Waalwijkse en Langstraatse Courant Bestedingsbeperking bedreigt „HET BRABANTS ORKEST" WAALWIJK j R.K. Economische Hogeschool te Tilburg gs Lederwaren huis i 1 VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1957 Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Eigen financiering en bijdragen van gemeenten en bedrijfsleven komen orkest duur toestaan. 80e JAARGANG No. 70 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES„ECHO' Het ziet er naar uit, dat de z.g. bestedingsbeperking ook, voor' Het Brabants Orkest bijzonder ernstige gevolgen zal hebben. Dit is de conclusie welke men moet trekken uit hetgeen de voorzitter, de heer J. L. P. M. Teijssen, bij de aanvang van het concertseizoen 1957-1958 heeft gezegd over het „rapport Witte- man" en de consequenties daar van voor Het Brabants Orkest. Gezien de betekenende plaats, welke Het Brabants Orkest niet alleen in eigen provincie, maar ook in het nationale mjuziekle- ven inneemt, menen wij bijzon dere aandacht aan het betoog van de heer Teijssen te moeten wijden, temeer omdat het advies van de Commissie Wittemjan een miskenning inhield enerzijds van de voorbeeldige organisato rische en financiële opbouw van Het Brabants Orkest en ander zijds van het feit dat het artis tiek aanzien van Het Brabants Orkest op de podia buiten de provincie nog bleef stijgen. De Commissie Witteman werd in september 1955 door de Mi nister van O. K. en W. ingesteld en kreeg tot taak een rapport uit te brengen o.a. over 't vraag stuk van de indeling van de door het Rijk gesubsidiëerdé sympho- nie-orkesten in klassen en de af stand in salaris tussen de ver schillende categorieën. Het Me morandum, dat het bestuur van Het Brabants Orkest op verzoek van deze commissie opstelde, wees er o.m. nadrukkelijk op, dat Het Brabants Orkest, zoals ook in het verleden reeds her haaldelijk was betoogd, tegen stander was van iedere classifi catie van orkesten, maar daar voor in de plaats voorstander van een nieuwe vorm van hono rering, waarbij vooral rekening zou moeten worden gehouden met individuele capaciteiten van de musicus. Wetende, zo vervolgde de heer Teijssen zijn toespraak, dat de ze gedachtengang vrij revolutio nair was en daarom voorlopig wel geen erkenning zou vinden, verzocht het bestuur van Het Brabants Orkest, bij handhaving van de bestaande classificatie, Het Brabants Orkest in elk ge val te promoveren naar een ho gere klasse, op de volgende gron den a. Het aan een hogere klasse verbonden groter aantal gesub sidieerde musici, noodzakelijk v.oor een efficiënte roulering bij de vervulling van het groter aantal podiumbeurten in het ka der van de horizontale cultuur spreiding. b. De artistieke prestaties in vergelijking met die van andere in de provincie gevestigde or kesten. Eind april van het jaar daar op verscheen het lang verbeide Rapport der Commissie Witte- man en de inhoud daarvan was voor Het Brabants Orkest een grote teleurstelling. Het Rapport Witteman kwam hierop neer, dat le. De bestaande classificatie werd gehandhaafd met dien ver stande, dat door de opneming van het Rotterdam|s Philharm|o- nisch Orkest en het Utrechts Stedelijk Orkest ieder in een aparte klasse, het totaal aantal klassen nog met één werd uitge breid. Alle in de grote steden geves tigde orkesten bleven afzonder lijk geclassificeerd, terwijl de in de provincie gevestigde orkesten alle over één kam werden ge schoren, met dien verstande dat de twee nieuwe pas tot beroeps orkest getransformeerde orkes ten, t.w. Het Frysk Orkest en het Overijssels Philharmonisch Orkest, eveneens in deze laagste provinciale klasse werden inge deeld. Was de Commissie Witteman beducht voor opstanden in de biutengewesten^ wanneer men hier uitzonderingen had ge maakt Rekende men er óp dat de generaliteitslanden, die zich zo lang koest hadden gehouden, het ook nu zouden blijven 2e. Mogelijkerwijze dat twee andere adviezen, vervat in het Rapport, het doekje voor het bloeden mioesten vormjen, t.w. een verhoging van de salarissen der orkestleden, geldende voor alle orkesten met uitzondering van het Concertgebouworkest, en de uitbreiding van de laagst geclasseerde orkesten van 56 tot 68 a 72 musici. Is het toeval dat Het Brabants Orkest met zijn op dat moment 72 musici als, norm werd genomen In elk geval deelde de Minis ter van O. K. en W. naar aan leiding van de adviezen, in dit Rapport vervat, aan de orkes ten mede dat het in zijn voorne men lag te bevorderen, dat a. de nieuwe salarisregeling per 1 september 1956 werd geëf fectueerd. b. de uitbreiding door hem mjet ingang van 1 september 1957 geleidelijk in 4 a 5 jaar zou worden gesubsidieerd, waarbij eventueel uitzonderin gen konden worden gemaakt. Dit sloeg kennelijk op Het Brabants Orkest, dat reeds 72 musici had. Op basis van dit ministerieel schrijven werd de financiering van Het Brabants Orkest her zien en verhoogden de provin ciale overheid en die der vier grootste gemeenten hun subsi dies, respectievelijk van pl.m. 7 cent tot 15 cent en van pl.m. 45 cent tot 75 cent pr inwoner. Met deze nieuwe financiering kon Het Brabants Orkest dan geleidelijkaan zijn plan verwe zenlijken om het orkest uit te breiden tot 80 misici, hetgeen voor een evenredige roulering der musici noodzakelijk werd geacht. Het orkest van 80 musi ci was daarvoor als volgt ge dacht Eerste violen 14; tweede vio len 12; alten 10; celli 8 en bas sen 6. Hobo's 4, clarinetten 4, fluiten 3 en fagotten 3; trom petten 3, hoorns 5, trombones 3 en tuba 1; pauken 2 en harp 1. Het Brabants Orkest was zeer te leurgesteld door het advies van de Commissie Witteman in verband met de miskenning enerzijds van 't feit dat Het Brabants Orkest in lut tele jaren in zijn organisatorische en financiële opbouw tot voorbeeld was gegroeid van alle Nederlandse orkesten en anderzijds van het feit dat het artistieke aanzien van Het Brabants Orkest op de podia buiten de provincie nog bleef stijgen. Vrijwel alle orkesten verhieven hun stem tegen het Rapport Witte man, alleen Het Brabants Orkest zweeg naar buiten in de verwach ting dat men binnen niet al te lan ge tijd aan de redelijke verwachtin gen van het orkest zou moeten tege moetkomen, hetgeen in beperkte mate zou kunnen geschieden door Het Brabants Orkest zo snel moge lijk te subsidiëren in het bestaande aantal musici. Aan deze verwach ting werd de bodem ingeslagen door de zgn. bestedingsbeperking. De Mi nister van O. K. en W. zag zich ge noodzaakt aan de orkesten mede te delen dat het hem als gevolg daar van onmogelijk was zijn oorspron kelijke toezegging gestand te doen om het orkest per 1 september T957 in een groter aantal musici te sub sidiëren. Hierdoor is voor Het Brabants Or kest het tijdstip aangebroken om zijn moeilijkheden openbaar te ma ken, daar dit juist voor Het Bra bants Orkest zo rampzalige besluit de gehele op de toezegging van de Minister gebaseerde nieuwe finan ciering op langere termijn op losse schroeven zet. Het Brabants Orkest voelt dit des te meer als een onbillijkheid, daar de overige orkesten hun uitbreiding alleen maar achterwege moeten la ten, vooropgesteld dat zij deze niet zelf kunnen financieren, maar Het Brabants Orkest financierde dit gro ter aantal musici al in 1953 werd met de uitbreiding boven 56 musici begonnen reeds zovele jaren uit eigen middelen, dank zij de bijdra gen van zoveel gemeenten en van 't bedrijfsleven. Het Brabants Orkest kan ook thans niet stilstaan en zijn snelle ontwik keling remmen. Een redelijk rou leersysteem eist zelfs dat Het Bra bants Orkest per 1 september be gint met 75 musici. Het hoopt dat Brabant zelf hierbij behulpzaam zal zijn, enerzijds door verhoging der subsidies van de gemeenten buiten die van de Provincie en de vier grootste gemeenten, anderzijds door opvoering der bijdragen uit het be drijfsleven. Gezien zijn prestaties en de be tekenis, die 't Orkest voor Brabant heeft, hoopt het daarin niet teleur gesteld te worden. ZONDAGSDIENST ARTSEN. Van zaterdagmiddag 13 uur tot zondagavond 24 uur uitsluitend voor spoedgevallen. Zaterdag 21 en zondag 22 sept. Arts L. van Daal. Apotheek Nijman. N. H. KERK WAALWIJK. Zondag 22 september 1957. V.m. 10 uur; Vic. A. Sjollemfa. N. H. KERK BESOIJEN. Zondag 22 september 1957. Voorm. 10 uur en nam. 2.30 uur Ds. J. Vink. In beide diensten extra kol- lekte voor de Kerkvoogdij. N. H. KERK BAARDWIJK. Min. Loeffstr. 65. Zondag 22 september 1957. 9 u. v.m.: Ds. C. B. Schuurmlan. AVONDMIS IN ST. ANTONIUSPAROCHIE. In het vervolg zal ook in de St. Antoniusparochie op elke eerste vrijdag van de maand een avondmis worden gelezen, zo heeft pastoor Lam medegedeeld. die èn 't zetten èn 't drukken op uitnemende wijze beheerst en door zijn deskundige arbeid veel tot de groei van ons bedrijf heeft bijgedragen, bekleedt nóg verschillende functies in de vak beweging; zo was hij vanaf de oprichting bestuurslid der afd. Waalwijk van de Kath. Graf. Bond, controleur van het zie kenfonds e.d. Vanzelfsprekend zal het bij zondere jubileum niet ongemerkt voorbijgaan van deze derde gou den jubilaris in ons bedrijf. Najaarskleuren en charme in onze nieuwe collecties Handschoenen Luxe Damestassen Fjjne Lederwaren Dr. v. BEURDENSCHOOL. R-K" Middelbare Handelsavond school Waalwijk. Ook het aantal leerlingen van deZê school is dit jaar gestegen. Bedroeg het totale aantal per 15 septemjber van vorig jaar 199, dit jaar is dit 210. 50-JARIG DIENST JUBILEUM. Op 12 oktober zal de heer L. Kroot de dag herdenken dat hij vóór 50 jaren in, dienst trad der Waalwijkse Stoomdrukkerij An toon Tielen (De Echo van het Zuiden). De heer Louis Kroot, WAALWIJKSE HARMONIE ST. CRISPIJN. Maandagavond hield de har monie St. Crispijn een algemene ledenvergadering in zaal Thalia. De voorzitter, de heer F. Smol ders, opende deze vergadering en sprak er zijn vreugde over uit dat de opkomst hoewel niet voltallig, toch zeer bevredigend was. De notulen van de vorige al gemene vergadering werden zon der op- of aanmerkingen goed gekeurd. Daarna bracht de penning- mteester het finaicieel verslag I uit, dat onder dankzegging werd goedgekeurd. Door de heren P. Dirks en P. v. d. Hoven waren de boeken en bescheiden van de penningmees ter gecontroleerd en in de beste orde bevonden. In de vacature van de heer Jacq. Gragtmans werd met alge mene stemmten tot bestuurslid gekozen de heer Toon Tielen. Het nieuwe bestuurslid werd di rect van deze benoeming in ken nis gesteld en toen hij in de zaal verscheen, werd hem een harte lijk welkom tloegeblazen, welk welkom nogmaals in hartelijke woorden werd onderstreept dóór de voorzitter, die het vertrou wen uitsprak dat de belangen van de harmonie mfet alle zorg door de benjamin in 't bestuur zouden worden behartigd. De heer Tielen dankte voor een en ander en beloofde zijn beste krachten aan de harmonie te zullen wijden, waarna hij be stuur en leden een consumptie offreerde. Binnenkort zal nog 'n nieuw bestuurslid moeten worden ge kozen in de plaats van de heer Jan van Delft, die voor deze functie heeft bedankt. Als nieuw lid van de muziek- commissie, die haar taak met hernieuwde ijver zal gaan her vatten, werd benoemd de heer P. Hurkmjans. Op zaterdag 12 oktober zal de jaarlijkse feestavond worden gehouden, die geheel met eigen krachten zal worden verzorgd en waarvoor een commissie in 't leven werd geroepen. Des mid dags zal een muzikale wande ling worden gemaakt, waarbij de neer M. Hurkmans, die 25 jaar lid is van de harmonie, aan zijn woning zal worden afgehaald. A.s. zaterdag 21 september om 5 uur zal de harmonie aan de overweg aan de Besoijensestraat een gezelschap uit Deerlijk (B.) afhalen, dat een bezoek brengt aan Waalwijk, en dit gezelschap met mjuziek naar het Raadhuis plein begeleiden. Van de rondvraag werd een goed gebruik gemaakt. Er werd nog besloten op zaterdagmiddag 5 oktober in de nieuwe wijken van de St. Antoniusparochie een muzikale wandeling te maken, waarbij nieuwe donateurs zul len worden aangezocht en een collecte voor het uniformenfonds zal worden gehouden. Hierna werd de vergadering door de voorzitter gesloten met een woord van dank voor de goede opkomst en voo# de gea nimeerde gedachtenwisseling. dames automatic Nieuws voor haarg chroom f 160.. Incabloc shockproof, liki Afscheid Drs. G. de Vries. Bij de rectoraatsoverdracht aan prof. dr. P. v. Berkum, door prof. dr. J. J. Dalmulder wijdde de schéfdende rector-magnificus uitgebreide aandacht aan de toe komstige ontwikkeling van de omvang van het Hoger Onder wijs, welke in ons land met gro te zorg wordt tegemoet gezien. Deze toekomstige omvang (met een berekende ioeneming van 't aantal eerste jaarsstudenten van 113 pet.) is vooral uit onderwijs- organisatorisch oogpunt veront rustend. Verwacht wordt dat de deel neming aan het Hoger Onder wijs door de bevolking van de zuidelijke en oostelijke provin cies sneller zal toenemen dan in de overige (vooral westelijke) landsdelen, zodat in het bijzon der deze provincies de conse quenties ernstig onder ogen zul len hebben te zien. Onder invloed van sociale structuurverschijnselen hebben de zuidelijke provincies, verge leken bij de westelijke, een zeer grote achterstand in de deelne ming aan het Hoger Onderwijs. In het studiejaar 1954-1955 be droeg het aantal uit de zuidelij ke en oostelijke provincies af komstig eerste jaars nog geen 60 pet. van het aantal, dat zich zou hebben laten inschrijven, indien de deelneming aan bet Hoger Onderwijs even groot zou zijn geweest als in de westelijke provincies. De kerkelijke ge zindte van de studenten in aan merking nemend, komt men tot een nog grotere achterstand. Voor de r.k. Economische Hogeschool wordt tussen nu en. 1970 een verdubbeling (mini maal) verwacht van bet aantal studenten, waarbij rekening ge houden dient te worden met een nog sterkere groei. Vandaar, dat de bouw van de nieuwe hoge school (waarvoor de plannen gereed zijn), met voortvarend heid ter band moet worden ge nomen, waarbij rekening moet worden gehouden met een capa citeit voor tenminste 1700 stu denten. In zijn rede memoreerde de scheidende rector ook het ver trek van de heer Drs. G. J. de Vries te Waalwijk, lector in de- economische aardrijkskunde, die in verband met het bereiken van. de 70-jarige leeftijd, de Hoge school ging verlaten. Prof. dr. Dalmulder zei o.m. dat dhr. de Vries een van de weinigen is ge weest, die vanaf de oprichting van de Hogeschool hieraan blij vend verbonden zijn geweest. Gezien de subsidiepolitiek mag men aannemen, dat idealistische overwegingen bij hem hierin 'n belangrijker rol hebben gespeeld dan de financiële, aldus prof. Dalmulder, die de heer de Vries namens het college van docenten en de senaat hartelijk dank bracht voor het vele en belang rijke werk, dat hij in het belang van de Hogeschool heeft ver richt. Met dit afscheid legt de heer de Vries bij het bereiken van de leeftijd der sterken, 70 jaar, zijn laatste functie bij bet onderwijs neer, dat hij in zijn rijk leven in al z'n geledingen: lager, middel baar en hoger mét zoveel kennis en ambitie heeft gediend. Hoe hij dat gedaan heeft, blijkt over duidelijk uit de hierboven aan gehaalde dankwoorden, uitr idë belangstelling van studenten, oud-studenten, hoogleraren en anderen bij zijn afscheid als lector van de R.K. Economi sche Hogeschool te Tilburg, waar hij de economische aard rijkskunde doceerde. Dit alles moet voor hemi een grote voldoening zijn, zowel als de herinnering aan het vele wat hij voor het katholieke middelbaar onderwijs in deze streken heeft gedaan tijdens z'n 35-jarig directoraat van bet Dr. Moller-college, dat hij in al z'n facetten zag groeien en bloei en en ook aan de vele werk zaamheden in exampn- en an dere commissies en verdere func ties. In 't bijzonder mogen we memoreren z'n rapport 'van de waterstaatkundige toestand dezer streek, z'n vele cartografische werkzaamheden enz. enz. Al zal de heer de Vries z'n verschillende openbare functies hebben vaarwel gezegd, wij zijn er van overtuigd dat z'n werk zame geest nog geen volslagen rust zal nemen en dat hij nog steeds bezig blijft en zal blijven, aij het dan op ander terrein, met z'n sociale en economische aard rijkskunde. Mogen hem daarvoor en voor z'n verdere rust nog vele geluk kige jaren met z'n echtgenote, die hem steeds zo tot steun was, beschoren zijn. Dat wensen wij hem van harte bij deze mijlpaal der sterken. VERZWARING VAN FISCALE LASTEN. Ter vermindering van 't ver wachte begrotingstekort van 745 miljoen wordt voorgesteld: a) het aandeel van het Rijk in de werkloosheidspremie met de helft tot een derde te verminde ren. Dit betekent een verlichting voor het Rijk van 23 miljoen. b) Een verhoging van inkom sten in fiscale sfeer met 107 miiljoen. Rekening houdende met deze maatregelen, die in totaal 130 miljoen gulden zullen op brengen, zal dus het begrotings tekort kunnen wmrden vermin derd tot 615 miljoen. De verhoging van de belastin gen komt in grote lijnen neer op 1) Continuering van de schor sing van de investeringsaftrek. 2) Verhoging van de omzet belasting op cigaretten, perso nenauto's en motorrijwielen en de daarvoor bestemde banden, en televisietoestellen. 3) Verhoging van het tarief van de vermogensbelasting met 20 pet. Daarbij komen dan nog de verhoging der posttarieven, van het kijkgeld enz., zodat alles bij een weer aardig aan de oren van de belastingbetaler wordt ge trokken, al zal ieder overtuigd zijn da£ maatregelen genombn moeten worden. Daarvoor is de toestand dui delijk genoeg en ook de troon rede geeft daarvan in duidelijke bewoordingen blijk; juist daar om en omi de voorgestelde maat regelen en een beleidvol per spectief hebben troonrede en miljoenen-nota over het geheel genomen een goede pers. HATTA MET SOEKARNO VERZOEND. President Soekamo en ex-vice- president Mohammed Hatta hebben zaterdagavond in Djakarta een ge meenschappelijke verklaring ver strekt, waarin zij uitdrukqking gaven aan hun plicht tot samenwerking. HET GEZOND VERSTAND. De uitslag der verkiezingen in West-Duitsland is ér een van het gezond verstand. Het Duitse volk (teninste de gelukkigen die in vrijheid kunnen stemmen) heeft de demagogie van de soci alisten links laten liggen, diens wankele politiek niet aanvaard, maar ronduit gekozen voor de sterke man Adenauer, die zijn land in korte jaren weer heeft gevoerd tot een der sterkste van de wereld, zeker van Europa. Men heeft begrepen dat wat men zeker heeft, niet moet weg gooien voor een denkbeeldige illusie. Men kan nu weer verzekerd zijn van een doelbewuste princi piële politiek van Adenauer te genover de weifelende houding van een Ollenhauer in zijn haast hinderlijke houding tegenover Sovjet-Rusland, welke regering zeker rekening zal hebben te houden met de duidelijke uit spraak van West-Duitsland, dat 51 miljoen zielen telt, tegenover Oost-Duitsland 17 miljoen. De positieve houding der Duit se kiezers tegenover de proble men van dit land, die zo uitste kend door de C.D.H. werden be hartigd, heeft 15 september ge maakt tot een gloriedag voor dit land en niet mjnder voor Westelijk Europa en de gehele Navo. DE DUITSE VERKIEZINGEN. Na de verrassende stembus overwinning, waarbij de Chris tendemocraten in West-Duits land met 270 van de 437 zetels in de Bondsdag de absolute meerderheid verwierven, heeft dr. Konrad Adenauer tijdens een receptie als slotsom van deze verkiezingsuitslag uitgesproken, dat kennelijk de grote meerder heid van de West-Duitsers ach ter de naar het Westen gerichte politiek staat. Voor het binnen land betekent dit het einde van de eeuwige klassenstrijd in dit land. Dr. Adenauer verklaarde met nadruk, dat een coalitie tus sen de C.D.U. en de S.P.D. on denkbaar is. Wel zal de C.D.U. trachten samen te werken mtet de kleinere partijen, die heel huids uit de verkiezingen geko men zijn Vermoedelijk zullen er wel leden van de Duitse Partij in het kabinet worden opgenomen. KOFFIE GOEDKOPER. Met ingang van heden 17 sep tember worden de koffieprijzen verlaagd. De soort van 1.72 wordt verlaagd tot 1.68 per 250 gram de soort van 2.18 tot 2.08 en de soort van 2.58 tot 2.48. GROTESTRAAT 264, WAALWIJK De Speciaalzaak van de Langstraat waterdicht, rond model,» Doublé T I/O." 20 mm „klein", 21 stenen Goud f 380.-

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 5