najaars-modeshow D. v. d. Hout afwasteil akkam KERNENERGIE HUWELIJK EEN LERAAR mum Aan de Gemeentelijke Vakschool voor Schoenmakers een Juffrouw of Weduwe z. k. Gemeente Drunen mJt- 275 85* 4 BE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 7 OKTOBER 1957 4 Kennismaking zoekenden van alle leeftijden en standen. Wendt U voor serieuze huwe lijksbemiddeling tot de afde ling van de 10 samenwerken de huwelijksbemiddelingskan toren. Talloze dankbetuigin gen ter inzage. Nederlands Bemiddelingscentrum. Hoofd Administratie postbus 6037 Amsterdam. Ontvangkantoor Nw. Bosscheweg 92 te Tilburg. Ontvangdagen dag. ook zat. en zond. v. 2-8 uur. Desgewenst huisbezoek. te DEUNEN wordt zo spoedig mogelijk gevraagd MACHINAAL SCHOENMAKEN Hoofd van machinale afdeling, tevens direkteur van de avondschool. Op dinsdag 15 oktober a.s. houden wjj in zaal Thalia onze jaarlijkse in DAMESVESTEN, JUMPERS en JERSEY-PAKJES Houdt deze datum vrij Aanvang 2.30 uur en 8 uur Toegangskaarten f 0.75 (thee of koffie inbegrepen) vanaf woensdag 9 oktober a.s. verkrijgbaar aan onze zaak. St. Antoniusstraat 14 Waalwyk Meubelen Meubelbekleding Huishoudelijke artikelen Verlichting Schorten Baby-artikelen Regenkleding (zowel voor dames, heren als kinderen) Byoux Toiletartikelen Lederwaren Kindermeubelen enz. enz. De toepassing van in de geneeskunde Kernenergie is een begrip dat doorgaans slechts sombere ge dachten oproept. Voor de mees te mensen is atoomsplitsing maar al te nauw verbonden met verwoesting en vernietiging. Maar behalve voor, oorlogs doeleinden is er van de kern energie ook een vreedzaam ge bruik te maken. Dat is mogelijk in de industrie, voor 't vervoer en nog op andere levensgebie den. Zo zijn bijvoorbeeld de artsen en de biologen bij het gebruik van kernenergie geïnteresseerd. En zulks niet alleen in negatie ve, maar ook in positieve zin. Over de ontredderingen en over de ziekten, die atoombom men reeds hebben teweegge bracht en over de mogelijke stoornissen in menselijke erfe lijkheidsfactoren, die als gevolg van radio-actieve uitstralingen door menselijke bom-explosies alsnog kunnen worden verwacht is al veel gesproken) en geschre ven. Misschien nog niet lang en uitgebreid genoeg, want het is hoog nodig, dat de dreigende gevaren alom bekend raken. Voor vandaag willen we ech ter een ogenblik stilstaan bij de positieve kanten. Radio-activi teit in dienst van het leven ken nen we al sedert madame Curie. Dank zij de moderne kernfysica kon hieraan een grote uitbrei ding worden gegeven. Niet lan ger behoeft te worden gewerkt met het schaarse en dure radi um1 bij de bestraling van kwaad aardige gezwellen, want tal van andere scheikundige elementen zijn thans kunstmatig radio-ac tief te maken. Kwaadaardige gezwellen- Zodoende gaat radio-actief gemaakt cobalt het radium meer 'en meer vervangen in de insti tuten voor bestralingstherapie. Er is aan het gebruik van ra dio-actieve stoffen een groot voordeel verbonden boven de toepassing van röntgenstralen. Ze kunnen namelijk in een ge zwel worden aangebracht, zodat ze hun werking daar onmiddel lijk kunnen ontvouwen. Rönt genstralen echter kunnen het gezwelweefsel slechts door de huis heen bereiken, met het ge volg dat deze beschadigd wordt bij gebruik van de soms nood zakelijke intensiteit. Niet alleen voor de therapie, ook voor het anderzoek naar kwaadaardige gezwellen brach ten de radio-actieve stoffen, die tegenwoordig in grote hoeveel heid en verscheidenheid worden gemaakt, een geweldige verbete ring. Radio-actief borium bij voorbeeld hoopt zich bij voor keur op in hersengezwellen. Daar men de aanwezigheid van radio actieve straling gemakkelijk kan aantonen, vindt men hierin een uitstekend hulpmiddel om een dergelijk gezwel nauwkeurig te localiseren. Wetenschappelijk onderzoek Andere radio-actieve stoffen hebben een praedilectie voor schildklierweefsel of voor been merg en ook daarvan wordt in de diagnostiek reeds gebruik ge maakt. Zeer groot belang heb ben zulke radio-actieve „tra iners'' verder bij zuiver weten schappelijke onderzoekingen om trent de levensprocessen van de mens. Ons lichaam) herbergt 'n groot aantal minerale bestand delen, soms maar in minimale hoeveelheden, die ieder voor zich één of meer functies bij onze stofwisseling hebben. Van die functies is nog lang niet alles bekend. Men kan ze echter tegenwoordig tot in fi nesses bestuderen door een wei nig radio-actieve stof in te spui ten, die uit kalium zal bestaan, als de rol van dit bestanddeel in de lichaamshuishouding moet worden bestudeerd, uit natrium als men de werking van dat ele ment wil nagaan enz. De radio actief gemaakte stof heeft de zelfde eigenschappen en gedraagt zich in het lichaam precies als het niet radio-actieve element. Zij verschilt er alleen van door haar aantoonbaarheid, ook wan neer er slechts uiterst kleine hoeveelheden aanwezig zijn. Zodoende is het dus vast te stellen wat er bij de verschillen de levensprocessen gebeurt met de verschillende elementen door ze met radio-actief materiaal te „merken". Vanzelfsprekend gaat het om het bezigen van een zo kleine dosis, dat er geen gevaar voor de gezondheid uit voort vloeit. Dr. H. W. S. (Nadruk verboden). Provinciaal Nieuws MIDDENSTANDS CONFERENTIES. De Katholieke Middenstandsbond in het bisdom 's-Hertogenbosch zal in het komende winterseizoen een aantal regionale middenstandscon ferenties houden in Eindhoven, Hel mond, Den Bosch, Nijmegen en Til burg. In Den Bosch zullen de conferen ties worden gehouden in het Oranje Hotel en wel op 14 okt., 4 nov., 16 dec. en 27 jan. Hier zullen in de zelfde volgorde spreken: prof. dr. J. L .Mey, hoogleraar aan de Rijks universiteit in Groningen, over het onderwerp „P.B.O. en Midden stand"; drs. E. A. V. Vermaas, se cretaris van de sociaal-economische raad, over „Het kartelvraagstuk" prof. dr. G. W. Groeneveld, hoog leraar aan de kath. Universiteit te Nijmegen, over „Middenstand en Economie"; prof. dr. C. F. Pauwels O.P., professor aan het Philosophi- cum te Zwolle, over „De kerstening van het beroep van de middenstan der". In Tilburg zullen de conferenties worden gehouden in de N.K. Har monie op 21 okt., 25 nov., 13 jan. en 24 febr. Achtereenvolgens zullen hier spreken: ir. H .J. B. Witte, mi nister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, over „Middenstand en woningbouw"; drs. W. K. N. Schmelzer, staatssecretaris van bin nenlandse zaken, bezitsvorming en PBO, over „Middenstand en PBO"; dr. A. M. Lucas, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van de vaste commissie voor financiën van deze Kamer, over „Actuele belasting vraagstukken"; mgr. M. Oomens, vi caris-generaal van het bisdom Den Bosch, over „De middenstander als mens, zijn waardigheid en plaats in de samenleving". In klein gezin, waarin de vrouw des huizes niet in staat is de huis houding waar te nemen wordt gevraagd voor de huishouding Werkster aanwezig Adres te bevr. aan het bur. v.d. blad JT" Het Hoofd van het Gemeentebastuur van Drunen maakt bekend dat het uitbreidingsplan in hoofdzaak der gemeente Drunen, vast gesteld door de Raad der gemeente Drunen in zijn vergadering van 24 januari 1957, door Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant is goedgekeurd bij hun besluit van 18 september 1957, G. no. 75775 G, met uitzondering van het bepaalde in artikel III, sub 4 der bestemmingsbepalingen. Vanaf 9 oktober 1957 ligt bovengenoemd plan voor eenieder ter gemeente-secretarie ter inzage. Binnen 1 maand na deze datum kunnen belanghebbenden; die destijds bezwaren bij de Raad hebben ingediend, tegen de goed keuring beroep Instellen bij de Kroon. Drunen, 2 oktober 1957 Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Drunen A. D. C. Snels. Sollicitanten moeten volledig bekend zijn met alle machines, welke voor de schoenindustrie nodig zijn en moeten door hun practische ervaring in staat zijn aan de leerlingen de nodige kennis ter zake van de machinale schoenfabricage bij te brengen. Het bezit van de akte Np strekt tot aanbeveling, doch is niet noodzakelijk. Salaris afhankelijk van dienstjaren en event, bezit van akten van bekwaamheid. 42 lessen per week aan dag- en avondschool. Sollicitaties worden Ingewacht binnen 8 dagen na het ver schijnen van dit blad bij de Burgemeester van Drunen. Persoonlijk bezoek alleen na oproeping. tevens in HERENVESTEN en PULLOVERS De zegetocht dér' plastische kunststoffen is-ten volle verdiend. Er is geen ander materiaal dat zulke voortreffelijke eigenschappen heeft. Soepel, buigzaam, onbreekbaar, zuurbestendig, licht in gewicht en op 1001 manieren te verwerken. Zo kunt U een schortje kopen, dat van plastic gemaakt is, maar ook een botervloot. U kunt Uw lampekap, tuinslang, suikerstrooier,' voorraadbussen, borden, bekers, kortom alles wat in t en buiten Uw huis nodig is, van plastic krijgen. En het is Vroom Dreesmann, het warenhuis met de allroundcollecties, die ook op het gebied van allerhande plastics uitstekend is georiënteerd. Op alle afdelingen vindt U de perfecte, practische en in prijs zo aantrekkelijke plastic-artikelen, die U op allerlei manieren het leven veraangenamen. PLASTIC IS PRACTiSCH, DÜURZAAM en GOEDKOOP Wat brengt Uw warenhuis nog meer in Plastic Speelgoed Sport- en kampeerartikelen Douchegordijnen Tafelkleden Theewarnrsers Kussens Vloerbedekking Marleyfflm Oeeofix Gcrdijnplastic, voor kinderslaapkamer, douchecel, badkamer, keukengordijntjes en -valletjes. Hiervan hebben wij een uit gebreide sortering in prijzen vanaf "IQC 1.50 t/m 3 per meter Cactusgieter, fraai model, in verschillen de contrasterende kleuren groen/zwart, geel/zwart, rr wit/zwart I Plastic emmer, 9 liter in houd, met stevige metalen beugel. Gemakkelijk te han teren. In verschillende kleu ren en met volle 195 garantie X. Boodschapmandje, van soepel, onbreekbaar plastic. Geel. rood of blauw. Flinke maat, met hengsel, in con trasterende 195 kleuren x. Lepel-vorken-messenbak, van geperforeerd, onbreekbaar plastic, bestaande uit 4 vakken voor tafellepels-vorken, messen, dessertlepels-vorken of theelepeltjes. Practisch en hygiënisch. In verschillende kleuren Plastic broekje, was- en kookecht, onze bekende kwaliteit Populair. EQc vanaf 3> jr „Vendex" broekje, plastic met nylon, dus zeer solide, C5Qc ook was- en kookecht U/ t Plastic cocktailschortje, leuk goed passend model, met zakje. In vele unitinten In leuke bloemdessins 1.35 UW WARENHUIS DEN BOSCH - EINDHOVEN - TILBURG - HELMQND i

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 4