INDONESIË BINNEN- EN BUITENLAND LwuLï 1 loeh Waalwijkse en Langstraaise Courani PRATEN MET De ontwikkeling van de werkgelegenheid „STASSAR is SERVICE VRIJDAG 24 JANUARI 1958 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 81e JAARGANG No. 1 Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: „ECHO' Terwijl Nederlands bezit in In donesië wordt gestolen, Neder landse onderdanen, die bij de on dernemingen onontbeerlijk zijn, door de Indonesiërs tot slaven diensten worden geprest, Neder landse schepen in volle zee door Indonesische oorlogsvaartuigen worden aangehouden, zijn er nog hele groepen van Nederlanders (het Eerste Kamerlid In 't Veld is een vertegenwoordiger van hen)i die op een of andere wijze een gesprek met Indonesië bege- Met wie wil men praten? Met de wereldreiziger Soekarno? Met de tegenregering op Sumatra, op Celebes? Met de komende com munistische machtshebbers? Waarover wil men praten Over 'n Nederlands-Indonesisch conflict? Er bestaat geen Neder lands-Indonesisch conflict. Want de huidige schendingen van het Nederlands belang, door Indone sië gepleegd, zijn niet een sanctie op een door Indonesië formeel aan Nederland gestelde eis tot overgave van Nieuw-Guinea neen, zij vormen een reactie op en aan Indonesië onwelgevallig besluit van de Verenigde Naties, een daad van geweld tegen de volkerenorganisatie, maar waar van Nederland alleen de zonde bok werd. Er is 'n verwarring van denk beelden ontstaan, doordat de Nederlandse regering op aver echtse wijze aan de Indonesische geweldplegingen is tegemoet ge treden. Wanneer onze minister president een beroep doet op de Verenigde Naties, dan bedoelt hij daarmee te apelleren aan een instantie, ^lie zal ingrijpen, nu de internationale rechtsorde ge stoord is door een mogendheid (Indonesië) die een nooit tevo ren vertoonde rechtsschennis pleegde door in het wilde weg gewelddaden te ondernemen te gen een willekeurige natie. Maar men heeft bij de Verenigde Na ties gevraagd „Waartoe dit be roep? Indonesië heeft zijn vor dering bij ons aanhangig ge maakt en wij hebben haar afge wezen in overeenstemming met het inzicht van Nederland. Het adres voor een gesanctioneerd protest wegens de schade aan Nederland toegebracht, is niet Washington, maar Djakarta." Als zoiets Amerika of Enge land was overkomen, al was het maar een duizendste deeltje, dan waren er aL lang dreigende oor logsschepen of vliegtuigen ver schenen en de wereld zou dat heel gewoon vinden. Inderdaad, de Nederlandse po litiek in het Indonesische schan daal heeft gefaald. Wij hadden middelen te over om Indonesië s wandaden te wreken en zijn ver nietigingsijver te temperen. Een collectie uitzetting der in ons land aanwezige Indonesiërs ot een collectief gijzelaarschap wa re zachtmoedig geweest in ver gelijking tot hetgeen de Indone siërs ons hebben aangedaan. En het zenden van enige oorlogs schepen ter beveiliging der re- patriatie van onze mensen zou niet als wapengekletter kunnen zijn aangemerkt. 'Men gaat thans verder dan de onbegrijpelijke indulgentie, wel ke men tot dusver heeft ver toond. Men heeft de slapheid doorgezet tot over de grenzen der nationale waardigheid. De Nederlandse diplomatieke verte genwoordiger te Djakarta is op Nieuwjaar de hand gaan druk ken van de macht, die ons foltert en aan ons misdoet. En thans wil men gaan „praten", ofschoon er geen gespreksinst.antie is en geen onderwerp van gesprek. Want Nederland zou niet an ders dan zich blameren, door on der de pressie der Indonesische gewelddaden ziin rechten op Nieuw-Guinea prijs te geven, die het immer heeft gevindiceerd en huiten de kwestie Nieuw-Guinea is er voor Indonesië geen ge sprek mogelijk. Het denkbeeld van een thans te houden gedachtenwisseling is praematuur. Gespreksmogelijk- heid is pas aanwezig, wanneer er een betrouwbare partner aan de horizon zou verschijnen en indien er over alles gesproken wordt behalve over Nieuw-Gui nea. Het is volstrekt niet on denkbaar, dat een dergelijke si tuatie uit de huidige chaos te voorschijn komt en daarom is gespreks-overijldheid dubbel ge vaarlijk. (Nadruk verbaden). De ontwikkeling van de werk loosheid stemt tot nadenken. Op 31 december j.l. hadden we ruim 110.000 werklozen, een aantal dat we sinds 1953 niet meer ge kend hebben. En aangezien de seizoenwerkloosheid in de win termaanden altijd het grootst is, mag men verwachten, dat het aantal werklozen de eerstkomen de maanden zelfs nog wel zal stijgen. Het zou ons niet verba zen als de arbeidsreserve op het ongunstigste moment ongeveer 150 tot 170.000 personen zou be vatten. Op dit moment is het aantal werklozen nog niet zo veront rustend. De snelle stijging van 'n Bloedzuiverend* kuur met Kruschen Salts drijft de oorzaak van die ondragelijke Rheumatisehe Pijnen ernit. de werkloosheid is ernstiger. Dit betekent, dat de Regering iets zal moeten gaan doen. Dat zij een correctie op het bestedings- beperkingsbeleid zal moeten aanbrengen. Gelukkig is zij daar mede reeds bezig. Vorige week isj het bericht af gekomen, dat Minister Witte de afgifte van bouwvergunningen heeft verruimd. Wie (beneden de 100.000) wil bouten, kan zijn gang gaan, als hij daarvoor tenminste het geld heeft. Boven dien zal Minister Suurhof de uit voering van aanvullende werken versnellen. Dit is noodzakelijk omdat er in Drenthe momenteel 8 van de beroepsbevolking werkloos is en in Groningen en Friesland 5 In deze percen tages is geen rekening gehouden met de normale seizoenwerk loosheid. Doet men dit vQor het gehele land, dan komt men tot een aantal werklozen van 80.000. Dit getal heeft natuurlijk weinig zin, want het feit is niet weg te redeneren dat er 110.000 arbei ders momenteel werkloos zijn. Of dit nu komt door seizoen werkloosheid of door conjunc- tuurwerkloosheid speelt voor deze slachtoffers nu eenmaal geen rol. Men kan ook verwachten dat Minister Hofstra nog maatrege len zal nemen om de industriële bedrijvigheid weer te doen toe nemen. In dit verband herinne ren wij aan een uitspraak van de Minister van Financiën, eni ge weken geleden in de Tweede Kamer gedaan, dat hij momen teel het probleem van de export financiering aan het bestude ren is. Het is echter de vraag of al deze maatregelen wel voldoende zullen zijn om de stijging van de werkloosheid binnen de perken te houden. De komende maanden zullen moeten leren of de Rege ring daarin inderdaad slaagt. Gelukkig hebben Regering en Kamer reeds uitgesproken bereid te zijn de nodige financiële mid delen voor de bestrijding van de werkloosheid uit te trekken. Toch zal men moeten oppassen dat men dit niet doet met infla toire middelen. Want dat zou op de duur voor onze werkgelegen heid zeer ernstige gevolgen heb ben.. Dit betekent dat het huidige algemene financiële en econo mische beleid in grote trekken gehandhaafd moet blijven. Ook al, omdat het niet onmogelijk is dat de ontwikkeling in Indonesië onze schatkist enige tientallen miljoenen zal kosten. Het is merkwaardig hoe ons econo misch beeld in enige maanden tijd volledig is gewijzigd. In 1957 het begon eind 1956 zaten we met een overspan nen arbeidsmarkt, met een ge brek aan kapitaal en met een steeds: ongunstiger wordende be talingsbalans. Bestedingsbeperking was no dig, want gezamenlijk verteerden we meer dan we konden opbren gen. Niet alleen de consument, maar ook de Overheid, de Ge meenten, de Provincies en het Bedrijfsleven gaven meer uit dan verantwoord was. Nu blijkt dat het bestedings- beperkingsbeleid succes heeft. De arbeidsmarkt is inderdaad ontspannen, de krapte op de ka pitaalmarkt neemt iets af en on ze betalingsbalans wordt zien derogen beter. Vooral dit laatste is van het grootste belang. Het betekent, dat we er in geslaagd zijn onze export op te voeren. Het Nederlandse bedrijfsleven heeft kans gezien de kleiner wor dende binnenlandse markt op te vangen. Wat het binnenland niet meer opnam, door de bestedings beperking, kon (in het algemeen gesproken ^geëxporteerd worden. Dit betekent ook, dat er geluk kig van een omslag van de in ternationale conjunctuur nog geen sprake is. De bestedings beperking was een nationale zaak. Onze nationale economie was verstoord, niet door buiten landse, maar door binnenland se invloeden. Als de internatio nale conjunctuur niet omslaat, kunnen we verwachten, dat we de nationale economie ook op eigen kracht weer kunnen her stellen. Daarom is juist de vergroting van onze export van zo'n groot belang. Dit wijst er dus op, dat er in de landen om ons heen nog volop bedrijvigheid is. Ook kan men verwachten dat de bedrij vigheid in de Verenigde Staten van Amerika weer zal toenemen. Het feit dat President Eisenho wer zijn militaire inspanning gaat vergroten, zal voor de na tionale Amerikaanse economie van groot gewicht zijn. Er is dus alle reden om, al thans nog op dit ogenblik, het bestedingsbeperkingsbeleid voort te zetten. We zetten daardoor de tering naar de nering en bin nen niet al te lange tijd zullen we daarvan de vruchten kunnen plukken. Soberheid blijft dus 'n eerste vereiste. Dat is de beste methode om de werkloosheid te bestrijden. Maar dit alles neemt niet weg, dat we de ontwikkeling van de werkgelegenheid niet op de voet moeten volgen. Het lot der werklozen kan en mag ons niet onverschillig laten. Sociale bewogenheid moet een onderdeel zijn van economische theorieën. Daarom mag men van de Rege ring verwachten, ook al hand haaft zij dan ook haar algemene beleidslijn, dat zij ter bestrijding var de werkloosheid optreedt waar dit maar noodzakelijk en mogelijk is. Met spanning wach ten wij dan ook het verloop van de werkloosheidscijfers in de ko mende maanden af. beschermt Uw mond en keel Dit dagboekblad is alleen maar Waalwijks voor zover er enkele al hier geconstateerde feitjes in worden genoemd. Voor de rest kan het in zijn algemeenheid overal van toepassing zijn. De moderne pedagogiek is er een van vrijheid. Je moet de jeugd zoveel mogelijk in haar wezen laten, zeggen de jongens op de meest vooruitge schoven posten van de diepte-psycho- logie. D'r niks aan doen en gewoon rijp laten worden, net als peren; al leen zo af en toe - om nog maar even bij de peren te blijven - wat bespuitingsmiddelen hanteren tegen al te funest ongedierte. Maar zoveel mogelijk handjes af van het zieltje, want ga je psychisch aan zo'n kind zitten friemelen, dan loop je alle kans, dat er onherstelbare schade in zo'n zieltje wordt aangericht, waar mee het schaap dan z'n hele leven opgescheept zit. In Amerika, waar massa's ouders meer armslag heel welkom zou zijn). We zijn maar een heel pietepeuterig landje, dat bij de grote broer Ame rika in alles achterop komt, ook in de moderne pedagogie. Dit laatste moeten we vooral zo zien te houden. Bij ons is wat we zo graag het „jeugd probleem" noemen dan ook niet zo nijpend als ginds. De meeste ouders hier geven hun kinderen nog steeds stevig een hand, zonder dat ze daar bij het gevaar lopen doodgeschoten te worden, en van terroriserende jeugd benden hebben we nog geen last. Er zijn echter ook ouders, die bij de op voeding de peren-methode volgen, want deze is en blijft lekker makke lijk. En nu is het eens een keer niet zo, dat die ouders dat zelf moeten weten, want de goêgemeente plukt de helemaal niet smakelijke vruchten van deze tactiek. En nu gaat het hier niet om een voetbal, die per ongeluk door de ruiten van meneer Pietersen vliegt, of om de pruimen van boer speciaal voor UW BRIL Stassar, Statïonsstr. 88, Waalwijk zich deze „opvoedings"-wijze hebben j eigen gemaakt, omdat ze zo lekker makkelijk is, heeft men hiermee re sultaten bereikt, waarop men nooit heeft durven hopen. Men vindt deze resultaten op grappige wijze geëta leerd en gecamoufleerd in mopjes over „junior", die vader en moeder thuis de wet voorschrijft. Op minder grappige wijze ontmoet men ze in be richten, die vermelden dat junior zijn vader heeft doodgeschoten, omdat hij een pak voor zijn broek heeft ge had, en in de jeugdige gangsterben den, die in de States als paddestoe len uit de grond rijzen en hele stads wijken terroriseren met scheermessen, ploertendoders en revolvers. De op voeding van de jeugd is in Amerika een beangstigend probleem geworden, waarvan de films, die over dit onder werp in omloop zijn, maar een heel zwak beeld geven. En de mensen in de V.S., die gelukkig nog over vol doende „mens sana" beschikken en hun stem verheffen tegen de schun nige en perverse beeldromans en an der ontuig, waarmee gewetenloze uit gevers miljoenen om zich heen sta pelen, deze mensen vechten tegen de bierkaai, want de staat treedt veel te slap op tegen dit onkruid en veel ouders kijken er niet eens naar wat hun kinderen lezen. Vrijheid voor de jeugd, vrijheid om zich te ontplooien tot een sterke en eigen persoonlijk heid! Prachtig, daar kunnen we het helemaal over eens zijn, maar het kan alleen maar in het belang van de jeugd zijn, wanneer zij daarbij een hand, desnoods een dwingende, krijgt om door de viezigheid heen te stap pen, waarmee ze door grote mensen wordt geconfronteerd. Is het niet de scfierpste en meest wrange typering van deze tijd, dat we moeten cqnstateren, dat het opvoeden van kinderen een probleem is geworden? We leven hier echter niet in Ame rika - gelukkig niet hoewel wat t Harmsen die Jantje heeft zien han gen of om de groene zeep die op de scheer stoel van de barbier is ge smeerd. Het mag natuurlijk wel niet, maar „dit is leven" zouden wij pater Piet Wesseling willen nazeggen. De bruisende vitaliteit van de jeugd moet eruit, soms in kattekwaad, een knies oor die daarover valt. Wanneer deze jeugd-activiteit zich echter gaat uiten in botte, moedwillige vernielingen, zoals het systematisch kapot schieten van straatlantaarns met katapulten, het domweg doorsnijden van fietsbanden, het opzettelijk ruïne neren van in aanbouw zijnde woningen, het vertrappen van van ruiten van een wachthuisje dat er pas enkele weken staat, (hier in Waalwijk geconstateerde feiten), dan wordt de zaak anders en kan men spreken van ergerlijke baldadigheid en domme vernielzucht. Daar moeten de politie en de onderwijzers maar naar kijken, wordt er dan misschien gezegd door de ouders, die „geen tijd hebben om zich met hun kinderen te bemoeien"Afgezien van het feit, dat de heldhaftige daders meestal op een ver verwijderd kerkhof liggen, wat kunnen politie en onderwijzers doen, wanneer de ouders het wel geloven? Strafregels laten schrijven of een paar uur op het bureau laten zitten? Nee, het zit 'm in die peren-metho de, die wel heel modern is en onge twijfeld ook haar goede zijde heeft, maar er is nog nooit een peer niet rijp geworden door een flinke storm of regenbui. Waarmee ik maar zeggen wil, dat een flink pak voor de broek geen enkel zieltje zal ruïneren. U zult de mensen de kost moeten geven, die ondanks of beter dank zij dat zijn opgegroeid tot voortreffelijke man nen en vrouwen. Geschoten zal er heus niet worden. HANNIBAL. DE ECHO m HEI ZUIDEN Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per mm. Contra ct - advertenties speciaal tariaf rel1- x O UI X Onzuiver bloed is inderdaad veelal de oor zaak van veler lijden aan Rheumatisehe Pijnen. Kruschen's zes minerale zouten voeren de bloedzuiverende organen nieuwe krachten toe, maken ze weer jeugdig. En zo - naarmate het bloed weer krachtig gaat stromen - verdwijnen de pijnverwek- kende onreinheden langs natuurlijke weg. Vraag Kruschen bij Uw apotheker of dro gist. NEDERLAND IN DE VERDRUKKING. Elders in dit blad schreven we dat Neder land zich, als kleine mogendheid en mis schien ook wel omdat men hier al te tolle- rant is, in de wereld-politiek heel wat laat welgevallen. We hebben dat gezien in de jaren na de oorlog in Indonesië, toen Amerika en En geland hun bondgenoot niet alleen in de steek lieten, maar zelfs tegenwerkten, waardoor thans Indonesië en Japan als tri- omfaters hun gang gaan. We hebben dat gezien bij de behande ling der Nieuw-Guinea-kwestie in de Ver enigde Naties, waar Amerika zich braaf neutraal hield en we hebben het ook gezien bij de hemeltergende wandaden in Indone sië thans, waar Amerika, Engeland en Duitsland schromen om iets van hun neu traliteit te verliezen, laat staan op een of andere wijze hulp verlenen. Maar 't laatste staaltje zien we thans dicht bij huis! Algemeen was de mening ook in Euratoomkringen, dat dr. Mansholt voorzitter zou worden van Euratoom, maar mis hoor! Op 't scheiden van de markt schoven de Duitsers gauw hun professor Halstein er tussen en weg Mansholt; de Duitser werd benoemd en de rest der voor zittersplaatsen toegewezen aan een Frans man en een Belg en Nederland mag zich met een paar vice-presidenten of leden te vreden stellen. Men krijgt zo de indruk dat men in de politieke wereld, ook in de Benelux, gaat denken, dat men met Nederland ongestraft alles mag doen en we vragen ons af, of het geen tijd wordt dat wij een beetje op onze tellen gaan passen en wat minder met ons laten sollen. Een beetje krachtiger buiten lands beleid schijnt niet overbodig. sen zich spoedig geheel thuis voelen en. hun passend werk vinden.. GOEDKOOP GELD VOOR ARBEIDERSWONINGEN. Minister Witte heeft richtlijnen doen toekomen aan de gemeentebesturen over de verstrekking van bouw- en grondvoorschot- ten voor woningwetwoningen. Onder voor behoud van goedkeuring door de Staten- Generaal zullen de voorschotten, waarvoor 540 miljoen gulden is uitgetrokken, tegen een rentevoet van 4 percent, ter beschik king van gemeenten en woningbouwvereni gingen worden gesteld. Met deze lage rente beoogt de regering de 'e bouwen woningwetwoningen binnen het*bereik te houden van diegenen, waar voor zij in beginsel bestemd zijn. In ver band hiermee zal worden bepaald, dat ten minste 80 percent van die woningen be trokken moet worden door gezinnen met 'n inkomen, dat niet groter is dan dat van een geschoolde arbeider. De voorschotten zul len bij voorrang beschikbaar worden ge steld voor de bouw van normale en een voudige arbeiderswoningen. De grondvoor- schotten zullen in 75 en de bouwvoorschot- ten in 50 jaar moeten worden afgelost. Mr. Kolfschoten heeft maandagavond over de radio een ernstig beroep gedaan op 't Nederlandse volk van hoog tot laag, om mee te werken aan de afbouw der onder handen zijnde woningen, die nu vrijwel stop staat en daarmee de afschuwelijke woning nood te lijf te gaan, door het deelnemen aan de woningbouw-certificaten van f 25, f 100 en f 500, die daarenboven een prach tig beleggingsobject vormen, en welker be drag voor 60 kan worden bestemd voor woningbouw in eigen gemeente. Tot 1 fe bruari heeft men hiertoe de gelegenheid! i/u~ DE INDISCHE NEDERLANDERS IN ONS LAND. Zoals wij reeds meldden zijn zondag, be groet door H. M. de Koningin, de eerste evacué's uit Indonesië in Rotterdam aange komen en maandag volgde in Amsterdam de Generaal Cook met ongeveer 1000 eva- *cué's. Ook deze ontscheping ging vlot in zijn werk en ook H. M. de Koningin en Z.Exc. minister Klompé waren weer pre sent om deze mensen welkom toe te roepen en moed in te spreken. Deze arme vluchte lingen hebben dit ten zeerste gewaardeerd. Degenen die bij familie of kennissen onder dak vonden en die reeds plaats vonden in contract-personen waren daarheen al ver trokken; de overigen een 1000-tal, werden met 25 bussen vervoerd naar de legerplaats van Budel. Aan boord was wel gebleken dat men wat sceptisch stond tegenover dit „kamp", maar toen men aan deze moderne leger plaats aankwam, was alle angst verdwenen; prachtige moderne gebouwen met alle com fort, prachtige zalen en aparte kamers, voorzien van prima bedden voor groten en kleinen, van baby-wiegjes en wat men maar denken kan. Een hartelijke ontvangst, een prima Indische maaltijd, speelgoed voor de kinderen, dit alles bracht deze opge- jaagden tot grote rust en tevredenheid. Zij lieten niet na hun dank te betuigen voor de prima regeling en verzorging. Zij blijven slechts enige dagen in Budel, om dan naar pensions of particulieren te vertrekken en plaats te maken voor komende evacué's. Moge alles zo vlot verlopen en moge door medewerking en steun van allen, deze men- ECHTGENOTE VERDWEEN MET GELD EN JUWELEN. De vrouw van een bekend conferencier zou, met 30 duizend gulden aan juwelen en 8 duizend gulden aan contanten, naar Mi laan zijn vertrokken. De vrouw, 43 jaar jonger dan de conferencier, stapte zaterdag op Schiphol in een vliegtuig, dat haar naar Italië bracht. De politie te Zandvoort, waar de conferencier aangifte heeft gedaan van diefstal (het echtpaar is zes jaar geleden op huwelijksvoorwaarden getrouwd), heeft de medewerking in Interpol ingeroepen. De conferencier, die enige maanden ge leden zijn hotel te Haarlem aan een Gro ningse hotelier verkocht, moest zaterdag optreden. Toen hij bij zijn thuiskomst niet alleen zijn vrouw, maar ook de sieraden en het geld miste, heeft hij direct de politie gealarmeerd. Rechercheurs kwamen er toen achter waarheen mevrouw C. D. was ver trokken. De conferencier woont nu tijdelijk bij zijn schoonzoon te Doorn in. VOOR 109 MILJOEN AAN SPAARBRIEVEN GEPLAATST. De N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten deelt mede, dat de verkoop van rente-spaarbrieven 1957 tot en met 15 janu ari j.l. reeds heeft opgeleverd ca. 109 mil joen gulden. Als gevolg van de bepaling in het prospectus, dat vanaf 16 januari j.l. rente moet worden bijbetaald, is de verkoop gedurende de dagen aan die datum voor afgaande zeer groot geweest. 9 iedere b ilreparatie in één uur klaar iedere nieuwe bril in een halve dag (uitgezonderd dubbele glazen) ziekenfondskortingen worden onmiddellijk ingehouden HET MODERNSTE optiekbedrijf der Langstraat KWART MILJOEN TV TOESTELLEN GEREGISTREERD. Bij de Dienst Luister- en Kijkgelden is de aangifte van het 250.000ste televisietoestel binnengekomen. De registratie van het 200.000ste vond plaats op 16 oktober 1957. In 1957 wérden voor het eerst meer TV- apparaten dan radiotoestellen geregistreerd, n.l. 139.553 resp. 127.421. Als gevolg van deze snelle aanwas beschikt thans acht pro cent van alle huishoudingen in Nederland over een TV-toestel. Het aantal aangegeven radiotoestellen bedroeg op 1 januari 1958 2.362.473 (1 december 1957 2.352.048) tegen 239.019 TV-apparaten (1 december; 227.357). Op dezelfde datum waren er 526.145 aangeslotenen op het draadomroepnet. HET GAAT GOED President Soekarno vliegt en confereert en feest. Met stralende glimlach laat hij zich de hulde van in vreemde landen opgetrom melde menigten welgevallen. Hij heeft ken nelijk plezier in zijn tocht. Het gaat hem goed. Op Oost-Borneo lijdt de bevolking honger. Duizenden mensen hebben al hun hebben en houden van de hand moeten doen om wat rijst te kopen. Met de goud reserves van de bank van Indonesië gaat het nog steeds bergafwaarts. Op de zwarte markt is de roepiah nog maar een krats waard. De uitvoer is gehalveerd en erger. Het bankroet van de Republiek komt na derbij. Maar Soekarno gaat het goed. Hij heeft kennelijk plezier in zijn reizende le-

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 1