Zwitsaletten FILMJOURNAAL Waalwijkse en Langstraaise Courant Uit de Langstraat Let goed op Uw brievenbus GEMEENTERAAD WAALWIJK Raad voteerde ruim twee miljoen voor „Continubouw Brabant 11" WANNEER DOET PROVINCIE IETS AAN HET LAATSTE STUK VAN DE PR0V. WEG DEN BOSCH - VLIJMEN Mijnhard I* Gezinszalf+ GRIEP! VRIJDAG 11 OKTOBER 1957 Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. - k- 80e JAARGANG No. 76 Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES..ECHO" Sprang - Capelle Twee ZWITSALETTEN en vroeg naar bed. Waspik Raamsdonksveer Pril - die U de afwas tot een peuleschilletje maakt! Benut dus dat proefzakje èn bewaar het ledige zakje. Telkens als U een pak Pril koopt, stopt U er de bovenklep in, want voor het met 3 bovenkleppen ge vulde zakje geeft Uw winkelier U UW CLübK4s Pril is Raamsdonk Burgemeester van Hout hanteerde weer voorzittershamer. wonder van geneeskracht DE ECHO WHEÏ ZEIDEN Abonnement: 22 cent Der week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. d. Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tariet BURGERLIJKE STAND IN SPRANG- CAPELLE OVER DE MAAND SEPT. '57 Geboorten: Marinus C C, zv. C D van Campen-Kleijn- geld; Johannes, zv. D J Oerlemans-Ko- nings; Dirk J, zv. J M Bogers-Hoolboom; Cornelia, dv. H van Oversteeg- de Jong; Andries C, zv. C Snijders-van den Anker; Adriana G, dv. W J Kramer-van Vuuren; Cornelis, zv. C Rietveld-Honcoop. Overlijden: Adriana N Werther, 77 jaar; Adriaan Hoefnagel, 81 jaar, echtgen. van H A Kluijtenaar; Hendrik van Dongen, 64 jaar, echtgen. van J M Treffers; Maria Verha gen, 65 jaar, echtgen. van J Rosenbrand; Willemina Hoefnagel, 66 jaar; Antonie Kluijtenaar, 69 jaar, wed. van D Snijders; Mathijs van de Laar, 67 jaar, echtgen. van P C Verduijn; Cornelia Treffers, 75 jaar, wed. van C J Kuijsten. - .V M' i iiy i '7 'ii - i:-i. Huwelijken: A van Oversteeg, 23 jaar en C Werther, 24 jaar, beiden te Sprang-Capelle; J M C Hoevenaar, 21 jaar, Loon op Zand en Elivire E R Deug, 18 jaar, Sprang-Capelle; W M Dank, 27 jaar, Waspik en S J Paans, 22 jaar, Sprang-Capelle; Hugo A van Brussel, 33 jaar, Alphen aan den Rijn en P C Michaël, 31 jaar, Sprang-Capelle. Ingekomen: P J Bos, van Venendaal; S M van der Schaft, echtgen. van Bos, van Ede; H M Goedhart, van Zeist; J W Genuit, van Am sterdam; H de Vos, van Eindhoven; D J Schippers, van Holten; Chr van Moerges tel, van Waalwijk; J Doseman en gezin van Emmen; E S Huijtkar, van Eethen; R van Mil en echtgen. van Waalwijk; W B C Braspennig, van Haarlem; G van Dongen, van Hilversum; J P Verduijn, van Dongen; E W G Biezen, van Tilburg. Vertrokken: A Bentem en gezin naar Ridderkerk; G A Spaanderman naar Rotterdam; J W Tim mermans en gezin naar Loon op Zand, Kaatsheuvel; C J Laros naar Loon op Zand Kaatsheuvel; M van der Kolk naar Waal wijk; A J Boezer naar Rotterdam; D M Boezer naar Rotterdam; W Gestel naar Hilversum; S J Paans naar Waspik; W Speelman en echtgen. naar Ede; G W A Streefkerk naar Gorinchem; A A Streef- kerk-Sommer en gezin naar Utrecht; M C Hoevenaren naar Dussen; F Jansen van Doorn naar Heteren; S Rempt naar Am- sterdam; A L de Bie naar Zonnemaire; J A Molengraaf naar Waalwijk; W de Rooij-Rozenbrand naar Loon op Zand, Kaatsheuvel; C J Duijnhouwer-Rijken naar Rotterdam; J C Bloemhard en echtgen. naar Almkerk; G M Maijers naar Valken burg; N G Geenen-de Rooij naar Someren; C M van den Hoven naar Breda; L Rozen- brand-Rozenbrand en gezin naar Rotterdam R.K. v.v. „WHITE BOYS" BESTAAT 10 JAAR. De voetbalvereniging de White Boys te Waspik-Boven vierde deze week feest. Dat het geen uitbundig en groots festijn is geworden komt enkel en alleen omdat de penningmeester daarvoor niet de middelen beschikbaar had. Maar aanleiding om de bloemetjes eens buiten te zetten was er. De vereniging bestond nl. 10 jaar. Op zich niets geweldigs zult u zeggen, maar als men weet wat er van het bestuur en de leden deze 10 jaar gevraagd is om de bal aan het rollen te houden, dan kan men voor hun werk alleen maar bewondering hebben. Geen wonder dat diverse perso nen waaronder burgemeester van Erp, de vereniging kwamen feliciteren toen deze in hun clublokaal bij de heer J. Zijlmans recipieerde. Als we 10 jaar teruggaan, toen men een begin maakte om van niets te komen tot wat er nu is, dan komt ons het eerst de figuur van Pater Andreas voor de geest. Hij was de grote animator en in samen werking met de heren B. van Erp, B. Gom- mers, J. Kamp, W. Wagemakers en C. de Wit heeft hij zijn idealen verwezenlijkt. En al spoedig bleek dat dit niet de idealen waren van deze voormannen alleen maar van het overgrote deel der parochie. Er bleek in deze gemeenschap behoefte te zijn aan een dergelijke vereniging. Het le den aantal groeide dan ook geleidelijk tot ruim 130, waarvan een dertigtal junioren. Reeds het eerste jaar nam de vereniging deel aan de competitie van de Brabantse Bond, afdeling Breda.. Ondanks de fikse nederlagen welke de White Boys in het be gin kregen te incasseren hield men de moed er in. De club groeide steeds, de elftallen werden sterker en reeds na de derde competitie kon men in Waspik-Bo ven de kampioensvlag hijsen van de derde klas onderafdeling. Het volgende jaar kwam het eerste elftal uit in de tweede klas. Twee seizoenen speelde de White Boys hierin een voorname rol en in het derde seizoen zelfs de hoofdrol. Het tweede kampioenschap werd behaald en via de promotiewedstrijden kwam de vereniging in 1953 de eerste klas binnen. Tot op de dag van vandaag is White Boys daarin een tegenstander van formaat. Dit ondervond Terheijden jl. zondag nog in de competi tiewedstrijd welke tevens gold als huldi gingswedstrijd. Een klinkende 5 0 over winning van White Boys droeg in niet ge ringe mate bij tot verhoging van de feest vreugde. Momenteel ijvert het bestuur voor een verlichting van het sportveld, om daar de trainer van de club meer mogelijkheden te bieden. En gezien het feit dat de trai ningsavonden druk worden bezocht is een dergelijke uitgave ook zeker verantwoord. Temeer omdat het terrein zelf er ook bui tengewoon verzorgd bij ligt. De viering van het tweede lustrum be gon 's morgens met een H. Mis in de St. Theresiakerk waaronder algemene H. Communie. Na de receptie en de huldi gingswedstrijd gebruikten de leden de kof fiemaaltijd in hun clubhuis. Een dansavond in de zaal van de heer C. van Iersel be sloot de dag. Het bestuur van White Boys is momen teel als volgt samengesteld: Voorzitter is de heer C. van Turnhout; Secretaris is de heer Johan van Etten en penningmeester is de heer J. Buijks. Commissarissen zijn de heren H. van Mierden, G. Smits, P. van der Velden en C. Verschuren. In de elftal-commissie hebben zitting de heren Johan. Verhoofstad, C. Schmitz en J. Ver- wijmeren. Geestelijk adviseur is Pater An- tonius. „DE GEDEMPTE WIEL". In het café van de heer J. Akkerman is onder de naam „De Gedempte Wiel" een reisvereniging opgericht. Een twintig tal leden sloten zich bij deze vereniging aan. Bij stemming werden als bestuurslid gekozen de heren A. de Bont als voorzit ter, J. de Wijs, secretaris en M. Akkerman, penningmeester. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Adrianus C J zv. A C van Tilborgh-Lang- germans; Petrus M, zv. P G Verschuren- Vermeulen; Johanna H M, dv. A J Kuijs- ters-Verschure; Adrianaus L G, zv. L Smits-Zwaans; Adriana P T, dv. J C Em mers- van Meel; Petrus J, zv. A L J Kamp van den Broek; Johanna M T, dv. C H de Klijn- van Brunschot. Overleden: Gene. Huwelijksaangiften; Richardus A van Iersel en Bertha A Kamp; Henricus P M Elemans en Anny K G M Couwenberg; Nicolaas C Schellekens en Anna C van den Hoof; Henricus J L Kemmeren en Geertruida H T Rekkers; Jan R van der Zanden en Johanna M IJpelaar. Gehuwd: Henricus H M van Wagenberg en Louisa M S van Gorjp. Henricus P M Elemans en Anny K G M Couwenberg. Ingekomen! P L H Lodewijks van Made; A M A Tho massen van Heythuisen; W T Visser van Angerlo; P A M van Heij6t e/v Verwij- meren van Loon op Zand; S J Paans e/v Dank van Sprang-Capelle; J C van Wijn gaarden van 's-Hertogenbosch. Vertrokken: T M J Verschuren naar Nijmegen; G Ch. Hooijmaijers naar Oosterhout; J M B Verschuren naar Utrecht; A C Kemmere naar Tilburg; IMF Sprangers, e/v van Schijndel naar Raamsdonk; M Verwijme- ren naar Eindhoven; J H van der Vleuten naar Hilversum; W de Geus naar Zwijn- drecht; P A Roos naar Raamsdonk; A J Timmers naar Geleen. TENTOONSTELLING. In het gemeentehuis te Raamsdonksveer wordt van 8 tot en met 13 oktober een tentoonstelling gehouden van werken van de Oostbrabantse kunstschilder Kees Bas- tiaans, onder auspiciën van de sectie ten toonstelling en beeldende kunst van het provinciaal genootschap van kunsten en wetenschappen. De opening vond plaats op maandag 7 oktober door burgemeester Prinssen uit Raamsdonksveer die veel genodigden toe sprak. Hij verheugde zich er over, dat deze tournee ook Raamsdonks gemeente aandeed, vooral omdat hier in de gemeen te geen beeldende kunst te zien is. Vervolgens gaf de burgemeester 't woord aan Domien van Gent, van genoemd pro vinciaal genootschap. Deze hield een in teressante inleiding en leidde de genodig den langs de uitgebreide expositie. Hij con stateerde dat Bastiaans een kunstenaar was van het tweede plan, maar heus niet tweede hands. Misschien vertoont hij wel enige overeenkomst met Vincent van Gogh, maar heeft toch heel veel verschillen met hem. De wereld van deze Peelse kunstschilder (Mill) verraadt het gewone leven met een extraatje van hem, zodat men Bastiaans halen kan uit al zijn schilderijen. Zijn werken hebben alle een boerse instelling, waarmee hij zijn boerenafkomst bewijst. Vervolgens besprak spreker de felle kleu ren die Bastiaans gebruikt en eigen zijn aan zijn werken. Bastiaans is vanuit zijn geïsoleerde Peelstreek bekend geworden allereerst in Oosbrabant door de gehouden tentoonstellingen en zal nu ook door deze tournee zeker bekendheid verwerven in Westbrabant. Een bezoek aan deze tentoonstelling (Jat Deze week krijgt U een GRATIS proefzakje van het afwaswonder PRIL in Uw brievenbus De sympathieke Persil-spaaractie gaat door, ook in 1958! Op het Prilpak komen 3 spaaremmertjes voor. Knip ze uit! Uw verenigingskas l vaart er wel bij. j ATTENTIE U kunt zelfs vaker GRATIS een pak Pril krijgen. Uw winkelier heeft proefzakje» in voorraad en deze aanbieding geldt tot 31 december. Dus: bovenkleppen sparenI geheel gratis toegankelijk is, is heu=> de moeite waard. K.O.B. BISDOM BREDA. Op vrijdag a.s. 11 oktober om 7 uur, wordt, ir- hotel „De Witte Leeuw" Raamsdonksveer een ledenvergadering ge houden. De agenda is als volgt: 1. Opening. 2. Notulen en mededelingen. 3. 5 minutenwoord van de G.A. 4. Besprekingen vernieuwingscursussen. 5. Rondvraag en sluiting. Hierna zal de WedEerw. Heer Witlox (bij velen reeds bekend door zijn lezingen oved de Biesbosch) een voordracht met lichtbeelden houden over zijn reis naar Griekenland. Het bestuur meent deze cau serie zeer bij de leden te kunnen aanbe velen. ZANGERSDAG. Op de vergadering van de korenbond in het dekenaat Geertruidenberg werd be sloten dit jaar wederom een zangersdag te houden. De datum werd vastgesteld op 24 november a.s. Ditmaal zal de Zangersdag zijn te Moerdijk of LageZwaluwe. Kon. Harmonie speelde te Antwerpen. De Kon. Harm. „De Eendracht" nam deel aan het 59ste Bestendig Festival te Antwerpen. In de kiosk van het Koning Albortpark werd een concert gegeven. Na afloop werd ven bronzen plaquette met in scriptie overhandigd door een vertegen woordiger van de stad Antwerpen. EXPRESSIE-CURSUS TEKENEN Het ligt in de bedoeling van de KOB afdeling „St. Geertruidenberg" om een expressie-cursus tekenen te organiseren. Deze cursus zal o.a. omvatten, de ver schillende tekenmogelijkheden en technie ken voor de lagere school (alle klassen), stijfselwerk, finger painting, knippen, scheuren, plakken etc. dit alles gezien van uit de vrije expressie. Bedoelde lessen kunnen alleen doorgang vinden bij vol doende deelname. Het wordt daarom zeer op prijs gesteld, dat degenen, die belang stelling hebben, voor deze cursus, zich vóór of op 11 oktober( tijdens de verga dering) schriftelijk opgeven bij de secre taresse mejuffrouw D. Sprangers. Na een ziekte van vele maanden heeft burgemeester van Hout van Vlijmen weer voor de eerste maal de voorzittershamer gehanteerd in de vergadering van de raad, welke dinsdagavond jl. ten gemeentehuize werd gehouden. Namens de raadsleden richtte het oudste raadslid, de heer v. d. Meerendonk, een woord van welkom tot de weer geheel her stelde burgervader en sprak daarbij de hoop uit, dat hem gegeven zou mogen zijn tot aan de pensioengerechtigde leeftijd de gemeente op rustige en de hem eigen be kwame wijze te leiden. In zijn dankwoord gaf burgemeester van Hout vooral uiting aan zijn erkentelijkheid jegens de loco-bur gemeester, de heer Berkelmans, en de bei de wethouders, die op zo uitstekende wijze de gemeentezaken hebben behartigd. Ook de raadsleden bracht de burgemeester dank voor het juiste beleid, dat uit hun be sluiten naar voren is gekomen. Met de terugkeer van burgemeester van Hout kwam tevens een einde aan het tijde lijk wethouderschap van de heer van Oyen. De burgemeester dankte hem voor zijn toewijding en de uitstekende wijze waarop hij zijn taak heeft vervuld. De agenda werd in een snel tempo afge werkt. Allereerst kwam aan de orde het voorstel tot het aangaan van een geldle ning groot f 733.403.- ten behoeve van de financiering van de woningbouw. Het betreft hier een lening uit het door de in stitutionele beleggers gecreëerde fonds en zij zal dienen voor de realisering van de bouw van 57 woningen in het uitbreidings plan „De Vliedberg". Goedgekeurd werd verder het voorstel tot wijziging van de verordening op de hef fing en invordering van een belasting op to neelvertoningen en andere vermakelijkhe den. De vrijstelling van vermakelijkheids belasting, die in de vorige vergadering punt van discussie was geweest, werd nu ook uitgebreid tot de voetbalverenigingen tot een contributieheffing van f 1.-. Ten behoeve van de verbetering van de beschoeiing van het zwembad voteerde de raad een bedrag van f 5200.-. Ten slotte hechtte de raad nog zijn goed keuring aan een voorstel tot wijziging van de begroting van het gasbedrijf, alsmede aan een toegevoegd voorstel, dat adviseer de om het gemeentedeel rond het pomp station van de waterleiding nabij de mo len in het vervolg aan te duiden met de naam „Het Heike". In de rondvraag bracht de heer v. d. Meerendonk het laatste stuk van de pro vinciale weg Den Bosch-Vlijmen ter sprake. Het feit, dat dit laatste stuk nog niet is bij allerlei huidaandoejiingq9 Dinsdagavond kwam de raad der ge meente Waalwijk in spoedeisende vergade ring ten gemeentehuize bijeen. Wegens ziekte van burgemeester Teijs6en werd de vergadering gepresideerd door loco-burge meester F. Smolders, die in een openings woord uiting gaf aan zijn spijt over het feit, dat burgemeester Teijssen, die met zo grote volharding, inzicht en ijver heeft ge werkt aan de totstandkoming van het pro ject „Continubouw Brabant II", niet aan wezig kon zijn bij de afsluiting van de eer ste fase van dit grootse project. Als eerste punt was aan de orde het voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet van f 2.200.407,90 voor de bouw de bouw van 108 woningen en 24 garages te Baardwijk in het raam van de „Continu bouw Brabant II", alsmede tot het aanvra gen van rijkssteun daarvoor. in zijn verslag namens de commissie van het woningbedrijf zei wethouder van Hees- wijk, dat de commissie eenstemmig haar bewondering voor en ingenomenheid met dit plan heeft uitgesproken. De commissie meent, dat bijzondere erkentelijkheid je- gens burgemeester Teijssen op zijn plaats is, die met zo grote voortvarendheid aan j dit project heeft gewerkt. De heer Pulles zei zeer verheugd te zijn over dit project, op de eerste plaats om dat het de eerste steenlegging is voor een groot complex woningen, waarmee de wo ningnood in onze gemeente belangrijk zal kunnen worden verminderd, en op de twee de plaats omdat dit project zal worden ge realiseerd in Baardwijk, dat zo lang van woningbouw verstoken is gebleven. Over het type woningen kon spr. niet zo'n verheugd geluid laten horen. Hij achtte de huurprijs te hoog, hij had verwacht dat een en ander wat goedkoper zou zijn uitgeval len. Hij had daarmee het oog op de 78 flatwoningen, die in dit project zullen worden gebouwd en waarover hij niet en thousiast kon zijn. Hij achtte deze wo ningen veel te duur en qua type ook niet geschikt voor de mensen, waarvoor deze woningen bestemd zijn. Ten slotte betreur de hij het, dat er geen woningen voor ouden van dagen in het project waren opgeno men. De heer Brouwer gaf ook uiting aan zijn vreugde over dit plan. Tevens meende spr., dat er nu langs de noordzijde van de Parallelweg voor de zelfbouwers gelegen heid voor woningbouw zal bestaan. 1 De heer Kemperman bracht hulde aan 1 het college van B. en W. voor de tot standkoming van dit plan. Verder wees spr. op de grondschaarste, die wel dwingt om op steeds groter schaal tot flatbouw over te gaan. Wat de prijs van deze flats betreft, wees spr. erop, dat deze toch be langrijk lager ligt dan die van de eensge zinswoningen. In zijn antwoord onderstreepte de voor zitter nog eens duidelijk de woorden van de heer Kemperman ten aanzien van de noodzaak tot flatbouw. Ook hij wees op het belangrijke verschil in huur tussen de flatwoningen en de eensgezinswoningen. Ten aanzien van de bouw van woningen voor bejaarden merkte de voorzitter op, dat hierin zal worden voorzien door de plannen, welke reeds van twee richtingen in voorbereiding zijn voor de stichting van bejaardencentra. Bovendien zullen t.z.t. ca. 100 duplex-woningen voor de bejaarden ter beschikking komen. opgenomen in de verbreding van deze weg, heeft volgens spr. een levensgevaarlijke si tuatie geschapen, die nog verhoogd wordt door de omstandigheid, dat wielrijders deze weg tweemaal moeten oversteken. Het snel verkeer op deze weg is dermate intens, dat dat dodelijke ongelukken ten gevolge van de plotselinge versmalling van de weg niet kunnen uitblijven, zo meende de heer v. d. Meerendonk, die zich afvroeg wanneer de provincie hier eens iets aan zal doen. De voorzitter zegde toe deze inderdaad ge vaarlijke verkeerssituatie met de bevoegde instanties te zullen bespreken. Munhardfi Gricpppedcf».Poo»M>J Ten aanzien van de zelfbouw langs de Parallelweg merkte de voorzitter op dat men zover nog lang niet is. In tweede instantie merkte de heer Pulles op, dat hij de noodzaak van flatbouw wel begreep, maar 78 flats vond hij voor Baardwijk toch wel te veel. Verder meen de spr. te mogen betwijfelen of bejaarden centra bij iedereen in de smaak zullen val len, bovendien zijn er toch ook vele voor beelden, die bewijzen dat het ook op een andere manier kan. Spr. hoopte, dat er nog een oplossing voor de bouw van bejaardenwoningen in dit project zou kunnen worden gevonden. Vervolgens was aan de orde het voorstel tot de bouw van 8 woningwetwoningen in de St. Antoniusparochie, en wel 4 wonin gen aan de Felix Timmermansstraat en 4 woningen aan de Adriaen Poirtersstraat. In verband met dit voorstel drong de heer Meijs er op aan, om bij de bouw van dergelijke kleine complexen zoveel mogelijk te streven naar inschakeling van de Waal wijkse aannemers. De heer Pulles sloot zich hierbij aan. De voorzitter wees er op, dat het ge meentebestuur niet afwijzend staat tegen over een openbare aanbesteding onder de Waalwijkse aannemers. Maar in het ver leden heeft men ook wel ondervonden, dat een plan geen doorgang kon vinden omdat er boven de door de regering vastgestelde curveprijs was ingeschreven. Daaróm is het gemeentebestuur tot onderhandse aan besteding overgegaan, te meer ook omdat de woningbouw zo snel mogelijk voortgang moet hebben. Wat de bouw van deze woningen in de St. Antoniusparochie be treft, onderstreepte do voorzitter, dat de gemeente blij deze voor dezelfde prijs als de reods bestaande gebouwd te krijgen. Dc heer Meijs beklemtoonde, dat het niet in zijn bedoeling ligt het college van I B. en W. in moeilijkheden te brengen of de woningbouw te willen stagneren. Hij meende echter, dat er ook onder de Waal- wijkse aannemers een onderhandse aanbe- I steding kon worden gehouden, zodat zij ook j eens aan bod kunnen komen. Dit is al een enkele jaren oude kwestie. Spr. wilde ten j aanzien van de bouw van de 8 woningen in de St. Antoniusparochie niet terug, maar drong er alleen op aan om bij een volgende gelegenheid er naar te streven de Waal- j wijkse aannemers zoveel mogelijk in te schakelen. Wethouder van Heeswijk wees er op, dat de 2 blokjes van 4 woningen in de St. Antoniusparochie een geheel uitmaken met de reeds bestaande bebouwing en dat daarom dezelfde aannemer voor de bouw is aangezocht. Bovendien meende hij, dat geen enkele Waalwijkse aannemer deze wo ningen voor dezelfde prijs zou kunnen bouwen. De voorzitter deelde ten slotte mede, dat, gezien de gewijzigde omstandigheden in het bouwbedrijf, de kwestie van de open bare aanbesteding nader overwogen zal worden. Ten slotte hechtte de raad zijn goed keuring aan een voorstel tot verhoging van het krediet in rekening-courant met de N.V, Bank voor Nederlandse gemeenten over okt. 1957, alsmede aan een voorstel tot waarborging van rente en aflossing van een hypothecaire geldlening voor particu liere woningbouw. MUSIS SACRUM „CARNAVAL IN WENEN". Al tientallen malen heeft het motief „Wien, Weib und Gesang" de filmmakers geïnspireerd tot een film vol ritmische me lodieën, sprookjesachtige feesten en ondeu gende avontuurtjes. En altijd weer laten ontelbaar velen zich maar al te graag boei en door de romantische betovering van het oude Wenen. Oook deze nieuwe film van Ernst Marischka bevat alle elementen, die het oude Wenen zo'n magische klank hebben gegeven: muziek, dans en roman tische ondeugendheid. Deze film is een aaneenschakeling van dansmelodieën, die de wereld hebben veroverd en zij dienen als omlijsting bij een charmant verhaal, waarvan liefde en humor de voornaamste ingrediënten zijn. Als de echtgenoten het plan opvatten om nu eens alleen naar het befaamde operabal te gaan en de vrouwen, die hun mannen al lang door hebben, tot hetzelfde besluiten, dan kan men natuur lijk voor de vreemdste verwikkelingen ko men te staan, te meer daar de obligate maskers de een voor de ander onherken baar maken. Maar och, ten slotte komt na het feest toch alles weer op z'n pootjes te recht en heeft elk van hen nog alleen maar de herinnering aan een feest van bruisende levensvreugde. Marischka heeft van deze film een sprankelend geheel in kleuren gemaakt, waarin hij de voornaamste bestanddelen muziek, humor en liefde op juiste wijze heeft dooreen gemengd. Een operette-film van de beste Weense soort. Van vrijdag tot en met maandag. Toegang 14 jaar. „DE LAATSTE DOCHTER VAN DE TSAAR". Nog steeds is het raadsel van de vrouw, die op 17 februari 1920 in het Berlijnse Landwehrkanal sprong, niet opgelost. Is zij werkelijk Anastasia Nikolajewna, de enige Romanov, die aan de moordzucht der Bolsjewiki te Jekaterinenburg ontkwam. Velen zeggen ja, maar weer anderen wij zen haar bewering van de hand. Verschil lende adellijke personen en mensen uit de naaste omgeving van de Tsarenfamilie hebben haar herkend als Anastasia, an deren, waaronder de tantes Xenia en Olga wensen haar niet te herkenen. Waarom wensen zij deze uitgestoten mens niet te herkennen? Speelt 't geld een rol, of scha men zij zich voor deze vrouw, die met een Poolse boer getrouwd was en van het ene krankzinnige gesticht naar het andere werd gesleept? Het proces om de erkenning van Anastasia loopt nu al 36 jaar en is nog niet zo lang geleden opnieuw aanhangig ge maakt. Aan de hand van de officiële gegevens waaronder authentieke documenten, schreef Herbert Reinecker het draaiboek voor een film over deze „onbekende" vrouw. Het is een boeiend en dikwijls aangrijpend re laas geworden, dat uit historisch oogpunt van groot belang, maar ook als „document humain" een grote waarde heeft. De rol van Anastasia wordt op aangrij pende wijze vertolkt door Lilli Palmer en we willen deze opzienbarende film dan ook gaarne in de belangstelling aanbevelen. Dinsdag en woensdag. Toegang 14 jaar. LUXOR. „HET KIND VAN EEN ANDER". Deze Italiaanse film, waarin Antonella Lualdi en Franco Interlenghi - het meest besproken filmpaar van het onlangs te Ve netië gehouden filmfestival - de hoofdrol spelen, confronteert de toeschouwer met de vraag: is de vrouw, die haar man bedriegt met het kind van een ander om daardoor haar huwelijk te redden, te veroordelen? 1 Het niet geheel nieuwe thema is hier op sobere en aannemelijke wijze uitgewerkt en dank zij de voortreffelijke rolbezetting is het een op veel plaatsen ontroerende film geworden, die velen zal weten te boeien. Bepaalde facetten van dit verhaal maken deze film alleen toegankelijk voor personen boven de 18 jaar. Van vrijdag tot en met zondag.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 5