De Echo van het Zuiden VAN LANSCHOT BANKBOEKJES BINNEN- EN BUITENLAND STASSAR is SERVICE WAALWIJK Profiteer van de renteverhoging Top van de Belastingberg bereikt tot SPECIAAL VOOR UW BRIL MAANDAG 27 JANUARI 1958 81® JAARGANG No. Nederland tussen twee afgronden Opnieuw heeft onze volksverte genwoordiging tot een belastingver hoging moeten besluiten in het kader van de bestedingsbeperking, zoals reeds lang was aangekondigd. Tegen de voorgestelde verhogingen rees echter veel meer verzet dan men had verwacht na de uitvoering en redelij ke motivering van het kabinet. Dit is geheel te wijten aan omstandigheden, die buiten de bestedingsbeperking la gen. Zoals men weet, beoogden de voor stellen van de regering een verhoging van de omzetbelasting op sigaretten met drie procent, een stijging van de omzetbelasting op personenauto's, motorrijwielen en de daarbij behoren de banden met vijf procent en een verhoging van de omzetbelasting op televisietoestellen met acht procent. Verder wilde de minister de zg. extra investeringsaftrek van de winst (ge durende vijf jaar) schorsen en be voegdheden om vervroegde afschrij ving van bepaalde artikelen beper ken. Ook de vermogensbelasting gaat twee jaar lang met 20 procent om hoog. Een hele verlanglijst, die de schatkist 127 miljoen zou opbren gen, zodat de staat dit jaar niet be hoeft te lenen op de kapitaalmarkt. Het plan was de vrucht van een ge zonde financieringsgedachte, die de aanhoudende inflatie ook nog zou te genwerken. Uit de gemaakte opmerkingen in de volksvertegenwoordiging kan men alleen maar instemming proeven met de anti-inflatie-actie en het in uit zicht gestelde soulaas voor de kapi taalmarkt. En toch was men in brede kring niet van zins de minister zon der meer zijn zin te geven. Sigaret beschermd. Het verzet richtte zich in de eerste plaats tegen de verhoogde belasting op sigaretten. Daar werd 1 afge knabbeld, zodat de mogelijkheid be staat dat de meest-gekochte-sigaret- ten-soorten toch nog beneden een gulden zullen kunnen worden ver kocht. Men had met deze wijziging op het oog bescherming te bieden aan de si- garettendetailhandel, die nu al met een zeer lage winstmarge tobt en na de verhoging niet meer van een rede lijke winst zou kunnen spreken. Niet de noodzaak van de bestedingsbeper king was in discussie, maar de groep die getroffen werd. Dat was niet al leen bij de sigaretten het geval, even zeer bij de auto's, banden en televi sietoestellen. Het geboden verzet was hier minder omdat er inderdaad een deels luxe-besteding mee getroffen wordt en dit lag geheel in de aard van dit belastingondier, dat intussen ook losgelaten wordt op alle auto's en banden in bedrijfsgebruik voor produktieve doeleinden en voor dit deel is een beperking van bestedingen een spannen van het paard achter de wagen. Een boosaardige kritikus zou er nog aan kunnen denken dat men hiermee de Nederlandse Spoorwegen een genoegen heeft willen doen, om dat die blijkens het jongste verslag zoveel concurrentie ondervinden van het wegvervoer, maar zover willen wij niet gaan. Aan elke beperking van besteding zijn nadelen verbonden en die moeten op de koop toe genomen worden. Minister moest veren laten. Vervolgens heeft men een gewel dige aanval gelanceerd op de inves teringsbeperking, die de regering wenste. Hier heeft de heer Hofstra de meeste concessies moeten doen. Er bestaat een bepaling dat bedrij ven die hun zaak uitbreiden of mo derniseren een derde deel van de kos ten vervroegd mogen afschrijven, doch niet meer dan 10% per jaar. De regering wilde van dit maximum 5% maken en de minister zag hier van voorlopig tot april a.s. vanaf. Ook wilde de heer Hofstra voor be paalde bedrijfsmiddelen deze bepa ling geheel buiten werking stellen. Dit heeft hij eveneens moeten uitstel len. Inderdaad stond de minister hier het zwakst omdat er geen consump tieve bestedingen mee getroffen wer den maar produktieve en als men een dergelijk nadeel voor het bedrijfsle ven moet verdedigen op een moment dat er buiten de vergaderzaal al weer rond 100.000 werklozen op de keien staan, kan men moeilijk sterke argu menten vinden. Ook hier dus geen verzet tegen bestedingsvermindering maar opnieuw tegen de wijze waarop een bepaalde groep daar economisch het slachtoffer van zou worden. Schrijnende wond. Tenslotte is er de toestemming van j de regering aan scheepvaart en lucht vaartmaatschappijen om met ingang van 1 januari 1958 weer gedurende vijf jaar vier procent extra van de in vesteringen ten laste van de winst te brengen. Ook hier zocht men naar een gaatje voor een bepaalde groep, waarbij de rest werd buitengesloten. Van de zijde der metaalindustrie heeft men er reeds op gewezen dat in deze sector ook een dringende be hoefte bestaat aan deze verruiming van aftrekmogelijkheid. Hier is geen sprake van gelijke lastenverdeling, zo redeneert men in deze hoek. Alhoe wel het protest principieel juist is, zal men in de kringen van proteste renden toch moeten toegeven dat met name de positie van onze scheepvaart, internationaal zeer ongunstig is door de bestaande vlagdiscriminatie en de lage belastingtarieven die elders voor het scheepvaartbedrijf gelden. Dit specifieke nadeel geldt voor de me taalindustrie niet, maar het protest blijven we daar lopen? We hebben vroeger op de vlakke grond gewan deld zonder aan weerszijden afgron den. Bovendien weet de minister niet of vóór hem die bergkam ook plot seling zal ophouden. Dan vallen we in twee afgronden tegelijk, die van inflatie én werkloosheid. Het begint er inderdaad op te lijken dat we op het punt staan de helling, die naar deze afgrond leidt, te betreden. Want we hebben al meer dan 100.000 werk lozen en 't ziet er niet naar uit dat de belastingmiddelen toereikend zijn om zelfs met de nu verkregen ruim hon derd miljoen de begroting sluitend te houden. Terug naar de vlakte. Heeft iemand gedacht aan de ex tra-uitgaven in verband met de kwes tie Indonesië? De huisvesting en ver zorging van duizenden repatriëren - den zal miljoenen verslinden. De toe gezegde garantie voor de niet-beta- ling van pensioenen door Indonesië kan men evenmin uit de lucht pluk ken. Wanneer wij ooit met belasting maatregelen achter een fictie aanren de omzetbelasting nastreeft, «1 al leen verdere economische verzwak king van ons volk opleveren en de miljoenen zullen wegsmelten op de bergkam van minister Hofstra. -Niet op de bergkam of in een hoge onze kere veste ligt onze toekomst, maar in werkelijke beperking. Dat is in 'n snelle vlucht terug van de berg naar de vlakte. Ons volk zal niet alleen in de auto branche of op de televisie moeten be zuinigen maar op alle fronten. Ook op het overheidsfront. Er is geen an der middel dan vermindering van de veel te hoge defensie-kosten, vermin dering van de hoge uitgaven voor al al die hoge gemeenschappen en prachtige bondgenootschappen, die ons veel geld kosten aan bijdragen maar weinig baten geven en afschaf fing van de onzinnig weggesmeten gelden aan de onderontwikkelde ge bieden, die door 't westen alleen aan middelen worden geholpen, die ge bruikt worden om de gevers te besto ken. Wij moeten ophouden met wande lingen op bergkammen en met beide benen op onze drassige poldergrond gaan staan. Daar vinden we wellicht een bescheiden nering, maar dan zijn er kansen om de tering daar bij aan te passen. Een krachtige economische politiek, die een neutrale houding in internationale grootscheepse experi menten centraal stelt, beperkt welis- ngaande 1 februari verhogen wy de rente op bankboekjes tot 4%. Maak ten volle van deze gelegenheid gebruik om uw rente inkomen belangrijk te vergroten, door reeds vóór 1 februari a.s. uw geld te storten of per giro over te schrijven. Een bankboekje van Van Lanschot brengt u de hoogste rente, terwijl uw geld altijd gemakkelijk beschikbaar blijft. Geen koersrisico, geen kosten. Wilt u er meer van weten vraag schriftelijk, telefonisch of aan onze kas de nieuwe folder „Bankboekjes". BANKIERS 17}7 •«-Hertogenbosch, Hoge Steenweg 27—31, Telefoon 8851*. (Elindhoveiij Keizersgracht 17, Telefoon 7442'". Tilburg, Stationstraat 17 (toek. adres). fcB.lOjg legt wel zeer juist de vinger op de belastingwond, zoals die schrijnt voor ons gehele maatschappelijk bestel. Het voorgaande betoog is er op gericht inzicht te verschaffen in de toenemende spanningen, die zich in ons gehele belastingstelsel openba ren. Men is aan de top gekomen van de heffingsmogelijkheden. Dit blijkt uit de concessies van de minister. Zij werden verkregen omdat aanvanke lijk de gemeenten ook twintig miljoen uit de verhoogde opbrengst zouden meekrijgen en deze zijn daar nu van uitgezonderd. „Tussen twee afgronden" De verwrongen heffingen ontstaan alleen omdat de omvang van de staatstaak in de laatste jaren zo is gegroeid, dat men die niet naar be horen kan uitvoeren zonder verdere aanvulling van middelen. Om de mid delen te verkrijgen moet men hef fingen doen die economisch onge zond zijn en daarmee betreedt men een gevaarlijk terrein. Doet men dit niet dan moet de regering geld schep pen en dat betekent inflatie en deze wil men in 1958 niet verder bevorde ren. In de rede voor de werkgevers te Rotterdam gehouden heeft minister Hofstra het duidelijk gezegd: „We lopen op een rand, een bergkam tus sen twee afgronden. Aan de ene kant kunnen we vallen in de afgrond van een inflatie, aan de andere kant in die van de werkloosheid." Inderdaad we hebben de top van de belasting- berg bereikt. We willen de beeldspraak van de minister voortzetten. We lopen inder daad op die bergkam, maar waarom den, ditmaal doen wij dit zeker Het groepsgewijze belasten en uit kammen van groepen belastingplich tigen, zoals de regering onder meer met de gedeeltelijke verhoging van PRINS BERNHARD IN LIBERIA De Prins is met z'n gevolg in Monrovia, de hoofdstad van Li beria, aangekomen en daar door de president met alle staatsie ontvangen. Aan het officiële di ner hield de prins een belangrij ke rede„ waarin hij wees op de vriendschaps- en handelsbetrek kingen tussen beide landen. De prins heeft ook de rijkste kopermijnen ter wereld bezocht, 60 km. van de hoofdstad, waar talrijke Hollandse ingenieurs werkzaam zijn en ook plantages met Hollands personeel. Donderdag werd hij door een grote groep inlandse stamhoof den hegroet, die hem tot ere- stamhoofd benoemden en hem een prachtig gewaad aanboden. Die avond bood de minister van buitenlandse zaken 'n diner aan. REVOLUTIE IN VENEZUELA. De junta in Venezuela, die donderdag het bewind overgeno men heeft, staat onder leiding van schout-bij-nacht Wolfgang Lazzarabal. Er is een nieuw mi nisterie gevormd, dat, met uit zondering van de minister van defensie, geheel uit burgers be staat. Lazzarabal heeft bekend ge maakt, dat er weer persvrijheid en vrije politieke partijen in Ve nezuela zullen worden toege staan. Alleen de communistische partij Zodra berichten over de uitstekende stemming: alom in het land wor den de loten reeds grif verkocht. De afdelingen van Katholiek Thuisfront, alle aalmoezeniers en hulpaalmoezeniers, vele siga renwinkeliers, zelfs enige redac ties van kranten en talloze ijve rige Thuisfrontpropagandisten werken vol ijver om zoveel mo gelijk van de U/2 miljoen kwart- jesloten te plaatsen. Geen wonder dat deze loten grif worden verkocht. Immers, men steunt hierdoor 't zo nood zakelijke werk om de aalmoeze niers op materiële wijze de gees telijke verzorging van onze R.K. dienstplichtigen mogelijk te ma ken. Bovendien is het NKT ga rant voor niet minder dan 4 ion voor militaire tehuizen, die iri de beide komende jaren moeten worden gebouwd. En... daaren boven lokken de vele prachtige prijzen, waaronder twee magni fieke auto's. GLAZENWASSER VERDACHT DRIE KINDEREN TE HEBBEN OMGEBRACHT. Op de 30-jarige, door de poli tie gearresteerde, Amsterdamse glazenwasser M. A. rust de zwa re-verdenking dat hij na een twist met zijn 26-jarige vrouw zijn drie kinderen door gas- verstikking van het leven heeft beroofd. De moeder van de door gas- verstikking omgebrachte kinde ren merkte vrijdagmorgen om 7 uur dat het die nacht door haar man geuite dreigement „als je niet meegaat, vergas ik de kinderen" -ten uitvoer was ge bracht. In de kinderslaapkamer van de kleine woning aan de Kattenburgertusschenstraat la gen Marianne en Robbie een in september 1955 geboren twee ling levenloos op de grond. Het zesjarig broertje lag in zijn bedje. Voor de ijlings uitgerukte geneeskundige dienst viel niets meer te redden. De glazenwasser kon in zijn woning door politie mannen van het bureau Katten burg worden aangehouden. NEDERLANDSE BANK VERLAAGT DISCONTO. waar onze schijninvloed in een we reld waarin wij als machthebber zijn uitgespeeld, maar schept ons gele genheid orde op zaken te stellen. Ook financieël en fiscaal. Uit de PROVINCIE zal niet worden geduld. Sodrsi de toestand gestabiliseerd is, zullen er vrije verkiezingen worden gehouden. Alle officieren en ónderoffi cieren die op non-actief waren gesteld, omdat zij tegen het be wind van Jiménez zouden heb ben geconspireerd, zullen weer in het leger worden opgenomen. Er zijn reeds talrijke politieke gevangenen in vrijheid gesteld. Ballingen zullen mogen terugke ren. Enkele politieke gevange nen hebben verklaard door de veiligheidspolitie van Jiménez te zijn gefolterd. De afgezette dictator-presi dent, Marcos Jiménez, is met z'n gezin te Ciudad Trujillo in de Dominicaanse republiek (op het eiland Haiti) aangekomen. In deze republiek heerst de met Ji ménez bevriende dictator Tru jillo. Er zijn bij deze militaire revo lutie ongeveer 300 doden en 1000 gewonden gevallen. WINTERMANOEUVRES IN VOLLE GANG De stemming is uitstekend. De „Winterm'anoeuvres" van Nationaal Katholiek Thuisfront de grote lotenverkoop ten ba te van het werk voor onze R.K. militairen zijn thans in volle gang. Van alle afdelingen komen GESLAAGD. Te Eindhoven slaagde onze stad genoot de heer J. Korthout, voor het Staatsexamen onderwijzer. TONEELAFD. ROODE KRUIS. De toneelafdeling van het Roode Kruis in Waalwijk heeft in studie ge nomen het toneelspel: „De terugkeer van Suuske Perdaems. De opvoering zal plaats hebben 12 april a.s. DE HEER E. HOEVENAARS 35 JAAR IN DIENST BIJ TIMTUR. Ditmaal was het de heer E. Hoe- venaars, chef van de snijderij, die op 23 januari de datum herdacht waar op hij voor 35 jaar in dienst trad bij de N.V. Timtur. Na des morgens vergezeld van z'n echtgenote aan zijn woning te zijn afgehaald werd de jubilaris om 11 uur in de cantine ontvangen door het personeel van de afdelingen snijderij en stikkerij. Onder het genot van een kopje koffie werd de jubilaris hier gehul digd door de heer R. Treffers die na mens het personeel de heer Hoeve- naars feliciteerde met dit veeljarig jubileum, waarbij hij mevrouw Hoe- venaars welkom heette om getuige te zijn van de hulde welke haar man werd gebracht. Hij bracht de heer Hoevenaars dank voor de prettige samenwerking welke op de snijderij steeds heerste en sprak de hoop uit nog vele jaren op dezelfde prettige wijze met jubila ris te mogen werken. Waar tien jaar geleden, bij gelegenheid van het zil veren jubileum het cadeau van het personeel een vulpen uitmaakte, was het ditmaal wederom de wens van de jubilaris hetzelfde geschenk te mo gen ontvangen. Namens het perso neel werd derhalve door de heer Treffers een fraaie vulpen alsmede een kist sigaren aangeboden, terwijl hulde werd gebracht aan mevrouw Hoevenaars door haar een mooi bloemstuk te overhandigen. Hierna sprak de jubilaris een woord van dank, mede namens zijn vrouw, aan alle gevers van deze ge schenken, speciaal aan de heer Tref fers voor de woorden van hulde en felicitatie en sprak de hoop uit nog verscheidene jaren onder dezelfde prettige omstandigheden te mogen blijven werken. Nadat alle aanwezigen de gelegen heid kregen de jubilaris en mevrouw persoonlijk de hand te drukken wérd de jubilaris op de monsterkamer ont vangen door Directie, Staf, bedrijfs leiding en collega's chefs. De heer Klijberg nam het woord en noemde het een grote eer en aan gename taak de heer Hoevenaars op deze gedenkwaardige dag te mogen complimenteren. Hij noemde de heer Hoevenaars een groot vakman, kun dig leider en waardevol lid van het korps chefs, waar in besprekingen met dit korps de heer Hoevenaars steeds blijk geeft van groot begrip. Hij bracht de jubilaris hulde voor de wijze waarop hij deze zware afdeling gedurende vele jaren heeft geleid en bood als blijk van waardering een gouden horloge aan, alsmede cadeau onder couvert om het feest in huise lijke kring te vieren, terwijl spreker mevrouw Hoevenaars in de hulde deed delen door haar een fraai bou quet anjers aan te bieden. Hierna werd op de gezondheid van de jubilaris de ere-wijn geser veerd. Tijdens dit borreluurtje kreeg de heer A. Adriaanse het woord, die als naaste medewerker de eer te beurt viel de tolk te zijn van de collega's chefs. Ook hij feliciteerde de jubilaris met dit jubilé, bracht dank voor de i 4% e De Nederlandse Bak heeft met ingang van 24 januari haar wisseldisconto ver laagd van 5 procent op 4kè procent. De Nederlandse Bank acht op het ogen blik geen redenen meer aanwezig tot hand having van het relatief hoge discontotarief dat met ingang van 16 augustus 1957, in verband met de toen op de valutamarkt heersende onrust, werd vastgesteld. Zij heeft mitsdien haar tarieven over de gehele linie met een half procent verlaagd. Hoewel financiële kringen in Amsterdam op een verlaging van het officiële disconto hadden gehoopt, kwam de maatregel van de Nederlandse Bank in de namiddag van donderdag toch nog als een verrassing. RUIM EEN MILJOEN BEJAARDEN. Een statistisch onderzoek naar de om vang van de algemene ouderdomswet heeft aangetoond, dat op 1 oktober jongstleden één miljoen 18.037 Nederlanders 65 waren of ouder. Een ander interessant gegeven, dat aan het licht kwam, is dat via de Alge mene Ouderdomswet, volgens de stand van zaken op genoemde datum, een pensioen werd uitgekeerd van 866 miljoen 572.926 gulden per jaar totaal. Op 1 oktober 1957 genoten 147.706.000 gehuwde mannen van 65 jaar en ouder het algemeen ouderdomspensioen en 278.457 ongehuwde vrouwen. Verder waren er on der de gepsioneerden 305.182 gehuwde mannen en 523 gehuwde vrouwen ouder dan 65 jaar, die kostwinner waren voor hun jongere man. PROVINCIE ZAL ALLES DOEN OM WERKLOOSHEID OP TE VANGEN. Brabant zal rekening moeten houden met een belangrijke stijging van de werk loosheid in de eerste maanden van dit jaar, zei prof. de Quay in zijn antwoord op de beschouwingen over de werkgelegenheid in de Brabantse Staten. In hoeverre na het winterseizoen een herstel mogelijk is, zal nog moeten worden afgewacht. Men moet voorzichtig zijn, zo vervolgde hij, het ver schijnsel van de verminderde werkgelegen heid te algemeen landelijk te zien. Men kan het zelfs niet algemeen provinciaal stellen. West-Brabant is het gebied dat het meeste zorg wekt, al is hier ook de seizoenwerk loosheid altijd ernstiger dan elders. In West-Brabant (met Oosterhout, maar zonder Breda) zijn er gemiddeld 67 werk lozen per duizend man beroepsbevolking. Het is dan ook volkomen duidelijk dat onze activiteiten met betrekking tot het verschaf fen van aanvullende werkgelegenheid zich vooral op West-Brabant zal gaan richten. Gedacht wordt vooral aan de uitvoering van openbare werken als de aanleg van we gen en ruilverkavelingen. De provincie zal zeker het streefbedrag van 8 miljoen gul den per jaar voor het provinciaal wegenplan te boven gaan als dat technisch mogelijk is. De provincie heeft hiervoor zelfs geen goedkeuring van het Rijk nodig, daar zij over eigen middelen beschikt. In uitvoering zijn momenteel arbeidsin tensieve cultuur-technische werken voor f 4.5 miljoen van 33000 manweken. Plan klaar zijn werken voor 92 miljoen gulden van 88.000 manweken en in voorbereiding zijn werken voor 7 Vl miljoen gulden en 7600 manweken. Verder is de minister van Binnenlandse Zaken bereid gelden beschik baar te stellen aan gemeenten voor arbeids intensieve objecten. In totaal zijn er honderd objecten in de civiel-technische sector voor een bedrag van 30 miljoen gulden. Bij 't verdere verloop der zitting werd de reglementswijziging van de Bandijk aan vaard, een subsidie van f 30.000 toege staan aan 't Brabants Conservatorium en een subsidie van f 25.000 uitgetrokken voor de dienst der bedrijfsjeugd die wa9 opgegaan in de K.A.J. Tenslotte werd, na een krachtig pleidooi van burgemeester Teijssen (oud-burgemees ter van Oudenbosch), een subsidie toege staan van f 64.000 voor het herstel der monumentale basiliek te Oudenbosch, met slechts één stem tegen. INKRIMPING PERSONEEL BIJ DAF. Ook het D.A.F.-bedrijf te Eindhoven on dervindt de gevolgen van de bestedingsbe perking, waardoor voor ongeveer vijf pro cent, dat is 150 man, van het personeel geen werkgelegenheid meer is. De directie is echter niet tot direct ont slag willen overgaan, maar heeft besloten deze werknemers met 6 weken betaald ver lof te zenden. Hiermee wordt hun de mo gelijkheid gegeven elders werk te zoeken, bij welke pogingen de afdeling sociale za ken van het bedrijf hen terzijde zal staan.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 5