Waalwijkse en ff LangstraatCourant Sit deLang Een rijke en veelzeggende expositie te Waalwijk MAANDAG 7 OKTOBER 1957 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad 80e JAARGANG No. 75 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal f 2.89 8.10 franco p.p. Advertentieprü s 10 cent per mm. Contract-advertenties: speciaal tarief verschijnt 2 x per week TEL.-ADRES: „ECHO" KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 - OPGERICHT 18*8 WAALWIJK TEL. 2621 Bureaux: GROTESTRAAT 205, Orunen Vlijmen Maandvergadering „de Zwaluw". Zaterdag hield de postduivenvereni ging „de Zwaluw" haar maandver- Sprang Capelle Waspik Intrede Ds. P. J. Bosch tfe Sprang Raamsdonk Raamsdonksveor 13de Nationale Bosloop te Drunen. F. Kunen van „Sprint" Breda won de grote prijs van de Langstraat met een tijd van 15 min. 42.5 sec. De verenigingsprijs ging naar „Sprint" Breda. Ruim 500 mensen waren zondag op het kampeercentrum „de Klin- keart" getuige van de verbeten strijd om de grote prijs van de Lang straat tussen.de drie A-klassers F. Kunen, A. Velthuijzen (houder van de beker) en Willy v. Zeeland. In de eerste ronde over het parcours van 5000 m. lag Velthuijzen aan kop, direct gevolgd door v. Zeeland, en even los van deze twee F. Kunen; deze wist echter gaandeweg de twee koplopers te passeren en enkele hon derden meters voor de finish was de strijd om de eerste plaats reeds be slist. Om de tweede plaats leverden over de laatste 50 m. Velthuijzen en v. Zeeland nog een felle strijd. Van Zeeland, die toen reeds op de derde plaats lag, wist echter Velthuijzen niet meer te passeren. Er versche nen pl.m. 50 deelnemers aan start. Het parcours was prima. De uitslag is als volgt: A-klasse senioren 5000 m. 1. F. Kunen, Sprint 15.42.5 2. A. Veldhuijzen, Gen Michaelis 15.56 3. W. v. Zeeland, A.A.C. 16.17.4 B-klasse senioren 5000 m. 1. L .v. Loon, H.A.C. 16.43 2. H. v. Breugel, Taxandria 16.48 3. P. v. d. Sande, Gen. Michaelis .17.02 4. J. v. Bokhoven, S.H.J. 17.31 5. K. Steendijk, P.H. 17.41 6.'F. Pullens, W.A.C. 18.06 C-klasse 5000 m. 1. P. Borst, K.N.A.U. 16.59.6 2. H. v. Hoorn, H.A.C. 17.07 3. A .v. d .Berg, Sprint 17.23.6 4. J. Janssen, Oss '20 17.44 5. C. v. d. Wiel, S.H.J. 17.55.2 6. P. v. d. Bogaard, H.A.C. 17.57 (G. v. Blerck, Sprint 17.58) 7. J. Klerks, S.H.S. 18.18 D senioren 5000 m. 1. P. v. Leijsen, Sprint 17.44 2. L. Blijlevens, Sprint 17.57 3. P. v. Ham, K. K. 17.59.6 4. Kras, Gen. Michaelis 18.07 5. A. v. Erp, Gen. Michaelis 18.45.3 19.15 19.57 19.59 20.38 20.59 50 m. 50 s. 8.21 8.22.4 8.23.8 8.40 8.58 9.32 9.33 3.54.9 6. W. Janssen, Oss '20 7. J. Brosens, Sprint 8. W .v. d. Wiel, W.A.C. 9. B. Zijlmans, Sprint 10. B. Smits, Sprint V erenigingsprij s 1. Sprint Breda Kunen 15.42.5 A. v. d. Berg 17.23.6 v. Leijsen 17.44 2. Gen. Michaelis, Best Veldhuijzen 15.56 v. d. Sande 17.02 Kras 18.07 3. H.A.C., Helmond v. Loon 16.43 y. Bogaard 17.57 v. Hoorn 17.07 51 m. 47 s. 4. S.H.J., Drunen v. Bokhoven 17.31 v. d. Wiel 17.55.2 J. Klerks 18.18 53 m. 44.2 s. A-junioren, 2500 m. 1. G. v. Tilburg, Sprint 2. A. de Jong, Sprint 3. B. Ekelhof, H.A.C 4. Th. Hendriks, P.H. 5. F. Wijnhoven, H.A.C. 6. P. Rossou, P.H. 7. J. Smits, H.A.C. B-junioren, 1250 m. 1 W. Michiels, Festina 2. H. Janssen, Gen. Michaelis 3.55 3. S. Dingemans, W.A.C. 3.55.1 4. H. v. Tilburg, Sprint 3.59 5. H. v Aken, Sprint 4.04.4 6. A .v .d. Sande, Gen. Michaelis 4.06 7.J. Buinsters, Taxandria 8. A. v. d. Eisen, H.A.C. 9. Th. Boom, Sprint 10. A. Michielsen, D.J.A. 11. P. v. Erp, Gen. Michaelis 4.13 12. M. Vissers, P.H. 4-16 13. J. Zijlmans, Sprint 4.21 Het 31ste slipgeval in 1957 nabij Bloch Stibbe. In de beruchte bocht nabij Bloch Stibbe in de Grotestraat, had Zon dagmorgen het 31ste slipgeval van dit jaar plaats met ernstige afloop. De luxe wagen, bestuurd door dhr. O. uit Waalwijk, vloog uit de bocht en kwam bij de heer De Wijs in diens voortuin terecht, na eerst het ijzeren hek te hebben vernield. De schade aan de auto was zeer groot. De inzittenden kwamen met wat schrammen en de schrik vrij. IT*T" i'i' v* gadering in café A. Klerks. Dé op, komst was matig, dat mede zijn oor zaak vond in de A-griep. Toen de voorzitter de vergadering opende, vroeg hij 2 minuten stilte in acht te nemen voor het ontvallen lid C. de Laat. Hierna volgden presentie en de notulen van de vorige verga dering, die onveranderd werden goedgekeurd. Vervolgens werd het nieuwe re glement besproken. Daar er geen opmerkingen waren binnengekomen werd het reglement goedgekeurd. Ten aanzien van het donateursschap werd besloten, dat een donateur na een jaar lid moet worden. Hierna werd gestemd om een nieuwe dona teur, de heer Laros, die met algeme ne stemmen werd aangenomen. Ver der werden de kampioenschappen van Vitesse, Midfond en Fond be kend gemaakt. Reclame tot 18 okt. Dan zouden in het clublokaal de kampioenschappen van de jonge duiven bekend zijn; reclame tot 26 okt. Dan kunnen op de jaarvergade ring van 2 nov. de kampioenschap pen 1957 officieel bekend worden gemaakt. D edatum van tentoon stelling werd vastgesteld op zondag 1 december. De keurmeesters wer den reeds aangezocht. De inschrijf lijsten worden op de vergadering van 2 november uitgereikt. De ex tra bekers die dit jaar vervlogen zijn, worden eveneens op de jaar vergadering uitgereikt. Een kascon- troleqr werd benoemd voor de con trole der vliegkas en van de pen ningmeester. Mededeling werd nog gedaan dat zaterdag 12 oktober in café A. Klerks de poelgelden van Parkestone, en tevens het geld van de helpers van inmanden, klokken- stellers en klokkenlichters uitbe taald zal worden. CHR. BEST. BOND. De Chr. Best. Bond Sprang-Capelle, kwam j.l. donderdagavond onder leiding van haar voorzitter, de heer W. Kaming, in algemene vergadering bijeen, in het ge bouw van de Chr. Volksbond. Als spreker trad op, de heer K. ter Heiden Hzn. van Enschede, Insp. van de levensverzekering maatschappij U.B.O. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend en een bijzonder woord van wel kom tot de spreker had gericht, kreeg deze het woord en schilderde in een breed voerig en duidelijk betoog, de wantoestand onder de arbeidende stand op het laatst der vorige eeuw en het begin van deze eeuw. Met de oprichting van Patrimonium, de Werkmansbond, en Maarten Luther, die alle probeerden iets tot stand te brengen tot lediging voor de sociale nood, bewees hij dat ook de U.B.O. geboren is uit de noodzaak. Spr. lichtte toe, dat wanpeer men in dit licht de verhouding CNV-tJBO ziet, er dan voor niemand bezwaar kan zijn, deze verhouding te aanvaarden. De aandelen van de UBO die aanvan kelijk alleen door het CNV waren over genomen, zijn inmiddels onder vrijwel alle bij het CNV aangesloten bonden verdeeld, zodat evenals bij de KAB en het NVV, thans ook het CNV een eigen levensverze kering maatschappij bezit, die grote moge lijkheden biedt voor de toekomst van de leden der aangesloten bonden. muziekvereniging de moed heeft gehad po gingen in het werk te stellen een jeugd- korps te vormen. Gezien de opkomst van deze avond mag ik constateren, dat men daarin geslaagd is. Men moet steeds zeer jong liefde tonen voor de muziekbeoefening. Het bestaan van een muziekvereniging hangt tegenwoordig nauw te zamen met het aantrekken van jonge muzikanten. Deze jonge muzikanten kunnen alleen gevormd worden door de oprichting van een jeugd- korps. In enkele plaatsen in Noord-Brabant is men daarin dan ook ten volle geslaagd. Voor het jeugdkorps zal men een goede leider dienen aan te trekken, die met tact de jeugd kan leiden en hen datgene kan bijbrengen, wat t.z.t. nodig is om deze jon gelui op te nemen in het grote korps. Doch een vereiste is, dat dit korps later zelf een concert of uitvoering kan mede verzorgen. Voorts is een eerste vereiste dat men de theorie goed leert. De jongelui dienen zich te onderwerpen aan de leiding van het jeugdkorps en de leider te laten beslissen over het instrument dat hij zal gaan bespe len. Het jeugdkorps moet ook weer geen concurent worden voor het grote korps Wel zal men t.z.t. dit jeugdkbrps moeten laten deelnemen aan een concours en zal men dan een gunstig resultaat behalen dan mag men hen een volgende maal nog wel eens in dezelfde afdeling laten uitko-' men.U ztilt, aldus de heer Tendijck, t.z.t. tenminste 2 diploma's dienen te behalen nl. het diploma A en B. De opleiding hier voor eist tenminste één jaar. Persoonlijk ben ik voorstander, dat men dit als een ver eiste dient te stellen om toegelaten te wor den voor het grote korps. Tot slot wil ik opmerken, dat, indien er een periode komt, dat men het minder prettig vindt om alle theoretische lessen te volgen, men dan moet doorzetten. Iedere muzikant maakt wel ns een periode mee, dat het moeilijk gaat, doch wie dan doorzet gaat later met liefde op in de muziek. Aan het einde dezer bijeenkomst brengt de heer Kerst spr. dank voor zijn woorden en voor de goede voorlichting die heden avond door h'em is gegeven. U hebt verno men, dat er veel voor nodig is om een goede muzikant te worden, jongelui, zet dus uw beste beentje voor. Naar wij vernomen hebben, zijn onge veer 25 jongens en meisjes toegetreden tot dit jeugdkorps. De leiding van het korps zal gelegd worden in handen van een des kundige opleider. Wij vernemen nader, dat men heeft aangezocht de heer Jansen uit Zaltbommel. De heer Jansen is verbonden aan de mi litaire muziekschool te 's-Hertogenbosch en is enige malen opgetreden als jury-lid van de Nederlandse Federatie van Harmonie en Fanfaregezelschappen. Wij wensen Kunst Na Arebid alle succes toe met dit jeugdkorps, en doen een be roep op de ouders om te zorgen, dat hun kinderen steeds trouw de repetitie zullen bezoeken. BEKROOND. Op de te Breda gehouden 20e Centrale Fokveedag uitgaande van de Bond van Fokvee-verenigingen in Noord-Brabant be haalden de landbouwers A. Timmermans en J. Boezer, met hun veee resp. een le, 3e en 2e prijs. ber a.s. om 8 uur in het clublokaal van de M.C. „Marijke" café de Witte Brug, Nieuwevaart, een bespreking wordt gehou den, waarbij de controleurs nader bekend worden gemaakt met de gang van zaken. Degenen die zich reeds als controleurs heb ben opgegeven en zij die zulks alsnog wen sen te doen, worden verzocht, a.s. woens dag bij de bespreking tegenwoordig te wil len zijn. BAZAR HNC. Reeds van verschillende zijden heeft het bazar-comité kunnen bespeuren, dat er veel belangstelling is voor de a.s. bazar, te organiseren door de v.v. HNC. Dames van het comité vangen heden aan met huisbe zoek en wij zijn er van overtuigd, dat het medeleven van de gemeentenaren met de- ;e vereniging, die ook zijn best doet voor de plaatselijke jeugd, niet onbeloond zal blijven voor het comité. V.V. WIT ZWART. De v.v. Wit Zwart speelde jl. zondag 'n uitwedstrijd tegen de v.v. SVG Uit Tilburg. Wit Zwart toonde zich voor de rust over het algemeen de sterkste ploeg, wat uitge drukt werd in een viertal doelpunten nl. van H. Pruijssers, H. Mouthaan, Joop le Sage en M. Dekker. Na de rust pakte Wit Zwart de zaken wat kalmer aan, wat tengevolge had, dat SVG een zware druk ging uitoefenen op het doel der Wit Zwarten. Doelpunten bleven dan ook niet uit. Na een half uur spelen was de stand terug gebracht tot 4-2. Toen pakte Wit Zwart wat steviger aan,_ zodat de eindstand 4-2 bleef in het voor deel van Wit Zwart. 4.07 4.08 4.09 4.10 JUDO-KAMPIOENSCHAP. In het stationskoffiehuis werd jl. woens dagavond een judo-demonstratie gegeven door de judo-club uit deze gemeente als mede door enige ploegen uit Waalwijk en Tilburg. Het talrijke publiek heeft zeer genoten van deze judo-demonstraties. Aan deze demonstratie werd tevens deelgeno men door 2 jeugd-judoers nl. de jongelui Jerrie Verhoeff en Anton Pruijssers. Wat deze twee demonstreerden was zeer inte ressant. Geen wonder dan ook, dat zij me nig open doekje van het publiek in ont vangst mochten nemen. Tevens was er het kampioenschap van de judo-club Sprang- Capelle. Kampioen werd de heer H. Pruijs sers, terwijl de 2e, 3e en 4e plaats bezte werd door P. Konings Mzn., P. Konings Wzn. en H. v. d. Schans. JEUGDKORPS „KUNST NA ARBEID". Jl. woensdagavond werd in het gymnas tieklokaal der O.L. school alhier, een le zing gehouden door de heer Tendijck, se cretaris van de Ned. Federatie van Har monie- en Fanfaregezelschappen afdeling Noord-Brabant uit 's-Hertogenbosch. Deze avond werd geopend door de voorzitter van Kunst Na Arebid, de heer A. H. Kerst. Spr. heette de ouders alsmede de jeugd leden welkom op deze vergadering en sprak er zijn voldoening over uit, dat zovelen gehoor hadden gegeven aan de oproep van het bestuur om deze avond bij te wonen. In het bijzonder heete spr. welkom de heer Tendijck. Ik wil niet vooruitlopen op het geen de heer Tendijck zal vertellen over het jeugdkorps en daarom gaf spr. het woord aan de heer Tendijck, om een uiteenzetting te geven van het doel en wezen der jeugd- korpsen. De heer Tendijck deelde mede, dat hij met veel genoegen de uitnodiging had aanvaard om voor Kunst Na Arbeid alsmede voor hen die zijn toegetreden tot dit jeugdkorps een enkel woord te spreken over de jeugdkorpsen. Door de vele attrac ties die de jeugd tegenwoordig wordt ge boden, aldus spr., is het zeer moeilijk de bestaande verenigingen staande te hóuden. Het doet mij dan ook een genoegen, dat het bestuur van de ter plaatse gevestigde BILJARTEN. De biljartvereniging „Het Kalme Spel gevestigd in het stationskoffiehuis van de heer P. Pruijssers, alhier, zal maandag 14 oktober deel nemen aan het nederlaag tournooi, uitgeschreven door de biljartver eniging te Meeuwen. SUCCESSEN LEDEN MOTORCLUB „MARIJKE". Op de jl. zaterdag gehouden oriënte- ringsrit, uitgeschreven door de Langstraat- se scooterclub te Waalwijk, behaalden de heren J. Konings en L. Cové, resp. de le en 2e prijs. BRABANT BETROUWBAARHEIDSRIT Het grote evenement, dat de eerste Bra bant betrouwbaarheidsrit is, heeft in 't ge hele land onder de sportliefhebbers veel be langstelling doen ontstaan. Klinkende na men zoals de Internationale Baudoin (be kend om zijn talrijke Cross-overwinningen) Wouters (in binnen- en buitenland bekende betronwbaarheidsrijderGriekspoor uit Lisse, die nog pas in Reusel bij de Seni oren bij de aldaar gehouden 'motorcross een tweede prijs behaalde, Bakker uit Hil versum, die zojuist terug is van de Motor- zesdaagse in Tsjechoslowakije, Baelde uit Naarden, die vooral in België vele goede resultaten boekt, zullen aan de door Motor club Marijke, alhier, uitgeschreven be- i trouwbaarheidsrit deelnemen. Doch verge ten wij ook niet de plaatselijke favorieten die dit jaar voor de eerste maal mede-rij den nl. de heren J. Konjngs, L. Cové en J. Muis. Bovendien zullen de adspiranten ook hun eerste schreden in deze mannëlijke sport doen. Er heeft nl. ook één dame ingeschre ven voor deze rit. Wij zijn benieuwd wat het zwakke geslacht zal presteren. Mochten er nog adspiranten zijn die wen sen mede te rijden dan kunnen zij zich nog opgeven bij de heer L. Stein, Nieuwevaart 20, alhier. De start vindt plaats op zaterdag 13 ok tober a.s. des morgens 9 uur bij café de Witte Brug. De motorkeuring vangt aan om 7 uur. De adspiranten starten om half twee des namiddags. Voor het ochtendgedeelte komt men nog enkele controleurs tekort. Indien er liefheb bers zijn, die als controleur wensen op te treden, worden zij verzocht zich omgaand in verbinding te stellen met de heer Th. van Beek, Poolsestraat 17, Capelle. In het volgend nummer hopen wij nog enige mooie gedeelten te geven van de route. BRABANT BETROUWBAARHEIDSRIT. Aan de controleurs van deze rit wordt medegedeeld, dat woensdagavond 9 okto- PLECHTIGE H. KRUISPLANTING. Zondag jl. stond onze katholieke ge meenschap in het teken van de plechtige H. Kruisplanting in de toekomstige kapel van het in aanbouw zijnde bejaardentehuis. Om 10 uur werd in de parochiekerk van de H. Bartholomeus een plechtige H. Mis opgedragen ter intentie van de bejaarden, 's Middags om 2 uur was er in dezelfde kerk een solemneel Lof tijdens hetwelk de H. Kruisplanting plaats vond. Als katho lieke stichting meende het bestuur van „St. Jozefhuis" dit ritueel te moeten volgen in plaats van de meer algemeen gebruikelijke eerste steenlegging. De Kruisplanting im mers is een daad van toewijding van het gebouw en zijn toekomstige bewoners aan Christus Koning, die juist Koning aller mensen werd op het Kruis. Een groot aantal personen gaf gehoor aan de oproep van het stichtingsbestuur en nam aan de manifestatie deel. Onder het plechtig Lof trok een processie van de kerk naar het in aanbouw zijnde bejaardente huis. Hieraan namen onder anderen deel pastoor Rovers, geassisteerd door pater rector Servatius van het Carmelieten- klooster te Waspik-Boven en kapelaan Ras, de Eerwaarde Zusters, 't stichtingsbestuui het gemeentebestuur, het kerkbestuur, het R.K. Zangkoor, de harmonie, deputaties van diverse verenigingen, dames en heren boven de 65 jaar, Jongens en meisjes der lagere scholen en verdere aanwezigen. Ter plaatse verrichtte pastoor Rovers de H. Kruisplanting en hield hij een korte predikatie. Na afloop der plechtigheden trok de processie weer terug naar de pa rochiekerk ter sluiting van het Lof Hierna bestond gelegenheid om de bouw te bezichtigen, alsmede de plattegronden, tekeningen, schetsen en een maquette van het bejaardentehuis, dit laatste op het ge meentehuis. Velen maakten hiervan ge bruik. Toen wij de vorige week een on derhoud hadden met Jos Kipping naar aanleiding van de tentoonstel ling, welke momenteel in de trouw zaal van het raadhuis gehouden wordt, maakte hij zich een beetje zorgen over de mate van belang stelling welke deze expositie zou ondervinden. Hij had er eerlijk ge zegd een beetje een zwaar hoofd in. En hij had dit niet, omdat er in Waalwijk geen belangstelling zou bestaan voor de moderne schilder kunst, maar omdat elke jonge kun stenaar, die voor de eerste maal met zijn werk in de openbaarheid treedt, zich in de eerste plaats met deze vraag bezighoudt: hoe zal deze eer ste ontmoeting zijn? Een dergelijke expositie immers is de eerste stap in een voor hem volkomen onbekende wereld: de geesteswereld van de an der. Zal deze andere wereld be langstelling willen tonen voor mijn wereld? Deze vraag prevaleert voor hem boven de nieuwsgierigheid of die andere wereld zijn werk ook bij die eerste ontmoeting zal waarde ren. De waardering moet groeien in vele contacten, daarvan is elke kun stenaar zich bewust. Als we dit schrijven, is de exposi tie nog jong, zodat we over de to tale belangstelling nog niets kun nen zeggen, maar de opening van deze expositie op vrijdagavond j.l. moet voor de debutanten Annemiek Rutten en Jos Kipping Jacq. v. d. Heyden exposeerde reeds eerder wel bijzonder verheugend zijn ge weest, want er bestond voor deze openingsplechtigheid een ruime be langstelling. Wegens ziekte van burgemeester Teijssen en uitstedigheid van weth. Smolders, werd de opening verricht door wethouder v. Heeswij k, die 't zich tot een aangename taak reken de dit te mogen doen. Hij sprak zijn voldoening uit over de ruime be langstelling en verwelkomde in het bijzonder prof. Heere, dr. Vercam- men, het bestuur van Waalwijks Be lang, de heer Domien v. Gent, hoofd van de Sectie Tentoonstellingen Beeldende Kunst van het Provinci aal Genootschap in Noord-Brabant, die deze expositie zou inleiden, de Eerw. Broeders, de aanwezige raads leden en een afvaardiging van de culturele raad. De heer v. Heeswijk noemde de expositie vooral van be lang als aanvullende vorming voor de exposanten. De heer Domien v. Gent zei in zijn inleiding, dat, ofschoon de ex posanten alle drie leerlingen zijn van de Jan van Eyck-Academie te Maastricht, dit toch niet in hun werk te merken was. Dit pleit voor Maastricht, aldus de heer v. Gent, en wijst er op dat de academie elke leerling de vrijheid van ontplooiing laat. Wat in het werk van deze drie jonge kunstenaars direct opvalt, is de grote eerlijkheid en spontaneïteit, die zich bij elk van hen weer op een andere manier uiten. Bij Anne miek Rutten is het de droomwereld die overheerst. Haar „Naakt" is een vlak vol verdroomde muzika liteit, waarin alles te dromen en te vermoeden overblijft. Van een ont roerende en oprechte ingekeerdheid is haar „Zelfportret met poezen". Jos Kipping is in zijn grafisch werk, klaarder van toon, scherper van vorm en strakker van lijn, maar toch ondergaan we in zijn werk overal die verdroomde sfeer, zoals die in woorden is getekend in de gedichten die hem inspireerden. Jacq. v. d. Heyden is van deze drie het verst gevorderd als we hier tenminste van „gevorderd" kunnen spreken. Zijn waskrijt-teke- ning „Landschap" is prachtig van toon en in zijn olieverf „Fabrieken" heeft bij de massiviteit en massali teit op boeiende wijze gestalte ge geven. „Wat zijt gij bevreesd" (tem pera) behoort tot de schoonste wer ken, welke op deze expositie zijn te zien. Wij willen niet verder op een ge detailleerde bespreking der geëx poseerde 'werken ingaan, omdat de grote aantrekkelijkheid van deze expositie schuilt in het feit, dat de aanwezige werken zoveel te dromen laten, dromen, die elke bezoeker zich anders zal weven. Daarom is een bezoek aan deze expositie een rijke ervaring, maar ook omdat hier een drietal jonge kunstenaars aan 't woord zijn, die werkelijk iets te zeggen hebben. De expositie is nog tot vanavond 10 uur geopend. BOERENLEENBANK TE WASPIK BESTAAT 50 JAAR. Donderdag 10 oktober a.s.' bestaat de Boerenleenbank van Waspik vijftig jaar. Dit gouden bestaansfeest wordt die dag op luisterrijke wijze gevierd in Hotel H. van Iersel te Waspik. Daartoe is het hotelbe- drijf uitgebreid met een riante verplaats bare zaal, want 't aantal deelnemers wordt geschat op maar even 450 feestelingen. De feestdag zal ongeveer als volgt ver lopen: Om 8.30 uur wordt in de parochie kerk van de H. Bartholomeus te Waspik en in de St. Theresiakerk te Waspik-Boven uit dankbaarheid een H. Mis opgedragen. Om 9.30 uur is er voor de leden met hun echtgenoten en voor de genodigden een koffiemaaltijd. In aansluiting hierop belegt het Bestuur van de Boerenleenbank een feestvergadering, welke zal worden geleid door de directeur van de Waspikse Boe renleenbank, de heer M. van Dongen. De huidige kassier van de bank, de heer A. J. Kuysters, zal tijdens die vergadering o.m. kortelings verslag uitbrengen over de afge lopen 50 jaren van het bestaan van de plaatselijke Boerenleenbank. De feestrede wordt uitgesproken door de heer J. Erke- lens, hoofdinspecteur van de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven. Verder zullen nog verscheidene autoritei- ten het woord voeren. Tussen 1.30 en 2.30 uur wordt er in de zaal van Hotel van Iersel een receptie ge houden. 's Avonds om 6.30 uur is er voor de leden met hun echtgenoten en voor de genodigden een feestelijke bijeenkomst bij van Iersel, waarbij het cabaretgezelschap Confetti uit 's-Hertogenbosch zal optreden. Van degenen die die dag genodigd wor- den noemen we o.m. pastoor L. Rovers, ka- pelaan Ras, rector Servatius O.C.D. en pa ter Antonius O.C.D., burgemeester van Erp, ds. K. Schipper, de heer A. Schoen makers als voorzitter van de Coop. Zuivel fabriek Raamsdonk-Waspik, de heer H. v. Loon als directeur van de zuivelfabriek en de heer G. Knaap als secretaris van dezelfde, de heer G. C. de Bont en de heer L. C. Klijn resp. als voorzitter en kassier van de Boerenleenbank te Raamsdonk, de heer A. Fleskens als voorzitter van de Coop. Centrale Boerenleenbank te Eindho ven, de heer van Gils als zaakvoerder van Het was gisteren voor de N.H. Ge meente van Sprang een blijde dag; na een vacature van ca. 9 maanden ontstaan door het overlijden van de alom beminde herder en leraar, wijlen Ds. Streefkerk, mocht de gemeente weer een eigen Dienaar des Woords ontvangen. In beide diensten was de kerk geheel be zet. Als bevestiger trad op Ds. v. d. Pol van Veenendaal. Ds. v. d. Pol koos 's morgens zijn tekst uit 2 Timotheus 4 1 en 2. Na de preek, die de plaats, de roeping en het werk van de prediker op zeer duidelijke wijze be lichtte, werd de nieuwe predikant door Ds. d. Pol in zijn ambt bevestigd. Aan de daaropvolgende handoplegging namen ver scheidene predikanten deel, t.w. de beves tiger Ds. v. d. Pol, Ds. Haring van Loon op Zand, Ds. v. d. Wijngaarden, em. pred. van Veenendaal, en Ds. de Jong van Sche- veningen. Daarna zong de gemeente de bevestigde predikant staande Psalm 20 1 toe. In de namiddagdienst van half 3 deed Ds. Bos zijn intrede met een predikatie over Matth. 25 14-30, de gelijkenis van de talenten. Na de predikatie richtte Ds. Bos zich tot Ds. Haring. Hij bedankte hem mede namens de kerkeraad voor wat hij als consulent voor de gemeente van Sprang gedaan had. Daarna richtte Z. E. zich tot zijn be vestiger Ds. v. d. Pol. Er was door de jaren een band van diepe vriendschap ge groeid, en spr. vond het nu fijn dat Ds. v. d. Pol hem had willen bevestigen Dat was altijd de wens van zijn hart geweest. In zijn toespraak tot de kerkeraad zei Ds. Bos de broeders dank voor het ver trouwen dat ze in hem gesteld hadden. We moeten samen leren bidden om de lei ding des H. Geestes. Vervolgens richtte de predikant zich tot de kerkvoogden en no tabelen. Hij hoopte op een goede samen werking en dankte deze colleges voor de goede zorgen die hij reeds van hen had ontvangen. Daarna richtte Ds. Bos zich achtereenvolgens tot de organist en de koster, de besturen en hoofden van Lagere school en kleuterschool, de Dameskrans en Jeugdverenigingen, catechisanten, Ring en Classis en de afgevaardigden van Geref. Kerk van Sprang, het gemeentebestuur van Sprang-Capelle en de Studentenvereniging „Voetius". Tot slot sprak Z. E. nog een persoonlijk dankwoord tot zijn naaste fa milie, waarna hij nog het woord richtte tot Ds. de Jong en Ds. v. Wijngaarden. Na deze toespraak van de nieuwe pre dikant hebben verscheidene aanwezigen Ds. Bos een hartelijk welkom toegeroepen. Onder hen waren Ds. Haring, de Classis Heusden, Ds. v. Wijngaarden, de heer Jansen namens „Voetius de heer C. Braspenning namens de kerkeraad van de Geref. Kerk van Sprang, de heer Winkel man namens het gemeentebestuur. Tot slot sprak de heer Jac. Timmermans namens de kerkeraad, die aan het eind van zijn toespraak de gemeente verzocht Ds. Bosch de zegenbede uit Ps. 134 toe te zingen. Onder de zeer vele aanwezigen merk ten wij o.a. ook het nieuw benoemde hoofd der Chr. School, de heer Overweel, op. de Coop. Handelsvereniging te Geertrui- denberg. Op de eerste algemene vergadering van 21 november 1907 werden 42 leden inge schreven, waarvan de volgende nog in le ven zijn: Ant. W. H. Smeur (bestuurslid), P. J. Kamp (Benedenkerk), Joh. Kamp (Vrouwkensvaartsestraat), C. J. van Hoo- n (Noorderparallelweg)L. Smits Hzn. (Vrouwkensvaartsestraat, Waspik-Boven) en de Coop. Zuivelfabriek Raamsdonk- Waspik. Benoemd. Tot onderwijzer aan de B.L.O.- school te Oosterhout is met ingang van 1 sept. benoemd de heer Fr. Niessen alhier. Mooie verbetering. Het pand dat door de gemeente Raamsdonk werd aangekocht om gesloopt te worden voor verkeers- verbetering, is nu geheel opge ruimd. De Molenstraat wordt nu rechtstreeks verbonden met de Sta tionsstraat. De struiken langs de Molenstraat, ter hoogte van 't pand van J. de Groot, zullen worden gerooid, waardoor de weg aldaar verbreed wordt. Op de open plaats zal ter hoogte van het voormalige café Rauters waarschijnlijk een vluchtheuveltje verrijzen. Boven dien ligt het in de bedoeling om op het terrein tegenover de weg Mo lenstraatStationsstraat een plant soentje aan te leggen. Nieuwe zaal. Binnen zeer korte tijd zal Raams- donksveer 'n mooie nieuwe uitvoe ringszaal rijker zijn. In huize Den Deijl n.l. vordert men zeer goed met de werkzaamheden, en de verschil lende organisaties zullen zeer zeker blij zijn met deze moderne gelegen heid. Kerkbestuur in financiële moeilijkheden. Gedurende twee jaren lang hebben alle inwoners van Raamsdonksveer een maandelijkse bijdrage gestort

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 5