W aalwijkse en Langstraaise^Courani DE LANGSTRAAT IN 1957 Gemeenteraad WAALWIJK Loon op Zand- DINSDAG 31 DECEMBER 1957 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 80e JAARGANG No. 194 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per mm. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. «621 bestedingsbeperking wierp SCHADUW OVER ONTWIKKELING DER LANGSTRAATSE GEMEENTEN. Kaatsheuvei Drunen Vlijmen KAATSHEUVEL Waspik Geertruidenberg Heusden Sprang-Capelle Raamsdonk De agenda, die de voltallige gemeenteraad vrijdag j.l. te be handelen' kreeg, bevatte ver schillende voorstellen van B. en W., die nogal kritiek bij de raad ontmoetten en tot vrij uitvoeri ge discussies aanleiding gaven. Zodoende had men 3 uur nodig om zich door deze agenda heen te werken, waarna geconstateerd kon worden dat de overgrote meerderheid van de raad zich met alle voorstellen van B. en W( kon verenigen. Door de heer Meijs werd na mens de K.V.P. en mede namens de heer v. Seters medegedeeld dat de heer v. Seters als lid tot de K.V.P. was toegetreden en als zodanig door het bestuur was aanvaard. De heer v. Seters kan dus voortaan geacht worden te behoren tot de K.V.P.-fractie. Uitbreidingsplan ten Oosten van de Kloosterweg. De heer Duijvelaar maakte be zwaar tegen de hoogte van de bomen en struiken die in, 't ont werp zijn geprojecteerd en vroeg hoe m.en in de flat van 6 woon lagen de bovenste verdieping moest bereiken. De heer v. Leeven vond vier winkelwoningen in dit plan erg weinig. De voorzitter wees er op dat omtrent de hoogte en plaatsing van bomen e.d. nog niets defini tiefs vast stond. Op het ontwerp zijn deze schetsmatig aangege ven om het geheel wat op smukken. I De z.g. torenflat met 6 woon- lagen, die hier eén uitzicht zal hebben over de gehele, wijk, zal, volgens rijksvoorschrift, van een lift voorzien worden. Wat de winkelwoningen betrot meenden B. en W. dat deze wijk niet de plaats was om meer win kelpanden te projecteren. Er heeft zich. al een winkelstand in de nabijheid ontwikkeld, n.l. in de Pastoor Kuijpersstraat. Die winkeliers hebben ook op een verdere nieuwbouw in hun om geving gerekend. De heer Pullens achtte dit laatste standpunt van B. en W. zeer juist. In de nieuwe wijk hebben winkelzaken, met uitzon dering van levensmiddelenwin kels, weinig kans van slagen. Men zou ze niet gemakkelijk kunnen verhuren. De heer v. d. Hoven zou in een nieuw te bouwen flatgebouw ook kleinere woonruimten gere- serveerd willen zien voor alleen- staande dames e.d., waarvan er in deze gemeente verschillende hun werkkring hebben. De voorzitter vond dit n goe de suggestie, waarmee t.z.t. re kening'zou kunnen worden ge houden. Het ontwerp partieel uitbrei dingsplan werd hierna z. h. st. goedgekeurd. Het zal nu ter visie worden gelegd voor het inbren gen van eventuele bezwaren. Wijziging marktdagen en ver plaatsing van de markt. (Zie prae-advies in ons blad van maandag j.l.) De heer Pullens moest consta teren dat door betere vervoers mogelijkheden e.d. de animo voor de markten steeds geringer werd. Wil men er nog iets van maken, dan moest men de markt z.i. zeker niet gaan verplaatsen. Hij vond dat te veel rekening ge houden was met de belangen van de marktkooplui. Voor hem zijn de belangen van de neringdoen den in Waalwijk van meer ge wicht. Hoe denken die er over Hij zou er voor zijn om slechts éénmaal per maand een gewone markt en tweemaal een vrijdag- avondmarkt te houden. De heer Meijs vond de ver plaatsing van de markt van gro ter betekenis dan destijds de ver plaatsing van de kermis. Toch was toen over dat laatste een en quête gehouden onder de nering doenden. Nu is dat niet gebeurd, doch daarvoor was 't misschien nog niet te laat. Hij achtte het verkeersprobleem wel het ge wichtigste motief voor verplaat sing, waarmee hij zich persoon lijk wel zou kunnen verenigen. De heer v. Seters zei dat ver schuiving van de markt naar vrijdagavond zijn volle instem ming had. Hij achtte de destijds omen proef met de vrijdag- ndmarkt goed geslaagd. Het floreren van deze markt zou z.i. wel mede de oorzaak zijn van het teruglopen van de donder- dagmarkten. 's Avonds heeft ie dereen gelegenheid er heen te gaan. Spr. achtte een markt voor onze plaats van groot belang en meende dat ook de middenstand er ovep het algemeen profijt van had. Tegen verplaatsing van de markt nad hij bezwaren. Die hoorde in het centrum thuis; dat gaf sfeer aan de plaats. Daar konden de marktbezoekers ook emakkelijker plaatselijke win- els binnenstappen. Op 't Vre desplein is het vaak guur en koud en is er te weinig accomo- datie. Verkeersmoeilijkheden zijn er ongetwijfeld, maar voor zover ze door de B.B.A. naar voren ge bracht worden, zou hij hiervoor niet; zwichten. De heer de Kort kon zich met de wijziging van de marktdagen goed verenigen, doch hij was beslist tegen/ verplaatsing van de markt. De bezwaren van de B.B.A. waren z.i. best te onder vangen door het plaatsen van duidelijke borden en dat één maal in de 14 dagen een gedeelte van het centrum voor het door gaand verkeer was afgesloten, vond spr. ook niet zo'n groot bezwaar. In Den Bosch en Til burg was dat nog veel erger, doch men zou er daar niet aan denken om de markt te verplaat- ssen. Voor de naam van Waal wijk als streekcentrum achtte hij het behoud van de markt op dé huidige plaats van groot be lang. De heer Dercksen meende dat bij de beslissing over deze kwes tie 3; factoren een rol spelen In hoeverre is het verkeer met ver plaatsing gebaat Hebben de ne ringdoenden er baat of schade bij Gaat het bezoek aan de markt er op vooruit of achter uit Om een en ander te kun nen beoordelen, zou men over meer gegevens moeten beschik ken dan thans het geval is en doorvoor zouden de belangheb benden om cijfermateriaal of na dere inlichtingen kunnen wor den gevraagd. De heer v. Leeven zou bij een eventuele verplaatsing de raad in me» opnieuw willen laten be slissen of de markt al of niet op het Vredesplein zal blijven. De heer Kemperman vond een DE ECHOVM """Het grote gebeuren van 1957 was na tuurlijk ook voor de Langstraatse gemeen ten het van kracht worden van de beste dingsbeperking. Het was een weliswaar noodzakelijke maatregel om 's lands finan ciën weer in evenwicht te brengen, 'maar daarom niet minder onprettig, en men be hoeft geen profeet te zijn om te kunnen voorspellen, dat de gemeentelijke uitgroei in dit strakke financiële gareel niet tot haar recht zal kunnen komen. Het is zelfs met uitgesloten, dat de bestedingsbeperking hier en daar zeer ongewenste en zorgwekkende toestanden zal scheppen, vooral in die ge meenten waar het verzorgingspeil met aan de hoge kant is. In een tweetal artikelen hebben wij de gevolgen van de bestedings beperking voor de Langstraatse gemeenten in grote lijnen geschetst. Het was echter niet allemaal regenngs- beperking wat de klok sloeg en in dit sum miere jaaroverzicht willen wij in het kort enkele gebeurtenissen releveren, welke in en voor de diverse gemeenten van betekems zijn geweest. Deze gemeente was blijkbaar zo onder de indruk van het feit, dat we al weer een jaar verder waren, dat januari heel rustig voor bijging. Crescendo bracht met „Wiener Melange" een zeer blijmoedig toneelspel en de heer J. van Wanrooy opende de rij van jubilarissen door zijn 40-jarige werk zaamheid bij de N.V. Schoenfabriek P. H Vloemans te vieren. In De Efteling werd fel gestreden in de Brabantse Tafeltenms- kampioenschappen. Op 15 maart overleed in het rusthuis der Eerw Fraters te Loonopzand Frater Victo- rianus Claessen, een man met grote ver diensten voor het onderwijs. De büjartver. N.A.S. vierde op bijzonder geslaagde wijze haar 30-jarig bestaan en de harmonie St. Jan organiseerde gedurende drie dagen een uitstekend ensemble-concours. Brand richtte ook in Kaatsheuvel zware schade aan. In de nacht van 15 op 16 april werd de schoenfabriek van Wennekes door het vuur geteisterd. De raad hield zich in april bezig met de onverkwikkelijke kwes tie-Hopman en stelde een onteigeningsplan voor Kaatsheuvel West vast. Het prachtige toneelstuk „Jeanne en de rechters kreeg van Het Zuidelijk Toneel een eminente vertolking. Teleurstellend was het dat de opvoering geschiedde voor een slechts halt gevulde zaal. Mei stond in het teken van de biljart- sport. De biljartver. K.O.T. organiseerde namelijk de Ned. kampioenschappen anker kader 38/2 in de zaal van P. van Dun. Er werd enkele dagen fel om de begeerde titel gestreden. De Amsterdammer Ph. Beek man ging ten slotte met de titel naar huis. Wim Soeterboek legde niet alleen beslag op een prachtige tweede plaats, maar no teerde tevens het hoogste algemeen gemid delde. Een zoon van Kaatsheuvel viel op 13 mei een bijzondere eer te beurt. Pater Roes- tenberg werd op die dag gekozen tot Pro vinciaal van de Congrgegatie van de Pries ters van het Allerheiligst Sacrament. De drumband Euphonia wist op een concours te Wanne-Eickel (Did.) beslag te leggen op een le prijs. Grote schade richtte een zware brand aan in de Nobel-Schoenfabriek op 5 juni, waar door 40 arbeiders werden gedupeerd. De Drumband Apollo keerde met vliegend vaan en slaande trom met een le prijs te rug uit Zeist. Een prachtige uitvoering van „Die Schöpfung" beluisterden we op 20 ju ni, met Wilmy de Zwaan, Gerard de Vos en David Hollestelle als solisten. Pierre Palla bespeelde de vleugel. Een grote dag voor de harmonie Apollo was de 22ste j'um toen zij op het Nat. Fed. Concours te Ber- geijk promoveerde naar de vaandelaldehng^ De kermis bracht ook dit jaar weer veel vertier en tevredenheid bij de exploitanten Op 14 juli mochten we weer eens twee jubilea noteren. In Loonopzand vierde Zr. v. d. Avoirt haar 25-jarig jubileum bij het Wit-Gele Kruis en in Kaatsheuvel her dacht Zr. Ceulemans haar zilveren jubi leum als kraamverpleegster. In Het: zilver stond ook de gemeentebode N. Klijn op 31 augustus. Het Gilde St. Ambrosius bracht op 20 en 21 juli een bezoek aan het gildefeest van St Sebastiaan te Zülpich (Duitsland). De harmonie Sophia's Vereniging zette op 8 sept. een nieuwe kroon op vele jaren voortreffelijk muzikale activiteiten op op het concours te Millingen het kampioenschap van Nederland in de vaandelafdehng in de wacht te slepen. Op diezelfde dag droeg Pater Jan v. d. Ven m.s.c. in de parochie kerk van St. Jan Onthoofding zijn eerste H. Mis op. In de raadsvergadering van 2b sept. werd de heer Op den Kamp benoemd tot direc teur van de dienst Gemeentewerken. „St. Willibrordus" vierde op 29 sept. haar gou den bestaansfeest en huldigde bij die gele genheid een groot aantal jubilarissen. In de parochiekerk van Jan Onthoofding werd op 13 okt. wederom een eerste H. Mis opgedragen en wel door Pater Sjef v. d. Louw van de Congregatie van het Aller heiligst Sacrament. Kapelaan L. v. Oort nam op 16 okt. afscheid van Kaatsheuvel in verband met zijn benoeming tot bouwpas toor te Valkenswaard. In Loon op Zand nam kapelaan Reijmer afscheid met zijn benoeming tot kapelaan te Budel. Janus Bresser te Loon op Zand werd onderschei den met een zilveren medaille voor zijn 50- jarig lidmaatschap van het St. Hubertus- gilde. Het onderwijs in Kaatsheuvel werd ver rijkt met een prachtige, moderne St. Leno- nardusschool in Berkdijk. Grandioos was het succes dat Piet Bor sten oogstte met zijn 8ste Kaatsheuvelse Revue „Oetoch, kèk daor", die enkele ex tra opvoeringen beleefde om alle belang stellenden in de gelegenheid te stellen van dit bijzondere evenement vreugde te bele- ven. In afwachting van de bouw van het nieu we gemeentehuis, besloot de raad in no vember tot de verbouw van de huidige veel te kleine raadszaal en voteerde daarvoor een bedrag van f 2752.25. In de culturele sector noteerden we in december een schil derijen-expositie van Kees Bastiaanse en Jan Nies. Op cultureel gebied kwamen de plaatse lijke verenigingen tot op goed peil staande op- en uitvoeringen. Het jaar sloot met het gouden huwelijks feest van het gouden echtpaar Boutier-Net ten te Berndijk. Het riante kampeercentrum De Klin- kaert, dat zich sedert zijn voltooiing in een overgrote belangstelling heeft mogen ver heugen, zal met een 30-tal bungalows wor den uitgebreid, zo besloot de raad in zijn januari-vergadering. Tevens werd de tot standkoming van een gasdistributiebedrijf een feit. De Boerinnenbond Drunen-Elshout vierde op 22 jan. zijn zilveren bestaans- feest. In het voor de gemeente zo belangrijke bedrijf der N.V. Lips werd op 9 febr. de ondernemingsraad geïnstalleerd. Het jon- gensgilde vierde op die dag zijn 10-jarig bestaan. In deze maand ook stelde de ge meente een woning beschikbaar aan een Hongaars echtpaar, daarmee een verheu gende bijdrage leverende tot leniging jjan de nood der vluchtelingen van dit geteister- de land. 1 De brandweer kreeg in maart een wei- komen materiaal-uitbreiding in de vorm van een neveltankwagen. In zijn vergadering van april hield de raad zich bezig met de subsidiring van jeugdhuis en jeugdverenigingen. Eind aprd opende de fa. Lips het zeer fraaie, moder ne hotel „Ter Hunen" en leverde daarmee een belangrijke bijdrage tot de uitbreiding der hotel-accomodatie. Ook de heropening van hotel Vissers onder de nieuwe naam Royal" betekende een goede stap in die richting. De raad verhoogde die maand de pachtprijs der gemeentegronden met 25 omdat vandaag de dag nu eenmaal alles duurder wordt. De R.K. Harmonie Beatrix vierde haar 75-jarig bestaan met luiterrijke tweedaagse muziekfeesten. De voetbalver. RKDVC zag zich bij het begin van de nieuwe competitie verrijkt met een fraai nieuw voetbalterrein. De maand werd gesloten met een opmerkelijk jubi leum, namelijk het eeuwfeest van Vissers' Wegenbouw. In november voteerde de raad 5 ton voor de gedeeltelijke realisering van het rioleringsplan. De Vakschool voor Schoen makers werd in deze maand ingezegend en in gebruik gesteld. Het betrof niet alleen een ruimtelijke uitbreiding, maar ook de inrichting van een volledig, hyper-modern machinepark, waardoor het beste en meest uitgebreide vakonderwijs op deze school mogelijk zal zijn. Het onderwijs op deze school richt zich echter niet alleen op de vaktechnische scholing van de leerling, maar ook op de vorming van de totale mens, zoals bij de opening door de Hoog- eerw. Heer Deken Rooyackers en burge meester Snels werd onderstreept. In deze vakschool bezit Drunen een uniek onder wijsinstituut. De gereed gekomen fraaie restauratie van de parochiekerk te Elshout werd op 8 december gevierd met een plechtige Hoog mis en een plechtig Lof. De raad hechtte in zijn vergadering van deze maand zijn goedkeuring aan het uitbreidingsplan Bra- ken-West. De gemeentebegroting voor het jaar 1958 laat een tekort zien van f 56.215 en als een aantal kapitaalswerken, waarvan uitvoering noodzakelijk is om een behoor lijk verzorgingspeil te handhaven, zullen zijn gerealiseerd, zal dit tekort stijgen tot f 116.215.-. De zaal-accomodatie in de gemeente kreeg een prachtige uitbreiding met de opening van de Hoge Braken. De opening werd luister bijgezet door een voortreffe lijke opvoering van „De knecht van twee meesters" van Goldoni door een Drunen se toneelgroep. Behalve deze culturele manifestatie heb ben de verschillende plaatselijke verenigin gen over het gehele jaar bijzonder goed werk geleverd en daarmee een betekenende bijdrage geschonken tot de verheffing van het culturele leven in de gemeente. Ook de Culturele Kring verzorgde een aantal op hoog peil staande avonden. Een zwaar verlies trof de gemeente Vlij men in het heengaan van burgemeester van Hout. Op de feestdag van Allerheiligen kwam deze energieke en met bijzondere bestuurscapaciteiten begiftigde burgervader, nadat' hij sinds enkele weken zijn werk zaamheden na een landgdurige ziekte weer had hervat, te overlijden. In hem verloor de gemeente een uitstekend magistraat In "januari organiseerde de postduiven vereniging De Zwaluw een grote en zeer geslaagde duivententoonstelling en in zijn vergadering van die maand huldigde de raad twee zilveren jubilarissen, namelijk de heren M. van Wagenberg, gemeente-ont vanger, en M. de Laat, le commies ter secretarie. In maart onderging de brandweer een welkome uitbreiding in de vorm van een neveltankwagen. Anderzijds kreeg de brand weer er een probleem bij, namelijk het ge mis van een vorstvrije garageruimte voor de spuitwagen. De bestedingsbeperking maakte een einde aan alle illusies omtrent de bouw van een brandweerkazerne, zodat de gemeente er nolens volens toe moest overgaan garageruimte in Den Bosch te zoeken en die daar ook vond, waarmee het probleem natuurlijk niet de wereld uit is. De B.B. deed ook nog iets anders dan paraatheidoefeningen houden. Op 14 maart kwam zij met de geslaagde revue „Onder ons gezeed en gezwegen" op de planken. De hotelaccomodatie kreeg een zeer fraaie en moderne uitbreiding met de ope ning van hotel „Het Zwarte Schaap" op 16 maart. Ook in Vlijmen werd menig jubileum feestelijk herdacht. Zo werden er op 27 maart bij de brandwkeer van Vlijmen, Haarsteeg en Nieuwkuik 25 jubilarissen in de bloemetjes gezet. Feest was er ook in Haarsteeg, toen de harmonie St. Caecilia op 28 april in nieu we uniformen en met het predicaat „Ko- ninklijk" in haar vaandel in de openbaar heid trad. Een sportevenement van betekenis was weer de Ronde van Vlijmen, waar vele be kende vaderlandse wielermatadoren aan de start verschenen. Een succes van heel andere aard was de le prijs, welke de Haarsteegse mannen- zangver. „Vriendenkring" van een concours te Vught mee naar huis bracht. Een bijzonder hartelijke huldiging viel de E.H.B.O.-vereniging ten deel bij de viering van haar 4e lustrum op 21 juni. Het fraaie uitbreidingsplan „De Vlied- berg", voor de totstandkoming waarvan wij len burgemeester van Hout zo vele en grote verdiensten heeft gehad, is in het afgelo pen jaar een object van voortdurende aan dacht van het gemeentebestuur geweest. Op 28 juni gaf de raad zijn goedkeuring aan een voorstel tot de bouw van 85 woningen in dit uitbreidingsplan, op 13 sept. gevolgd door een besluit tot verkoop van grond al daar aan Coppelmans Bouwbedrijf N.V. te Eindhoven voor de bouw van 102 woningen. Het centrum van dit nieuwe gemeentedeel kreeg de naam Burgemeester van Flout - plein. Voor plantsoenen in dit uitbreidings plan werd f 12.500. uitgetrokken. Een hoogtepunt in dit jaar was de ver kiezing en wijding van Dom Johannes van Engelen tot abt van het tot abdij verheven Cisterciënserklooster „Mariënkroon" te Nieuwkuijk. De indrukwekkende plechtig heid van dè wijding vond plaats in de pa rochiekerk van de H. Johannes de Doper. Een bijzonder jubileum werd er gevierd op 21 sept., toen dr. Martens het feit her dacht, dat hij 25 jaar als arts in de ge meente werkzaam was en in verband waar mee hartelijk werd gehuldigd. Vlijmens Boys stapte dit jaar de 3e klas van de KNVB binnen en heeft tot nu toe in deze afdeling een uitstekend figuur gesla gen. Voor de clubs in deze afdeling is een bezoek aan Vlijmen echter geen onverdeeld genoegen, want het veld waarover de Boys beschikken mag nauwelijks de naam voet- balvel hebben. Ook voor de supporters is het uitkijken geblazen, want een paar win kelhaken in je broek heb je daar zo met al dat prikkeldraad rond het veld. Na een 20-jarige werkzaamheid in Vlij men ging op 30 sept. de adjudant der Rijkspolitie, de heer M. v. d. Sanden, met pensioen, welk een officieel tintje kreeg in de vorm van een afscheidsbijeenkomst. Een grote dag voor het onderwijs was de opening van de nieuwe bijzonder fraaie r.k. meisjesschool op 6 juli. Een school, waarop Vlijmen met recht trots kan zijn. De bestedingsbeperking greep ook in in de plannen van de gemeente Sprang-Ca- pelle. De geplande uitgaven voor de straat verlichting werden met ruim f 53.000. - beknot. Voor het doen opstellen van een streekverbeteringsplan voteerde de raad f 5000. - Een zeer fraaie, nieuwe openbare kleuter school kreeg de gemeente in de Schrevel- straat. De ingebruikneming had plaats op 1 juni. In de onderwijssector noteerden we op 18 september de oprichting van een vereniging voor chr. uitgebreid lager onderwijs. In zijn vergadering van 27 sept. besloot de raad tot de bouw van een P.T.T.-kan toor en van een politiebureau. In de vacature, ontstaan door het over lijden van ds. Streefkerk, werd op 6 okt. voorzien door de intrede van ds. P. J. Bos. De kritiek van een plaatselijke aannemer op de gang van zaken bij onderhandse aan bestedingen kreeg in de vergadering van de maand oktober niet de steun van de raad. Heftig was het debat in de novemberver- gadering over de vraag of nieuwbouw bij voorkeur in het centrum (Vrijhoeve-Capelle) moet plaats hebben of verdeeld dient te zijn over de 3 dorpskernen. Volgens mede deling van het gemeentebestuur zal het Protestants Streek-Bejaardencentrum in Sprang verrijzen. Dit centrum zal 60 be jaarden kunnen huisvesten. Van dit centrum zullen tevens deel uitmaken een 25-tal be- j aardenwoningen Na een 30-jarige onderwijsarbeid nam de heer A. Dees afscheid als hoofd van de chr. school te Sprang. Zijn grote verdien sten voor het onderwijs werden nadrukke lijk onderstreept door het feit, dat hem door het gemeentebestuur de zilveren leg penning der gemeente werd uitgereikt. De erepenning der gemeente in zilver ontving tevens de heer M. C. Rijken. Ook hij heeft zeer veel gedaan voor het onder wijs in de gemeente, hij was o.m. 30 jaar lang hoofd van de school aan de Heistraat. Bijzonder actief waren dit jaar de plaat selijke culturele verenigingen, die een aan tal prijzenswaardige uitvoeringen gaven. donk en Waspik de beschikking over een diepvrieskluis. In mei hield de raad zich bezig met het voetbalveld van de Veerse Boys, dat al lang niet je dat was. Besloten werd om aan dit terrein de nodige verbeteringen aan te brengen. In de parochiekerk van Raamsdonksveer droeg de weleerw. heer B. de Bruijn op 23 juni zijn eerste H. Mis op. Het gouden bestaansfeest van de Coöp. Zuivelfabriek Raamsdonk - Waspik werd gevierd op 25 juni. De grote verdiensten van Raamsdonks voortreffelijke magistraat, burgemeester Prinsen, werden nog eens duidelijk onder streept door het besluit van de raad om in het uitbreidingsplan in de Nieuwe Pol der de Burgemeester Prinssenlaan te situ eren. De katholieke culturele kring vierde op 21 okt. zijn eerste lustrum, een feit dat ook cultureel accent kreeg door vijf toneel avonden in dit seizoen. Op 15 december had de consecratie van de nieuwe parochiekerk te Raamsdonk plaats. Deze zeer fraaie kerk kon rond kerstmis in gebruik genomen'worden. Dank zij ook de goede zorgen van de gemeente heeft de ligging van de kerk een fraai ruim telijk aspect gekregen. Deze gemeente kwam dit jaar in het mid delpunt van de belangstelling te staan door het regeringsbesluit, dat in Geertruidenberg de eerste Nederlandse atoomcentrale - uiteraard voor vreedzame doeleinden - zal verrijzen. Om zich al vast wat vertrouwd te maken met de geheimen der kernenergie bracht burgemeester Faure een bezoek aan de tentoonstelling Het Atoom. In zijn vergadering van 27 febr. hechtte de raad zijn goedkeuring aan de instelling van een woningbedrijf. Met de reeds lang ingediende zwembad plannen wil het niet erg vlotten. Goed keuring op deze plannen is nog steeds niet verkregen en het gemeentebestuur had re den zich te verbazen, toen bleek dat de realisering van een zwembad in de gemeen te niet voor kwam op de urgentielijst van de Prov. Plan. Dienst. Op 23 augustus vertrok kapelaan van Loon i.v.m. zijn benoeming te Made. Het verenigingsleven onderging ook een uitbreiding door de oprichting van een plaatselijke afd. van het r.k. Vrouwengilde. Met enig officieel vertoon werd de eer ste paal geheid van de nieuwe ambacht school, die in 1958 haar voltooiing zal krij gen. Geen bezwaren tegen wijziging marktdagen. Wel tegen verplaatsing markt naar het Vredesplein. Toch zal in april en mei 1 958 hiermede een proef worden genomen. Presentiegeld raadsleden wordt verhoogd. Veel klachten over de geringe service van de speciaal in Waalwijk. De eerste fase van het Havenplan zal ondanks bestedings beperking, toch gedeeltelijk gerealiseerd kunnen worden Op de drempel nog van het nieuwe jaar werd de Heusdense scheepswerf uitgebreid van een fraai modern cantine-complex. In febr. voteerde de raad f 450.000. voor de bouw van 28 woningen. De zich steeds uitbreidende scheepsbouw- activiteit deed op 9 maart de 12.600 ton metende „Eurymedon" te water gaan. Ten behoeve van de bouw van een wijk- gebouw voor de beide kruisverenigingen in de Putterstraat besloot de raad tot de ver koop van enkele perceeltjes grond. Het fraaie bejaardentehuis St. Antonius werd op 4 juni door de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay, officieel geopend, waarmee Heusden een prachtig bejaarden centrum rijk werd. De eveneens 12.600 ton metende „Eurya- lus" liep op 20 juli van de scheepswerf te water. Een gouden jubileum noteerden we op 23 sept., toen de heer J. de Vaan zijn gouden dienstjubileum vierde bij de N.V. v. Wagenberg-Festen. Een ander jubileum was dat van Kees de Kort uit Herpt, die op 21 nov. zijn 65-jarig lidmaatschap van het schuttersgilde St. Ca- tharina vierde. Een 42 boxen tellende diepvriesinrichting werd op 3 dec. te Herpt in gebruik ge steld. In zijn laatste vergadering van het jaar hield de raad zich bezig met het uitbrei dingsplan, waarbij monumentenzorg een dikke, maar niet zo welkome vinger in de pap heeft. Behoud van het stadsschoon is een mooi ding, maar de zorg hiervoor mag niet zo ver gaan, dat de economische ont wikkeling der gemeente in het gedrang komt. Hopelijk komt men ook hier tot het bewandelen van de steeds zo warm aanbe volen gulden middenweg. Burgemeester Smit heeft zijn werkzaam heden dit jaar nog niet kunnen hervatten. Wel bestaat er goede hoop, dat hij in 1958 weer in zijn gemeente zal terugkeren. Op 16 jan. werd de zeer fraaie, geres taureerde Ned. Herv. Kerk te Sprang weer in gebruik genomen. Een jubileum noteerden we op 13 febr. en wel het 20-jarig bestaan van de chr. gymnastiekver. Pro Patria. De sport vormde een onderwerp van be spreking in de raadsvergadering van 29 maart. Voor het in orde brengen van de voetbalterreinen van SSC '55 en Wit-Zwart werd een bedrag van f 7000. uitgetrok ken. Ook in Sprang waren dit jaar nieuwe uniformen te zien en daarin staken voor de eerste maal op 6 april de mannen van de harmonie Marijke. Het onderwijs moest een verlies incasse ren in het overlijden van de heer W. J. van Nieuwenhuizen, onderwijzer aan de Kon. Julianaschool te Capelle. Zowel de Culturele Kring als de plaatse lijke verenigingen zorgden ook dit jaar weer voor een aantal avonden van voortreffelijke en leerzame ontspanning. Waspik kreeg dit jaar zijn nieuwe bur gemeester. Met ingang van 1 maart werd benoemd de heer L. M. J. J. van Erp, hoofdcommies ter gemeentesecretarie, en op 9 maart volgde de installatie, die met fees telijkheden werd omlijst. In burgemeester van Erp bezit Waspik een jong en een zeer kundig en energiek magistraat. Teruggaande naar het begin van het jaar noteerden we het 25-jarig jubileum van de heer M. van Dongen als raadslid. De raad voteerde in die maand f 33.580. voor de uitbreiding van het electriciteitsnet. Ook hier telde de eerste maand van het jaar al jubilarissen, namelijk 7 leden van de har monie „Volksvlijt en Volksvermaak", die werden gehuldigd i.v.m. hun zilveren lid maatschap. Het gouden bestaansfeest van de N.C.B. werd op 6 febr. gevierd met een grootse boerengezinsdag. Een feit van bijzondere betekenis voor de economische ontwikkeling van de gemeente was de oplevering van de Kerkvaartse ha ven op 28 maart, waardoor deze haven weer open was voor 1000-ton schepen. Samenwerking tussen de hoerinnenbon- den van Waspik en Raamsdonk leidde op 11 april tot de opening in beide gemeenten van een diepvrieskluis. De Verbr. Coöp. Onderlinge Hulp vierde op 27 april op feestelijke wijze haar 40-jarig bestaan. Een uniek jubileum was wel de diaman ten bruiloft, die het echtpaar v. d. Broek - v. Iersel op 6 mei vierde. Op 15 mei had de plechtige heropening plaats van de prachtige, gerestaureerde middeleeuwse kruiskerk. Een fors jubileum vierde ook de Coöp. Zuivelfabriek Raamsdonk - Waspik, die op 25 juni haar gouden bestaansfeest her dacht. Na 37 jaar lang hoofd der r.k. jongens school te zijn geweest, legde de heer A. F. Maas wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd op 27 juli zijn onder wijzersambt neer. Kapelaan Klomp-Bueters nam afscheid van Waspik i.v.m. zijn benoeming tot ka pelaan te Heeze. Hij werd opgevolgd door kapelaan Ras uit Bakel. De maand oktober leverde twee jubilea op het 10-jarig bestaan van White Boys en het gouden bestaansfeest van de Boeren leenbank, dat op luisterrijke wijze werd ge vierd. Waspik gaat een riant bejaardencentrum bouwen, dat huisvesting zal kunnen bieden aan 60 bejaarden. Men hoopt het centrum in mei 1958 in gebruik te kunnen nemen. De plechtige kruisplanting vond op 13 okt. plaats. De restauratie van het waardevolle kerk orgel in de Ned. Herv. Kerk zal heel wat geld kosten, en daarom werd op 31 okt. een aantrekkelijke bazar georganiseerd. Diverse culturele manifestaties van zeer goed gehalte vielen er ook dit jaar van de plaatselijke verenigingen te zien en te be luisteren. De raad van deze gemeente moest in zijn eerste vergadering van het jaar tegen zijn zin overgaan tot de vaststelling van een verordening tot heffing van rioolbelasting. De R.K.J.B. was de eerste jubilaris van het jaar en vierde met een zeer geslaagde boe rengezinsdag zijn zilveren bestaansfeest. Op 2 febr. noteerden we het zilveren dienstjubileum van gemeentesecretaris W. C. A. Willems, dat met een grootse hul diging op waardige wijze werd gevierd. Wegens vertrek naar de N.O. Polder nam de heer J. J. de Bont op 29 maart afscheid als lid van de raad der gemeente. Ook Raamsdonk kreeg dank zij het ini tiatief der boerinnenbonden van Raams-

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 9