BINNEN- EN BUITENLAND Waalwijkseen Langstraatse Courani De komende VERKIEZINGEN voor de PROVINCIALE STATEN D0LCIN WEG DIE KWELLENDE REUMATISCHE PIJNEN In blijde Verwachting VRIJDAG 8 NOVEMBER 1957 Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week Snerpende piinen van brandend maagzuur? OPROEP TOT BOYCOT VAN NEDERLANDERS. - Terstond verlichting door DE WERELD ROND DE ECHO W HEI ZUID 80e JAARGANG No. 84 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES„ECHO" „Elf provinciën, ieder voor zich rijk in geschiedenis, en ver scheiden naar de aard van haar bewoners en de schoonheid van haar landschap, vormen teza men het ene: Nederland Al dus staat te lezen in 't gedenk boek „De provinciale wet hon derd jaar En toch wordt ook het belang van de vierjaar lijkse verkiezingen voor de pro vinciale staten veelal onder schat. Weliswaar komen de sta ten onzer provinciën volgens de huidige provinciale wet slechts tweemaal per jaar enige dagen in vergadering bijeen en moet voor buitengewonen ver gaderingen steeds vooraf mach tiging aan de Koningin worden gevraagd. De taken van het provinciaal bestuur zijn vooral na de oorlog dermjate uitgebreid voldoende heeft. Het gevolg is, dat de meeste Staten reeds drie of viermaal per jaar vergade ren. Het geringe aantal verga deringen der Staten werkt niet bevordelijk om de leden de ge legenheid te geven zich in de vele en veelzijdige problemen waarvoor het provinciaal be stuur zich heden ten dage ge plaatst ziet, voldoende in te werken. Geplaatst tussen Rijk en Ge meente, vervult de provincie enerzijds een in zekere zin be middelende funktie tussen deze lichamen, anderzijds behartigt zij die belangen welke in een andere sfeer dan die der ge meente liggen, doch niet zo al gemeen aspecten vertonen, nat zij voor behartiging door het Rijk in aanmerking komen. Geworteld in het vertrouwen der bevolking van het gewest, levert het provinciale bestuur dagelijks een belangrijke bij drage voor de verwezenlijking van de gemeentebesturen, cratie: bestuur voor en door de bestuurden. Het staat dichter bij de bestuurden dan de verte genwoordigers van het Rijk en verkeert anderzijds in de gun stige situatie dat het ten aan zien Van de aan zijn zorgen toevertrouwde belangen gemak kelijker afstand kan nemen dan dan de gemeentebesturen. Welke is de taak van de pro vinciale staten en van gedepu teerde staten, het college van zes leden, dat -uit de provinciale staten wordt benoemd. De provinciale staten regelen Maar neem dan toch Rennies. Die doven de zuurbrand dadelijk. Vele ti«ndulxenden lijders aan brandend maagzuur verbreiden de roem van Rennies. Ze zijn dan ook een ware uitkomst - ook in de hardnekkigste gevallen. En U hoeft helemaal niet in het onzekere te zijn over het reaultaat, ze helpen vanaf 't eerste ogen blik dat ge Uw eerste Rennies laat smelten op de tong. U voelt de zuurbrand doven; één of twee minuten en alle leed is geleden. der provincie, vooral op het ge- bied der subsidiering, ontzet- j tend gegroeid. De provinciën subsidiëren o.a. de provinciale kruisverenigingen, hygiëne van moeder en (kind, kanker en rheumatiekbestrijding, blinden en doofstommenzorg, jeugd zorg, kraamverzorging, kinder uitzendingen en -verpleging, geneeskundig schooltoezicht, re validatiecentra, drinkwatervoor ziening en electriciteitsvoorzie- ning voor onrendabele gebieden waterstaatswerken, wegen, ka nalen, rijwielpaden, vreemde lingenverkeer, Econ. Techno logische Instituten, proefboer- derijen, land- en tuinbouwscho len en -cursussen, gezondheids diensten voor de middenstand, stichtingen voor sociaal en cul tureel werk, gezinsverzorging, provinciale sociale centra, me- disch-opvoedkundige bureaux, krankzinnigenverpleging, vooé- en nazorg van geesteszieken, werkplaatsen (voor minder va- en operagezelschappen, musea, liden, huisvesting b.l.o.-leerlin gen, revalidatiecentra, buiten scholen, t.b.c.-bestrijding, het handelsonderwijs, kunsten en wetenschappen, toneel-, orkest- plattelandslecfcuurvoorziening beroepskeuzebureaux, jeugd- vormjingswerk, behoud van mo numenten etc. Een rijk gevari eerd programma zoals men ziet. Onnodig 'te zeggen, dat de provinciale staten zich nog op vele andere terreinen bewegen: wegenstelsel, industrie, 'n agra risch welvaartsplanning, tuin bouwbedrijven, vreemdelingen verkeer, woningnood, volksge zondheid, sociaal en maatschap pelijk werk, kerkenbouw, on derwijs, enz. Ook bij de verkiezingen voor de leden der provinciale staten moeten weer belangrijke hande lingen plaats vinden op bepaal de data. De dag der kandidaat stelling voor de verkiezing van de leden der provinciale staten is de tweede dinsdag van febru ari, dat is dus 11 februari 1958. Binnen acht weken doch uiterlijk zes weken vóór de dag j der kandidaatstelling, dat is f dus tussen 16 december en 30 j december 1957 wordt aan het, f Centraal Stembureau sahrifte- f lijk overgelegd een machtiging j van het bestuur der partij, wel- 1 ke aan de verkiezing zal deel- nemen, waarin dit bestuur ver klaart, dat de Statenkieskring, i Rijkskieskring, gemachtigd is j inschrijving in het register der politieke groeperingen ten name van (volgt naam van de partij) aan te vragen. Dinsdag 11 februari. Op de dag der kandidaatstelling (dins dag 11 februari) wordt de lijst van kandidaten ingeleverd tus sen des voormiddags 9 uur en des namiddags 5 u. bij de voor zitter van het hoofdstembureau of bij het door deze aan te wij zen lid van dat bureau ter se cretarie van de gemeente, waar dit bureau gevestigd is. Elke lijst wordt ondertekend door ten minste 25 kiezers. De stem ming heeft plaats op de 43ste dag' n'a de dag der kandidaat stelling dus op woensdag 26 maart. De kiezer, die mededeelt vermoedelijk niet in staat te zullen zijn in persoon aan de stemming deel te nemen, wordt op zijn verzoek toegestaan bij volmacht te stemmen. Uiterlijk de veertiende dag voor die stem ming, dat is dus uiterlijk op 12 maart 1958, dient hij op een ter gemeentesecretarie verkrijgbaar formulier het verzoek in, om bij volmacht te stemmen. Bij het verzoekschrift (op formulier) wordt overgelegd een verklaring van de gemachtigde, dat deze bereid is als zodanig op te tre den. (formulier voor deze ver klaring eveneens ter gemeente secretarie kostelioos verkrijg baar). Het is van groot belang deze data goed in bet vizier te houden. het provinciale huishouden. Zij regelen de geldmiddelen dei- provincie en de bezoldiging van alle provinciale ambtena ren en bedienden. Zij besluiten tot aan- en verkoop, zij beve len ,bet aanleggen of verbete ren van provinciale wegen en hebben het toezicht op alle wa terstaatswerken, veenschappen en veenpolders en stellen voor de laatste groepen de reglemen ten vast. Voorts maken zij de reglementen en (verordeningen, die zij voor het provinciaal be- lang nodig oordelen. De pro vinciale staten kiezen tenslotte de leden der Eerste Kamer der Staten-Generaal De .gedeputeerde staten zijn belast met de dagelijkse leiding en de uitvoering van zaken. Zij beheren de provinciale eigen dommen. Zij vertegenwoordigen de provincie in en buiten rech te. Zij benoemen en ontslaan de provinciale ambtenaren, wier benoeming niet aan de staten is voorbehouden. Zij zijn belast met het toezicht op dé gemeentebesturen en de wa terschappen. Voorts verlenen zij hun me dewerking aan de uitvoering van wetten en algemene maat regelen van bestuur. Uit dit laatste volgt o.m.: dat gedepu teerde staten dikwijls moeten optreden als administratief rechter. Men denke b.v. aan be roep bij woningvorderingen, taxivergunningen, drankwet vergunningen en vele meer. Zij zijn voorts belast met de voor bereiding van de staten-voor- stellen en het beheer van de provinciale diensten. Sinds de 19e eeuw is de taak De gemeenteraad van Soera- baja heeft een resolutie aange nomen, waarin erop wordt aan gedrongen om tijdens de tweede fase van de campagne, die zon dag aanstaande zal beginnen, de Nederlanders in Indonesië te boycotten, zolang westelijk Nw. Guinea door Nederland wordt bezet. Op de zakenlieden werd een beroep gedaan om aan Ne derlandse onderdanen niets meer te verkopen. Verder wordt in deze resolu tie het Indonesische pesoneel van Nederlandse bedrijven op gewekt tot langzaam-aan-acties De resolutie (is bedoeld om aan de Indonesische delegatie bij de Verenigde Naties rugge steun te "geven. „De vreedzame pogingen van het Indonesische volk om West-Irian terug te krijgen hebben tot dusverre steeds gefaald als gevolg j-van de stijfkoppige houding van Ne derland", aldus de resolutie. DE ONDERWIJZERS EN DE UNIVERSITEIT. Minister Cals wil aan onder wijzers, die de zgn. „derde kring" van de kweekschool hebben doorlopen, de bevoegd heid geven universitaire exa mens af te leggen in de vakken pedagogie en psychologie. De zelfde bevoegdheid wil hij ge ven aan de bezitters van een hoofdakte. De bewindsman stelt een en ander voor in een wetsontwerp, dat hij bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Het ontwerp verleent ook de bezitters van 'n MvOyakte de toegang tot een universiteit, voor zover het een hij de akte aansluitende studie hetreft. Tenslotte verklaart mi nister Cals te overwegen in hoe verre voor afgestudeerden van de kweekschool „nieuwe stijl"- vrijstellingen kunnen worden verleend bij de staatsexamens gymnasium en H.B.S. Hierbij denkt hij aan een vrijstelling voor: Nederlandse geschiedenis bij examens gymnasium en hbs. A en B; aardrijkskunde bij ex amens hbs A en B; wiskunde bij het examen gymnasium A; een of meer moderne talen bij de examens hbs A en B. MINISTER CALS VRAAGT GEDULD BIJ SCHOLENBOUW Zodra op dë kapitaalmarkt een zeker evenwicht bereikt is tussen vraag en aanbod, zullen de gemeente- en schoolbestu- ren ook voor de financiering van de noodzakelijk te bouwen scholen weer de: nodige midde len kunnen vinden. Zolang dit niet het geval is, zo deelt minister Cals in zijn tweede nota over de bouwvolu men voor het onderwijs mede, zal in een aantal gevallen de Ontelbare mannen en vrou wen, jarenlang door de reu matiek ondraaglijk gekweld, hebben hun pijnen blijvend verbannen en hun'oude activiteit weer herwonnen dank zij de DOLC1N tabletten! Lijdt U aan jicht, ischias, reumatiek, spit en zenuwaandoeningen - grijp dan in! Begin nog vandaag met DOLCIN, het nieuwe uit Amerika komende prepa raat, dat terstond en beslist verlichting geeft bij pijnen van reumatische aard Zonder voorschrift bij Uw apotheker of drogist verkrijgbaar. Flacons van 100 tabletten f 4.15 - kuur- 'flacons van 500 tabletten k f 16.-. bouw van een urgente school bij gebrek aan het benodigde kapitaal enig uitstel moeten lijden, voor zover regering, ge meente- of schoolbestuur geen overbruggingsmaatregelen we ten te treffen. ONTSPARING BIJ DE R.P.S. De spaarders bij de Rijkspost spaarbank hebben in oktober 15 miljoen gulden meer opgenomen, dan ze hebben ingelegd. Dit blijkt uit een publicatie van de R.P.S.die er aan toevoegt dat, hoewel de eer ste storting op de nationale woning bouwlening pas op 15 november be hoeft te geschieden, reeds dadelijk na de aankondiging van de woning bouwlening de opvragingen van spaargelden bij de R.P.S. vrij sterk opliepen. Naar schatting werd in oktober ongeveer tien miljoen gul den voor dit doel aan de R.P.S. ont trokken. Soortgelijke bevindingen werden opgedaan door andere spaar banken, die alle eveneens fikse ont- sparingen in oktober hebben moe ten registreren. KELLNER IN GEVANGENIS DOOR PUZZELWOEDE. De 30-jarige kellner J. v. W., een man, bezeten van puzzelwoede, al dus meldt de Rotterdamse politie, is gearresteerd, verdacht van oplich tingen tot een totaal bedrag van on geveer 6.000. Dit kwam aan het licht toen een vertegenwoordiger, die hij twee keer opgelicht zou hebben voor be dragen van 340.en 600.—, daarvan aangifte deed' bij de politie. De kellner, die al zijn energie, geld en vrije tijd gebruikte om puz zels op te lossen, aldus de politie, heeft zijn gezin aan de rand van de afgrond gebracht. Altijd was hij al verzot geweest op het oplossen van puzzels, maar toen de laatste tijd de grote exemplaren ih de dagbladen verschenen, was er voor hem geen remmen meer. Er waren weken bij dat hij voor 3 a 400 gulden aan op lossingen inzond, zonder ooit een prijs te behalen. Om aan dit geld te komen, zou hij kennissen, zijn pa troon en cafébezoekers opgelicht hebben. Hij diste dan een verhaal op over ringen die hij met grote winst aan inboorlingen in Afrika kon verkopen. De mensen die hun geld erin staken waren het kwijt want alles verdween in de diverse puzzelpotten. MEISJE MET DOLK IN DE RUG GESTOKEN. Een afgewezen minnaar heeft zich zondagavond op de Loosduinseweg in Den Haag op zijn vroegere ver loofde gewroken en het meisje met een dolk ernstige verwondingen toegebracht. Het meisje de 16- jarige A. E. dat in gezelschap was van haar moeder en vlak voor haar ouderlijk huis overvallen werd, had van de dolksteken niets gemerkt. Eerst toen ze geruime tijd thuis was, zag haar broer dat er een dolk in haar rug zat. De twee vrouwen hadden vlak voordat zij hun huis wilden binnen gaan, een man achter zich zien op duiken, die ogenblikkelijk weer ver- ween. Hevig geschrokken ging het weetal naar binnen. Het meisje was geheel overstuur en kon geen woord uitbrengen. De moeder was intussen de politie gaan waarschu wen. Toen het meisje zich op een gegeven ogenblik omdraaide, zag haar broer een dolkheft in haar rug zitten. De geneeskundige dienst werd gewaarschuwd en het meisje moest in ernstige toestand' naar het ziekenhuis aan het Westeinde wor den vervoerd, waar verscheidene bloedtransfusies noodzakelijk ble ken. Haar toestand is daarna iets verbeterd, maar is toch nog zorg wekkend. De politie heeft dezelfde nacht nog de 21-jarige fabrieksarbeider J. S. gearresteerd, die bekend heeft de steek te hebben toegebracht. Het meisje heeft enige tijd omgang met deze man gehad. Haar ouders had den bezwaar tegen deze omgang, waarna het meisje de verkering uit maakte DRIE DODEN BIJ AUTO-ONGELUK. Zaterdagavond omstreeks 7 uur zijn drie personen om het leven ge komen bij een auto-ongeluk in de buurtschap Achterland onder de ge meente Groot-Ammers. Door een oneffenheid in de weg sloeg een personenauto, bestuurd door de 60-jarige heer J. v. d. Mark uit Langerak, over de kop en kwam in een diepe sloot terecht. De be stuurder, zijn 12-jarig dochtertje Greetje en een 7-jarig buurmeisje, Aantje Witzier, kwamen daarbij om het leven. Hoewel vrij spoedig hulp kwam opdagen, duurde het geruime tijd eer men de slachtoffers uit de brokstukken kon halen. Toen het eenmaal zo ver was, bleken zij reeds te zijn overleden. AUTO SLIPTE IN KANAAL. Maandagavond omstreeks 10 uur is een kleine personenauto, komen de uit de richting Heeswijk, met 2 inzittenden vlak bij de Dungense Brug van de weg in de Zuid-Wil lemsvaart geslipt. Beide inzitten den, het echtpaar C. uit Vught, wis- ten zich tijdig in veiligheid te bren gen. Mevrouw C. werd ter observa tie in het Groot Ziekengasthuis in Den Bosch opgenomen. Haar toe stand schijnt bevredigend. De bestuurder sloeg de voorruit stuk en wist daardoor te ontkomen. Ook z'n vrouw. ZJOEKOW UIT CENTRAAL COMITÉ. Maarschalk Zjoekow is uit het presidium en uit het centrale comi té van de Russische communistische partij gestoten. Hiertoe is besloten op een zitting van het centrale comité, waarop werd overlegd op welke wijze het politieke werk van de partij in het leger verbeterd zou kunnen worden. Aan het secretariaat van het centra le comité is opgedragen, ander werk voor hem te vinden, in overeen stemming met zijn ervaring en zijn bekwaamheden. In een resolutie heeft het centrale comité Zjoekow er o.m. van be schuldigd een politiek onevenwich tig leider te zijn met een neiging tot avonturisme in zijn opvatting van de belangrijkste problemen van de buitenlandse politiek der Sow jet unie en bij de leiding van het mi nisterie van defensie. Voorts zou hij „onvoldoende partijgeest" bezitten en d'e erkenning van de beloning voor zijn diensten verkeerd hebben begrepen. Hij beschouwde zichzelf als de enige held van alle overwin ningen, die in werkelijkheid waren behaald door het Russische volk en de Russische strijdkrachten, onder leiding van de communistische par tij, aldus het communiqué. SPOEDIG SOWJET-SATELLIET NAAR DE MAAN. Iwan Alexanderson, directeur van de Engelse uitzendingen van radio- Moskou, heeft uit Moskou getelefo neerd, dat de Sowj et-unie van plan is „spoedig" een raket naar de maan te sturen. In een gesprek met radio-Mon treal zei hij, dat het hoofddoel zou zijn te bewijzen, dat de mens in staat is door d'e ruimte te reizen. Ook is het ogenblik niet ver meer waarop een kunstmatige satelliet zal worden afgeschoten, die om de maan zelf zal gaan draaien en ge gevens zal verstrekken over de nog onbekende zijde van de maan (die steeds van de aarde afgewend blijft), aldus de Russische geleerde Tichof. Hier volgen nog enige bijzonder heden over de tweede Russische kunstmaan: Het is een ruim 500 kilo wegende „baby-maan", die in een hermetisch gesloten container een hond heeft meegenomen naar de duizelingwek kende hoogte van 1500 km., waar de, inmiddels door d'e Amerikanen tot „Woefnik" gedoopte, kunstmaan met een snelheid van 8 kilometer per seconde rond de aarde wentelt. Over de hele wereld zijn de reeds van de eerste kunstmaan bekende „Piep-piep-piep"-seinen opgevan gen op golflengten van ca. 7,5 en 15 meter. De nieuwe satelliet is acht maal zwaarder dan zijn voorganger, die op 4 oktober werd afgeschoten en „slechts" 83,6 kg. woog. In de „Woefnik" bevinden zich, volgens een officieel communiqué, de volgende instrumenten: 1) voor het bestuderen van de zonnestra ling in de ultraviolette en x-stralen gebieden van 't spectrum; 2) voor de bestudering van de kosmische stralen; 3) voor het bestuderen van de temperaturen en de druk; 4) een luchtledige ruimte voor de hond en haar voedsel; 5) een luchtverver singssysteem en instrumenten om de gedragingen van de hond vast te leggen; 6) meetinstrumenten voor 't uitzenden van de resultaten der we tenschappelijke metingen; 7) twee radiozenders en de nodige energie bronnen. COMMISSARIS DER KONINGIN. De commissaris der Koningin, prof. de Quay, is zondagavond van z'n 3-weekse reis naar Brazilië op Schiphol teruggekeerd. Hij heeft een zeer boeiende en in teressante reis gehad en als voorzit ter van de Raad van emigratie naar Zuid-Amerika, heeft hij veel be langwekkende gegevens verzameld. Hij meent d'at er in Brazilië voor Nederland vele mogelijkheden lig gen. Enkele weken na de Spoetnik 1 is nu ook no. 2 het heelal ingegaan. Groter dan de eerste, maar ook tweemaal zo hoog als zijn voorganger, trekt deze „mederei ziger" thans zijn regelmatige baantjes rond moeder aarde. Deze prestatie van de Rus sische wetenschapsmensen en technici heeft de wereld met verbazing en bewondering vervuld. Aanvankelijk begreep men niet hoe de Russen erin geslaagd waren een sa telliet van een dergelijk groot gewicht (508 kg) zo hoog (1500 km) boven de aarde te brengen. Enkele dagen na het lanceren van de Spoetnik II deelden de Russen mee, dat hiervoor een nieuw soort brandstof was ge bruikt. Een nieuwe verrassing dus en men mag zich afvragen hoeveel schokkende ver rassingen de Russen nog in petto hebben. De Spoetnik II heeft overigens wel duide lijk gemaakt, dat de Russen op raketgebied aan de top van het ranglijstje staan. Kalm blijven en geen paniek, alstublieft! De grote bijzonderheid van de Spoetnik II is echter dat hij een hondje aan boord heeft. Het is een somajeedje, dat luistert naar de naam Damka, hetgeen „dametje" of „dam" (uit het damspel) betekent. Damka is een wollig beestje en is spe ciaal afgericht op de ruimtevaart. Vernuf tige instrumenten rapporteren nauwkeurig de levensverrichtingen en conditie van het dier, waaruit geleerde Russische bollen velerlei belangrijke zaken kunnen afleiden. De verwachting is gewettigd, dat Damka, als zij haar taak volbracht heeft, weer heel huids op de aarde zal terugkeren. Mense lijkerwijs zal ze daar niet over juichen, maar bij honden zal dat misschien anders zijn. Over Damka zijn heel wat tongen en pennen in beweging gekomen. In verschil lende landen staat de dierenbescherming op haar achterste benen, omdat dit „arme stumperdje" zo maar het luchtruim is in geschoten. Men put zich daarbij uit in het afschilderen van de vreselijke verschrikkin gen, welke het stomme dier daar boven zou hebben te verduren. Wij geloven, dat een derkelijke voorstelling van zaken niet alleen fictief is - de bewijzen voor deze „ver schrikkingen" zijn niet voorhanden - maar ook, dat zij voortspruit uit een sen timent, dat in het karakter van de dieren bescherming niet thuis hoort. Dergelijke sentimenten hebben de dierenbescherming helaas maar al te zeer in discrediet ge bracht Wij geven toe, dat het alsmaar rondjes draaien rond de aarde niet der hond is. Damka zit natuurlijk veel liever in een ach tertuintje op een bot te kluiven of achter de kippen van boer Kroesof aan. Als men aan 'n importe welke hond zou vragen: „Wat zou je zeggen van 100 rondjes in een kunstmaan?", dan zou het beest, gesteld dat 't effe zou kunnen praten, prompt zeg gen: mij niet gezien, zet Zoekof er maar in. Honden hebben nu eenmaal bitter weinig belangstelling voor de ruimtevaart en dit is hun nauwelijks kwalijk te nemen. Damka is dus tegen heug en meug in de Spoetnik gezet en „ins blaue hinein" geschoten. Het leven is nu eenmaal nooit zo als men het graag zou wensen, zelfs voor ons mensen niet. i Een andere zaak is, of Damka zich daar j boven verschrikkelijk ellendig voelt. De i Russen mogen dan al miljoenen mensen geestelijk en lichamelijk mishandelen, dat i zij dit ook bij deze hond gedaan hebben staat nog geenszins vast. Damka heeft op tijd haar natje en haar droogje (hetgeen I meer is dan veel mensen kunnen zeggen en de instrumenten rapporteren, dat zij in een uitstekende conditie verkeert. Van martelingen of andere verschrikkingen is dus geen sprake. Er wordt hier geen vivi sectie pepleegd, waartegen ook wij, voor zo ver men daar al te lichvaardig mee om springt, bezwaar maken. Dit hele gelamenteer over Damka, met als hoogtepunt het verzoek van Engelse die renbeschermers aan een predikant om da gelijks voor die hond te bidden, is niet al leen overdreven, maar ook misplaatst. Het zou jammer zijn, als het voortreffe lijke werk dat de echte dierenbescherming doet, daarvan schade zou ondervinden. M Uit het feit, dat niet altijd de juiste mensen de lintjes en de medailles krijgen, mag men afleiden, dat dikwijls de verkeer de mensen de straffen en de boetes oplo pen. Ten aanzien van dit laatste is na ons nu ook Bob Foster uit de Engelse stad Hartlepools het kind van de rekening ge worden. Bob is zeekapitein en och, u weet hoe het gaat met zeelui. Tussen wind, wolken en water zwalken ze van haven tot haven en op de rug van wat men zo graag de woelige baren noemt dromen ze altijd weer van een nieuwe haven aan de boe zem van 's Heren wateren. Hun benen zijn niet helemaal recht en met hun hart is het Zo heet het Doktersboek met élle raad voor Moeder en Baby. Gratis bij de Babyderm Super-Babyset, waarin poe der - zalf - olie - zeep - shampoo, i I 5.90 Weten is gerust zijn. ook niet je dat. Ze pikken wel eens een kusje mee in Valparaiso, Galveston, Las Palmas en Sydney, maar een echte warme thuishaven vinden ze op dat gebied nooit en te nimmer. Het blijft haast- en gelegen heidswerk. En zo hoort het ook, want de onvervalste, warmmakende zeemansroman- tiek staat in het teken van het eeuwig dob berende en hunkerende hart, met een droe vig harmonicawijsje op het achterdek en op de borst een vergeelde brief van een donkerogig meisje in Tehuantepec. Dat is de zeeman zoals wij die kunnen vinden in de knusse serie-boeken (f 3.95 bij inteke ning), en omdat wij ons hart hebben ver pand aan dit „realisme", moet het maar zo blijven ook. Maar ach, soms kan het gebeuren, dat zo'n vierkante varensgezel met z'n trouwe klare zee-ogen en z'n zilte snor een vast hart aan de wal vindt. En ook dit heeft zijn goede zijde, want op dit thema heeft de vaderlandse liedkunst zijn schoonste en hartverscheurendste melodieën getoonzet. Wie kent niet „De klok van Arnemuiden" en talrijke andere liederen, waarin 't meisje met haar schortepunt d'ogen wist, wanneer de winden hun rug krommen en Neptunus met z'n drietand de zee omspit? Wanneer enkele mooie meisjes deze aangrijpende liederen, afgewisseld met „Twee reebruine ogen", laten horen, stokt ons alles in de keel. Dit houdt geen mens uit en slechts met de grootste moeite weten wij ons er dan van te weerhouden de trein naar Ar- nehuiden te nemen of die jager over de kling te jagen. Maar goed, we waren met Bob bezig. Hij bezat al sedert vele jaren een vast hart aan de wal en telkenmale wanneer hij in zijn ruige zeekleding en het kromme pijp je tussen de brokkelige tanden uitvoer, kwam zijn vrouw hem een kus op de val- i reep brengen. Dat was het hoogtepunt,

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1