BINNEN- EN BUITENLAND ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 29 NOVEMBER 1957 van Haren pantoffels Charmante mocassin met echte bontrand. In diverse kleuren Zeer soepele bruin lederen herencosy. Extra voordelig Leuk kinderpantoffeltje. Apart dessin in blauw en rood Beige suède cat vachtrand 'ornta met Beige suède heren California pantoffel met lederen tooi en wollen vachtvoering Schattig rood lederen pantof feltje met een snoezig bont- Schitterende her en laars. Onmisbaar op de bromfiets en scooter. Slechts Sierlijke fantasiestof dames pantoffel met bontrand Blauw en rood geruit ^30 3.75' kinderpantoffeltje. 31 35 4-25 Gevulcaniseerd onderwerk Elegant winterlaarsje in zwart en beige suède met wollen vachtvoering <m mm yg Filiaal Grotestraat 291 Prachtig laarsje met echt vacht gevoerd WAALWIJK 2 DE DE KWESTIE NIEUW-GUINEA. Niet minder dan 31 sprekers stonden maandag nog op de lijst toen de politieke commissie van de V.N. het debat over Nieuw- Guinea hervatte. Het waren hoofdzakelijk de Afrikaans-Azi atische landen (indieners van de resolutie, waarin voor „on derhandelingen" wordt gepleit), die zich zonder meer achter de Indonesische aanspraken stel den. Minister Luns en de Australi sche afgevaardigde Walker ga ven opnieuw te kennen, dat de resolutie onaanvaardbaar is. en dat Djakarta voor zijn eisen geen enkele rechtsgrond heeft. Ook voor Nederland is de zaak ernstig, zei de heer Luns. En wel omdat 1. Een poging wordt gedaan, de territoriale integriteit van het Koninkrijk der Nederlanden te schenden door het gebruik van bedreigingen en een misplaatst beroep op het zelfbeschikkings recht der volken 2. Een aantal delegaties schij nen te menen, dat de eerbied voor verdragsverplichtingen ver onachtzaamd kan worden en een land ongestraft internationale overeenkomsten kan negeren 3. De Indonesische regering heeft toegestaan, dat buitenlan ders worden gemolesteerd en de bevolking zelfs daartoe heeft aangespoord. Indien het argument van In donesië juist is, dat Nederlands Nieuw-Guinea een deel vormt van Indonesië, aldus de heer Luns, dan zou er geen mogelijk heid bestaan voor onderhande lingen over de toekomstige sta tus er van. In dat geval zou Nederland 't gebied moeten overdragen aan Indonesië en de onderhandelin gen zouden slechts betrekking kunnen hebben op de overdracht van het bestuur. Indien ander zijds, de eis van Indonesië op zichzelf zou moeten worden be oordeeld, dan zouden de onder handelingen slechts gaan kun nen over de toekomstige status van Nieuw-Guinea en dan zou den de partijen vrij zijn om te beslissen over het voortbestaan van het gebied als een niet-zelf- besturend gebied. Maar op dit uitgangspunt zouden besprekin gen nooit een erkenning door Nederland ten doel kunnen heb ben, dat Ned. Nieuw-Guinea een deel is van Indonesië. „Wij hebben er indertijd in toegestemd", zei de heer Luns, „onderhandelingen te voeren, omdat Indonesië toen een fede rale structuur had en met Ne derland was verbonden in de Ne derlands-Indonesische Unie. Het is niet aan Nederland te wijten, dat dit raamwerk, waarbinnen een regeling had kunnen worden bereikt, werd te niet gedaan." OPBRENGST ACTIE TOVERBAL 275.000.— Een bedrag van 225.000. aan het Nationaal Comité Hulp verlening Hongaarse volk en van 50.000.aan het Nederland- sche Roode Kruis heeft ds. N. O. Steenbeek namens de Neder landse Jeugd Gemeenschap vrij dag overhandigd. Dit is 't voor lopige resultaat van de Actie To verbal, die de Nederlandse jeugd in het voorjaar begonnen is. In totaal zijn anderhalf miljoen to verballen, waarvan vele met ver rassingen, verkocht. NU OOK THEE IN TEXTIELWINKELS. De textielwinkeliers hebben be sloten1, om behalve koffie (Texa- roma-koffie) ook thee te gaan verkopen tegen inkoopsprijs. Dit betekent, dat het publiek na 1 december a.s. ,bij talloze textiel handelaren Texa-thee voor 65 ct. per pakje zal kunnen krijgen. Dit deelt „Textilia", het blad van de Nederlandse Bond van! Chris telijke Detailhandelaren in Tex tiel en Modeartikelen mee. De normale prijs van thee bedraagt 98 cent per ons. UTRECHTENAAR STAK DOCHTER DOOD. Maandagavond heeft in de Knipstraat te Utrecht een vader zijn 22-jarige dochter doodge stoken. In de loop van de avond kwam bij de familie De K. de 24- jarige schoonzoon A. v. D. aan lopen, die onlangs met een zus ter van het slachtoffer is ge trouwd. Hij vroeg om de kleren van zijn vrouw, die kort voor haar huwelijk het ouderlijk huis had verlaten en op kamers was gaan wonen. Er ontstond een twist gesprek tussen de vader, de 60- jarige G. de K. en de schoon zoon, waarbij de vader plotse ling een mes trok. Zijn 22-jarige dochter M. de K. sprong er tus sen, m|et het gevolg dat zij door een messteek in de hals dodelijk werd gewond. Op weg naar het ziekenhuis is het meisje tenge volge van bloedverlies overleden. Vader De K. heeft zichzelf bij de politie aangegeven. GROOT LEDENVERLIES IN K.V.P. KRING DEN BOSCH. Voorzitter roept op tot hernieuwde activiteit. In de zaterdag te Den Bosch gehouden vergadering van de rijkskieskring Den Bosch van de KVP heeft de voorzitter, mr. v. Kemenade uit Eindhoven, de af delingen opgeroepen tot 'n krach tige actie voor uitbreiding van het ledental. De actie is bijzon der urgent geworden, omdat van de 84.000 leden, die na de blik- sem-actie genoteerd stonden, er minstens 10.000 verloren zijn ge gaan. De voorzitter stelde als deviesNaar de 90.000, doch was van mening dat wanneer er in ieder afdeling tenminste één ac tief bestuurslid te vinden is, de 100.000 binnen een jaar bereikt kunnen worden. Uit de vergadering kwamen opmerkingen over een tekort aan contact tussen de Kamerle den en de leden van de partij. De voorzitter beaamde dat dit contact te wensen overlaat; de Middelen tot verbetering zullen echter in ieder geval individueel gezocht moeten worden. In de praktijk blijken de z.g. zitdagen en huispraktijken goede resulta- r ter.( af te werpen, aldus spr. Het is wel opmerkelijk dat na de verkiezingen het ledental der KVP (en 't zal met andere par tijen wel niet veel beter zijn) zo aanzienlijk terugloopt! en met de a.s. verkiezingen van gemeente raden en provinciale staten in 't voorjaar van 1958 zal dat wel weer toenemen, zeker als er een krachtige actie gevoerd wordt. En dat zal wel nodig zijn, wil de kiezer invloed uitoefenen op de a.s. verkiezingen. We leven on der 't stelsel der evenredige ver tegenwoordiging, en daaraan heeft men zich te houden en mee te werken. Wil men dat z'n par tij zo krachtig mogelijk uit de verkiezingsstrijd te voorschijn komt, dan zal men ook lid van die partij moeten zijn en zorgen dat een zo groot mlogelijk aantal stemmen op dp lijst van de par tij worden uitgebracht op de lijst die men eerst door z'n lidmaat schap heeft helpen samenstellen. Het is dus ieders plicht zich aan te sluiten en daarmee niet te wachten tot men er met de oren wordt bijgesleept oftot het te laat is Feuilleton van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" SCHADUW OVER LEVEN door CARRY VAN DER RYKEN. 13) Maar jongens des te meer. Ze vond het niet erg, 't wilde Riesje. Ze speelde met jongens even graag; zo niet nog liever. Maar toen met sep tember de broertjes met 'n hele troep vriendjes naar de nieuwe school trok ken en zich daar meteen thuis voel den, moest Mariesje alleen. Ze zag erg tegen die eerste dag op; ze was nog nooit op 'n gewone school geweest, kende er geen enkel kind en voelde zich volkomen 't nieu- welingetje. Moeder bracht haar weg. Er moest immers een kaart voor haar ingevuld worden Het was in de gang een heel ge doe met al de nieuwe eerste-klasser- tjes en hun diverse mama's of kinder jufs. Een der grotere meisjes wees Mevrouw van Es de vierde klas en daar gaf ze Mariesje over aan de on derwijzeres. Het onderhoud duurde slechts kort. De onderwijzeres was druk bezig met plaatsen geven, luis teren naar vacantieverhalen en het verbieden van een zitteblijfster, die dacht wel wat meer te mogen dan de anderen. Het werd elf uur en 't Hoofd kwam binnen. Hier moet een nieuwelin- getje bijgekomen zijn, zei ze, de lijst (raadplegend, die ze in haar hand hield. Marie-Louise van Es, las ze en ze keek de klas rond. In de raamrij links, wees de juffrouw van de vierde. Mariesje stond op. Met rood kleurtje, nu de algemene aan dacht zo op haar werd gevestigd. Ik moet het een en ander van je weten, kind. Jij bent al groot genoeg om zelf te kunnen antwoorden. Toen kwamen de gewone vra gen naar geboortedatum, van welke school ze kwam Hoe heet je vader? Even bleef 't stil. Ik heb geen vader meer, zei het kind toen mtet trillend stemmetje. V Angst was er in haar ogen om wat nog meer gevraagd kon worden. Maar -'En hoe heet moeder? ging de rustige stem verder. Het was of er een last van haar afviel. Dankbaar keek ze 't Hoofd aan. Toen deze met Ma riesje klaar was, praatte ze nog even met de juffrouw, knikte de kinderen vriendelijk toe en de rust in de vierde keerde terug. Er volgde taalles. Moeilijke woorden op 't bord. Marie-Louise, kom jij het volgend woord eens opschrijven. Niemand stond op. -7Marie-Louise, ja, jij daar op de derde bankzo heet je toch? Voor; de tweede keer die mor gen stond Riesje op met hoog rode kleur. Ik wordt zo nooit genoemd lachte ze. Altijd Mariesje. Dat klinkt ook aardiger, vond de juffrouw. Kom maar gauw. Door die paar woorden had ze 't kind gewonnen. Ze zou er geen last meer mee hebben o— Hans stapte om twaalf (uur met een troep kleine bengels naar huis. Hij was eem allemans vriendje. Bij de bakker kreeg hij een koekje toe; Joop! zelden. Van de groenteman mocht ie op de bok een eindje meerijden de melk boer mocht ie helpen duwen. Aan Joop werd het niet ge vraagd. Die was ook erg be dachtzaam bij de keuze van zijn vriendjes. Hij had er dan ook j bijna geen. De. weinige, die hij in zijn leven maakte, bleef hij echter trouw en zij hem,. Met Hansje was het een heel ander geval. Vrolijk kind als ie was, met een paar zonnige ogen en altijd blij gezichtje, won hij ieders ge negenheid. Altijd bereid om gui tenstreken uit te voeren, direct klaar om anderen te helpen soms van de wal in de sloot - had ie gewoonlijk drommen vriendjes. Zo was 't dan voor moeder 'n heel gewoon verschijnsel, dat Hansje die eerste dag al thuis kwam met vijf hummels, waar voor hij meteen maar om, wat lekkers vroeg, als bezegeling der vriendschap. Morgen vijf anderen, dacht moeder met een glimlach. Dat Joop even later in z'n eentje voor de deur stond,was niet minder gewoon. Even keek ze naar haar beide jon gens. Wat 'n verschil! Ze drukte Joop's blonde bol tegen zich aan. - Wat heb jij 't veel moeilijker, dacht ze. En onderwijl luisterde ze naar 't drukke gepraat van Hansje - Nou en Pietje z'n vader is agent. Fijn joh! Een echte helm hep-tie, zegt Pietje; hij heeft 'm eens op magge hebben. - En, vervolgde hij met z'n hoge stemmetje, - ze vroegen, wat mijn vader dee... Mevrouw van Es luisterde gespan nen. - Ik zei: mijn vader is verdwaald in 't Haagse bos, besloot de zevenja rige. Een glimlach trilde om moeders lippen. Vlug keerde ze zich naar de kast om de tafel te gaan klaarmaken. - De jongens hebben hun vader nauwelijks gekend, bepeinsde ze. - Ze missen hem dus nog niet. Joop denkt misschien, dat hij dood is. En Hansje... och, die maakt zich ner gens druk over. Alleen Mariesje! Die beseft iets en zij lijdt er onder Wat houd ze van Han, maar ook wat is ze door hem verwend!... Ine merkte dat hoe langer hoe meer. Zo bijvoorbeeld met de kleren voor de kinderen, die ze de laatste tijd veel zelf maakte. Sinds Han naar Brussel was verhuisd kwamen de maandelijkse chèques onregelmatig en soms niet. Haar vader telkens lastig vallen wilde ze niet. Maar het ver wende Riesje was niet gemakkelijk tevreden te stellen. Ze zag, - klein nest dat ze was, - wat néér op de zelfgemaakte jurkjes; zeurde telkens om wat nieuws. - Hé, wat staat ze weer te dro men. Wat was ze ook weer aan 't doen? O ja, tafel dekken... De grote schaal met appelmoes heeft ze al binnen gebracht. De kin deren zijn dol op appelmoes, zelfs op de boterham. Plotseling werd moeder in de keu ken opgeschrikt door een hevig ka baal vanuit de kamer. Joop en Hans lagen vechtend op de grond. Riesje probeerde de twee te scheiden, kreeg een, - niet zo be doelde, - trap van Joop en ging ook meedoen aan 't lawaaikoor. Hansje zag kans de oorzaak van de ruzie, - een nieuwe tennisbal van Joop, - te pakken te krijgen. Drif tig gooide hij de bal weg; zo hard ie kon. - Pats Midden in de appelmoes! 't Kliederig gedoe spatte naar alle kanten. Over de tafel, tegen 't buffet. Lampekap en spiegel zaten vol. (Wordt vervolgd). 20-23 W 24-26 11.73 27-30 13.75

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 12