VROOM DREESMANN BINNEN- EN BUITENLAND SPEELAUTOMATEN VERDWIJNEN GESNEDEN BROOD J. VAN BLADEL K.A B. en K.V.P, sluiten akkoord DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 23 DECEMBER 1957 DEN BOSCH TILBURG - HELMOND ALLEEN GELDIG nrAAnfijilüO' «iv*ÊÊvAn *1 H M O1^ bestellingen worden hierop DINSDAG 24 DEC. deze week op niet aangenomen. GEMEENTERAAD VLIJMEN Baad drong aan op spoedige realisering van sportcomplex Uit Loon op Zands verleden NEDERLAND BOUWT VLIEGDEKSCHIP. i Mooie kwaliteit badstof bandages, A nu extra voordelig, 3 stuks I Damesjarretelles, met prima rek en plastic houders; dus geen ladders meer in de A 15 kousen, per 2 paar 1 Voor Uw Kersttafel. Jacquard damast ta fellaken, zowel voor normale grote tafels, als voor uittrektafels. Modern dessin, prima kwaliteit. 156 x 240 10.75.156 x 200 r 25 8.90, 130x160 3 Prachtige kwaliteit witte nylon cloquet- te; geschikt voor blou ses. lingerie enz. Breed 90 cm. Normale waar de 3.90 p. mtr., A 75 thans S Ontbijtlaken, om te borduren, met smal- zoom. In mooie kwali teit handwerklinnen. Nieuwe kruis- en steel- steekpatronen. y| 90 130 x 160 cm. *T Kerstset, bestaande uit: Kersttafellaken. 125 x 150. 6 servetten, 6 druppelvangers. 1 Kerstloper, 2 rode en 2 witte Kerstklokjes. Van prima papier, met aardige Kerstmotieven bedrukt Strijken is overbodig bij een no-iron over hemd. Modern gesne den. vaste boord en 2 mouwlengten. Kleuren superwhite en grijs. Dit overhemd van prima popeline, is ver krijgbaar in de maten 36-44 voor KT Schitterende partij damespantoffels, In fluweel, corduroy, peau de pêche, enz.; met en zonder vacht, ook met persianer in zet. Diverse kleuren, maten 36-42, ^495 thans voor 3 Voor de komende feest dagen. Prima zuivere eau de Cologne, 90%. Onze bekende kwali teit. nu extra voorde lig (s.v.p. ledig flesje meebrengen), A 10 per 100 gram I Fijngeweven enkalon dameskousen, met slanke hiel en ladder-' stop In teen en boord. In diverse modetinten, 30 denier Vruchtengries, vol heerlijk fruit, 39' 250 gram Modena, heerlijke vruchtenwijn. per fles 7 plus statie 1§g JH SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHS Sterke plastic pon cho; naden zijn hoog frequent gelast; ideaal voor ons regenachtig klimaat, vooral handig op de fiets. In zakje (verkoop yj 75 Sportafdeling) T" Gezellig schemer lampje, met zwarte aardewerk voet en plastic 25 cm. kap, keuze uit 3 mooie des sins. Compleet 65 gemonteerd Jm Onder voorzitterschap van loco-burge meester Berkelmans kwam de raad der ge meente Vlijmen vrijdagavond in openbare vergadering bijeen. De 18 punten tellende agenda werd in een vlot tempo afgewerkt. De raad besloot allereerst tot toekenning van een vergoe ding ex art. 13 der l.o.-wet 1920 aan een ingezetene der gemeente, wiens kind een school voor b.l.o. te Den Bosch bezoekt. Een wijziging van de Algemene Politie verordening inzake speelautomaten werd door de raad zonder hoofddelijke stemming goedgekeurd. Deze goedkeuring houdt te vens in, dat de speelautomaten in Vlijmen zullen worden opgeheven. De heer Vorsten- bosch wees in dit verband op één geval in de gemeente, waar de kastelein niet hoger laat spelen dan f 1.- Voor een dergelijk geval betreurde spr. de wijziging. De heer Dekkers informeerde naar de gang van za ken in andere gemeenten. De voorzitter betoogde, dat in vele ge meenten het gebruik van speelautomaten is verboden. Ook in de gemeente Vlijmen zijn vele gevallen van misbruik geconsta teerd, zodat het beter is dat aan deze speel- vorm een einde wordt gemaakt. Voor de verlichting van een 3-tal stra ten in het uitbreidingsplan De Vliedberg voteerde de raad een bedrag van f 12.282. Een voorstel tot het aangaan van een tweetal rekening-courant-overeenkomsten voor het jaar 1948, te weten met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten tot een maxi mum bedrag van f 100.000 en met de Boe renleenbank te Vlijmen tot een maximum bedrag van f 50.000, werd door de raad goedgekeurd. Tevens besloot de raad tot machtiging van het college van B. en W. tot het sluiten van kasgeldleningen en re kening-courant-overeenkomsten tot 1 april 1958 tot een maximum bedrag van f 1.500.000.- voor de financiering van aangegane kapitaalsobjecten. Vastgesteld werden de inbrengbalans per 1 jan. 1957 van het gemeentelijk grondbe zit en de begroting van dit bedrijf over het jaar 1957. Goedgekeurd werd de rekening van de instelling voor maatschappelijke zorg over het jaar 1955 en voorlopig vastgesteld werden de rekeningen over dat jaar van het woningbedrijf, het gasbedrijf en de ge meente. Aan de minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie zal worden verzocht de algemene uitkering uit het gemeentefonds van f 40.56 te brengen op f 43.45 per in woner met ingang van 1958. In het uitbreidingsplan De Vliedberg zullen een 3-tal perceeltjes worden aange kocht, in eigendom behorende aan de Er ven A. F. Jansen. Het pand Heistraat 6 met bijbehorende grond zal voor een bedrag van f 1800. - worden aangekocht van G. A. van Stokkum. Een tweetal raadsbeslui ten inzake de verkoop van grond aan W. Schoonen, C. v. d. Heuvel en Th. v. d. Lee werden op voorstel van B. en W. inge trokken. De heer Vorstenbosch wees er ech ter op, dat de heer Scheij, aan wie de heer Schoonen het kooprecht had overgedaan, nooit iets van de gemeente heeft mogen vernemen. Het gaat dus niet aan, aldus spr., om betrokkene thans van zijn recht vervallen te verklaren, omdat hij niet bin nen de gestelde termijn heeft gebouwd. Op voorstel van de voorzitter werd besloten op het eerste geval terug te komen voor een pader onderzoek. Aan de Gebr. G. de Bonth zal een strookje grond ter breedte van ca. 1 m wor den verkocht ten behoeve van de bouw van een dubbel woonhuis. Aan de Gebr. G. de Bonth en aan de N.V. Waterleiding Mij. „Oost-Brabant" te Den Bosch zal een gedeelte van het aan het openbaar verkeer onttrokken gedeelte van de Peperstraat worden verpacht. De heer A. van Oijen is bereid gevonden om ten behoeve van trottoiraanleg langs de Akker aldaar een strookje grond te ver kopen voor de prijs van f 1- Wegens periodieke aftreding van de heer F. G. van Oijen als lid van het bestuur van de gemeentelijke instelling voor maatschap pelijke zorg moest een nieuw bestuurslid worden gekozen. Uit een door B. en W. ge dane voordracht, bestaande uit het aftre dende lid en de heer J. van Bokhoven uit Haarsteeg, werd de heer van Oijen met meerderheid van stemmen gekozen. Na de behandeling van de agenda deelde de voorzitter mee, dat men na lang zoeken erin geslaagd is om de brandweerwagen vorstvrij gestald te krijgen in Den Bosch. De neveltankwagen zal in Vlijmen blijven. Bij brand zal, zo nodig, assistentie worden verleend door de Bossche brandweer, die daarbij echter geen gebruik zal maken van de in den Bosch gestalde Vlijmense brand weerwagen. In de rondvraag brak de heer Wijkmans een lans voor een kerstgratificatie voor het gemeentepersoneel. Vlijmen is in dat op zicht ver achter bij andere gemeenten, waar deze gratificatie reeds lang bestaat. De voorzitter deelde mee, dat het college van B. en W. nader zullen bezien en, in dien mogelijk, tot het verlenen van een kerstgratificatie zal overgaan. De heer van Overdijk drong aan op een betere accomodatie van het voetbalveld van de Vlijmense Boys. Het veld is niet alleen bijzonder slecht, maar ook de afrastering lijkt nergens op. Onlangs heeft een sup porter van een bezoekende vereniging 7 winkelhaken in zijn broek gehaald tenge volge van de prikkeldraadafrastering. Spr. noemt deze toestand meer dan ergerlijk. De heer Wijkmans wees op het sport veldcomplex ter grootte van 8V2 ha in het uitbreidingsplan De Vliedberg, dat al zo lang in de pen is. Spr. wil wel graag weten hoe het daarmee staat. Ook de heer Vor stenbosch wijst op de slechte toestand van het veld en dringt aan op het beschikbaar stellen van oefenvelden. De heer v. d. Mee- rendonk betoogt, dat de realisering van een sportveldencomplex in De Vliedberg een kostbare aangelegenheid gaat worden, wanneer daar eerst allemaal zwarte grond opgebracht moet worden. Hij meent, dat bij het wieltje achter Oremans 6 7 bunder grond beschikbaar is, die zich uitstekend voor de aanleg van sportvelden leent. De heer Dekkers wijst er op, dat daar maar ca. 2V2 bunder beschikbaar is, hetgeen te weinig is voor het bedoelde complex. Ove rigens meent spr., dat de gemeente niet te overhaast te werk moet gaan. Het is zaak deze aangelegenheid grondig te bekijken, want het belangrijkste is niet dat er iets komt, maar dat er iets goeds komt. Spr. meent dat men zich niet door hoge kosten mag laten afschrikken. De voorzitter antwoordde, dat men zich uitvoerig over de situering van het project, waarvan de tekeningen eerst dezer dagen zijn gereed gekomen, zal laten voorlichten en dat deze aangelegenheid in de volgende raadsvergadering nader zal worden bespro ken. DE „SCHUIL" OF SCHUURKERK VAN VENLOON. Het jaar 1648 mag dan al beschouwd worden als een mijlpaal in de geschiede nis der Nederlanden, voor Ven-Loon op 't sant verloopt het zonder wereldschokkende gebeurtenissen, hoewel in steeds stijgende spanning. Pastoor Dr. van Kessel, die sedert 1627 de Loonse parochie bestuurde, zat niet stil en trachte voor de bui binnen te zijn. Van de schone vredesverwachtingen komt echter niet veel binnen, dat hadden de in woners al wel enkele jaren ondervonden. In dorpen gelijk Loon echter, waar het ge zag van de pastoor reeds zovele eeuwen gevestigd is, zal de geus niet veel stuk ma ken. Reeds op 11 juni hadden de schouten der vier Brabantse kwartieren van de Staten van Holland een bevelschrift ontvangen waarbij hen werd bevolen „de heropening van de Roomsche kerken, en de hervatting van de paapse afgoderij niet te dulden", alsof het placaat van 13 maart 1631, dat op 20 juni 1634 nog eens was herhaald, door de Meierijenaars stipt was opgevolgd. En dan verschijnt op 16 juni 1648 het be ruchte placaat „waerbij alle geestelcke personen in Brabant, Vlaenderen ende an dere plaatsen onder het gebied van Haer Hoogmogenden gelast werden te vertrek ken, mitsgaders haeren dienst verboden" (Gr. PI. I deel 257 no. 8). Toch had men in Loon de bovengenoem de placaten niet ongelezen terzijde gelegd, want reeds op 15 mei 1634 had de pastoor met de schepenen van Venloon, Dirck Raes- zoon v. Grevenbrouck, Gijsbert Claes Beu nen, den secretaris der heerlijkheid Dirk Coemans een acte doen opmaken waarin opgenomen „Inventaris van de ornamenten, toebehorende der kercke van St. Jans Bap tist van Venloon, gemaeckt ten verseucke van mijn Edele ende Welgebeiren heers Engelbert van Immerselle, boschgraaf van Aelst, baenderheere tot Boekhoven, heere tot Loon Wommelegem, Haveluy etc., mits gaders ter instantie van den pastoor ende kerkmeesters der voirschreven kercke int bijwez&i. ende ten overstaen van schepenen van Venloon, dese ondertekent hebbende, waer inne onder andere eyek geschreven staen seeckers ornamenten competerende seeckere Aultaren inder selver kercke ge- fundeert". Kopieën van deze inventarisaties zijn nog in ons bezit en het blijkt hieruit wel dat de kerk van een en ander rijkelijk was voor zien. Alle maatregelen waren dus genomen. De Loonse kerkschatten konden niet meer in geuzenhanden vallen en een knap man die ze zou te voorschijn halen „uit der kercke disten, die tot seckerheyt ende conservatie van der selve ornamenten op den castele" werd bewaard, ook al was dan bij placata afgekondigd „dat als infame personen ende daerenboven als kerkrovers souden worden gestraft, die bevonden werden kerkelijcke ornamenten te hebben achtergehouden", Gr. pl. Ie deel fol. 1478 no. 6. Uit het laatste blijkt o.i. wel dat pastoor van Kessel in 1634 zijn kerk had doen ont ruimen. Waarschijnlijk heeft hijzelf kort daarna enigen tijd doorgebracht op het kasteel, waar hij de gastvrijheid genoot van Graaf Dirck van Immerseel, die de bijzon dere bescherming genoot van de Infante van Spanje, zowel als van de Prins van Oranje, die op 22 juni 1625 enige tijd op het kasteel verbleef en er een sauvegarde tekende (ter plaatse nog aanwezig) waar door het kasteel van inkwartiering bij het doortrekken van Staatse troepen was be vrijd. Toen dan ook in de jaren 1636 en '37 verreweg de meeste pastoors uit de Meierij moesten vluchten, bleef pastoor van Kessel op zijn post en las met verlof van Bisschop Ophovius, zowel voor de kasteel bewoners, als de bewoners uit de yerre omtrek de H. Mis in de slotkapel. In mei 1640 bewoont de pastoor, be schermd door een sauvegarde, hem door Prins Frederik Hendrik verstrekt in zijn pastorie (welk huis nog bestaat), en ge bruikte waarschijnlijk wederom het kerk gebouw. Voor wat de kloostergoederen onder Loon aangaat, hierop werd door de Staten reeds de hand gelegd in 1642 (de Bernse hoeven, de Mariëndaal en Egmond aan de Loonsedijk, de goederen van 't Godshuis van Postel, zowel op de Molenstraat als in de Klokkenberg. Het was ook rond deze tijd dat aan een der twee kapelaans een boete werd opge legd wegens het houden van godsdienst oefeningen tot een bedrag van 100 gulden, terwijl aan de katholieken van ons dorp een bedrag van 3000 gulden werd opge legd. Een en ander zal er wel toe hebben bijgedragen dat het kerkgebouw definitief werd verlaten, en de oude brouwerij van het kasteel als schuilkerk werd ingericht. Hier immers waren onze voorouders ge heel vrij, en al was het een weinig onbe holpen, men kon er toch ongestoord de H.H. geheimen vieren. Vanaf 1648 tot 1823 heeft de schuurkerk achter het Loon se kasteel als zodanig dienst gedaan. Tot 1944 bleef het gebouw in stand, toen het door oorlogsgeweld werd vernield. Behalve enkele foto's, enige rekeningen van reparaties aan het gebouw verricht tussen 1713 en 1800, een tweetal graduaals eenmaal bij het zingen der H. Mis ter plaatse in gebruik, een bewijs van betaald collatraal aan de Staten van Holland en een bewijs van betaald admissiegeld (waar door de pastoor weer een jaar mocht ker ken) is ons van deze historische plaats niets meer overgebleven. Een nieuwgebouwd tuinhuisje ter plaatse houdt nog de gedach te levendig aan de tijd der schuurkerken. Loonopzand. P. A. v. B. NATO-CONFERENTIE. Ook met het grootste optimisme kan men niet zeggen, dat de topconferentie van de NATO het succes is geworden, dat de organisatoren ervan hadden verwacht. Dit blijkt wel uit het slotcommuniqué, dat even woordenrijk als vaag is op vele essentiële punten. Het communiqué wordt voorafge gaan door een inleiding, die als een nieuw Handvest geldt, ter herziening van het oude van acht jaar geleden. Hierin wordt dui delijk gemaakt, dat de landen van de NA TO zullen voortgaan een krachtiger defen sie op te bouwen. Het bondgenootschap zal nog nauwer en krachtiger worden gemaakt. HONGERSNOOD DREIGT IN INDONESIË. In het Indonesische parlement is vrijdag de alarmklok geluid over de kritieke voedselsituatie in het gehele land. Het nationa listische parlementslid mevrouw •fc verlicht het werk van de huis moeders blijft langer vers, dank zij spe. ciale verpakking Neem voor de a,s. een proef bij feestdagen eens Brood- en Banketbakkerij Baardwijksestraat 40 - Waalwijk Soemari diende een door ver scheidene medeleden gesteunde motie in, waarin „dringende maatregelen gevraagd worden om hongersnood te voorkomen. In de motie wordt gewaarschuwd, dat de rijstvoorraden 't laagste niveau bereikt hebben. Het kabi net werd voorgehouden, dat in januari de rijstvoorraden op het platteland geheel uitgeput zul len zijn en dat de prijs van dit volksvoedsel thans reeds boven de draagkracht van de gewone man ligt. De motie vraagt de on middellijke benoeming van een minister voor de rijstvoorzie- ning. Tegelijkertijd hebben de communistische „Sobsi" en de vakbond van havenarbeiders van de regering een verscherping van het toezicht op de verkoop en produktie van rijst en de streng- instellingen aan haar oud-advi seur de bisschopsstaf te schen ken. „Wij komen dus slechts een belofte inlossen", aldus de heer Jos Zegers, voorzitter van de NCB. TWEE OUDE DAMES DOOD GEVONDEN. In het benedenhuis van de Kievitstraat 8 te Utrecht zijn woensdagavond door de po litie de twee lijken gevonden van de twee bewoonsters, die waarschijnlijk al bijna twee weken geleden zijn overleden. Alhoewel het onderzoek nog gaande is, staat wel vast, dat het hier geen geweldda dige door betreft. De bewoonsters waren twee schoonzusters, de 70-jarige weduwe J. J. B. en een 69-jarige mej. J. M. G. Een van de dames was in nachtgewaad dood naast haar bed liggend en de andere, eveneens overleden, doch gekleed in een klein keldertje gevonden. Het onderzoek van de dokter van de G. G. D. wees uit, dat de oudste was overle den door een hartverlamming en de andere evenmin een gewelddadige dood heeft ge had. Deze laatste was lichamelijk zeer ge brekkig en geheel afhankelijk van haar schoonzuster. De conclusie van de politie is, ste maatregelen tegen hamste raars en speculanten gevraagd. De afgelopen dagen zijn de rijstprijzen tot ongekende hoog te gestegen. Zij liggen thans, wer boven de koopkracht der arbei ders, die voor een groot deel thans zonder werk zijn als ge volg van de ontwrichting van 't scheepvaartverkeer en het stil leggen der werkzaamheden van de "meeste Nederlandse firma's, die door de regering zijn overge nomen. De opstandige militaire gezaghebbers in Zuid- en Mid- den-Sumatra gaan op eigen ge legenheid rijst betrekken uit j Singapore in ruil daarvoor zul- j len zij rubber exporteren. De scheepswerf Verolme heeft van Brazilfë opdracht gekregen tot het bouwen van een vlieg- dekschip en vier tankschepen, j De vier tankers, elk van 33.000 ton, worden in 1957-1959 en het i vliegdekschip (30.000 ton) in 1960 afgeleverd. WERELD-MISSIEZONDAG BRACHT 700.000 OP. De directeur van, het Nationaal Bureau der Pauselijke Missiege nootschappen te Den Haag, mgr. H. J. van Hussen, heeft meege deeld dat de wereld-missiedag, die; zondag 20 oktober gehouden is, aan collectegelden, giften van particulieren en bijdragen van kloosters, instituten en andere instellingen, tot nu toe een be drag van 743.782.82 heeft op gebracht. Dat is 76 procent meer dan 't vorig jaar. Aangezien de kosten van voorbereiding en af werking hoogstens 5 procent bedragen, is een bedrag van ruim 700.000 ter beschikking van de missies in de onderontwikkelde gebieden gesteld. KROMSTAF VOOR MGR. BEKKERS VAN N.C.B. Ontwerp van Niel Steenbergen. Een der hoogtepunten op de NCB-vergadering van donderdag was de aanbieding van de bis schopsstaf aan Mgr. W. M.' Bek. kers, de bisschop-coadjutor van Den Bosch, maar voor de boe ren en tuinders van de NCB, „on ze vroegere adviseur". Na de benoeming van Mgr Bekkers tot bisschop-coadjutor besloten NCB en economische dat na het overlijden van de oudste, de an dere zich niet heeft weten te verplaatsen en van gebrek is omgekomen. De post en de stapel kranten in de gang bevestigen 't ver moeden dat de schoonzuster reeds geruime tijd geleden zou zijn overleden, want de oudste van de kranten was van 5 dec. BOER REDT PILOOT UIT BRANDEND VLIEGTUIG. Een Harvard lesmachine van de basis Gilze Rijen, bestuurd door de sergeant leerling-vlieger H. Biesbroek uit Haarlem, is door nog onbekende oorzaak ten noorden van Zaltbommel op een stalen hoogspanningsmast gedo ken. De machine vloog in brand en sloeg op een stuk bouwland over de kop, waarbij een der vleugels afbrak. De gewonde pi loot, bekneld in de verwoeste cocpit, kon door toegesnelde om wonenden nog juist op tijd be vrijd worden. De brfandweer van Zaltbommel slaafde er in het vuur te doven vóór het de ruïne van de Harvard geheel verteerd had. Op de vrijdagavond gehouden ka derbijeenkomst van de K.A.B. is, naar men mag hopen, voorgoed een einde gekomen aan de controverse welke er sinds de laatste gemeente raadsverkiezingen bestond tussen de plaatselijke afdelingen van K.A.B. en K.V.P. Zoals bekend, was 't ver breken van de samenwerking tussen K.A.B. en K.V.P. destijds het gevolg van het feit, dat de K.A.B. zich, naar evenredigheid van de bevol kingsgroeperingen in de gemeente, bij de vertegenwoordiging in de ge meenteraad ten achter gesteld zag bij de andere organisaties. Onlangs zijn beide partijen rond de tafel gaan zitten en uit deze be sprekingen resulteerde een voor bei de partijen bevredigende oplossing. Verwacht mag worden dat de KAB via het uit te brengen politiek ad vies, 5 zetels in de nieuwe gemeen teraad zal krijgen. Op de kaderbijeenkomst van za ken gaf de voorzitter van de K.A.B., de heer C. v. Mosselveld, een duide lijke uiteenzetting van de stand van zaken, waarbij hij vooral het oog ge richt hield op de toekomst. Aan de wrijving tussen beide partijen rond de laatste gemeenteraadsverkiezin gen, wilde hij maar het liefst voor bijgaan. Veel aandacht wijdde spr. aan het teleurstellende feit, dat de plaatselijke K.V.P. onder de werk nemers slechts 1300 leden telt, het geen nog geen 20 percent is. Aan de contributie kan het niet liggen, zo zei de voorzitter, want deze is de laagste van alle politieke partijen. Hij zag het als een belangrijke taak van de K.A.B. om het aantal K.V.P.- leden onder deze belangrijke bevol kingsgroepering zo hoog mogelijk op te voeren. Sprekend over de a.s. ge meenteraadsverkiezingen zei spr., dat zowel het hoofdbestuur van de K.A.B. als het plaatselijk bestuur van mening waren, dat 't geen aan beveling verdiende ditmaal met een eigen lijst uit te komen. Bovendien wees hij in dit verband op de wens van het hoofdbesuur van de K.V.P., namelijk dat de K.V.P. met een ei gen lijst dient uit te komen in die gemeenten, waar dit ook door de P.v.d.A. geschiedt. Spr. onderstreep te het belang van een zo volledig mogelijke aansluiting van de K.A.B. leden bij de K.V.P. en hij drukte al- leden op het hart zich in de K.V.P.- gelederen te scharen. Hierdoor zal 't mogelijk worden dat de K.A.B. in de nieuwe gemeenteraad door 5 afge vaardigden zal zijn vertegenwoor digd. De heer v. Seters ging daarna na der in op de strubbelingen rond de laatste gemeenteraadsverkiezingen. De vraag, of hij er destijds goed aan heeft gedaan met een eigen lijst uit te komen, wilde hij liever laten rus ten. Spr. betoogde, dat de gemeente raadsverkiezingen altijd in het mid delpunt van de belangstelling heb ben gestaan, meer misschien nog dan die voor de Tweede Kamer en Prov. Staten. Uitweidende over de betekenis der politieke partijen, sprak hij zich uit als een voorstan der van de geleide-democratie bin nen de partij. Het bezwaar van de heer v. Seters tegen de gemeente raadsverkiezingen van 1954 was, dat de groslijst niet de verhouding tus sen de bevolkingsgroeperingen had weergegeven. Hij is toen op aan drang van vele arbeiders met een eigen lijst uitgekomen, die hem 1000 stemmen opleverde. Spr. benadruk te, dat deze situatie hem echter nooit heeft bevredigd en dat hij veel meer heil zag in één lijst van de K.V.P. Daarom heeft hij zich opnieuw als lid bij de K.V.P. aangesloten en is bereid de consequenties van 't nieu we verkiezingsreglement te aan vaarden, met dien verstande echter, dat ook de andere standen zullen tonen de geest van het nieuwe re glement te begrijpen en zich zullen houden aan het politieke advies. Als men dat niet doet, is de kans groot dat men er naast grijpt, zo zei spr. De heer v. Seters liet ook nog een waarschuwend geluid horen door te verklaren, dat - mocht de a.s. ge meenteraadsverkiezing niet aan de verwachting van het K.A.B.-bestuur voldoen - de arbeiders over 4 jaar met een eigen lijst zullen uitkomen. Ten slotte spoorde heer v. Seters de arbeiders ,wier belangen hij in de raad steeds heeft gediend, aan om zich aan de zijde van de K.V.P. te scharen. Ten slotte gaf ook de voorzitter uiting aan zijn vertrouwen op een goede gang van zaken bij de komen de verkiezingen. Hij hoopte dat ook de werkgevers en de middenstan ders zich aan het politiek advies zul len houden. Van K.A.B.-zijde zullen in de commissie, die het politiek advies zal opstellen, zitting hebben de he ren Jan Verhoeven en Jo van Loon, alsmede de bestuursleden W. Bruur- mijn en J. v. Huiten. De uiteenzettingen van de heer v. Mosselveld en de heer v. Seters ble ken wel verhelderend en stimule rend te hebben gewerkt, want staan de de bijeenkomst gaven enkele le den, die aanvankelijk bezwaren had den tegen de nieuwe koers, zich als lid van de K.V.P. op. De voorzitter deelde aan het slot nog mee, dat er medio januari a.s. in zaal Thalia 'n propaganda-avond zal worden gehouden. Verder zal dr K.A.B. op 27 januari a.s. een propa- ganda-zij eenkomst houden, waar de heer Beumer het woord zal voeren. WIJNVLEKKEN worden be handeld als omschreven onder vruchtesap. IJSVLEKKEN. Neem hiervoor gewoon water, zo nodig borste len met water en zeep. PUDDINGVLEKKEN als ver meld onder melk. SOEPVLEKKEN als onder j'usvlekken. SUIKER- of SUIKERGOED- VLEKKEN als onder likeur. vlekken. VLEESSAP als onder jus- (Nadruk verboden).

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 7