KAATSHEUVEL SPORTSPIEGEL Jan Jansen nam afscheid van maatschappelijke zorg U kunt niet alles weten NIEUWJAARSBAL 14 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DINSDAG 31 DECEMBER 1957 14 Flaamsdonk OPGEDRAGEN. HOTEL EUPHONIA Neusden I 3 Uit de PROVGNCIE Waalwijk Pluimvee KERSTZANGAVOND. In een zeer goed bezochte bijeenkomst heeft de Herv. gemeente van Raamsdonk een geslaagde zangdienst gehouden. Na de opening door ds. Klootwijk werd afwisselend gezongen door de gemengde zangvereniging Excelsior met enkele solisten en de gemeen te. Ds. de Jager hield een korte meditatie. Vervolgens zong het koor nog een Kerst cantate. Tot besluit werd gezamenlijk het Ere zij God gezongen. BENOEMING. Z.H. Exc. de Bisschop van Breda heeft benoemd tot geestelijk adviseur van R.K. Raamsdonksveers Gemengd Koor de Wel eerw. heer P. Boonman. De Gemeentelijke Instelling Maat schappelijke Zorg hield vrijdag een plechtige zitting, waarop ook burge meester Mr. v. d. Heijden en het oud-lid C. Snoeren waren uitgeno digd, in de burgemeesterskamer op het gemeentehuis. Deze zitting was belegd om de heer J. Jansen, die wegens het bereiken van de 65-jari ge leeftijd de instelling vaarwel ging zeggen, voor zijn vruchtbaar werk te huldigen. Wethouder Jan Baerens, die het voorzitterschap van Maatschappelijke Zorg waarneemt, verwelkomde de aanwezigen, speci aal de burgemeester, die gaarne deze zitting bijwoonde. Het is de tweede maal, aldus de voorz., dat we afscheid moeten nemen van een onzer meest actieve leden, wegens het bereiken van de 65-jarige leef tijd. die als leeftijdsgrens is vastge legd. Hij heeft zich verplicht ge voeld aan dit afscheid een enigszins feestelijk karakter te geven, want de staat van dienst die de heer Jan sen achter de rug heeft, vraagt gro te waardering zowel van de instel ling Maatschappelijke Zorg, als van het Burgerlijk Armbestuur, dat voordien de zörg voor de noodlij denden en behoeftigen droeg. In beide instellingen heeft de heer Jan sen zijn volle krachten gegeven en hij heeft dit gedaan als administra teur in het Burgerlijk Armbestuur en als lid van Maatschappelijke Zorg met volle verantwoording, des kundig, practisch en sympathiek. Hij heeft het weten te bereiken dat hij door zijn optreden om de sym pathie wist te verwerven van hen, die moeten worden geholpen, wat de voorzitter een prestatie noemt. Doch niet alleen is het werk van de heer Jansen sympathiek geweest, daarnaast was hij in de omgang met zijn medeleden, de man die steeds een prettige sfeer wist te scheppen en daardoor de vriend van allen was. Het bestuur van Maatschappe lijke Zorg is de heer Jansen daar voor grote dank verschuldigd en wil die uiten in de aanbieding van een klein geschenk in de vorm van een schilderij, de Emmaus-gangers voor stellend. De voorzitter hoopte dat dit kleine blijk van attentie een plaats in zijn huiskamer zal krijgen en een blijvende herinnering voor nog zeer vele jaren zal zijn van de waardering, die Maatschappelijke Zorg voor het grote werk van de heer Jansen heeft. Aan mevr. Jansen bracht de voor zitter mede dank, want haar mede werking in het werk van haar man was steeds spontaan en vol toewij ding; hij bood haar bloemen aan en s-irak daarbij de hoop uit dat ook zij nog vele jaren in goede gezond heid zal mogen blijven genieten van de verdiende attentie, aan de heer Jansen bewezen. Burgemeester v. d. Heijden zeide niet veel "meer te kunnen toevoegen aan de lof, de heer Jansen door de voorzitter toegezwaaid. Hij onder schreef gaarne, na wat hij van dhr. Jansen gehoord had, de woorden van de heer Beerens. Maar iets wil de hij er nog aan toevoegen. Toen het gemeentebestuur de tijd geko men achtte het werk van het Bur gerlijk Armbestuur in handen te leggen van de nieuwe instelling Maatschappelijke Zorg, moet u deze overgang wel het meest zwaar ge voeld hebben; immers als admini strateur van het Armbestuur be kleedde u een vertrouwenspost, die u ontnomen werd. Gij hebt echter deze omzetting willen begrijpen en u niet alleen aan de nieuwe situatie, die geschapen werd, onderworpen, doch opnieuw even sympathiek uw volle krachten aan de nieuwe in stelling gegeven. De burgemeester vond het jammer dat mensen als u gemist moeten worden, doch de te genwoordige maatschappij heeft zich anders ingesteld. Hij bracht de heer Jansen eveneens dank voor z'n onbaatzuchtig en sympathiek werk en hoopte dat hij nog vele jaren in goede gezondheid met zijn echtge note van een rustig leven zal mo gen genieten, om met voldoening terug te zien op wat hij voor het Burgerlijk Armbestuur en Maat schappelijke Zorg gedaan heeft en op de waardering daarvoor heden genoten. De heer Snoeren, die reeds eer der wegens het bereiken van de 65- jarige leeftijd zijn afscheid nam, herinnerde dan even aan de tijd dat hij als secretaris en de heer Jansen als administrateur het leeuwendeel van het werk van het Burgerlijk Armbestuur te dragen hadden. De medewerking hierbij van de heer Jansen ondervonden, zijn tact, zijn voorkomendheid en de prettige wij ze waarop hij ten slotte steeds de zaken wist te regelen, zullen hem steeds bij blijven. Hij bracht dhr. Jansen daarvoor persoonlijk zijn dank en zal de samenwerking, van hem ondervonden, steeds in dank bare herinnering houden. De heer Jansen dankte ten slotte voor de hulde hem gebracht, die hem verrast had, en die hij zeide niet verdiend te hebben, want wat hij deed was niets anders dan zijn plicht die hij gaarne vervuld heeft, omdat juist dit werk hem 't liefste was. Hij bracht nog dank voor de ondervonden medewerking van de leden en verklaarde ten volle be grepen te hebben dat de omzetting van het Burgerlijk Armbestuur in Maatschappelijke Zorg een noodza kelijkheid geworden is in een tijd, waarin de behoefte niet alleen de hongerigen betrof, maar waarin ook in andere noden moest worden voor zien, die een meer georganiseerd beleid en een meer gespecialiseerd onderzoek eisen. Hij sprak de hoop uit dat Maatschappelijke Zorg zijn taak in de toekomst met steeds stij gend succes zal weten te behartigen en zal de samenwerking, hiervan ondervonden, in blijvende herinne ring houden. Het bouwen van een klaslokaal met rijwielbergplaats aan de Maria- school in de parochie St. Jozef, is opgedragen aan het bouwbedrijf S. J. Pepping en Zn. alhier. Tevens werd de verbouwing van 't Bank gebouw van de Amsterdamse Bank N.V. te Dongen aan deze firma ge gund. BALLET. 't Kan u overkomen dat u op een zaterdagmorgen langs de blokhut in de Mgr. Völkerstraat loopt en daar enkele kleine meisjes met ballet schoentjes en maillot onder de arm ziet heenhuppelen. Wij zijn eens een kijkje gaan ne men en hebben gezien en' gehoord dat nu meer dan een jaar aan een prettige en originele manier van jeugdvorming wordt gedaan. De wijze waarop men in de St. Jozef - parochie een gedeelte van de jeugd ontspanning en vorming geeft, is nl. het ballet. Onder leiding van Mej. Greet de Cock hebben ze nu al ruim een jaar gewerkt, en.... met ge noegen. Op 7 januari zult u allen in de gelegenheid worden gesteld om er iets van te zien. Op die dag zal de balletgroep voor het eerst naar bui ten treden. En we mogen wel zeg gen: met een heel aardig program ma. Het grote stuk van de avond is het ballet van De Dansende Schoen tjes. Het ballet is gemaakt door Greet de Cock en geïnspireerd op hetzelfde sprookje als de Dansende Schoentjes in de Efteling. We me nen zeker dat dit ballet iedereen zal bekoren. Wij waren zeer getrof fen door de charme van 't gedanste sprookje. Verder vermeldt het programma van 7 januari enkele dansen door Greet de Cock. Degenen die haar op de avond, die indertijd voor de Wit te Paters werd gehouden, hebben zien dansen, zullen haar zeker wéér willen zien, temeer daar zij, sinds augustus, als enige niet-beroepsdan- seres in Nederland, een balletcursus volgt in Rotterdam bij de beroemde Prima orkest Aanvang 7.30 uur n.m. Entree J 1- danspaedagoge Netty v. d. Valk. Een dezer dagen zult u de raam biljetten zien, die de uitvoering aankondigen. Wij zouden u willen zeggen: ver- I zuim niet te gaan kijken naar deze charmante uitvoering. j U zult genieten! ZONDAG-DOKTERSDIENST Nieuwjaarsdag De praktijk van dokter Wijten- burg te Kaatsheuvel en van dokter De Vries te Loon op Zand wordt waargenomen door dokter R. Raaij- maakers, Hoofdstraat 68a Kaatsheu vel, tel. 04167-2050. AGENDA. Maandag 8 uur n.m. repetitie kon. erk. harm. Apollo, zaal W. Smit; 8 uur n.m. repetitie kon. erk. harm. St. Jan, zaal P. v. Dun. Woensdag 6 en 8.30 uur n.m. Apol lo-Theater „Het Bataljon der Ge- doemden", toegang 14 jaar; 7.30 uur n.m. Nieuwjaarsbal in Ho tel Euphonia. Donderdag 8 uur n.m. repetitie zangvereniging Bel Canto, zaal P. v. Dun. BENOEMING KERKMEESTER. Tot kerkmeester bij de parochie van de H. Catharina alhier, is be- noemd de heer Gijsb. de Kort. DE „LOONSE DUINEN" BEZIG TE VERDWIJNEN. Natuur is niet te stuiten. Het ziet er naar nit, dat de Loonse en Drunense duinen, de enige plek in het zui den van ons land waar zandverstuivingen voorkomen, binnen vijf-en-twintig jaar ver dwenen zijn. Kenners zeggen, dat de to tale oppervlakte van de vijfhonderd hecta re hier dan begroeid zal zijn. Er zal geen echt stuifzand overblijven. Ongeveer dertig jaar geleden werden de Loonse en Drunense duinen gevormd door vijfhonderd hectare stuifzand. Door begroeiing is in de afgelopen dertig jaar driehonderd hectare verdwenen. De 55-ja- rige boswachter Peynenburg van het Na tuurmonument, die al van zijn vijftiende jaar af in de Loonse en Drunense duinen rondzwerft, heeft dit door eigen waarno mingen ervaren. „De bossen dringen zich steeds verder op, er is niets aan te doen. We hebben wel geprobeerd om het tegen te houden", vertelt boswachter Peynenburg. Klimaat verandert. De methode om zand om te ploegen en op deze wijze een bescherming tegen het opdringende bos te vormen, heeft nagenoeg geen resultaat opgeleverd. De enige troost bij deze omploegmethode is, dat de schaarse korhoenders die hier zitten, een groter ter rein krijgen, want korhoenders zijn gek op hei. Het echte stuifzand kwam ook niet te rug op een open terrein, dat verkregen was door het omhakkèn van de dennebomen. Dit is voornamelijk te wijten aan de ver andering van het klimaat in Nederland door de eeuwen heen. Ons klimaat is tegenwoordig zeer gunstig voor de groei van bos. Daar komt dan bij, dat er tegenwoordig bijna geen -schapen meer worden gehoed, zodat alle plantjes ongestoord kunnen ontkiemen. Ir. de Loonse en Drunense Duinen leven nog wat hazen, reeën, konijnen en fazanten. De korhoender breidt zich door de begroei ing snel uit, terwijl soms een nest met wilde zwijnen wordt aangetroffen. Voor het wild is een drinkplaats aangelegd. Die drinkplaats voor de dieren is een te genprestatie van de militairen, die hier vaak oefeningen houden. Soldaten hebben met vijf bulldozers in een week tijd een „ven" gegraven. Een stukje bos, dat voor de drinkplaats in de weg stond, werd door de bulldozers met zand en al honderd me ter verplaatst. Om de Loonse en Drunense duinen te besparen, zouden elke dag drommen men sen alle plantjes, die hier ontkiemen, moe ten vernielen. Juist omdat de verandering van ons klimaat hier het ontkiemend leven niet kan tegenhouden, gaat de begroeiing van jaar tot jaar zichbaar verder. Als be rekeningen, gestaafd met de ervaringen van de afgelopen vijf-en-twintig jaar, kloppen, dan zullen de Loonse en Drunense duinen in de komende vijf-en-twintig jaar geheel ver dwijnen. (Volkskrant). WERKCOMITÉ VOOR HET JUBILEUM VAN MGR. W. M. BEKKERS. Het Kathedraal Kapittel van St. Jan heeft een werkcomité benoemd, dat de viering van het zilveren priesterfeest van mgr. W. M. Bekkers zal voorbereiden. Het comité bestaat uit Mgr. M. A. P. J. Oomens, Vicaris-ge neraal van het bisdom, voorzitter en de le den: H. Beex, Directeur-Hoofdredacteur St. Jansklokken, 's-Hertogenbosch, Mr. Ph. C. M. van Campen, directeur van de Coöp. Centrale Boerenleenbank, Eindhoven, Me vrouw J. Ditters-de Beer, Beneden-Leeu wen (G.), Drs. F. J. W. Gijzeis, Wethou der en Secretaris van de Kamer v. Koop handel, Eindhoven, J. Hendriks, Voorzitter van de R.K. Ziekenfondsen in Nederland en Directeur van het Centraal Ziekenfonds van het Bisdom 's-Hertogenbosch, Tilburg, L. F. W. Jansen, Burgemeester, Cuijk, Mevr. J. Janssens-Strengers, Esch, M. Lips, Di recteur der Lips' Scheepsschroevengieterij N.V., Drunen, J. van Loon, Deken en pas toor, 's-Hertogenbosch, L. v. Oort Deken en Pastoor, Tilburg, L. A. Th. Rooyackers, Deken en Pastoor, Drunen, Mr. F. J. van Thiel, Oud minister en Lid der Tweede Ka mer der Staten Generaal, Helmond en Drs. A. A. V. Timmers, Directeur van de N.V. Uitgevers Maatschappij „De Gelderlander", Nijmegen. DESK—TAXANDRIA 3—1 De talrijke toeschouwers hebben er ongetwijfeld geen spijt van ge had dat ze zondag penningmeester Soeterboek met een gevulde beurs naar huis lieten gaan. Integendeel. In de toekomst zullen we nog meer dere malen een glunderende, goed lachse, in de handen wrijvende pen ningmeester langs de lijn zien staan, want het zondagmiddag vertoonde spel houdt een belofte in voor de toekomst. Vooral de voorhoede-spe lers waren nauwelijks 100 jaren oud, vertoonden een spelletje waar het publiek als van ouds op rea geerde. Reeds na 3 minuten nam Desk de leiding door Mosselveld uit een through-pass, via v. Gooi, door La- ros aangespeeld. Uit enkele tegen aanvallen van Taxandria bleek, dat onze achterhoede nog niet op volle toeren draaide, want enkele lelijke missers schepten gevaarlijke mo menten voor het Desk-doel. Tot doelpunten kwam Taxandria echter niet. Wel Desk, want in de 15e mi nuut kon Jan Damen, na een uit 'n mooie aanval verkregen corner in schieten. De laatste steek die de Desk-achterhoede liet vallen, lever de het enige doelpunt voor Taxan dria op, gescoord door hun midvoor. Tot de rust kwamen de kansen over en weer en het spel was ook in deze neriode alleszins het aanzien waard. In de score kwam geen verandering meer. Na de rust was er slechts één elf tal dat voetbal speelde. Fraaie com binaties tussen middenlinie en voor hoede brachten de Taxandria-ver- dedigers in paniek-stemming; bij deze situatie sloot de Desk-achter hoede zich prima aan. Een herboren Pijnenburg schakelde de geselec teerde rechtsbuiten Roomer zodanig uit. dat deze naar de midvoorplaats verdween. De tacticus Mosselveld kon zich nu, na in de eerste speel- helft te weinig in het spel betrok ken te zijn geweest, geheel uitle ven. Na 10 minuten scoorde hij, keihard laag onder in de hoek, het derde doelpunt voor Desk. Graag hadden we nog eezien dat 't harde werken van Laros beloond zou wor den met een doelnunt, want dat zou hij dubbel en dwars verdiend heb ben. In de 30ste minuut dachten we zowaar links-back Piinenburg te zien doelpunten, want de keiharde schuiver, van zeker 40 meter af stand. kon door de Taxandria-kee- per ternauwernood worden gestont. Verder zagen we enkele goede schoten van J. Damen en v. Gooi, maar aan de andere kant bracht Wittens redding toen hij een vrije trap tegen v. Wanrooi), die te hard handig ingreep, of keurige wijze stopte. Wijziging in de stand kwam er niet meer in deze, vooral in de tweede helft door Desk beheerste wedstrijd. DESK 2 - BW 3,3-4. De reserves hebben het tegen de pupillen van Jackson uit den Bosch, zoals was te verwachten, niet kunnen bolwerken. Deze lui die de minste verliespunten tellen in de competitie stand, hebben echter zeer hard voor de twee punten moeten werken, want de Desk-lui hebben tot tweemaal toe de leiding in handen gehad, n.l. met 2 - 0 en met 3 - 2. In de slotfase van de strijd kwamen de BVV-lui, mede ook nog door een buitenspel-doel - punt tot de overwinning. De BVV-lui zette van meet af aan direct een of fensief in en wat de technische kwa liteiten betrof konden de Desk-lui daarvan nog wel iets leren. Het eerste j kwartier legden zij dan ook duidelijk een meerderheid aan de dag, maar vooral stopper v. d. Velden was in goede vorm en brak menige aanval af. De Nijs stopte eenmaal een hard schot nog juist op de doellijn. Tegen de verhouding in nam Desk onver wachts de leiding. Bij een verre uit trap van keeper de Nijs won de mid voor het kopduel met de Bosse stop- per en linksbinnen Cor Soeterboek nam toen de bal mee, op het BVV- doel af, om hem rustig langs de keper in 't net te plaatsen, 1-0. Vijf mi nuten later kreeg linksbuiten Bool, na goed voorbereidend werk van Soe terboek de bal en schoot op doel, wat de verkeerd opgestelde keeper ver raste, 2-0. BVV kwam echter voor de rust nog op gelijke voet. Het was jammer dat dit min of meer present jes waren van de achterhoede. Het eerste doelpunt, gescoord door de linksbinnen, kwam toen doelman de Nijs de bal verkeerd beoordeelde, en het tweede doelpunt uit een corner, die toen niet rechtstreeks werd weggewerkt. Vlak voor de rust schoot Vloemans tegen de paal. Ruststand 2-2. Na de rust waren de Desk-lui de eerste 20 min. het meest in de aan val, doch direct gevaar kwam er nog niet uit. Bij een uitval van BVV schoot de midvoor onder in de hoek, maar de Nijs wist keurig te redden. 25 Min. was er gespeeld in de tweede helft, toen uit een voorzet van rechts Cor Soeterboek de bal ontving en on verwacht op doel schoot en met suc ces, 3-2. BVV zette toen alles op alles. Bij een aanval kreeg de rechts buiten de bal in duidelijke buitenspel positie. De grensrechter appelleerde dan ook terecht, maar de scheids rechter liet doorspelen en hieruit werd toen 3-3 gemaakt. Een goed koop doelpunt voor de BVV-ers. En in de slotfase werd het zelfs nog 4-3 voor BVV, toen van dichtbij de links binnen het winnende doelpunt in schoot. In de resterende minuten kregen de Desk-lui de kans niet meer om nog op gelijke stand te komen. WASPIK Be Ready - White Boys 1-2. Ook Be Ready is zondag aan de zegekar van White Boys gebonden. De wedstrijd Be Ready - White Boys welke te Hank werd gespeeld op een erg glad veld is door White Boys met 1 2 gewonnen. Door deze over winning staat White Boys bijzonder gunstig op de ranglijst geclasseerd, temeer daar Berkdijk zondag tegen Right 'Oh een ne derlaag kreeg te incasseren. White Boys staat momenteel op te tweede plaats, met een punt minder dan de leider Berkdijk, maar ook met een wedstrijd minder ge speeld. De overwinning van White Boys in Hank is ten volle verdiend. Vlot combinerend sneed de aanval van White Boys soms door de verdediging van Be Ready, terwij! de ach terhoede van de Waspikse club zich niet vaak voor moeilijke problemen geplaatst zag. Be Ready mag beslist van geluk spreken dat haar doelman niet vier of vijf keer in plaats van twee keer het nakijken kreeg. Maar de twee doelpunten welke White Boys liet aantekenen waren dan ook van bijzonder gehalte. Vooral het eerste was een juweel te noemen. Dit doelpunt werd ge scoord in de dertigste minuut van dë eerste helft door Piet Kuijten; na vijftien minuten spelen in de tweede helft maakte Be Ready gelijk en ongeveer een kwartier voor het einde maakte midvoor Han van Etten voor White Boys het winnende doelpunt. DRUNEN. RKDVC—VES 4—3. In een spannende en sportieve strijd is het DVC gelukt tegen VES op eigen terrein een 4—3 overwinning te behalen. De eer ste helft was de wedstrijd wel het beste. Vijf minuten na de af trap was hef DVC, dat de leiding nam met een goal van v. Gor- cum. VES gaf hierop direct ant woord met 11. In de 15e mi nuut was het weer v. Gorcum, die zijn club de leiding bezorg de, 21. De gasten ontketenen dan een bliksemoffensief. Een kwartier lang is het aanval na aanval die VES lanceert op de DVC verdediging, die wijken moet ondanks haar prima "spel. Dit kwartier van hoog tempo le vert VES twee doelpunten op, 23. Even voor de rust was hef v. d. Wiel, die door goed samen spel de stand op 33 bracht en hiermede komt de rust. Na de rust wordt er ook fel, maar sportief gestreden en naar mate het einde in zicht kwam, om de winnende goal. In 't laat ste kwartier lukt het de Munnik dank zij het goed voorzetten van C. v. Helvoirt, te scoren. Met 43 komt het einde. VLIJMEN S.C.B. I - Vlijm. Boys I, 1-3. Zondag speelden de Vlijm. Boys weder om een uitwedstrijd; dit was de derde ach tereenvolgende in een week, een druk pro gram, maar dit verhinderde niet om ook van SCB te winnen. Vlijmen wint de toss en SCB trapt af. Di rect nemen de Boys het spel in handen en een mooie pass naar B. Verschuren, die op het doel afrent en in de eerste minuut te gen de lat knalt; weer komen de Boys te rug maar de keeper is op zijn post. Dan is het SCB die met enkele mooie aanvallen de achterhoede enkele hachelijke momen ten bezorgd en ten koste van enkele cor ners redding brengt. Deze corners werden goed genomen, maar even prachtig wegge werkt; hieruit krijgt midvoor van Heivoort de bal goed aangespeeld, geeft mooi door aan B. Verschuren, die met een prachtig schot de Boys de leiding geeft. Hierna doen er de Boys nog een schepje op, maar de sterke wind maakt goed voetbal bijna on mogelijk; de bal werd meestal te hoog op doel gericht, en met Vlijmen in de aanval komt de rust. Na de rust de eerst aanval voor Vlijmen; de bal wordt corner gewerkt, deze wordt dan goed voor doel geplaatst, en door Fons van Engelen met een ferme kopstoot in het doel geplaatst, 2-0 voor de Boys. SCB ziet het gevaar in en zet alles op de aanval en het doel van Vlijmen komt onder zware druk. Vlijmen houdt stand, maar een kwartier voor het einde moet doelman v. d. Heijden zwichten voor een mooi schot van de linksbinnen, 1-2. Hard wordt door SCB gestreden voor de gelijk maker, maar de achterhoede is in prima vorm; een verre pass van de stopper van Vlijmen beland bij van Heivoort, die in het strafschopgebied wordt gevloerd, maar de scheidsrechter geeft een vrije trap op de rand van het strafschopgebied. De bal komt bij P. van Esdonk, die met een mooi schot de stand op 1 - 3 brengt. De laatste minu ten verstrijken onder hoogspanning, maar in de stand komt geen verandering meer en de Boys-aanhang kon weer juichen. Baardwijk 2 - Vlijm. Boys 2, 0-1. Het tweede elftal wist in Baardwijk beide puntjes in de wacht te slepen, wat weer een goede prestatie is van de Boys-reserves, die hun positie op de ranglijst weer verbeterden. HAARSTEEG HAARSTEEG-HAAFTEN 7-0. Het was een zeer eenzijdig treffen dat gisteren plaats had tussen Haarsteeg en 't bezoekende Haaften. Er was slechts één ploeg die iets goeds liet zien en dat was de thuisclub, want de bezoekers boden zo weinig tegenstand dat de toeschouwers, die de vrij koude wind hadden getrotseerd om de wedstrijd bij te wonen, zich in de begin fase reeds afvroegen hoe groot de nederlaag voor de jongens uit Gelderland wel zou worden. Dat die nederlaag tenslotte tot 7-0 be perkt is gebleven, danken zij alleen aan het simpele feit dat de gastheren het wel ge loofden. Met de rust toen Haarsteeg met de harde wind tegen had gespeeld, was de winst reeds binnen en behoefden de spelers zich niet meer te verontrusten. Het begon van meet af aan met een Haarsteeg-overwicht, gemakkelijk sneden de voorwaartsen door de achterhoede van de gasten; in de 9e minuut was het reeds raak toen v. d. Berk een voorzet van H. van Oijen keurig in het net plaatste. Laatst genoemde speler bracht in de 29e minuut met een juweel van een doelpunt de stand op 2-0. Van de gasten kan eigenlijk niets worden vermeld, want ze waren zo weinig voor het Haarsteeg-doel te vinden dat er geen ge vaar te duchten viel. Veel beter deed het weer de thuisclub, uit de serie aanvallen op het Haaften-doel wist midvoor Timmer mans er nog één te benutten en kon met de stand 3-0 worden gedraaid. In de tweede helft hetzelfde spelbeeld, gesteund door de wind waren de Haarsteeg- voorwaartsen steeds voor het doel van de gasten te vinden. Na ongeveer 10 min. te hebben gespeeld bracht Kivits de stand met een onhoudbaar schot reeds op 4-0. P. Timmermans zag even later z'n door zetten beloond met een treffer en was het 5-0. Ook in deze tweede helft kreeg de Haarsteeg-doelman geen enkel schot van betekenis te verwerken; drukker had het echter zijn overbuurman; uit een listige pass van Kivits verrichte Timmermans de kat- trick door het halve dozijn vol te schieten. Vlak voor het einde schoot v. d. Berk nog eenmaal raak en kwam het einde met de stand 7 - 0 in het voordeel van Haarsteeg. Haarsteeg 2 - R.K.D.V.C. 3, 3 - 3. De reserves konden het niet tot een over winning brengen, maar dat hebben zij ge heel aan zichzelf te danken; teveel zelfver trouwen en te nonchalant spel, boden de gasten de gelegenheid telkens op gelijke voet te komen. Voor rust scoorde v. Beur- H. MISSEN IN ST. JAN. GEB Met ingang van 1 januari zijn gedurende het winterseizoen de H.H. Missen in de parochiekerk van St. Jan met een half uur verlaat. Zij worden dus gehou den om 7, 8, 9, 10J4 en 11 y2 uur. den voor zijn club maar eer werd gedraaid hadden de jongens uit Drunen. de stand weer gelijk gemaakt. Na de rust nam Haar steeg gesteund door de wind het spel in handen; het werd spoedig door v. Beurden 2-1. Te ver opdringen van de achterhoede werd noodlottig, de snelle linksbuiten van D.V.C. benutte een uitval en was het 2-2. Even later nam Haarsteeg door middel van v. Gestel weer de leiding en leek de buit binnen. Haarsteeg beging echter de fout te ver op te dringen en weer was het de linksbuiten die eenieder verraste en met een hard schot de stand weer 3-3 gelijk maakte. Een flink aantal vragen bereikten mij, waarvih ik een gedeelte zal beantwoorden. De heer B. v. d. H. te Dordrecht, vraagt hoe de beenkleur van een Patrijskriel moet zijn. Deze moet volgens standaardeisen zuiver blauw, leiblauw zijn. Er komen soms geel- benige P.K. voor, maar dat deugt niet. Uit zulke met gele benen gekruist met blauw- benigen ontstaan, die met zogenaamde groene beenkleur, een vermenging van geel en blauw, welke groene kleur enigszins toe laatbaar is volgens sommigen, maar ik zou ze voor de fok nooit nemen, omdat er later weer een verkeerde terugslag uit ^tortkomt. De heer S. J. C. te Leeuwarden; - Uw ruimte voor Krielkipjes is heel aardig. Als U van de beschikbare vier meters nu af neemt 80 cm voor nachthokje, dan komt dat al aardig uit. Houdt U de legnestjes liever buiten het nachthok. In de ren plaatst U op een halfdonker plekje losse gemak kelijk te reinigen bakjes voor krielen 30 cm breed en lang, bij 25 cm diep, één bakje op 3 of 4 hennetjes. Op Uw ruimte zou U met succes een haantje met 6 hen nen kunnen houden. De Patrijs- of ook de witte Wyandotjes leggen als ze van goede stam zijn ook in zeer vroeg voorjaar hun vrij grote eitjes. De mooie, aantrekkelijke diertjes worden in de pluimveebladen wel aangeboden. Maargoed uitkijken! De heer L. van S. te Winterswijk. Fazantjes worden behandeld als de kriel- kuikens, maar moeten beslist miereneieren en meelwormpjes erbij hebben. Het eivoer bestaat uit hardgekookt fijnverdeeld ei ver mengd met fijne beschuitkruimels. Het fijne groenvoer niet vergeten. Zorgen voor zéér beschermde loop. Bij zacht weer bui ten houden, alleen bij ongunstig regenachtig weer en ook des nachts goed beschut. De heer W. v. d. K. te Amsterdam vraagt Is het koelen der eieren in de machine beslist nodig? Koelen is beslist nodig om verse zuur stof in het ei te krijgen. Bij het afkoelen toch krimpt de inhoud van het ei en daar door wordt de omgevende lucht binnen de schaal verdund. Dit heeft ten gevolge, dat verse lucht naar binnen stroomt. Men koe le nimmer langer dan een kwartier, de handleiding geeft dat wel aan. De meeste fouten in de broedmachines worden meest gemaakt de eerste week. De heer G. v. d. D. te Utrecht vraagt: Wat kan de oorzaak zijn, dat bij mijn Wit te Leghorns bij 3 van de 8 de ruggen zo kaal zijn, de borst ook al; de haan heb ik al voor een paar maanden opgeruimd. Ve- renplukken doen ze niet. Indien het werkelijk waar is, dat de die ren mekaar niet plukken (ze doen het 't liefst, als men er niet bij staat), dan heb ben ze last van mijten, b.v. vederspoelmij- ten, die bij de spoel der veren leven, of krabmijten, die zich aan de wortels der veren ophouden. Al deze parasieten zijn oorzaak van het ontijdig uitvallen der ve ren. De rui heeft bij zulke patiënten een zeer langzaam verloop. De zieke dieren wast men met een 5 percents creoline-op- lossing in water en bestrooie haar dan met insectenpoeder. Vervolgens in een verwarmd vertrek laten opdrogen, anders zouden ze misschien verkouden worden. Kijkt U eerst maar eens goed of er niet een verenpluk- ster onder zit. Vragenstellers: Voortaan geen tien cent postzegel, maar 12 cent 1 I 1 voor antwoord. KIPPENVRIEND. Uw kerstboom blijft langer goed, als u deze boom, vóórdat u hem optuigt, twee dagen in een emmer water plaatst, waarin veel glycerine gedaan is. Het water in een aquarium, waarin sub tropische en/of tropische vissen verblijven, moet in de winter een warmte hebben van 20 tot 25 0 C. Als deze vissen het te koud hebben, gaan ze „schommelen" en sterven ze. Een te hoge temperatuur is ook ver keerd. Schroeven, ijzeren bouten e.d. roesten niet, als men ze voor 't gebruik insmeert met kaarsvet. Door toevoeging van wat lijnzaad aan 't konijnenvoer verkrijgt men mooie vellen. Is uw vlees niet goed eetbaar, omdat het te taai is, voeg dan tijdens de bereiding een mespunt natron bij. Om uw piano droog te houden, hangt u een zakje ongebluste kalk binnen in de piano. Beter is echter, dit dure meubelstuk in de droogste kamer te plaatsen. Naai aan de binnenkant van uw wollen handschoenen en wanten een stukje van oude glacé's. Vergeet ook de duimen niet. De handschoenen gaan hierdoor veel lan ger mee. Kolen scheppen met de voorkant van de kolenkit of met een ronde kolenschep is uit de boze. De brandstof wordt hierdoor ver- gruizeld. Ook wordt de kit beschadigd. (Nadruk verboden).

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 14