ssCBTTwirs .9® k» BRIL Waalwijkse en Langstraatse Courant Cp&mce,&tQ\aad W&a&wyk I iit tie Langstraat een Drviu van rfryrnTWTT Drunen Elshout Vlijmen MAANDAG 23 DECEMBER 1957 80e JAARGANG No. 97 Abonnement: Agenda en Prae-adviezen Haarsteeg ALLEEN OM DE „SERVICE" ALI Brillenspecialist VAN MAAREN NIET DUURDER MaaR.. WèL SECUURDER! Sprang Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO WHEÏ ZUIDEN 22 cent per week per kwartaal f 2.tS 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: „ECHO" BALAVOND. Blijkens de in ons blad voorkomende ad vertentie zal tweede kerstdag in de zaal van café Elshout het jaarlijkse Kerstbal worden gehouden. RUILVERKAVELING om de basis van het kleinbouwbedrijf te verstevigen. Op een vrijdagavond gehouden vergade ring voor de ruilverkaveling, wees tot slot van deze bespreking de heer Kamp uit- drukkelijk op het doel van de ruilverkave ling in de Oostelijke Langstraat, n.l. de basis van het kleinbouwbedrijf in deze streek te verstevigen. Dit naar aanleiding van een vraag of met de ruilverkaveling het niet zo zou worden, dat de kleine boer zou worden weggesaneerd en de grote boer steviger en beter zou komen te zitten. De heer Kamp wees aan de hand van feiten de fouten in het boerenbedrijf in onze streek aan. In de laatste 6 jaren zijn 60 kleine boe renbedrijven verdwenen, omdat zij niet meer rendabel waren. Vanaf 1930 waren het er pl.m. 100, waarop het versnelde tempo dui delijk op de voorgrond treed. Het onrendabel zijn ligt aldus spreker voor een groot gedeelte in de onproduc tieve arbeid, waartoe de boer door oneco nomische bedrijfsindeling gedwongen is. Wanneer men wil beweren dat door de ruilverkaveling de kleine boer in dehoek gedrukt zou kunnen worden, dan stelde de heer Kamp daar tegenover dat juist de ruil- verkaveling voor de kleine boerenbedrijven in onze streek de enige uitweg kon zijn voor het voortbestaan van de boeren- en tuinders stand. 80 immers van de boeren en tuin ders in onze streek is kleinbedrijf. Waar in het verleden alles gedaan is om de boeren stand in onze streek onder gunstige om standigheden te laten werken en hun bedrijf te voeren en spr. wees hier op datgene wat in coöperatief verband reeds was bereikt en men toch nog niet de sterke en gezonde basis voor het boerenbedrijf had weten te leggen, wees spr. naar het middel der ruil verkaveling en streekverbetering om de boeren en tuindersstand in onze streken ge zond te maken. Met klem betoogde de heer Kamp ook de voorlichtende taak van de organisatie op dit punt. Het is niet, aldus spreker, de over heid of de organisatie die besluit of men verkaveld, maar de boer zelf, nadat hij des kundig voorgelicht is over datgene wat te gebeuren staat en zich een duidelijk oor deel kan vormen. Op deze avond werden enorm veel vra gen gesteld, welke allen door de heer de Pfeifer van de cultuurtechnische dienst werden beantwoord. Uit de antwoorden bleek dat de kosten per ha in onze streek op pl.m. f 800 tot f 1200 kunnen liggen. In het gehele ge bied van de Oostelijke Langstraat zal men op grote schaal boerderijverplaatsing plaats vinden. Gepland is voor het gehele gebied pl m 20 boerderijen. In het gebied ligt thans 125 km verharde en 180 km onver harde weg. Door het economischer leggen van wegen en percelen, zal mogelijk de 5 welke normaal voor wegen en waterlopen moet worden afgetrokken, minder zijn als 5 Gesproken werd deze avond ook over de positie van de Waterschappen. Het instel len van een waterschap voor het gehele ge bied wordt door de Cultuurtechnische dienst aanbevolen. Besproken werd ook de ver houding van pachtheer en pachter, de wa terbeheersing in het gebied en tal van an dere punten welke betrekking hebben op de ruilverkaveling. De stemming voor de ruilverkaveling zal vermoedelijk plaats vin den in het najaar van 1958. In januari zal nogmaals een voorlichtingsvergadering wor den gehouden. KINDERMIDDAG. Op de feestdag van Onnozele Kinderen op 28 december, organiseert het R.K. Vrou wengilde een kindermiddag in de Hoge Bra ken. Kinderen van leden hebben vrije toe gang en andere tegen entree. Er komt deze middag een kinder-cabaret. JAARVERGADERING WIT GELE KRUIS. Volgend jaar een Wijkgebouw Het Wit-Gele Kruis afd. Drunen hield zondag na de Hoogmis in Hotel Royal haar algemene jaarvergadering. Op deze vergadering deed de voorzitter Notaris Schreurs enkele mededelingen aan&a«*>ie het Wijkgebouw, voor welke bguw. reei«4«nkele jaren plannen bestaan. A w' ww ftp voor dit gebouw bij hAilIISff «■y rrièn hseft goede ver- "wSSKungen dat dit spoedig zal worden goedgekeurd. Gezien de noodzakehjkhetd van een wijkgebouw voor Drunen en El - verwacht worden dat de over- zullen worden het werk van het Wit-Gele Kruis en de be tekenis van deze vereniging voor de ge meenschap. Er zijn o.a. van de KAV verzoeken bin nengekomen om de contributie in verschil lende termijnen te innen. De voorzitter deelde hierover mede dat zodra een exploi tatiebegroting van het wijkgebouw bekend is. er vermoedelijk wel een contributiever hoging zal moeten komen. Het bestuur over weegt om dan middelen te vinden om deze contributie dan in termijnen te innen. DEMONSTRATIE SLOTENREINIGEN. In het kader van het streekverbeterings- plan zal de gehele week onder Eishout een demonstratie worden gegeven met een slo- tenreinigingsmachine. DE KNECHT VAN TWEE MEESTERS. Een kostelijk stuk voortreffelijk gespeeld. Bij de officiële opening van de Hoge Braken, een bijzonder fraaie toneelzaal in Drunen, voerde gisteravond onder regie van Jo van Erp een Drunense Toneelgroep op: De Knecht van twee Meesters, een kostelijk blijspel van Carlo Goldoni. Moch ten velen reeds verrukt zijn over de zeer de accomodatie die ze biedt, TONEELUITVOERING. Door de toneelclub van de R.K.J.B. zal onder regie van de heer C. Klijn, de tech nische adviseur van de afdeling, met twee de kerstdag een opvoering gegeven worden van het toneelspel „Hof Tenhoven". Aan vang 7 uur. Zondag 29 dec. komt de to neelclub van Baardwijk, die zullen bren gen „De Boemerang". NACHTMISSEN. Op eerste kerstdag zullen er twee z.g. nachtmissen opgedragen worden. De eerste om 3 uur, de tweede om 5 uur, telkens één H. Mis. Om 7 uur en om half tien zullen er telkens drie H. Missen worden opgedragen. CABARET. Zaterdag 28 dec. op het feest van de Onnozele Kinderen, zal voor de kinderen van de leden van het R.K. Vrouwengilde door het cabaret-varietégezelschap Het Mas ker een jeugdprogramma gebracht worden, onder het motto: Rang, die zit. Vrijkaarten zijn af te halen bij de dames bestuursleden. De resterende plaatsen zullen worden ver kocht voor de schoolgaande jeugd van niet- leden. TAFELTENNIS. Het eerste team van de Smashers ver loor van K.A.J. uit Eindhoven met 4-6. Smashers 4 speelde gelijk tegen Jeep 2 fraaie zaal en ue stwmuuou» v..- oiuaojicio -t >ycc,uo j~er - toen eindeüjk na vele openingspeechjes en J ujt Vught. Het damesteam verloor van J.C. dankwoorden 't doek openging en naarmate y. 4 uit Vught met 4-6. De wedstrijd van hout mag Vaïfe secretaris de heer M. van Huiten bracht zijn jaarverslag uit. Waar het voor de heer van Huiten het 25ste jaarverslag was, de heer van Huiten is reeds meer dan 25 jaar secretaris, bracht de voorzitter op zeer bijzondere wijze dank voor het werk dat de secretaris steeds heeft verricht op .een zo voortreffelijke wijze. Uit het jaar verslag bleek o.a.: Hef ledental steeg met 47 tot 767..Het aantal huisbezoeken en verpleging was 3613. Het consultatiebureau voor zuigelin gen gaf ruim 900 consulten. Voor de TBC-bestrijding waren 14 ge zinnen ingeschreven met 17 patiënten. Nieuw ingeschreven waren er vier. Het aantal huisbezoeken was hier 290. Voor de kinderhygiëne was het aantal ■huisbezoeken 1080. Propaganda-bezoeken 170. Door de kraamzorg werd in ge vallen volledige hulp geboden. Voor het wijkgebouw werd door het bestuur een vijftal nieuwe wijkgebouwen be zichtigd en aan de architect opdracht gege ven voor een ontwerp, wat inmiddels ge reed is gkomen. Het financieel verslag sloot met een ba tig saldo van f 1043.29. Bij de rondvraag kwam nog ter sprake het ia bredere kring bekendheid geven aan het spel zich verder ontwikkelde, was iedereen enthousiast over datgene wat ge boden werd. De Knecht van twee Meesters, is een kostelijk en charmant blijspel, spannend, geestig en dank zij de fraaie costuums, ook deze avond, een lust voor het oog. Bijzonder fijn tekent het de karakters die van Truffaldina de knecht van Pantolone de vrek van Dottore, de pratende dokter van Silvio de onstuimige minnaar. De rol van Truffaldino de knecht werd door A. Robben zeer goed gespeeld, zoals wij dit trouwens van hem gewend zijn. Ook de andere rollen, zoals o.a. die van Bea trice Smeraldina - Pantolone - Dottore waren voortreffelijk. Dit zonder andere te kort te doen. Men was op elkaar ingespeeld en iedere scène kwam volledig te zijn recht. Decor was sober maar stijlvol, costuums een lust voor het oog. Bijzoader kostelijk wa- ren de scènes tussen Truffaldina en Sme- Een verademing een dergelijke avond te mogen meemaken.. Het stuk werd gebracht onder auspiciën van de Kulturele Kring en het betreft een kulturele manifestatie van de gehele Drunense gemeenschap bij de opening van De Hoge Braken. Bij deze officiële opening voerde de Hoogeerw. heer Deken Rooyackers, als voorzitter van de Stichting Cultureel Maat schappelijk Centrum het woordSpreker bracht in herinnering het werk dat er aan voorafgegaan is, om deze zaal tot stand te brengen, als gebouw waarvan zowel de jeugd als wel de ouderen nut van zouden kunnen hebben. Speciaal dankte Deken Rooyackers de R.K. Jeugdcentrale, die het initiatief levendig hield, het gemeentebe stuur voor de steun en bijzonder de heer van Gooi onder wiens leiding de verbou wing tot stand kwam en de fa. Gebr. de Wit, die het werk uitvoerde. Deken Rooyackers sprak de hoop uit dat het leven van die verenigingen die op sociaal maatschappelijk en cultureel terrein werkzaam zijn, in dit gebouw bijzonder zou mogen groeien. Burgemeester Snels, die ook het woord voerde, verheugde zich er over, dat de enorme groei der gemeente, vooral na de oorlog heeft ondergaan, ook het sociaal maatschappelijke en culturele leven gelijke tred houden. Een speciale verdienste noem de burgemeester Snels het, dat dit alles bereikt werd door onderlinge samenwer king en dat alles de eebte Drunense stem pel blijft houden. Het woord werd ook nog gevoerd door de voorzitter van de R.K. Jeugdcentrale de heer L. Th. van Drunen. De R.K. Jeugd centrale heeft dit gebouw o.a. in exploita tie gekregen. De heer van Drunen sprak zijn dank uit namens de jeugd voor het tot stand komen van dit gebouw. Vanavond een heropvoering van :De Knecht van twee Meesters, eveneens in de zaal de Hoge Braken. BIJENHOUDEN MET SUCCES. Dit was de titel van de donderdagavond door de bijeenhoudersvereniging St. Am- brosius vertoonde film, met als spreker de heer Evers. Bij afwezigheid van de voorzitter opende de heer Pelders de bijeenkomst, om het woord te geven aan de spreker van de avond. Waren de aanwezigen grotendeels ingewijden in het vak, niettemin boeide het betoog van de heer Ever door de humoris tisch getinte verteltrant. Spreker ging uit van de stelling, dat er voor bijenhouders ho ning te winnen moet zijn bij een juiste be drijfsvoering, i.e. de Aalster-methode. Wat deze methode precies inhield werd volko men duidelijk, niet in het minst door de mooie kleurenfilm, die deze methode tot leidraad diende. Na de 45 minuten film be antwoordde de heer Evers nog diverse vra gen, daarbij de aanwezigen, ook de oude ren, opwekkend de dit seizoen te houden cursus door de heer de Groot, bijeenteelt- onderwijzer te Waalwijk, te volgen. Na het dankwoord van de heer Pelders werd deze zeer interessante avond besloten men het vaststellen van de tijd voor de the oretische en practische cursus. Belangstel lenden zouden we willen adviseren eens te gaan praten met het bestuur. Het houden van bijen blijft even fascinerend als leer zaam. het eerste team contra KAJ had veel be langstelling en men heeft genoten van ver schillende mooie partijen. A. Willems en H. Willems wisten ieder twee partijen te win nen, terwijl J. v. d. Hoven noch tegen de gebrs. van den Hout, noch tegen Pudelho tot winst kon komen. Jammer was het wel dat aan de Smashers een gelijk spel ontging doordat in de derde game van het dubbel spel het laatste puntje werd gemaakt door een netbal, waardoor deze game met 21 - 19 verloren ging. AGENDA. Tweede Kerstdag uitvoering Hof Tenho ven. Zaterdag competitie tafeltennis. Zondag uitvoering Baardwijks toneel. Repetitie fanfare. Film: De beproeving van de Nacht. Zondag 22 december werd in het Patronaat een film vertoond over „De beproeving van de Nacht"; deze boeiende en interessante film over het leven der missionarissen in Afri ka, trok flinke belangstelling. 's Middags om half 2 voor de meis jes en om half 4 voor de jongens van de school werd een prachtige GEMEENTERAADS VERGADERING. Openbare vergadering van de raad der gemeente Waalwijk op vrijdag 27 december 1957, des avonds om half 8 ten gemeentehuize. Punten van behandeling: 1. Vaststelling van de notulen der openbare vergadering, gehouden 28 november 1957. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot vaststelling in ont werp van een partieel uitbrei dingsplan voor het gebied ten oosten van de Kloosterweg. 4. Voorstel tot wijziging van 't aan nemingscontract betreffende de continubouw Brabant II. 5. Voorstel tot wijziging van de da gen en de plaats der te houden markten. 6. Benoeming van een leerkracht aan de openbare school. 7. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 29 december '55 tot aankoop van grond in de Bui tenpolder van Waalwijk. 8. Voorstel tot aankoop van grond ten oosten van de haven. 9. Voorstel tot aankoop van grond ten noorden van de Winterdijk. 10. Voorstel tot verkoop van een woningwetwoning aan de Bea- trixstraat. 11. Voorstel tot verkoop van bouw terrein aan de Kloosterweg. 12. Aanbieding gemeente- en be- drijfsbegrotingen voor 1958 en benoeming van een commissie van onderzoek. 13. Voorstel tot het aanvragen van een subjectieve verhoging van de uitkering uit het gemeente fonds voor 1958. 14. Voorstel tot verhoging van het crediet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten voor januari 1958. 15. Benoeming leden van commis- siën enz. wegens periodieke af treding per 1 januari 1958. 16. Voorstel tot verhoging van het presentiegeld voor het bijwonen der vergaderingen van de raad. 17. Wij ziging begroting 1957. Prae-advies: OnderwerpMarkt. Op 1 april 1954 werd door de raad besloten tot instelling van twee film s/ertoond. Telkens was de zaafte»» markt jn per maand, te houden ep VOETBAL RKDVC I - Virtus I, 1 - 2. Tegen Virtus uit Zevenbergen wist DVC deze middag geen overwinning te behalen. Het was Virtus die na 5 min. spelen reeds met een goed doelpunt de leiding nam. Het duurde 25 min. eer DVC het antwoord wist te geven. Wij zagen aan beide zijden goed opgezette aanvallen. De rust kwam met 1 - 1Na de rust ziet men een slecht 1 spelend DVC en het is dan ook voorname lijk aan de doelman te danken dat de ne derlaag tot 2 - 1 beperkt bleef. overvol en de kinderen waren ten zeerste voldaan. Biljarten. ONA—'t Hoekje 4r-8 J. v. LiemptJos Keetels 2864 H. MusetA. de Groot 6959 Jo EoschJ. v. Asseldonk 4852 W. de WijsJ. de Gouw Sr. 5964 C. v. Helvoort-J. de Gouw Jr. 6549 C. v. LiemptM. Achten 4269 Hoogste serie: C. v. Heivoort 17 caramboles. Biljart-, barak- en kegelconcours. De buurtvereniging „Onze Drie kleur" organiseerde een biljart-, ba rak- en kegelconcours. Zaterdag 21 december werd dit geopend en zal duren tot 5 januari. Hieraan zijn prachtige prijzen verbonden. De le prijs voor alle drie wedstrijden zal bestaan uit een zij spek en de twee de prijs een vet konijn. Naast deze prachtige prijzen zondags een extra dagprijs voor de dames. Zaterdag 21 en zondag 22 december bestond er grote animo. Biljart-wedstrijd. De biljartwedstrijd, georganiseerd door de biljartvereniging ,,het Over schotje", heeft grote belangstelling gehad. Er werd 10 van rood ge speeld; de twee hoogste partijen van elke deelnemer telde. De stand is thans: G. Broeren 17 pnt., J. de Laat 16 pnt., Toon de Laat 16 pnt., A. v. d. Griendt 16 pnt. Iedere zondag een verrassings- en een attractieprijs, zijnde een haas. Revue-avond. Zaterdag 21 en zondag 22 decem ber gaf 't Kruisbooggezelschap Wil lem Teil in café Oremans, met me dewerking van 't cabaretgezelschap „The Blue Stars" uit Rosmalen een revue. Beide avonden was de zaal tjokvol toen de voorzitter, de heer H. v. Vugt, de aanwezigen verwel komde en dank bracht voor de steun dit jaar wederom ondervonden. Hij kondigde het revue-gezelschap aan en was er van overtuigd dat „The Blue Stars" de aanwezigen enkele uren aangenaam zouden bezig hou den met muziek, zang en voordracht. Hierin hebben de „The Blue Stars" niet gefaald en de aanwezigen wa ren zeer tevreden over het gebode- ne.Vooral het nummer van de Zin gende Boertjes oogstte veel bijval. Het was een geslaagde avond. UITVOERING. Zoals jaarlijks gebruikelijk is verzorgt de mannenzangvereniging Vriendenkring met de Kerstdagen een zang, operette en toneel avond voor donateurs, honoraire leden en verdere belangstellenden. Dit jaar zal een zangavond worden geboden, waaraan naast het Haarsteegse dames- en kinderkoor eveneens medewerking zal worden verleend door Vlijmens Mannen- en Dameskoor. Deze zangavond zal plaats hebben op 2e Kerstdag in café M. Achten. BILJARTEN. In de afgelopen week speelde de in café W. v. d. Loo gevestigde biljartclub D.E.S. voor de competitie van de KNBB een wed strijd tegen de Engel I uit Vught. De vier DES-spelers waren weer goed op dreef en behaalden door elkaar een gemiddelde van de tweede en vierde donderdag zulks inplaats van de tot dan toe ge houden wordende maandmarkt. Dit besluit werd goedgekeurd bij be sluit der gedeputeerde staten van Noord-Brabant van 12 mei 1954. Kort daarop, n.l. bij besluit van de raad van 31 maart 1955, werd bo vendien ingesteld een maandelijkse „avondmarkt", te houden op de eer ste vrijdag van iedere maand. Aan dit besluit werd goedkeuring ver leend bij besluit der gedeputeerde staten van Noord-Brabant van 18 mei 1955. Deze markten worden gehouden op het Raadhuisplein, 't Marktplein en het aansluitende gedeelte van de Stationsstraat. De bestaande gang van zaken no pen B. en W. andermaal aan de raad de aandacht te vragen voor 't markt wezen in deze gemeente. Aanleiding daartoe waren opmer kingen uit de kringen zowel van de marktkooplieden als van de markt- bezoekers, welke opmerkingen neer komen op de volgende bezwaren te gen de bestaande toestand: a. Tegen de dagen van de markt: 1. Het ontbreken van regelmaat in de dagen, waarop de markt wordt gehouden. Tussen de 2de en 4de donderdag van de maand liggen nu eens twee weken, dan weer vier weken tussenruimte. Vooral in de maanden november en december moet in verband met feestdagen gewisseld worden. 2. Door instelling van de vrijdag- avondmarkt is de belangstelling van het publiek en van de markt kooplieden voor de donderdagse markten sterk teruggelopen. Er zijn donderdagen, waarop een honderdtal kramen niet meer be zet zijn. 3. In andere Noordbrabantse ge meenten worden nogal markten op donderdag gehouden, n.l. te Hilvarenbeek (des voormiddags), te Oisterwijk (des middags), te Heusden en Veghel (eenmaal per maand) en te Goirle (elke week). Bij afnemende drukte te Waal wijk zullen de kooplieden aan die markten de voorkeur gaan geven. Tegen de vrijdagavondmarkt be staan niet zoveel bezwaren; alleen in de maanden november en decem ber zijn er afwijkingen in de dagen. b. Tegen de plaats van de markt: T. De autobusdiensten van de BBA kunnen van de halteplaats op het Raadhuisplein geen gebruik ma ken. Dit schept moeilijkheden van organisatorische aard voor de B.B.A. Bovendien zijn de passa giers van buiten veelal onbekend met de veranderde halteplaatsen. Deze bezwaren worden nog gro ter door de onregelmatigheid in de dagen waarop de markt wordt gehouden; de ene week een don derdag, de andere week een vrij dag. 2. Het gehele centrum van de ge meente, vanaf de Markt tot de Mr. v. Coothstraat, de Bernhard- straat en de Wilhelminastraat wordt van alle verkeer afgeslo ten. 3. In het centrum is op marktdagen geen voldoende parkeerplaats voor auto's, omdat het Marktplein niet beschikbaar is. 4. Door het vroegtijdig oprichten van de kramen worden de Markt en het Raadhuisplein gedurende te lange tijd geblokkeerd. De geschetste omstandigheden heb ben B. en W. aanleiding gegeven zich te beraden over de mogelijk heid, de bestaande markten om te zetten in een wekelijkse vrijdag avondmarkt en tevens van de ver plaatsing der markten naar 't Vre- desplein. Bij het hierover gepleegde overleg met de organisaties van marktkoop lieden en met de kramenverhuur- ders is gebleken, dat bij de laatstge noemden het denkbeeld" van een we kelijkse vrijdagavondmarkt instem ming vond. De organisaties van marktkooplieden gaven als hun mening te kennen, dat een weke lijkse vrijdagavondmarkt - de groot te der gemeente in aanmerking ge nomen - vooralsnog geen levensvat baarheid zou hebben. Een zekere re gelmatigheid in de dagen, waarop markt wordt gehouden, achtten zij echter van groot belang. Vandaar, dat door hen werd geadviseerd, met betrekking tot de omzetting van marktdagen eerst een voorzichtig begin te maken en te beginnen met een vrijdagavondmarkt om de 14 dagen In Noord-Brabant wordt thans op vrijdag markt gehouden te Geertrui- denberg en te Stratum (des mid dags) en te Breda, Tilburg, Eindho ven en St. Oedenrode (des voormid dags), eindigende te 13.00 uur). De in deze gemeenten op vrijdag ge houden wordende markten kunnen derhalve geen practisch beletsel vormen. Het verplaatsen van de markt is een aangelegenheid, waarvan 't wel slagen tevoren niet te voorspellen valt. De organisaties van markt kooplieden hebben uiteraard bezwa ren tegen verplaatsing: het element van onzekerheid houdt voor de be trokkenen een risico in. De ervarin gen in andere gemeenten met het verplaatsen van de markt zijn ver schillend. Het Vredesplein heeft in ieder geval het voordeel, dat het mede in het centrum der gemeente gelegen is. De verkeersmoeilijkheden bij hand having van de huidige plaats van de markt zijn zo ernstig, dat in ieder geval een proef genomen dient te worden met verplaatsing naar het Vredesplein. Slaagt de proef niet, dan moeten de markten wederom teruggebracht worden naar 't Raad huisplein en de Markt met alle daar aan verbonden bezwaren. In verband met het vorenstaande stellen B. en W. voor: 1. in te trekken met ingang van 1 april 1948 de vorenbedoelde be sluiten van de raad van 1 april '54 en 31 maart 1955; 2. in te stellen een veertiendaagse markt, te houden op vrijdag van 16..00 tot 20.00 uur, te houden op het Vredesplein, voor het eerst op vrijdag 11 april 1958 (vrijdag 4 april 1958 is goede vrijdag). Het betreffende ontwerpbesluit bie den B. en W. de raad ter vaststel ling aan. Dit voorstel houdt derhalve in, dat, bij niet-slagen van de proef inzake het verplaatsen der markten naar het Vredesplein, B. en W. in de maand mei 1958 een voorstel zullen doen tot wijziging van de plaats, waar de markt wordt gehouden. Wij hebben geen gelegenheid meer breed voerig bij dit onderwerp stil te staan, maar zouden toch we! een paar opmerkingen wil len stellen. le. Ware het niet wenselijker een proef te nemen met één avondmarkt en èèn dag- markt, als drie markten te veel blijkt; een dagmarkt is toch aantrekkelijk voor degenen die 's avonds niet weg kunnen, maar vooral voor bezoekers van buiten, 't Is alles gauw afgeschaft, veranderd en met traditie gebro ken, maar niet zo makkelijk hersteld. 2e. Als de omstandigheden het wense lijk achten ook de markt te verplaatsen, die toch vrijwel geheel op markt- en raadhuis plein wordt gehouden en slechts tweemaal in de maand hinder veroorzaakt, mag men daarbij toch wel eens overwegen of het in 't algemeen belang is, het centrum der ge meente alweer minder attractief te maken voor inwoner en bezoeker. Dit trekt op deze wijze steeds minder be langstelling, zeker ten nadele van 't vertier in de gemeente en van de daar gevestigde winkels, café's enz. RED. Prae-advies: Benoeming leden van commissies, enz. Door de raad zal met ingang van 1 januari 1958 wegens periodieke af treding weer een aantal leden moe ten worden benoemd van commis sies en instellingen van weldadig heid Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs: Aftredende leden: A. Dercksen en H. van de Veen. B. en W. bevelen aan: 1. A. Dercksen, H. van de Veen; 2. L. v. Campen, C. W. Wachtels van den Berg. Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs: Aftredend lid: A. Th. M. Spie- rings. B. en W. bevelen aan: 1. A. Th. Spierings 2. Dr. A. W. A. Bos. 2. 3. 4. R.K. Burgerlijk Gasthuis: Aftredend gasthuismeester: J. Timmermans. Het bestuur draagt voor: 1. J. Timmermans 2. J. A. F. de Kort. Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg: Aftredend lid van het bestuur: W. J. van der Mee. B. en W. dragen voor: 1. W. J. van der Mee 2. Th. Vissers. Presentiegeld raad en raadscommissiën. Voorgesteld wordt het presentie geld voor raadsvergaderingen te brengen van 7.50 op 10.en voor commissie-vergaderingen op 5.te laten. Markt 32 Nw. Gmnekenstr. 23 Alle kortingen worden direct afgetrokken DEN BOSCH TILBURG BREDA Vughterstr. 25 ruim 9. Zij wonnen op overtuigende wijze met 8-0. De uitslag was als volgt DES - Engel I K. v. d. Loo - G. Bevers 220 - 45 J. v. Bokhoven-F. Maas 160- 77 A. Treuren P. v. Mierlo 150 64 P. v. d. Loo - K. van Rooij 120 - 46 De helft van de competitie is nu voorbij. DES heeft 9 wedstrijden gespeeld en 7 ge wonnen; doordat er 2 werden verloren staat DES op de ranglijst op de 2e plaats, achter Limburgia I uit Den Bosch. ONDERLINGE BILJARTCOMPETITIE. De onderlinge biljartcompetitie werd in de afgelopen week voortgezet met de wed strijd ONA - 't Hoekje. De uitslag was ONA-'t Hoekje J. van Liempde - J. Keetels 28 - 64 H. Musch-A.de Groot 69—59 J. Bosch - J. v. Asseldonk 48-52 W. de Wijs - J. de Gouw sr. 59 - 64 C. v. Helvoirt - J. de Gouw jr. 65 - 49 C. v. Liempde - M. Achten 42 - 69 Uitslag 8-4 voor 't Hoekje. Hoogste se rie C. van Helvoirt 17 car. De stand is thans als volgt: 't Hoekje 4 2 2 0 6 Juliana 3 1 2 0-4 Avanti 3 0 2 1 2 ANO 4 10 3 2 De eerste uitslagen van het in café J. Siegers gaande zijnde biljart-, barak- en vo- gelpik-concours waren als volgt: Biljart: 1 H. Kivits; 2 J. Kuis. Barak 1 H. Theunissen, 2 J. Siegers. Vogelpik 1 J. Theunissen, 2 J. Kuis. Voorts werd gespeeld tegen de club van v. Baardwijk vit Nieuwkuijk. De uitstee was: Biljart: C. v. Delft; Barak: C. v. Delft; Vogelpik: J. Theunissen. Donderdagavond werd gespeeld tegen DVK uit café W. Reuser; de uitslag hier van was: Biljart Ad. v. Helvoirt; Barak: J. v. d. Brandt; Vogelpik: M. Reuser. BEROEP AANGENOMEN. Candidaat W. G. van der Meulen te Am sterdam heeft het beroep naar de Geref. Kerk alhier aangenomen. GESLAAGD. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaag de dezer dagen voor het Candidaatsexamen Theologie de Heer J. C. de Bie, alhier. KERKDIENSTEN 25 december (le Kerstdag) Ned. Herv. Kerk 9.30 uur Ds. P. J. Bos 2.30 uur Weled. Heer Begeer, Tilburg. Geref. Kerk 9.30 uur Ds. A. Brouwer, Rotterdam. 3 uur Ds. G. Torenbeek, Vrijh.-CapeUe. 26 december (2e Kerstdag) Ned. Herv. Kerk I 9.30 uur Candidaat Tiggelaar, Kampen. KERSTWIJDINGSDIENST. 5 Onder het motto „Komt, laten wij aan bidden", werd j.l. zaterdagavond, uitgaande van de Geref. jeugdbeweging, in het Geref. i Kerkgebouw alhier, een Kerstzangdienst ge- houden, die onder leiding stond van de voorzitter van de jeugdvereniging de heer S. de Hoop. Het kerkgebouw was goed be zet. Het programma, dat veel samenzang bevatte, wérd vlot en ktftrrfg afgewerkt. De

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1