WAALWIJK PLUIMVEE A tot Waalwijkse en Langstraatse Courant „STASSAR is speciaal voor UW/BRIL WoaÉfoal DONDERDAG 31 OKTOBER '57 Uitgever Waalwfckse 8t* «drukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 80e JAARGANG No. 82 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES„ECHO" HET ECHTPAAR DUMOULIN-HAMERS dat 6 nov. a.s. zijn gouden bruiloft hoopt te vieren GOUDEN BRUILOFT DUMOULIN-HAMERS. De heer en mevrouw J. V. Du- moulin-Hamers hopen woens dag a.s. 6 november de dag te herdenken, dat zij voor 50 jaar met elkaar in het huwelijk tra den. Het spreekt vanzelf, dat de ze dag niet onopgemerkt voor bij zal gaan en waar beiden zich nog in een goede gezondheid mógen verheugen, zal het een bijzonder feestelijke dag worden. Het zal de gouden jubilarissen zeker niet aan belangstelling ontbreken. Zeer velen hebben in nauw contact gestaan met de heer Dumoulin en dan hebben we hier speciaal op het oog die genen, die in de jaren 1914 tot 1948 leerling zijn geweest van de Vakschool voor de Schoen en Lederindustrie; 34 jaar is de heer Dumoulin leraar geweest aan deze school, praktijkleraar op de afdeling schoenmaken. Velen zullen zich nog zijn lessen herinneren en van deze lessen plukken zij nu de vruchten. Uit de buurtbewoners heeft zich enige tijd geleden een co mité gevormjd, dat zich zeer beij vert óm deze heugelijke dag voor het gouden paar passend op te luisteren. Het zal 'n fraaie gevelversiering aanbrengen aan 't huis in de St. Antoniusstraat en er ook voor zorgen dat de buurtbewoners deel hebben in de feestviering. De feestdag zal des mprgens aanvangen met een H. Mis van dankbaarheid, die om 10 uur in de parochiekerk van St. Anto- nius zal worden opgedragen. In het café van de heer Jac. Pas sier zal de heer en mevrouw Dumoulin en hun familie reci piëren en daarna zal het feest in huiselijke kring worden voort gezet. ZONDAGSDIENST ARTSEN. Van zaterdagmiddag 13 uur tot zondagavond 24 uur uitsluitend voor spoedgevallen. 1 November (Allerheiligen) Arts Ed. G. iM. van Rooij. Apotheek Geers. Zaterdag 2 en zondag 3 no'v. Arts L. S. M. v. Daal. Apotheek Nijm&n. N. H. KERK WAALWIJK. Zondag 3 november 1957. V.m. 10 uur: Vic. A. Sjollema. N. H; KERK BESOIJEN. Zondag 3 november 1957. V.m. 10 uur en nam. 2.30 uur: Ds. J. Vink. N. H. KERK BAARDWIJK. Min. Loeffstr. 65. Zondag 3 november 1957. 11 u. v.m.: Ds. C. B. Schuurman BENOEMINGEN. Z. H. Exc. Mgr. Mutsaerts heeft benoemd tot geestelijk ad viseur van de afdeling Waalwijk van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel de WelEerw. Heer J. v. Beers, kapelaan te Waalwijk (H. Antonius). Tot geestelijk adviseur van de afdeling Waspik van de Bossche Diocesane Bond der Katholieke Arbeidersbeweging met alle on der- en vakafdelingen de Wel Eerw Heer P. Ras, kapelaan te Waspik (H. Bartholomeus). kunstkring. Dinsdag 5 november speelt Het Rotterdams Toneel „Ont vluchting" van Bill Owen. Me dewerking Verlenen Nell 'Kop pen, Ton v. Duinhoven, Adolf Rijkens, Trees van der Donck, Ab Abspoel. De pers zegt hiervan o.m. N.R.C. een combinatie van tra gédie, blijspel enthriller, een aanwinst van het moderne repertoire. De Tijd een onderhoudend stuk en goed spel van R.T. De Nieuwe Eeuw Een goede greep. Het stuk onderschiedt zich door warme Imenselijk- heid. Utrechts Nieuwsblad Nell Kop. pen was in één woord prach tig. Al met al een fascineren de voorstelling. Alkmaarse Courant Magistraal spel van Nell Koppen... Een spel dat in hoge mate ont roert. Wij behoeven hieraan niet veel toe te voegen om te begrijp pen dat dit een bijzondere avond wordt. DE INSTUIF. De zaterdag j.l. gehouden in- stuifavond kreeg een bijzonder cachet door het debuut van de jeugdige Waalwijkse chanson nier Wim van de Ven, die op zeer verdienstelijke wijze enkele Engelse songs ten gehore bracht. Zijn optreden kenmerkte zich door een persoonlijke manier van voordracht. Het publiek wist dit onverwachte optreden zeer op prijs te stellen. Zaterdag 2 november geen in stuif in verband met Allerzielen. ST. CLEMENSGROEP BOUWT EIGEN TEHUIS. Het groepscomité van de St. Clemensgroep heeft aan de reeds lang bestaande plannen om te komen tot een bruikbaar onder dak voor de verkenners en wel pen van .de St. Clemensparochie vorm gegeven. Reeds lang bestonden er plan nen dat de gemeente Waalwijk de in slechte staat verkerende blokhut, gelegen naast de Sint Clemenskerk, wilde restaureren, maar ook de bestedingsbeper king deed hierop haar invloed gelden. Het is daarom een bravour- stukje van het groepscomité ge weest om de kosten dan uitein delijk zelf maar op zich te ne men om de welpen en verken ners, welke zich intussen aan zienlijk hebben uitgebreid, een onderdak te verschaffen. We mogen nu reeds zeggen dat deze opzet, welke geraamd werd op pl.m. 7500.en dus wel enigszins gewijzigd moest worden, toch volkomen is ge slaagd. Het enigszins vervallen ge- j bouw heeft een nieuw dak, en 'n nieuwe vloer gekregen; de deu- j ren zijn vernieuwd en de miuren welke vol gaten zaten, zijn her- j steld, alsniede de in slechte staat verkerende verlichting. Inmiddels zijn de verkenners reeds ijverig begonnen inet het interieur, zoals patrouille-hoe ken, nesten voor de welpen en alles wat er zoal bijkomt om de sfeer zo gezellig mogelijk te ma ken. Wanneer de hernieuwde blok hut omstreeks Kerstmis in ge bruik zal worden genomen, waaraan nog een kleine actie zal voorafgaan, daar het nieuwe kind nog geen naam heeft, zal de St. Clemensgroep, die haar bestaansrecht inmiddels dui delijk heeft bewezen, trots kun nen zijn op dit uniek gebouw. Tevens zijn er reeds plannen om omstreeks half december weer een ouderavond te orga niseren. Een groep verkenners is reeds begonnen met het in- sKhderen van een (zwaarddans, terwijl voordracht en samenspel ook zeer zeker weer niet zullen ontbreken. Het tweede deel van de avond zal dan weer gevuld worden door een prominente spreker, welks naam we nog even zullen verzwijgen. Al met al zal het weer 'n ge zellige avond betekenen voorde ouders van de welpen en de ver kenners. HERWONNEN LEVENSKRACHT. Op zaterdag 9 november a.s. zal Herwonnen Levenskracht de jaarlijkse avond geven met at tracties, waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan de eigen Waalwijkse patiënten. 'Er zal een bal gegeven wor den met muziek van The Ryth- me-club onder leiding van Mar- tin van, Heumen. SERENADE ST. CRISPIJN. i De harmonie St. Crispijn bracht maandagavond haar me delid de heef Jac, M. Didden, te zijnen huize Besoijensestraat, een serenade ter gelegenheid van zijn pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice", waarover wij in ons vorig num mer uitvoerig schreven. De voorzitter der harmonie, de heer Fr. Smolders, bracht hem de gelukwensen van 't gezel schap over, waarvan de heer Didden een der steunpilaren mag worden genoemd. De onderscheidene dankte hartelijk voor de eer hem en z n familie bewezen. Stassar, StationsstrWaalwijk A L echtg naar Loonopzand Ingen naar Oosterhout M Dumoulin naar Stuttgart J A Sandbrink naar Waspik B G de Deugd naar Zevenbergen. BURGERLIJKE STAND. Geboorten Clasina JdvAP Vri.j-Dalmai.i- Antonius A C zv C A de Vaan-Leijtens Marianne J A dv G P van den Hoven-Vugts Marie A E dv G J A van der Loo- Verleisdonk Franciscus T M zv C D Voogd-Berkelmians Anna M J dv J A de Bfouwer- van der Schans. Overlijden Albertus A Mahieu 73 jaar weduwnaar M H van Bragt. Huwelijksaangiften W C M Lommers 25 jaar en A T de Pcffer 24 jaar beiden alhier C J van den Elshout 31 jaar en G M N van den Meij- deiiberg 32 jaar beiden alhier. Huwelijken P C Smits 24 jaar te Utrecht en M J de Vos 25 iaar alhier H W Grothe 60 jaar en M J Tretzmiüller 54 jaar beiden al hier. Ingekomen J B H J Bergmans van St. Mi chielsgestel M Wolthuis van De Bilt F G Evers van Vught G W K de Vries van 's-Hage. Vertrokken F R W de Lang naar Hilver sum C JM van de Griendt en er DE VOEDING EN HET VOEDEREN HOENDERS. TILBURG Landbouw HEI ZUID 8 i ..lAfUaww-vxi». BILJARTDEMONSTRATIE tussen Kees de Ruijter en Kees v. Oosterhou Op het prachtige biljart van de Biljart fabriek Het Noorden, die sinds enkele we ken is geplaatst in het clublokaal van de B.V. Central bij de heer M. Leenheers, ga ven de biljartgrootmeesters, de heren Kees de Ruijter uit Waalwijk en Kees van Oos terhout uit Breda maandagavond j.l. een demonstratie, waarvoor grote belangstelling bestond. De eerste partij, 400 libre, werd een overwinning voor Kees de Ruijter, die in de 3e beurt een fraaie serie van 363 scoorde en zijn partij in 4 beurten met een gem. van 100 uitmaakte. Van Oosterhout liet in de 3e beurt eveneens een fraaie 276 noteren, doch maakte in de 4e beurt slechts 1 carambol en bleef hierdoor op 288 staan. De volgende partij 300 cadre werd we derom een overwinning voor onze Waal wijkse crack, zij het slechts met een ver schil van 5 car. In deze partij liet Kees de Ruijter in de 8e beurt een fraaie serie van 177 noteren, doch had 11 beurten nodig om de 300 vol te maken. Kees van Oos terhout meenden we in de 9e beurt naar de overwinning te zien stevenen, doch na een fraaie 123 miste hij. De stand was toen 267 -264 in het voordeel van de Ruijter. De De Waalwijker had toen nog twee beurten nodig nl. 23 in de 10e en 10 in de elfde beurt; v. Oosterhout bracht het tot 295. De laatste partij was een partij 3 banden (20 car.) die in het voordeel uitviel van Kees van Oosterhout 20 -19. Het was een fraaie demonstratie en een succes voor de beide grootmeesters. 9 iedere brilreparatie in één uur klaar 9 iedere nieuwe bril in een halve dag (uitgezonderd dubbele glazen) 9 ziekenfondskortingen worden onmiddellijk ingehouden HET MODERNSTE optiekbedrijf der Langstraat De laatste en waarschijnlijk de beslissen de partij ging tussen Ad van Cromvoirt en C. Teurlings. Wanneer Ad van Cromvoirt deze partij zou winnen, was een barrage- partij nodig. Bij een overwinning of een gelijk spel zou Teurlings kampioen zijn. De spanning was voelbaar, toen de spe lers de partij aanvingen. Teurlings liep al spoedig hard van stapel en trok zich van de grote capaciteiten van zijn tegenstander weinig aan. Deze laatste echter wist met een meesterlijke serie van 21 de partijen weer op gelijke voet te brengen, doch toen iedereen dacht dat Ad van Cromvoirt de partij zou beëindigen, strandde deze op de 22ste car. Doch ook voor de prestaties van Teurlings klonk nu dan een klaterend applaus en toen hij dan ook in de 19e beurt de 75 vol maakte, werd hij be stormd en uitbundig gelukgewenst met het behaalde kampioenschap. Ad van Crom voirt maakte eveneens de resterende car., zodat deze spannende partij eindigde in een 75-74 gelijk spel in 19 beurten en het fraaie gem. van 3.94 voor beiden. H.s. Ad van Cromvoirt 21. H.s. C. Teurlings 15. De eindstand van dit toernooi was 1 en Kampioen C. Teurlings (Central) car. brt. gem. h.s. pt. 375 107 3.504 15 9 2 Ad. van Cromvoirt (B.S.V.) 359 94 3.85 21 7 3 M. van Bracht ('t Zwaantje) 354 129 2.74 16 6 4 H. Lombarts (B.S.V.) 262 115 2.27 23 4 5 G. Roomer (Ons Genoegen) 302 129 2.34 16 2 6 R. Maas (B.S.V.) 242 134 1.79 12 2 Hoogste serie: H. Lombarts met 23 car. Hoogste partijgem. Ad. v. Crovoirt 5,76. BILJARTEN. Kampioenschap bandstoten van het District Waalwijk van de K.N.B.B. C. Teurlings van Central Kampioen. Er was dinsdagavond gTOte belangstelling voor de wedstrijden om het persoonlijk Kampioenschap bandstoten van het district Waalwijk van de KNBB, waarvan de fina les in Jiet clublokaal van Central (M. Leen heers) werden gespeeld. De heer Leenheers had er voor gezorgd dat het materiaal pri ma in Orde was, terwijl de vereniging „Central" een woord van lof toekomt voor de perfecte organisatie. Het voltallige districtsbestuur was bij de wedstrijden aan wezig. De grootste kanshebbers waren on tegenzeggelijk de heren Ad van Cromvoirt (B.S.V.) en C. Teurlings van „Central", doch ook de finalisten, die geen kans meer hadden op de titel, hebben deze avond voor de volle 100 hun sportieve plicht ge daan, waardoor de spanning er de gehele avond in bleef. Reeds in de eerste partij tussen M. v. Bracht ('t Zwaantje) en Ad van Cromvoirt (BSV) toonde de heer van Bracht zijn uitzonderlijke klasse en wist met het fraaie gem. van 4,16, Ad v. Crom voirt zijn wil op te leggen. In 18 beurten maakte hij de 75 vol en moest Ad de eer ste nederlaag incasseren met een gem. van 3,27 en 59 caramboles. Ook de partij tegen G. Roomer wist v. Bracht op zijn naam te brengen, hoewel de ze partij niet op zo'n hoog niveau stond als die tegen v. Cromvoirt. Zijn gem. in deze partij was 2,50 in 30 beurten. G. Roomer kwam slechts tot 57 car. en een gem. van 1,91. Door deze 2 overwinningen steeg van Bracht een plaats op de ranglijst. In de derde partij kwamen twee jonge veelbelovende spelers tegen elkaar n.l. C. Teurlings (Central) en R. Maas (BSV). Overeenkomstig de verwachtingen wan C. Teurlings deze partij met een gem. van 2,77. Hoewel R. Maas in het begin van deze wedstrijd kranig partij gaf, moest hij toch de overwinning laten aan de Central speler, die zijn kansen op de titel hierdoor aanmerkelijk zag stijgen. De uitslag was hier 75-49 in het voordeel van C. Teur lings. Dat R. Maas echter een speler is, met grote aanleg, bewees hij in de volgen de partij tegen zijn clubgenoot H. Lom barts, de sterke bandspeler, die in een zij ner vorige partijen de hoogste serie op zijn naam had gebracht. Met het fraaie gem. van 2,77 wist Maas de overwinning te behalen, zijn eerste overwinning in dit toernooi, die hij dubbel en dwars had ver diend en waarvoor hij een hartelijk applaus mocht incasseren. De stand was hier 75 - 55 in het voordeel van de jonge BSV-er. In welgekozen woorden richtte de distr.- voorzitter de heer Tom Burmanje zich tot elke speler afzonderlijk. Hij prees hun sportiviteit, waardoor dit kampioenschap zo'n groot succes werd. De jongeren onder hen spoorde hij aan de mooie biljartsport intensief te blijven beoefenen om daardoor de kern van prima spelers in het district te versterken, waardoor Waalwijk, ook op het gebied van de Biljartsport, een woordje zal kunnen blijven meespreken. In zeer waar derende woorden richtte spr. zich tot de nieuwe jonge kampioen, die door zijn aan leg en prestatie heeft getoond de juiste eigenschappen van een goed biljarter te bezitten. Om een speler als Ad van Crom voirt te verslaan, moet men wel degelijk over capaciteiten beschikken. Ik overhandig U gaarne, aldus de voor zitter, deze fraaie kampioenbeker, die gij ten volle hebt verdiend, doch naast mijn hartelijke gelukwensen, geef ik U de ver zekering, dat gij, wilt gij hem het volgend jaar behouden, hiervoor hard zult moeten trainen. Ik feliciteer U met het behaalde kampioenschap en ik hoop dat gij op de zelfde weg zult voortgaan, tot voldoening van U zelf, tot eer van Uw vereniging en van het District Waalwijk van de Kon. Ned. Biljartbond. Hierna nam de voorzitter van de orga niserende .vereniging Central het woord om de nieuwe kampioen, zijn eigen clubge noot, namens de vereniging te feliciteren. Spr. bood hem prachtige bloemen aan en hoopte dat hij een goed en trouw lid van Central zal mogen blijven. Spr. dankt de districtsvoorzitter voor zijn gesproken woorden en hoopt met deze, dat zijn wens om het District Waalwijk steeds hoger op te voeren, in vervulling zal gaan en alle biljarters van Waalwijk hieraan zullen me dewerken. En hiermede kwam het einde van dit kampioenschap, dat een groot suc ces is geworden voor het District Waalwijk van de KNBB. R.W.B. - HIERONYMUS. RWB krijgt a.s. zondag het Tilburgse Hieronymus op bezoek. Het is reeds vele jaren geleden dat beide clubs elkaar in competitieverband hebben ontmoet. Maar afgaande op de resultaten der Tilburgers in dit seizoen, valt de conclusie te trekken, dat zij over een zeer behoorlijk elftal be schikken. Besoijen heeft tot op heden geen enkel punt uit de twee gespeelde thuiswedstrij den kunnen bemachtigen en a.s. zondag zal men ze ook beslist niet cadeau krijgen. Toch wordt het hoog tijd RWB-ers, dat men laat zien dat er ook voor eigen pu bliek gewonnen kan worden. Dus daarom zondag van het begin tot het einde hard zeer hard werken, de bal niet te lang hou den, maar snel afgeven, dan moet het a.s. zondag toch mogelijk zijn de volle winst in Besoijen te houden. Nogmaals dus, RWB ers doe je bestl Aanvang half drie. RWB 3 speelt om 12 uur thuis tegen RKC 5. Dit is de eerste wedstrijd van het derde"; laat het een goed begin zijn, jon gens! BAARDWIJK. Zondag a.s. staat Baardwijk de uitwed strijd te wachten tegen GVV te Gelder malsen. Dit is voor Baardwijk geen onbe kende tegenstander, want in de voorronde van de bekerwedstrijd werd reeds een wed strijd tegen GVV gespeeld. Deze strijd werd toen door Baardwijk met 3-1 ge wonnen, wat echter geen aanleiding mag zijn GVV nu te onderschatten, want GVV is een zeer gevaarlijke tegenstander. Het zal voor Baardwijk dan ook een moeilijke opgave zijn, deze klip met succes te om zeilen. Baardwijkers, van deze wedstrijd hangt veel af, want zouden jullie .verliezen, dan is het contact met de koplopers voor lopig verbroken. Wij zijn er echter van overtuigd, dat jullie dit contact niet willen verliezen. Maar dan zal er gewerkt moeten worden, waar bij wij de voorhoede er op willen wijzen, om van iedere schietkans, hoe klein die ook is, gebruik te maken dan is de moge lijkheid niet uitgesloten dat de volle winst behaald wordt. Mannen, veel succes. Vertrek om 1 uur, vanaf Hoek Baard- wijksestraat. Het 3e elftal ontvangt RKJVV II uit Den Bosch. Deze wedstrijd wordt gespeeld om 12 uur. Het 2e en 4e elftal zijn zondag vrij. Dit is voor de spelers van deze elftallen een mooie gelegenheid zondag het le elftal naar Geldermalsen te vergezellen. U kunt zich hiervoor opgeven bij dhr.. H. Kolster (kap per), Min. Loeffstraat. menstelling te verkrijgen. Gewoonlijk wordt het meel 's morgens met warm of koud water geroerd. Er mag echter nooit zoveel water bij worden gebruikt, dat het nat of papperig wordt. In een houten of zinken bak of schotel wordt het voeder dan in of buiten het hok naar gelang van het jaar getijde en weer voortgezet. Het liefst ge bruikt men voederbakken, aangezien men deze gemakkelijker in overeenstemming met het aantal hoenders kan brengen, dan een schotel. Deze bak of bakken moeten zó lang zijn, dat alle hoenders tegelijk er aan kunnen eten; bij te weinig plaatsruimte, wat dikwijls bij schotels het geval is, wor den de zwakkere hennen van de bak weg gepikt, zodat deze niet genoeg krijgen, terwijl de sterkere zich vet eet, met het ge volg, dat noch de magere, noch de vette voldoende zal leggen. Velen is echter elke morgen aanmengen van ochtendvoer te bewerkelijk en dit is dikwijls reden, waarom de noodzakelijke meelvoedering maar geheel achterwege wordt gelaten en gemakshalve alleen een hoeveelheid graan wordt gegeven. Thans behoeft echter gemakzucht geen reden meer te zijn om op de verkeerde weg door te gaan. Omdat het meel droog is kunnen de hoenders er geen grote porties tegelijk eten, zodat ze niet geheel verzadigd in hoek gaan zitten, maar steeds levendig blijven. De automatische voederbak heeft veel van een voederbak voor varkens. De- bak, die steeds met meel gevuld blijft, zet men in het hok, of op een andere plaats waar de hoenders zich overdag gaar ne ophouden, zodat deze steeds wanneer ze er behoefte toe gevoelen, er zoveel uit kunnen pikken als ze willen. Doordat men het reservoir zo groot kan maken als. men wil en dit dus gemakkelijk voor 14 dagen gevuld kan worden behoeft men niet meer tegen meelvoedering op te zien, omdat de ze zoveel werk zou meebrengen. Ook be hoeft men niet bevreesd te zijn zoals bij volop graanvoedering, dat de hoenders te vet worden; dit wordt verhinderd door het hoge eiwitgehalte, door het vleesmeel er ingebracht. De kippen eten nu van dit goed samengestelde voeder niet alleen zoveel ze lusten, maar vooral zoveel ze nodig hebben, en behoeven dus niet op koude regendagen de gehele dag te zitten hongerlijden, zoals ten nadele van de kippenhouder zonder doelmatige daghokken maar al te vaak ge schiedt en kunnen b.v. ook de hennen, die op voertijd zitten te leggen en anders een maaltijd zouden missen, zich aan de auto matische voederbak daarna van het nodige voorzien. Droog meelvoedering uit automatische bakken geeft een zekere vermeerdering van eierproduktie, in het bijzonder in de win termaanden, wanneer de eieren het duurst Zljn' KIPPENVRIEND. Het voederen van onze hoenders is één der vijf oorzaken (afstamming der hoen ders, opfokken der kuikens, huisvesting, voeding en verzorging)waarvan het finan ciële resultaat van het pluimveebedrijf in hoge mate afhangt. De dieren kunnen van de beste legstammen afkomstig zijn en daarbij goed gehuisvest, toch zal nooit het maximum aantal eieren geraapt worden, wanneer de voeding niet oordeelkundig wordt samengesteld en verstrekt. Het is niet voldoende en zelfs zeer nadelig zowel voor de kip als de kippenhouder, om zoals te vaak nog geschiedt, uitsluitend graan te voederen en vooral, om dat graan in onbe- pekte hoeveelheden de hoenders voor te zetten, zodat ze er van eten, zoveel te wil len; hierdoor n.l. worden de meeste hoen ders spoedig vet en „een beste vette kip legt gewoonlijk niet of weinig. Voor het instand houden van haar li chaam, dat in hoofdzaak uit eiwitstoffen, vet, kalkzouten en water bestaat en om bo vendien nog eieren te kunnen produceren, die vrijwel uit dezelfde stoffen zijn opge bouwd als het lichaam, moet de kip over een voeder kunnen beschikken, waarin deze genoemde stoffen alle te vinden zijn en wel in de juiste verhouding. Eiwitstoffen, het hoofdbestanddeel van de spieren van de kip en ook van de ei-inhoud komen wel voor in granen, doch in te geringe hoeveel heden. Deze laatste bevatten vooral zetmeel, COMPLETE WONINGINRICHTING Plusplein 26-33 Teletoon 24680 Voorkomen is beter dan genezen. Wel nergens is deze waarheid meer van. toe passing dan bij de bestrijding van ziekten en beschadiging der planten. Vooral bij de bestrijding van slakken, gaat het er om schade te voorkomen. Hieraan wordt zowel in land- als tuin- bouwkringen nog veel te weinig aandacht besteed. Ook thans blijkt dat slakkenvraat aan de wintergranen zeer groot is en er zelfs per celen koolzaad aan ten gronde zijn gegaan. Dit moet in ieder geval worden voorko men. Het is nog altijd gemakkelijker en voor deliger slakken te bestrijden dan een ge was over te zaaien. Gelukkig beschikt men thans over zeer goede bestrijdingsmiddelen, waarbij wij speciaal wijzen op de bestrijding met slak- kendood in korrelvorm. Het grote voordeel van de korrelvorm is, dat het meer regenbestendig is, terwijl het bovendien een veel grotere lokwerking heeft dan het produkt in poedervorm. Bij zeer kleine slakjes, zoals die hoofd- de tuinbouw voorkomen, ver- zakelijk in wat door de verteringsorganen gemakkelijk jj dient het aanbeveling de korrels een dag vet kan worden omgezet. Uitsluitend graanvoedering is dus nadelig omdat de kip daarin te weinig eiwitstoffen vindt om voldoende eieren te kunnen leggen. Dier lijk voedsel vindt de loslopende kip, in de aan de buitenlucht bloot te stellen en met de hand te verkruimelen. Men gebruike 6 - 7 kg per ha of pl.m. 10 korrels per m2. Zodra slakkenvraat in de wintergewas sen wordt waargenomen, stel dan de be- vorm van vliegen, slakken en wormen. Op 5 6trijding niet uit, neem geen risico, de kos- een terrein waar veel kippen lopen is de ten vallen in het niet tegenover de voor- voorraad hiervan echter spoedig uitgeput en ondervindt men de gevolgen daarvan in het verminderen van de leg. Ook het ge ring aantal eieren in de winter is, door af wezigheid van insecten in die tijd, voor een deel aan gebrek aan dierlijk eiwit toe te schrijven. Tegenwoordig is bij vrijwel alle handelaren een ochtendvoer van prima sa- delen. Nog maar al te vaak blijkt opnieuw, dat bij de bestrijding van dergelijk ongedierte voorkomen beter is dan genezen. Met de bestrijding moet worden begon nen vóór het te Iaat is. De bestrijding van slakken diene men tijdig en doelmatig ter hand te nemen.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 13