Waalwijkse en Langstraaise Courani De zekerheid van de toekomst Wat zich in 1957 afspeelde Cultureel Waalwijk in 1957 In het buitenland DINSDAG 31 DECEMBER 1857 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschil nt 2 x per week 80e JAARGANG No. 184 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: „ECHO" (Misschien behoort u ook tot de mensen, die de overtuiging zijn toegedaan, dat we in een a-romantisch tijdperk leven dat alleen koele zakelijkheid, nuchterheid en keiharde rea liteit in het leven van vandaag houvast bieden dat de wer kelijkheid en de onweerlegbare berekening prevaleren bo ven de droom en de verwachting en dat het exacte bewijs zwaarder weegt dan het geloof. Neen, wij willen niet-, trachten hier uiteen te zetten in hoe verre u er naast bent met deze moderne-mens-mentaliteit. We gaan niet bewijzen, dat de mens niet zou kunnen leven zonder geloof, zonder droom, zonder verwachting en zonder romantiek. Het leven zelf en uw eigen hart zullen u betrap pen, zo niet vandaag dan toch morgen. Vandaag, op de dremipel tussen oud en nieuw, in de schemer tussen verleden en toekomst, willen wij enkel constateren, dat wij ondanks onze koele, nuchtere zakelijkheid, onze overwaardering van het materiële, onze politieke slinksheid en meedogenloosheid en ons levensgevaarlijk en onverant woord geëxperimenteer met allesvernietigende explosieven, dat wij ondanks dat toch maar tere en gevoelige wezen tjes zijn, neigend naar en niet los te maken van de weemoed over de voorbije dingen en vervuld van geloof en verwach ting. We komen niet toe met de realiteit van het leven van alle dag en met de tastbaarheid; van de materie. Vanavond zitten we weer in de huiselijke kring bijeen om in een gezellige en feestelijke sfeer een fictieve tijdgrens te passeren. We gaan een periode van twaalf maanden afslui ten en tegelijk aan een nieuwe beginnen. We kijken terug in de tijd en we trachten een blik vooruit te werpen. Bij het eerste steunen we op de realiteit, bij het tweede op onze verwachting, ons geloof en ons vertrouwen. Als we nuch tere, zakelijke mensen waren, dan zouden we zowel het een een als het ander achterwege laten, want wat heeft het voor nut om stil te staan bijl hetgeen al verleden geworden is en welke winst zou het kunnen opleveren zich te wagen aan gissingen omtrent hetgeen het komende jaar zou kunnen brengen Maar omdat die koele, nuchtere zakelijkheid van ons alleen maar een masker is en dql begeerte naar het ma teriële bezit alleen maar een levensangst, daarom heeft het wel nut. Het heeft zijn grote waarde om vandaag na te gaan hoe we in het afgelopen jaar hebben geleefd, waar onze fou ten hebben gelegen en hoe wei er toe gekomen zijn om ver raad te plegen aan het doel van ons leven. Het heeft zijn grote waarde om na een gewetensonderzoek over 1957 een nieuw pad in de tijd te betreden, ontdaan van het oude en toegerust met goede wil. Over 1957 kunnen wij de boeken openleggen, balansen en statistieken laten zien en rekeningen en niet kloppende be grotingen ter tafel brengen. Het zijn harde en nuchtere fei ten. Wat we niet kunnen laten zien, is het verdriet en het onrecht, dat we anderen hebben aangedaan. Het zijn echter even harde feiten en als we een grafiek van onze naasten liefde zouden opmaken, dan zouden we misschien moeten zeggen weer geen winst dit jaar. En dat is toch eigenlijk de enige winst die telt. Ten aanzien van 1958 kunnen we ons verdiepen in allerlei gissingen omtrent politieke en economische ontwikkelingen en we kunnen ons, zekerheidshalve laten leiden door de prognoses van mannen, die het weten kunnen. Maar welk houvast bieden menselijke voorspellingen Als u iedere week uw voetbalpoolbriefje invult, kunt u daarover mee praten. Niemand weet hoe de eentjes, tweetjes en drietjes einde december 1958 zullen staan gerangschikt. Hebben we dan geen enkele zekerheid ten aanzien van 1958 •O ja, de grootste zekerheid, die u zich maar wensen kunt, narmelijk deze dat God ook in het komende jaar de wereld weer in Zijn hand zal houden en dat u in uw geloof en in uw verwachting op Hem nooit teleurgesteld zult worden .Hij zal u van januari tot december niet verraden, niet afzetten, niet haten, geen lasterpraatjes over u verkopen en u niet aan uw lot overlaten. Hij zal met u zijn tot het einde der tijden. Geloof dat, vertrouw daarop en leef in die ver wachting In dit geloof, in dit vertrouwen en in deze verwachting wensen wij u een zalig uitèinde en een goed begin. vooral goed pro-arabisch wilde tonen, die er Hammarskjold - juist tevoren tot secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties herkozen - toe bracht, om zijn persoonlijke bemiddeling in het nabije oosten aan te bieden. Opmerkenswaardig is de diplo matieke rol, die koning Saoed bij al deze conflicten heeft ge speeld, waarbij hij Egypte in de arabische wereld van de eerste plaats wegdrong en zich tege lijkertijd van de vriendschap van Amerika verzekerde. Oost tegen west Niet minder onrustig was het in de beide grote landen, die de wereldsituatie beheersen Amerika en Rusland. In Amerika heerste bijna ge- i heel het jaar een vertrouwens- Het jaar 1957 kan zonder be zwaar worden gekenschetst als een jaar van onrust en verwar ring. De onrust kwam vooral uit het nabije oosten, ten dele omdat Rusland er als stoke brand optrad, ten dele 'omdat de verhoudingen tussen de ara bische staten te wensen over liet. Met het terugtrekken van franise en engelse troepen uit de zone van het Suez-kanaaf, met het weer bevaarbaar ma ken van deze belangrijke ver binding, bleek men er al spoe dig nog lang niet te zijn. Isra ël hield 't been heel wat strak ker dan de beide mogendheden Engeland en Frankrijk, en er zijn veel onderhandelingen no dig geweest, voordat Israël toe stemde in de ontruiming van Sinaï en Gaza. Rusland koos nu Egypte door de geweldige nederlaag tegen Israël 'n groot deel van zijn toch reeds zwak aanzien had verloren, Syrië als nieuwe verbindingsschakel met het nabije oosten. Egypte bleef echter stoken tegen Jordanië, hoewel dit zich van deelneming aan het pact van Bagdad had onthouden. De positie van koning Hoes sein werd zo zorgelijk, dat Ei senhower, krachtens zijn overi- fens, niet zonder moeite in het (ongres .aangenomen doctrine voor het nabije oosten, de zesde vloot naar Beyrouth zond, ten einde de noclige pressie ten gunste van de koning uit te oefenen'. ÖDit hielp, maar ver-7 hinderde niet, dat Syrië door' Rusland overbewapend werd en dat een plotselinge actie van Rusland er Turkije, mede-bond genoot in de Navo, van beschul digde, dat het agressie tegen Syrië voorbereidde. Toen deze periode ten einde scheen, op 't ogenblik, dat Kroetsjef de val van maarschalk Zjoekow had. verkregen, dreigde een nieuwe crisis tussen Jordanië en het tussentijds met rust gelaten Israël, omdat Jordanië zich crisis jegens de regering van Eisenhower, voortgekomen uit de niet afdoend gebleken verde digingsmaatregelen en 't eeuwi ge geharrewar tussen leger ma rine en luchtmacht; uit de steeds weifelende beslissingen op het gebied der internationale politiek van Eisenhower en Dul les; uit de zwakke maatregelen op het gebied der binnenlandse wetgeving; uit de splitsing in republikeinse partijuit het verminderd vertrouwen van in dustriëlen en financiers, die de beurs te New York vrij ernstig deden teruglopen. Op 't eind van 't jaar kwam daarbij Eisenhowers nieuwe ziekte, de «vijfde reed£ tijdens zijn presidentschap, die een ogenblik scheen zijn aanwezig heid te verhinderen in de Navo- raad te Parijs, die juist, in het bijzonder voor de controverse met Frankrijk over de levering van wapens aan Tunis, zo drin- Êend de samenwerking van alle ondgenoten nodig had. Op deze Navo-conferentie, die de band tussen de Navopartners versterk te, kon Amerika overigens ver nemen, dat men in Europa, zeker niet alles van. de zijde van' Ame rika voor zoete koek wenst te slikken. Vooral de politiek van Dulles kwam danig in de ver drukking. Dit alles verminder de, naar binnen en naar buiten, het aanzien van Amerika, vooral toen op het eind van het jaar Rusland door zijn kunstmanen wetenschappelijk, zij 't wellicht tijdelijk, op Amerika voorsprong kreeg. Knaleffect. De kunstmanen waren een ef fectstuk ter ere van het 40-jarig jubileum der Russische revolu tie in november 1917, maar ook een poging van Kroestjev om zijn uitermate gegroeide macht te bevestigen. Kroestjev slaagde er in om reeds in het begin van het jaar het industriële apparaat grondig te reorganiseren hij schakelde de langzamerhand te machtig geworden groepep der managers geheel uit. Daarop volgde in ju ni de uitstoting van Molotov, Ma- lenkov, Kaganowitch en Sjepi- lov uit het presidium, vroeger het politbureau. De crisis, die daardoor ontstond, werd gelijk tevoren door de tussenkomst van de opperbevelhebber van het le ger, Zjoekov, ten gunste van Kroestjev beslist, maar slechts een paar maanden later stootte de secretaris ook Zjoekov zelf uit, en kan nu de machtigste man in Rusland worden geheten, die zich om zijn ambtgenoot Boelganin niet behoeft te be kommeren. Voor een groot deel samen bezochten zij beiden de satelliet staten; niet Hongarije, dat voort durend sterker vertrapt werd en economisch geheel in wanorde is. Maar wel de andere, van wel ke Tsjechoslowakije, het meest Stalinistisch gezinde, 't zachtst werd behandeld. Wel ook Bur- garije en Roemenië, zelfs Fin land, waarmede vriendschappe lijke betrekkingen onderhouden worden. De Poolse leider Go- moelko bezocht Moskou; zijn positie is in £igen land uiterst mioeilijk, aangezien hij enerzijds de jongeren in hun nationalisme en anti-Russische gevoelens te gemoet moet komen, anderzijds echter moet zorgdragen, ook met het oog op sterk Stalinisme in eigen land, de gevoelens van Moskou te ontzien. Daarbij komt dat Frankrijk, ondanks de onafhankelijkheid, jegens Tunis en Marokko erkend met het probleem Algiers geen raad weet, noch militair, noch organisatorisch. Tengevolge van de wapenleveringen aan Tunis verkoelde de FransEngelse vriendschap, die krachtig was opgeleefd bij de Suez-crisis. Engeland verloor reeds in het begin van het jaar president-mi nister Eden, die werd opgevolgd door MacMillan, die nu enig re sultaat heeft bereikt met de eco nomische versteviging van En geland, oo"k al moest uiteindelijk aan Malakka onafhankelijkheid worden gegeven en beheersen de in aantal toegenomen dominions meer het moederrijk dan, gelijk vroeger, dat het moederrijk de leidende rol speelde in het van 1926 dagtekenende gemenebest. Tot versteviging van de financi ële positie droegen vooral bij de hervormingen, in de legerinrich- ting in het leven geroepen door Sandys, die de kostbare leger- organisatie inkromp ten bate van uitbreiding van atoomwapenen en raketten. Ten dele is de eco nomische toestand van Engeland afhankelijk van de medewerking die de vakbonden door het zo veel mogelijk vermijden van nieuwe looneisen in de hand heb ben; ten dele ook van Ameri kaanse militaire en financiële medewerking, hoewel de oude anglo-amerikaanse vriendschap, ook door de koppigheid van Ei senhower, slechts ten dele is her steld. De as draait weer sneller. en ook van economische wel vaart. India bleef neutralistisch, behalve tegenover het aangren zende Pakistan, waarmiede het in onmin blijft verkeren terzake van Kashmir. De meeste onrust veroorzaak te Indonesië, vooral aan 't eind van het jaar, toen opnieuw het verlangen naar het bezit van Nieuw-Guinea door de V.N. politiek steeds zwakker naar mate het aantal nieuw ontstane staten toenam werd afgewe zen. Niet slechts veroorzaakten de dreigementen, door de Indo nesische leiders in de debatten geuit, het tegendeel van sympa thie, maar de daarna genomen maatregelen tegen de Nederlan ders en hun bezittingen deden duidelijk zien, dat nu de toch reeds zwakke regering de zaken niet meer beheerst, en dat, met medewerking van grote mogend heden, ingrijpen tegen het voort woekerende communisme en de chaos dringend nodig is. Slechts een enkele prominente persoon lijkheid als Sjarafoedin, de president van de Indonesische bank, had de moed zijn landge noten te waarschuwen, dat het wellicht op deze wijze Neder landse belangen kon schaden, maar zichzelf in het door wan- belend toch reeds ernstig ver zwakte vlees snijdt. De wijze, waarop Indonesië op treedt, is een droef einde van 'n Nieuw Guinea-politiek, die ze ker andere resultaten had kun nen opleveren, indien tijdig te voren verbintenissen waren ge sloten met Australië, dat op Nieuw-Guinea aansluit. Een droef einde echter ook, omdat zelfs de oorspronkelijke westelijke partners in Uno en Nato zo weinig begrip toonden voor de volkenrechtelijke plich ten, dat zij Nederland, dat naar evenredigheid zeker beter aan zijn Nato-verplichtingen voldoet dan b.v. 'n groot land als Frank rijk, met geen enkele morele steun, laat staan praktische hulp, terzijde stonden. Verhoogde culturele activiteit deed gemis aan zaalruimte zeer sterk voelen. ...en thuis niet zo best. Onrustig, althans ten dele, was ook de toestand in de overige grote landen van Europa. In Frankrijk viel Mollet, na bijna iy2 jaar regering, op grond van zijn politiek tegenover Algiers zijn opvolger, Bourgès Manoury, hield het slechts een paar maan den uit; de financiën van Frank rijk waren intussen zo verward daï een jeugdige maar krachtige figuur als Gaillard de leiding in handen moest nemen om betere financiële voorwaarden te schep pen. Hij had echter moeite met de hoog nodige bezuinigingen, en zijn politieke leven is prak tische elke dag in gevaar. Duitsland herkoos Adenauer met overweldigende meerderheid op 15 september. Hij en de Chris- ten-demokratische Unie hebben voor de eerste vier jaar de vol strekte meerderheid in de bonds raad. Dat betekent grotere in vloed van Duitsland in de inter nationale politiek, versterking van het leger, voortzetting van de economische tendenzen. Langs de Middellandse Zee had Italië inwendig met moei lijkheden in de regeringscoalitie te worstelen; het ging econo misch echter vooruit. In Spanje bleek dit anders en mede daar om zoekt Franco, ook via de Nato, toenadering tot het wes ten. De Scandinavische landen gingen ernstig gebukt onder de economische gevolgen, die het te ver doorgevoerde dirigisme met zich bracht. Turkije hield zich krachtig te genover de Russische bedreigin gen; het kwam op steeds minder goede voet te staan met Grieken- Tand over het vraagstuk; Cyprus, waarin Griekenland genoodzaakt is een rol te spelen. Ruslands' poging om een nieuwe Balkan- bond te stichten onder leiding van Joego-Slavië, vond bij maar schalk Tito weinig sympathie; de positie van Tito, zowel tegen over Rusland enerzijds, de wes telijken anderzijds is weinig dui delijk. Nederland en België kwamen krachtens het nieuwe Benelux- verdrag weer nader tot elkaar in beide bleek de economische en financiële toestand heel wat moeilijker dan deze in 1956, ver kiezingsjaar in Nederland, was afgeschilderd. Zuid-Amerika en Zuid-Afrika. Afrika begint, evenwijdig met Zuid-Amerika, een steeds meer eigen rol te spelen. In Argentinië hield generaal Aramburi on danks pogingen tot herstel van Peron, de macht in handen; Chi li doorstond een ernstige politie ke crisis; Brazilië genoot voor spoed, gelijk dit met Venezuela en Peru, dank zij verstandige leiding, eveneens het geval was. In andere staten, vooral in Mid- den-Amerika, kwamen kleinere of grotere conflicten voor, die ook de V. S. verontrustten. Afrika zag in Ghana, de vroe gere Ivoorkust, een nieuwe on afhankelijke staat verrijzen; En geland trachtte de positie van de beide nieuw geschapen domi nions tijdig te regelen; aan de in landse bevolking van het rijke Congogebied geeft België, even als Frankrijk aan de verschillen de delen van equatoriaal en west- Afrika steeds groter bevoegdhe den, die wellicht op souvereini- teit van deze gebieden vooruit lopen. Te moeilijker wordt de positie van Zuid-Afrika, dat vasthoudt aan de apartheid van Malan en Strijdom, wel tegenovergesteld aan de ontwikkeling van de on afhankelijkheid der neger- en andere republieken. Onrust rondom Indonesië. Het verre Oosten gaf geen aan leiding, althans niet in het alge meen, tot onrust of twijfel. In China bleef de koers van de com munistische regering, die zich nu met Rusland ook militair heeft verbonden, niet altijd dui delijk, Japan vorderde op de weg naar volkomen zelfstandigheid De culturele activiteiten bewogen zich in Waalwijk ook in 1957 in stijgende lijn. Hierdoor deed zich het gemis aan voldoen de zaal-accomodatie bijzonder sterk voelen. Het onprettige is echter, dat het er niet naar uitziet, dat er spoedig enige verlich ting zal komen in het nijpend zaal-tekort Wel voteerde de raad een bedrag van 13.000. - voor de voorbereiding van plannen tot de stichting van een cultureel centrum met schouwburg-accomodatie aan de Julianalaan, maar de bestedingsbeper king zal de realisering van deze plannen nog wel geruime tijd ophouden. We zullen dus nog geruime tijd moeten roeien met de te korte riemen die we hebben. KUNSTKRING. Hoewel er een langzaam groeiende be langstelling voor de programma's van de Kunstkring valt te constateren, moest de ge meente dit jaar toch weer bijspringen met een subsidie van f 1250. om de nadelige uitkomst te dekken. Dit tekort wordt tel ken j are weer veroorzaakt door de bijzonder geringe belangstelling voor lezingen, film avonden en muziekuitvoeringen. De toneel voorstellingen zijn vrijwel altijd zo goed als uitverkocht. Ook dit jaar heeft de Kunstkring weer vele hoogstaande avonden verzorgd, vooral het programma van het nu lopende seizoen is tot nu toe van voortreffelijk gehalte ge weest. Op 8 jan. zagen we een voortreffelijke opvoering van het Nieuw Ned. Toneelge zelschap van Somerset Maugham's wat na vrante stuk „Julia". Een uitstekende greep was de prachtige Mexicanase film „Raices". Op 5 febr. concerteerde Het Brabants Or kest met Pierre Petteur als solist in Lalo's Symphonie Espagnole. „Puck" verraste met een kostelijke opvoering van „De dwa ze dochter" van Lope de Vega. Dr. de Booy omlijstte een boeiende lezing over de 2e Andes-expeditie met een prachtige film. Op 14 maart noteerden we een voortreffelijk pianorecital van Theo Bruins. Een boeiende lezing met film over het Amazonegebied be luisterden we op 4 april van dr. Melchior. Het seizoen '56 '57 werd gesloten met een geslaagde opvoering van Shaw's blijspel „Je kunt 't nooit weten". Het nieuwe seizoen werd door „Puck" ingezet met een spran kelende opvoering van „En toen kwam dr. Frost". Mr. Hustinx hield een boeiende le zing, omlijst door een uitstekende film, over de jonge staat Pakistan. Ongeëvenaard pan- tomimespel bracht het gezelschap van Jean Soubeyran en Nell Koppen schitterde in het door het Rotterdams Toneel gebrachte „Ontvluchting". Spaanse danskunst bij uit nemendheid brachten Susana en José op 10 dec. Voor de filmavond had men beslag weten te leggen op de briljante film „Mar guerite de la nuit. Het jaar werd besloten met een avond van prachtige koorzang door het Collegium Musicum Amstelodamense o.l.v. Toon Vranken, waarvoor de belang stelling helaas beneden de maat was. UIT EIGEN KOKER. Naast de culturele evenementen, die van buiten tot ons kwamen, hebben ook de plaatselijke verenigingen dit jaar vele avonden van zeer goed gehalte weten te bieden, zodat we mogen concluderen, dat de culturele activiteit vanuit de eigen ge meenschap steeds meer betekenis krijgt. Zo ontplooide de voetbalver. R.K.C. een bijzondere vorm van jeugdzorg, die resul teerde in een zeer geslaagde opvoering van „Radijs" door de jeugd van deze vereni- ging. De begaafde balletlerares Marianne Ke- ser uit Den Bosch verzorgde met een aan tal Waalwijkse kleintjes een kostelijke bal letavond in Musis Sacrum. Het Roode Kruis gaf een bijzonder ge slaagde opvoering van het toneelspel „Suus- ke Perdaems". Het Baardwijkse Toneel deed dit jaar van zich spreken met de opvallend goede opvoeringen van „Boemerang" en „De kat en de kanarie". O.O.G. gaf een eminente opvoering van „De schipper van de Maartje Jacoba", maar slaagde er niet in de hoge verwach tingen ten aanzien van „De held van het Westen" in te lossen, omdat het grootste deel van de tekst in onverstaanbaarheid ver loren ging. D.V.S.V. maakte het zich met het nie mendalletje „Een baby van 1000 weken" wat te gemakkelijk, maar revancheerde zich met een uitstekende opvoering van Gheon's Kermisvolk op Kerstmis". De nog jonge vereniging G.E.O. wist zich met verdienstelijke opvoeringen van „Zolang er mensen zijn" en „De meesterknecht" wat hoger op de toneelladder te plaatsen. In het raadhuis zagen we een tweetal fraaie exposities, namelijk „50 jaar schil derkunst" en een expositie van een drietal jonge kunstenaars, waaronder onze stafge- noot Jos. Kipping. Wat blinden op het toneel kunnen pres teren zagen we in de smaakvolle revue der Graafse blinden „Wat krijgen we nu!" Het Waalwijks Orkest maakte een uit stekende beurt met het concert op 11 dec. waarbij onze stadgenoot J. Verhoeven als solist optrad in Beethoven's le piano concert. De harmonie St. Crispijn onderstreepte haar capaciteiten met een le prijs op een concours te Leerdam. Ook de Liedertafel concerteerde op voor treffelijke wijze tezamen met Het Waal wijks Orkest, waarbij Antoinette Blom als soliste optrad. Op sportgebied noteerden we een bijzon der evenement in de vorm van de prach tige gymnastiekdemonstratie, welke „Kracht en Vlugheid" op 15 maart gaf. Het Ned. Herv. Kerkkoor gaf tezamen met het Waalwijks Orkest in de Ned. Herv. Kerk aan de haven een passcieconcert, dat wel niet hetzelfde peil bereikte als dat in 1956, maar over het geheel genomen toch zeker geslaagd genoemd mocht worden. „Prins Marcelino" was de naam van de operette van Piet Borsten, die door de R.K. Gem. Zangver. Amphion op 24 april met groot succes werd opgevoerd. De resultaten van een deel van het jeugd werk in de St. Antoniusparochie waren te zien op een interessante tentoonstelling van de hobbyclub „Avanti". Na vele jaren waardevol cultureel werk nam de zangpedagoge Alda van Boort op 18 juni afscheid van haar leerlingen en van Waalwijk om zich te wijden aan het mu ziekonderwijs op het Blindeninstituut St. Henricus te Grave. Haar taak hier werd overgenomen door Angèle van Hoorn. Groot was de belangstelling voor het prachtige concert, dat het Sacramentskoor uit Breda op 26 juni in de parochiekerk van O.L. Vrouw te Besoijen gaf. In het programma van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen noteerden we een voortreffelijke lezing van dr. ir. F. Mesu over „Het Deltaplan" en een prachtige voordrachtavond van Otto Sterman met als onderwerp „Ik ben een neger". De leerlingen van de zangpedagoge An toinette Blom gaven ook dit jaar weer een interessante zangavond in hotel Verwiel, waarbij we naast zeer goede ook minder ge slaagde vertolkingen konden beluisteren. De Liedertafels „Oefening en Vermaak" en „Tot Bloei der Toonkunst" gaven in het kader van de kérmisviering een geslaagd concert, waarvoor „Oefening en Ver maak" de bekende sopraan Louise de Vries van de Nederlandse Opera als solist had ge- engageerd. Ook de Chr. gem. zangver. „Hallelujah" gaf enkele op zeer goed peil staande uit voeringen. ZWIJGRAAD. Aan het slot van ons cultureel jaarover zicht van 1956 spraken we de hoop uit, dat de culturele raad in 1957 enige activiteit aan de dag zou leggen, omdat er voor deze raad in onze gemeente een zo grote en be langrijke taak ligt. Wij hebben dat toen dui delijk onderstreept. We hadden dat net zo goed kunnen laten, want ook dit jaar heeft de culturele raad in alle talen gezwegen. Het kan best zo zijn, dat hij achter de schermen toch wel werkzaam is geweest, maar de resultaten daarvan angstvallig ver borgen heeft gehouden. Nu kun je in deze tijd van spionage natuurlijk nooit voorzich tig genoeg zijn, maar we geloven toch wel, dat de Waalwijkse gemeenschap mag ver langen iets omtrent de werkzaamheid van dit lichaam te vernemen. Momenteel is het zo, dat deze raad in zijn bijna 2-jarig be staan nog niets van zich heeft laten horen. We willen niet zo oncharmant zijn hieruit de conclusie te trekken, dat er ook niets is gedaan, maar wat wij niet doen, zouden anderen wel eens kunnen doen. En niet eens ten onrechte.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1