Waalwijkse en Langstraatse Courant BRIL STASSAR BRILLEN WAALWIJK GEMEENTERAAD WAALWIJK Tariefverhoging voor gas, water en eiectriciteit TfTffn een eii\il van GEMEENTERAAD LOON OP ZAND GEMEENTERAAD WASPIK Raad besloot tot bouw van Politiebureau en P.T.T.-kantoor MAANDAG 30 SEPTEMBER '57 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 80e JAARGANG No. 73 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES„ECHO" ALLÉÉN OM DE „SERVICE" AL DE ■3 vu Brillenspecialist VAN MAAREN NIET DUURDER MaaR.. WèL SECUURDER! DEN BOSCH TILBURG BREDA Vughterstr. 25 Markt 32 Nw. Ginnekenstr. 23 RAAD BENOEMDE NIEUWE DIRECTEUR GEMEENTEWERKEN Gemeenteraad Sprang-Capelle J- Donderdagavond kwam de gemeenteraad van Waalwijk, onder voorzitterschap van burgemeester Teijssen, in openbare verga dering bijeen. De heren v. d. Hoven, v. Leeven en v. Os hadden bericht van verhindering ge zonden. De notulen weiden goedgekeurd en de ingekomen stukken voor kennisgeving aan genomen. 3. Benoeming van leden der commissie van advies inzake vordering van woon ruimte. De hiervoor gehouden stemmingen had den het volgende resultaat Tot lid-voorzitter werd herkozen de heer G. Duivelaar met 9 stemmen, terwijl de heren v. d. Hoven, Brouwer en Kemper man ook ieder 1 stem kregen. Herkozen als lid de heer C. P. van den Hoven met 10 stemmen (1 op de heer Kemperman en 1 op de heer v. Seters). Herkozen als lid-secretaris de heer J. Kees met 11 stemmen (1 op de heer van Seters). Herkozen als lid de heer F. Kemper man met 2 stemmen (2 op de heer van Seters en 2 op de heer Brouwer). Herkozen als lid de heer C. v. Mossel veld met 8 stemmen (2 op de heer van Seters, 1 op de heer Kemperman en 1 blanco). De gehele commissie werd dus met rui me meerderheid herkozen. De voorzitter bracht namens B. en W. dank aan de commissie voor de wijze waar op zij haar omvangrijke en vaak ondank bare taak vervulde. De hierna volgende punten, t.w. 4. Voorstel tot toekenning van een pre mie op de voet van de premieregeling wo ningverbetering en -splitsing 1953; 5. Voorstel tot intrekking van de raads besluiten van 25 maart 1957 inzake de bouw en de verhuring van een industriehal; 6. Voorstel tot intrekking van een twee tal raadsbesluiten van 28 sept. '56 tot aan koop van grond in de Buitenpolder van Waalwijk, werden z.h.st. goedgekeurd. 7. Voorstel tot aankoop van een dub bel woonhuis aan het Laageinde te Baard wijk. De heer Pullens zegt met verwondering en met enige teleurstelling te hebben ge constateerd dat B. en W. tot deze aan koop zijn overgegaan, tegen 'n hogere prijs dan door de raad was vastgesteld. Toen de raad B. en W. machtigde tot onteigening over te gaan, heeft hij tevens kenbaar ge maakt dat een minnelijke schikking alsnog geprefereerd zou worden, waarbij B. en W. dan tot een bepaalde prijs zou kunnen gaan. Uit het pre-advies is hem gebleken, dat, in verband met een taxatie-rapport toch een iets hogere prijs is overeen geko men. Spr. vindt dit een prestige kwestie. Men komt hiermede op een gevaarlijk vlak. In de toekomst zouden ook anderen, die grond aan de gemeente moeten afstaan, het tot een beginstadium van onteigening wil len laten komen. Spr. zal echter niet tegen het voorstel stemmen, gezien het feit dat deze aankoop zeer urgent is. De heer van Seters is het met de op vatting van de heer Pullens eens, als zou hij de zaak wat minder scherp willen stellen, omdat er hier maar sprake is van een prijsverschil van ongeveer f 200. - Dit be drag was z.i. te gering om daar een ont eigeningsprocedure op te wagen. Toch zou hij graag een nadere toelichting hierover horen. De voorzitter zet uiteen dat de raad op 5 september tot onteigening besloot en dat zonder meer deze onteigeningsprocedure zijn beloop zou hebben gekregen. Daarna heeft echter de eigenaar, geheel uit eigen beweging, contact gezocht met de gemeen te en gezegd dat hij alsnog bereid was het goed voor de geboden prijs aan de gemeente in eigendom over te dragen. Inmiddels was echter het rapport van de door de ge meente ingestelde taxatie-commissie ver schenen, waarin uitvoerig gespecificeerd en beredeneerd een prijs werd genoemd die f 196.- hoger kwam dan de gemeente destijds had geboden. Het gemeentebestuur vond het toen re delijk om deze nieuwe taxatie aan te hou den. Door de eigenaar zelf was hierom niet gevraagd; die was reeds met het vroegere bod van de gemeente accoord gegaan. Ook al is er een onteigeningsprocedure aanhan gig gemaakt en zelfs al in een vergevor derd stadium, dan wordt algemeen nog aan een minnelijke schikking de voorkeur ge geven. De heer Pullens zegt dat na deze uit eenzetting de zaak heel duidelijk voor hem is en hij neemt gaarne zijn opmerkingen terug- Z.h.st. wordt het voorstel goedgekeurd. 8. Voorstel tot aankoop van onroerend goed aan het Laageinde te Baardwijk. Zonder opmerkingen goedgekeurd. 9. Voorstel tot verhoging der gas-, water- en elektriciteitstarieven. (Het pre-advies hierover werd reeds in ons blad van j.l. maandag afgedrukt). De heer Mombers zegt dat het hem bij bestudering van de cijfers in het pre-ad vies is opgevallen dat de resultaten van het gasbedrijf naar verhouding veel zwaarder worden gedrukt door de kostprijsverhogen- de faktoren dan de andere bedrijven en vraagt daarover nadere toelichting. De heer Dercksen constateert een wan verhouding tussen de eerst geraamde winst over 1957 van f 42.700.- en het thans geraamde verlies van f 28.900. Een enorm verschil dus van f 71.600.— dit in het pre-advies z.i. onvoldoende wordt ge motiveerd. Voorts is spr. van mening dat, wanneer over 1954, 1955 en 1956 in totaal een winst wordt gemaakt van f 337.000. en er wordt over 1957 een verlies van f 28.900. - geleden, dit niets onrustba rends is In het bedrijfsleven wordt ge woonlijk met een cyclus van 7 jaar gere kend en daarvan het gemiddelde rende ment bepaald. Is dit voorstel te beschou wen als een compromis tussen tariefsver hoging of bepaalde werken, die de ge meente zich voorgesteld had, onuitgevoerd te laten? De voorzitter wil, alvorens het woord te De heer Mombers zegt dat het hem ook na deze toelichting nog niet geheel duidelijk is waarom het gasbedrijf zo extra zwaar door de nieuwe faktoren getroffen wordt. Ook de héér Dercksen kan nog niet be grijpen dat van deze faktoren zo weinig te voorzien was dat de netto opbrengst f 71600.- beneden de begroting moet blijven. Ook met het oog op andere begro tingen schept dit bij hem een gevoel van onzekerheid. Tenslotte acht hij het een kwestie van inzicht of openbare nutsbedrijven er zijn om winsten voor de gemeente op te leve ren. De voorzitter wijst er nogmaals op dat onvoorziene omstandigheden een beslissen de rol hebben gespeeld. Als men de fak- de heer Smolders als wethouder toren: loonronden, A.O.W.-premie, kolen- geven aan voor de gemeentebedrijven, enkele alge mene opmerkingen plaatsen. De gemeente, bedrijven moeten worden beschouwd als bronnen van inkomsten voor de gewone dienst der gemeentae. Zij dienen op de be groting het evenwicht te verzekeren tussen de ontvangsten en uitgaven op de gewone dienst. Reeds bij de aanbieding der begroting heeft B. en W. er op gewezen dat zij zich bezig hielden met de bestudering van een tariefsverhoging, omdat het te verwachten was dat de winsten nog verder zouden te ruglopen en de gemeentefinantiën dit niet konden dragen. Als oorzaken van deze slechtere uitkom sten noemde spr. de steeds oplopende ko- lenprijzen, die tot uitdrukking komt in de z.g. kolenclausule die maar steeds omhoog gaat. Voorts de nieuwe loonronden en de stijging van de materiaalprijzen. Er is een wanverhouding ontstaan tussen deze stij gingen der kosten en de opbrengsten. Wij moeten deze stijgingen zien op te vangen met tariefsverhoging. Ook met deze voor gestelde verhogingen liggen de tarieven in Waalwijk nog beneden het niveau van vele andere gemeenten. De heer Smolders zegt aan de uiteenzet ting van de voorzitter weinig te kunnen toevoegen. Dat het gasbedrijf het zwaarst getroffen wordt, komt door het feit, dat de steeds hogere kolenclausule hierop het zwaarst drukt.: Het grote verschil in ra ming en opbrengst voor 1957, dat de heer Dercksen heeft geconstateerd, is reeds door de voorzitter toegelicht, doch spr. wil daar aan nog toevoegen de belangrijke uitgaaf voor de nieuwe ouderdomsverzekering (A. O. W.). Ook Ged. Staten hebben reeds de aan dacht op deze verliezen gevestigd, zulks met het oog op de verhoogde uitkering uit het Gemeentefonds die Waalwijk gevraagd heeft. Dit wordt zeker niet toegestaan als niet door een tariefsverhoging deze verliezen in winsten worden omgezet. clausule en hogere materiaalkosten, waar op de gemeente geen enkele invloed heeft, bijeentelt, dan is het verschil tussen raming en opbrengst geheel verklaard. Voorts is het een algemene opvatting dat de openbare nutsbedrijven winst afwerpen voor de gewone dienst. In grote gemeenten put men enorme inkomsten uit deze bron nen en dit wordt ook door de overheid verlangd. B. en W. zijn pas zeer Iaat met dit voorstel gekomen. Ged. Staten hadden er al lang op aangedrongen. Verscheidene andere gemeenten hebben ook moeten ver hogen of zullen moeten volgen. De verho ging gaat pas 1 oktober in, zodat de begro ting voor 1957 toch al aardig door dit ver lies ontwricht zal worden. De heer Duivelaar verklaart het verschil tussen de resultaten van het Gas- en die van het Elektriciteitsbedrijf o.m. door de vaststelling van het tarief. Als het gastarief met 1 cent stijgt betekent dit slechts een meeropbrengst van f 26.360. - terwijl een verhoging van het electriciteitstarief met 1 cent f 46.150. - méér oplevert. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z.h.st. aangenomen, zodat per 1 oktober a.s. de volgende tariefsverhogingen van kracht zullen worden Gas 1 cent per m3 méér. Eiectriciteit 1 cent per kWh méér. Water 3 cent per m3 méér. De jaarlijkse bijdrage voor grootverbrui kers wordt van maximaal f 10. - op max. f 15. - per kVa gebracht. Aansluitkosten voor gas, eiectriciteit en water, die gemiddeld resp. f 60. - f 75. - en f 60. - bedroegen, zullen met gemid deld f 30. - per aansluiting verhoogd wor den. 10. Voorstel tot wijziging van het alge meen ambtenarenreglement. 11. Wijziging begroting 1957. 12. Voorstel tot verkoop van bouwter rein aan de Burg. Moonenlaan. Deze 3 punten worden z.h.st. aangeno men, waarna de vergadering op de gehrui kelijke wijze met gebed wordt gesloten. de tijdige betaling van rente en aflossing van een door de stichting „De Efteling" met de Fa. M. van Gils, betonfabriek te Oosterhout, aan te gane geldlening van f 50.000. -Verder zal de gemeente een geldlening groot f 30.000 aangaan met het Pensioenfonds van het personeel van Lips' Scheepsschroevengieterij N.V. te Drunen en daarna dit bedrag ter beschik king stellen van de voetbalvereniging Uno Animo te Loon op Zand voor de stichting van een trainingslokaal annex consumptie ten bij haar veldencomplex. Met ingang van 1 november a.s. werd aan de heer J. Hopman eervol ontslag verleend als directeur Gemeentewerken, in verband met zijn benoeming bij de dienst Publieke Werken te Tilburg. Aansluitend bij dit voorstel stelden B. en W. voor over te gaan tot de benoeming van een directeur Gemeentewerken. Naar aanleiding van dit voorstel zei de voorzitter, dat B. en W. voor de vervul ling van deze vacature geen oproep in de pers hadden geplaatst, omdat elke serieuze sollicitant, de situatie ter plaatse kennende en wetende dat de adjunct-directeur, die al ruim 4 jaar de functie van directeur ver vult, door B. en W. als no. 1 op de voor dracht zou zijn geplaatst, het solliciteren achterwege zou laten. Wanneer de raad dus zou besluiten tot de benoeming van een directeur over te gaan, dan zou door B. en W. als enige candidaat naar voren worden geschoven de heer G. A. Op den Kamp, die al 4 jaar op uitnemende wijze als ad junct-directeur de dienst Gemeentewerken leidt. De heer Grootswagers had bezwaar te gen deze gang van zaken, niet omdat hij Alle kortingen worden direct afgetrokken Onder voorzitterschap van burgemeester v. d. Heijden kwam de raad der gemeente Loon op Zand donderdagavond in open bare vergadering bijeen. Voordat met de behandeling van de agenda een aanvang werd gemaakt, ver welkomde de voorzitter wethouder van Rooy, die, geheel hersteld van een lang durige ziekte, weer in de raad was terug gekeerd. Hij bracht de heer J. W. van Noye dank voor de uitstekende wijze, waarop hij gedurende de afwezigheid van wethouder van Rooy deze functie heeft waargenomen. Door de heer J. v. d. Heuvel te Loon- op-Zand was tot de raad een adres gericht, houdende het verzoek om teruggave van betaalde straatbelasting en vergoeding van de gemaakte kosten. In dit adres stelde de heer v. d. Heuvel, dat hij reeds sinds 1945 overlast heeft gehad van een verstopping in de afvoer van afvalwater van zijn pand naar het hoofdriool. Hieraan heeft hij f 75 onkosten gemaakt, in een poging de oor zaak van het euvel te ontdekken. In ge noemd adres vorderde hij dit bedrag van de gemeente terug, alsmede de door hem betaalde straatbelasting over de jaren 1945 - 1955 tot een bedrag van f 254,59. In hun toelichting op dit adres stelden B. en W., dat adressant eerst in juli 1956 van deze verstopping melding heeft ge maakt, waarna binnen een redelijke termijn dit mankement door de dienst Publieke Werken werd opgeheven. Volgens zijn eigen mededeling heeft adressant van 1945 tot 1956 gewacht met het euvel te melden, zo dat B. en W. terecht menen voor de ge volgen ervan niet aansprakelijk te zijn. Verder bestaat er volgens een vaste ju risprudentie geen enkel verband tussen het heffen van de belasting en de toestand waarin de weg verkeert, waaraan het in de belasting vallende eigendom is gelegen. De heer Grootswagers zeide de zaak al daar eens in ogenschouw te hebben geno men en tot de conclusie gekomen te zijn, dat de fout bij de gemeente lag, omdat de verstopping zich bevond tussen hoofdriool en verzamelput. Spr. was niet voor de te ruggave van de betaalde straatbelasting, maar meende dat er wel aanleiding bestond aan adressant een vergoeding van f 75. - en een zeker smartegeld uit te keren. De voorzitter wees erop, dat adressant de geleden Smart aan zichzelf te wijten heeft, omdat hij tien jaar heeft gewacht met van het euvel melding te maken. Had hij de verstopping terstond gemeld, dan zou er ook direct een onderzoek zijn inge steld. Als men niets zegt, kan men van Gemeentewerken niet verwachten, dat zij ergens naar een verstopping gaan zoeken. De schuld ligt geheel en al bij adressant, zo meende de voorzitter. De heer Snaphaan meende, dat aan ad ressant een vergoeding van f 175. - moest worden uitgekeerd en hij wenste dit voor stel in stemming te brengen. Het voorstel van B. en W. om het schrij ven van de heer v. d. Heuvel ter afdoening naar dit college terug te wijzen, werd met 10 tegen 4 stemmen aangenomen. (Tegen stemden de heren IJpelaar, Grootswa gers, Snaphaan en Elshout)). Vervolgens werden de commissies van advies 'als bedoeld in de woonruimtewet 1947 in haar geheel herkozen, te weten: Kamer 1 (Kaatsheuvel)J. Stokkermans, voorzitter, P. A. v. Laarhoven, C. Nou- wens, B. van Pelt en C. J. van Rooy; Kamer 2 Loon op Zand): J. W. van Noye, voorzitter, J. B. Brands, W. C. Lie- tenberg, J. v. d. Lee en mej. C. v. Velt- hoven. Aangenomen werd het voorstel om over te gaan tot onteigening ten name van de gemeente in het belang van de volkshuis vesting, welk plan dertig dagen ter inzage heeft gelegen en waartegen geen bezwaren zijn ingebracht. Goedkeuring verkreeg ook het voorstel om de Minister van Binnenlandse Zaken te verzoeken de algemene uitkering uit het gemeentefonds voor het jaar 1958 te ver hogen. De raad besloot tot het waarborgen van twijfelde aan de capaciteiten van de heer Op den Kamp - hij kon het daarin vol komen met de voorzitter eens zijn -maar omdat de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat na een oproep zich nog een bekwamer persoon zal melden voor deze zo veel eisende functie. Spr. kon zich dan ook niet verenigen met het voorstel om tot een be noeming over te gaan, waarbij de heer Elshout zich aansloot. Bij stemming werd het voorstel van B. en W. met 9 tegen 5 (de heren v. Kuik, Snaphaan, Grootswa gers, Elshout en IJpelaar) aangenomen. Hierna werd de heer Op den Kamp met 10 tegen 2 blanco stemmen benoemd tot directeur Gemeentewerken. In de rondvraag vroeg de heer v. Kuijk aandacht voor het rijwielpad langs de Dreefseweg, waaraan ondanks toezeggingen nog steeds niets is gedaan. Ook bepleitte hij de plaatsing van meer lichtpunten in de Zwinstraat. De voorzitter zegde toe deze aangelegenheid te zullen onderzoeken. De heer J. W. van Noije maakte van de rondvraag gebruik door zijn voldoening uit te spreken over de terugkeer van wethou der van Rooy. Hij hoopte, dat het de wet houder gegeven zou zijn in blijvende goede gezondheid zijn functie te vervullen. Dank bracht spr. aan het college van B. en W. voor de tegemoetkoming jegens hem in dit college en in het bijzonder betuigde hij zijn erkentelijkheid jegens burgemeester v. d. Heijden, die hem steeds zo uitvoerig en deskundig over de te behandelen zaken had voorgelicht. Ook bracht spr. dank aan de raad voor het feit dat hij hem de ge legenheid had geboden de functie van wet houder te vervullen en daarin een rijke ervaring op te doen. Leverancier alle ziekenfondsen Donderdagavond kwam de Raad der ge meente Waspik ten gemeentehuize bijeen voor de openbare vergadering onder voor zitterschap van burgemeester Van Erp. Tijdens deze vergadering gaf de raad zijn goedkeuring aan een tiental voorstel len van burgemeester en wethouders, waar onder enkele begrotingswijzigingen, een credietopname bij de N.V. Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten, de vaststelling van de straatbelasting over 1957, de vaststel ling der exploitatiekosten voor de bijzon dere lagere scholen over 1956, de vaststel ling der vergoeding voor vakonderwijs aan de R.K. Meisjesschool over 1956, een wij ziging van het Algemeen Ambtenaren reglement, de arbeidsovereenkomstenver ordening en de wachtgeldregeling, en ver der een voorstel tot toekenning van een 10 uitkering aan het gemeentepersoneel van het over het 4e kwartaal aan kinder toelage en kindertoeslag genoten bedrag en een voorstel tot vaststelling van de gewij zigde kindertoelageregeling voor het per soneel van de gemeente. Aan de notulen van de vergadering van 22 augustus j.l. wenste de heer van Dongen een aanvulling toe te voegen omtrent zijn suggestie om de pensioenprijs voor het in aanbouw zijnde bejaardentehuis voor de in gezetenen van Waspik lager te stellen dan voor personen van buiten Waspik. De verdere agenda werd in recordtijd zonder veel opmerkingen afgewerkt. Zo werd besloten om met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten in het 4e kwartaal 1957 een rekening-courant over eenkomst aan te gaan tot een maximum bedrag van f 450.000. -Voorts werd de straatbelasting over 1956 vastgesteld op 6 voor dé gebouwde en 3% voor de ongebouwde eigendommen. Hierdoor is de vermoedelijke opbrengst te ramen op resp. f 3.780. - en f 2.880. - Dit komt neer op een belastingopbrengst van ongeveer 23 van de ten laste van de gemeente komende kosten, hetgeen een zeer minimaal bedrag is. Ook het voorstel van B. en W. omtrent de vaststelling en exploitatievergoedingen en de voor vergoeding in aanmerking ko mende uitgaven der bijz. lagere school over 1956 werd zonder meer goedgekeurd. Derhalve werden deze vergoedingen, be rekend naar het aantal leerlingen der scho len, als volgt vastgesteld 1. bijz. lagere jongensschool: vergoe ding gewoon lager onderwijs f 7.520. - vergoeding voortgezet lager onderwijs f 480. -voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven f 7.729.70. 2. bijzondere lagere meisjesschool: ver goeding gewoon lager onderwijs f 6.240.-; vergoeding voortgezet lager onderwijs f 1.785. - voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven f 7.141.05 en f 1.536.62, resp. voor g.l.o. en v.g.l.o. 3. Christelijke lagere school: vergoe ding gewoon lager onderwijs f 2.963.60; voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven f 3.116.62. Voor de vergoeding van een vakonder wijzeres aan de bijz. lagere meisjesschool werd voor 1956 een bedrag van f 1.948.95 beschikbaar gesteld. Verder deelde de voorzitter mee dat het gemeentebestuur erin is geslaagd om bij de firma Kloosterman in de Kerkstraat twee lokalen te huren voor de lagere meis jesschool. De realisering van het raadsbe sluit om voor deze school enkele noodloka- len te bouwen zal z i. door financiële moei lijkheden enige tijd op zich laten wachten. Door de huur van genoemde lokalen wordt het mogelijk de lessen aan de meisjesschool onder de normale schooltijden te doen plaatsvinden en het rouleer-systeem van thans af te schaffen. De gemeente zal deze twee lokalen huren voor ongeveer f 5. - in totaal per week, terwijl het schoolbestuur een zelfde bedrag zal bijdragen voor ver lichting, waterleiding en overlast. Dit be drag kan op artikel 101 der lager onder wijswet worden verhaald. De heer van den Broek vroeg voor deze noodoplossing niet te veel kosten te maken. De voorzitter zei dat dit niet nodig zal zijn, omdat de aan te brengen verlichting en verwarming ook in het te bouwen nood- lokaal gebruikt kan worden. Van de rondvraag maakte de heer v. d. Broek nog gebruik om te informeren naar de stand van zaken bij de verlichting in Waspik-Boven en de huizen in de bocht van de Benedenkerkstraat. Op de eerste kwestie antwoordde de voorzitter dat het verkrijgen van een cre- diet hiervoor veel moeilijkheden en vertra ging had ondervonden en dat de opdracht tot het aanbrengen van de verlichting pas kon worden gegeven na het ontvangen van het crediet. Intussen, zo zei de voorzitter, heeft dit punt alle aandacht van het ge meentebestuur. Op de informatie over de huizen antwoordde de voorzitter dat in deze zaak nog steeds werking zit. Inmid dels zijn in deze kwestie echter de omstan digheden aanmerkelijk veranderd, waardoor een oplossing langer uitblijft. Het gemeen tebestuur zal echter bemiddelend optreden en trachten voor de betrokkenen een zo goed mogelijke oplossing te vinden. Onder voorzitterschap van loco-burge meester Winkelman kwam de raad der ge meente Sprang-Capelle vrijdagavond in openbare vergadering bijeen. Als eerste, ingelaste, agendapunt besliste de raad over het voorstel van B. en W. om de heer Meenhorst te benoemen tot on derwijzer in vaste dienst aan de openbare lagere school te Capelle. De heer Meen horst werd met algemene stemmen geko zen. Bij de ingekomen stukken bevond zich een verzoek van de „Vrienden van Het Brabants Orkest" tot het verlenen van een subsidie aan dit orkest. Omdat de raad in zijn huidige samenstelling reeds meermalen een dergelijk verzoek heeft afgewezen, meenden B. en W., dat het geen nut zou hebben deze aangelegenheid wederom in de raad te brengen, voorzien van een uit gebreid pre-advies en daarom stelde dit college voor afwijzend op dit verzoek te beschikken. Mevr. Gerlach wilde hieraan toch niet zonder meer voorbijgaan en meen de dat een gemeentelijke bijdrage aan dit orkest, dat voor de provincie toch van zo grote culturele betekenis is, alleszins op zijn plaats zou zijn. De voorzitter kon het hiermee geheel eens zijn, doch wees op de hiervoor vermelde reden waarom B. en W. een dergelijk voorstel niet hadden gedaan. Bij stemming over het door mevr. Gerlach ingediende voorstel om aan Het Brabants Orkest een subsidie van f 100. - toe te kennen, staakten de stemmen (6 tegen 6, de heer Ros was afwezig), zodat dit punt in de volgende vergadering opnieuw in stemming gebracht zal worden. Goedgekeurd werd het voorstel tot het verlenen van een garantie voor de betaling van de particuliere bijdrage - 3 x f 1- voor een serie van 3 injecties voor 130 kin deren - in de kosten van inenting tegen poliomyelitis. Voor de aansluiting van de percelen Oosteind 35, Sprangsevaart 2, 20 en 24, Eikendijk 17 en Willem van Gents vaart 33 op het waterleidingnet besloot de raad een bijdrage van f 1045. a fonds perdu in de onrendabele kosten te verlenen. Een bijdrage van f 250. zal de gemeente verlenen in de aansluiting van het pand Achter de Hoven 17 op het electriciteitsnet. Aan een tweetal inwoners der gemeente zal een tegemoetkoming worden verleend in de kosten van schoolbezoek ex art. 13 der l.o.-wet 1920. Aan de heer A. Dees werd eervol ontslag verleend als lid van de com missie tot wering van schoolverzuim i.v.m. het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De voorzitter gaf uiting aan zijn zeer grote waardering voor de uitmunten de wijze, waarop de heer Dees deze moei lijke en veelal ondankbare taak heeft ver richt. Besloten werd verder om het subsi die aan de r.k. Leergangen te Tilburg m.i.v. 1 sept. 1957 te brengen van f 10.- op f 30. - per leerling uit de gemeente Sprang-Capelle, zulks i.v.m. de stijgende onkosten waarvoor ook deze onderwijsin richting zich gesteld ziet. Aan de provin ciale contact-commissie Noord-Brabant in zake het woonruimtevraagstuk werd m.i.v. 1958 een subsidie van f 1.- per 5000 in woners toegekend. Als leden van de ad vies-commissie, als bedoeld in art. 8 der woonruimtewet werden herkozen, mevr Maris-Kerst, C. D. Kooter, Jac. Vos en A. P. de Raat. In de vacature van de heer J. A. Pruijssers, die niet voor herbenoe ming in aanmerking wenste te komen, werd benoemd de onlangs benoemde maat schappelijk werkster in dienst der gemeen te mej. E. S. Huijtkar. Ter bevordering van de verkeersveilig heid en -vrijheid op het onlangs verbeterde kruispunt „het Bruggetje" besloot de raad dit kruispunt als een voorrangskruising aan te wijzen, en wel zodanig, dat het zich over de Heistraat en de Raadhuisstraat bewegen de verkeer voorrang heeft boven het ver keer op de Julianalaan en de Loonsestraat. De heer van Caem sprak er zijn voldoe ning over uit, dat de verkeerssituatie aan dit kruispunt op zo voortreffelijke wijze is verbeterd. De heer van Peer voelde er veel voor om op het heuveltje een paal met rode reflectors te plaatsen. De voorzitter had 't niet zo erg op die paaltjes, die maar al te dikwijls en te gemakkelijk omver gereden worden en meende, dat de aangebrachte witte verkeersstrepen een even duidelijke oplossing zijn. De heer de Raat geloofde niet dat die strepen lang mooi wit zullen blijven en meende verder, dat vooral vreemdelingen het heuveltje te laat op merken. De voorzitter stelde voor om voorlopig maar eens af te wachten hoe de huidige voorzieningen het zullen doen. Blij ken zij onvoldoende te zijn, dan kunnen er nog altijd andere maatregelen getroffen worden. Hiermee ging de raad akkoord. Besloten werd om een perceel grond, groot 0.57.00 ha en gelegen aan de Wen- delnesseweg, van jaar tot jaar te verpach ten aan de heer G. J. Rekkers. Tot een zelfde verpachting werd besloten van een perceel grond, groot 0.34.80 ha en gelegen aan de Heistraat, aan mevr. de wed. H. Timmermans-de Bie. Aan de provincie Noord-Brabant zal een strook grond van 370 m2, gelegen vóór de algemene begraaf plaats te Sprang, worden verkocht voor de formele koopsom van f 1. Met de ver koop van deze strook grond, die bedoeld is als opstelplaats, zal de gemeente onthef fing krijgen van het provinciaal wegen reglement en een uitweg verkrijgen van de algemene begraafplaats op de provinciale weg. Vervolgens kwam aan de orde het voor stel om aan de Staat der Nederlanden een perceel bouwgrond van 944 m2, tegen f 3.50 per m2 te verkopen voor de bouw van een politiebureau met dienstwoning aan de Nieuwevaart. De heer van Caem bracht zijn vroeger reeds uitgesproken standpunt inzake deze kwestie naar voren, namelijk dat het politiebureau zoveel mo gelijk in het centrum van de gemeente dient te worden gebouwd. Een politie bureau aan de Nieuwevaart is zowel voor het politiepersoneel als voor het publiek uit het oogpunt van ligging zeer ongunstig te noemen zo meende hij. Spr. sprak zich uit voor de bouw van dit politiebureau in de omgeving van het gemeentehuis, temeer daar men nu toch ook daar grond heeft. Hij vroeg zich af wat er van de gemeente lijke autonomie terecht kwam wanneer po litieautoriteiten gingen bepalen waar de gemeente een politiebureau moet bouwen. Aan het door B. en W. gedane voorstel wilde hij zijn stem dan ook beslist niet geven. Ook de heer de Raat betoogde, dat nu men in het centrum voldoende grond heeft, ook daar het politiebureau gebouwd moet worden. De voorzitter releveerde in het kort de voorgeschiedenis van deze kwestie en wees erop, dat er enorm veel werk is verzet om te bereiken wat men nu bereikt heeft. Een politiebureau aan de Nieuwevaart mag dan wel niet in het centrum van de be bouwing gelegen zijn, het ligt wel in het centrum van een politiegroep, omdat ook Waspik hieronder ressorteert. Verder wees de voorzitter erop, dat, indien de raad dit voorstel zou afwijzen, het wel eens heel lang zou kunnen duren voordat men de zo urgente bouw van een politiebureau zal kunnen realiseren. Bouwen in het centrum is heel mooi, zo zei de voorzitter, maar er moet niet uit het oog worden verloren, dat het thans ontworpen plan daar niet past. Men zal dan helemaal weer opnieuw moe ten beginnen. Ten slotte benadrukte de voorzitter, dat de raad 2 jaar geleden heeft besloten dat het politiebureau in Ca pelle zou worden gebouwd. Op dit besluit hebben B. en W. voortgebouwd en met af wijzing van het voorstel zou het politie corps in ernstige moeilijkheden worden gebracht. Na een door de heren v. Caem en de Raat verlangde stemming bleek, dat het voorstel van B. en W. met 8 tegen 3 stem men was aangenomen. Tegen stemden de heren v, Caem, Genuit en de Raat. Vervolgens werd besloten tot de ver koop van een perceel bouwgrond, groot 1417 m2 en gelegen langs de westzijde

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1