Gemeenteraad Heusden DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DINSDAG 31 DECEMBER 1957 10 De heer Verschuur neemt ontslag als Raadslid Uitbreidingsplannen - Wallen en grachten Gemeente begroting 1958 proeftijd, van 1 maand veel te Kort. Deze zou vijf of zes maan den moeten zijn. De heer Mombers wees op de outillage als rijwielbewaarplaats, toiletten, winkels, café s e.d., die het marktplein in het centrum bezat en het Vredesplein miste. De voorzitter ging hierna de verschillende sprekers beant woorden. Allereerst wees hij er in het algemeen op dat B. en W. het voor en tegen van hun voor stellen lang en breed hadden overwogen. Dat er ten aanzien van dag en uur iets moest ge beuren, was overduidelijk, want de donderdagmarkt liep steeds meer terug, terwijl de vrijdag- avondmarüt steeds meer in treK kwam. Wat de plaats, betrof, kwam als ernstigste vraagstuk de verkeers- en parkeersituatie naar voren en met narne de be zwaren van de B.B.A. Door de wisselende routes en stopplaat sen vanwege de markten werden vele reizigers gedupeerd. Een 12- tal cliaulleurs hebben hierover destijds een schrijven tot de di rectie van de B.B.A. gericht, die er op haar beurt mee bij het ge meentebestuur kwam. zoiets is met het plaatsen van borden niet te verhelpen. Juist om te trachten het ver der teruglopen, van de markt te gen te gaan, meenden B. en W. een poging te moeten wagen met een wijziging van data en ver plaatsing naar het Vredesplein. De bedoeling is mjaar een proef gedurende de maand april 1958 en bij niet-slagen kan de raad direct hierop terugkomen. Toen destijds werd voorge steld een vrijdagavondmarkt in te voeren, meende men ook dat deze weinig (bezoekers zou trek ken. Achteraf is gebleken dat deze markt veel meer trekt dan de traditionele donderdagmarkt. Zo kan ook da voorgestelde ver plaatsing een impuls zijn tot een opleving van de markt. Wat de accomodatie betreft, deze kan, bij een gunstig resultaat, ook na bij het Vredesplein worden aan gebracht. De heer v. Seters bleek door de uiteenzetting van de voorzit ter riog niet overtuigd van de wenselijkheid van verplaatsing. De verkeersmoeilijkheden waren z.i. met een beetje goede wil wel op ,te lossen. Hij bleef' zich uit spreken tegen verplaatsing. Hij pleitte voorts ook voor 'n open stelling van de vrijdagavond- markt tot 9 uur in plaats van tot 8 uur. Dit achtte hij ook in het belang van de middenstand. De heer v. Oss moest dit laat ste ten sterkste ontkennen. Juist in dat uur na de avondmarkt hebben de bezoekers nog even de gelegenheid de winkelsi te bezoe ken, die tot 9 uur open zijn. De heer Eibers was van me ning dat oude tradities de voor uitgang niet in de weg mochten staan. Er was z.i. niets tegen om een proef te nemen voor 1 maand. De heer Brouwer vond even eens dat een proef altijd geno men moest worden. Zou deze aan lé verwachting beantwoorden, lan was meteen ook het ver keersprobleem op marktdagen opgelost. Wethouder v. Heeswijk mierk- te op dat men in april, na twee vrijaagavondmarkten, moeilijk diezelfde maand al een definitie ve beslissing kan nemen. Hij zou le raad in mei hierover uitspraak .aten doen. Nadat nog verschillende raads leden hun zienswijze herhaald en nader verduidelijkt hadden, concludeerde de voorzitter dat omtrent het houden van 'n veer- iendaagse markt op vrijdag van 16 tot 20 uur geen verschil van mening was. Wat de verplaatsing betrof, stelde hij voor dat bij wijze van proef op 11 en 25 april en 9 en 23 mei de markt op het Vredes plein zou worden gehouden. Aan de betrokken instanties als de middenstand, de marktkooplie den, de B.B.A. e.d. zal de sugges tie gedaan worden om vergelij kend materiaal te verzamelen over omzet, bezoek, verkeer? enz. gedurende de maanden vóór en tijdens de verplaatsing. De ge meente zal zelf ook alle aan dacht hieraan schenken, zodat de raad in zijn vergadering van 29 mei zich bij zijn beslissing een goed oordeel kan vormen. Met 12 tegen 3 stemmen werd dit voorstel aangenomen. De heren de Kort, v. Seters en Pullens bleven afwijzend te genover verplaatsing staan. Tot leerkracht aan de open bare school werd, conform de voordracht, met algemene stem men benoemd mevr. van Hest. Begroting 1958 en commissie van onderzoek. Bij de aanbieding van de be groting deden B. en W. tevens net voorstel de commissie van onderzoek van 3 tot 5 leden uit te breiden. De heer v. d. Hoven merkte op dat hij bij de behandeling van de begroting 1957 reeds had op gemerkt dat een betere taakver deling het onderzoek zou kunnen vergemakkelijken. Zijn bedoe ling was daarbij niet de commis sie groter te maken. De praktijk wees wel, uit dat het met 3 per sonen reeds moeilijk was bepaal de avonden af te spreken. Dat zou met 5 personen niet gemak kelijker worden. Spr. vond uit leiding geen oplossing. Daarmee verklaarden de he ren v. Seters, Pullens en Eibers zich geheel eens. De heer v. Leeven zeide dat hij destijds bij de begroting 1957 reeds heeft gepleit voor een uit breiding van de commissie. Z.i. dienden alle fracties hierin ver tegenwoordigd te zijn. Elk lid zou dan; een deel van het lijvige stuk kunnen bestuderen en daar na kon er een samenspreking zijn van de 5 leden. De voorzitter wees er op dat B. en W. de begroting aanbieden en dat het verder de taak van de raad was om uit te maken hoe deze begroting onderzocht moest worden. Het lag dus niet op zijn weg vóór of tegen uitbreiding van de commissie te pleiten. Vo rig jaar is er uit de raad 'ri sug gestie gedaan en daaruit is dit voorstel gevolgd. Het gebeurt op andere plaatsen op verschillen de manieren. In omvraag gebracht, werd 't voorstel tot uitbreiding verwor pen met 9 tegen 6 stemmen, Vóór uitbreiding stemden de heren v. Leeven, Kemperman, Mom bers en Brouwer en de beide wethouders Smolders en van Heeswijk. Hierna werd gestemd over de benoeming van leden voor di verse commissies en besturen. Alle periodiek aftredende leden werden met nagenoeg algemene stemmen, herkozen, t.w. de heren A. Dercksen en H. v. d. Veen voor de commissie van toezicht op het Lager Onderwijs, de heer A. Spierings voor de commissie van toezicht op het Middelbaar on derwijs; de heer J. Timmermans als gasthuismeester van het r.k. Burgerlijk Gasthuis en de heer W. J. v. d. Mee voor de Gemeen telijke Instelling voor Maat schappelijke Zorg. Bij het voorstel tot aankoop van grond ten Oosten van de ha ven merkte de heer Pullens op dat de aanvankelijke grondprijs, thans verhoogd en de bedrijfs schadevergoeding verlaagd was, wat de gemeente op 1000. méér kwam. De voorzitter wees er op dat bedoelde percelen, die in het uit breidingsplan liggen, destijds door de gemeente waren aange kocht. doch Ged. Staten gingen niet met de prijs accoord, daar zij de schadevergoeding te hoog vónden. Nadien is er een com missie ingesteld, die over al der gelijke aankopen advies uit brengt en die kwam tot een ho gere kostprijs en een lagere schadevergoeding. Inderdaad kost 't de gemjeen- te nu 1000.méér, maar de gemeente en betrokken partijen hebben nu eenmaal hun vertrou wen in de commissie gesteld en moeten de consequenties ook aanvaarden. Bij het voorstel tot grondaan koop ten noorden van de Win terdijk wees de heer Pullens er op dat hiervoor een prijs als voor bouwgrond werd betaald. Daarvoor zou het toch binnen 50 meter van de straat moeten liggen ert dat is hier niet het ge val. Zou hiermede geen prece dent geschapen worden De voorzitter lichtte toe dat dit perceel in het uitbreidings- Elan lag en na straataanleg de estemming van bouwterrein zal krijgen. In dergelijke geval len is reeds meermalen de prijs als bouwterrein vastgesteld, dus is hier geen sprake van een pre cedent. Deze aankoop, alsmede de voorstellen onder punten _lü,.lTr' rr 13 en 14 van de agenda in ons blad van j.l. vermeld, worden z.h.st. goedgekeurd. Presentiegeld raadsleden. Door B. en W. was voorge steld om, in navolging van di verse andere gemeenten, het pre sentiegeld voor raadsvergaderin gen te brengen van 7.50 op 10.en voor commissieverga deringen op 5.te laten. De heer Pullens zeide alle res pect te hebben voor de goede be doelingen varj B. en W. doch hij bad zich afgevraagd of dit wel de juiste tijd was om het pre sentiegeld te verhogen, nu er zo veel over bestedingsbeperking wordt gesproken. De overheid moet hierin voorgaan, ook al be treft het hier maar een klein luttel bedrag. De heren v. d. Hoven, Meijs en Eibers lieten zich in gelijke geest uit. De heer Kemperman wees er op dat andere gemeenten reeds eerder het presentiegeld ver hoogden en zag geen reden om het hier achterwege te laten. De heer v. Seters sprak zich ook uit voor verhoging. Als men wilde bezuinigen, waren daar voor wel andere wegen. Een goed raadslid kan niet volstaan met de raadsvergaderingen te bezoe ken, maar moet ook veel tijd besteden aan het bestuderen van stukken en het zich op de hoog te stellen met plaatselijke aan- telegenheden. Persoonlijk heeft ij hieraan al heel wat vrije tijd eri soms halve nachten besteed. Hij stelde het zeer op prijs dat B. en W. dit alles overwogen hebben en met dit voorstel zijn gekomen. De voorzitter noemde 'n aan tal plaatsen van de grootte als Waalwijk, waar 't presentiegeld van iO.tot 12.50 bedroeg en ook enkele waar dit 7.tot 9.was. De definitieve vast stelling van het presentiegeld gebeurt door Ged. Staten. De raad kan slechts een voorstel in die richting doen. De heren Meijs en v. d. Hoven achten niet zozeer de presentie gelden voor de raadsvergaderin gen te laag, maar wel die voor de commissievergaderingen, die gewoonlijk veel langer duren en veel meer studie vragen. De voorzitter noemde daarop diverse flinke plaatsen, waar 't presentiegeld voor de commis sievergaderingen van 3.50 tot 5.beliep, zodat Waalwijk met 5.daarbij al gunstig af steekt. De heer Pullens zeide nooit in een commissie te hebben geze ten, maar zou meer voelen voor verhoging van hun presentiegeld dan voor dat van de raad. De heer Duijvelaar zou een verhoging voor de raadsvergade ringen willen zien als enige com pensatie voor wat voor commis sievergaderingen te weinig ge geven wordt. Met 13 tegen 2 stemm'en wordt het vQorstel tot verhoging aan genomen. Tegen stemden de he ren de Kort en Pullens. Stopplaatsen en wachthuisjes B.B.A. Een bespreking van deze aan gelegenheid was aangevraagd door de raadsleden v. d. Hoven, Duijvelaar, Pullens en v. Leeven. De uiteenzetting van B. en W. over deze kwestie hebben wij reeds in ons vorig nummer op genomen. De heer v. d. Hoven merkte op dat er de laatste 14 dagen ein delijk iets verandering in de si tuatie was gekomen. Maar lange tijd is er toch een scherp con trast geweest tussen de service van de B.B.A. in Waalwijk en die in andere Brabantse en Lang- straatse plaatsen. Daar zag men overal beschutte wachtplaatsen en wachthuisjes. Waalwijk, dat het drukste verkeer levert en dat zijn personentrein reeds zag ver dwijnen, bleef geheel van derge- lijk'e sercive verstoken. Dat is iedereen, ook de vreemdelingen, opgevallen en de pers heeft er niet ten onrechte herhaaldelijk op gewezen. Wat is van dat alles de oorzaak geweest. Is er iets tussen het gemeentebestuur van Waalwijk en de directie van de B.B.A. De heer Duijvelaar vond de thans) geplaatste wachthuisjes 'n aanfluiting. Zij bieden geen be schutting tegen kou, regen en wind. in andere plaatsen ziet men beter afgesloten wachthuis jes. De heer v. Leeven liet zich in gelijke geest uit. De heer v. Seters bleek even eens zeer slecht te spreken over de service van de B.B.A., speci aal in Waalwijk. De directie trekt zich geen snars aan van wat de raad zegt. De B.B.A. schijnt een monopolie te bezit ten. Het was haar plicht te zor gen voor de nodige accommodatie voor wachtende reizigers) en niet minder voor de vele arbeiders die zij moet vervoeren. Dit leek hem toch niet te veel gevraagd. Dhr. Brouwer was blij dat ook de mening van de raad en de pu blieke opinie over de B.B.A. op deze wijze eens naar voren werd gebracht. Het wordt door het publiek zo gemakkelijk voorge steld alsof het achterwege blij ven van service een laksheid van het gemeentebestuur is. De Voorzitter besprak allereerst de ver houding tussen gemeentebestuur en B.B.A. en wees er daarbij op dat het gemeente bestuur geen enkele bevoegdheid heeft en iets kan voorschrijven, doch alleen met de B.B.A. contact kan opnemen en suggesties kan doen, hetgeen dan ook herhaaldelijk is gebeurd, zowel mondeling als schriftelijk. Daarbij is destijds naar voren gebracht dat de gemeente in de kosten van wachthuisjes zou moeten bijdragen. Door B. en W. zijn hiertegen bezwaren geopperd, omdat zij van mening waren dat dergelijke service op de weg lag van de BBA, die de diensten exploiteerde en er de baten van had. Wel heeft het geemeentebestuur toegezegd de huisjes door Gemeentewerken te doen plaatsen als zij door de B.B.A. beschikbaar werden gesteld. Deze heeft toen 2 wacht huisjes toegezegd, waarvan er één op het stationsplein zou komen. Achteraf bleek dit echter bezwaarlijk met het oog op andere plannen met het stationsplein, dat een knooppunt van buslijnen vormt. Men wilde daar nl. in het hoekpand Mr. v. Coothstr. 90/92 een wachtlokaal met verwarming en banken inrichten. Om dit hoekpand te kun nen ontruimen, zou het gemeentebestuur 2 woningen beschikbaar moeten stellen, het geen uiterst moeilijk was met het plaatse lijk woningprobleem. De BBA weigerde de beide wachthuisjes beschikbaar te stellen zolang zij de beschikking niet kreeg over de gevraagde woningen. Tenslotte is er thans overeenstemming bereikt. Er wordt één woning beschikbaar gesteld. In het hoekpand aan het stationsplein wordt een wachtlokaal ingericht en beide wachthuis jes zijn inmiddels geplaatst. Ze geven al thans enige beschutting en men ziet derge lijke huisjes ook in de grote steden bij tramhalten. De BBA heeft ze beschikbaar gesteld, de gemeente heeft voor plaatsing gezorgd. De heer v. d. Hoven vond het ook na de ze toelichting nog een grote nalatigheid van de BBA dat ze zolang gewacht heeft met Waalwijk enige service te bieden. Hij vond het vooral erg dat, zo lang de BBA niet tot een accoord kon komen met het gemeen tebestuur over toewijzing van woningen, de reizigers en de arbeiders maar de dupe moesten worden en maar in kou en regen konden blijven staan. De heer Dercksen zou tot de Verkeers- inspectie een schrijven willen richten met de bezwaren van de raad, doch de voorzit ter merkte op dat de Verkeersinspectie over wachthuisjes e.d. geen zeggenschap heeft. De heer Pullens zou graag nog een halte zien nabij de overweg in de Besoijensestraat. De voorzitter adviseerde te trachten met de BBA omtrent de plaatsing van meerdere wachthuisjes tot een accoord te komen en zou deze pogingen niet gaan doorkruisen met andere wensen. Daarop zou men later weer kunnen terugkomen. De raad ging hiermede accoord. Het havenplan. De voorzitter had nog een belangrijke mededeling aan de agenda toe te voegen. Hij herinnerde eraan hoe de raad op 25 april 1957 een crediet van f 1.797.750.- had gevateerd voor uitvoering van de eer ste fase van het havenplan. Nadien zijn er talrijke besprekingen geweest met verschil lende instanties, die er zich zeer intensief mee hebben bezig gehouden. Toen alle plannen rond waren kwam de bestedings beperking roet in het eten gooien. De Commissie Haven Waalwijk, waarin naast de Commissaris der Koningin en bur gemeester Teijssen, diverse vooraanstaande deskundigen zitting hebben, was echter zo zeer overtuigd van het grote belang van de ze haven voor plaats en streek, mede met het oog op de nieuwe verkeersweg, dat zij alles heeft gedaan om tot een oplossing te geraken. Vandaag heeft het gemeentebe stuur bericht gekregen dat via Ged. Staten door de Minister van Binnenlandse Zaken een crediet van f 900.000. - in het vooruit zicht is gesteld. Er is dus wel wat op het anvankelijk geraamde bedrag bezuinigd, doch er is vast gehouden aan het oorspron kelijk plan van een haven voor schepen van 1000 ton. Alleen zal voorlopig slechts een deel van de eerste fass verwezenlijkt kunnen worden. De riolering van het industrieter rein, de wegenaanleg e.d. kunnen zonder bezwaar nog een tijd wachten. Na deze mededeling, waarvan de raad met ingenomenheid kennis nam, dankte de voorzitter de raad voor de prettige wijze waarop deze het afgelopen jaar met B. en W. veel en opbouwend werk had gedaan in het belang van de gemeente. In de eerste vergadering van het nieuwe jaar hoopt hij een terugblik over 1957 te geven. Hierna sluiting. De raad der gemeente Heusden kwam vrijdag 27 december in open bare vergadering bijeen. Afwezig was de heer Verschuur. Na opening door de voorzitter, de edelachtbare heer A. v. Delft, wer den de notulen, nadat de heer Rijke hierop een aanmerking had ge maakt, door de raad vastgesteld. Bij de ingekomen stukken was o.m. een schrijven van de heer L. C. Verschuur, waarmee deze zijn ontslag nam als lid van de gemeen teraad. De heer Roza, die hierop 't woord kreeg, betreurde het ten zeerste dat de heer Verschuur, met wie hij al verscheidene jaren als collega-raads lid had samengewerkt, tot dit be sluit was gekomen. Hij was van mening dat 't aftreden van de heer Verschuur in katholieke kringen van Heusden eveneens als een ge mis beschouwd zal worden. Spr. vond 't verder jammer dat de heer Verschuur geen reden opgaf waar om deze zich uit de raad terugtrok. De heer Ad Buys betreurde het heengaan van de heer Verschuur eveneens. Spr. meende de oorzaak van het aftreden van de heer Ver schuur wel te weten: dit zou aan de gedragingen te wijten zijn van een zijner collega's van de katholieke fractie. De heer v. Herpt werd hierop zeer benieuwd welke collega dit dan wel geweest zou moeten zijn. De heer te Vruchte, die hierop 't woord vroeg, betitelde de heer van Herpt als de schuldige in deze. Om verdere discussie hierover te vermijden, stelde de heer Deurlo voor dit schrijven voor kennisge ving aan te nemen. Aangezien de diverse stemmen in de raad, die het heengaan van dhr. Verschuur betreuren, verzocht de heer Rijke of het niet mogelijk is de heer Verschuur te verzoeken zijn ontslag in te trekken en weer zit ting in de raad te nemen. Wanneer dat zou gebeuren, zou den wij in strijd zijn met de Kies wet, zei de voorzitter; deze wet laat dit niet toe. Hierna werd het schrijven van de heer Verschuur voor kennisgeving aangenomen. Verder was van de Watersport vereniging „Heusden" een verzoek ingekomen om subsidie voor 't on derhoud van de oontons in de Heus- dense haven. Deze pontons werden eerst onderhouden door de vereni ging „Heusdens Belang"; deze heb ben het onderhoud echter overge dragen aan de watersportvereniging. Besloten werd de subsidie welke Heusdens Belang eerst hiervoor kreeg uitgekeerd vanaf 1957, aan de watersportvereniging uit te keren. Van de Chr. Vormschool voor Kleuterleidsters was wederom een verzoek ingekomen om subsidie te verlenen voor instandhouding van de school (min. 85.per jaar) en een subsidie van 50.per leerling welke uit deze gemeente die school bezoeken. Hoewel de heer Rijke zich er niet helemaal mee kon verenigen, werd op voorstel van B. en W. besloten op dit verzoek afwijzend te be schikken, daar er momenteel geen leerling uit deze gemeente die school bezoekt. Op verzoek van de P.T.T. werd besloten een stukje grond, gelegen aan de Singel, aan haar te verkopen voor de prijs van 3.per m2, voor het oprichten van een versterker station. Punt 4. B. en W. stellen voor tot het geven van opdracht aan de ste- debouwkundige voor 't maken van een uitbreidingsplan in hoofdzaak, een uitbreidingsplan „Oost", wijzi ging van de plannen in onderdelen en het maken van een kom-plan. Er hebben enkele besprekingen plaats gehad met vertegenwoordi gers van „Menno van Coehoorn", Monumentenzorg, Bond Heemschut Brabants Landschap, alsmede de Hoofdingenieur-Directeur van We deropbouw en Volkshuisvesting, de Directeur van de Prov. Planologi sche Dienst, de heer Ir. de Jong van het Architectenbureau Hooijkaas, v. Veen en de Jong, en de stedebouw- kundige met zijn assistent. Uitgaande van de stelling, dat slechting van de wallen en demping van de grachten de enig juiste op lossing is voor de gemeente, tenein de een natuurlijke uitgroei te krij gen, is op die besprekingen steeds krachtig geprotesteerd tegen de idee van Monumentenzorg c.s., dat een bebouwing eerst mag beginnen buiten de grens van de buitengrach ten. Bij een uitbreiding in de rich ting Herpt krijgen we hetzelfde als bij de bebouwing in Oudheusden, namelijk te ver van de kern „Heus den". In de eerste aanleg was door de stedebouwkundige een plan ontwor pen, waarbij in de wal tussen Herptse en Wijksepoort een aantal coupures waren aangebracht ten einde tussen de buitengracht en de wallen enkele bouwblokken te pro jecteren. Dit plan was evenwel niet te ver wezenlijken, omreden Monumen tenzorg en anderen zich hiertegen verzetten. Andere mogelijkheden zijn onder het oog genomen, doch ook deze konden evenmin de goedkeuring verkrijgen, totdat bij de laatste be spreking de stedebouwkundige met een plan ter tafel is gekomen, het welk door de diverse instanties kon worden aanvaard. Dit plan is ook met de raad in een niet officiële raadszitting bespro ken. Bij deze bespreking waren te genwoordig de Hoofdingenieur-Di recteur van de Wederopbouw en Volkshuisvesting, de Directeur van de Planologische Dienst, de heer Ir. de Jong, de stedebouwkundige met zijn assistent. De raad alsmede de voorzitter heb ben nog ernstig geprobeerd het daarheen te leiden dat het plan „Oost" direct zou aansluiten aan het talud van de wal nabij de Herptse poort, omreden het linker gedeelte niets meer van zijn oudheid bezit, doch ook deze pogingen hebben schipbreuk geleden, zodat tenslotte teneinde fatale vertragingen in het ontsluiten van nieuwe mogelijkhe den te voorkomen, onder protest genoegen is moeten worden geno men met het voorgestelde ontwerp. Het plan omvat een nieuwe uit breiding ten Oosten van Heusden en een verdere uitbreiding van het plan „Oudheusden" in de richting Heusden. De stedebouw kundige heeft ook een saneringsplan voor de oude kern Heusden ontworpen, doch dit plan is dermate ingrijpend, dat dit plan eerst nog eens terdege zal moeten worden bestudeerd voordat het de raad officieel zal kunnen worden voorgelegd. B. en W. stellen thans voor, on der voorwaarde dat Ged. Staten de nodige gelden voteren, aan de stede bouwkundige opdracht te geven tot het maken van: een uitbreidingsplan in hoofdzaak, een uitbreidingsplan „Oost", wijzi ging van de plannen in onderdelen en het maken van een kom-plan. Naar aanleiding hiervan vroeg de heer Rijke het woord. Deze was van mening dat de raad zich niet maar zonder meer bij het voorstel van B. en W. aan kon sluiten, daar men anders met de verwaarloosde wal len en grachten, welke laatste niet meer en niet minder dan moerassen zijn die een gevaar voor de volks gezondheid opleveren, blijven -zit ten. Spr. had een concept-brief sa mengesteld over deze kwestie en drong er op aan dat de raad zijn goedkeuring hieraan zou geven dat dit schrijven aan de diverse instan ties zou worden toegezonden. Dit schrijven luidt als volgt: Aan de raad van de gemeente Heusden werd in haar openbare vergadering van 27 december 1957 verzocht haar goedkeuring te geven aan een opdracht aan de stedebouw kundige voor het maken van een nieuw structuurplan voor geheel Heusden en het verder uitbreiden en uitwerken in details van bestaan de uitbreidingsplannen. De raad verheugde zich over het feit dat verdere uitbreidingen nood zakelijk waren, mede in verband met de voortschreidende industriali satie in deze gemeente, maar kon toch niet zonder meer accoord gaan met het structuurplan, zoals dit door de stedebouwkundige Ir. van Mourik na langdurige besprekingen met diverse instanties is ontwor pen. De raad is steeds van mening ge weest dat alleen bij een directe aan sluiting aan Heusden een goed ver antwoorde uitbreiding te verwezen lijken is, daar men anders diverse kernen krijgt, die elk afzonderlijk min of meer een eigen verzorging zullen vragen en zeer moeilijk één geheel zullen vormen. Het blijkt nu echter, dat diverse instanties alleen hun goedkeuring aan een nieuw structuurplan willen verlenen als met de nieuwe uitbrei dingen buiten de grens van de zo genaamde buitengrachten wordt be gonnen. Dit komt dus neer op het hand haven van de wallen en grachten, die zich echter sinds mensenheuge nis in een zeer verwaarloosde toe stand bevinden. Op de meeste plaatsen is van de oorspronkelijke situatie van de wallen niets meer over, terwijl van de grachten alleen nog maar moerassige rietvelden over zijn, die de laatste jaren een bedreiging vormen voor de volks gezondheid. Als de diverse instanties dus plei ten voor een behoud van wallen en grachten zullen zij moeten mee werken om deze in een behoorlijke staat te brengen. Als de raad het nieuwe structuur plan zou aannemen, ziet het er naar uit dat Heusden binnenkort gaat be staan uit diverse kernen, gescheiden door moerassen die eens grachten waren en verwaarloosde aarden dij ken die eens wallen waren. Vanzelfsprekend ziet de raad het belang van cultuurhistorische mo numenten zeer wel in, maar dan moeten deze ook in een dusdanige toestand verkeren, dat het de moei te loont deze te bezichtigen. Nieuwe uitbreidingen buiten de grachten hebben alleen zin als wallen en grachten in de plannen worden op genomen en daarmee een aantrek kelijk geheel vormen. Besloten werd dit schrijven aan de diverse instanties toe te zenden, alsmede opdracht te verlenen aan de stedebouwkundige, tot het uit werken van het structuurplan. Punt 5. Het voorstel van B. en W. tot het maken en uitvoeren van een plan tot restauratie van de wallen en grachten, was zodoende al in 't vorige agenda-punt behandeld. De voorzitter merkte echter nog op dat van D.A.C.W. bericht was ontvan gen dat subsidie kan worden ver leend voor de restauratie van de wallen, zowel in de voorbereidende kosten als in de kosten van restau ratie. Op een vraag van de heer A. Buijs zei de voorzitter, dat de D.A.C.W. 't architectenbureau Hooijkaas, Van Veen en De Jong geschikt acht dit plan ten uitvoer te brengen. Punt 6. Besloten werd in 1958 'n kasgeldlening aan te gaan, groot 850.000.—. Punt 7. De raad ging accoord met het voorstel van B. en W. tot het opnieuw vaststellen van de reke ning-courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten voor 1958. Punt 8. Met de wijzigingen welke moeten worden aangebracht in het Algem. Ambtenarenreglement, de Arbeidsovereenkomsten - verorde ning, de Wachtgeldregeling, de Uit keringenregeling en de Kindertoe lage-verordening, kon de raad zich verenigen. Punt 9. De heer M. Wijnstekers werd met algemene stemmen her benoemd als lid van het college Re genten Godshuizen. Punt 10. Als leden van de com missie Woonruimtewet werden her benoemd de heren Chr. v. Herpt, A. J. v. d. Kolk, Chr. v. Balkom, J. v. Wijk en M. Smits. Als plaatsvervangende leden van die commissie werden herbenoemd de heren: S. J. Deurloo. L. C. Ver schuur, J. v. d. Zalm, Th. v. Horen en G. A. v. d. Eijnde. Punt 11. Vaststelling gemeente en bedrijfsbegrotingen 1958. De voorzitter wees er op dat de begroting een tekort aangeeft van ƒ101.171.44 in de gewone dienst. Dit tekort wordt echter opgevangen door diverse reserves. De heer Roza, als rapporteur van de commissie van onderzoek, bracht dank aan de voorzitter en aan de heer Wolfs, ambtenaar ter secreta rie, voor de inlichtingen welke zij hadden verstrekt bij het onderzoek der begrotingen. Nadat spr. hierna een reeks ge tallen van diverse begrotingen had genoemd, kreeg de heer v. Herpt 't Woord: deze vestigde er de aandacht on dat in deze begroting geen post was uitgetrokken voor de verbete ring van de straatverlichting in Herpt en Hedikhuizen. De heer Brink zou graag enkele posten van subsidies verhoogd zien, voornamelijk de subsidie voor de voetbalclubs, daar deze in ernstige financiële moeilijkheden verkeren. Ook de heer Rijke pleitte voor een hogere subsidie voor de voetbalver eniging, temeer daar deze vereni ging veel junioren telt, welke zo doende van straat zijn waar zij an ders toch maar kattekwaad uitha len. Ook de heer te Vruchte was het hier mee eens. Na gehouden stemming werd besloten de thans geldende subsidie te verdubbelen en te brengen op f 500.-. De heer Brink zag graag tegen de tijd dat er verkiezingen gehou den zouden worden enkele aan plakborden geplaatst, waarop door diverse partijen aanplakbiljetten zouden kunnen worden geplakt, dit ter voorkoming van overtreding der politieverordening. Voorzitter achtte het voorhands wenselijk dat door de diverse par tijen welke van deze borden ge bruik zouden maken een aandeel in de kosten zouden worden gedragen, maar zei verder toe dit plan nader te bezien. Op een vraag van de heer Rijke zei de voorzitter dat de riooolzui- veringsinstallatie in het komende jaar zeker wel gerealiseerd zal kun nen worden en waarschijnlijk ook het gymnastieklokaal, het sportpark zal waarschijnlijk nog wel geen doorgang kunnen vinden. Hierna werden de begrotingen 1958 vastgesteld. Punt 12. Besloten werd de weg „Bakkersdam" welke tot op heden nog in onderhoud was bij het wa terschap „Herpt en Herptse Veld" over te nemen. Hierna volgde sluiting. ERNSTIG ONGEVAL. Vrijdagmiddag werd oo de hoek Putterstraat-Pelsestraat een brom fietser met een kind achter op de bagagedrager gegrepen door 'n be stelauto. Het kind werd van de bromfiets afgeslingerd en kwam een tiental meters verder op straat terecht. Met een dubbele beenbreuk en verwondingen aan het hoofd moest het kind per ziekenauto naar een ziekenhuis te 's-Bosch worden vervoerd.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 10