Waalwijkse en Langstraatse Courant OPENBAAR KUNSTBEZIT Uit tie Langstrekt GEMEENTERAAD WAALWIJK MAANDAG 25 NOVEMBER 1957 Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoou Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK - TEL. 2621 - KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 80e JAARGANG No. 89 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief TELEGR.-ADRES: ..ECHO" Sprang Sprang-Capelle Capelle Landbouw DE ECHO \RN HEI ZÜIDEË Stichting voor aesthetische vorming door middel van de radio, in woord en beeld. DOEL Het doel, dat door „Openbaar Kunstbe zit" wordt beoogd, is de kunstzinnige vor ming van het Nederlandse volk op het ge bied der beeldende kunsten, op een voor iedereen bevattelijke wijze. Zij beoogt dat in het bijzonder ten bate van degenen die deze vorming tot dusverre grotendeels of volledig ontbeerden. Dat geldt ook voor onze jeugd voor wie nog slechts in de grote steden die musea bezitten, een schuch ter begin is gemaakt, maar waarvoor in ons onderwijs helaas nog vrijwel elke richtlijn ontbreekt. De Stichting streeft er naar door deze vorming eigen studie aan te moedigen. Zij wil daarenboven het museum- en ten- toonstellingsbezoek bevorderen en door een beter begrip voor het kunstwerk ook aan sporen tot het verwerven van goede kunst. Aangezien het tentoonstellingswezen nim mer in staat zal zijn, zoals bij het propage ren van muziek (door middel van de radio) en de dramatische kunst (door middel van de film) tot in alle uithoeken des lands de grote massa te bereiken, is hier getracht op andere wijze, nl. in een radio cursus, door een combinatie van zien en horen, de ken nis van ons Nederlands openbaar kunstbe zit binnen ieders bereik te brengen om zo doende het vermogen te versterken, dit be zit meer intensief te genieten. Juist bij een gesproken toelichting dringt de betekenis van het beeld zoveel sterker door dan bij een welke geschreven is. Dank zij de bereidheid tot medewerking van de zijde der 5 omroepverenigingen werd de uitvoering van het project in 1957 mo gelijk gemaakt. ORGANISATIE Om bovenstaand doel te bereiken be- j paalt een programma commissie, bestaande uit museum-directeuren en andere deskun- digen, van welke kunstwerken reproducties vervaardigd worden. Zij adviseert de Stich- ting bij de keuze van de sprekers en schrij vers die de teksten samenstellen. De Com missie wordt bij de beoordeling van de teksten geassisteerd door een vertegenwoor- diger van het middelbaar onderwijs, opdat de uitzendingen ook voor de rijpere jeugd bevattelijk zullen zijn. De samenstelling van de commissie is tevens een waarborg voor de aanvaardbaarheid der teksten en repro ducties voor de verschillende geestelijkje richtingen in ons land. UITVOERING De praktische uitvoering komt neer op het volgende Aan alle wel of niet bij een omroepvereniging aangesloten luisteraars, wordt de mogelijkheid tot inschrijving ge geven op een cursus over ons openbaar kunstbezit. Daarbij worden aan de inschrij vers maandelijks vier op kunstdrukpapier gedrukte kleurenreproducties, maat 18 x 24 cm (exclusief witte rand) naar kunst werken uit onze musea toegezonden, ter il lustratie der vier eerstvolgende uitzendin gen. Na afloop van elke vier weken, bij de toezending van de vier volgende repro ducties, worden vier bladen gevoegd van gelijke grootte, voorzien van de in de vier voorafgaande weken uitgesproken tekst. Veertig dezer bladen tekst - in de zomer wordt een pauze van pl.m. twee maanden gehouden - tweezijdig bedrukt en samen gevoegd met de 40 reproducties, in speciale, tegen een gering bedrag (f 2. - ter be schikking te stellen fraaie band met ring- systeem, vormen jaarlijks één volledig In de loop der tijden ontstaat aldus een Encyclopedie van het Nederlands Open baar Kunstbezit in woord en beeld. De sprekers dragen gedurende de eerste 3 maanden eenmaal per week, desvrijdags avonds van 6.50 - 7 uur, op een der zen ders in een gemeenschappelijk programma der gezamenlijke omroepverenigingen, hun teksten voor, waarbij dus zij die zich abon neren in staat zijn de besprekingen aan de hand der reproducties te volgen. In de vol gende 3 maanden wordt de cursus op het zelfde uur op maandagavond gehouden; daarna weer gedurende 3 maanden op vrij dagavond, dit opdat alle grote omroepver enigingen gelijkelijk deel hebben aan de uitzendingen. LEERSTOF De te behandelen stof is de volgende de Nederlandse en in enkele voorbeelden ook buitenlandse, oude en moderne schilder kunst, tekenkunst, grafiek, beeldhouwkunst en kunstnijverheid, welke zich in onze Ne derlandse musea bevindt. De teksten der kunstbeschouwingen, die niet alleen kunsthistorisch zullen zijn, maar ook een zo ruim mogelijk cultuurbeeld wil len geven, worden door Nederlandse kunst historici en kunstkenners van naam samen gesteld en uitgesproken. Deze stof is behoudens kleine wijzigingen als volgt samengesteld Oude Kunst 14 schilderijen (15e - 18e eeuw) 2 tekeningen 2 bladen grafiek 2 beeldhouwwerken Moderne Kunst 6 schilderijen (19e eeuw) 6 schilderijen (20e eeuw) 2 bladen grafiek 2 tekeningen j 2 beeldhouwwerken 2 voorbeelden van oude en/of moderne kunstnijverheid. ABONNEMENTSPRIJS De prijs van een abonnement bedraagt j f 7.75 per cursusjaar. De prijs van een abonnement plus ver zamelband bedraagtf 9.75 p. cursusjaar. De prijs van een abonnement voor het buitenland bedraagt f 9.40 p. cursusjaar. Abonnement v.h. buitenland plus verza melband f 11.40 p. cursusjaar te storten op postgiro 1665 t.n.v. Openbaar Kunstbezit te Amsterdam. Het is niet nodig zich op andere wijze als lid aan te melden dan door de storting van het cursusgeld. Wel gelieve men naam en adres, bij voorkeur in blokletters dui delijk te vermelden, alsmede de toevoeging; cursus 1958. echte „Sirena-avond" te worden; Donateurs en verdere liefhebbers kunnen wij dan ook een bezoek aan deze uitvoering zeker aan bevelen. Men zal er zeker geen spijt van hebben. NED. HERV. KERK. Bij de gehouden verkiezing voor ambts dragers bij de Ned. Herv. Kerk werd tot ouderling in de vacature-Timmermans ge kozen de heer Jac. van der Schans Azn. Herkozen werden voor ouderling de heer H. de Bie en voor diaken de heren A. van Thielen en D. Vos. - Wegens periodieke aftreding van de notabelen D. de Bie en R. Timmermans zal vrijdagavond van 5 8 uur een stem ming plaats vinden in het catechisatielokaal. De aftredenden zijn herkiesbaar. GEREF. KERK. De beroepen predikant bij de Geref. Kerk alhier, Candidaat W. B. v. d. Meulen uit Amsterdam, brengt a.s. woensdag een bezoek aan de gemeente, waartoe 's avonds half acht een begroetingsbijeenkomst in het kerkgebouw zal worden gehouden. - De heren A. Dercksen en P. Klaasse hebben hun benoeming tot resp. ouderling en diaken aangenomen. AFSCHEID VAN DE HEER A. DEES In verband met de samenkomsten bij het afscheid van de heer Dees, als hoofd der Chr. School alhier, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, kan het volgende worden medegedeeld. Vrijdag 29 november a.s. is er om half twee een samenkomst met bestuur, perso neel en leerlingen in de zaal van de Chr. Volksbond. Des avonds om 7 uur is er in dezelfde zaal een samenkomst met bestuur, perso neel, genodigden, oud-leerlingen, ouders, voorstanders van christelijk onderwijs en be vragen gesteld, mede in verband met de samenwerking met C.H.U. en S.G.P. bij de a.s. Prov. Statenverkiezingen, welke door de spreker naar genoegen werden beant- J woord, waarna de voorzitter burgemeester Slot dank bracht voor zijn duidelijk be toog en de vergadering sloot, nadat de spre ker in dankgebed was voorgegaan. UITVOERING CHR. HARMONIE MARIJKE. Zoals wij reeds mededeelden geeft de 1 Harmonie Marijke a.s. dinsdag 26 dezer, des avonds half 8, in de zaal van de Chr. j Volksbond haar jaarlijkse uitvoering vaor donateurs en belangstellenden. Onder leiding van haar directeur de heer P. van Iersel uit Waalwijk, zal Marijke een 6-tal nummers uitvoeren, waarvoor Marijke zich serieus heeft voorbereid, zodat ver- wacht mag worden dat de donateurs deze avond iets goeds op muzikaal gebied ge boden zal worden. Het programma voor de pauze luidt: 1. Sons of The Brave, van T. Brigodt 2. De Ardennen, van Bisselink 3. Madeliefjes, van Bisselink. Na de pauze, waarin een verlotingge- houdcr zal worden, vervolgt Marijke met: 4. Onze Mars, van Corri, 5. Lustspiel, van Keler Béle, 6. Onze taptoe, van Bisselink. Om de donateurs een avond aan te bie der. die voor elk wat wils bevat, heeft het bestuur van Marijke zich van de medewer king verzekerd van het Duo Bosch uit Til burg, hier voor velen niet onbekend. De heer Bosch met zijn accordeonist zullen bij af wisseling het publiek vergasten op hun hu moristische schetsjes, enz., met muzikale omlijsting van de accordeonist. Wij verwachten dus met recht dat velen deze avond zullen gaan bijwonen, want zo- wei de door Marijke uit te voeren muziek nummers als het duo Bosch staat ons borg voor een mooie avond. Op vrijdag 29 nov. a.s. hoopt de heer A. Dees, AFSCHEID TE NEMEN als hoofd der school van C.V.O. te Sprang. Oud-leerlingen en belangstellenden zijn van harte welkom. De bijeenkomst heeft plaats in de zaal van de Christelijke Volksbond. Aanvang 7 uur. HET BESTUUR. Openbare vergadering van de raad der gemeente Waalwijk op donder dag 28 november 1957, om half acht ten gemeentehuize. Punten van behandeling: 1. Vaststelling van de notulen der openbare vergadering, gehouden op 31 oktober 1957. 2. Ingekomen stukken: a. Van de Ged. Staten: 1. Koninklijk goedgekeurd be sluit van 3 juli 1957 tot wijzi ging van de bouwverordening-; 2. Mededeling onthouding goed keuring aan het raadsbesluit van 6 juni 1957 tot aankoop van onroerend goed van P. M. Klerx. 3. Mededeling verdaging beslis sing omtrent de raadsbeslui ten van 5 juli 1957 tot ver koop van bouwterrein te Baardwijk aan J. Th. M. Geurtz en van 2 augustus '57 tot verkoop van bouwterrein aan de Kloosterweg aan A. Th. Schuwer, J. Schuwer en H. L. Pijpers. 3. Voorstel tot vaststelling der ver goeding ingevolge art. 73, 2e lid, der kleuter onderwijswet voor de bijzondere kleuterscholen over 1956. 4. Voorstel tot vaststelling der ver goeding ingevolge art. 101 der lager onderwijswet 1920 en art. 34 van het bestluit buitengewoon la ger onderwijs 1949, over 1955. 5. 6. Voorstel tot het verlenen der ge vraagde medewerking ingevolge art. 72 der lager onderwijswet 1920 voor de inrichting van een klasselokaal ten behoeve van de Christelijke school voor b.l.o. Voorstel tot het verlenen der ge vraagde medewerking ingevolge art. 72 der lager onderwijswet 1920 voor de aanschaffing van leermiddelen voor de r.k. jon- gens-ulo-school in de St. Anto- niusparochie. 7. Voorstel tot ruiling van grond in de Buitenpolder van Waalwijk. 8. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 30 december 1953 inzake onderhandse ver pachting van grond aan de Roes- telberg. 9. Voorstel tot het aangaan van 'n rekening-courant - overeenkomst voor 1958 met de Nederlandse Handel-Maatschappij 10. Voorstel tot vaststelling van het maximum-crediet in rekening courant met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten voor 1958. 11. Voorstel tot verhoging van het maximum-crediet in rekening courant met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten voor 1957. i 12. Voorstel tot wijziging van de wachtgeld- en pensioenregeling voor de wethouders. 13. Voorstel tot accoordverklaring met de door Ged. Staten voorge stelde looncompensatie voor de secretarissen, ontvangers en ambtenaren van de burgerlijke stand in verband met de huur verhoging per 1 augustus 1957. 14. Voorstel inzake de ontwerp-be- zoldigingsregelingen voor secre- tarissen en ontvangers per 1 sep tember 1956. 15. Voorstel tot wijziging van het algemeen ambtenarenreglement, de arbeidsovereenkomstenveror- dehing, de wachtgeldregeling en de uitkeringsverordening. 16. Voorstel inzake de kindertoela ge-regeling voor het gemeente- personeel. 17. Wijziging begroting 1957. ADMINISTRATIE Postbus 5555, Amsterdam Z. Tel. 020 - 732680. SECRETARIAAT tel. Nieuw Larenweg 24, Laren N.H., 02953 - 3929. Contactman voor de Pers: Jan Koomen, Roerstraat 73 II, Amsterdam. Contactman voor de Radio: C. Cabout, P. C. Hooftstraat 163, Amsterdam, tel. 721784. Prins Bernhard en de minister-president Dr. Drees hebben deze bijzondere culturele actie voor de radio met klem aanbevolen. CHR. PADVINDERSGROEP „JAN DE ROOIJ". Zaterdagavond vierde bovengenoemde Padvindersgroep met de ouders van de le den en de donateurs haar 10-jarig bestaan in de gymnastiekzaal van het Willem van Oranje-college te Waalwijk. Na de gebrui kelijke opening met vlaghijsen, padvinders- wet en gebed, kwamen eerst de Welpen met een spel, geinspireerd op het 10-jarig be staan. In aansluiting hierop werd Hopman de Vries op het toneel geroepen, samen met zijn vrouw, waar hen door een der Welpen in dichtvorm dank werd gebracht voor het werk voor de groep en hem een prachtige kampeerset werd aangeboden, terwijl mevrouw de Vries een broche kreeg. Na deze korte plechtigheid voerden de Verkenners het hoofdnummer van de avond op, nl. het blijspel. De Twee Egyptische Dieven, van Dr. P. H. Schröder. Dit gees tige spel vol verrassende vondsten ver plaatste de toeschouwers naar het hof van Pharao Rhampsinitos III van Egypte, die na een overwinning op zijn vijanden de krijgsbuit veilig wil stellen voor rovers en inbrekers en hiertoe in de tuin van zijn paleis een schatkamer laat bouwen met een geheime toegang. Het verhaal vertelt dan, hoe de schatten toch nog worden gestolen, hoe de dochter van de pharao haar hart verliest aan een der dieven en hoe tenslotte alles natuurlijk toch weer goed komt. Dit zware stuk, dat tjan de spelers hoge eisen stelde, werd in een vlot tempo ge speeld. Vooral prinses Neferteri wekt door verschijning en spel bewondering van het talrijke publiek. Een bijzonder woord van lof komt toe aan de decors en grimering. De Egyptische sfeer wérd bijzonder goed getroffen en de decors, gemaakt door de Voortrekkers getuigden van de goede smaak van de ontwerper. De voorzitter van de Groepscommissie, Drs. D. Schouten, sprak het slotwoord, waarin hij mededeling deed van het feit, OPENING WINKEL VAN P. v. d. MEL. Eerste zelfbedieningswinkel. J.l. donderdag had alhier de opening plaats van de geheel gemoderniseerde krui denierszaak van de heer P. v. d. Mei, wel ke winkel tevens de eerste zelfbedienings winkel in onze gemeente is. De fa. van der Mei, die dezer dagen het zilveren jubileum van de zaak herdacht, heeft met deze mo dernisering bewezen met zijn tijd mee te gaan en heeft thans een winkel gekregen die zeker e'en sieraad voor onze plaats ge worden is. De officiële opening had reeds woensdag middag plaats, waarbij een groot aantal le veranciers enz. tegenwoordig waren; de winkel had een feestelijk aanzien gekregen door de meer dan 30 bloemstukken die de heer v. d Mei mocht ontvangen. De winkel, die thans het gehele pand be slaat, ziet er keurig uit; op zeer oterzichte- lijke wijze zijn de vele artikelen die dhr. v. d. Mei voert, opgesteld en geven de ko- pers(sters) de gelegenheid m een prettige sfeer en op rustige wijze te winkelen, ter wijl zonodig ruimschoots hulp aanwezig is om de bezoekers bij hun keuze behulpzaam dat de groep nu zeer spoedig over een eigen Troephuis zal beschikken en de ouders en donateurs opwekte ook verder de Groep hun steun te blijven geven. Hierna werd de bijeenkomst op de ge bruikelijke wijze gesloten en kon de Jan de Rooij-groep terugzien op een bijzonder geslaagd verjaardagsfeest. UITVOERING FANFARECORPS „SIRENA". Dinsdag 26 en woensdag 27 november, telkens des avonds half 8, geeft het fanfare corps Sirena te Vrijhoeve-Capelle in de zaal van de heer H. van Veen, café 't Brug getje, zijn jaarlijkse uitvoering voor dona teurs (woensdagavond ook toegankelijk voor belangstellenden)Sirena verzorgd het mu zikale gedeelte van het programma en zal onder leiding van directeur L. v. d. Sanden een 5-tal nummers uitvoeren, n.l.: Saint Triphon, mars, van Arthur Neg. l'Amité, ouverture van O. Filfils. Winterfeesten, fantasie van G. Gadenne. De Postkoets, van Jos. Cleber, arr. P. Herthom, en Eendracht, mars van Joh. C. de Wit. Gezien dit programma, waarmede Sirena zich aan de bezoekers zal presenteren, waarvan we wel speciaal de aandacht mo gen vestigen op het mooie werk De Post koets, kan men er zeker van zijn dat ook dit deel van het programma bij de bezoe kers zeker in de smaak zal vallen. Onder leiding van de heer v. d. Sanden heeft Si rena de laatste jaren zich met toewijding aan de beoefening van de instrumentale muziek gewijd en Sirena heeft reeds meer malen getoond iets goeds te kunnen bren gen en „excelsior" te gaan. Het tweede deel van de avond wordt door de eigen toneelgroep verzorgd, die een spel vol spanning zal brengen in drie be drijven, n.l. „De Vluchtelinge" van C. v. d. Lingen. Ook op dit gebied heeft deze groep uit de vereniging reeds haar sporen verdient en denken de bezoekers van vorige avonden met genoegen hieraan terug. Zon der twijfel beloofd het ook nu weer een langstellenden. Ook worden oud-leerlingen van de cursussen te Sprang en andere j plaatsén verwacht. j Door een 12-tal personen zal het woord gevoerd worden, terwijl de heer Dees zelf na de pauze een afscheidswoord hoopt te spreken. In verband'met het afscheid van de heer Dees als hoofd der Chr. School wordt he den, maandagavond half 8, in een der lo kalen van de Chr. school een samenkomst gehouden voor oud-leerlingen, waartoe alle oudleerlingen worden uitgenodigd. FILMAVOND CHR. METAALBEDRIJFSBOND. Voor de leden met hunne dames van de afdelingen Waspik en Sprang-Capelle van de Chr. Metaalbedrijfsbond werd j.l. don derdagavond in de zaal van de Chr. Volks bond een filmavond belegd. Voor de pauze werd een film gedraaid, getiteld: Het gaat om 150 miljoen; deze film geeft een beeld over de ontwikkeling van de E.G.K.S. (de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, terwijl de bestuurder de heer J. Lanser een propagandistisch woord tot de aanwezigen richtte. Na de pauze kwam de hoofdfilm Tasch- ka kwam terug; een natuurfilm uit de vo gelwereld. met een leuk verhaal van een dierenvriend, die enige belagers van vo gels tot dierenvrienden wist te maken. Het was een mooie avond, waarvan de aanwezigen bijzonder hebben genoten. A.R. KIESVERENIGING. Vrijdagavond trad voor de A.R. Kiesver eniging alhier in het gebouw van de Chr. Volksbond als spreker op de Edelachtbare Heer J. Slot, burgemeester te Eethen, met het onderwerp: Om het behoud van de Chr. volksinvloed. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter der K.V. de heer, C. H. van Caem, die in zijn openingswoord de aanwezigen en in 't bijzonder de spre ker welkom heette en wees op het belang van de a.s. verkiezingen voor leden van de Prov. Staten en er zijn blijdschap over uit sprak dat de Prot. Chr. partijen daarbij met één gecombineerde lijst zullen uitko- men. Vervolgens verkreeg burgemeester Slot het woord, die in een keurig principieel be toog stilstond bij de wereldsituatie van he- den, waarin ons land slechts een onderge- yjERING 20-JARIG BESTAAN VAN DE schikte rol vervult waarbij hij constateerde j BqND yAN PLATTELANDSVROUWEN dat het rechtsgevoel op geen enkel gebied AFD. SPRANG-CAPELLE. bevredigd wordt. In verband met de snelle ontwikkeling van de techniek, speciaal de Russische, wees spr. er op dat alles gericht behoort te zijn op het heil van de mens en tot eer van- de Schepper; op de technische macht van de mens wijzende zei spr. dat dit alles wel eens beangstigd, maar spr. is meer dan over de spoetnick bang voor de hou ding van het Ned. volk, dat zich alleen bezig houdt met materialisme: brood en spelen. De schuld van het Calvinistische volksdeel, zegt spr., is, dat het de kern van de zaak niet meer voelt; zoekt eerst het Koninkrijk Gods en al het andere zal ons toegeworpen worden, zegt de H. Schrift. Spr. staat dan stil bij de vervlakking der grenzen op alle terrein en besluit zijn met aandacht gevolgde rede met de opwekking de beginselen der H. Schrift niet alleen te belijden, maar ook te beleven. Hierna werden de spreker verschillende voor het vele werk, dat zij voor de afdeling Sprang-Capelle hadden gedaan. Spr. ein digde haar woorden met de wens, dat men een zeer gezellige avond hou hebben. Hier na werd het bondslied gezongen. Hierna verkreeg mevr. Minnaard, secre taresse der vereniging, het woord om 't een en ander te vertellen van hetgeen in deze 20 jaren was voorgevallen in het leven der vereniging. Het gehele wel en wee dei ver eniging werd in dichtvorm door mevr. Min naard aan de vergadering voorgelegd, het geen een hele prestatie was. Het woord werd voorts gevoerd door de dames Verhoeven-Blankers en Maijers-van der Hoeven. Ook deze beide dames haal den enige herinneringen op uit het verre verleden der vereniging. Na al deze toespraken werd een speciaal voor deze avond geschreven feestlied ge zongen. Dit viel bij de dames zeer m de smaak. Vooral het refrein was zeer leuk. Hierna werd door mevr. van Vuuren- Kerst, namens de leden, aan het bestuur een cadeau overhandigd, n.l. een bondsvlag. Wij hebben een bondsorgaan en een bonds lied, aldus mevr. van Vuuren, zodat dit nu nog wordt aangevuld met de bondsvlag. Mevr. vertoonde daarna de door haar zelf gemaakte vlag, hetgeen werkelijk ien mooi kunststuk is en gaf de betekenis weer van de kleuren dezer vlad, n.l. groen, hetgeen hoopvol betekent en wit wat wijst op neu traal. Het embleem is van de A.C.WW., te zijn. Voor de vleeswaren is een intieme, lloal. u aparte afdeling ingericht; de firma is in al- terwijl het klaverblad wijst op de platte le kruidenierswaren, vleeswaren enz. speci aal ruim gesorteerd, zodat practisch nimmer „neen" verkocht zal behoeven te worden. De geheel moderne verbouwing werd uit gevoerd door de aannemers Geb:. Spie lings te Capelle; de winkelbetimmering werd verzorgd door de fa. Pierre van Wan- rooij te Kaatsheuvel, terwijl het geheel in keurige lichte tinten werd geschilderd door dhr. M. Hulst alhier. De in Bruinzeels Colivinyltegels uitge voerde vloerbedekking werd gelegd door dhr. van Schuppen alhier, welke bekleding echt warm aandoet. De winkel kreeg met TL-buizen een zee van licht en biedt zowel buiten voor de etalages als binnen een rus tig en keurig aanzien. De belangstelling bij de opening op don derdag was overweldigend sn we twijfelen er niet aan of deze nieuwe zaak, die een aanwinst voor de plaats genoemd mag wor den, zal zeker een goede toekomst bescho ren zijn. Donderdag j.l. vierde de afd. Sprang- Capelle van de Bond van Plattelandsvrou wen haar 20-jarig bestaan. Te ruim kwart voor acht opende Mej. Rijken deze feest- vergadering. Spr. heette alle dames harte lijk welkom op deze vergadering en memo reerde vele dingen uit het 20-jarig bestaan. Een bijzonder woord van welkom richtte spr. tot de afd. Meeuwen-Eethen die ge volg had gegeven aan de uitnodiging om deze vergadering mede te maken. Van de dames die de oprichting hadden medege maakt waren alleen aanwezig de dames mevr. Verhoeven-Blankers en mevr. Rijken- Rijken. De overige leden die destijds de vereniging mede hadden opgericht hadden bericht van verhindering gezonden. Ver volgens zette mej. Rijken het doel en stre ven van de Bond nader uiteen en bracht dank aan de oudste dames der vereniging landsgedachte. De kleuren op het schild zijn de nationale kleuren, n.l. rood-wit-blauw. De presidente verklaarde zeer verrast te zijn met dit cadeau. In de pauze die hierna volgde werd koffie met gebak rondgedeeld. Na de pauze verkreeg de vroegere secre taresse mevr. Waverijn het woord. Zij gaf een verslag van hetgeen de vereniging na de oorlog reeds had gedaan. Cursussen in koken, verstellen, stofversieren en blocn en schikken, fijne keuken werden georgani seerd. Diverse reisjes door geheel Neder land hebben wij als plattelandsvrouwen ge maakt. Wij willen, aldus mevr. Waverijn, èn als bestuur èn als leden blijven bouwen aan onze vereniging en voor ons dorp een zegen zijn. Mej. Rijken deelde nog mede, dat men op 3 dec. de St. Nicolaasavond zal houden Verder dat men op 12 dec. kerstversiering zal maken om op 17 dec. a.s. de Kerst avond te houden. Het verdere gedeelte van de avond werd gevuld met zang en voor dracht, terwijl nog felicitaties werden ge richt aan het adres der vereniging door me vrouw van Riel van de afd. Eethen. Tenslotte bracht Mej. Rijken dank aan allen die hebben bijgedragen tot het slagen van deze avond. INENTING TEGEN POKKEN. Op dinsdag 26 november a.s. zal er weer gelegenheid zijn tot het inenten tegen pok ken en wel van half drie tot 3 uur ten hui ze van Dr. Winterwerp en van kwart over 3 tot kwart voor 4 in het gebouw van de Chr. Volksbond te Sprang. WAT GEVONDEN EN VERLOREN WERD. Bij de rijkspolitie alhier zijn de navolgen de gevonden en verloren voorwerpen aan gegeven: Gevonden: een stuk leder; plastic re genmantel; bruin leren handschoen en een zwarte gebreide want. Verloren damespolshorloge met koord- bandje; wieldop van auto; portefeuille inh. div. bescheiden; bruin leren actetas m. inh.; blauwe jas; kinderschoentje; schooletui rn. inh.; 1 pr. dameshandschoenen; actetas inh. schoolbenodigdheden; zilv. armband voor polshorloge; boekentas met vissersbenodigd- helen; damesportemonnaie z. inh. Inlichtingen zijn te bekomen bij de Groepscommandant der Rijkspolitie, Hoofd straat 39, alhier. BESTRIJDING VAN RATTEN EN MUIZEN. Het is merkwaardig, dat het menselijk intellect, dat toch op sociaal-hygiënisch ge bied, waarlijk veel voortreffelijks tot stand bracht, zich nog steeds niet heeft weten te bevrijden van een plaag, die onze volksge zondheid voortdurend bedreigt en die onze nationale huishouding jaarlijks op rond 36.000.000 gulden komt te staan de rat ten- en muizenplaag. Ernstige gevaren dreigen overal daar, waar ratten en muizen als verspreiders van besmettelijke ziekten aanwezig zijn. Wat men tot dusverre ondernam, ook van hoger hand, ter verdelging van ratten en muizen, was zeker niet gering, maar toch nog niet voldoende. De strijd vereist grote omzichtigheid. Om werkelijk resultaat te bereiken, moet men nl. rekening houden met hun intelligentie. Het succes van de tot nu toe gebruike lijke bestrijdingsmiddelen hing af van het feit, of de dieren van deze snelwerkende giftstoffen, vermengd met lokaas, wilden eten. Hoewel het veelal is gelukt op deze wij ze een deel van een rattenkolonie te ver delgen, was de bestrijding lang niet af doende. Begrijpelijk dat door de industrie naarstig gezocht werd naar betere en lang zaam werkende middelen. In 1939 werd een stof ontdekt, welke de sleutel betekende voor de oplossing van dit vraagstuk. Na jarenlang onderzoek vond men een verbinding genaamd „coumachloor", die zich wel zeer goed leende voor de bestrij ding van ratten en muizen. Het is een verbinding met anti-bloed stollende werking, waarvan gedurende meerdere dagen een kleine hoeveelheid moet worden opgenomen. Als gevolg hiervan treedt een verande ring van het bloed op, waardoor het bloed door de wand van de bloedvaten in de lichaamsholte kan binnendringen met als gevolg een langzame maar zekere dood. Dit coumachloor is nu verwerkt in de rattenbestrijdingsmiddelen Tomorin-strooi- poeder en Tomorin-lokaas. De niet afdoende resultaten welke vroe ger met lokaas werden verkregen, waren aanleiding om behalve naar langzaamwer- kende giftstoffen eveneens te zoeken naar een andere bestrijdingsmethode. Toen bleek dat de levensgewoonten van ratten en muizen ook bestaan uit het zich schoonlikken, was het doel bereikt. Men strooit nu het strooipoeder op de looppa den, de dieren likken zich af en sterven onherroepelijk. In gevallen waar het Tomorin-strooi- poeder moeilijkheden geeft, kan men met evenveel succes van Toromin-lokaas ge bruik maken. Laten wij mogen besluiten, dat dank zij deze nieuwe vinding de strijd tegen rat en muis met succes kan worden voortgezet.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 9