9 VROOM DREESMANN woens prijzen Waspik bouwt uniek bejaardencentrum AM 2" 89 Raadsel in Nijmegen DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 7 OKTOBER 1957 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 9 OCT. 50 DEN BOSCH TILBURG - HELMOND Een 60-tal bejaarden zal hier voortreffelijke huisvesting vinden In mei 1958 gereed Waspik bouwt aan een be jaardencentrum van bijzondere allure en in mei 1958 zal deze gemeente een bejaardencentrum rijk zijn, dat zowel in uiterlijke vormgeving als in inrichting uniek genoemd mag worden. De zorg voor de bejaarden is in Waspik geen jonge vorm van behartiging (der gemeenschaps belangen. Ongeveer 100 jaar is de bejaardenzorg in deze ge meente met grote toewijding uitgeoefend door de Eerw. Zus ters van J.M.J. en in het thans in aanbouw zijnde bejaarden centrum zal deze traditie een rij ke en zegenrijke voortzetting vinden. Zondag a.s. zal de plechtige H. Kruisplanting plaats hebben in de toekomstige kapel van dit bejaardentehuis.T^aar aanleiding van deze daad van toewijding aan Christus Koning werd op initiatief van burgemeester van Erp vrijdag j.I. ten gemeente huize een persconferentie ge houden, tijdens welke nadare inlichtingen werden verstrekt ten aanzien van bouw en inrich ting van dit bejaardencentrum. Deze bijeenkomst werd bijge woond door burgemeester van Erp, de ZeerEerw. Heer pastoor Rovers, het stichtingsbestuur, de Eerw. Zuster Antonita, die Moeder Overste zal worden van dit bejaardencentrum, de archi tect, de heer J. de Jong uit Schayk en zijn echtgenote, de heer Streurs. directeur van de Kath. Federatie voor Bejaarden zorg, en vertegenwoordigers van de pers. In zijn openingswoord yvees, burgemeester van Erp op de grote betekenis van de bejaar denzorg in het kader van de be hartiging van de gemeenschaps belangen en onderstreepte te vens de succesvolle samenwer king op dit punt tussen de over heid en het particulier initiatief in de gemeente Waspik, waar de gemeentelijke overheid inza ke de stichting van dit bejaar dencentrum niet meer heeft be hoeven te doen dan het garan deren van rente en aflossing van een door het stichtingsbe stuur te sluiten geldlening. De heer A. J. Tabbers, voor zitter van het stichtingsbestuur, gaf vervolgens een uiteenzetting over de voorgeschiedenis, de bouw en de inrichting van het nieuwe bejaardencentrum. Voorspel. Tengevolge van het vertrek in augustus 1956 van de Zusters van, die in Waspik gedu rende ongeveer 100 jaar met grote toewijding de bejaarden zorg en het onderwijs aan de r.k. meisjesschool hadden uit geoefend, kwam 't eerstgenoem de gebied van activiteit geheel te vervallen, hetgeen voor de dorpsgemeenschap 'n zeer groot verlies betekende. Dit werd aanleiding voor wij len burgemeester Couwenberg en pastoor Rovers het initiatief te nemen tot het in het leven roepen van een stichting, om te komen tot een hernieuwde in stelling van bejaardenzorg. Het bestuur van deze stich ting, genaamd Stichting St. Jo zefhuis. wordt gevormd door de heren A. J. Tabbers, voorzitter; J. J. P. Rombouts, secretaris; dr. R. F. WijffelsL. J. J. v. Ier- sel en P. J. A. Èrokx, terwijl pastoor Rovers door Z. H. Exc. de Bisschop van Den Bosch aan het stichtingsbestuur is toege voegd als bisschoppelijk comp missaris. Een nieuw bejaardencentrum zou echter alleen tot stand kun nen komen als zich opnieuw een kloosterorde in Waspik zou ves tigen. Door zijn aanhoudende bemoeiingen slaagde pastoor Rovers er in te bereiken, dat reeds in sept. 1956 een aantal Zusters, Dochters van O. L. Vr. van het H. Hart uit Tilburg met de Eerw. Moeder Overste, Zus ter Antonita, in Waspik hun in trek namen. Deze orde houdt zich heel in het hijzonder bezig met de zorg voor de bejaarden en beheerst reeds een groot aan tal van deze instellingen. Daar de initiatiefnemers en het stichtingsbestuur na over leg met ter zake kundige perso nen tot de conclusie waren ge komen, dat de bestaande gebou wen, met uitzondering van de meest recente uitbreiding, niet meer voldeden aan de door de overheid gegeven richtlijnen voor de inrichting van bejaar dentehuizen en, evenmin wat de huidige maatschappelijke op vattingen betreft, werd besloten tot afbraak van de oude gebou wen en tot het bouwen van een geheel nieuw complex. Het stichtingsbestuur kreeg de daartoe nodige middelen door het sluiten van twee geldlenin gen, voor rente en aflossing Waarvan de gemeente Waspik zich garant stelde en hierdoor aan de stichting de noodzakelij ke ruggesteun verleende. Het nieuwe gebouw, waarvan de plannen zijn ontworpen door de begaafde architect J. de Jong uit Schayk, werd aanbesteed in febr. 1957 en de bouw werd op gedragen aan de fa. W. van der Pass, die met 499.500.de laagste inschrijver was. Met de uitvoering van dit werk, dat ongeveer ieen jaar zal duren, werd begin mei 1957 een aanvang gemaakt. Ruim, riant, modern- Het gebouw, waarin architect de Jong de intermediaire func tie van de woning tussen buiten en bipnen op voortreffelijke wijze vorm heeft gegeven, wordt opgetrokken in rode handvorm stenen en bestaat uit twee bouw lagen. Het bevat 38 eenpersoons kamers en 10 tweepersoonsko- mers voor de huisvesting van een 60-tal bejaarden. De kamers voor een persoon met een bruikbare ruimte van 12 resp. 13 m2, zijn ruimer dan men veelal aantreft. De kamers voor twee personen hebben af metingen van 20, 24 of 26,5 m2. Alle kamers hebben warm en koud stromend water en zijn te vens voorzien van een electro- sche kookplaat, zodat men in de intimiteit van het eigen ver trek een kopje thee of koffie kan zetten. Tevens is in elke ka mer 'n aansluitingsmogelijkheid voor radio en televisie. Men kan stellen, dat bij de inrichting zo veel mogelijk rekening is gehou den met het verlangen naar zelf standigheid van de bewoner(s). Het gebouw beschikt verder over een ruime, prachtig gele gen eet- en recreatiezaal, een modern ingerichte keuken, twee kleinere recreatieruimten, twee ziekenkamrs, een isoleerkamer, een apotheek en een aantal ruimten voor het personeel. Op verschillende plaatsen in 't ge bouw bestaat de mogelijkheid tot telefoneren. Het gebouw is voorzien van een volautornati- sche oliestookinstallatie, die in elke ruimte de gewenste tempe ratuur waarborgt. Toilet- en badruimten voldoen wat aantal en inrichting betreft aan de mo derne opvattingen en voor schriften. Tot de voorzieningen behoort ook een centrale op roep.- en belinstallatie en in het sousterrain een schuilkelder, die ook als knutselruimte dienst doet. Op het binnenterrein ver rijst een fraaie kapel, die ver binding heeft met het gebouw. Voegt men bij dit alles; de in het plan opgenomen binnentuin met een oppervlakte van 1800 m2 en de wandelterrassen met een gezam'elijke oppervlakte van 500 m2, dan zal Waspik na het gereed komen van dit prachtige complex, een in bouwkundig en maatschappelijk opzicht waar devol bejaardencentrum hebben verkregen, waarin het voor de bejaarden goed zal zijn te wo nen. In aansluiting bij dit over zicht gaf de heer de Jong een interessante uiteenzetting over de betekenis en de functie van de woning in het leven van de mens en over die van het be jaardentehuis in het bijzonder. Naar aanleiding van de mede deling dat de pensionprijs circa 1750.tot 1850.per per soon zal bedragen, wees dc< heer Streurs er op, dat dit een bij zonder laag tarief is. Het lande lijk gemiddelde ligt veel hoger en beweegt zich rond de 2200- Wanneer het /stichtingsbestuur het voor deze prijs klaar speelt, aldus de heer Streurs, is dat ze ker een woord van hulde waard. Voor een groot deel der bejaar den vormt de pensionnrijs der bejaardentehuizen echter een onoverkomelijke hinderpaal en daarom zal het zaak zijn, dat de overheid in deze materie spoe dig voorzieningen treft. De mi- nister van Maatschappelijk Werk i houdt zich intens met deze ma- j terie bezig, zo wist dhr. Streurs I mee te delen. Overjigens is het financiële j aspect van de bejaardenzorg nog l lang niet gezond. Dat de katho- j lieke instellingen voor bejaar denzorg met zoveel succes kun nen werken, is. op de eerste plaats te danken aan de congre gaties, aldus de. heer Streurs. De financiële strijd in de bejaarden zorg wordt op de rug der con gregaties uitgevochten zo zei hij- Bijzondere verpleging- Verder wees de heer Streurs, met het oog op een eventuele toekomstige uitbreiding van het bejaardentehuis te Waspik, op de grote betekenis van de bij zondere verpleging, omdat daar in juist de liefde voor de mens tot uitdrukking moet komen. Gebleken is namelijk dat de ge volgen *>an lichte attaques, waardoor bejaarden nogal eens geplaagd worden, in veïe geval len opgeheven kunnen worden door ogenblikkelijk medisch in grijpen. De behandeling van dergelijke gevallen komt voor een belangrijk deel neer op het laten doen van bepaalde oefe ningen en het toepassen van massage. Het aanschaffen van d!e noodzakelijke apparatuué hiervoor brengt betrekkelijk weinig kosten met zich mee en het resultaat is, dat men de be trokkene weer geheel in de sa menleving kan terugbrengen. Vroeger was men nogal gauw bereid om de kwalen van de be jaarden te rangschikken onder de onvermijdelijke (en ongenees lijke) ouderdomsverschijnselen. De moderne 'wetenschap heeft wel aangetoond, dat veel van deze ouderdomskwalen" uit de wereld kunnen worden geholpen. Het stichtingsbestuur zal er zich over beraden om de voor zieningen ten aanzien van deze bijzondere verpleging alsnog in de inrichting van het bejaarden centrum te doen opnemen. Na deze uiteenzettingen begaf t gezelschap zich naar de bouw, waar men zich een nog duide lijker en uitgebreider beeld kon vormen van de indeling van dit unieke bejaardencentrum, waar mee de Waspikse gemeenschap eens en te meer blijk.geeft van een voorbeeldige behartiging van de belangen van een onmis baar deel van deze gemeenschap. Vlijmen Gemeenteraadsvergadering. Openbare vergadering van de raad der gemeente Vlijmen op dinsdag 8 Oktober a.s. om 7 uur ten gemeente huize. Te behandelen onderwerpen: 1. Ingekomen stukken. FEUILLETON van „®1 ECHO VAN HET ZUIDEN" door G. PLANTEMA. 44).. De zes andere leden van de kern woonden in het buiten land, maar regelmatig kwamlen zij hun opdrachten in ontvangst nemen, hetzij van de hoofdman, hetzij van de chemikus, die zijn plaatsvervanger was. Af en toe was er een algemene vergade ring van aandeelhouders, om 't zo te noemen. In verband met de gebeurtenissen in de stad werd zo'n bijeenkomst gehou den en dat is de reden, waarom wij alle hoofdpersonen meteen konden grijpen." „Van der Zuyden was een lichtschuwe persoonlijkheid. De politie had vermoedens tegen hemi, maar men had nooit iets gevonden, dat tegen hem getuig de. Hij was vrij plotseling rijk geworden, maar kwam uit een obskuur milieu. Ik denk, dat hij als heler is opgetreden, toen hij in Amsterdam een handel in tweedehands goederen had. Maar Van der Zuyden moet een man met hersens geweest zijn. Langzamerhand zijn wij er wel achter gekomen, dat hij zijn weelderig leven bekostigde uit de opbrengst van chantage, die hij op grote schaal bedreef. Hoe hij aan zijn inlichtingen kwam, is niet te zeggen, mlaar het is 'n feit, dat hij van een aantal men sen, zelfs enkele heel vooraan staande, iets wist, waardoor hij met schandaal en ruïneren van carrières kon dreigen en dat bracht geld in het laadje." „U begrijpt het wel. Op zeke- j re dag is Van der Zuyden op de hoogte gekomen van de werk zaamheden van de bende. Ja, ik mag wel zeggen, dat hij de beste bron aanboorde die hij had kun nen vinden om munt uit deze af- perserij te slaan. De hoofdman in eigen persoon wist hij in het nauw te drijven! In het begin ging het maar om) chantage op kleine schaal, want hij veron derstelde dat de zaak geen erg grote omvang had. Toen zag hij de krantenberichten over inbra ken, die op dezelfde wijze wer den gepleegd. Hij is te weten gekomen dat 't een uitgebreide bende was en dat het dus een zaak was waarmee veel geld te verdienen viel. Zijn eisen wer den steeds groter. Maandenlang heeft de hoofdman hem betaald. Zeker tienduizenden, misschien honderdduizenden guldens stak Van der Zuyden in zijn zak. Nog steeds wist hij alleen, dat de hoofdman er bij betrokken was, maar toen kwam de dag, waar op hij ontdekte dat de chemikus in de bende zat en ook mej. Ilescu's nl,edewerking werd (hem bekend. Dit is het begin van 't einde geweest..." Sven Ohlquist brak af, juist toen het verhaal een hoogtepunt van spanning had bereikt, want hij moest even uitrusten. „Toe dan!" riep Ernst Verhagen uit. „Ja, ik zal verder gaan. Wij begrijpen nu wel, waarom Van der Zuyden zich tegenover mej. Ilescu onhoffelijk gedroeg, die avond toen het gezelschap uit j „De Vereniging" zijn huis had bereikt. Want niet alleen perste hij de hoofdman en de chemikus nu allebei geld af, zodat het mes al van twee kanten sneed, maar ten opzichte van de Roemeense had hij nog andere verlangens. Zijn eigen vrouw verveelde hem al lang en hij, meende mej. Iles cu voldoende in zijn macht te kunnen krijgen om haar tot z/i vriendin te maken. Nu moet ik zeggen dat noch de hoofdman, noch de chemikus wisten, dat Van der Zuyden van haar medewerken in de bende op de hoogte was. Zij hadden er in 't geheel geen vermoeden van, dat Van der Zuyden, terwijl hij hun om geld de duimschroeven aanzet te, maar met andere voornemens bedreigde. Wie weet, wat mej. Ilescu zou hebben gedaan? Het is best mjogelijk dat zij zeker een ogenblik, ondanks haar afkeer van de man, toegegeven zou hebben, want hij dreigde niet alleen haar, maar ook de twee mannen te ontmaskeren en tot haar eer moet worden gezegd, dat zij loyaal tegenover die twee was. Maai' zo ver is het niet ge komen Zij werd zo in het nauw gebracht |dat op een ogenblik, een van de twee mannen door een woord dat zij zich liet ont vallen, argwaan kreeg. Hoofd man en chemikus zijn daarop met Van der Zuyden gaan pra ten. Dat zal een verhit gesprek zijn geweest. Maar zij bereikten geen resultaat, hoewel zij veel geld boden." „Èn toen hebben zij hem dus ..vermoord zei André Boorne- rnan. „Nee, niet direkt. Eerst bent u gekomen!" „Wat is dat nu „De hoofdman heeft de scène in „De Vereniging" uit de verte meegemaakt. De man was ten einde raad. En toen kwam hem een oplossing voor de geest, die wel volkomen in strijd was met zijn menslievendheid, maar die onvermijdelijk schijnt te zijn bij elke misdadiger. Hij moet steeds dieper in het moeras van de geestelijke ondergang, als hij zich wil handhaven. Wel, de hoofdman zag de scène, hoorde de woorden van de dronken en jaloerse Van der Zuyden, die gedacht moet hebben, dat er iets tussen mej. Ilescu en u bestond. De oplossing was, de moord te plegen om hem de mond te snoe ren, meteen de langzamerhand katastrofale afpersingen te la ten ophouden en zelf vrijuit te gaan door de schuld op u te schuiven. U moest dan natuur lijk spoorloos verdwijnen! Op zichzelf was dit een oplossing, die ons voor onoverkomelijke problemen zou hebben gesteld. Er waren echter bijkomstighe- 2. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van 'n geldlening, groot 733.403.ten behoeve van de financiering van de woning bouw. 3. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de verordening op de heffing en invordering van een belasting op toneelvertoningen en andere vermakelijkheden. 4. Voorstel van B. en W. tot be schikbaarstelling van een crediet ten behoeve van de verbetering van het zwembad. 5. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de begroting voor het gasbedrijf. Capelle Nuts-avond. Het departement de Langstraat van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, zal a.s. donderdag 10 ok tober 1957 haar eerste winterlezing houden in café De Witte Brug al hier. Als spreker zal deze avond optre den de heer Simon de Waard, welke een lezing zal houden over Ierland. Velen herinneren zih ongetwijfeld de prachtige films over Portugal en Marokko van deze bekende cineast en vlotte causeur. Indien het enigszins mogelijk is, maak dan deze avond vrij om naar genoemde lezing te gunnen gaan. Comité Grafmonument W. J. v. Nieuwenhuijzen. Het comité tot oprichting van een grafmonument voor wijlen de heer W. Jv. Nieuwenhuijzen, kwam j.I. dinsdagavond in vergadering bijeen ten huize van Mr. J. W. Maris. De heer Kerst opende deze bijeen komst met een welkomstwoord tot de afgevaardigden van de diverse verenigingen, alsmede tot de aan wezige oud-leerlingen. Spreker deelde mee, dat destijds uit de boezem van de muziekvereni ging „Kunst na Arbeid" het plan werd geopperd te komen tot op richting van een comité, dat zich ten doel moest stellen te komen tot het oprichten van een grafmonument voor wijlen de heer v. Nieuwenhuij zen. Het doet mij thans genoegen, aldus spr., te kunnen constateren dat dit plan ook bij de andere ver enigingen ingang heeft gevonden. Uit de verdere mededelingen van de diverse afgevaardigden bleek, dat men voor dit doel reeds gelden had afgezonderd, zodat het comité reeds een mooi bedrag in kas heeft. Bin nen enkele dagen zal men een rond gang maken bij de oud-leerlingen. den waarover ik dadelijk spreek. „De moord werd gepleegd. Van der Zuyden was in z'n huis en met hem in de kamer waren Jörgensen en dr. .Maroniu. Die twee hadden niets met de bende en niets met de moord uit te staan. Zij waren wat zij zeiden, zakenrelaties, die toevallig in Nijmegen logeerden en elkaar al kenden. Jörgensen zag niets voordat Van der Zuyden dood lag. Maar dr. Maroniu zag de dader. De Roemeen was 'n dap per mens. Hij is onmiddellijk achter de moordenaar aan ge gaan. Die had niets tegen hem,, maar hij was in een hoek gedre ven en hij zag geen andere uit weg, dan ook dr. Maroniu te do den. Zo was de hoofdman met al zijn menslievende bedoelin gen door zijn relaties met de onderwereld toch een moorde naar geworden. Nu over de verdwijningen. André Böorneman was al ont voerd en in veiligheid gebracht voordat Van der Zuyden werd gedood. De hoofdman deed dat persoonlijk. (Wordt vervolgd). SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AAS-OGENOMEN. SfSiB!!!! nintffS Üintill! Dameshandschoe nen, van soepel nappa, gevoerd met wollen tricot. Klassiek model, met gewone of fanta sienaden. In zwart, tan, rood, grijs Q90 en beige Koordwol, in vele moderne tinten. Zeer voordelig bij het breien van Uw vest of trui. 100-grams 75 knot Schoudersporttas, van stevige waterproof stof, in de kleuren zwart, geel en rood. Zeer practis'ch. want U kunt Uw sportkle- ding en schoenen hier in gemakkelijk bergen Prima tweezijdig donzig geruwde pyama- flanel, in heren- en kinderstrepen. A 10 76 cm. breed jf Voorgevormde B.H.'s, met rondgestikte cupi. Zware kwaliteit witte satijn, **65 in diverse maten Mm Melton ruiten en strepen, met nylon versterkt. Italiaanse import. Bijzonder ge schikt voor heren kamerjassen, rokken, pantalons, blazers, kin derkleding, enz. 140 cm. breed, 90 per meter O Een unieke aanbieding in juchtlederen kin derschoenen, met prima poro-rubber zolen, mooi en solide. 32-35 7.95 28-31 6.95 24-27 5.95 A 95 22-23 TP Zwart persianer bontvel, flinke maat, in diverse tekeningen, o.a. mat en glanzend, fijne en grove krul. Leuke garnering voor Uw mantel, pakje of iaPon <j 50 Prachtige Italiaanse boekomslag, geheel met mooie motieven bewerkt en met moiré zijden voering. Met bij passende boekenleg ger samen Xs Ons zeer practisch boodschappen- mandje „Tosca", is vervaardigd van fijn ge vlochten riet, in bruine kleur, met stevig heng sel. Uitstekend ge schikt voor groenten fruit, enz. Voor onze sportieve jeugd: rundlederen voetbal, met veter sluiting; maat 5. Com pleet met binnenbal en prima *75 afgewerkt O Lange melton jon genspantalon, met nylon versterkt. In an traciet, bla-uw en bruin. Voor jongens van 4-16 jaar. £95 Voor 4 jaar 3 50 ct. stijging p. m. Zalm, lichtrose, 2 blikken 1.75 per blik Zandkoekjes, goudgeel gebakken, C 250 gram

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 2