Waalwijkse en Langstraatse Courani BINNEN- EN BUITENLANL ill INDONESIË Le vensschooi, aansluiting op het loven VAN LANSCHOT BANKBOEKJES VRIJDAG 13 DECEMBER 1957 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tieten Hoofdredacteur: JAN TIELBN Dit blad verschijnt 2 x per week 80e JAARGANG No. 94 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal f 2.86 3.10 franco p p. Advertentieprijs: 10 cent per mm. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL -ADRES: .ECHO" STICHTING „HULP AAN LANDGENOTEN IN INDONESIË" 's-Gravenhage. GIRO 308 zij worden onder toezicht van een notaris verloot onder alle klassen die mee deden. Welstand van de ouders, lig ging van de school in dorp of of stad en prestaties van de kin deren spelen dus geen enkele rol. 2. De prfjzen komen niet ten laste van de opbrengst, maar worden practisch vQor 100 beschikbaar gesteld door eni ge grote bedrijven, die niet op een andere wijze de Kinderpost zegelactie kunnen steunen. NEDERLANDS COMITÉ VOOR KINDERPOSTZEGELS. Op 15 oktober j.l. trok een le ger van meer dan 500.000 school kinderen er op uit om, ten be hoeve van de minderbedeelde kameraadjes, bestellingen op kinderpostzegels en prentbrief kaarten te verzamelen. Zij had den op allerlei manieren de wind tegen. Door de A-griep, die juist toen zijn hoogtepunt bereikte, waren d° gelederen van onze jeugdige medewerkers gedecimeerd in pommige plaatsen Waren zelfs alle scholen gesloten. Een verhoging van de postta- rieven per 1 november was al aangekondigd en mede daardoor gingen ook de prijzen van kin derpostzegels en prentbriefkaar ten omhoog. De berichten over bestedings beperking waren somberder dan ooit en vormden op zijn minst een welkome verontschuldiging voor hen die, zelfs „Voor het Kind", moeilijk de portcmonnaie kunnen openen. De puzzle-woede onttrok enige Ia januari gaat men starten. In verband met de reeds ver uitgewerkte plannen, om in januari van het komende jaar te beginnen met de eerste cursussen van de Katholieke Levensschool voor Waal wijk, is er de laatste tijd veel gesproken en geschreven over deze Levensschool. Gesproken is er door de leider van de Waalwijkse Levensschool, de heer Piet Broek uit Tilburg, met de ouders van een 70-tal jongens, die in aanmerking komen om deel te nemen aan de cursussen die de school geeft. In ons blad zijn er enkele artikelen aan gewijd, waarvan wij gaarne hopen, dat ze door ve len, vooral door de belanghebbenden, zijn gelezen. Maandagavond was er in De Gecroonde Leersse een con tactavond voor de ouders van 14- tot 17-jarige jongens, die de school eventueel zullen gaan bezoeken. Daar werd een gedeelte van het sch oolbestuur aan de aanwezigen voorgesteld en daarna werd aan de aanwezigen veel wetenswaardigs verteld over een levensschool. Dat deed de heer Duijs uit 's-Bosch die directeur is van de levens school in deze stad al meer dan vijf jaren en die dus uit zijn rijke ervaring heel veel aan de ouders van de Waalwijkse jongens kon vertellen. Ook kapelaan van Beers, die benoemd is tot aalmoezenier van de levens school en die ook blijkt enige ervaring te hebben op het gebied van levensscholen, sprak met de ouders. Of het er druk was, maandag avond in De Gecroonde Leersse Neen, helemaal niet. Uitermate weinig mensen waren er en een groot deel daarvan waren nog afgevaardigden van verschillen de standsorganisaties. Is de be langstelling voor de levensschool dan niet groot genoeg Jawel, de belangstelling voor de levens school is groot genoeg, dit is wel gebleken uit de gesprekken, die de leider heeft gehad mei al die ouders. Men was er vaak enthou siast over en dat behoeft geen verwondering. Veel ouders wa ren blij met dit bijzondere werk. U moet namelijk weten, dat het gaat over jongens van 14 tot 17 jaar, en dan speciaal die jongens die, nadat ze 14 jaar geworden zijn, recht naar de fabriek zijn gegaan. De moeilijkheden die deze knapen ondervinden, zijn ontzaglijk groot. Ja, iedere leef- Bmittvorming ook voor U.,.. eWC week aan het „vrije geld" en kostte ons bij voorbaat vele dui zenden klanten. Uit berichten die ons bereik ten, bleek al gauw dat de kinde ren dit keer hun bestellingen beslist niet cadeau kregen er moest hard worden gewerkt en veel worden gepraat om de ko pers te overtuigen. Het is daarom wel bijzonder verheugend dat, ondanks de te genslagen, de actie met succes werd bekroond. De schooljeugd bereikte, zij het met heel veel moeite, het peil van 1956 en kwam daar zelfs iets overheen! De ruim 18.000 klassen (van on geveer 7000 scholen) kunnen met voldoening op hun werk te rugzien. De Kinderpostzegelactie is hiermee nog niet afgelopen de verkoop gaat door tot 17 ja nuari a.s. en de zo belangrijke periode van de verzending van Kerst- en Nieuwjaarswensen gaat nu komen. Het ideaal is: op Kerst- en Nieuwjaarspost alléén kinderzegels. 1. De prijzen gaan niet naar de klassen die het meeste verkopen, tijd heeft zijn moeilijkheden en daar wordt vaak over gepraat, maar zijn moeilijker concreet voor te stellen dan die voor de jongens waarover wij het hier hebben. Iedere overgang is moei lijk,/d.w.z. iedere overgang heeft zijn minder eenvoudige kanten, maar wat dacht u van een over gang van de lagere school naar het bedrijfsleven Een schrillere tegenstelling bestaat amper. En die tegenstellingen toch zullen die jongens dienen te verwerken. Zeker, vele hebben dit gedaan, en zonder levensschool, maar dit houdt niet in, dat de jongens van nu het ook maar) zonder le*- vensschooi moeten doen. De te genstelling tussen de lagere school en het bedrijfsleven heett de heer Duijs maandagavond wel heel duidelijk geschilderd. Deheer Duijs heeft ook 't doel van de levensschool nog eens uiteengezet. Een opvoedende be geleiding wil de school zijn voor de jongens en men tracht dit te bereiken door cursorisch en sy stematisch aanvullend onder richt op een manier die men zich net breed genoeg kan voorstel len. De levensschool is geen „schoolse" school, geen afgeme ten lestijden dus voor een be paald vak, waarvan de meeste jongens al lang hun buik aan vol hebben. De leider moet „jon gen met de jongens" zijn, om sa men met hen de problemen die zich voordoen, te bespreken. De man die dit werk aanpakt, moet bovendien een persoonlijkheid zijn ten uitermate enthousias voor het werk. Aalmoezenier v. Beers vertel de goede verwachtingen te heb ben van de resultaten van de Waalwijkse levensschool, op de eerste plaats omdat hij de capa citeiten en 't enthousiasme ver klaarde te kennen van de heer Piet Broek, welke kennis hij had opgedaan in zijn vorige stand plaats. Hij zal zich bewust zijn van zijn zware taak, daar meen de aalmoezenier v. Beers zeker van te zijn. De taak van de aalmoezenier van de levensschool is ook een zeer bijzondere, een zeer eigene. De heer Duijs heeft daarover ook nog gesproken. Veel contact met de jongens, maar niet in ge plande godsdienstlessen. Ook weer aangepast aan de omstan digheden. Het is een prachtig werk, dat hier in Waalwijk ondernomen gaat worden. Iedereen is daar van overtuigd, ook de werkge vers, hetgeen bleek uit de woor den, die de voorzitter van het schoolbestuur, de heer Sjef de Kort jr., bij de aanvang van de bijeenkomst tot de aanwezigen richtte. De werkgever vormt ook een belangrijke exponent in heel het raderwerk van de levens school, want hjj zal zijn jonge arbeidskrachten wekelijks een halve dag moeten missen, opdat zij de cursus kunnen volgen. Over 't algemeen geeft de werk gever toestemming, terwijl dan bovendien het loon zal worden doorbetaald. Ook wij hebben goede ver wachtingen van de levensschool, zeer goede zelfs en wij baseren deze op het enthousiasme, dat we ontmoetten bij degenen die iets met de school te maken hebben of er in de toekomst iets mee te maken zullen krijgen: de leider, ht bestuur, de ouders en de werkgevers. De jongens, waar het nu om gaat zijn dunkt ons ook enthousiast te maken. En dan zullen de resultaten van al die bemoeiingen niet uitblijven. De jongens zullen er zeer meo gediend zijn en ook de gemeen schap. DE ECHO AAN HEI ZÜDM Regering en leger tegen communisti sche acties. Uit de stroom berichten, die de laatste dagen uit Indonesië worden gemeld, sprin gen drie elementen duidelijk naar voren de positie van de Nederlanders en het be raad, dat de Nederlandse regering voert over de in verband daarmee te nemen maatregelen bij een eventuele evacuatie, voorts de maatregelen, die de Indonesische regering neemt in verband met de Iran-ac- tie, die het uitgangspunt is geweest van de troebele stromingen welke zich vooral op Java doen gelden, en tenslotte de onder linge controverse tussen de Indonesische re gering en de Communistische vakbonden. En het is wel duidelijk, dat het laatste ele ment zozeer begint te overheerschen, dat men zich gaat afvragen, of de Indonesische regering zich wel zal kunnen staande hou den tegen de rode pogingen om de samen leving te ontwrichten en daardoor te trach ten geheel Indonesië onder de Communis tische vlag te krijgen. Intussen groeit de ongerustheid over de gebeurtenissen in Indonesië met het uur. De Amerikaanse regering heeft in Djakarta aangedrongen op matiging van het optreden tegen de Nederlanders. De ambassadeur van de V.S. in de Indonesische hoofdstad had een onderhoud met premier Djoeanda en minister Soebandrio. Engeland heeft te kennen gegeven, dat het de toestand van uur tot uur volgt en dat het bereid is hulp te bieden, in verband met de situatie der Nederlandse onderdanen. De Indonesische regering voelde er echter niet voor, zo n bemiddelingsaanbod te accepteren. Met de Sabena worden momenteel be sprekingen gevoerd over het inschakelen van deze maatschappij voor een luchtbrug tussen Djakarta en Singapore. Dan komen er berichten, dat talrijke fa brieken en kantoren door het personeel be zet zijn, dan verklaart een minister dat dit streng verboden is en alles door t leger wordt bewaakt, maar dat er Van overneming of naasting geen sprake is. Ondertussen is de evacuatie per vlieg tuig naar Singapore begonnen. Oost-Duitsland heeft piloten aangeboden ter vervanging der K.L.M.-mannen en de Arabische Liga zal zich achter Indonesië scharen; natuurlijk, dat zullen ook Rusland en z'n satelieten doen! - Dr. Drees heeft aan de minister-pre sident van Indonesië een telegram gezonden om z'n medewerking te verzoeken, de eva cuatie van Nederlanders uit Indonesië vlot te doen verlopen. - H. M.'s fregat Evertsen is dinsdag naar Nieuw-Guinea vertrokken. Donderdag zal deze oorlogsbodem gevolgd worden door de onderzeeboot-jager „Drenthe". - Van de K.P.M. zijn nu 30 schepen in veiligheid. K.P.M. EIST 117 MILJOEN VOOR SCHADE. De Koninklijke Pakketvaart Maatschappij heeft bij haar verzekeraars een belangrijke eis tot schadevergoeding ingediend, die een bedrag beloopt van 117 miljoen gulden. Deze eis is ingediend voor de 40 schepen van de K.P.M.die door de Indonesische regering in beslag zijn genomen. De Am sterdamse assuradeuren van de maatschap pij, hebben de verzekering van de gehele vloot van de maatschappij ondergebracht bij tientallen Nederlandse maatschappijen en voor een groot gedeelte ook in Engeland, onder meer een aantal Britse assurantie maatschappijen met bijkantoren in Neder land, alsmede de befaamde Engelse maat schappij Lloyds. KAMERLEDEN„DOORMAN" NAAR NIEUW-GUINEA"? Verschillende groeperingen in de Tweede Kamer zijn enigszins bezorgd over de ver dediging van Nieuw-Guinea. Hierbij wordt gedacht aan een wat verdere toekomst als Indonesië over -een betere vloot en gemo derniseerde luchtstrijdkrachten zal beschik ken. Die vernieuwing zou wel eens vlugger kunnen komen dan algemeen verwacht wordt. Vele Kamerleden vragen zich af of het niet efficiënter is het vliegkampschip „Karei Doorman" in de Nieuw-Guinese wa teren te stationeren. IKE NAAR PARIJS. President Eisenhower zal eind van deze week per vliegtuig naar Parijs vertrekken ter bijwoning van de NATO-conferentie. Dit is door het Witte Huis meegedeeld, nadat zes geneesheren de president hadden onderzocht en eensgezind hun toestemming voor de reis hadden gegeven. K.P.M.-SCHEPEN WEKEN UIT. De gebeurtenissen in de republiek zijn een weerspiegeling van de politieke chaos in dit land. Niet alleen de „officiële" ver klaringen spreken elkaar tegen, maar ook de feiten zijn met elkaar in tegenspraak. Terwijl alle cultuurondernemingen onder militair toezicht werden gesteld en ook de drie grote banken in Djakarta die „bescher ming" kregen, werden elders nog Neder landse bedrijven door het Indonesische per soneel overgenomen. Bovendien kregen de Nederlandse middenstanders in Medan (geen wèrklozen!) aanzegging, dat zij In donesië moeten verlaten. Niet minder dan twintig K.P.M.-sche pen hebben een toevlucht gezocht in Sin gapore. Zes andere schepen weken naar Penang (Malakka) uit, omdat de gezag voerders vreesden, dat bij aankomst in een Sumatraanse haven inbeslagneming zou volgen. MUNITIE-OPSLAGPLAATS NABIJ BANDUNG IN DE LUCHT GEVLOGEN. Een munitie-opslagplaats van het Indo nesische leger, nabij Bandung, is zondag avond in de lucht gevlogen, aldus meldt United Press. Na een geweldige explosie, die Bandung op zijn grondvesten deed tril len, volgden gedurende ruim twee en een half uur verscheidene kleinere explosies. De bevolking die woont in de buurt van de opslagplaats, welke als de grootste in Indonesië wordt beschouwd, vluchtte in paniek na de eerste ontploffing, aldus be richt Reuter. De hoofdwegen naar Ban dung waren onmiddellijk vol mensen. Volgens een correspondent van het Indo nesische persbureau P.I.A. gelooft men in bepaalde kringen, dat sabotage een moge lijke oorzaak is van de ramp, maar vol gens de officiële verklaring is „zonnehitte" de oorzaak. INDONESISCH GELD IN NEDERLAND ONDER CONTROLE. De Nederlandse regering heeft besloten in het financiële verkeer met Indonesië te rug te keren tot het systeem van de „bij zondere vergunningen" en het systeem van de algemene vergunningen, die tot nu toe gold, te verlaten. 'Het gevolg hiervan is dat voor beschikking van deviezen voor in gezetenen van Indonesië steeds een aparte vergunning nodig is. Het doel van deze maatregel is, snel te kunnen ingrijpen, als de ontwikkeling van de verhouding tussen Nederland en Indonesië dit noodzakelijk maakt. Normale transacties gaan gewoon door. 62 ARGENTIJNEN BIJ VLIEGRAMP GEDOOD. Tweeënzestig Argentijnen zijn om het leven gekomen bij het neerstorten van een lijn- vliegtuig in een hevige storm. Het toestel, een DC 4 van de „Aerolineas Argentinas" was op weg van Buenos Aires naar het wintersportcentrum San Carlos Bariloche, in het zuiden. Bij de plaats Bolivar, op 380 kilometer afstand van de hoofdstad, raakte het vliegtuig in een zware regenstorm, stortte neer en vloog in brand. Reddings ploegen hebben meegedeeld, dat alle 55 passagiers en de zeven leden van de be manning in de vlammen zijn omgekomen. BOUWRECORD IN OKTOBER. In oktober zijn, volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, 8,057 woningen opgeleverd. Hierin zijn 658 systeemwoningen begrepen. Het aantal in oktober gereed gekomen woningen is gro ter dan ooit in een oktobermaand is vol tooid. In oktober 1956 werd het tot nu toe hoogste aantal opgeleverde woningen ge noteerd, n.l. 7.105. In de eerste tien maanden van dit jaar werdwen 70.295 woningen voltooid, waar mede het tot nu toe hoogst behaalde jaar totaal (68.487 in 1954) ruimschoots is over schreden. Het aantal in de eerste tien maan den van 1957 gereed gekomen woningen is 17.666 hoger dan het hoogste aantal, dat ooit in diezelfde periode werd opgeleverd, tholieke leven van stad en land heeft inge nomen. De deken sprak over het intense ge loofsleven van Pater Brandsma, over zijn verbondenheid met Christus, wiens beeld hij in zich opnam en met wie hij in het lijden één wilde worden. De slotzitting van het proces ter zalig verklaring van prof. Titus Brandsma nam vervolgens een aanvang. De griffier over handigde de originele akten met een af schrift ervan aan de Bisschop. De promo tor fidei, Dr. Anacietus van Breda, ver klaarde dat hij geen bezwaar tegen de ak ten en het afschrift had. Hierop verklaarde de Bisschop, dat zowel het origineel als het afschrift authentiek waren. De bisschop be val dat het origineel gesloten bewaard zou worden in het archief van het bisdom en dat het afschrift aan de vice-postulator, Pa- :i 'iJ namelijk 53.629 in de eerste tien maanden ter Dr. A. Staring O.Carm. overhandigd van 1954. Gerekend tot en met oktober 1957 werden sedert de bevrijding 578.456 woningen gebouwd. In oktober 1957 werd begonnen met de bouw van 5.724 woningen (in oktober 1955 met 8.765). Tot en met oktober van dit jaar is een aanvang gemaakt met de bouw van 74.658 woningen, rond 4.250 meer dan in de overeenkomstige periode van 1956. 'S LANDS FINANCIËN. De belangrijkste - en meest verheugen de - wijziging op de weekstaat van de Ne derlandse Bank over de week per 9 decem ber, is de scherpe daling van de bankbil- jettencirculatie met niet minder dan 129 miljoen gulden, tot 3,981 miljoen gulden. Ook de ontwikkeling van de schatkist geeft reden tot tevredenheid. Het tegoed van het Rijk bij de bank is ondanks het feit dat alle voorschotten zijn afgelost, weer ge stegen tot 172 miljoen gulden. Belastingbe talingen na 1 december zullen hieraan niet vreemd zijn geweest. De goud- en deviezenreserve is met on geveer 57 miljoen toegenomen tot 3,743 miljoen gulden. Het dekkingspercentage onderging een lichte stijging van 66.21 tot 66.87 percent. DE WONINGBOUW. Ir. Witte, de katholieke bewindsman van Volkshuisvesting, werd dinsdag in de Twee de Kamer door afgevaardigden van bijna alle partijen hartelijk en royaal geluk ge wenst met het feit, dat dit jaar alle wo- ningbouw-records worden gebroken: 85.000 inplaats van de 75.000 die waren geraamd. De heren Toxopeus (van de liberale op positie) en Bommer (een bekend socialis tisch criticus) zongen de lofliederen uit vol le borst mee. De minister merkte beschei den op, dat het weer heeft meegewerkt Alle sprekers zagen ook wolken: de ka- pitaalschaarste, die de woningbouw be dreigt. Maar minister Witte zei optimis tisch: „Er is gerede hoop op een wijziging ten goede. De economische ondergrond wordt gezonder" Zijn partijgenoot Van zou worden, voor overbrenging naar de H. Congregatie der Riten te Rome, dat 't pro ces verder zal voeren. De Bisschop en de rechters droegen hier na de griffier op, akte van de zitting te maken en een beschrijving te geven van de stempels der leden van de rechtbank. Hier na verzegelde de secretaris van de Bisschop de verschillende processtukken met het stempel van de Bisschop. De stukken wer den in een foudraal gedaan en eveneens verzegeld. Daarmee was de slotzitting van de diocesane rechtbank voor de zaligver klaring van Prof. Titus Brandsma geëin digd. Mgr. Mutsaerts celebreerde tot slot van de plechtigheid een pontificaal Lof. wordt gezonder Zijn partijgenoot van ue puzzie-wueuv uniiiuiv ciusc Vliet (Katholieke Volkspartij) vond de uit- j honderdduizenden guldens per Leg een bedrag op zij uit Uw inkomen of uit een extraatje: dat is het begin van bezitsvorming. Maar houdt dat geld niet in huis! Onze bankboekjes zijn er juist voor om Uw geld veilig, zopder koersrisico en kos ten, te beleggen. En de hoge rente helpt 'mee meer bejit te vormen. Laat U zich eens - uitvoerig - voorlichten of vraag telefonisch, schriftelijk of aan onze kas, de folder „Bankboekjes" Bankrekening bankboekjes - beleggingsdepesite's reiedevieeen beleggingsvoorlichting - kluisinrichting. man en verkoop effecten >WWV L-Owvo I i7jr BANKIERS '•-Hort»f «nboicb, Hoge Steeewej U - 3Telefsv Eindhoven, Keizene1*®!1* Telefoon 7442* Tilburg, Stationsstraat 17. (toekomstig adres). LB. 103 VIJFTIEN DODEN BIJ TREINRAMP IN ITALIË. De sneltrein Milaan - Rome is maandag avond nabij Codogno, 65 kilometer ten zuidoosten van Milaan, ingereden op een vrachtauto en ontspoord. Uit de ravage van de moderne elektrische trein, heeft men vijftien lijken geborgen. Er zijn vijftig ge wonden. Volgens de politie schijnt de zware vrachtauto gevangen te hebben gezeten tussen de gesloten bomen van een over weg. KONINGIN MET OUDSTE TWEE TWEE PRINSESSEN NAAR LONDEN. H. M. de Koningin en de prinsessen Beatrix en Irene zullen tegen het einde van de volgende week naar Londen gaan ter bijwoning van het huwelijk van Ann Abel Smith, de kleindochter van prinses Alice. De bruid verbleef in de oorlogsjaren in Canada, waar haar grootvader, nu wijlen de graaf van Athlone, gouverneur-generaal was. Daar hebben de prinsessen haar leren kennen. Prinses Irene zal bij het huwelijk, dat zaterdag 14 december wordt voltrokken, bruidsmeisje zijn. De Koningin en de prin sessen, die in Londen in Kensington Palace zullen logeren, zullen maandag 16 decem ber naar Nederland terugkeren. spraak wat optimistisch en vroeg maatre gelen om de particuliere woningbouw veilig te stellen. (Volkskr.) PLECHTIGE SLOTZITTING IN ZALIGVERKLARINGSPROCES VAN PROF. TITUS BRANDSMA. In de parochiekerk der Paters Carmelie- ten te Nijmegen is zondagavond de plech tige slotzitting gehouden van het diocesaan proces ter zaligverklaring van Pater Titus Brandsma O.Carm. De plechtigheid stond onder voorzitterschap van mgr. W. Mut saerts, bisschop van Den Bosch en president van de kerkelijke rechtbank, welke het pro ces heeft gevoerd. De slotzitting werd onder anderen bijge woond door de talrijke getuigen uit het proces en zeer vele belangstellenden van or den en congregaties, door de katholieke wethouders van Nijmegen, door curatoren en hoogleraren van de Nijmeegse Universi teit en door de priors van verscheidene conventen van de Carmelieten. Na het Veni Creator smeekte de Bis schop in een oratie de zegen van de H. Geest over het welslagen van de zitting af. De deken van Nijmegen, Mgr. C. van Dijck, hield hierna een predikatie. Mgr. Van Dijck, die oud-leerling is van Pater Brandsma als hoogleraar aan de Katholieke universiteit, schilderde diens levensbeeld en de plaats welke Pater Brandsma in het ka- HUREN VAN KANTEN BRUIDSTOILETTEN Compleet: f 55.- GROTE DAMESHOEDEN van f3.- tot f 6.-- Tevent grote collectie GELEGENHEIDSKLEDING VOOR HEREN, compleet f 21.- BOSSCHE KLEDING-SERVICE - De enige SPECIAALZAAK veor DEN BOSCH en omstreken - VUGHTERSTRAAT 205 (Na 7 uur - Sumatrastraat 10 - Telefoon 4162) Telefoon 6385 DEN BOSCH

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 5