WAALWIJK BINNEN- EN BUITENLAND VERS VAN DE PERS PLUIMVEE De „Nieuwe" Kerk van Haarsteeg PRISMA HORLOGES ruime sortering STASSAR - WAALWIJK Hoe zit dat DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1957 14 GEMEENTERAAD BRACHT BEZOEK AAN GELEEN. hier. Ingekomen M A Burgers van Wamel M A Rongen van Helden AA Peijnenburg van Breda M T Dingemans van Loonopzand H W J M Bergmans van Breda AH Vlassak van Veldhoven J Schuemie, echtg van Gent en gezin van Roermond G v Brug van Roermond L B van de Kar van Amsterdam1 CM T Hoosemans van Made ca M Goldsteen van Nijmegen. Vertrokken J P T J van den Houdt naar 13est J M J Veltman naar Veghel JAM Timmermans naar Vught J de Leijer naar Hilversum BMC van Laar hoven naar Freihurg (Zwits.) A C Fijan naar Zwolle AF de Bree naar Nijmegen HA van Es naar Rotterdam H Karssen naar Amsterdam M A J G Klerkx naar Dongen A A R J Zijlmans naar St. Michiels gestel W C A M Eibers naar Eindhoven E C E van Steen- openingsbal van „De Instuif" m.m.v. het Dance Swing Sextet „All Stars". BURGERLIJKE STAND. Geboorten Antonius J! F zv G F van Ven- rooij-van den Hoek Paulina M M dv J Boom-Heeren Jo hannes J M H zv J L H Hoek- Stroom Rachel H dv A F J T W Vermeer-van Steenderen Marliesa A C en Carolina A E dochters van C Kosters-v Kuijk te Loonopzand Maria W dv J J Vlaminckx-Smolders Jamie® R zv F Ottenholf-Martens Cornelis H M zv P C Marles-van Oldenbeek Johannes W D M zv B M J Corpier-Netten. Overlijden Cornelia M Brokke 81 jaar, wed W Bossers Franciscus M Schilders 82 jaar weduwn A Vera. Huwelijksaangiften A C van Ravesteijn 27 jaar en P J Kroot 28 jaar beiden alhier H J van Nistelrooij 26 jaar te Goirle en A M de Peffer 24 jaar alhier T F Kok 54 jaar te Drunen en A J Vrijhoeven 43 jaar alhier PC Smits 24 jaar te Utrecht en M J Vos 25 jaar alhier. Huwelijken G Rozenbrand 27 jaar te Was pik en H M de Haan 24 jaar al- deren naar Utrecht M J senek en gezin naar Breda A W M van der Velden Venray JA Molegraaf Schiedam —AC Hendriks Eindhoven W J Janssen Heerlen M M de Rooij 's Hage C J T Dekkers Canada E J M Lommers Rheden. Voe- A naar naar naar naar naar naar naar Schuttersnieuws. Op de bomen van het in café J. de Gouw gevestigde schutters gilde St. Ambrosius had zondag j.l. het laatste concours plaats. Voor dit laatste treffen, dat ook wel kasteleinsconcours wordt genoemd, bestond flinke deelna me. Dit is zeer begrijpelijk, want voor deze laatste wedstrijd wor den door het bondsbestuur zeer waardevolle prijzen beschikbaar gesteld. Niet minder dan vijfen zestig schutters stonden 's mid dags aangetreden om eikaars krachten te meten. Deze wed strijd nam de gehele middag in beslag en 's avonds werden in café J. de Gouw de prijzen uit gereikt. Daar de secretaris van de bond elders woonachtig is en geen uitslag heeft achter gela ten, kan deze hier niet worden weergegeven. „HET GAAT IN 1958 OM BELANGRIJKE ZAKEN" ZEGT HOFSTRA- het gaat het in het jaar 1958 te volgen financiële beleid dan ook om belangrijke zaken: om het herstel van 't evenwicht tussen de nationale middelen en de bestedingen, om, de verdedi ging van de gezondheid van ons geld en, het vermijden van infla tie, om het financieren van de woningbouw, die moet worden voortgezet, boenval. Tot het be reiken van al deze doeleinden is een gemeenschappelijke inspan ning nodig van ons gehele ovlk, zomede de bereidheid om de maatregelen te aanvaarden, die door de regering worden voor gesteld. Maar deze gemeenschap pelijke inspanning en deze be reidheid, waarop de regering vertrouwt, worden niet zonder reden gevraagd. Zij kunnen de ernstige gevaren afwenden waar mede het verbreken van 't even wicht in onze nationale econo mie ons bedreigt. Herstel van het evenwicht betekent, echter meer dan alleen het afwenden van actuele gevaren, die ons be dreigen. Herstel van het even wicht kan en moet tevens het uitgangspunt zijn voor de ver dere versteviging van de materi ële en geestelijke grondslagen van onze samenleving, waartoe het Nederlandse volk alleszins bekwaam en in staat is BRABANTSE BEDRIJVEN HOUDEN EUROMARKT-BIJEENKOMST Het Provinciaal Bureau van de Brabantse Kamers van Koop handel en Fabrieken te Waal wijk zal op maandag 23 sept. a.s. in het Natuurpark „De Efteling" een bijeenkomst met de verte genwoordigers van de belang rijkste bedrijven in Noord-Bra bant en de leden van de .Bra bantse Kamers beleggen. Tijdens deze bijeenkomst zal de heer mr. dr. B. J. M. van Spaendonck een inleiding houden over de pro blematiek van het Euromarkt- verdrag. Het Provinciaal Bureau der1, Brabantse Kamers van Koop handel is het centraal bureau der gezamenlijke Kamers in Noord-Brabant, dat volgens een rouleersysteem om; de drie jaar bij de verschillende Kamers huisvesting vindt. Vanaf 1 janu ari 1957 is dit alhier gevestigd, na 3 jaar verhuist 't naar Eind hoven. Goede stal, goed vee, Een goede inrichting van de stal is voor de gezondheidstoestand van het vee van veel belang. Maar ook een goe de koelmethode van de vóór het voeren gewonnen melk, levert voordeel! Bij de aankopen van nieuw vee moet er op worden gelet dat dit van de nodige certificaten is voorzien. In een provincie is het dit jaar nog voorgekomen dat 1500 bedrijven opnieuw besmet werden verklaard wegens foutieve aanko pen. „Spiegel aan de wand" door Olaf J. de Landell. Dit boek neemt ons mee naar een schoonheidsinstituut, waar de Eva's zich voor handen vol geld mooi laten maken. Zich mooi maken en zich mooi laten maken, geven de vrouw nu een maal het nodige zelfvertrouwen. De man. die hier het schoon heidsinstituut leidt, tracht klaar te komen met het probleem, dat hij aan de ene kant een belang rijke functie heeft, doch aan de andere kant toch ook wel een zeer betrekkelijke. Want betrek kelijk en maar heel kort boeiend is de buitenkant van de miens. Dit boekje geeft de lezer een scherp beeld van deze wereld van de schijn, waar de dame5- met-geld toch ook vaak niet meer zijn dan roddelzieke we zens, een wereld ook waar ach ter het masker der schoonheids preparaten een aangrijpende tra giek te bespeuren is. Dit hoek gaat verder dan het beschrijven van de buitenkant en daarom zouden wij het belangstellenden van harte willen aanbevelen. Het is een uitgave in de pret tige Corona-reeks vanUitgeverij F! G. Kroonder te Bussum. „Op het scherp van de snede" door Somerset Maugham. De grote Engelse schrijver Somerset Maugham vertelt soms wel eens wat moeizaam;, d.w.z. het duurt soms wat lang vobr zijn verhaal op gang is, maar 't gegeven van zijn verhaal is toch veelal uitermate boeiend en hij weet het op knappe wijze uit te werken. Dit verhaal handelt over de „bevrijding", niet de bevrij ding uit een gevangenis, maar over de bevrijding van het „ik", dat de mens maar al te vaak be let tot de waarheid der dingen door te dringen. Maugham! heeft zo zijn eigen theologische en the osofische beschouwingen en men moet dit overigens boeiende ver haal dan ook met de nodige kri tische zin lezen. De titel van dit boek is ontleend aan een citaat uit oude Indische geschriften „De scherpe snede van een scheermes is m,oeilijk begaan baar evenzo zo moeilijk, zeg gen de wijzen, is het pad naar de bevrijding." De man, die de be vrijding zoekt, is een jonge Ame rikaan, die genoeg krijgt van 'n leven vol luxe en weelde en een armoedig ifoestjnan kiest. Hij zwerft door de wereld, die rus teloos is en vol onwaarheden. In zijn contact met de grote In dische heiligen vindt hij de rust. en daarmee zichzelf. Het is een verhaal, dat met grote aandacht gelezen moet worden, niet alleen 'omdat de schriiver nogal eens zijsprongen maakt, maar ook en vooral om, de vele mooie gedach ten die het bevat, die overweging en het begrijpen meer dan waaud zijn. Ook deze roman verscheen in de Corona-reeks bij F. G. Kroon der te Bussum. „Licht zonder schaduw" door Ivo Groothedde. Dit boek vertelt ons op sug gestieve en dikwijls aangrijpen de wijze over de ellende die ver dovende middelen in het leven van de mens kunnen aanrichten. Men begint met kleine hoeveel heden gelooft er ieder ogenblik mee te' kunnen ophouden, maar daar ligt juist de grote vergis sing er is geen weg terug meer. De begeerte wordt groter en de hoeveelheden worden groter, men wordt de slaaf van een alles ver nietigend, meedogenloos kwaad, dat alleen maar kan eindigen miet de totale ondergang. In dit boek is het Simone, een meisje uit een goed milieu, dat de co caïne leert kennen. Het begint „voor de aardigheid", het ein digt in de goot. Zij heeft echter het geluk, dat zij de architect Faas Rasteren ontmoet en de liefde van deze man is zo groot, dat hij alles in 't werk stelt om haar te redden. Hoe groot deze liefde moet zijn, begrijpen we uit dit boeiende, dikwijls aangrij pende verhaal. Het is een goed boek, omdat wij ervaren, dat wij mensen er zijn om elkaar te hel pen. Het boek werd uitgegeven bij J. H. Gottmer te Haarlem. „De Wedren", door Morten Koch. Dit sympathieke, eenvoudige boek is een verhaal, dat span ning, intrige, romantiek en mis daad aaneenweeft tot een boei end geheel. Van het paard Ibra him'blijkt het geluk van twee mensen af te hangen, maar er zijn machtige krachten aan het werk, die niets onbeproefd laten om Ibrahim, een renpaard van bijzondere klasse, voor goed on geschikt te maken. Als dat niet lukt, trachten zij de man, die het op de dag van de grote wedren moet berijden, om het leven te brengen. Goede ontspanningslectuur, uit gegeven bij J. H. Gottmer te Haarlem. „De eenzame trek" door Jim Kjelgaard. Dit verhaal speelt in de dagen toen de uitgestrekte vlakten van West-Amerika open lagen voor ieder die ze maar wilde hebben. Land in overvloed voor ieder een, die vanuit het Oosten de grote trek aandurfde. Het zijn echter niet alleen de vermoeie nissen en ontberingen, die velen er van weerhouden de tocht te .ondernenpen, maar ook de Indi anen. Joe Towed en zijn vrouw, die het in het Oosten niet kun nen rooien, besluiten de trek te ondernemen, helemaal alleen, hetgeen de gevaren nog aanmer kelijk vergroot. Van deze „een zame" trek geeft Jim; Kjeugaard ons een uitermate boeiend heeld een verhaal dat geen ogenblik verveelt, omdat het goed en met veel warmte is geschreven. De strijd om het geluk, welke deze mensen voeren, is zo simpel en vaak zo ontroerend weergegeven dat wij dit verhaal van harte kunnen aanbevelen. Ook deze roman verscheen bij J. H. Gottmer te Haarlem. De heer R. van W. te Maassluis vraagt mij Zijn aan inteelt nadelige gevolgen verbonden? Ik heb in mei 80 eendagskuikens gekocht, Wit-leg- horn van goede afstamming. Deze zijn machinaal uitgebroed en dus van-zelfsprekend van meerdere hen nen afkomstig, doch waarschijnlijk van één en dezelfde haan. Van de 80 kuikens heb ik 44 hanen en 36 hen nen. Zijn 2 hanen voldoende bij 36 hennen? Kan ik mijn eigen hanen ne men? Waaar moet ik bij de keuze der haan op letten? Voor de gewone fokkers zijn aan voortgezette familieteelt zeker grote nadelen verbonden. Kunt u niet rui len met iemand, die broedeieren be trokken heeft van een proeffoksta- tion? Dan kreeg U zeker wéér hanen uit een goede stam. In elk geval moet U zich eerst overtuigen, of de hanen, die U als fokdieren gebruikt, wel uit een vruchtbare stam zijn, want de hanen beïnvloeden alle eieren. Eén slechte haan bederft zelfs de beste stam. Twee bij 36 hennen is wel voldoen de, als de dieren maar ruimte genoeg hebben. Grasrennen of boomgaarden zijn voor foktomen een ideaal. Waar U bij de hennen op letten moet? De ach terblijvers verwijdert U in elk geval. Die met heel grote kammen zijn ook niet aan te bevelen. Ook niet die met korte ruggen en steile staarten, even min als de hoogpotige. Ter attentie! Leg U toe op één, hoogstens op twee rassen, maar zorg dan ook iets goeds te houden, het zal U oneindig veel meer genoegen en voordeel ge ven dan een partij hoenders van duis tere origine. Zodra de eieren gaan uitkomen, leer dan Uw nieuwsgierigheid te be dwingen en kijk er zeer weinig naar, maar als U er naar ziet, doe het dan ook goed, verwijder de lege doppen, want die zouden over een aangebro ken ei kunnen heenschuiven en het kuiken de lucht benemen. Een kuikendief. Een landbouwer in een gehucht was de takken van een boom aan het kappen. Toen hij de top afhakte, sprong een rat uit het zich daarin bevindende eksternest. Toen men na derhand dit nest Onderzocht, bevond men, dat de rat zich daarin een nest gemaakt had en dat daar resten lagen van de vele kuikentjes, die men daar in de omtrek de laatste tijd vermist had. Jacht op vossen. Ik herinner mij, dat jaren geleden de omgeving van Voorthuizen onvei lig gemaakt werd door vossen. De kippenhouders klaagden steen cn been over de kuikens en kippen, die blijkbaar door roofdieren worden weggehaald. Jagers en jachtopzieners hebben heel wat klopjachten gehou den, waarbij niet minder dan zeven vossen werden buitgemaakt. Tevens zijn in de bossen aldaar tal van ho len gevonden, waarin de resten van honderden kippen, konijnen en an dere beesten werden aangetroffen. KIPPENVRIEND. Landbouw MET DE REKENMACHINE? in onze moderne wereld met zijn electronische breinen is het een koud kunstje om een ingewik kelde berekening in korte tijd op te lossen. toch maakte men in vroegere tij den ook van hulpmiddelen ge bruik bij het rekenen. Zo kenden de Romeinen reeds de „abacus", een soort rekenbord. deze oude methode werd in de 17e eeuw pas gemoderniseerd door de Engelsman John Napier, die de z.g. natuurlijke logarith- men had uitgevonden. zijn „rekenmachine" bestond uit benen staven. Men kan daarom gevoeglijk van rekenstaven spre ken. Gunter maakte in 1620 een staaf met Iogarithmische indeling, waarop met behulp van passer en lineaal logarithmisch kon worden gerekend. Twee jaar later ont wierp Ougthred de rekenschijf, die we ook thans nog kennen. de eerste eigenlijke rekenmachine werd in 1641 door de Fransman Blaise Pascal op 18-jarige leef tijd geconstrueerd. De Engelsman Charles Barbage en de Duitser Gottfried Wilhelm baron von Leibnitz brachten hier naderhand nog verbeteringen bij aan. deze rekenmachine la pascali- ne genaamd - werd de voorlo per van onze moderne apparaten. Het apparaat was 36 cm lang, 15 cm breed en 8 cm hoog en voor die tijd buitengewoon compact van vorm. Men kon ermee optel len, aftrekken en vermenigvuldi gen. hier te lande werd in 1933 door een amerikaanse schrijfmachine- fabriek een gesynchroniseerd apparaat ingevoerd, dat men kon koppelen aan een electrische boekhoudmachine en aldus wer den ingewikkelde berekeningen gemaakt. Een jaar later werd aan de universiteit van Pensylva- nië een geweldige rekenmachine voltooid, welke drie ton woog, uit 75.000 delen bestond en „slechts een kwartier nodig had voor een berekening, waarvoor Amerika's beste mathematici vier maanden behoefden". (Nadruk verboden). SCHEIDSRECHTERSCURSUS. Bij voldoende deelname zal de KNVB Afdeling Noord-Brabant een scheidsrechterscursus orga niseren. Gezien het tekort dat er nog steeds is aan goede fluitisten, doet zij hiermede een beroep op vooral oudere voetballers, die hiermede hun sport nog daad werkelijk kunnen steunen, zich hiervoor beschikbaar te stellen. De cursus, welke te Waalwijk gehouden wordt, is gratis en zal ongeveer een achttal weken du ren. Opgaven kunnen geschie den bij de KNVB Afd. Noord- Brabant, Loopschansstraat 62 te Breda, en bij de Scheid srechters- ver. De Langstraat, Grotestraat 104 te Waalwijk. Woensdag hebben het college van B. en W. en de gemeenteraadsleden een bezoek gebracht agn de Zuid- Limburgse gemeente Geleen. De ontvangst van de Waal wij kse gasten had plaats op het gemeentehuis, waar hun tevens een inzicht werd gegeven in de snelle industriële ont- wikkeling van de gemeente. In de middag maakten de Waalwijkse be- zoekers een rondgang door de ge- meente, waarbij tal van objecten weden bezichtigd o.a. de woning bouw, de Technische school en het zwembad. AGENDA. Vrijdag en zaterdag MUSIS SACRUM 8 uur: „De terug keer van Lemmy Caution", 18 jaar. LUXOR 8 uur: „De Verleidster", 18 jaar. Dezelfde voorstelling op zondag 22 september om 6 en 8.30 uur. Zaterdag GEMEENSCHAPSHUIS 8 u.: Groot P.T.T. VERHOOGT OPNIEUW DE TARIEVEN. Nadat per 1 april j.l. de tarieven voor lokale post werden gelijkgesteld met de ta rieven voor lokale post werden gelijkge steld met de tarieven voor de interlokale - 10 cent voor brieven en zeven cent voor briefkaarten zal de P.T.T. binnenkort opnieuw tot een tariefsverhoging overgaan. Naar de P.T.T.-persdienst meedeelt, wordt er naar gestreefd met ingang van 1 november a.s. enkele tariefsmaatregelen in te voeren. Voor de posterijen zijn dit: Verhoging van het port voor binnen landse brieven: t.m. 20 gram 12 ct. (thans 10 ct.) boven 20 t.m. 100 gram 25 ct. (thans 20 ct.); boven 100 t.m. 200 gram 35 ct. (thans 30 ct.voor binnenlandse briefkaar ten 8 ct. (thans 7 ct.) Deze tarieven géiden ook voor Benelux. Abonnements- en gesprekkosten voor de telefoon blijven ongewijzigd. Het entreegeld voor nieuwe gegadigden wordt verhoogd van 75 tot 100 (inclusief 15 meter binnenleiding)Deze verhoging zal niet gel den voor degenen, die thans reeds op de telefoonwachtlijst staan ingeschreven. NIEUW-GUINEA, ALGERIJE EN CYPRUS. De agendacommissie der Verenigde Na ties heeft met elf stemmen voor, geen te gen en vier onthoudingen besloten het vraagstuk Cyprus op de agenda van de al gemene vergadering te plaatsen. Zij besloot voorts met algemene stem men het Algerijnse vraagstuk op de agenda te plaatsen. Met zeven tegen vier stemmen, bij vier onthoudingen kwam ook het „vraag stuk" Nieuw-Guinea" op de agenda. NACHTVORSTRAKETTEN. - Het afgelopen jaar heeft men in Zuid- Tirol 10.000 raketten afgeschoten ter bescherming van ongeveer vier- en-twintig-duizend ha. fruitteelt en wijnbouw tegen hagel en nachtvorst. Het Zuid-Tiroolse Genootschap voor hagel- en vorstafweer heeft in 28 meenten ongeveer 600 afschietplaat- sen voor raketten. De resultaten zijn bevredigend, maar toch hoopt men binnenkort over raketten met een rijkwijdte van 2000 meter te be schikken om de hagelafweer nog beter te beheersen. I EEN BELANGRIJK ONDERZOEK! Door de verschillende bedrijfslaboratoria voor grond- en gewasonderzoek in ons land is, op grond van de laatste jaren verrichte analysen van ingezonden grondmonsters, een zgn. fosfaat- en kalitoestandskaart van ons land samengesteld. Reeds eerder was een dergelijke kaart voor de kalktoestand op de landbouwgron den van ons land opgesteld; deze kwam in 1954 gereed. De kalikaart is thans in druk versche nen, en deze geeft de kalitoestand van het grasland in ons land weer. Men heeft zich beperkt tot onderzoek van grasland, omdat bouwland het bezwaar had, dat met twee waardemeters moest wordengewerkt - het kaligetal op zand- en dalgronden en het ka ligehalte op klei, lössenveengronden - ter wijl daarnaast nog met andere belangrijke factoren rekening moest worden gehouden. Uit de vele gevevens van deze kalikaart blijkt duidelijk, dat in vele streken, die als weinig kalibehoeftig gelden, toch nog een vrij belangrijk percentage grasland voorkomt, dat als te kali-arm moet wor den aangemerkt. Het spreekt vanzelf dat op deze kali- arme percelen de grasproductie ver achter zal blijven bij beter verzorgde landerijen, j Op kalibehoeftige percelen zal het gras j spoediger van droogte te lijden hebben, ter- j wijl het gras des winters eerder zal uit- vriezen. Bovendien zal de kwaliteit en de smakelijkheid sterk te wensen overlaten. De gegevens van deze kalikaart, welke gezien dienen te worden als algemeen over zicht van de diverse streken in ons land, geven een goed beeld van de kalibehoefte van deze streken. Ten aanzien van de af zonderlijke percelen mogen echter geen conclusies getrokken worden. Hiervoor geldt als steeds: zorg voor een evenwichtige bemesting! Er zijn na de oorlog al heel wat nieuwe kerken gebouwd. In Haarsteeg komt wel geen nieuwe, maar toch een geheel ver nieuwde kerk te staan. In nog geen eeuw tijd, van 1788 tot 1873, heeft Haarsteeg achtereenvolgens vier kerken gehad. Die van 1873, de thans nog bestaande, wordt op het ogenblik grondig gerestaureerd en wel zo grondig, dat men gevoeglijk zou kunnen spreken van een nieuwe, een vijf de kerk! In tegenstelling met de omliggende dor pen Vlijmen en Hedikhuizen, die ook als parochie zeker reeds in de 13e eeuw be stonden, komt het gehucht Haarsteeg eerst in veel later tijd langzaam tot ontwikkeling, terwijl het als parochie pas in 1846 in de geschiedenis treedt. Het oudste spoor gaat tot 1572; er is alsdan sprake van de „Ca- pelle" van Haarsteeg. Dat was echter geen parochiekerk. Nadat in de troebele tijd van de Hervorming ook Vlijmen en Hedik huizen hun kerken hadden verloren, kon in 1692 Hedikhuizen weer een bidplaats, een schuurkerkje bouwen en men deed dat te Onsenoord. Enige jaren later kwam daar voor in de plaats een bidplaats in het in middels gegroeide Haarsteeg. De pastoor van de schuurkerk te Onsenoord ging nu te Haarsteeg wonen, maar bleef zich noemen en was ook inderdaad pastoor van het oude Hedikhuizen. Eerst in 1846 werd Haar steeg, zoals gezegd, een zelfstandige paro chie, met naast zich de parochie Hedik huizen. Hoe kwam men er nu toe om binnen een eeuw vier kerken achtereen te bouwen? Toen op het einde van de achttiende eeuw ietwat meer vrijheid gegeven werd om ker ken te bouwen, maakten die van Haarsteeg daar gebruik van, om het huis dat als kerk moest dienst doen, nu ook als kerk in te richten. En dat werd feitelijk, hoe eenvou dig ook, de eerste echte kerk. In 1799 werd dit kerkje, ten gevolge van eenramp- za^e dijkbreuk totaal vernield. Men bouw de een nieuwe kerk, die het volgend jaar ook weer vernietigd werd door een gewel dige storm. Toen bouwde men de derde kerk, die is blijven staan tot 1873. In dat jaar werd de thans nog bestaande, dus vier de kerk, in gebruik genomen. Van deze vier kerken staan, de vier zgn. „eerste stenen" ingemetseld in de muur van het kerkpor taal. Er was een merkwaardige opgang ge weest men begon met te kerken in een gewoon huis, toen kwam de eerste echte kerk „met de pastorie onder één dak van riet verenigd"; ook de tweede had een rieten dak, evenals de derde, maar van de ze werd in 1826 het rieten dak al vervan gen door een leien dak, terwijl gaandeweg ook aan het inwendige wat meer luister werd bijgezet. Toen volgde in 1873 de vol waardige, schone kerk die er nu nog staat. Als we hier nu eens bedenken dat Haar steeg rond 1870 nauwelijks duizend zielen had, dus de helft van tegenwoordig, en dat verder de economische toestand van die mensen en hun algemeen welvaren niet vergeleken kunnen worden met die van nu, dan moeten we toch wel respect hebben voor hetgeen men toen heeft pepresteerd: een kerk te bouwen van een structuur en architectuur, welke ook nu nog in deze tijd, nu men „andere" kerken bouwt, zeer de aandacht trekt. Er worden tegenwoordig allerwegen nieuwe kerken gebouwd. Ze worden ge bouwd in een nieuwe stijl en sommige zijn prachtig. Maar onder de kerken die vroe ger gebouwd zijn, is die van Haarsteeg een der meest gave, een der schoonste. De toen gebruikelijke stijl, de neo-gotiek, heeft hier een voortreffelijk stuk werk geleverd. De ruimtelijke verhoudingen, het sobere lij nenspel, de bogen vormen een zeer harmo nisch geheel. Het blijft ook een echte dorps kerk, het wil geen kleine kathedraal zijn. Wel moet gezegd worden dat de inhoud, het meubilair van de kerk, daar niet mee in overeenstemming is of liever was. Want dat wordt nu juist veranderd en daarmee wel in overeenstemming gebracht. Voor eerst was de kleur, als we het zacht uit drukken: onsmakelijk. Hoogaltaar en preekstoel vroegen dringend om vernieu wing. Een deel van het raamwerk was be neden peil. Daar zijn allerlei redenen aan te halen waarom dat zo gelopen is. Maar dat is nu voorbij. Op het ogenblik, nu de restauratie zo goed als voltooid is, blijkt wat deze kerk waard is, en wat er voor „meubilair" in past. Het nieuwe, natuurstenen, massale al taar maakt een machtige indruk. Het staat vrij, op een verheven plaats, om zich zélfs wille. Het is aan beide zijden bruikbaar. Het overtreft al het overige in de kerk in waardigheid en verhevenheid.Het is de hoeksteen, waarin de hele bouw bijeen wordt gehouden (Ef. 2.21) De altaar mensa waarop de priester het Offer op draagt, is de steen, uit één stuk, als beeld van de steen door de Joden verworpen, die echter de hoeksteen geworden is; de steen die zonder dat een mens hem met de hand aanraakte, zich losmaakte van de hoge rots en uitgroeide tot een geweldige berg, die heel de aarde vervulde (Dan. 2.34,35): het altaar is het symbool van Christus. Het is het meest waardige voorwerp in de kerk. Maar het wordt op de voet gevolgd door of moeten we zeggen in gelijke pas ermee gaat de preekstoel, de plaats van het Woord Gods. Want het mensgeworden Woord spreekt vanaf het altaar, tegen woordig dus vanaf de preekstoel in Zijn Geest tot ons. Altaar en preekstoel horen bij elkaar, daarom moet ook de preek stoel zo voornaam mogelijk zijn. Het lijkt hier verder wel de moeite waard nog eens iets anders te verhalen. Bij het afbreken van het oude altaar werd in de tomba een kist aangetroffen, die bij opening relikwieën van Heiligen bleek te bevatten. Want er was een nog juist lees baar briefje bij, geschreven in het latijn door de pastoor Nicélaus van den Braak, in het jaar 1827, in welk briefje hij mee deelde dat deze kist ook door hem was gevonden in het altaar dat hij in dat jaar had afgebroken. Hij meende niet beter te kunnen doen dan bet ook maar weer te plaatsen in het nieuwe altaar, dat hij toen bouwde. En de tegenwoordige pa'stoor heeft eveneens gemeend niet beter te kunnen doen dan de kist met inhoud ook weer in het nieuwe altaar te plaatsen, er eveneens een latijns schrijven bij doende dat het door hem aldus gevonden was in het jaar 1957. Dit nieuwe schrijven is met het oude, in plastic gewikkeld, in de kist gelegd en alles alzo in het nieuwe altaar gedeponeerd om, wie weet misschien ook nog ooit na eeuwen teruggevonden te worden! Een nieuwe kerk bouwen is voor een pastoor een uiterst boeiend werk, een kerk, met geschiedenis, restaureren, moet wei nig minder boeiend zijn. De herder der parochie de Z.E. Heer Pastoor Serrarens, door wiens toedoen de algehele restauratie is tot stand gekomen, heeft zeker alle eer van zijn werk. Het ge heel biedt een prachtige aanblik, in over eenstemming met de bouwstijl is de kleur geheel wit gehouden, ook de aanwezige beelden hebben dezelfde kleur gekregen. Zondag a.s. zal dan met grote luister het nieuwe Hoogaltaar waarvan hierboven sprake is plechtig worden gewijd, dit zai geschieden door de bisschop-coadjutor van Den Bosch, Mgr. Bekkers; na deze plech tigheid die om 4 uur begint ten tot circa 5.30 uur zall duren, zal er een plechtige Hoogmis worden opgedragen.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 14