Waalwijkse en Langstraatse Courant Rassenhaat Raadsel van Katyn opgelost (il BINNEN- EN BUITENLAND STASSAR BRILLEN WAALWIJK VAN LANSCHOT BANKBOEKJES VRIJDAG 11 OKTOBER 1957 Uitgever Waalwykse Stoomdrukkerij Antoon Tieten Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 80e JAARGANG No. 76 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES„ECHO' Russen bedreven onmenselijk drama Speciaal voor spaarders en beleggers WERKLÖOSHEIDSRESERVES BIJNA 700 MILJOEN. De reserves van de wachtgeld en werkloosheidsverzekering be dragen op 't ogenblik 365 mil joen gulden, .Daarlcan vormen 311 miljoen gulden de reserve voor de wachtgeldfondsen en 284 miljoen gulden die voor het Al gemeen Werkloosheidsfonds. Dit wordt medegedeeld in het jaarverslag over 1955 van het algemeen werkloosheidsfonds. Aan het eind van het verslag jaar bedroeg de reserve 522 mil joen gulden. Sindsdien heeft de toeneming zich onafgebroken voortgezet. In verband daarmee konden opnieuw vele premies van de wachtgeldfondsen wor den verlaagd. De premie voor het Algemeen Werkloosheids fonds werd met ingang van 1 januari 1957 verlaagd van 2,4 op 1,6 percent. Een verdere ver laging ligt in het voornemen. Er werd in 1955 een bedrag van 74,5 miljoen uitgekeerd tegen 82,7 miljoen het jaar er voor. OOK BOUWRECORD IN AUGUSTUS. In augustus van dit jaar zijn volgens gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek 6.438 woningen gereed gekomen. Dit aantal ligt ruim 600 boven het tot nu toe 'in een augustus maand bereikte maximum van 5.836 in 1954. Tot en met augustus kwamen dit jaar 54.329 woningen gereed. Dit is aanzienlijk meer dan in de eerste acht maanden van 1956 (39.696) en ook dan het hoogste tot nu toe in eenzelfde periode bereikte aantal van 41.563 in 1954. Gerekend tot en met augustus 1957 werden sedert de bevrij ding 562,490 nieuwe woningen gebouwd. ZUIDEN WOONT (90%) IN APARTE HUIZEN. Heel wat gebrek aan slaapruimte Meer dan negentig procent van alle woningen in Noordbra bant. Limburg, Zeeland, Fries land, Drenthe en Overijsel zijn ééngezinswoningen (woningen tevens geheel perceel). Voor Noord- en Zuid-Holland be draagt dit percentage resp. 50 en 41 procent. Dit wordt meege deeld in een publikatie over de vorig jaar gehouden woningtel ling. Wat de ouderdom der Neder landse woningen aangaat, is 32 procent der woningen gebouwd voor 1906, terwijl dit percentage voor de provincie Groningen 40, voor Friesland 47 en voor Zee land 39 bedraagt. Ook t.a.v. de grootte der wo ningen bestaan belangrijke af wijkingen. De één- en tweeka merwoningen (incl. keuken), in Nederland als geheel 5 procent van de totale woningvoorraad, vormen in Groningen, Friesland, Drenthe en Zeeland niet miinder dan resp. 15, 19, 15 en 10 procent van het totaal aantal woningen in elk dezer provincies. Dit zijn dan ook tevens de provincies waar meer dan in de overige sprake is van onvoldoende slaapruimte. Van de huishoudens in Gro ningen, (Friesland, Drenthe en Zeeiand beschikt resp. 29, 38, 30 en 26 procent over onvoldoende te achten slaapruimte, terwijl 't algemeen gemiddelde voor het land als geheel 17 pet. bedroeg. ACHT JAAR GEËIST TEGEN DE MEEST GEHATE DUITSE GENERAAL. Tegen Ferdinand Schoerner, eens Hitiers jongste veldmaar schalk, is acht jaar gevangenis straf geëist en verlies van bur gerrechten gedurende zes jaar. Schoerner, die 65 jaar oud is, wordt doodslag en poging daar toe ten laste gelegd. Hij heeft zich beroepen op z.g. „rampbe velen" van Hitier persoonlijk. Gedurende de zittingen in het paleis van justitie te München werden 38 getuigen gehoord, die allen verklaarden, dat /Schoer ner eigenmachtig opdracht had gegeven tot terechtstelling van twee officieren en een dienst plichtig militair zonder inmen ging van de krijgsraad. Het optreden van Schoer ner tegen deserteurs, lafaards en Jan Salen achter het front, terwijl het Nazi-rijk afbrokkelde onder de geallieerde aanvallen, heeft hem bijnamlen bezorgd zo als „de slager", „Duitslands meest gehate generaal", „het prototype van de duivelse Nazi officier". Schoerner vertrok geen spier van zijn gezicht toen hij de eis aanhoorde. DE WEEKSTAAT DER NED, BANK. De verkorte balans van de Ned. Bank per 7 oktober bevat voor het merendeel vrij gunsti ge veranderingen. De netto de viezenvoorraad, die vorige week met 23 miljoen was vermin derd, is deze week met ruim 35 miljoen gestegen tot 735 mil joen. De goudvoorraad bleef onver anderd op 2.649 miljoen, zodat goud en deviezen tezamen thans 3.384 miljoen belopen. De bankbiljettencirculatie die vorige week een aanzienlijke vermeerdering vertoonde, is de ze week ingekrompen met ruim 82 miljoen tot 4.035 miljoen. Bijna de helft van de uitzetting in de vorige week van 165 mil joen is dus ingehaald. Naast de vermindering van de chartale geldhoeveelheid springt in het oog, dat het rijk zijn te goed bij de centrale bank kon verbeteren en wel van 101 mil joen tot 206 miljoen. Welis waar moest het rijk deze week vrij -Veel) betalen ((scjhaitkistpa- pier en rente op staatsschuld), doch blijkbaar zijn de belastin gen goed geslaagd. KAMERDEBAT OPGESCHORT NA TELEGRAM UIT CURACAO De Eilandsraad van Curacao verklaart, dat het de Nederland se hulp bijzonder waardeert, maar toch wil proberen het zon der te doen, omdat Nederland zelf moet bezuinigen. De Twee de Kamer, die telegrafisch op de hoogte was gebracht, besloot dinsdagmiddag het debat over de lening nog even uit' te stellen tot de Staten het vertegen woordigende orgaan van de ge hele Nederlandse Antillen zich hebben uitgesproken. De lening is bedoeld voor de bouw van hotels op Curacao en Aruba, ten behoeve van Ameri kaanse toeristen, en voor de uit breiding van de watervoorzie ning op beide eilanden een modern project, dat de aandacht van vele buitenlandse deskundi gen heeft getrokken. Aruba heeft zes miljoen dollar nodig. Uit Aruba is niets vernomen. „Aru ba blijft consequent", verwacht minister Lampe. „Een zeer slechte politieke stunt van de Curacaose opposi tie, die is gericht tegen het alge meen belang en in' het bijzonder tegen het belang van Curacao." Dit was de heftige reactie van Zijne Excellentie W. F. M. Lam pe, de gevolmachtigde minister voor de Nederlandse Antillen in Den Haag. MAN DOODT VROUW EN DOCHTER. Huwelijksmoeilijkheden heb ben geleid tot een afschuwelijke tragedie, die zich dinsdagmiddag ib een woning in de Zweedse- straat te Rotterdam heeft afge speeld. De 45-jarige vertegen woordiger C. J. W. heeft daar met een hamer en een br.oodmes zijn even oude echtgenote en zijn 13-jarig dochtertje van 't leven beroofd. Hij heeft daarna een mislukte zelfmoordpoging ge daan. De politie heeft hem via een ziekenhuis naar het Delta ziekenhuis gebracht., Uit een reconstructie door de recherche is gebleken, dat de man, die betrekkingen onder hield met een andere vrouw, zijn echtgenote rond 4 uur dinsdag middag heeft gedood terwijl zij stond te strijken. Hoewel het stoffelijk overschot ook messte ken vertoonde, is de vrouw naar alle waarschijnlijkheid bezweken onder een aantal slagen met een hamer. De dader heeft daarna gewacht tot z'n dochtertje Loesje uit school kwam en moet haar onmiddellijk na binnenkomst ('t meisje had haar windjack nog aan) eveneens hebben neerge slagen. Daarna heeft de man zich in de keuken door gas van het leven willen beroven. Uw IhsEHïatkcho Pijnen wijken voar esu bloedzuiverende kuur. Biet Kruscfecn Salts - iedere dag tïie kleine dosis. Provinciaal Nieuws DE ECHO WHEÏ ZEIDE De mens heeft zich te schamen dat hij, na twintig eeuwen christendom, altijd op nieuw zich vergrijpt aan de medemens, die een andere huidskleur heeft. Een diep ver driet, een hevige ontsteltenis, komt over ons, wanneer een land wederom in deze zonde vervalt. Ons oog is thans gericht op de Verenig de Staten van Amerika. De gebeurtenissen welke te Little Rock zijn voorgevallen, zijn mens-onterend. Men huivert bij de gedach te aan soldaten met bajonetten gewapend, die optreden in een school van kinderen. Hetgeen zich thans afspeelt in de zui delijke staten is niet alleen mensonterend, maar ook in hoge mate gevaarlijk. Onze aandacht is in de laatste maanden zó ver vuld geweest van internationale gebeur tenissen en internationale spanningen, dat wij ons niet bezig hielden met de inwen dige toestanden in de Verenigde Staten, die toch van zo groot belang zijn voor de buitenlandse politiek van deze grote mo gendheid. Het verzet van het zuiden is daarom zo ernstig, omdat 't blijkbaar is voortgekomen uit de bevolking. Gouverneur Faubus zou zijn grondwettelijke plichten niet hebben weerstreefd, indien hij niet een stuwing in de richting van rasdiscriminatie achter zich had geweten. Historische oorzaken geven van de stem ming die in het zuiden heerst een aanne melijke verklaring. De slavenarbeid van ne gers is indertijd een belangrijk moment ge weest in de economie der zuidelijke staten. De afschaffing van de slavernij is door het noorden geredelijker aanvaard dan door het zuiden. Er heeft een burgeroorlog tus sen beide landsdelen gewoed. Hangt er nog iets van de tweedracht? Hoe heeft de tegenstelling nieuw leven gekregen? Wanneer de zaken zo strak ge houden worden als in het zuiden geschiedt, dan behoort een nieuwe burgeroorlog tot de denkbaarheden. President Eisenhower's snel en kras op treden tegen de révolte van het zuiden is welsprekend. Hij zou geen sterke militaire macht hebben gezonden om het verzet van de rebellerende gewesten te bedwingen, als het gevaar niet ernstig was. Men heeft de maatregel van de president zo driest gevonden, dat men hem met Hitier heeft vergeleken. Maar de president heeft terecht geantwoord, dat Hitier militaire macht ge bruikte om zijn dictatoriale ambities te verwezenlijken, terwijl zijn zenden van troe pen naar Little Rock diende ter verzekering van de Amerikaanse vrijheden. Als een staat probeert de bevelen van 'n federaal hof te dwarsbomen door groepen extremisten aan te moedigen en als een staat weigert zijn politie te gebruiken om mensen die hun grondwettelijke rechten be nutten, tegen extremisten te beschermen, dan is de president volgens zijn ambtseed verplicht die bescherming te verschaffen. Wij zoeken naar de onmiddellijke oor zaken van deze vernieuwde opleving van rassenhaat. En wij vinden in de uitlating van de burgemeester van Little Rock hou vast voor een veronderstelling. Over de in cidenten in zijn gemeente zegt hij: „Be dreven agitators zijn verantwoordelijk voor de ongeregeldheden, die geen spontaan ka rakter droegen. Misschien wel communis ten". Het is niet ondenkbaar dat deze ernstige ondermijning van de Amerikaanse staat door Moskou zou zijn aangestookt. Dan zou MacCarthy gelijk krijgen, die tegen de Russische infiltratie in Amerika gewaar schuwd heeft. Het ligt in de lijn der Rus sische politiek, de strijd voor het wereld communisme te winnen door ondermijning van zijn tegenstanders, terwijl de Sovjet in het openbaar van zijn vredelievendheid ge- getuigt. Maar zelfs indien onze hypothese onjuist zou zijn, zou Rusland alleen maar kunnen gebaat zijn, door Amerikaanse verzwakking. Als het de president niet zou gelukken aan de grondwet te doen gehoorzamen, dan komen de Verenigde Staten in een uiterst gevaarlijke situatie. Amerika heeft zich de houding aangemeten van overal zich de paladijn te tonen van de verdruk ten. Het zal veracht en verdacht worden, wanneer het geen orde kan houden in eigen land, ten gevolge van een „rassenkwestie". De strijd van Eisenhower heeft tot inzet de handhaving van het aanzien van Ameri ka als democratische mogelijkheid en als drager van humane beginselen. Als het aanzien van Amerika verdwijnt, wee dan het hele westen! Niet alleen omdat wij de rassen-discriminatie verfoeien, maar ook om de ernstige gevolgen, die zijn gelegen in een Amerika dat met zichzelf overhoop ligt, wensen en bidden wij, dat de presi dent even voortvarend als wijs moge blij ven. Dat is dan het vrije democratische Ame rika, de pionier tegen het kolonialisme, de voorvechter van de vrijheid der volkeren, die zijn eigen inwoners als minderwaar digen, als uitgestotenen blijft behandelen. Waar blijft de consequentie van dit land, dat hoe langer hoe meer zijn leidende rol moet loslaten? (Nadruk verboden) Niet alleen officieren, maar ook duizenden burgers werden het slachtoffer. NKWD-chef Tartakow, gaf opdracht tot zinloze moord op 15.000 weerlozen. BAD GODESBERG (P P) Het raadsel rond de in 1943 gevonden massagra ven van Katyn in de omgeving van Smolensk is opgelost. De bewijzen zijn geleverd en de documenten aanwezig waaruit blijkt, dat de chef van de bestuursdienst der NKWD in het gebied van Minsk, Tartakow 12 februari van het jaar 1940, dus voor de Duitse inval in Rusland, opdracht gaf aan de militaire veiligheidsafdelingen van het 190ste infanterieregiment, het 129ste infanterieregiment en aan het 68ste Oek- raïnische infanterieregiment, bepaalde „vei ligheidsmaatregelen" te nemen in de gebie den rond de steden Kosielsk, Smolensk, Bologoje en Charkow, waarbij zwart op wit staat te lezen, dat het gaat om de likwidatie van een aantal Poolse krijgsgevan gen officieren en Poolse intelectuelen, niet minder dan 15.000 personen. Met de lei ding van deze likwidatie werden belast de NKWD-chef Burjanoff, bijgestaan door de NKWD-kolonel Kutschkow, aldus vertelt ons één der Poolse verzetsstrijders, die meehielp de gevonden documenten naar het westen te brengen. Het is een tanige, donkere jongeman, bezield met de onverzettelijke wil zijn vaderland van de dictatuur te bevrijden. Hij is prima op de hoogte met de gehele geschiedenis van dit drama en tijdens ons gesprek geeft hij een uitgebreid overzicht. middel van getuigenverklaringen geble ken, dat de executies in de maanden maart en april 1940 hadden plaats gehad, dat de „nekschoten" hoofdzakelijk werden ten uitvoer gelegd met pistolen van het ka liber 7.65 mm. en dat de wapens door ge oefende handen werden gehanteerd. De commissie vestigde voorts de aandacht op het feit, dat de moorden in elk geval tus sen najaar 1939 en april 1940 gepleegd moesten zijn, een tijdstip waarop Rusland en Duitsland nog niet in oorlog verkeerden en er dus geen Duitsers in Katyn konden zijn. De Russen ontkenden halsstarrig. In die spannende dagen van de tweede wereldoorlog raakte de zaak min of meer in het vergeetboek. De westelijke mogend heden hadden belangrijker zaken aan het hoofd en het publiek vertrouwde de Duit sers met hun propaganda niet. hüii Russische aanklacht. Hiermede is de sluier verdwenen, die hing rond het drama van Katyn, waarvan velen zich nog wel bijzonderheden zullen weten te herinneren. Al die jaren was het een raadsel wie voor deze gruwelen ver antwoordelijk konden worden gesteld, de Russen of de Duitsers. Wederzijds gaf men elkaar de schuld. Het begon in april 1943, toen de Duit sers bekend maakten, dat in de omgeving van Smolensk, in de bossen van Katyn, op Russische bodem, grote hoeveelheden stof felijke resten waren gevonden, geborgen in geweldige massagraven. Deze reeds in ver regaande staat van ontbinding verkerende lichamen, zo werd door de Duitsers ge zegd, waren de stoffelijke resten van Poolse legerofficieren, die in opdracht van Stalin werden afgemaakt. Van Russische zijde verscheen op deze bekendmaking prompt een fel démenti. De bedoelde officieren zouden - aldus de Russen - niet door hen, doch door de Duitsers uit de weg zijn ge ruimd. Vooral in het begin bleef het een duistere zaak, met beschuldigingen over en weer. De op de stoffelijke resten gevonden dagboeken, dag- en weekbladen, bleken alle afkomstig te zijn uit de periode lo pende van het najaar 1939 tot medio april 1940. Van vele zijden werd aangedrongen op het instellen van een neutrale internatio nale commissie, die een onderzoek zou kunnen instellen naar dit menselijk drama. Eerste onderzoek. Er kwam een „internationale commissie" maar omdat de geallieerden niet meededen bleef het een eenzijdige instelling. Toch stelde zij een onderzoek in en deelde na afloop mede, Jat zij in de bossen van Ka tyn, gelegen op Russische bodem, zeven grote massagraven had ontdekt, waarin een groot aantal Poolse officieren rustten. Steekproeven werden genomen en lijken ge- ïndentificeerd. Als doodsoorzaak moest worden geconstateerd: een schot in de nek, de dood ten gevolge hebbende. i Het was de commissieleden door gevon den bewijsstukken op de doden en door In mei 1945 capituleerde Duitsland. Het Neurenbergs tribunaal sprak recht over de oorlogsmisdaden van de nazi's. De Russen maakten van deze gelegenheid ge bruik om bij monde van kolonel Pokrwsky de zaak Katyn voor het voetlicht te bren gen. De aanklacht van Rusland bleek zeer omvangrijk en er werd in gezegd, dat de Poolse legerofficieren door de Duitsers in 1943 in de bossen van Katyn waren neer geschoten en wel door een eenheid onder de schuilnaam „Stab des Baubataillons" en dat de executies waren verricht met Duitse munitie, kaliber 7.65 mm. merk Geco. De openbare aanklager van het Neuren- bergse internationale tribunaal liet een uit voerig onderzoek instellen en zo kwam aan het licht, dat de gebruikte munitie inder daad van Duitse makelij was. De direktie van de fabriek kon echter aantonen, dat deze munitie Geco 7.65 mm. in de der tiger jaren was aangemaakt en toen in ver band met het verdrag van Versailles door Duitsland niet mocht worden gebruikt, waarop de kogels doorverkocht werden aan andere landen, waaronder Rusland. De Zwitserse geleerde en criminoloog profes sor dr. Naville en de Bulgaarse professor dr. Markow kwamen als getuigen a dé charge en zo werd de Russische beschuldi ging door het tribunaal terzijde gelegd. Amerikaans onderzoek. In het jaar 1952 benoemde het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden uit haar midden en voor eigen rekening een com missie om het drama van Katyn nader te onderzoeken. In de loop van haar bestaan heeft deze commissie, die o.m. in Frank furt am Main zetelde, ruim 150 getuigen waar naar men vernam documenten ver borgen lagen van de NKWD. Deze had men hier ingemetseld bij de komst der Duitsers in 1941. Hier vonden de mede werkers van dr. Martini hun grote schat die het raadsel rond Katyn geheel oploste. Geslaagd, maar Nuchter en zakelijk leest men nu in deze Russische verhalen hoe in opdracht van het hoofdkwartier van de GPLI/NKWD te Moskou en gedateerd op 12 februari 1940, Ontmaskerd. Zijn medewerkers hebben kans gezien via de Poolse verzetsbeweging het witboek en alle gegevens naar het westen te bren gen. En hiermede zijn de ware misdadigers ontmaskerd. De Russische NKWD is verantwoorde lijk voor de laffe, in strijd met de mense lijkheid zijnde, gruwelijke misdaad van Ka tyn, waar dagen achtereen zonder onder breking, duivels zich met satanisch genoe gen oefenden in 't geven van „nekschoten". Met een bankboekje van Van Lanschot maakt U op een eenvoudige manier 3,6% rente, zonder koersrisico, zonder kosten. En Uw geld blijft daarbij steeds gemak kelijk beschikbaar. Schriftelijk, telefonisch of aan onze kas kunt U de folder „Bankboekjes" aan vragen. Doe dat eens! U zult zien: een bankboekje van Van Lanschot is voor U een goede belegging. Bankrekening bankboekje» beleggingsdeposito's beleggingsvoorlichting - kluisinrichting. reisdeviezen aan- en verkoop effecten 'VCvwv I7J 7 BANKIERS 's-Hertogenbosch, Hoge Steenweg 27-31Telefoon 8851*. Eindhoven, Keizersgracht 17. Telefoon 7442*. Tilburg, Stationsstraat 17. (toekomstig adres). gehoord, terwijl langs verschillende wegen bewijsmateriaal werd verzameld om de schuldigen aan het onmenselijke drama te ontmaskeren. Tenslotte kwam men tot de onomstotelijke conclusie, dat de Russen aansprakelijk waren voor deze gruwelijke massamoord. De commissie stelde een uit gebreid rapport op. De beste bewijzen, die onweerlegbaar de schuldigen aanwijzen, werden echter ge vonden door dr. Roman Martini, een Pools rechtsgeleerde te Krakau, die reeds tijdens de oorlog van zijn regering in Lon den opdracht kreeg een onderzoek in te stellen. Omstandigheden maakten het hem pas in 1946 mogelijk te beginnen en on verdroten heeft hij doorgewerkt, aanvan kelijk met zogenaamde medewerking van de Russen. Doch toen zij bemerkten, dat dr. Martini ook langs andere kanalen zocht, dan welke zij aanwezen, verbraken ze de samenwerking. Medewerkers van dr. Martini zagen kans in de stad Minsk een dichtgemetselde kelder open te breken, aan de militaire veiligheidsafdelingen van drie regimenten bevel werd gegeven maat regelen te nemen die inhielden de likwida tie van ongeveer 10.000 Poolse krijgsge vangen officieren en omstreeks 5.000 Pool se burgers zoals geleerden, grootgrondbe zitters, leden van de rechtelijke macht, van de geestelijkheid, fabrikanten, doktoren, ad vocaten en hoge ambtenaren. Met de lei ding van dit gruwelijk bedrijf werden be last NKWD-chef Burjanoff en NKWD- kolonel Kutschkow. De opdracht was gete kend door Tartakow, chef van de bestuurs dienst van de NKWD in het gebied van Minsk. Dr. Martini stelde van een en ander een. witboek op en hij stelde het de rode Poolse regering ter hand. Maar daar wilde men er niets van weten. De schuld voor dit drama zou dus liggen bij des sowjetvrienden. Het bracht dr. Martini de dood. Op een avond kreeg hij bezoek van twee mannen en toen zij het huis verlieten was dr. Martini niet meer. L.B. 101 Vrachtwagen na vrachtwagen loste zijn la ding en één voor één werden de weerlozen aan de rand van de kuil met een nekschot neergeknald. Als de hand moe was van het overhalen van de trekker, namen anderen het lugubere werk over. Op deze beestachtige manier werden niet minder dan 15.000 levens uitgeblust. Levens van onschuldigen, die thuis vader, moeder, verloofde of vrouw en kinderen hadden, die vol verlangen uitzagen naar de terugkeer uit krijgsgevangenschap van hun zoon, verloofde, man of vader. „Maar och, wat telt een leven in de communis tische heilstaat," glimlacht bitter onze ver- zetsvriend. „Zij tellen zelfs de levens van hun eigen mensen niet, laat staan die van niet-communisten." De Poolse jongeman, waarmee wij dit gesprek mochten hebben, gaat weer terug naar zijn vaderland. Hij vreest het gevaar niet. Het vaderland moet bevrijd worden. (Nadruk verboden) Leverancier alle ziekenfondsen Waarom er niet morgen reeds mee be gonnen? Iedere dag verder leven in on dragelijke pijnen betekent voor U een verloren dag. U weet uit eigen ervaring, hoe die pijnen Uw hele gestel ondermijnen. En 't gaat van kwaad tot erger, tenzij ge de bloedzuiverende organen die nieuwe stimulans geeft, waardoor 't bloed weer jeugdig snel door de aderen vloeit... AFDELING NOORD-BRABANT ANWB VERGADERDE. Griep stak spaak in het wiel bij uitreiking chauffeurinsignes Te Bergen op Zoom is op zaterdag 5 oktober in hotel „De Gouden Leeuw" de jaarlijkse vergadering gehouden van de af deling Noord-Brabant van de Kon. Ned. Toeristenbond ANWB. De bijeenkomst stond onder voorzittersschap van Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, lid van het dage lijks bestuur van de ANWB en Commis saris van de Koningin in de provincie Zee land, die ter vergadering het chauffeurs insigne l2Vi jaar Trouwe Dienst uitreikte aan de heer C. W. van Iersel, in dienst bij de N.V. Rex Schoenfabrieken te Drunen. Deze onderscheiding „Trouwe Dienst" verleent de ANWB aan chauffeurs, die gedurende 12 Mi of 25 jaar onafgebroken in dienst zijn geweest van firma's, instan ties of particulieren, allen bondsleden. Het was de bedoeling, dat een dergelijk chauffeursinsigne ook zou zijn uitgereikt aan 14 chauffeurs van de N.V. Philips, doch in verband met de heersende griep bleek het voor hen onmogelijk naar Ber gen op Zoom te komen. Het insigne is hun thans toegezonden. Het betreft hier: 25 jaar: de heer A. v. d. Nat; 12p2 jaar: F. A. Appeldoorn, J. Baats, B. Boon, F. van Gestel, Th. W. M. v. d. Meerakker, J. v. d. Pol, J. San ders, H. J. A. Sprang, A. G. M. van Veg- chel, Th. J. H. Ververs, P. J. Vorsten- bosch, H. v. d. Wijst en A. J. A. Wouters, allen te Eindhoven.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1