Waalwijkse en Lan Courant UITBREIDINGEN IN D RUN EN VRIJDAG 18 OKTOBER 1957 Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 80e JAARGANG No. 78 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal f 2.85 ƒ8.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per mm. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 305. WAALWIJK TEL. 2631 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN REURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: ..ECHO' Het is algemeen bekend dat de in dustrialisatie in Drunen tegenover het landsgemiddelde zeer snel gaat. De van ouds gevestigde schoenindus trie is de laatste jaren snel uitge groeid en daarnaast kent men hier de metaalindustrie, met name Lips N.V., een onderneming die in 10 jaar tijds uitgroeide van een bedrijf van 80 man tot meer dan 900 man personeel. Bij een natuurlijke groei zou Dru nen in de komende 12 jaren een be volkingsaanwas hebben van 3000, zodat het in 1970 9000 inwoners zou tellen. Maar ook deze berekening dreigt in Drunen door de feiten ach terhaald te worden. De sterke indu striële uitbreiding zal nieuwe ar beidskrachten aantrekken, vestigin gen bevorderen en algemene uitbrei ding vergroten. De niet te stuiten al gemene groei ziet men in Drunen ge lukkig aankomen. De middenstander richt er zijn zakenpolitiek op, het verenigingsleven groeit en bloeit er naar alle zijden, stichtingen als R.K. Jeugdcentrale, Interparochieel Cha ritatief centrum en de pas opgerichte Kulturele Kring geven aan dat men hier zijn tijd verstaat. Wat in Drunen speciaal echter in de komende jaren van enorm belang zal zijn om het dorp in zijn algemene groei niet te belemmeren is woningbouw en uit- voering van andere openbare werken, die direct evident zijn aan de woning bouw zelf. In een in 1955 uitgegeven rapport is berekend dat Drunen in de komen de 12 jaar plm. 900 woningen zal moeten bouwen en de rapporteur gaf hierbij zelfs aan het te bouwen type n.l. 600 arbeiderswoningen, 100 mid denstandswoningen en 200 tuinders woningen. Of dit alles precies zo zal moeten geschieden kan nooit met ze kerheid worden gezegd, maar wat wel vast staat is dat in de komende tijd woningbouw voor Drunen primair zal zijn. Technische Dienst onontbeerlijk. Het voortvarend gemeentebestuur begreep de tijd, het wist dat de Ge meentelijke diensten met de groei der gemeente mede zouden moeten wor den opgetrokken en een zeer voorna me dienst, n.l. de Dienst Openbare Werken ofwel Technische dienst zag men per 1 jan. 1957 tot stand ko men. Het is voor Drunen een lange weg geweest om te komen tot deze voor de Gemeente Drunen onont beerlijke dienst. De weg liep via We deropbouw, Bouw woning en Wel stand en de Regionale dienst Bouw en Woningtoezicht Boven Langstraat. 1 jan. 1957 startte Drunen eindelijk met een eigen Technische dienst met aan het hoofd de heer van Gooi. De gelukkige omstandigheid dat het ge meentebestuur mensen kon aantrek ken uit bovengenoemde diensten, mensen dus die met de omstandighe den in Drunen reeds bekend waren, deed de overgang zeer soepel zijn, Dank zij de activiteit van alle ge meente-diensten, die met de woning bouw en alles wat daar aan vast zit en speciaal wel van de dienst Open bare werken, werd in 1957 de bouw activiteit enorm verhoogd. Het aan tal woningen dat dit jaar al is opge leverd en nog opgeleverd zal kunnen worden overtreft dat van voorgaande jaren ver. Dank zij deze bouwactiviteiten wer den dit jaar 28 woningwetwoningen extra toegewezen en met de bouw hiervan is men enkele weken geleden reeds begonnen. Verleden jaar kreeg Drunen 65 woningen toegewezen, maar vele werden pas dit jaar opgeleverd. Dit jaar kreeg men er 72 omdat men vlugger en sneller bouwde. Men bouwde af wat van vorig jaar nog onderhande was en realiseerde in continu wat voor dit jaar was toege wezen. Opgemerkt dient echter nog dat particuliere bouw tegenover het landsgemiddelde in Drunen zeer hoog ligt. Waar het bij de woningbouw voor gemeenten als Drunen om gaat is dat men voldoende bouwrijpe grond voorhande heeft. Dat de grote plan- nen in details zijn uitgewerkt en op tafel komen, zodat de woningbouw voor zover het Rijk dit toelaat nooit door bijkomstige factoren kan wor den afgeremd. Ziedaar het nut van de technische dienst, ondergebracht in het fraaie gebouw openbare wer- j ken aan de Stationsstraat. Hier wordt gecijferd, gerekend en getekend aan de uitbouw van Dru nen, zoals die in grote lijnen op pa- pier ligt. j Uitbreidingsplan Oost, waarvan onderstaande tekening door de tech nische dienst ons welwillend werd af gestaan, is op het moment zowat het plan, waar men in Drunen de mond vol van heeft. Het is het werkfront van Drunen's woningbouw naar een nauwkeurige uitgestippelde strategie; 40 is reeds gerealiseerd en 80 in details uitgewerkt. Onderstaande tekening geeft een duidelijk beeld van de ontwikkeling, zoals deze thans gaande is. Vooraan in de Julianastraat vindt men de villabouw gevolgd door mid denstandswoningen verder in de Ju lianastraat en Prins Bernardstraat, terwijl rond de Amalia van Solms- bergstraat 28 woningwetwoningen worden geplaatst. Verder naar het Oosten zijn weer villabouw en mid- standswoningen gedacht. Meer naar het Noorden vindt men woningwet woningen welke reeds voor het grootste gedeelte zijn gerealiseerd en aan de noordelijke zijde wordt dit uitbreidingsplan begrenst door 27 j aardige arbeiderswoningen, die in de daar liggende landelijke omgeving i fraai staan. De 6 middenstandswoningen in de Julianastraat zijn nog niet gereali seerd maar men is voornemens om bij voldoende belangstelling deze conti nu te bouwen. Onderhandelingen hierover zijn reeds gaande. Riolering een urgentie van de eerste rang. Toch blijkt het uitbreidingsplan Oost niet1 groot genoeg om er voor te zorgen op korte termijn voldoende bouwgrond voorhanden te hebben. Daarom spreekt en denkt men bij de Technische dienst en in alle gemeen telijke bestuurskringen reeds over 't plan West. Dit is in grote lijnen al uitgezet en men verzekerde ons dat het volgende jaar al in het uitbrei dingsplan West (ten westen van de Stationsstraat) zal moeten worden gebouwd. Het uitbreidingsplan West omvat in grote lijnen o.a. woningbouw van af de Stationsstraat achter de Burge meester v. d. Heijdenstraat in noor delijke richting. Daarnaast naar het westen sport terreinen en achter de Eindstraat fa brieksterreinen. Aan de noordzijde zal dit uitbrei dingsplan begrenst worden door bun galows, om vooral ook hier de over gang naar de landelijke omgeving verantwoord te doen zijn. Men heeft in Drunen de eerste ja ren nog genoeg werk voor de techni sche dienst, wiens taak het is op tijd met gedetailleerde plannen op tafel te komen. Want naast de normale uitbreidingsplannen vraagt de groei der gemeente ook verbetering van be staande straten rond deze uitbrei ding. Het centrum werd de laatste jaren zeer verfraaid, maar de Stati onsstraat en Burgemeester v. d. Heij denstraat zijn gemeentebestuur en technische dienst een doorn in het oog. In het kader van de algemene uitbreidingen kent Drunen een grote urgentie, waarmede alle plannen nauw verbonden zijn, n.l. Riolering. Dit is 'n urgentie van de eerste rang. STRAAT 5 OLM AhAllA N/LNEL D£ ECHO WEI ZODEN f h<ti GlMCrtTt VEUl I

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1