De Echo van het Zuiden HEREN- EN JONGENSKLEDING VAN CUNEN BETEREN LAGER IN PRIJS Uit de Langstraat VRIJDAG 18 OKTOBER 1957 80e JAARGANG No. 78 Orunen haarsteeg Sprang Heren Winter jassen en Demie's 65.00—165.00 Heren Regenjassen Heren Costnums 87.50-135.00 75.00-160.00 Jongens Winterjassen 37.50 bij aankoop van elke 110.- een waardecheque van 1 Gulden 10.25 Jongens Regenjassen 24.65 Jongens Pantalons Elshout Vlijmen Cap el Ie iZondagsdienst. Bij spoedgevallen neemt waar Dr. Verhaak. De R.K. Werknemende Middenstand hield haar eerste Vormingsavond. De pas opgerichte standsorganisatie der R.K. Werknemende Midden stand, afd. Drunen-Elshout, hield in hotel Royal haar eerste Vormings avond van dit seizoen. Voor een aan dachtig gehoor sprak deze avond de Eerw. Pater Francino, Kruisheer over de Occulte van de telephatie. Pater Francino vertelde deze avond over de telephatie in het algemeen, en speciaal over de bijzondere staal tjes waarvoor men in de telepathie soms gesteld wordt. Het woord werd deze avond ook nog gevoerd door de geestelijk ad viseur, kapelaan v. Kessel. De pas opgerichte organisatie der R.K. Werknemende middenstand, de standsorganisatie voor hen die maat schappelijk tot de middenstand kan worden gerekend, telt in Drunen ruim 40 leden. Men hoopt deze win ter een drietal culturele vormings avonden te geven. Oprichting Oorlogsgedenkteken. Naar wij vernemen, zal het co mité Oprichting Oorlogsgedenkte ken in de week van 20 tot 26 okt. starten met een geldinzamelingsac tie voor het oorlogsgedenkteken, dat men in november 1958 hoopt te ont- Drunen zijn er nu 7 met het diplo ma Buitengewoon geoefend man. R.K. Vrouwengilde. Het R.K. Vrouwengilde, afdeling Drunen-Elshout, opende maandag jl. haar winterprogramma met een avondmis in de kapel van de Eerw. Zusters. Na deze avondmis werd in de zaal van café v. Delft het win terprogramma besproken. Ook deze winter zal weer een aantal avonden worden gegeven, gericht op ontwik keling en ontspanning. De verschil lende data van de avonden konden nog niet worden vastgesteld, maar de leden verklaarden zich accoord met het voorstel, het programma in dezelfde geest samen te stellen als voorgaande jaren. Agenda. Vrijdag 18 okt. 7.30 uur: repetitie leerlingen „Volharding", zaal café Elshout; 8.30 uur: repetitie harmonie „Vol harding", zaal café Elshout. Zaterdag 19 okt. 8 uur: rikconcours „Constantia", café Elshout. Zondag 20 okt. 11.30 uur: repetitie harmonie „Volharding", zaal café Elshout; 11.30 uur: repetitie harmonie „Bea trix", zaal café v. Delft; 2.30 uur: RKDVC 1—Hero; 8 uur. rikconcours „Constantia", ca fé Elshout. 25-Jarig jubileum. De heer J. v. d. Wiel zal op 22 oktober a.s. de dag herdenken dat hij 25 jaar geleden in dienst trad houders tot onteigening van enkele perce len grond, gelegen in het uitbreidingsplan „De Vliedberg". 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van een uitbrei dingsplan in hoofdzaak en een uitbreidings plan in onderdelen voor de kommen Vlij men, Nieuwkuijk en Haarsteeg met daarbij behorende bestemmings- en bebouwings voorschriften. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot benoeming van een 5-tal leden in de Commissie Woonruimtewet 1947. Verslag in volgend nummer. K.A.V., afd. Vlijmen. De K.A.V. houdt vandaag (vrij dag) een vergadering in het Gilde- lokaal, in verband met de vaststel ling van haar winterprogramma. Als spreekster zal aanwezig zijn Mej. Stokwielder. Verzocht wordt kop en schotel mee te brengen. Aanvang 8 uur. Uitvoering R.K. Toneelvereniging Volharding. Zaterdag 19, zondag 20 en maan dag 22 okt. presenteert de R.K. To neelvereniging „Volharding" haar eerste winteruitvoering. In café B. Oremans wordt opgevoerd het to neelstuk „De Zon tegemoet". „Vol harding" maakt bekend dat er mo gelijk verandering komt in de da ta van oovoering, daar regisseur Martien v. Engelen vermoedelijk niet mee kan spelen vanwege ziekte van zijn dochtertje. Dan echter zul-< len de data zijn: zaterdag 19, maan dag 21 en dinsdag 22 okt. Inplaats van M. v. Engelen zal dan meespe llen de heer v. Beurden uit Haar- jsteeg, die het zelfde stuk in studie heeft en gaarne bereid is „Volhar ding" te helpen. Laten we echter Ravestijn-Fitters; Johannes Th., zv. Th. v. Dal-Hulspas; Franciscus E. M., zv. A. Rongen-Senders; Fran- cisca W. H. N., dv. J. de Laat-Bran- ten; Petrus M„ zv. C. Kuijs-Kusters; Adrianus, zv. H. Henskens-van de Goorberghe: Agnes H., dv. C. Lans- daal-Wolfs; Nicolaas J., zv. H. Mom- mersteeg-Kemmeren; Hendrik J., zv. H. Stupers-Verschuren; Elisa beth W. J. M„ dv. G. de Bonth-van Dongen; Anna M. J. J., dv. F. J. Beerens-Reijnen; Johannes G. M., zv. A. de Vaan-de Hart. Overleden: Hubertha A. M. v. d. Dungen, 91 jaar; Petrus v. d. Aa, echtg. van S. van de Water, 82 jaar; Gijsbertus de Bonth, 55 jaar; Arnol- dus Mommersteeg, echtgenoot van L. Bosch; Cornells H. de Laat, 64 j., echtg. van A. de Man; Johannes Th. v. Dal, 3 dagen, zv. Th. van Dal- Hulspas. Gehuwd: Christiaan F. Litzroth 53 jaar te Waalwijk en Maria H. E. v. Eeten 51 jaar alhier; Theodorus A. Siegers 27 jaar en Maria Th. Th. v. Ooijen 23 jaar, beiden alhier; Hu- bertus v. d. Ven 34 jaar en Hendri- ka v. Delft 40 jaar, beiden alhier; Egbertus M. v. Logten 26 jaar te Drunen en Petronella J. Pulles 26 j. alhier; Christianus J. Beekmans 27 jaar en Wilhelmina W. C. v. Vugt 22 j., beiden alhier. Biljarten. De in café W. v. d. Loo gevestigde biljartclub D.E.S., zal, evenals ver leden jaar, weer uitkomen in de le klasse van de K.N.B.B., district Den Bosch. Gisteravond, (donderdag) speelde D.E.S. haar eerste wedstrijd voor het kampioenschap van 't dis trict, en wel tegen de kampioen van verleden jaar: „Het Wapen van Vught" uit Vught. Het viertal van D.E.S. bestaat dit jaar uit: 1. Cees v. d. Loo, 160 car.; 2. Jo v. Bokhoven, 160 car.; 3. A. Treuren, 150 car. en 4. P. v. d. Loo, 120 car. tekenwedstrijd georganiseerd voor kinderen van de le t.m. de 4e klas, van de 5e t.m. de 6e klas van de lagere scholen en voor jongelui van 14 t.m. 18 jaar, die niet stu deren aan 'n kunst- of kunstnijverheids school. De ingezonden tekeningen zullen worden tentoongesteld. Ook de muziek avonden zullen worden hervat; het pro grammaboekje bevat hieromtrent nadere gegevens. Het seizoentarief is ongewijzigd gehand haafd, maar om de steeds stijgende kosten te ondervangen zal bij de kaartencontrole f 0.25 per persoon worden gevraagd. Voor het bestuur betekent dit een ware uitkomst en de mogelijkheid tot het brengen van steeds betere programma's. Het bestuur verzoekt de leden om het inschrijvingsformulier dat aan de circulaire is bevestigd, nog deze week in de leveren bij de bekende adressen. TONEEL. Door de toneelclub Ernst en Luim zal op de zondagen 20 en 27 okt. a.s. in de zaal De Harmonie van café J. van Oyen, het toneelseizoen worden geopend met de op voering van het prachtige toneelstuk in 3 bedrijven „De zon tegemoet" van de be kende toneelschrijver Maarten van Vugt. Genoemde toneelvereniging, die tot in ver re omgeving bekendheid geniet door de prachtige toneelstukken die zij in het ver leden reeds voor het voetlicht heeft ge bracht, heeft ook nu weer niets onbeproefd gelaten om ook dit seizoen weer met iets goeds op de planken te verschijnen. De zon tegemoet, is een toneelstuk waar in de ernst en de luim elkaar regelmatig afwisselen; wij twijfelen er dan ook niet aan of dit stuk zal zeker weer in de be langstelling staan van het toneelminnend publiek. KERKDIENSTEN ZONDAG 20 OKTOBER 1957. Ned. Herv. Kerk V.m. half tien Ds. P. J. Bos. Nam. half drie Ds. Schipper van Was pik. Geref. Kerk V.m. half tien en nam. half drie Ds. Visser van Tilburg. en ook voor U moet het een genoegdoening zijn nu de eerste ouderavond wordt ge houden. Ik kan niet nalaten om ook de heer Poldervaart, hoofd der openbare school, in mijn openingswoord te betrekken. Ook hij heeft zeer geijverd om deze school op gang te krijgen, en ook hij heeft zijn werk met succes bekroond gezien. Een woord van dank jegens hem op deze avond is zeker nog op zijn plaats. Dames en heren, nadat alle voorberei dende werkzaamheden waren verricht, en mej. Wagner het wettelijk voorgeschreven rooster had opgesteld, is het onderwijs dus gestart, en reeds vanavond is er gelegen heid om het werk van de kleuters te be zichtigen. Wil het werk, dat in deze school is aangevangen, een goede voortgang heb ben, dan zal vooral nodig zijn, dat er een band bestaat tussen allen, die bij de op voeding van het kind hier betrokken zijn. De band zelf is al aanwezig vanaf het mo ment, dat het kind voor het eerst naar school komt. Want „band" komt van bin den, en het kind zelf bindt de ouders aan het personeel van de school. Immers het zijn de ouders en het personeel, die één ding gemeen hebben, n.l. „Uw kind". De taak van ouders en personeel moge ver schillend zijn, maar tenslotte beogen zij hetzelfde doel, „het kind te ontwikkelen tot een waardig lid van de maatschappij." Vanzelfsprekend kent de ouder zijn kind t beste. Maar wil het onderwijs op school het meest vruchtdragend zijn, dan is het ge wenst, dat de onderwijzer door die ouders op de hoogte wordt gebracht van de bij zonderheden van het kind zelve. Daarom is er nodig een voortdurend contact tussen ouders en onderwijzer. Dat contact kan op vele manieren ontstaan. Het eerste directe contact komt tot stand als moeder het kind voor het eerst naar school brengt, van wel ke gelegenheid moeder vaak gebruik maakt om de onderwijzer in der haast op de hoog te te brengen van alle eigenschappen die haar kind heeft. Het contact kan verder tot stand komen, als de onderwijzer zo van tijd tot tijd de ouders eens opzoekt. En dat con tact kan ook bevorderd worden als de ouders getrouw vergaderingen als deze be zoeken, en belangstelling tonen voor het werk van hun kinderen en van de onder wijzer. Van ouderavonden kan naar mijn mening alleen maar een goede werking uit gaan. Voor het onderwijs in het algemeen en voor de opvoeding der kinderen in het Nieuwste kleuren en dessins, prachtige mo dellen, sportief en ge kleed. Vanaf In Egyptisch popline en zuiver wollen gabardine met en zonder rugcein tuur vanaf Zuiver wollen kamga- rens in de nieuwste dessins en kleuren. Vanaf Leuke vlotte monty coats en nog vele andere modellen. Leeftfjd 8 jaar. In prima kwaliteiten popline. Sportieve mo dellen waaronder ook „Falcon" Leeftijd 8 jaar In melton en prachtige kamgarens. Zeer degelijk. Leeftijd 8 jaar. hullen. Men zal voor een bepaald bedrag kunnen intekenen op een in tekenlijst, terwijl men ook op ande re wijze, b.v. door storting op post rekening nr. 97461 van de Boeren leenbank, zijn bijdrage kan storten. Het comité verwacht dat iedere in woner van Drunen er een eer in zal stellen om voor de gevallenen van de laatste wereldoorlog, alsmede de gevallenen in Indonesië uit onze ge meente een waardig gedenkteken te kunnen oprichten. De kosten voor 't gedenkteken worden geraamd op 6000.—. R.K. Boerinnenbond. De R.K. Boer innen jeugd Bond hield een zeer geslaagde oriëntatierit per rijwiel over een afstand van pl.m. 30 km., in de fraaie omgeving van de Drunense duinen. No. 1 was Theo v. Spijk, Drunen, met 9 straf punten; 2. Gerard van Nunen, Drunen, 10 strafp.; 3. Piet Verschure, Herpt, 12 strafp.; 4. Sien Buys, Herpt, 12 strafp.; 5. Corrie v. Drunen, Drunen, 13 strafp.; 6. Cor rie v. Spijk, Drunen, 14 strafp.; 7. Diny de Gouw, Drunen, 14 strafp.; 8. H. Zwanenveld, Drunen, 15 straf- punten; 9. A. Zwanenveld, Drunen, 15 strafp.; 10. H. Zwanenveld, Dru nen, 16 strafp.; 11. Sjaan van Lies hout, Drunen, 19 strafp.; 12. Jo Wensch, Herpt, 19 strafp.; 13. Ria Verschure, Herpt, 20 strafp.; 14. Jo v. d. Sanden, Drunen, 20 strafp.; 15. Corry v. Lieshout, Drunen 21 strafp. Wielersport. Onze Drunense renners boekten zondag in de laatste wedstrijd van dit seizoen, n.l. in de Ronde van Zegge, weer mooie successen. Van der Lee werd nr. 1 in een sprint van 5 uitlopers, en behaalde ook diverse premies. Van Heeswijk was bij een kleine valpartij betrokken, maar wist zeer snel zijn achterstand in te lopen en eindigde als no. 11. Dit was een goed einde. In het nieuwe seizoen zal v. d. Lee starten als amateur en v. d. Hoven en v. Heeswijk als nieuwelingen. Gymnastiek. Op het zondag j.l. te Eindhoven gehouden examen slaagden 8 heren van S.H.J. voor het diploma Vaar digheids-eisen Heren. Dit waren voor de eerste graad: M. de Munnik, en voor de derde graad: J. v. Huiten, N. v. d. Wiel, R. de Wit, B. de Wit, G. van der Staak, W. van Lieshout en B. de Gouw. Reserve Rijkspolitie. Op het te 4, 8 en 10 oktober ge houden examen voor Reserve Rijks- politie, slaagden uit Drunen van de groep reserve rijkspolitie voor Bui tengewoon geoefend man: Chr. Lom- mers, H. Rekers, A. v. d. Poel, W. v. Delft, M. Timmermans en F. Pul les. Voor geoefend man: A. Klerkx. Zij genoten hun opleiding bij de postcommandant, opperwachtmees ter v. Uden. De examencommissie bestond uit: Adj. Kamphuis, de opperwachtmees ters Blanke en Kelder, en wacht meester Lubbers. Van de 16 man sterke groep ln bij de Veilingvereniging „De Lang straat". De heer v. d. Wiel heeft in de loop der jaren verschillende functies vervuld en enkele jaren geleden werd hij benoemd tot em ballage-meester. Dinsdag 22 okt. a.s. is er 's mid dags om 4 uur een huldigingsbijeen komst in café v. Son, waarna recep tie. RIJVERENIGING DE ECHO. Voor de leden van de landelijke rijver- eniging De Echo werd het onderlinge club kampioenschap verreden. De uitslag was als volgt Eerste 8-tal: Kampioen '57 M. Muskens. Achtereenvolgens wisten zich te plaatsen: Jan v. Dommelen, Ant. Klijn Jz., C. v. Rooij, A. v. d. Wiel, A. Pulles, G. Moonen. Tweede 8-tal: Kampioene '57 Mej. An- toinet Klijn. De andere plaatsen werden vervolgens bezet door: Mej. Ad. van Hui ten, Lamb. Klijn Wz„ J. Knippels, H. Smits en J. Jonkers, Tini Klijn, Mej. Tr. Ploegmakers. GESLAAGD. Op het te Utrecht gehouden examen slaagde voor het diploma Detailhandel aardappelen, groenten en fruit de heer A. J. van Logten Wzn. TAFELTENNIS. A.s. zaterdag- zal het damesteam van de Smashers een wedstrijd spelen tegen het damesteam van de Shooting Stars uit Nieuwkuijk. GEMEENTERAAD. De raad der gemeente Vlijmen kwam «donderdagavond ten gemeentehuize in openbare vergadering bijeen. Behandelde onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van de exploitatie vergoedingen over het jaar 1956 voor het gewoon en voortgezet gewoon lager onder wijs. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van de aan de be sturen der R.K. Meisjesscholen voor g.l.o. en v.g.l.o. te verlenen vergoedingen van •de beloningen voor het vakonderwijs hand werken over het jaar 1956. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet- hopen dat het niet nodig zijn zal en „Volharding" op eerstgenoemde da ta zal kunnen spelen. Een en an der zal zaterdag nog nader worden bekend gemaakt aan donateurs en belangstellenden. Wat het stuk zelf betreft, heeft „Volharding" weer een goede keus gedaan, en voor toneelliefhebbers staan er weer enkele mooie avon den te wachten. Postduivenvereniging „de Zwaluw". De uitslagen van de laatste Natio nale vluchten Orleans en Parkestone (Engeland) zijn bij de liefhebbers in het bezit. Bij deze vluchten heeft Vlijmen het niet slecht gedaan. Vooral op Orleans werden meer derby-prijzen verdiend dan andere jaren. Nu wordt de aandacht weer ge vraagd voor de tentoonstelling. De vastgestelde datum van de onder linge tentoonstelling, 1 december, is veranderd en zal nu plaats hebben op 15 december. Een extra keur meester is aangezocht en de eerste ere-prijzen zijn reeds geschonken. Een 300 duiven worden verwacht. Biljart-competitie. De Vlijmense biljartvereniging O.B.K., gevestigd in café de Witte, en „Poedelvrees", gevestigd in café Oremans, starten deze week voor de competitiewedstrij den. Vlijmense BoysW.S.C. de wedstrijd van de dag. A.s. zondag spelen de Vlijmense Boys een thuiswedstrijd tegen WSC uit Waalwijk, de leiders van de af deling. Met spanning ziet men deze wedstrijd tegemoet, om getuige te kunnen zijn wat de Boys a.s. zondag tegen W.S.C. zullen presteren. WSC beschikt over een goed elftal, het geen de uitslagen bewijzen. Ook de Boys zijn de laatste wedstrijden in goede vorm en de wilskracht is in het elftal weer terug. Ze past zich steeds beter aan in de derde klasse. Het kan er zondag nog wel eens spannen in Vlijmen, daar zeker een mooie wedstrijd verwacht kan wor den. Het zou een mooie prestatie zijn, Boys, om WSC een puntje af te snoepen. Laat ons aan geen voor spelling wagen en de uitslag rustig afwachten. Boys, succes. Aanvang half 3. Zaterdag 12 okt. zijn de Boys junioren gestart met de competitie. Vlijmen a schoot aardig uit haar slof en stuurde Den Dungen met maar liefst 153 naar huis. Zaterdag wordt gespeeld: Zwa luw 6—Vlijmense Boys 5; Vlijmense Boys 6Emplina 4. Boys-junioren, doe allen weer uw best en houdt de puntjes thuis. Burgerlijke Stand over september 1957. Geboren: Petrus G. J„ zv. P. Henskens-v. d. Hout; Goverdina P. C. M., dv. R. v. Baardwijk-van der Bruggen; Johannes A. M„ zv. A. Verschuren-Oremans; Thomas A. A. zv. A. v. Os-de Groot; Johannes A. G„ zv. A. Klerx-Boom; Antonius J. M. W., zv. J. Klerks-de Laat; Cor nelia M. A., dv. A. v. Bokhoven-van Spijk; Wilhelmus A. J.,'zv. W. van Voetbalprogramma. Nu er ook in de hoogste afdelingen van de Brabantse Voetbalbond reed» een aantal wedstrijden is gespeeld, begint er enige tekening te komen in de krachtsverhouding. Uit de standenlij st valt op te maken dat - Haarsteeg momenteel bovenaan staat, op de voet gevolgd door Em- pelina uit Empel, dat dit seizoen zeer goed gestart is. Zondag a.s. ontmoeten beide ploegen elkaar en wel op het terrein van Empelina; voor Haarsteeg dus een lastige uit wedstrijd. Als Haarsteeg weet te winnen, komt ze vaster op de bo venste plaats te staan, doch Empe lina daarentegen zal alles op alles zetten om te trachten die plaats over te nemen; er ligt daarom een spannende wedstrijd in het vooruitzicht. Wat de kansen betreft, wij voor ons achten Haar steeg tog wel in staat op zijn minst een gelijk spel te bewerkstelligen. CULTURELE VERENIGING ONSENOORT. De in de Abdij Mariënkroon gevestigde Culturele Vereniging Onsenoort heeft we derom haar programma voor ontwikkeling en ontspanning het licht doen zien. In een circulaire die in de omliggende plaatsen huis aan huis is verspreid, wordt uiteenge zet wie in de komende wintermaanden weer op het podium zullen verschijnen. Reeds tien jaar richt de vereniging haar activiteit en kracht op de bevordering van alles wat goed en schoon is en steeds schept zij voor haar leden de gelegenheid om zich geestelijk te verrijken. Ook dit seizoen brengt zij een programma dat ongetwijfeld ieders goedkeuring zal wegdragen. Op zon dag 20 okt. a.s. wordt het seizoen geopend met een spreekbeurt van de bekende bal- lonvaarders Jan en Nini Boesman, die zul len vertellen over hun ervaringen bij bal lonvaarten in binnen- en buitenland. Op 17 nov. speelt de bekende acteur Rob Ge- raerds solotoneel. Door hem zullen ten to nele worden gebracht fragmenten uit de Camera Obscura van Hildebrand, of uit het kerstverhaal „Srooge en Marley" van Charles Dickens. Op 15 dec. komt dhr. J. Vercammen met een causerie over beeldende kunst, die ongetwijfeld meer begrip zal bijbrengen voor de schilderkunst. Met de bekende radio-spreker en anima tor der jongeren, pater Jelsma, worden momenteel onderhandelingen gevoerd voor een spreekbeurt op 12 januari. Traditiege trouw volgt dan op 26 januari de allengs bekend geworden declamatie-avond voor eigen leden. Op 16 februari komen Th. van Woerkum en z'n medewerker op de hun onnavolg bare wijze, spelen en declameren in: de folklore van de Kempen. Het programma wordt gesloten door het Brabants Kamer orkest, dat in nagenoeg dezelfde samenstel ling als vorig jaar een muziekavond zal verzorgen. In verband met en in voorbe reiding op de declamatieavond zullen er. bij voldoende deelname, instructie-avonden worden gegeven door ter zake kundigen. Om ook de beoefenaars der edele zang kunst gelegenheid te geven aan hun trek ken te komen en hun talenten te tonen, zal er ook een zangavond worden georga niseerd. De voorzitter van de filmkring te Den Bosch dhr. A. G. Nieuwendijk werd (bereid gevonden een cursus te geven over Ifilm, waar men kan leren wat film is, wel ke maatstaven men moet aanleggen, hoe men film moet begrijpen en genieten, wel ke normen van waarde en schoonheid men moet verlangen, enz. enz. Voorwaarde is, voldoende deelname. Verder wordt er een KRONENFONDS - ORGELFONDS. Onder leiding van Mevr. Streefkerk werd voor een paar jaar door de dames van de Ned. Herv. Naaikrans een fonds gesticht, dat tot doel had het gerestaureerde kerkge bouw van passende kronen te voorzien. Een 6-tal van deze koperen kronen sieren sinds het gereedkomen van de restauratie het prachtige kerkgebouw en thans mochten de dames het genoegen smaken (voor dit doel werd wekelijks bij de huismoeders om een gift aangeklopt) dat het benodigde bedrag, niet minder dan f 13.000. -bijeen was. Het fonds werd nu omgevormd in een Orgelfonds, om de restauratie van het mooie kerkorgel te helpen bekostigen. Ook voor dit doel zal het damescomité zeker de medewerking van allen ontvangen. EERSTE OUDERAVOND OPENBARE KLEUTERSCHOOL PRINSES BEATRIX J.l. dinsdagavond werd de eerste ouder avond gehouden van de openbare kleuter school „Prinses Beatrix" alhier. De leiding van deze eerste ouderavond was in handen van de heer J. Waverijn, wethouder van Sprang-Capelle. De heer Waverijn opende deze avond met de volgende woorden U zult het kunnen begrijpen, dat het da gelijks bestuur van de gemeente Sprang- Capelle verheugd is als U, nu hier een niet onbelangrijk aantal personen aanwezig is, dat blijk geeft van hun belangstelling voor het kleuteronderwijs, dat in deze school gegeven wordt. Mej. Wagner, de leidster van deze school, heeft aan het gemeente bestuur verzocht deze eerste ouderavond te openen, aan welk verzoek gaarne voldaan werd, temeer, omdat het gemeentebestuur in deze avond in- zeker opzicht de afron ding ziet van zijn arbeid om te geraken tot de stichting van deze school. Nadat een daartoe strekkend verzoek bij het gemeen tebestuur was ingekomen, is de bouw van deze school ter hand genomen, is een leid ster benoemd, is het schoolgebouw geopend en vervolgens is met het geven van lessen een aanvang gemaakt. Al deze dingen zou den vruchteloos geweest zijn, indien er van de zijde van de ingezetenen geen voldoende belangstelling zou zijn gebleven, en de ou ders hun kleuters dus niet naar deze school zouden hebben gezonden om het onderwijs te ontvangen. Over gebrek aan belangstel ling is gelukkig niet te klagen geweest. Ook vanavond niet, en het is mij persoonlijk een genoegen de ouders van de schoolgaande kinderen hier hartelijk welkom te heten. Ik hoop, aldus spr., dat de ouders hun kinde ren naar deze school hebben gezonden, om dat zij overtuigd zijn van het nut van het onderwijs, dat hier gegeven wordt. Mocht bij deze of gene onder U mogelijk de ge makzucht een rol hebben gespeeld, dan zal ongetwijfeld de lezing, die U, mej. den Daas, hier vanavond zult houden over het nut van het kleuteronderwijs, er toe kunnen bijdragen, deze kleuterschool en het onder wijs, dat er wordt gegeven, in een beter licht te stellen. Mej. den Daas, alleen al het feit, van Uw bereidwilligheid, om op deze eerste ouderavond een lezing te houden, vervult ons met dankbaarheid en namens ouders en genodigden heet ik U hier zeer in het bijzonder welkom. Het zou ongetwijfeld als een nalatigheid kunnen worden beschouwd, als ook de geestelijke ouders van deze school hier niet werden verwelkomd. En als zodanig noem ik dan het bestuur van de Mij. tot nut van 't Algemeen en de vereniging Volksonder wijs, daarbij geassisteerd door de Ouder commissie uit de leerlingen van dè open bare school te Capelle. U hebt er toe mede geholpen om deze school te doen verrijzen bijzonder, is het van belang, dat er een goede samenwerking is tussen het gemeen tebestuur, de ouders en het onderwijzend personeel. Om deze goede samenwerking te bevorderen is bij de wet vastgelegd, dat er een oudercommissie zal zijn en voor de samenstelling van een zodanige commissie zijn we vanavond eveneens bijeen. Deze oudercommissie kan er haterzijds toe bij dragen de school te maken tot een eenheid. Evenals de school zelf, heeft ook deze commissie recht op belangstelling van de ouders, wier kinderen de school bezoeken. Zij is mede een gelegenheid om met elkan der van gedachten te wisselen. Oudercom missie en Ouderavond zijn beide belangrij ke factoren om te komen tot goed onder wijs. Als de o'tders er maling aan hebben hoe hun kinderen het op school maken, dan heeft men ook niet het recht een onderwij zer hard te vallen, als deze met het kind niet bereiken kan, wat hij gehoopt had. Een gemeentebestuur, al is het nog zo van goe de wille, kan niet zijn tegelijk de grote Va der en de grote Moeder, tot welzijn van Uw kinderen. Als ouder bent U de echte Vader en de echte Moeder, die weet wat het kind behoeft. En door samenspreking en door gezamenlijk overleg zal de opvoe ding het beste worden gediend. Als de metselaar en de timmerman en alle anderen, die betrokken zijn bij de bouw van een huis, ieder op zijn eigen houtje, en dus zonder overleg, hun werk zaamheden zouden verrichten, dan kwam er van dat huis niet veel terecht. Bij het optrekken van een dood ding als een huis, gaan vele besprekingen vooraf, en ook on der het werk gaat dat door, waardoor tus sen de bouwlieden een band ontstaat, om dat zij één ding gemeen hebben, namelijk de bouw van het huis. Het gemeentebestuur hoopt, dat op en in deze school een goede band zal bestaan tussen de ouders onderling, dat zij de school mede zullen beschouwen als hun school en niet uitsluitend als een instelling van onderwijs, dat er een goede samen werking zal bestaan tussen oudercommissie en de leidster en dat er een goede ver standhouding zal blijven bestaan tussen het gemeentebestuur en al degenen, die aan deze school verbonden zullen zijn als leid ster en als leden van de oudercommissie. Zijnerzijds zal het gemeentebestuur trach ten het welzijn van deze school te bevor deren en naar ik vertrouw, ook in de toe komst, blijken van belangstelling blijven ge ven door zoveel mogelijk aanwezig te zijn op Uw ouderavonden, waarvan naar wij en U hopen er nog vele zullen volgen. De heer Waverijn verklaarde met deze woorden de eerste ouderavond, onder het uitspreken van de beste wensen voor haar welslagen, voor geopend. Vervolgens verkreeg Mej. C. den Daas, adjunct-directrice van de openbare kweek school voor het voorbereidend lager onder wijs te Rotterdam, gelegenheid tot het hou den van haar inleiding over het nut van kleuteronderwijs. Spreekster gaf eerst een beschrijving van de oude bewaarschool, die hoe goed bedoeld overigens, meer een ouderwetse drilschool was, waarbij alles klassikaal moest gebeuren op commando. Het leren stond hierbij nog teveel op de voorgrond. Onder invloed van de moderne kinder psychologie kwam de ongedwongen vrij heid en het ongedwongen spel meer op de voorgrond terwijl een harmonische ont plooiing van de persoonlijkheid en opvoe ding tot een sociaal wezen meer het eind doel van de opvoeding werd. Aanpassing aan het leven, eerbied voor ieders persoon lijkheid en leven met en voor elkaar, zijn belangrijke factoren voor het leven in de moderne kleuterschool. De sfeer van ka meraadschap en liefde tot zijn naaste wer-

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 5