Waalwijkse en Langsiraaise Courant Saamhorigheid en clubliefde schonken R.W.B. leeftijd der sierken 5; m Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 81e JAARGANG No. 3 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief TELEGR.-ADRES: „ECHO" Het begon by Bart van Sjoos Op 1 en 2 febr. a.s. zal de voet balvereniging RWB haar gouden bestaansfeest vieren. Voor een voetbalvereniging is de 50-jarige leeftijd een respec tabele ouderdom, want wie een halve eeuw terugstapt in onze vaderlandse voetbalhistorie, zal tot de ontdekking komen dat er in het jaar 1908 vergeleken met vandaag nog maar spaarzaam werd gevoetbald in ons lage landje. De voetbalsport was toen beslist nog niet de nationale sport die zij in onze dagen is, en er waren heel wat brave ouders, die zoonlief streng verboden zich aan een zo ruwe sport als 't voet ballen te wagen. Van een grootse en langdurige competitie kon toen ook nog niet worden ge sproken en de velden, waarop men in die dagen achter een bal aan liep te hollen, waren van heel wat minder kwaliteit dan de prachtige grasmatten, waar op zich tegenwoordig de zater dagse en zondagse voetbalge neugten en -drama's afspelen. Kortom, de voetballerij stond in 1908 eigenlijk nog in de kinder schoenen en elke club moest zijn eigen peultjes doppen en 't hoofd boven water zien te houden. De K.N.V.B. toen nog N.V.V. was toen nog niet het zorgzame en allesomvattende apparaat van vandaag. En daarom moet men de clubs, die rond de eeuwwisse ling het levenslicht aanschouw den, zeker rekenen tot de pio niers in de voetbalsport. BIJ EERSTE TIEN. In het toenmalige Besoijen zag het begin van 1908 er voor d'e voetbalsport niet bijzonder roos kleurig uit, want de enige voet balvereniging die de gemeente rijk was, werd in januari van dat jaar ontbonden. Dat deze tegen slag echter niet de nekslag voor de voetbalsport aldaar beteken de, bewezen 13 fervente voetbal vrienden. Terstond na het over lijden van de v.v. „Vlugheid Wint" staken deze mannen de nog met rouw omkransde hoof den bij elkaar om te komen tot de oprichting van een nieuwe vereniging. En het resultaat van deze samenspraak mocht er zijn, want op 2 febr. van dat jaar aan schouwde een nieuwe voetbal vereniging, B.V.C. genaamd, bij Bart van Sjoos het levenslicht. De naam van het borelingske kon echter niet de goedkeuring van de hoge voetbalgoden ver krijgen, omdat er in Bilthoven al een voetbalvereniging van die zelfde naam was. De toen al op permachtige bond besliste, dat de naam R.W.B. zou zijn, naar de kleuren van de club rood, wit en blauw. De heren, die bij de wieg van R.W.B. stonden, waren H. Spit- ters, G. Gouda, W. Bakkeren, H. v. Tuyl, P. de Louw, L. Harmie- ling, A. Janson Gzn., DorusMus- kens, L. Langhout, C. Blom, Jos de Louw, M. v. Vugt en K. Bak keren. Van deze oprichters zijn nog in leven de heren M. v. Vugt, G. Gouda, W. Bakkeren en L. Harmeling (elders woonachtig). Van de vereniging is thans al leen nog lid de heer M. van Vugt, die nu al ruim 40 jaar de functie van secretaris vervult. En dat Besoijen er in de voet balsport al vroeg bij was, blijkt wel uit het feit, dat R.W.B. tot de tien oudste clubs van onze provincie behoort. ALLE BEGIN IS MOEILIJK. Het ging natuurlijk niet alle maal direct van een leien dakje en R.W.B. heeft aan den lijve ondervonden dat alle begin moei lijk is. In 1909 werd voor 't eerst aan de competitie deelgenomen en R.W.B. werd ingedeeld in de eerste klas van de Brabantse Voetbalcompetitie, omdat er nog geen andere klas was. De man nen uit Besoijen hadden een heel zware dobber tegen Vrienden schaar uit Tiel, Victoria uit Den Bosch, Zaltbommel en Wilhel- mina 3 uit Den Bosch, en konden het in deze wedloop van 8 wed strijden niet verder brengen dan de laatste plaats met drie gewon nen wedstrijden. Het elftal, dat voor de,eerste maal in de R.W.B.- kleuren slag leverde, werd ge vormd door doel Dorus Miis- kens achter J. Trots en A. Bijl midden A. van Oostrum, F. v. Eekert en M. v. Vugt; voor: J. v. d. Wiel, W. Bakkeren, L. Janson Gzn., Jos de Louw en P. de Louw. Het seizoen daarop wist RWB beslag te leggen op de derde plaats. Er zat dus al meer schot in de zaak. In het seizoen 1913- 1914 kon de vereniging worden uitgebreid met een tweede elftal dat voorlopig echter alleen maar vriendschappelijk speelde. De mobilisatie in 1914 bracht ook donkere wolken aan 't voet- balzwerk van R.W.B., omdat 7 spelers zich in de wapenrok moesten steken. Er kon dus niet aan competitie worden deelge nomen, maar voor de voetbal liefhebbers was dat nauwelijks een bezwaar, want er werden veel vriendschappelijke wedstrij den gespeeld tegen de hier gelé gerde militairen, onder wie zich grote voetbalmaitadoren bevon den uit de befaamde clubs uit het westen des lands. In het seizoen 1916—1917 ste vende R.W.B. recht op het kam pioenschap af, maar doordat Oss zich plotseling uit de competitie terugtrok, konden de 2 nog be nodigde punten niet meer wor den behaald. NAAR N.V.B. Van liverlee begon de vereni ging meer betekenis en kracht te krijgen en dat leidde in het seizoen '20'21 tot de toelating tot de N.V.B.in welk milieu met wisselend succes werd ge streden. Voortreffelijke resulta ten bereikten het 2e en 3e elftal door resp. in 1927 en in 1928 kampioen van hun afdeling te worden. In 1931 werd er verhuisd, om dat het in gebruik zijnde terrein niet meer aan de te stellen eisen voldeed. In januari van dati jaar werd het terrein aan de Burgem. v. d. Klokkenlaan officieel geo pend, maar het vroor zo bar hard, dat de openingswedstrijd pas kon worden gespeeld op 8 halftime nog veranderen in een 4—3 nederlaag tegen de mannen uit Besoijen, die de gulden regel huldigden een wedstrijd duiirt 90 minuten. R.W.B. kreeg loon naar werken en mocht onbe dreigd de kampioensvlag hijsen. Helaas'' heeft zij nadien dat ster ke stukje nooit meer herhaald, maar wat niet is kan nog ko men IN HOOGSTE REGIONEN. Het eerste oorlogs-voetbalsei- zoen kracht R.W.B. in een heel andere afdeling, omdat er onder de druk van de bezetter een fu sie tot stand gekomen was tus sen K.N.V.B. en I.V.C.B. Men zag zich toen geplaatst tegenover te genstanders als SET, Gudok, Sar- to en RKC, welke laatste vereni ging tot stand gekomen was door een fusie van de plaatselijke ver enigingen HEC, WVB én Her cules. Er werden in deze eerste competitie aanvankelijk hoge ogen gegooid door de mannen uit Besoijen, maar tegen 't einde werden er enkele misstappen ge maakt, die R.W.B. uitschakelden voor de hoogste plaats, die naar SET ging. Hetzelfde beeld vertoonde het seizoen '41'42, maar toen toon de RKC zich een fractie sterker en ging met de eerste plaats strijken. En zo werd er tijdens de oorlogsjaren met wisselend succes gestreden, zonder dat men echter de zo begeerde kampi oensvlag kon hijsen. Het seizoen '44—'45 bracht een noodcompe- titie, welke echter niet werd uit gespeeld. De bevrijding bracht verlies. Hannes Treffers, die meer dan 35 jaar de club trouw had ge- eenheid geworden. Het gewicht van de rode lantaarn was zelfs geen beletsel om in febr. 1948 op luisterrijke wijze het 40-jarig bestaan te vieren, waarbij bonds voorzitter Karei Lotsy de bonds- vlag overhandigde, welke door de oprichter, Marrien van Vugt, trots ten top werd gehesen. GLORIEUZE TERUGKEER. Gedeelde smart is halve smart, zullen het eerste en tweede elf tal hebben gezegd, toen ze samen naar lagere regionen afzakten en daar vier seizoenen lang vochten om het kampioenschap en de promotie. Het eerste scheen al in het seizoen '49'50 te zullen slagen, maar een nederlaag tegen Bredania met 21 was oorzaak dat liét feest niet kon doorgaan. Wat toen echter niet lukte, luk te wel in het seizoen '51'52. Zowel het eerste als het tweede elftal werden toen kampioen en stapten met vlag en wimpel weer een hogere afdeling binnen. Het derde en vierde elftal streden dat seizoen met wisselend succes. Twee seizoenen lang heeft het eerste elftal daarna gesukkeld met een groot aantal geblesseer de spelers, waardoor de kansen op een hoge positie op de rang lijst verloren gingen. In het 2e elftal mankeerde het in die jaren aan de juiste sfeer. Er lag een laksheid over de spelers en som migen gaven er blijk van niet veel te begrijpen van de woorden „verenigingsleven" en „sportivi teit'. Deze onsportieve sfeer had uiteraard haar terugslag op de resultaten van het elftal. De jeugd deed het in het seizoen 53'54 heel wat beter. De A- jeugd eindigde in de kopgroep en de B-jeugd legde beslag op het kampioenschap in haar afdeling. In dit seizoen werd voor hét eerst een Ongevallenverzekering voor de spelers gesloten, die al direct haar nut bewees. Een nieuw verlies trof de ver eniging in 1954, toen een van haar actiefste leden, de heer Jan v. d. Dungen. tengevolge van een ongeval om het leven kwam. GROEIEND LEDENTAL. In de laatste competitie-sei zoenen hebben alle elftallen van de vereniging zich uitstekend geweerd. Het tweede kwam zijn x malaise geheel te boven en wist HET BESTUUR VAN R.W.B. Zittend van links naar rechtsM. v. Vugt, secr., W. Snels, voorz., D. van Baardwijk, penningm.. Achterste rij van links naar rechts: J. Molegraaf, Jac. Adriaanse, H. Schoondermark en Jos. van Beek, commissarissen. maart en wel tegen W.S.C. Het derde elftal vierde de ingebruik neming van het nieuwe terrein nog hetzelfde jaar met een klin kend kampioenschap. Hel zilveren jubileum werd met grote luister gevierd, maar geen der elftallen slaagden er in dit feest met een kampioenschap extra glans bij te zetten. Het sei zoen '36'37 gaf reden tot grote tevredenheid, want het eerste elftal bereikte na een spannende competitie de 3e plaats, 't twee de werd kampioen en het jeugd- elftal legde beslag op de eerste plaats in de competitie voor Waalwijk en Omstreken. KAMPIOENSCHAP. R.W.B. is in haar 50-.jarig be staan menigmaal zeer dicht bij 't kampioenschap geweest, maar telkens weer ontglipte haar aan het slot van de sompetitie deze begeerde titel. Behalve die ene keer. Dat was in het seizoen '39'40, toen het er voor Europa allesbehalve hoopvol uitzag en de wereld op de rand van een af grond wankelde. De voetbal rol de echter rustig door en trok zich van al dat krijgsrumoer niets aan. R.W.B. legde keer op keer voortreffelijke prestaties op de grasmat en zelfs het sterke Box tel zag een 30 voorsprong met diend, en zijn schoonzoon Han nes Verhoofstad kwamen tenge volge van oorlogshandelingen om het leven. De geallieerde sol daten waren zo „vriendelijk" de terreinomrastering grotendeels te slopen en de clubtent in een zeer deplorabele staat achter te laten. Maar het grote saamho righeidsgevoel en de liefde voor de club deden de R.W.B.-ers de ze tegenslag overwinnen en bij het begin van de nieuwe compe titie stond R.W.B. weer klaar om zijn krachten te meten met bekende en onbekende tegen standers. DEGRADATIE. Het wilde echter niet vlotten in de na-oorlogse competitie en zowel het eerste als het tweede elftal slaagden er niet in om in het seizoen '47'48 aan de greep van het degradatiespook te ont komen. Het eerste sneuvelde in de laatste wedstrijd tegen pro- motie-candidaat Boxtel met 21 en viel, na bijna onafgebroken in de 3e klas te hebben gespeeld, terug naar de 4e klas. Ook het tweede elftal duikelde naar be neden en zo kreeg R.W.B. in dit seizoen wel een zware tik te ver duren. Down Ojée nee, daar voor was de vereniging in de loop der jaren te zeer een hechte in het afgelopen seizoen 'n eer volle derde plaats te bereiken. Ook het derde en vierde elftal, die in één afdeling uitkomen, zijn beide lang gegadigde geweest voor de bovenste plaats. In het afgelopen seizoen werd ook met een vijfde elftal aan de compe titie deelgenomen, dat niet onbe vredigend van start ging. De jeugd deed het ook weer uitste kend en het C-elftal sierde zich met de kampioenstitel met een score van 85-10 Dank zij de voortreffelijke jeugdzorg bij RWB neemt vooral het aantal jeugdige leden gestadig toe. Jam- mier is,dat er nog niet voldoende belangstelling bestaat voor bet dit iaar in het leven geroepen clubblad „Soccer". Zou het zo zijn, dat men het zeer grote be lang van een eigen clubblad niet inziet TWEE STEUNPILAREN. Geen enkele vereniging wordt zo maar 50 jaar. Om deze respec tabele leeftijd te bereiken, moe ten de leden bezield zijn van een groot saamhorigheidsgevoel en een diepe verbondenheid met de vereniging. Zonder dat is elke vereniging maar een zeer kort bestaan beschoren. Maar er is toch nog meer nodig om 'n ver eniging de signatuur van de leef- HET HUIDIGE EERSTE ELFTAL VAN R.W.B Voorste rij van links naar rechtsJan Bergmans, Tini v. Daalen, Jos Schalken, Marry Bergmans, Wim Springer. Staand van links naar rechts Bertus Didden, Jan Wijtvliet, Jos van Beek (aanvoerder), Piet Schalken, Jan Schalken, Jo Treffers, D. van Baardwijk (leider). Frans van Delft ontbreekt wegens omstandigheden. tijd der sterken te geven, name lijk een energieke en bezielende leiding. Alleen de leiding van mannen, die dag en nacht voor de vereniging in touw willen zijn als dat nodig is, kan in de vere niging de geest fris en levend houden, die nodig is om de ups en downs, die elke vereniging door te maken krijgt, glansrijk te overwinnen. Over een dergelijke leiding beschikt R.W.B. en in de schijn werper van dit jubileumrartikel willen wij twee personen even naar voren halen. goed te praten of de prestaties van tegenstanders pogen te klei neren. Dat is een houding die hem als sportman in hoge mate siert en die, naar wij hopen, R.W.B. nog vele jaren tot voor deel mogen strekken. M. v. VUGT, secretaris Wie over R.W.B. spreekt, spreekt over Marrien van Vugt, de man die aan de wieg van R.W.B. heeft gestaan en die van de uitbouw van deze vereniging een levenswerk heeft gemaakt. Marrien was niet alleen 'n voet baller in hart en nieren, die in de vaderlandse voetbalhistorie thuis is als geen ander, maar ook een volmaakt clubman, wie niets te veel is als het gaat om de zorg voor de vereniging. Hij heeft zijn hart aan RwB verpand en hij heeft voor deze vereniging zó veel eminent werk gedaan, dat hij in dit overzicht zeker niet mag ontbreken. Marrien is de enige oprichter, die nog lid van de vereniging is. Al meer dan 40 jaar neemt hij op voortreffe lijke wijze de functie van secre taris en ca. 20 jaar was hij ook penningmeester van de vereni ging. Niet alleen echter voor R.W.B. heeft Marrien zich on schatbare diensten verworven, ook voor de voetbalsport in het algemeen heeft hij veel gedaan. Hij was 20 jaar lang scheidsrech ter in de Brabantse afdeling en hij vervult nu al 35 jaar de func tie van bondsconsui voor het R.K.C.- en W.S.C.-terrein. Mar rien mag dan R.W.B.-er van top tot teen zijn, elk chauvinisme is hem vreemd. Hij ziet ook de fou ten in eigen vereniging en hij zal nooit een verdiende nederlaag van zijn vereniging trachten W. SNELS, voorzitter Willem Snels, de huidige voor zitter van de vereniging, heeft enige jaren buiten het actieve R.W.B.-leven gestaan. In 1937 vertrok hij naar de Oost, van waar hij na de oorlog terugkeer de om direct weer zijn capacitei ten in dienst van de vereniging te stellen. Willem Snels is een man, waaraan elke vereniging behoefte heeft: een bekwaam bestuurder en iemand die zelf altijd de eerste was wanneer er aangepakt moest worden. Vóór zijn vertrek was hij vice-voor- zitter en aanvoerder van het eerste elftal. Hij was niet alleen de spil op het veld, mnar ook in het verenigingsleven, en zijn fij ne sportgeest is altijd een grote stuwende kracht voor de vereni ging geweest. Na de oorlog pakte Willem alle karweitjes aan, die in het belang van de vereniging mjoesten worden gedaan en door deze houding wist hij vele ande re en jongere leden tot groot enthousiasme en werklust te brengen. Een betere voorzitter kan R.W.B. zich niet wensen, want Willem Snels is een man, die alles voor de vereniging ge geven heeft en nog geeft. Hij is de bekwame leider van het be stuur, dat op zo uitstekende wij ze de onvertroebelde sportgeest weet levend te houden in deze vereniging, die met vreugde en trots mag terugzien op een 50- jarige voetbalactiviteit. Wij willen dit artikel beslui ten met onze hartelijke geluk wensen aan bestuur en de ca. 250 leden, waarbij wij de hoop uit spreken, dat het R.W.B. in de toekomst in alle opzichten goed moge gaan. DE WERELD ROND VRIJDAG 10 JANUARI 1958 Uitgever: Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHOAM.&ET ZUIDEN R.W.B. van -r- 'èS 1 S3 Ach ja, u hebt al geruime tijd ver geefs gezocht naar dit onderhand zo ver trouwd geworden rubriekje met de leut en de lol en de pijntjes en de smartjes uit alle plaatsjes en gaatjes der wereld. U hebt na tuurlijk het uwe gedacht van onze nooit verklaarde afwezigheid. De bezorgden on der u zullen zich hebben afgevraagd, of wij misschien gevangen werden gehouden in de kille kerkers van de sultan van Ifni, hun kerend naar de groene weiden en beemden van het propvolle vaderlandje; de lieden met de dat-had-ik-wel-gedacht-mentaliteit zullen zich hebben gevleid met de gedachte, dat wij bezig waren te infilteren in Nieuw- Guinea, belast en beladen met rode schot schriften in het Papoeïnees; en de amoureu- zen ten slotte zullen met tederheid hebben gemijmerd over de mogelijkheid, dat wij opgehouden waren door de warme blik uit e endonkerogig meisje in Brescia, La Co- runa of Puerta del Sol. En misschien hebben deze laatsten wel gelijk, want, vrienden, het leven is zó zoet gevooisd en zó donkerogig, dat wij er wel haast dagelijks duizelig van worden. Ge hebt daar hier in Waalwijk en omstreken misschien geen weet van, maar het leven is waard om iedere dag opgehouden te worden en het hart te zonnen in het licht en de warmte van het sprookje en het wonder, die niet zo zeldzaam zijn als ge wel denkt. Wij komen met deze antieke levenstech- tiek vrijwel zeker te laat of nooit op het punt van onze aardse bestemming, maar dat is juist wat wij nastreven. Wij verlan gen geen materiële verzadiging, met het chequeboekje in ons binnenste zakje en de gewreven meubeltjes, het klokje op de schoorsteenmantel en het muziek- en ver rekijkkastje met de ingeblikte kuituur om ons heen. Wij willen niets weten van prof. Roihme, van het zoete pijpen van de heer Voskuil en van verticale prijsbinding. Wij willen altijd opgehouden worden door een donkerogig meisje in een trattoria in Bres cia, door een ruige visser aan het strand van La Coruna en door een poedelnaakt

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 5