De Echo van het Zuiden Uit tie Langstraat Drunen Elshout Sprang Capelle Vlijmen Haarsteeg Heusden ,.w. w\bei gemeern telijk gasbedrijf, het woord. Deze bood de jubilaris mede namens het secretarispersoneel 'n kris tallen likeurstel aan. Waspik Raamsdonk Raamsdonksveer MAAjVUAfi 13 JANUARI 1-958 Ue JAABftANO No, 4 Aanrijdingen. De 54-jarige bedrijfsleider J. P. Schoondermark uit Baardwijk kwam donderdg in de Grotestraat na een aanrijding met een wielrijder zoda nig te vallen, dat hij zeer ernstige verwondingen opliep. Dhr. Schoon dermark was per bromfiets en werd in zorgwekkende toestand naar het St. Nicolaasziekenhuis te Waalwijk vervoerd. De heer Lambrechts alhier was het slachtoffer bij een gecompli ceerde aanrijding in de Grotestraat, hoek Burgem. v .d. Heij denstraat. De heer Lambrechts, die invalide is, liep een armbreuk op en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Agenda. Maandag 13 jan. 8 uur: Voorlich tingsavond Beroepskeuzevoorlich ting, foyer De Hoge Braken; 8 uur: eerste les Danscursus, o.l.v. een erkende dansleraar, zaal café Elshout. Dinsdag 14 jan. 7 uur: Trainen D.V.C.-junioren; 8 uur: „De vrouw in het verkeer"; J. Odenkerke spreekt voor het R.K. Vrouwengilde; foyer De Hoge Bra ken: 8 uur: Schietavond; bond Oud-Strij ders, zaal café Elshout. Lezing. Voor de leden van het R.K. Vrou wengilde zal de heer J. Odenkerken, hoofdinspecteur van politie te Eind hoven, een lezing houden met als onderwerp: ,,De vrouw in het ver keer". Introducees hebben toegang tegen betaling van ƒ1. Verder staat nog op het program ma een bezoek aan de „Margriet show" op 4 februari te Den Bosch, onder leiding van Mevr. Berenus- v. d. Eist en een excursie naar de Lins' Schrie vengieter ij, .die echter slechts voor een 50 deelneemsters open staat. De Smashers. Van het hoofdbestuur der Ned. Tafeltennisbond is bericht ontvan gen dat de tennisclub De Smashers op zondag 20 april weer het steeds meer bekende Zilveren Schoentour- nooi mogen organiseren. In tegen stelling tot de voorgaande keren zal dit een zgn D-tournooi zijn, dit wil zeggen dat de inschrijving open staat voor de afdelingen Zeeland, Brabant, Limburg. Noord-Limburg, 't Gooi, Utrecht, Gelderland, Gouda, Rotterdam, Den Haag, Dordrecht, Amsterdam en N.H. Noorder Kwar tier. Voor de liefhebbers van deze mooie sport zal er op 20 april in de ruime veilighallen weer veel te ge nieten zijn. Het eerste taem van De Smas hers moest op bezoek bij O.T.T.C. in Oss. Na een uitermate spannend duel werd de 53 achterstand om gezet in een gelijk spel 55. Met dit gelijk spel moest O.T.T.C. de le nlaats in de eerste klas afstaan aan K.A.J. uit Eindhoven. De punten voor De Smashers werden gescoord door H. Willems 2 maal, A. Willems en J. Janssen beiden éénmaal. Het dubbel H. Willems en H. Willems wist weer het beslissende puntje te scoren. Een fraai succes. Verdere uitslagen: Smashers 3Animo 4 Vught 37 Never Down 5 Zaltbommel Smashers 28 I -TTT" Winteruitvoering. In de zaal van het parocohiehuis gaf de gemengde zangvereniging „Uitspanning door Inspanning" voor haar ereleden en donateurs haar eerste winteruitvoering. De voorzit ter, de heer J. v. Venroov, heette al len heel hartelijk welkom. Nadat onder leiding van de heer C. Lambrechts zeer verdienstelijk 'n viertal nummers ten beste werden gegeven, hebben de talrijke aanwe zigen volop kunnen genieten van 't prachtige toneelspel: „Mijn huis is mijn cel", dat werd opgevoerd door de toneelclub van de gemengde zansvereniging uit Nieuwkuijk. Tijdens de pauze had een attrac tieve verloting plaats, die, zoals ge woonlijk, weer erg vlot verliep. Winteruitvoering Fanfare. A.s. zondag zal voor de ereleden, donateurs en begunstigers der Fan fare de jaarlijkse winteruitvoering worden gegeven. Hieraan zal mede werking verlenen het cabaret-gezel schap Heymans uit Hank. De Fan- farefare zal onder leiding van de heer J. Lombarts de avond openen met enkele nummers, o.l. de Con- cordia-mars van C. Cori, Maloja, ou verture, van F. Schori, Rosetta-wals van P. Bisselink, Seven Up, mars, van Ton Kotter. Daarna het optreden van het ca baret-gezelschap. Tijdens de pauze verkoop van loten voor een zeer at tractieve loterij. Toegang op vertoon van kaarten. Aanvang half 8. Vergadering Tafeltennisclnb. In de algemene ledenvergadering van de tafeltennisclub werd met 17 van de 20 uitgebrachte stemmen de heer L. Pullens tot bestuurslid her kozen. Besloten werd om de jeugd- training te doen aanvangen. De clubkampioenschappen zullen begin maart worden verspeeld. De contributie werd met algemene stemmen verhoogd. De voorzitter spoorde alle leden nogmaals aan met het materieel zui nig om te springen. De jeugdige le den werden attent gemaakt op een sportieve houding en een gedrag tij dens de trainingsavonden en wed strijden, zoals het goede leden en sportbeoefenaars betaamt. Agenda. Woensdag en zaterdag trainen ta feltennisclub. Donderdag: R.K.J.B. Dinsdag: Volleybal. Maandag, donderdag en vrijdag tuinbouwintercursus. Vrijdag: landbouwbedrijfscursus. Donderdag: algemene ledenverga dering kerk. fanfare in café Klerks. Supportersclub Vlijm. Boys. Zaterdag 10 jan. werd in eafé A. Klerks (Den Braai) een vergadering gehouden om te komen tot oprich ting van een supportersclub Vlij - mense Boys; 38 leden meldden zich aan en het bestuur werd als volgt gekozen: C. Meesters, W. Ekels, L. de Laat, Jan Musch en Hans v. d. Broek. Bal-avond Vlijmense B.B. Zondag 11 jan. werd in café H. Boom door de Vlijmense B.B. een dansavond gehouden, waarvoor gro te belangstelling bestond. Na afloop volgde voor de aanwezigen nog een attractie, die er bij het publiek goed in ging. Het was een gezellige avond. R.K. Toneelvereniging Volharding. De R.K. Toneelvereniging „Vol harding", gevestigd in café B. Ore mans, heeft in studie genomen, on der regie van Martien v. Engelen, het blijspel in 3 bedrijven „Een bra ve Mijnheer Pot". Carnaval. Donderdagavond kwam in café P. Gevers de Vlijmense Raad van Elf van carnaval met de groepsleiders bijeen. Het werd een geslaagde ver gadering en er was groot animo. De groepsleiders verklaarden reeds vol op aan het werk te zijn om met car naval weer eens extra voor den dag te komen. Hartverlamming tijdens stoeiparty. Vorige week had in een Vlijmen se fabriek een stoeipartij plaats, die noodlottig afliep. Twee arbeiders probeerden elkaar op de grond te werpen; tenslotte gaf een van de stoeiers zich over, wilde opstaan en zakte toen in elkaar; hij was op slag dood. Een te hulp geroepen arts con stateerde dat de man aan een hart verlamming was overleden. Jaarvergadering R.K. Fabrieksarbeidersbond. Er was niet veel belangstelling voor de jaarvergadering van de af deling Haarsteeg van de R.K. Fa brieksarbeidersbond, die zaterdag avond in café J. Siegers werd ge houden. Om de opbrengst te stimu leren had het bestuur voorgesteld dat ook de leden hun resp. echtge note of verloofde mee zouden bren gen; er werden enkele consumptie bonnen in het vooruitzicht gesteld. Dit heeft echter niet veel mogen baten, doch ook, aldus de voorzitter, zou het zeer slechte weer velen heb ben weerhouden aanwezig te zijn. De vergadering had echter een zeer geanimeerd verloop; volgens mede delingen van de voorzitter, de heer Th. de Vaan, is het ledental in het afgelopen jaar enigszins vooruitge gaan en heeft de bond zeer goed werk verricht. In herinnering bracht hij dat, dank zij de organisatie, aan de werknemers in de schoen- en le derindustrie met Kerstmis j.l. een extra weekloon kon worden uitge keerd. Na het financieel verslag van de penningmeester volgde bestuursver kiezing Aan de beurt van aftreden waren M. v. Gestel en J. Koks; eerst genoemde moest zijn mandaat ter beschikking stellen wegens vertrek naar Waalwijk, en laatstgenoemde stelde zich niet meer herkiesbaar. In de vacatures werd voorzien door de benoeming van de heren F. v. d. Brandt en M. v. Bladel. Door de vergadering werd bij stemming de voorzitter aangewezen om de afdeling te vertegenwoordi gen on de wetgevende vergadering die op 19 en 20 mei a.s. te Scheve- ningen wordt gehouden. Hierna hield districtsbestuurder Van Berlo een spreekbeurt over het doel van de organisatie. Hij wijdde allereerst enige aandacht aan de ge ringe belangstelling voor de verga deringen, een euvel dat in bijna alle afdelingen valt waar te nemen en dat het gevolg is van de reeds be reikte resultaten. De gunstige eco nomische omstandigheden van de laatste jaren hebben de sociale vooruitgang zeer in de hand ge werkt, met als gevolg dat vooral de ongeorganiseerden in slaap zijn ge sust. Volgens spr. zijn wij nog lang niet waar we zijn moeten en de mijlpaal is nog steeds niet bereikt; zo is de wet op de P.B.O. nog niet voltooid en er zal een kinderbijslag wet moeten komen voor iedereen. Ook de algemene vorming en ont wikkeling van de vooral jonge ar beiders is in de toekomst van 't al lergrootste belang, omdat zij het vooral moeten zijn die de sociale ge dachte moeten uitdragen. Volgens de heer v. Berlo is een enkeling een drenkeling en eenheid maakt macht; daarom ia het een gebiedende eis dat ieder» werknemer georganiaeerd moet zijn. Punten, waarop door de organisa tie in de toekomst de aandacht zal worden gevestigd, zijn: aandeel in de winst van het bedrijf; ook de be zitsvorming, wat de organisatie wil bereiken door een gepremieerde spaarregeling in de bedrijven, is een punt dat aller aandacht verdient. Na afloop dankte de voorzitter de spreker voor zijn leerzame causerie en de leden voor hun belangstelling. Jaarvergadering Vriendenkring. Voor het houden van de jaarver gadering kwamen de leden van de mannenzangver eniging „V rienden- kring" donderdagavond in café M. Achten bijeen. De opening werd ver richt door de voorzitter, de heer W. v. d. Brandt, die, na allen welkom te hebben geheten, van de gelegen heid gebruik maakte om de leden een gelukkig en voorspoedig 1958 toe te wensen. Vervolgens memo reerde hij in het kort de voornaam ste bebeurtenissen uit het voorbije jaar. Allereerst herdacht hij 't heen gaan van het ere-lid, de heer H. van den Brandt, die na een langdurige ziekte het tijdelijke met het eeuwige verwisselde. Ook het grote succes, de afgelopen zomer te Vught be haald, liet de voorzitter nog even de revue passeren en sprak de hoop uit dat het koor in de toekomst nog vaak van zich «zal doen spreken. De secretaris van de vereniging, de heer B. Boelen, bracht een keu rig verzorgd financieel verslag uit, waaruit bleek dat de vereniging er niet slecht voor staat; de gevoerde donateurs-actie heeft er belangrijk toe bijgedragen dat dit resultaat werd bereikt. De aftredende bestuursleden, de heren W. v. Heijst, L. v. d. Plas en W. v. d. Brandt werden bij acclama tie herkozen. Hierna werd het repe- titiebezoek, de repetitietijd en het uur hiervan besproken. Na een lan ge discussie werd overeenstemming bereikt en werd een reglementswij ziging omtrent het repetitiebezoek goedgekeurd. De gebruikelijke teer- avond zal in de eerste helft van de volgende maand worden gehouden. Na de rondvraag, waarvan door verschillende leden gebruik werd gemaakt, werd de vergadering door de voorzitter gesloten. Biljarten. De stand van het in café J. Sie gers gehouden biljart-, barak en vogeïpikconcours, dat zaterdag avond is geëindigd, is als volgt: Biljarten: 15 stoten over band: P. v. d. Loo, H. Kivits en P. Theu- nissen, ieder 2 x 15 30 punten. Barak: 1. J. v. Asseldonk 198 pt. 2. C. v. Delft 163 p.; 3. H. Theu- nissen 150 pnt. Vogelpik: 1. J. Kolanowski 24 pt.; 2. J. Theunissen 23 pnt.; 3. J. van Veluw 20 pnt. Bij het poppen raden had K. Koks het juiste cijfer het dichtst benaderd en won de eerste prijs. Zondagavond had tusen de drie gelijk geëindigden bij het biljarten de kamping plaats en werden na af loop door de voorzitter van de or ganiserende vereniging de prijzen aan de diverse winnaars uitgereikt. PLECHTIGE RAADSVERGADERING ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de heer A. v. Delft als secretaris der gemeente Heusden. Zaterdagmiddag 11 januari j.l. kwam de raad der gemeente Heusden voltallig in een bijzon dere openbare vergadering bij een. Na opening door de loco-bur gemeester de Edelachtb. Heer Th. M. Buijs, werden op voorstel van B. en W. de notulen van de vorige vergadering aangehouden. Ingekomen was een besluit van de voorzitter van het cen traal stembureau voor de ver- wiezing van de leden van de ge meenteraad, waarin deze be noemd verklaarde tot lid van de raad der gemeente Heusden de heer Jac. F. van Diem. Op voorstel van B. en D. werd dit schrijven voor kennisgeving aangenomen. Hierna richtte de loco-burge meester het woord tot de jubile rende gemeentesecretaris, dhr. A. v. Delft. „Mijnheer die gemeentesecre taris, (Mevrouw van Delft en veudere familieleden van de jubilaris. Namens het gemeentebestuur heet ik u van harte welkom in deze bijzondere raadsvergade ring, die speciaal is belegd om U, mijn heer van Delft, te huldi gen in verband met het feit dat gedurende 25 jaren de gemeen te Heusden als secretaris hebt gediend. Welkom ook U heren raadsleden met Uw echtgenoten, U heren collega's van de jubila ris en verdere genodigden. Mijnheer de secretaris, moge ik de eerste zijn in deze plech tige vergadering, die U mede na mens mijn collega wethouder geluk wens met Uw zilveren ambtsjubileum." Hierna gaf de voorzitter het woord aan het oudste raadslid, de heer J Roza, welke namens de raad de gelukwensen aan bood. In z'n, huldigingstoespraak memoreerde de heer Roza de grote verdiensten van, de jubila ris in zijn 25-jarige ambtsperio de als secretaris der gemeente Heusden. Vele moeilijke jaren, vooral in de bezettingstijd,'heeft de heer v. Delft meegemaakt, maar ziin groot doorzettingsver mogen heeft hem ook door deze moeilijke tijden heen geholpen. Namens de raadsleden bood de heer Roza de jubilaris 'n prach tige staande leeslamp aan. Hierna krees de heer Wiech- De adjudant groepscomman dant der Rijkspolitie had, on danks dat hij pas voor kort hier pas gestationeerd, reeds onder vonden dat "steeds op de volle medewerking van de jubilaris kon worden gerekend. Als blijk van erkentelijkheid bood hij na mens de Rijkspolitie afd. Heus den een fraaie fruitmand aan. De voorzitter sloot hierna de openbare vergadering. Inmid dels was de harmonie „De Een dracht" uit Herpt voor 't stad huis gearriveerd en bracht de jubilaris, die zich met zijn fami lie naar het bordes had begeven, een serenade. Ook de school jeugd liet zich niet onbetuigd en bracht de jubilaris onder leiding van de heer J. v. d. Broek een zanghulde. Nadat de jubilaris weer in de raadzaal was teruggekeerd, werd een heildronk uitgebracht, waar na nog diverse sprekers 't woord voerden en cadeaus aanboden. De jubilaris dankte; allen har telijk voor de hem gebrachte huldiging, maar bracht in de eerste plaats dank aan God, die hem de kracht had gegeven zijn werk naar behoren te ver vullen. Tijdens de, receptie, die hierna volgde, werd door de heer Roza als voorzitter van „Heusden's Belang" namens de bevolking der gemeente Heusden aan de jubilaris een prachtige radio- gramtofooncombinatie aangebo den. Velen maakten van deze re ceptie, welke in de trouwzaal plaats vond en die bijna geheel bedolven was onder diverse bloemstukken, gebruik om de jubilaris geluk te komen wensen. Wij hopen dat het de jubilaris gegeven zal mogen zijn nog vele jaren zijn ambtelijke functie als secretaris (en burgemeester) te mogen uitoefenen. BEVORDERD. De opperwachtmeester der Rijkspolitie alhier, de heer Mennen, is met ingang van 1 januari j.l. bevorderd tot adjulant der Rijkspolitie. BEROEP AANGENOMEN. Ds. M. J. Mulder te Heerde, vroeger predikant bij de Geref. Kerk alhier, heeft het op hem uitgebrachte beroep naar Vlaar- dingen, aangenomen. JAARVERGADERING „KUNST NA ARBEID". Uitreiking gouden dasspeld van K.N.A. aan het lid de heer G. van Baardwijk, i.v.m. zijn 25-jarig lidmaatschap. Het fanfarekorps Kunst na Arbeid hield j.l. woensdagavond 8 jan. in een zaal van café De Witte Brug bij mevr. Cové-v. d. Haart haar algemene jaarlijkse ledenverga dering, onder leiding van haar voorzitter de heer A. H. Kerst. Deze vergadering werd tevens bijgewoond door de beschermheer van K.N.A. de weled. zeergel. heer Dr. N. L. Gerlach, alsmede het ere-lid de heer J. Kraak. De voorzitter de heer Kerst, heette allen welkom op deze algemene ledenver gadering en riep een speciaal welkomst woord toe tot de heren Dr. N. L. Gerlach en J. Kraak, en deelde verder mede, dat bericht van verhindering was ingekomen van de heren-leden P. Sprangers en A. Mo- legraaf, terwijl de heren H. A. Mouthaan en P. Sterrenburg deze ledenvergadering niet konden bijwonen in verband met ziek te. Spr. hoopte dat beiden spoedig algeheel hersteld zouden zijn, opdat zij weer deel konden nemen aan het verenigingsleven van K.N.A. Een jaar is wederom voorbij gegaan, aldus de voorzitter en het heeft ons vreugde en smart gebracht. In het kort me moreerde de heer Kerst het heengaan van de oud-voorzitter en ere-lid der vereniging de heer W. J. v. Nieuwenhuijzen. Spreker hoopte op een vruchtdragende vergadering en een vlotte afwerking der agenda-punten, zonder ook maar iets tekort te doen aan elk der te behandelen punten. Na het openingswoord van de voorzitter verkreeg de secretaris de heer H. M. J. Kommers, gelegenheid tot het lezen der no tulen van de algemene ledenvergadering van 22 jan. 1957, welke na lezing onveranderd werden vastgesteld en ondertekend, onder dankzegging voor het werk besteed aan het opmaken dezer notulen. De heer J. L. Cové gaf vervolgens een overzicht omtrent het financiële gedeelte over het afgelopen verenigingsjaar. Hoewel de vereniging, aldus de penningmeester, zich voor grote uitgaven zag staan, hebben wij toch een gunstig financieel jaar achter de rug, mede dank de door de gemeente Sprang-Capelle verleende subsidie. De heren der kascommissie t.w. C. Vos en G. v. d. Schans, brachten bij monde van de heer Vos verslag uit o»er de door hen gehouden controle en deelde de vergade ring mede, dat alle bescheiden in orde wa ren bevonden. De rekening 1957 werd hier na onveranderd vastgesteld. De voorzitter dankte de heer Cové voor zijn beheer der geldmiddelen over 1957 en hoopte, dat hij dit nog jaren zou mogen doen. Door de heer H. M. J. Kommers werd hierna een verslag gegeven van het doen en laten van Kunst na Arbeid over het af gelopen verenigingsjaar. Het gehele ver enigingsleven van Kunst na Arbeid over 1957 passeerde de revue. In het verslag werd uitvoerig behandeld de oprichting in 1957 van het jeugdkorps. Deze oprichting, aldus de heer Kommers, zal grote proble men voor het bestuur in 1958 opwerpen. Een der grootste problemen zal zijn de aan schaffing van een nieuw instrumentarium. De heer Kerst bracht een bijzonder woord van dank aan de secretaris voor dit verslag. Het volgende agendapunt hetwelk de voorzitter aan de orde stelde, was de be stuursverkiezing i.v.m. de periodieke aftre ding van mej. C. Spuijbroek en de heer Kommers. Bij de hierna gehouden stem ming werden de aftredende leden met al gemene stemmen herbenoemd en namen, onder dankzegging voor het in hun gestel de vertrouwen, deze herbenoeming aan. Vervolgens werd de begroting voor het jaar 1958 doorgenomen. De heer Cové lichtte de diverse posten uitvoerig toe. De begroting sluit met een nadelig saldo van f 100, doch het bestuur zal trachten dit aadtlig saldo weg te werken. De begfodng 1966 werd hierna vastge steld. Alvorens de rondvraag aan de orde te stellen, aldus de voorzitter, wil ik thans overgaan tot agenda-punt 9, n.l. de huldi ging van 2 leden onzer vereniging, n.l. G. van Baardwijk en L. Timmermans, in ver band met hun resp. 25en 121/2 jarig lid maatschap der vereniging. De voorzitter deelde mede, dat het hem een groot genoegen deed, thans enkele woorden te mogen spreken tot de heer G. van Baardwijk, die thans 25 jaren onafge broken als werkend lid aan Kunst en Ar beid is verbonden. Gij hebt in de afgelopen jaren vele ups en downs van onze vereni ging medegemaakt. U hebt zich steeds een zeer goed lid getoond en niets was U te veel wanneer het de belangen van K.N.A. gold, aldus de voorzitter. Weinig hebt gij de repetities verzuimd in de afgelopen pe riode. Het bestuur stelt het zeer op prijs leden als U in haar vereniging te hebben. Het komt niet veel voor, dat een lid 25 jaren onafgebroken aan een vereniging ver bonden is. Namens het bestuur dank ik U recht hartelijk voor alles wat gij in deze 25 jaren voor onze vereniging hebt gedaan en ik hoop ook, dat gij nog vele jaren deel zult uitmaken van Kunst na Arbeid. Het bestuur heeft gemeend het echter niet bij woorden te moeten laten, doch hieraan ook iets passends voor te moeten uitreiken. Gij hebt dit wel verdiend. De heer Kerst over handigde hierna de gouden dasspeld van Kunst na Arbeid aan de heer van Baard wijk. De heer van Baardwijk dankte de voor zitter voor de tot hem gerichtte woorden en speciaal voor de gouden dasspeld. Wat ik gedaan heb, aldus de heer van Baardwijk, heb ik steeds gevoeld als een plicht. Gaar ne hoop ik, dat het mij gegeven moge zijn, nog vele jaren deel uit te mogen maken van Kunst na Arbeid. De heer Kerst deelde voorts mede, dat het niet de gewoonte is van het bestuur om iemand te huldigen bij zijn 12V2 jarig lid maatschap van Kunst na Arbeid. Het be treft echter onze heer Timmermans en voor hem heeft het bestuur gemeend een uitzon dering te moeten maken. Leendert is een man in onze vereniging, die steeds zorgt, dat alles keurig netjes gereed staat voor directeur en werkende leden, wanneer zij op de repetitieavond komen. Vergeet een der leden eens iets, steeds staat Leendert klaar om dan de helpende hand te bieden. Ook Uw werk, aldus de voorzitter, wordt door ons als bestuur en door de werkende leden zeer gewaardeerd. Het was voor ons echter moeilijk iets uit te zoeken. Doch daar gij uw hart verpand hebt aan het vlieg- wezen, biedt ik U namens bestuur en wer kende leden deze bouwplaat aan en verder nog een vliegmachine, waarvan echter de onderdelen nog los zijn, zodat gij dus dit vliegtuig geheel in elkaar zult moeten ma ken. Ook Leendert Timmermans bracht woor den van dank tot bestuur en werkende le den voor deze geschenken. De hierna gehouden rondvraag bracht nog diverse tongen los. Ook de bescherm heer Dr. N. L. Gerlach sprak enkele woor den tot bestuur en werkende leden. Het is voor mij, aldus dr. Gerlach, prettig om deze jaarvergadering bij te wonen. Ik hoor thans eens iets van nabij van de vereniging waarvan ik het genoegen heb het bescherm heerschap te bekleden. Ik heb thans gezien, dat de vereniging een ijverig bestuur heeft, doch ik heb ook bemerkt dat de leden niet van ijver ontbloot zijn. Mijn functie in Uw vereniging is niet van zodanige aard, dat ik steeds elke bestuursvergadering bijwoon of elke repetitie bezoek, doch moet veel meer gezien worden als een steunende func tie. Bij de behandeling van de rekening Uwer vereniging en ook bij die der begro ting heb ik kunnen zien, wat er zoal omgaat in Kunst na Arbeid wat de financiën be treft. Zo ik al terloops vernomen heb zult gij, in verband met de aanschaffing van nieuwe instrumenten, een verloting gaan or ganiseren. Gaarne spreek ik de hoop uit, dat deze verloting - indien de daartoe vereiste toestemming zal zijn verkregen - zal mogen slagen en dat het Uw bestuur in staat zal stellen het voorgenomen plan tot aankoop van nieuwe instrumenten zal verwezenlijken. En om nu uw sluitstuk der begroting 1958 iets te mogen verlichten, bied ik u hierbij een bedrag onder couvert aan. Moge Kunst na Arbeid een mooie toekomst tegemoet gaan, aldus Dr. Gerlach. De voorzitter dankt Dr. Gerlach voor de tot de vereniging gesproken woorden en voor de aanbieding van het bedrag onder couvert. Met enkele goed gekozen woorden dankt de heer Kerst de aanwezigen voor de af werking der diverse agendapunten en spoort de leden aan steeds getrouw ter repetitie te komen. ONDERLINGE TUINBOUW VER. De onderlinge tuinbouwvereniging alhier hoopt op vrijdag 17 jan. a.s. in het stations koffiehuis van de heer P. Pruijsseds haar algemene ledenvergadering te houden. De agenda bevat o.m. de volgende pun ten: Verslag van de secretaris-penningm.; verslag der kascontrolecommissie; bestuurs verkiezing i.v.m. de periodieke aftreding van de heren A. Rijken en C. Quirijns; en collectief aankopen. Deze vergadering vangt aan om 7.30 uur. VERKEERSONGEVAL. Op de Waspiksedijk tussen Waspik en Capelle werden de heren A. van Kuijk en Nic. Schmitz het slachtoffer van een vrij ernstig verkeersongeval. De twee genoemde heren waren bij de halte 's-Grevelduin- Capelle uit de BBA-bus gestapt om van daar te voet naar hun woning te gaan aan de Vrouwkensvaartsestraat. Ter hoogte van de Tolsteeg werden zij echter, terwijl zij uiterst rechts van de weg liepen, van achter aangereden door een bestelwagen die van uit Capelle kwam. Een der slachtoffers kwam hierbij geheel onder de wagen te recht. De heren van Kuijk en Schmitz wer den beiden een woning binnen gedragen om later op advies van dokter Gerlach naar het ziekenhuis te Raamsdonksveer te worden overgebracht. Beiden bleken n.l. ernstige verwondingen te hebben opgelopen aan schouder, armen, benen, hoofd en ribben en vooral de toestand van de heer van Kuijk was, hoewel niet levensgevaarlijk, toch zorgwekkend. De bestuurder van de auto verklaarde te zijn verblind door een tegen ligger. INBRAAK. In de nacht van zondag op maandag werd er door tot nog toe onbekenden ingebroken bij dhr. A. v. d. Westen, die aan de Bene denkerkstraat te Waspik een brood- en banketbakkerij heeft. De ongenode gasten hebben zich toegang tot de woning ver schaft door in het achterhuis een deur te forceren. Uit de winkel is een aantal siga retten en een bedrag aan geld gestolen. Reeds in alle vroegte is de rijkspolitie met een speurhond het onderzoek begonnen. OQÜDBN JUBÜEÜM Ds. GRIETHUIJSEN. Zondag vierde dr. Griethuijsen em. pre dikant zijn 50-jarig ambtsjubileum. Op uit drukkelijk verzoek van de jubilaris droeg de viering hiervan geen officieel karakter en werd er gene aparte dienst gehouden in de Ned. Herv. Kerk te Waspik. Velen echter zijn ds. Griethuijsen met dit jubileum ko men feliciteren of deden hem door middel van telegrammen en bloemstukken hun ge lukwensen toekomen. Van de kerkeraad en de kerkvoogdij o.a. kreeg Ds. Griethuijsen een geschenk aangeboden. De eerste plaats waar ds. Griethuijsen vóór 50 jaar werd be roepen was Langerak (bij Nieuwpoort) om daarna via Hagesteijn, Oud-Vosmeer en Mijdrecht, waar hij zijn emiritaat kreeg In 1948, naar Waspik te komen. Hier werd hij in 1954 opgevolgd door ds. Schipper, maar heden nog predikt ds. Griethuijsen vrij re gelmatig in Waspik en omgeving. JAARVERSLAG R.K. JONGE BOERENSTAND. In het afgelopen jaar telde de vereniging 43 leden, waarvan 6 asp. leden, leden dus die op 1 jan. 1957 nog geen 17 jaar oud waren. Er werden 3 bestuursvergaderingen gehouden en 2 algemene vergaderingen, n.l. de jaarvergadering op 18 febr. en de na jaarsvergadering op 7 okt. Verder werden nog enkele niet-officiele bijeenkomsten ge houden, wanneer tussentijds een of ander actiepunt besproken moest worden. Tal van activiteiten werden in het afgelopen jaar door de afdeling ontplooid, waarvan de voornaamsten hier volgen. Tijdens de wintermaanden was er Iedere dag een jonge boer bij de H. Mis tegen woordig. Verder werd er in samenwerking met de boerinnenbond door de Geestelijk Adviseur een cursus in wellevendheid ge geven, die zeer goed werd bezocht. Voor de afdeling was deze dag een bijzonder feest, want op die dag werd het zilveren bestaansfeest gevierd. Ten behoeve van de Oostpriesterhulp werd er in febr. 'n graan- inzameling gehouden. Dank zij de milde gaven kon een bedrag van ruim f 400 wor den afgedragen aan het centraal secreta riaat van de N.C.B. Ter gelegenheid van het 40-jarig priesterfeest van de bisschop Mgr. Baeten werd in kringverband een collecte gehouden die f 7.20 opbracht. Voor het aanschaffen van een nieuwe gramofoon werd een huis aan huis-collecte gehouden die f 300 opbracht. Tijdens de zomermaanden werd de boerderij van een lid, door blikseminsdag getroffen, zodat de schuur totaal uitbrand de. Bij het verwijderen van de hierdoor ont stane puin werd traditiegetrouw door de jonge boeren met man en macht geholpen. Ook voor de technische vorming van de leden werd er in het afgelopen jaar veel gedaan. Aan de wedstrijd in onderhouden van landbouwwerktuigen en gereedschap- werd door 13 personen met succes deelge nomen. Evenals de twee voorafgaande ja ren werd er ook een graslandwedstrijd ge houden, waaraan 17 leden hebben meege daan: Ook de veebeoordeling werd onder leiding van de heren de Bont en v. Strien druk ter hand genomen. Op vastenavond- dinsdag werden op het bedrijf van dhr. de Bont de krachten gemeten met de afdeling Waspik. Eind juli werd te Waspik de rayonwedstrijd van het rayon Dongen ge houden, waaraan door 9 afdelingen werd deelgenomen. Van de afd. R'donk waren er maar 6 deelnemers en de einduitslag was maar matig. De 5 bestgeplaatsten in Was pik hebben op 't laatst van aug. deelgeno men aan de kringwedstrijd te Gilze en heb ben daar een goede beurt gemaakt. Wat de sportclub betreft werd deelgenomen aan de kringsportdagen te Galder en Den Hout en beide keren werden goede resultaten ge boekt. Ook bij de viering van het gouden jubileum van de Zusters heeft de sportclub een belangrijk steentje bijgedragen. Op 18 juli werd onder leiding van de G.A. een excursie gemaakt met 34 perso nen naar het Instituut voor landbouwtech niek en rationalisatie en vandaar naar Oos terbeek. Ook werd een boottocht gemaakt over de Rijn naar Arnhem en 't openlucht museum bezocht. Via de min. begraafplaats te Groesbeeek ging het over 's-Hertogen- bosch huiswaarts. Het hoogtepunt in het zomerseizoen vormde de boerenjeugddag, die in samenwerking met de jonge boerin nen voor Waspik en R'donk samen werd gehouden. In de voormiddag werden 'n drietal technische wedstrijden gehouden, n.l. iri melk-, veebeoordelings en een trekkerbe- hendigheidswedstrijd. De namiddag werd gevuld met sportwedstrijden, doch wegens de slechte weersomstandigheden konden dia toen geen doorgang vinden en werden een week uitgesteld. Een geslaagd einde van deze dag was ongetwijfeld de dansavond dia gehouden werd in zaal van Iersel te Was pik. De leiding van deze avond had de hea* Peinen uit Breda. VEILIG VERKEER. In R'veer zal binnenkort een oprichtings vergadering worden gehouden van de afde ling van het Verbond voor Veilig Verkeer. Een voorlopig bestuur werd reeds samen gesteld en bestaat uit de volgende perso nen: J. v. d. Hurk, voorzitter; A. v. Zwol, pm.; leden: adj. der rijkspolitie A. v. d. Mooren, opperwachtmeester der rijkspol. M. Heijmans; H. Zwets, G. v. Erk en A, van Rijn. Op de oprichtingsvergadering zal een definitief bestuur gekozen worden. ONGEWENST BEZOEK. Een ongewenste gast heeft zich de laat ste tijd opgehouden in de buurt Sandoel- Boterpolder. Hij maakte daar jacht op ko nijnen en kippen. Reeds 16 konijnen en veel kippen zijn het slachtoffer geworden van 'n wit-bruin gevlekte hond. De rijkspolitie en de gedupeerden trachten zo spoedig moge lijk deze „jager" te verwijderen. RECORD AANTAL NIEUWE WONINGEN IN NOVEMBER. In november vorig jaar kwa men er 8567 woningen gereed, aldus blijkt uit de cijfers van het CBS. Dit is het hoogste aantal, dat ooit in één maand is gereed gekomen. Gedurende de 11 maan den van 1957, waarover nu cij fers bekend zijn, kwamen er in totaal 78.862 woningen gereed. Dat is ruim; 10.000 meer dan in het topjaar 1954. Er kwamen in november ruim 3000 woningen meer gereed dan werden begonnen. Daardoor daal de het aantal in uitvoering zijn de woningen en kwam van ruim 98.000 per 1 november op bijn* 95.000 op 1 december.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 5