C.V. LEDERFABRIEK P. VAN LOON Gzn. JAAR Waalwijkse en Langsiraalse Courani De Anti-Nederland-Actie in Indonesië. Nieuws voor de weduwen. NORBERT VAN LOON: Het recht op uitkering van weduwenrente. Norbert van Loon gouden jubilaris. IpH.;' I Bedrijf met grote naam en faam in binnen- en buitenland vTirrr,. Portret van gouden jubilaris MAANDAG 18 NOVEMBER 1957 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week v -■*- DE ECHO ml HEI ZOTDEN 80e JAARGANG No. 87 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Ad verten tieprij s 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 206, WAALWIJK TEL. 2821 KAATSHEUVEL - TEL, 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: „ECHO" Wanneer in enig ander land van de wereld in volle vredestijd en zon der enige concrete aanleiding de burgers van een bepaalde natie met welke men diplomatieke betrekkingen onderhoudt, zouden worden gemo lesteerd, hun huizen beklad en be schadigd en dat alles onder leiding van de regering van dat land - dan zouden geen woorden (en daden) scherp genoeg zijn om zulk een ge drag te veroordelen en te bestraffen. Dit gedrag veroorlooft zich Indo nesië tegenover Nederland, maar de laaiende verontwaardiging blijft uit. Dit land schijnt zich straffeloos bui ten alle regelen te kunnen stellen, die gelden voor het verkeer tussen beschaafde naties. De Indonesische regering heeft haar vordering op Nieuw-Guinea aanhangig gemaakt bij de Verenigde Naties. Het is een goede gewoonte, dat men een zaak, die zich onder de rechter bevindt, laat rusten totdat de rechter zijn uitspraak heeft gedaan. De Indonesische regering wil echter ingrijpen in het proces. Zij werkt met ongemotiveerde dreigementen, doelt zelfs op het ontstaan van een derde wereldoorlog en zij wendt alle mid delen aan, om het proces te bespoe digen. Het is alles verbijsterend. En het is goed dat het Nederlandse volk te genover deze nieuwe Indonesische agitatie de enig juiste houding heeft aangenomen „dit gedoe is beneden onze waardigheid; wij laten ons er niet door meeslepen, wij houden ons kalm". Die kalmte heeft haar effect niet gemist. Grote groepen in Indo nesië zijn beu van de kunstmatige ophitsing, die op de Indonesische volken wordt toegepast, de golf ebt weg en de afleidingsmanoeuvre, die de regering in haar anti-Nederland actie aan het toepassen is om de al zijdige verdeeldheid in het archipel- rijk te verhullen, is tot mislukking gedoemd. - o - Mag men, zo vragen wij ons af, de bevolking van een half-ontwikkeld gebied uitleveren aan een staat, die de naam van staat nauwelijks ver dient, omdat hij geen orde kan hou den op het eigen terrein? Mag men de bevolking van westelijk Nieuw- Guinea, die nimmer gevraagd heeft om door Indonesië te worden ge annexeerd en die zich in een stadium van rustige ontwikkeling bevindt, prijsgeven aan de Indonesische cha- Wij willen vandaag eens even stil staan bij de weduwenrente. Dat is dus de rente, die verkregen kan wor den door de weduwe van een verze kerde, die in het bezit was van een rentekaart, waarop een voldoend aantal zegels is geplakt. Per 1 sep tember 1957 zijn namelijk de voor schriften gewijzigd en is het de moeite waarde deze eens nader on der de loupe te nemen. Vóór 1 september gold de bepa ling, dat indien een man en een vrouw van tafel en bed gescheiden waren, zij ingevolge de invaliditeits wet niet als gehuwd konden worden beschouwd. Er was dan na het over lijden van de man ook geen „wedu we" en kon er derhalve evenmin sprake zijn van „weduwenrente". Wel had de weduwe van een ver zekerde recht op weduwenrente als zij óf blijvend invalide was of de leeftijd van 60 jaar had bereikt. Nu met de jongste wijziging is dit ver anderd en kan ook de weduwe, die aan bovenvermelde twee voorwaar den voldoet en indien zij van tafel en bed gescheiden is, in aanmerking ko men voor weduwenrente. Minimum aantal zegels. Behalve de twee genoemde eisen, waaraan de weduwe dus moet vol doen, is er de eis waaraan de verze kering van de overleden echtgenoot moet voldoen en wel deze, dat er minstens 40 premiën moesten zijn be taald. Hierbij zij aangetekend, dat 't bedrag der weduwenrente afhanke lijk is van de totale waarde van de betaalde premiën, dus van de ge plakte zegels. In dezelfde wet zijn verder enige beperkingen opgenomen op het recht van weduwenrente. In de eerste plaats bestaat er GEEN recht, als de overleden echtgenoot op het tijdstip van zijn huwelijk in het genot was van invaliditeitsrente. Ook bestaat dit recht niet, wanneer de man ten tijde van de huwelijksinzegening het zestigste levensjaar was ingetreden, hetwelk dus neerkomt op het bereikt hebben van het 59ste jaar. De hertrouwde vrouw. Vroeger bevatte de wet de bepa ling, dat geen rente kon worden toe gekend aan de weduwe die is her trouwd. Er lag de volgende uitleg van deze bepaling aan ten grondslag: na het overlijden van de echtgenoot kon aan de weduwe geen rente wor den toegekend indien zij vóór de toekenning der rente opnieuw in het huwelijk was getreden. Was de rente echter eenmaal toegekend en trad de weduwe daarna opnieuw in het huwelijk, dan ging het recht op rente door dit tweede huwelijk niet verloren. Het bleek derhalve moge lijk, dat een vrouw in het genot kwam van verscheidene weduwenrenten, die waren toegekend na het overlijden van haar echtgenoten, met wie zij eventueel achtereenvolgens was ge huwd geweest Thans is deze bepaling aldus ge wijzigd, dat de weduwe die is her trouwd, geen recht meer heeft op rente tijdens de duur van haar huwe lijk. Dit komt er op neer, dat die we duwe geen rente meer ontvangen zal als zij hertrouwt; echter verkrijgt zij wel weer haar vroegere recht, als het tweede huwelijk door overlijden ont bonden wordt. De mogelijkheid be staat, dat de vrouw echter terzake os? Mag men voet geven aan het In donesisch kolonialisme, terwijl de in heemsen op Nieuw-Guinea volgens de „mandaat"-gedachte worden ge regeerd, dat wil zeggen volgens de methode van opvoeding tot zelfstan digheid? t Arme Papoea's, indien zij binnen de grijparmen van het Indonesische imperialisme worden vernietigd! Voor hun economische opbloei hebben zij van Indonesië niets te verwachten. Men aanschouwe het beeld dat de Indonesische economie sedert de souvereiniteitsoverdracht vertoont! i - o - Tegenover de doldriftige daden die Indonesië aan het bedrijven is, heeft de Nederlandse regering een kalm en verstandig beleid geplaatst. Haar accoord met de regering van Australië is het enig juiste antwoord, j dat zij op de Indonesische opgewon- denheid had kunnen geven. De coör dinatie van Nederlandse en Austra lische belangen houdt een beginsel in zich besloten. Het beginsel van het mandaat over onontwikkelde gebie den, die tot zelfstandigheid worden opgeleid en dat de tegenstelling vormt van het veroordeeld kolonia lisme. Als de Verenigde Naties vasthou den aan haar eigen principe, dan kunnen zij niet anders dan de rechts grond erkennen, die aan het gemeen schappelijk Nederlands-Australisch verweer tegen de Indonesische pre tenties ten grondslag ligt. Nederland heeft zijn positie ver sterkt doordat het Australië bereid heeft gevonden tot de gezamenlijke verdediging van de gemeenschappelij ke taak de half-ontwikkelde gebie den te behouden tegen het kolonialis me van het oostelijk blok. En het Westen heeft aanleiding te meer tot deze nieuwe combinatie, wanneer bin nenkort Indonesië een satellietstaat van Moskou zal zijn. Onze bondgenoot in de 2e we reldoorlog, onze bondgenoot in de Navo, Amerika, heeft jammer ge noeg, maar niet onverwachts, doen weten, dat het „neutraal" zal blij ven in het „geschil" tussen Neder land en Indonesië. Droevig, maar waar. Het had ons nog eens kunnen bewijzen dat Amerika het recht hoog houdt en niet van twee wallen I wenst te eten! Maarrubber, tin, koffie, thee van het tweede huwelijk of later hu welijk eveneens recht zou kunnen doen gelden op weduwenrente, maar dan wordt slechts de hoogste rente toegekend. Meldingsplicht. Hier zijn in zekere zin de bepalin gen overgenomen uit de pensioen wet 1922. Op de hertrouwde weduwe rust de plicht binnen 14 dagen na het sluiten van het huwelijk schriftelijk kennis te geven aan het bestuur van de so ciale verzekeringsbank te Amster dam. Tenslotte nog de mededeling, dat de weduwenrente ingaat op de eerste dag van de maand, waarin de ver zekerde overleed, indien de weduwe althans op die dag invalide is of 60 jaar. Is zij dat niet, dan gaat de ren te in op de eerste dag van de maand, waarin zij aan de bovenomschreven vereisten voor het recht op rente vol doet. (Nadruk verboden). BELASTINGVERHOGING - AMBTENARENSALARISSEN. Het overleg over een betere be loning van de overheidsdienaren wordt heropend. Dit is de conclusie uit het feit, dat de minister van Bin nenlandse Zaken, mr. Struycken, verklaarde geen bezwaar te hebben tegen een motie, die de heer Weij- ters (Katholieke Volkspartij), voor zitter van de KABO, een uur tevo ren had ingediend. In de motie Weijters, die met medewerking van protestantse en liberale afgevaar digden tot stand kwam, werd „een dringend beroep" op de regering ge daan te trachten door een nieuw overleg tot overeenstemming te ko men met de organisaties van het overheidspersoneel over de ambte narensalarissen. De motie Weijters komt morgen in stemming en zal dan, vrijwel zeker, worden aan vaard. Minister Struycken deelde deelde mee het invoeren van een moderne loonmethode (waardoor, op basis van functie en prestatie 'n meer rechtvaardig loon kan worden gegeven) veel sneller zal gaan dan was verwacht: het zal niet zeven, maar drie jaren duren. De bewinds man verklaarde, dat de regering heeft besloten voorlopig met de prestatie-beloning te gaan tot een maximum van acht percent. Minister Hofstra heeft met kracht betoogd in z'n repliek, dat beste dingsbeperking en belastingverho ging absoluut noodzakelijk zijn, wil len we er weer bovenop komen. x P. VAN LOON Gzn. f De oprichter van het bedrijf. GERARD VAN LOON Pzn. f Beherend vennoot Op 28 november a.s. zal de Waalwijkse C.V. Lederfabriek P. van Loon Gzn. haar 75-jarig bestaansfeest vieren. Op die zelfde dag zal de heer Norbert van Loon het feit herdenken, dat hij vijftig jaar aan het be drijf verbonden is. De oprichting van een leder- fabriek door de heer P. van Loon Gzn. ligt niet geheel bui ten de lijn van de familietradi tie, zij het dan ook dat hij deze meer aan de oppervlakte voort zette. Zijn vader had namelijk een zeer bekende slagerij en be roepshalve dus een zeer „diepe" belangstelling voor het koe beest. P. van Loon Gzn. liet het onderhuidse van de koe voor wat het was en richtte zijn volle belangstelling op de buitenkant, daartoe geanimeerd door de vele kleine looierijen, die Waalwijk en Besoijen toen reeds kenden. Als volontair deed hij bij Nor bert Gragtmans de kennis en liefde op voor het looiersvak, en hierbij voegde zich al spoedig de liefde voor de dochter van zijn patroon, die in 1882 tot een huwelijk leidde. Het jaar 4882 was echter ook in ander opzicht een bijzonder belangrijk jaar, want in zijn hu welijksjaar ging de heer van Loon over tot de aankoop van het dubbele pand Grotestraat 278 en 280, waarin een kleine looierij was gevestigd. Het was een bescheiden begin, maar door zijn grote energie, toewij ding en vakbekwaamheid wist de heer van Loon het bedrijf successievelijk meer betekenis en bekendheid te geven. Omdat het in die tijd bijna al lemaal paardenleder was, wat de klok sloeg, werd begonnen met het looien van paardenhui den volgens het schorslooiings- systeem. Dit paardenleder werd gebruikt voor de vervaardiging van paardentuigen, maar vooral ook voor 't overleder van schoe nen en laarzen. Naast dit paar denleder maakte de heer van Loon toch ook in 1883 reeds een begin met het looien van licht zooileder, en toen na 1889 het paardenleder meer naar de ach tergrond werd gedrongen, scha kelde men zelfs hoofdzakelijk over naar de kuipzoollederloói- ing. IHet bedrijf groeide gestadig en 7 jaar na de oprichting) werd ca. 300 meter achter de bestaan de panden een flinke looierij van drie verdiepingen gebouwd. De eerste steen hiervoor werd ge legd door het 7-jarig zoontje Ge ard van Loon. Elf jaar later, in 1900, werd deze uitbreiding ge volgd door een nog grotere, om dat de vraag naar de uitstekende kwaliteit van van Loon's leder steeds groter werd. In deze nieuwe uitbreiding werd toen ook de eerste stoomketel en -ma chine in gebruik genomen. Het aantal kuipen werd op 65 ge bracht. Men krijgt een góed beeld van het looiproces uit die dagen als men weet dat daar mee ongeveer 12 maanden ge moeid waren. Thans neemt dit 3 a 4 weken in beslag. In 1902 deed de oudste zoon Gerard zijn intrede in het be drijf, in 1907 gevolgd door de tweede zoon Norbert. En „werk zaam" zijn in het bedrijf bete kende in die dagen heel wat meer dan vandaag de dag. De werkdag begon in die tijd om 6 uur en eindigde om 8 uur des avonds en op zaterdag werd het werk eerst om 7 uur beëindigd. De oudste zoon Gerard ver trok in 1909 naar Duitsland en vertegenwoordigde daar beken de Hamburgsè huiden- en looi- stoffenfirma's. Hef doel van de ze buitenlandse leertijd was ver rijking van kennis en het speu ren naar een systeem voor snel lere looiing, dat reeds hier en daar in practijk werd gebracht. Gerard had succes en in 1913 kon reeds met de eerste looi- proeven worden begonnen, die voortreffelijke resultaten ople verden. Een snelle uitbuiting van dit succes werd echter verhinderd door de eerste wereldoorlog, maar men ging toch door voor zover dat mogelijk was. Er werd geheel op de vachelooiing over gegaan en men maakte hierbij gebruik van het Duitse systeem, waarbij het gebruik van- schors werd behouden en op moderne wijze werd toegepast. De zoons Gerard en Norbert werden op 1 jan. 1917 in de topleiding van het bedrijf opgenomen. De jaren na de eerste wereld oorlog werden gekenmerkt door een snelle opbloei van het be drijf. Het bedrijf onderging grote en belangrijke uitbreidingen, zo als: het overdekken van het kuipenterrein en de nieuwbouw van huidenmagazijnen, vaten- NORBERT VAN LOON Beherend vennoot i huis, nathuis, droogzolders, ma chinekamers en andere bedrijfs afdelingen. Ook ging men over tot het kiezen van een handels merk voor de reparatiecrou- pons. Hiervoor koos men de let ter „L" en al spoedig kregen de L-croupons door hun uitsteken de kwaliteit zowel in binnen- en buitenland een grote naam en ook vandaag nog behoort het zoolleder met dit handelsmerk tot de bekendste en meest ge vraagde merken. In 1928 kreeg het bedrijf een zwaar verlies te incasseren in 't overlijden van zijn oprichter en pionier, de heer P. van Loon Gzn. De beide zonen zetten het bedrijf in de geest ivan hun va der voort en ook onder hun lei ding groeide het naar steeds groter naam en faam. Een nieuwe slag trof het be drijf op 9 jan. 1955, toen de oud ste zoon Gerard kwam te over lijden. Hij heeft het bedrijf tot grote bloei gebracht in samen werking mlet zijn broer Norbert, die nu tegelijk met het 75-jarig bestaan van het bedrijf hef feit herdenkt, dat hij 50 jaar in het bedrijf werkzaam is. Na 1945 hebben ook André van Loon, de zoon van wijlen Gerard van Loon (die intussen uit dit bedrijf is getreden), en Berry van Loon, de zoon van Norbert van Loon, hun intrede in het bedrijf gedaan. De grote specialiteit van C.V. Lederfabriek P. van Loon Gzn. is nog altijd het reparatie-zool- Ieder, dat 90% van de produktie uitmaakt. Sedert 2 jaar wordt ook zooileder voor de schoenin dustrie vervaardigde. Het bedrijf verwerkt ca. 15.000 kg. huiden per week en telt 40 arbeiders. Van de omzet gaat 20% in ex port naar België, de Scandina vische landen en Noord-Afrika. Wij bieden het jubilerende echt Waalwijkse bedrijf onze beste wensen met dit jubileum en tevens voor zijn groei in de toekomst. STERKE PERSOONLIJKHEID IN BEDRIJFS- EN MAATSCHAPPELIJK LEVEN. Norbert van Loon, die op 28 november zijn gouden jubileum bij C-V. Lederfabriek P. v. Loon Gzn. herdenkt, heeft aan den lij ve nooit iets gemérkt van de al gemeen gangbare opvatting, dat de zoons van bedrijfseigenaars voorbestemd zouden zijn omu in stofjas en met witte boord in het bedrijf wat toezicht te hou den totdat pa hun de leiding overdraagt. Of hij daar van ge schrokken is weten we niet, maar in november 1907 werd Norbert van Loon door zijn va der, P. van Loon Gzn, in het be drijf geplaatst, niet op een stoel, maar in de looierij. Hij kreeg 'n z.g. Turks lederen broek, een blauwe kiel en klompen aan en aldus uitgedost moest hij alle werkzaamheden, hoe zwaar en vuil ook, verrichten. Pech gehad? Neen, bepaald niet, want dank zij deze harde leerschool is hij later een van de) mannen gewor den, die het bedrijf groot hebben gemaakt door grote vakkennis en energie. De heer van Loon heeft als gevolg van deze leerschool al tijd een grote belangstelling ge had voor de looitechnische kant van het bedrijf en het was ook op deze sector dat hij zijn aan dacht richtte, terwijl zijn broer, wijlen Gerard van Looit, zich meer m'et de administratie en in kopen bezig hield. Na het einde van de tweede BERRY VAN LOON Algemeen bedrijfsleider. wereldoorlog deden ook de zoon van wijlen Gerard van Loon, An dré, en zijn eigen zoon. Berry, hun intrede in het bedrijf, waar door de heer Norbert van Loon zich meer op de algemene lei ding kon gaan toeleggen. De algemeen erkende grote vakbekwaamheid van de gou den jubilaris kwam echter ook buiten het bedrijf tot gelding. Van 1945 tot 1950 is hij voor zitter geweest van de Vakgroep Lederfabrieken; van 1947. tot 1948 was hij lid van het bestuur van de Federatie van Lederfa brikanten en van 1948 tot 1950 hanteerde hij in dit bestuur de voorzitershamer. In deze func ties kon hij verder werken aan de ideeën van zijn vader en zijn broer, die resp. secretaris van de Bond van Nederlandse Leder fabrikanten en voorzitter van de R.K. Bond van Lederfabrikan ten waren geweest. Ook was hij voorzitter van de Waalwijkse Looiersvereniging. Niet alleen echter in het be drijfsleven is de heer Norbert van Loon een op de, voorgrond tredend man en een sterke per soonlijkheid, ook het culturele leven van de Waalwijkse ge meenschap heeft altijd zijn grote belangstelling gehad. Op muzikaal terrein had voor al de zangkunst zijn grote be langstelling en hij herinnert zich nog met veel genoegen de jaren 1924 tot 1930, toen onder zijn voorzitterschap en onder leiding van de heer G. Gerritsen door de Waalwijkse zangvereniging de oratoria „Die Schöpfung", „Die Jahreszeiten" en „Elias" e.a. met groot succes zijn uitge voerd. Op sportgebied had hij zijn hart vgrpand aan de voetbal sport, die hij zelf vele jaren ac tief heeft beoefend. In 1908 sloot hij zich aan bij de voetbalver. „Waalwijk Vooruit", welke club in de Brabantse Voetbalbond en later in KNVB-verband diverse kampioenschappen en promo ties beleefde. Vele jaren lang is hij secretaris van deze vereni ging geweest. Ook voor de schaatssport heeft hij grote be langstelling en hij is dan ook reeds vele jaren voorzitter van de Waalwijkse IJsclub, die op initiatief van Waalwijks Belang was opgericht. Maar ook op ander terrein nog komen de belangstelling en de werklust van de heer Norbert van Loon tot uiting. Hij is se cretaris van de Middelbare Vak school voor de Schoen- en Le derindustrie, meer dan 40 jaar penningmeester van Waalwijks Belang, penningmeester van het college van Collectanten in de parochie St. Jan en voorzitter van de Sociëteit „de Gezellig heid". Zo ziet men dat de gouden ju bilaris niet alleen in zijn bedrijf, in de vakwereld, mlaar ook in de Waalwijkse gemeenschap steeds een figuur van grote betekenis is geweest, iemand die men, zo als men dat zo kernachtig uit drukt: „m)et een kaarsje in iedere plaats moet zoeken". Voor zijn werk willen wij hem hier met 'n

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1