscipli- neerden, zijn ook deze zomer weer enkele Nederlanders op hun bergtochten op een droevi ge manier om het leven geko men. Zo wordt telkens weer een brede en diepe schaduw gewor pen op deze interessante sport, waarvoor de belangstelling met het jaar toeneemt. In dit verband is het goed ook eens te wijzen op het bestaan van een Alpenvere niging in ons land. Een vereni ging, die haar leden niet slechts een aantal „voorproefjes" ser veert van de majestueuze schoon heid en grootheid van de berg sport, maar hen ook m'et klem wijst op de veelheid van geva ren, die de amateur-alpinist be dreigen. Gevaren, waarop inder daad niet genoeg gewezen kan worden. ARIE VAN PAS. NIEUW WERELDRECORD. RIVIERE 46,923 KM IN EEN UUR. Roger Riviere, de wereldkampioen der achtervolgers, heeft op de Vigorelli-baan in Milaan het wereld-uurrecord verbeterd. Hij reed in een uur 46,923 kilometer; dit is 529 meter meer dan de Italiaan Ercole Baldini, die precies een jaar geleden op dezelfde baan het „record der records" op zijn naam bracht met 46,394 kilometer.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 13