Waalwijkse en Lang Courant Binnenlands Jaar-overzicht Waalwijk in 1957 Voortreffelijk bestuursbeleid stelde woning bouw veilig en hield gevolgen van bestedings beperking buiten de deur. DINSDAG 31 DECEMBER 19S7 Uitgever Waalwijks» Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.$5 3.10 franco p. p Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Het jaar negentienhonderdze venenvijftig blijkt onder al even dramatische omstandigheden te eindigen als het begon. Waren het toen de Hongaarse vluchte lingen, die, verdreven door de rode terreur, onder meer in ons land 'n veilig onderkomen moes ten zoeken, thans zijn het land genoten, die opgejaagd door de rood-witte terreur, Indonesië moesten verlaten om in het moe derland bescherming en veilig heid te vinden. Reeds in december 1956 ont scheepten zich hier enkele hon derden Indische Nederlanders, die op de vraag „Waarom bent u uit Indonesië vertrokken moesten antwoorden „Het is er onhoudbaar". Het onhoudbare van de toestand is sindsdien hand over hand toegenomen en het Indonesische debacle van 1957 is. het luguber slot gewor den van een meer dan droevige vertoning, die voor vele Neder landers het einde van een levens realiteit of mogelijk ook van een illusie betekende en voor de In donesische machtshebbers een stapelen van schuld op schuld en overigens een zielig bewijs van het volkomen onvermogen om orde op eigen zaken te stellen. Over bezinning gesproken... Einde 1956 meende de genera le synode der Ned. Herv. Kerk nog een oproep tot bezinning in zake Nieuw-Guinea te moeten doen uitgaan. Maar het comité van bezwaarden tegen deze op roep zette zijn acties tot, in 1957 voort en riep op zijn beurt de synode weer tot bezinning. Mevr. Mieke Bouraan, die na dat haar echtgenoot zich gedwon gen had gezien Indonesië te ver laten, de verdediging van Jung- schlaeger en Schmidt op zich nam, zag haar grote verdiensten onder meer erkend bfj de erepro motie aan de Groninger univer siteit. De derde verjaardag van het statuut voor het koninkrijk (Ne derland, Nieuw-Guinea en de West) werd in december gevierd. Mr. G. P. Helders werd in het begin van het jaar benoemd tot minister voor zaken overzee, maar de blijvende noodzaak van deze post werd van verschillen de zijden betwist. Drs. A. B. Spee kenbrink werd benoemd tot gou verneur van de Nederlandse An tillen. Er rezen moeilijkheden met betrekking tot de uitwijzing van een hoofdredacteur. Deze leidden er toe, dat de minister president van de Nederlandse Antillen, de heer E. Jonckheer, voor overleg naar Den Haag kwam, maar een bevredigende regeling kon niet worden ver kregen. Besteding en geen beperking. De financieel-economische si tuatie van ons land liet zich in het afgelopen jaar zorgelijk aan zien. In februari kwam de beste dingsbeperkingsnota van de re gering af. Ieder had kritiek, maar niemand kon de noodzaak van de voorgestelde maatregelen ontkennen. Het grote publiek trok zich van de oproep tot be zuiniging voorshands niets aan en de beperking der overheids uitgaven (voor zover die al ge constateerd kon worden) werd algemeen veel te gering geacht. Minister Zqlstra trachtte zo goed en zo kwaad als het ging zijn prijsstabilisatie-politiek te handhaven en kondigde in het kader daarvan onder meer een prijsstop af voor gas, elektrici teit en water. Verscheidene (se mi)-overheidsbedrijven verhoog den desondanks de tarieven. De P.T.T. zelfs tweemaal binnen het jaar... Minister Hofstra zag als een- j trale doelstelling van het kabi net de handhaving van het mo- netaire en budgetaire evenwicht. Als gevolg daarvan bleek zijne excellentie naast de bestedings- j beperking een aantal belasting- j maatregelen noodzakelijk te ach- ten. En geen wonder, reeds in t begin van het jaar was de schat kist totaal leeg, ja meer dan dat, het rijk zag zich genoodzaakt een niet onbelangrijke lening te slui ten bij de Nederlandse Bank. Met name de omzetbelasting op di verse produkten werd niet on aanzienlijk verhoogd en verder de vennootschaps- en de vermo gensbelasting. Werken en winnen. Degenen, voor wie het aan draaien van de bestedingsbeper- kingsschroef het eerst (pijnlijk) voelbaar werd, waren de Neder landse gemeenten. Op verschil lende plaatsen kwam men geheel op zwart zaad te zitten voor wat de lopende uitgaven betreft, om over de enorme begrotingstekor ten maar niet te spreken. De woningbouw dreigde de dupe te worden van een en ander. Met het oog hierop kwam het rijk de gemeenten met een bedrag van 540 miljoen te hulp. Een van de gevolgen van de bestedingsbeperking was ook dat het IJ-tunnelplan voorlopig niet tot uitvoering kon worden ge bracht. De gemeente Amsterdam was zeer ontstemd, bleef nog lange tijd nawrokken, maar moest tenslotte toch het hoofd in de schoot leggen. Pleisters op de wonde waren het tot stand komen van de brug bij Schel- lingwou en de openstelling van de Velser tunnel, tezamen een aanzienlijke verkeersverbetering. Rhenen kreeg eveneens 'n brug. Met het deltaplan werd een be gin van uitvoering gemaakt en Marken raakte eiland af. De lage lonen. De kwestie van lonen en prij zen bleek een heet hangijzer. Al- lerwege eiste men loons- of sa larisverhoging. Onderwijzers, pi loten, landhouwarbeiders, ambte naren, mijnwerkers, journalisten en tandartsen, om maar geen an dere groepen te noemen, protes teerden en confereerden. Tussen de laatste goep en de zieken fondsen ontstond een ernstig conflict, maar gelukkig kon een en ander tenslotte worden bijge legd. Geheel bevredigd was, zo als gewoonlijk, niemand, doch verschillende verbeteringen kwa men toch tot stand. Het toene mend aantal ontslagen bij ver schillende grote bedrijven in ons land baart enige zorg. Zeer belangrijk is de invoering van de algemene oudiersdomswet als gevolg waarvan alle 65-jari- gen en ouderen in ons land re gelmatig een basisuitkering ont vangen. Volgens 't nieuwe wets ontwerp zal iedereen, ook de zelfstandige, recht krijgen op kinderbijslag van het derde kind af. Maar iedereen, tussen 15 en 65 jaar, zal dan ook premie moe ten betalen. De veelomstreden huurverhoging kwam per 1 au gustus eindelijk tot stand. Zieken en gezonden. 1957 kenmerkte zich door een zeer zachte winter en een zeer natte zomer. De afwezigheid van vorst had tot gevolg, dat de wo ningbouw regelmatige voortgang kon vinden, zodat een record aantal huizen kon worden afge leverd. Door de zeer natte nazo mer werden de boeren verhin derd de aardappelen tijdig uit de grond te halen en verrotte een deel van de korenoogst op het veld. Een vrij groot aantal gevallen van kinderverlamming deed zich in ons land voor, zodat een be sluit tot massa-vaccinatie geno men werd. De z.g. a(ziatische) griep waaide over naar het wes ten en hield Nederland geruime tijd in zijn greep. Het Nederlandse Rode Kruis vierde zijn negentigjarig bestaan en zette ook in het voorbije jaar zijn zegenrijke werk op verschil lende; fronten voort. 'Het streven is er op gericht, de atoomkracht, die tot massale vernietiging van het leven kan leiden, in de toekomst steeds meer aan te wenden tot zegen der mensheid. Minister Zijlstra bood aan de Staten-Generaal een nota inzake de kernenergie aan. Het ontzagwekkende plan zal bij uitvoering een bedrag van niet minder dan negen miljard gul den vergen. Maar de energiebe hoefte zal op de duur door de wereldkolenvoorraad niet meer gedekt kunnen worden en daar om wordt thans het atoomtijd perk ingeluid. Bij de visserij was de toestand evenmin rooskleurig. Het nete ligste probleem bleek wel de al gehele vernieuwing van de vloot, die dringend noodzakelijk is. Als gevolg van de uitvoering van het deltaplan dreigt de Zeeuwse mos selen- en oestervisserij verloren te gaan. Men zoekt nog naar ver vanging, maar de verwachtingen te dien, aanzien zijn niet opti mistisch. Veiligheid en verkeer. Het steeds toenemende verkeer stelde de betrokken autoriteiten ook in het afgelopen jaar voor de grootste, problemen. Het zon dagsrijverbod gedurende de eer ste maanden van het jaar zette vele auto's en motoren op stal en bracht vele pennen in bewe ging, met name van vertegen woordigers uit het horecabedrijf. Na opheffing van het verbod werd van de herkregen rijvrij- heid een extra gretig gebruik ge maakt. De Pinksterdrukte leid de tot een complete chaos op de wegen in het westen en midden des) lands. De herinvoering van 'n maxi mumsnelheid bracht met name voor de voetgangers enig sou laas. Het nieuwtje van de knip- serbollen moet als een misluk king worden beschouwd. Met name bij zonneschijn vergroten zij eerder het gevaar op de w.eg dan dat zij de veiligheid bevor deren. De bestedingsbeperking deed zich ook ten aanzien van de we genbouw gevoelen en dit maakt het verkeersprobleem alleen nog maar groter. Het paard verdwijnt steeds" meer van de weg. De me chanisatie in de landbouw' is een eerste oorzaak. Van Gend en Loos namen nu ook het histori sche besluit, de paardentractie te gaan vervangen. De komende en... de gaande man. Het toerisme is een belangrij ke bron van inkomsten voor ons land. Maar hoewel ons land ook in 1957 door vele duizenden bui tenlanders overstroomd werd, moet toch geconstateerd worden dat de toeneming van het aantal bezoeken vergeleken met andere landen procentsgewijze gering, zo niet tot stilstand gekomen is. Het gebrek aan hotelruimte is wel een van de voornaamste oor zaken. Verder heeft de betalings regeling die in tal van hotels van kracht is, de naam van ons land als toeristencentrum geen goed gedaan. Het gevangeniswezen in ons land kwam in opspraak door de vele ontsnappingen, waarvan die door de „Zwarte Ruiter" wel de meest opzienbarende 'was. Aan het nieuwe systeem, dat klaar blijkelijk aan de gevangenen een heial wat grotere vrijheid toe staat dan vroeger het geval was, wil men echter toch vasthouden. Het radio- en televisiebeleid bleef zich bewegen in dezelfde banen als voorheen. De V.P.R.O. blameerde zich door haar ten dentieuze uitzending in het z.g. nationale programma op 31 au gustus. De andere zorgen. Amsterdam en Den Haag za gen zich een nieuwe burgemees ter toegewezen. Met name rond om de benoeming van de rooms- katholieke mr. Kolfschoten ont stond heel wat deining. Nederlands tweede technische hogeschool, gevestigd in Eind hoven, werd door H. M. Konin gin Juliana geopend. Het tekort aan bevoegde leraren bij het mid delbaar onderwijs baart steeds groter zorg. Wij treden het jaar 1958 bin nen met een hart vol zorgen om trent het lot van onze landgeno ten in Indonesië. Hoewel de eco nomische situatie van Nederland momenteel iets minder zorgvol schijnt te zijn dan een half jaar geleden, stellen de verdrijving van de Nederlanders, uit Indone sië en de verkapte nationalisa tie van vele grote bedrijven daar ons voor nieuwe en grote pro blemen. Mogen regering en volk het voor het nieuwe jaar 1958 niet verwachten van eigen kracht of van welk mens ook, maar van de almachtige God, die door Zijn zegen alleen het land kan doen gedijen. Leven van het land. De landbouw is ten onzent in een moeilijke positie komen te verkeren. Minister Mansholt, die 12y2 jaar aan het hoofd van zijn departement heeft gestaan en juist na het aannemen van zijn fcegroting afscheid nam van de Kamer in verband met een ver wachte benoeming elders, streef de verschillende maatregelen na om tot verbetering te komen. Ruilverkaveling, kwaliteitsvoor schriften, overschakeling van kleine op grotere bedrijven, stpn- den op zijn program. De regering stelde 200 miljoen beschikbaar als injectie om de landbouw op de been te houden. DE ECHO \M HEI ZUIDE 80# JAARGANG No. 104 Vluchtelingen en het koninkrijk. Welvaart en schatkist, Wo ningbouw en weersgesteldheid. Landbouw, visserij en voedselvoorziening. Volksgezondheid en kernenergie. Onderwijs en verkeer. Omdat we in deze dagen allemaal min of meer achterstevoren lopen, almaar terug blikken werpend naar de grijsaard die over luttele uren uit ons gezichtsveld verdwenen zal zijn, kunnen wij als krant niet achter blijven. En omdat wij u altijd in het goede voorgaan, hebben we ons - zonder witge- mutste oliebollen en geurige wijnen - aan ons bureau gezet om in gedachten en op papier terug te stappen in Waalwijks jong ste verleden. In de gemeentelijke huishouding en ont wikkeling hebben we in 1957 zeker niet te mopperen gehad. De bestedingsbeperking, de grote struikelblok voor de gemeentelijke uitgroei, hebben, we, dank zij een krach tig en vooruitziend bestuursbeleid, practisch nog niet aan den lijve gevoeld. Alleen in de maand december kwam schraalhannes even om de hoek kijken en scheepte ons op met een hopelijk van korte duur zijnde trottoir- misère in de St. Antoniusparochie. TOP-EVENEMENT. Een wel zeer verheugend resultaat in de ze tijd van woningnood en geldschaarste boekte het energieke en bekwame beleid van het gemeentebestuur in de vorm van de goedkeuring van het grootste woning bouwproject „Continubouw Brabant II", dat de gemeente Waalwijk gedurende 5 jaar de bouw van ten minste 100 woningen per jaar garandeert. De totstandkoming van dit j betekenisvolle project, waaraan door een 7- tal Brabantse gemeenten wordt deelgeno men, is voor een zeer belangrijk deel het werk van onze eminente magistraat burge meester Teijssen, die de gemeentelijke ont wikkeling op velerlei terrein ook dit jaar weer onschatbare diensten heeft bewezen. Dank zij dit project zal het gemeentedeel Baardwijk de behandeling door een wat krenterige stiefmoeder zien verkeren in de zorgzame attentie van een royale huisvader. De totstandkoming van „Continubouw Bra bant II" mogen we de belangrijkste gebeur tenis van het jaar voor onze gemeente noe men. Maar er is natuurlijk veel meer gebeurd in onze nijvere en steeds joyeuzer levende stad. Zoveel, dat wij het u onmogelijk nog eens allemaal breeduit kunnen voorzetten. Het moet een vluchtige terugblik blijven, een mijmering met wat weemoed en een glimlach, en voor sommigen misschien hier en daar een traan. We doen het heel gewoon en beginnen bij januari. RUSTIG. Januari was een rustige maand, die een verlies bracht voor bet onderwijs; op 1 jan. n.l. kwam te overlijden de Eerw. Zuster Ludovique, hoofd van de Mariaschool te Baardwijk. Omdat een aantal leden van de Andr. Zijlmansgroep naar de jamboree in Enge land wilde en er iemand moest zijn om dat uitstapje te betalen, kregen we het circus Spekimeko III met veel grappige en goede vondsten. De kippen, konijnen en duiven worden met de dag verwaander en lieten zich be kijken op de 2e provinciale tentoonstelling in De Gecroonde Leersse. Het Veilig Verkeer kwam hier ook in theorie stevig op de been met de verkiezing van het eerste definitieve afdelingsbestuur. De raadsvergadering van deze maand stond ook in een rustig teken en leverde het besluit op het ziekenvervoer in gemeen telijk beheer te nemen. In de jubileumsector was het nogal druk in die maand. P. Ketelaars was 40 jaar bij de P.T.T., Harry van Helvoirt 25 jaar bij de centrale administratie der gemeentebe drijven, Mina Klerkx 25 jaar bij htet Wit- Gele Kruis als hulp i.d. huishouding, A. Faro 40 jaar bij de Brandweer en burgemeester mr. R. J. Th. v. d. Heijden 25 jaar secre taris van de Kamer van Koophandel. Ka pelaan Knaapen vierde zijn 12Vè-jarig priesterfeest, D.V.S.V. haar 40-jarig be staan en de r.k. Werkmeestersbond huldig de een 7-tal jubilarissen. NOG RUSTIGER. Wie na een januarimaand van bijna lan delijke rust een wat bedrijviger februari verwachtte, kwam bedrogen uit. Het leven kabbelde voort lijk het beekje in Beetho- vens Pastorale en het waren bijna alleen jubilea en Wat culturele gebeurtenissen wat de klok sloeg. Bij de jubilea was dat van wethouder Smolders het meest in het oog springende. Voor de voortreffelijke wijze, waaroip hij 30 jaar lang zijn taak als wet houder heeft vervuld, werd hij in de raads vergadering van die maand gehuldigd. Ter herinnering en waardering van deze be kwame ambtsvervulling zal de St. Antonius parochie eerlang de Wethouder Smolders- straat onder haar straten tellen. Dan was daar nog de R.K. Middenstand die zijn 25-jarig bestaan herdacht en daar bij de heer H. v. Mil huldigde, die 25 jaar lang een bestuursfunctie had bekleed. Ver der huldigde de H.K.W. vier zilveren ju bilarissen en herdacht de Waalwijkse Vee verzekering haar 60-jarig bestaan. In de Antoniusparochie kwam wat ver lichting in de scholennood door de inge bruikneming van de Past. Kuijpersschool. Na vele en moeizame oud-papierinzame lingen kon de drumband zich eindelijk in fraaie nieuwe uniformen steken. Op 13 febr. werd oud-pastoor A. J. Ver hagen op het kerkhof in de St. Antonius parochie ter aarde besteld. „DEEC'LIJK. In maart deden de Langstraatse bakkers van zich spreken door „deeg"-lijk werk te leveren. In een geurige, smakelijke en sportieve broodstrijd, waaraan elke brood nijd vreemd was, staken zij elkaar naar de kroon. De uitslag toonde aan, dat men het witbrood het best in Sprang kan kopen en dat regeringsbrood de sterkste kant is van de Waalwijkse bakkers. Het jeugdwerk in de St. Clemensparo- chie ontving een welkome financiële injectie van een geslaagde 3 x F-fancy-fair. In de jubileumsector zagen we het gou den bestaansfeest van Waalwijks Belang. De vereniging doet het nog altijd met haar eerste secretaris de heer Jan Tielen, die als zodanig dus ook zijn gouden jubileum vier de en daarbij op bijzondere wijze werd ge huldigd. De algemene belangstelling en waardering voor het werk van de vereni ging kwam tot uiting in het prachtige ju bileumgeschenk een fontein, die een plaats zal krijgen in het Hertog Janpark. Verder huldigde St. Willibrord in deze maand nog een 9-tal jubilarissen. Het sociaal-caritatief centrum in de St. Antoniusparochie kreeg in de kleuterschool de beschikking over de zo noodzakelijke bureauruimte. HAVENPLAN. April bracht als voornaamste gebeurtenis de zo lang verbeide aanpak van het haven plan. De raad hechtte zijn goedkeuring aan de uitvoering van de eerste fase, die f 1.797.750.- zal gaan kosten. Ook kwam ter sprake de stichting van een cultureel centrum met schouwburg-accomodatie. Voor de voorbereiding daarvan voteerde de raad f 13.000. -De verordening inza ke subsidieverlening aan de levensschool verkreeg ook goedkeuring. De St. Antoniusparochie kreeg een rian te uitbreiding in de winkelgalerij in de Pas toor Kuypersstraat. Tweehonderd kinderen maakten een pret tig uitstapje naar Zuid-Limburg i.v.m. de geslaagde actie voor de stichting van een dierenasyl. In januari 1958 hoopt men met een polikliniek voor dieren in Waalwijk te kunnen starten. In politiekringen zagen we het 25-jarig dienstjubileum van brigadier M. Nijssen en het 40-jarig dienstjubileum van W. v. Rijs wijk bij Chroomlederfabriek „de Amstel". De K.A.B. huldigde het 40-jarige D.V.S.V. en de jubilarissen J. Didden en P. Kelder i.v.m. hun 40-jarig lidmaatschap. Een zeldzame en hoge onderscheiding viel mevr. C. van Loon-de Jong ten deel, die door Z.H. de Paus werd onderscheiden met „Pro Ecclesia et Pontifice" wegens haar bij zondere verdiensten op het terrein van ca ritas en sociale actie. Ten slotte vierde ook de Arka zijn 35-jarig bestaan. KINDER-VERKEER. In mei herdachten we weer op sobere, passende wijze onze doden uit de tweede wereldoorlog en vierden we een koude en natte bevrijdingsdag. Het Verbond voor Veilig Verkeer ont plooide een verheugende activiteit en de be langstelling van de jeugd voor deze activi teit was bijzonder groot. Rond het Hertog Janpark worstelden 334 kinderen twee da gen lang tussen een woud van verkeersbor den, daarbij scherp gadegeslagen door de mannen die het weten kunnen. Het onder wijs door de plaatselijke politie bleek ech ter kundig en degelijk te zijn gegeven, want 310 examinandi gingen met een diploma naar huis. Na veel geheimzinnige aankondigingen organiseerde de Andr. Zijlmansgroep op t Raadhuisplein een Bibarium, dat ook weer zijn geld opbracht, want velen wilden het naadje van de kous weten. Er viel ook wel weer wat te huldigen, en de K.A.B. deed het in het groot door 13 gouden jubilarissen in de bloemetjes te zet ten. Jac. Didden nam bij die gelegenheid afscheid als secretaris van de K.A.B., een functie die hij 30 jaar lang bekwaam had vervuld. DRUMBANDS EN GILDEN. In juni was Waalwijk de gastvrouwe van 22 drumbands en een aantal gilden en dat allemaal in het kader van de viering van 't 50-jarig bestaan van Waalwijks Belang. De zon had er ook schik in en vergat in haar blakende ijver, dat mensen niet van asbest zijn. Het drumbandconcours bracht een over winning voor de Amsterdamse Drumband „Praeses van Pispen". Het gilde feest, ge vierd ter gelegenheid van het 120-jarig be staan van het gilde St. Crispijn en Cris- pinianus en een jaar vervroegd i.v.m. het gouden jubileum van W.B., bracht vele ge blakerde gildebroeders op het W.S.C.-ter- rein bijeen voor de onderlinge wedstrijden. De drumband moest de strijd tegen de zon staken, omdat de trommelvellen onder de hitte begonnen te scheuren. In het kader van deze geslaagde en prachtige feestvie ring werd op de kiosk geconcerteerd door de harmonie Concordia uit Loon op Zand en door de eminente Amsterdamse Politie- kapel, die tevens de taptoe verzorgde. Een schitterend vuurwerk zette een luisterrijke kroon op de 50-jarige arbeid van W.B, werd hij benoemd tot kapelaan te Loon op Zand. Een felle brand woedde op 21 juni in de fabriek van de fa. v. Helvoirt-de Nijs, ten gevolge waarvan ook het atelier van de kunstschilder Th. van Delft zwaar werd be schadigd. Acht elftallen van oudgedienden brachten de moed op om in een laaiende hitte te gaan voetballen in het W.S.C.-veteranen- toernooi ten bate van het sanatorium De Klokkenberg. Het was de moedigste daad van de maand. Jubileren deden we ook in juni weer, en het eerste was dat van een bijzondere ver eniging met een bijzondere naam - „Het Puiloog" - in een bijzondere viering van het 25e, het 30e en het 31e jubileum. Er was niet één vis op de receptie. De heer N. Klerkx uit Baardwijk dacht: dat kan ik ook, en vierde zo maar even 6 jubilea tegelijk. De handboogschutterij „Eendracht maakt macht" hield zich bij één jubileum - het 80ste - en omlijstte dit met een geslaagd districtsconcours. KORTE KERMIS. Voor het eerst hebben we ons dit jaar vermaakt met een verkorte kermis. De con clusie uit alle beluisterde stemmen over de ze vermaaksbeperking mag, geloven we, wel deze zijn, dat er eigenlijk niemand van een koude kermis is thuis gekomen. Over de verplaatsing van dit leutig avontuur naar het Vredesplein zijn de meningen nogal verdeeld. Enfin, over een jaar of wat draai en we rondjes rond de aarde in bollen en ballen. Wie denkt er dan nog aan een luchtschommel en bots-autootjes? De P.v.d.A., die in het buitenland onder een andere naam rare dingen met het on derwijs doet, kantte zich tegen de bouw van een nieuwe christelijke school, maar bij stemming bleek zij in de afwijzende houding alleen te staan. Vermeldenswaard is zeker het feit, dat de M.V.L.S. de eerste management-cursus werd afgesloten. Aan een 12-tal cursisten konden de eerste certificaten worden uit gereikt. Van grote betekenis voor het sociaal-ca ritatieve werk voor de parochies St. Jan en St. Clemens was de opening van het inter parochieel sociaal-caritatief centrum in de Grotestraat. Op 30 juli trokken de ouden van dagen er weer op uit en deden zich na de tradi tionele rondrit in Bosch en Duin te goed aan spijs en drank. Bijna hadden we in deze maand niets te jubileren gehad, maar de KJMV hielp ons uit de brand en vierde haar 25-jarig be staan. KOMKOMMERS. 50-JARIG BESTAAN VAN WAALWIJKS BELANG. De officiële herdenking van het 50-jarig bestaan en van 't gouden jubileum van z n secretaris, de heer Jan Tielen, en t 40-ja- rig jubileum van de bestuursleden de heren H. Hoffmans en Norbert van Loon, ge schiedde in een zeer druk bezochte recep tie met hooggestemde redevoeringen van de burgemeester, de voorzitter van 't huldi gingscomité de heer J. van Heesbeen en vele anderen. De gemeentelijke uitgroei kreeg een nieuw en riant accent in een 4-tal fraaie winkels aan het Oranjeplein. Op 23 juni trok vanaf het Hoogeinde de jaarlijkse Sacramentsprocessie door onze ge meente als een indrukwekkende hulde van katholiek Waalwijk aan - Christus in de Eucharistie. In de parochiekerk van St. Jan droeg onze stadgenoot, de weleerw. heer B. Adri- aanse zijn eerste H. Mis op. Korte tijd later We hebben dit jaar een beste komkom mertijd gehad en zo kon het gebeuren, dat we in augustus een bijna blanke agenda hadden. In deze maand viel echter wel het top- evennement van het jaar, namelijk de goed keuring van het bouwplan „Continubouw Brabant II", waarover wij in de aanhef reeds spraken. Onder de 30.000 Kajotters, die in augus tus te Rome door Z.H. de Paus werden ontvangen, bevonden zich 12 Waalwijkers, die deze reis tot de gebeurtenis van hun le ven zagen worden. En dan namen we aan het einde van de maand afscheid van enkele vooraanstaande en belangrijke personen. De overste van de Eerw. Broeders, Br. Bellarminus vertrok naar Schiedam. Zijn plaats werd ingeno men door Br. Reginus uit Weert. Br. Kost- ka werd overgeplaatst naar Wehl als over ste van het pensionaat aldaar. De Antonius parochie nam afscheid van kapelaan Don kers, die werd benoemd tot godsdienst leraar aan het St. Odulphus Lyceum te Tilburg. Hij werd opgevolgd door kape laan van Beers uit Bladel. En deze maand de eerste gouden brui loft van het jaar, namelijk het echtpaar Verhoofstad-Kuyten uit de Nieuwstraat. HET HAASJE. September stond in het teken van het medeleven met de Waalwijkse midden stand, die zijn verwachtingen inzake een succesvolle binnenmarkt voor het grootste deel in een stromende regen, die een volle vier dagen aanhield, zag verdrinken. Drs. G. J. de Vries, lector in de econo mische aardrijkskunde aan de Economische Hogeschool te Tilburg, nam op 16 sept. afscheid van dit onderwijsinstituut i.v.m. het bereiken van de 70-jarige leeftijd. Een eigentijdse en bijzondere vorm van jeugdwerk beleefde op 21 sept. zijn start in het Gemeenschapshuis te Baardwijk, n.l. de Instuif, die binnen enkele maanden tijd de 300 leden passeerde. We hadden ook een aantal buitenlandse gasten, namelijk de Deerlijkenaren, met wie de Waalwijksegastvrouwen en -heren een prettig vriendschapsfeest vierden. In de raad viel het besluit, dat Besoijen aan de noordzijde van de Kasteellaan 27 flatwoningen rijker zal worden. Minder prettig was de beslissing inzake verhoging van het tarief van gas, water en licht. Zo was dus toch niet alleen de middenstand het haasje. Op het nippertje sleepten we nog een jubileum in de wacht, namelijk het 25-jarig bestaan van „Trouw aan Oranje". 3-73SP TWEE MILJOEN. Bestedingsbeperking is, wanneer nodig, een schone zaak. Nog veel schoner echter en noodzakelijker is de woningbouw en daarom voteerde de raad met een royaal gebaar en zonder met de ogen te knippe ren een bedrag van 2 miljoen voor het bouwplan „Continubouw Brabant II". Een unicum op expositiegebied beleefden we in de Gecroonde Leersse, waar een veelomvattende tentoonstelling een boeiend inzicht gaf in het werk en de opleiding der blinden. Deze expositie stond in het teken van de volledige inschakeling van de blinde in het maatschappelijk en bedrijfsleven. Een tweede ingezetene werd begiftigd met de pauselijke onderscheiding „Pro Ec-

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 5