«laiï VROOM&DREESMANN UITVERKOOP woens NU 4" Gebruikte uitpoetsmachines HEBT U AL GE MAG. „DE BIJ" prijzen laine ALLEEN GELDIG WOENSDAG 29 JAN. de bekende voor japonnen, rokken en kinderjurken dubbel- breed 1 BOcm. normale prijs y SO moderne ruitdessins DEN BOSCH TILBURG - HELMOND ttige samenwerking met de colle- s en sprak de hoop uit dat deze ttige sfeer in de jaren die de'heer evenaars nog resten van de pen- mgerechtigde leeftijd steeds ge- idhaafd zal mogen blijven. Hij d z'n gelukwensen vergezeld gaan l twee haardfauteuilles, alsmede fraaie plant voor mevrouw. Tierna bleef het gezelschap nog ge tijd in prettige stemming bijeen, irbij de heer Hoevenaars 't woord a en in zeer welgekozen woorden ik bracht aan de directie, speciaal heer Klijberg voor de waarderende arden tot hem gesproken, waarbij verklaarde zeer aangenaam ge- ffen te zijn door de wijze waarop heer Klijberg zijn waardering had gesproken voor het vervullen van i taak. Spreker meende steeds :hts zijn plicht te hebben gedaan kon de verzekering geven op deze ze, met inzet van al zijn krachten, ;ds verder te zullen werken, /erder bracht hij alle aanwezigen ik voor de prettige samenwerking felicitaties en speciaal de heer A. riaanse voor diens vriendelijke Drden, alsmede zijn collega's chefs r de aangeboden cadeaus. 3e Hoevenaars besloot met de op- cking tot zijn collega's eendrachtig blijven samenwerken tot groei en si van Timtur teeinde de leuze ke door Timtur wordt gelanceert: mtur de schoen van Standing" :ds te blijven waar maken. '■Ja, enige tijd ging het gezelschap ien, waarna het feest verder in selijke kring werd voortgezet. "fIORENZA LA BELLA. n een gecombineerde vergadering het Provinciaal Genootschap >r Kunsten en Wetenschappen en Heemkundige Kring Waalwijk werd een lezing gehouden op iderdag j.I. De heer Jongeneelen Utrecht wist zijn gehoor te plaat- in de oude stad Florence. Tet was volgens de directeur van genootschap, de heer Damme- u, dit jaar een goede keuze deze istkenner in Waalwijk te mogen iben. Het slechte winterse weer 3tte echter een grotere opkomst i de genodigden. Na zijn korte in- ling kreeg de heer Jongeneelen woord. Na een korte reis door de Noord- liaanse Alpen en Dolomieten voer- spr. allen Florence binnen. De 1 „Fiorenza la bella" was uit het t gegrepen. De schone stad aan Arno, maar ook een interessante d, met een geheel eigen karakter, - bakermat van de Italiaanse Re- ssance heeft een oude klank in h. Als wij het moderne van deze d vergeten en ons plaatsen in het Feuilleton van >E ECHO VAN HET ZUIDEN" SCHADUW OVER LEVEN door CARRY VAN DER RYKEN. Ze beheerste zich. Han moest 'n :emde voor haar zijn. Zó zou ze m behandelen als ze hem ooit nog zó zou ze ook kennis nemen van a schrijven. Haar vingers trilden fs niet en zeer kalm las ze 't koele, na onpersoonlijke schrijven. ;ns hadden ze elkaar liefgehad, ns elkaar de dingen gezegd, die n denkt, maar aan één ter wereld kunnen zeggen. Eens had ze Han rtrouwd. Hèm had ze gekozen uit e anderen. De rijke, mooie Ine ancken had aanzoeken genoeg ge el. Beste Ine, schreef hij. Gaarne had ik onze dochter een ek bij mij in Brussel te logeren. Als mij bericht wordt, wanneer en e laat zij in Roosendaal is, zal ik ar daar zelf komen'afhalen. Ik kan grijpen, dat je mij liever niet wilt tmoeten. Mariesje lijkt me trou- ns nu oud genoeg om alleen naar centrum, dan - aldus spr. - begint j zich de gehele geschiedenis der stad zich te ontrollen. Op kunstgeschiede nis-, bouwkundig- en wetenschappe lijk terrein spreekt alles wat men er ziet. Een grote vraag stelt men zich er: Wie waren de mensen, die Flo rence zo groot maakten en wat is ons nagelaten? De vroegere grote geslachten, de Medici's, Pitti's en vele andere heb- ben aan de stad een karakter gegeven van macht, grootheid en voornaam heid door middel van de Signoria. Ook sierlijkheid en charme gaf de stad de naam van La Bella. j Het voornaamste plein, het Piazza del Signoria, een omsloten plein is het, waar de mens - de bezoeker - tot bezinning komt bij het aanschou wen van zo veel moois. t Hij voerde zijn gehoor binnen de muren van het machtige paleis Pa lazzo Vecchio, waarboven de prach tige klokkentoren, die de gehele stad beheerst. De lichtbeelden toonden de zaal der Vijfhonderd, de Lansknech tenzaal, (Loggia dei Lanzi), met de prachtige beeldhouwwerken van Do- natello, de schilderijen van Giambo- Iogna, w.o. de Sabijnse Maagdenroof s en vele persoonlijkheden der Medi ci's. Hij noemde ons nog de stukken van Rafael, Titiaan, Corregio, Mi chel Angelo, en del Sarto. Bij enkele schilderijen gaf hij de verklaring, on der welke omstandigheden deze ge schilderd waren, en wat de trekken der lijnen en uitdrukkingen het na- geslacht verraden. Het Florentijnse heeft zijn stem pel gedrukt op de kunst, dat het meest tot uitdrukking komt wanneer de schemering over deze stad valt, en de kleuren - geel en rood en oker - der gebouwen gaan meespreken. Een ander oud paleis werd met een be zoek vereerd nl. het Palazzo Pitti, waarvan alleen de gevel 220 meter lang is. Hier hing het portret van Eleonore di Toledo, vrouw van Cosi- mo de Medici. Ontelbaar waren de andere stukken waarmee de wanden vol hingen. Teveel om er goed van te kunnen genieten. De rijkdom en j- levensruimte van zo'n paleis drukte in de 16e eeuw de waarde uit van stijl en cultuur. De harde afwerende kracht van de sterke gebouwen aan de buitenkant was de tegenstelling van de sierlijke rijke warme kunst van het interieur, waar de fresco's in de zachte pasteltinten op de natte kalk werden aangebracht. Na de pauze wijdde de heer Jon geneelen zich aan een bespreking van Michel Angelo en zijn werken in deze stad. Ook hij gaf een karak ter aan zijn werken, dat een voor- beeld werd voor de gehele Renais sance, welke over heel West-Europa werd verspreid door de vele kunste- 1 naars die Italië bezochten. Bijzonder indrukwekkend was het beeld van hem, dat hij op jeugdige leeftijd maakte van „David", dat nu in de Loggia dei Lanzi staat. De weergave van zijn figuren is zo wonderlijk en verfijnd en verraadt het innerlijke van deze grote kunstenaar, die zo weinig goedheid heeft ondervonden. De Capella Medici heeft tombes waarop de zinnebeeldige voorstellin gen voorkomen van de nacht en de dag, de morgen en de avond. Elk fi guur vertoont merkwaardigheden waaarbij men bij het aanschouwen er van tot in zich zelf keert en tot rust komt. Naast deze genoemde figuren noemde spr. nog werken van de be kendste Florentijnen o.a. Dante, Ar- nolfo di Lapi, Brunelleschi, Macchia- velli en vele andere. Tot besluit dankte de heer Dam- mereau de spreker voor zijn zeer in teressante lezing. De titel van de le zing was volgens hem erg bescheiden gekozen, want als men deze kunst hier beziet, dan is er voor deze lezing geen woord te vinden, haar te betite len. Wat Florence ons bracht zijn werkelijk wonderen! Voor het Genootschap en de Heem kundige Kring was deze avond een buitengewoon goed gekozen onder werp, waarvan dan ook met volle teugen is genoten. CONCERT BRABANTS ORKEST Op dinsdag 28 januari zal Het Brabants Orkest onder leiding van Hein Jordans concerteren in Musis Sacrum te Waalwijk. Als soliste treedt op de Franse vio liste Francoise Onfroy. Zij zal spelen het Vioolconcert in G van Mozart. Mozart schreef zijn vi oolconcerten, toen hij nog kapel meester in Salzburg was. Zij weerspiegelen niet de smartelij ke ervaringen van zijn Weense tijd, maar zijn ontsproten aan een muzikale gelukservaring. Het instrument wordt souverein beheerst, de solopartij geestig en charmant getekend. Het orkest heeft in het geheel een zeer le vendig aandeel. Het concert wordt geopend met de Serenade Notturna van Mozart, die uit dezelfde tijd da teert. Het is een kort stuk: mars, menuet en rondo. Het is zeer nauwkeurig getekend en opval lend melodieus. Het rondoi heeft een zeer geestige fanfare. Na de pauze hoort men de Paukenslag symphonie van Jo sef Haydn, die een van de beste voorbeelden uit de klassieke Weense tijd is. Het beroemde andante is een onbeduidend Duits' volkslied, dat onder de meesterhand van Haydn een eeuwige gestalte krijgt. Vervolgens, worden de Roe meense dansen van Bartók ge speeld. Bij de RIJKS PSYCHIATRISCHE INRICHTING te Eindhoven, Boschdijk 771, kunnen worden geplaatst: Verplegers en Verpleegsters (met dipl. B.) Leerling-verplegers en leerling-verpleegsters voor de opleiding van het diploma Krankzinnigenverpleging (diploma B.) SALARISREGELING Gediplomeerden: afhankelijk van het aantal dienst jaren. Minimaal 302.23 bruto p. mnd. Maximaal 436.55 bruto per maand. Leerlmg-verplegers(sters) le jaar f 78.89 netto per maand 2e jaar 89.23 netto per maand 3e jaar f 103.05 netto per maand Bovendien vrije kost en inwoning, vrije geneeskundige hulp, vrije bewassing. Om de 2 weken worden de reis kosten naar huis, die meer dan 2.50 bedragen, ver goed. - Dienstkleding volgens het Rfjkskl.besluit is mogelijk. Sollicitaties en verzoeken om inlichtingen te richten aan de geneesheer-directeur. Voor de vele bewijzen van medeleven, welke wij ont vingen bij het heengaan van onze lieve Man en Vader de Heer PIETER BIEKART betuigen wfj onze hartelijke dank. Waalwijk: A. Biekart-Kriicker Den Haag: J. A. Biekart A. H. Biekart Waalwijk, januari 1958. Prijzen vanaf 90.—. TE KOOP aangeboden. M. LEVENBACH N.V. Burg, v. d. Klokken!aan 69, Waalwijk maar dan ook in onze enorma Ook op Voorzorg on D.R.G. zegsls «n met Bank rel. Hinthamerstraat 46 DEN BOSCH Tel. 8671 Het concert wordt besloten met de ouverture ,Die Hebriden' van Mendelssohn. De componist ontwiern dit werk op een reis' naar Schotland. De sombere Fin- galsgrot met zijn wild stromend water maakte een diepe indruk op hem. De ouverture is een van de aantrekkelijkste landschaps schilderingen van de romantiek. Mendelssohn wilde er een woest schilderij van maken. Onder de handen van deze aristocraat werd het echter een volmaakt klassiek stuk muziek. SPORTFORUM IN GEMEENSCHAPSHUIS. Morgenavond te 8 uur organi seert de Nederlandse Katholieke Sportbond Bisdom Den Bosch een groot sportforum voor de bij deze bond aangesloten vereni gingen. Dit forum is het sluit stuk van de onlangs gehouden kadercursus voor besturen, lei ders en leidsters. Aan dit forum zullen o.m'; deelnemen ir. H. Hopster uit Den Bosch, oud voorzitter van de KNVB en mo menteel bestuurslid van de KN VB afd. Noordbrabant, en de heer Reynen uit Kaatsheuvel, lid van de onlangs in het leven geroepen Nationale Sportraad van de KVP. CHR. BESTURENBOND WAALWIJK. Op woensdagavond j.I. werd in het gebouw Chr. Belangen te Besoijen een bijeenkomst belegd door de Chr. Besturenbond en de Ned. Herv. Mannen- en Vrouwen vereniging. Als spreker was aan wezig de heer K. de Boer, tweede voorzitter van het Chr. Nat. Vak verbond, die een en ander zou vertellen over Nieuw-Guinea. Ondanks de bijzonder ongunsti ge weersgesteldheid was er toch nog een redelijke belangstelling voor deze bijzonder interssante bijeenkomst. De leiding van deze avond was in handen van ds. J. Vink, die direct na de gebruike lijke opening met schriftlezing en gebed, het woord gaf aan de heer de Boer. Op boeiende en prettige wiize vertelde spreker over zijn arbeid onder de Papoe a's, over hun levensstijl en ge woonten en over het land zelf. Er wonen op Nieuw-Guinea ca. 400.000 mensen, waarvan 140.000 shristenen; 100.000 van hen be horen tot de Prot. Kerk en 40000 tot de r.k. Kerk. De heer de Boer belichtte vooral de sociale vraag stukken, die ook onder de Pa poea's bijzonder sterk spelen. Er is veel zegenrijk werk verricht, zowel door de Zending (uitgaan de van Oegstgeest) als door het Chr. Nat. Vakverbond. Vooral na de oorlog zijn veel westerse invloeden tot NieuwGuinea doorgedrongen. Door de komst van de Amerikaanse soldaten, die de Japanners van het eiland verdreven, zijn deze invloeden vooral tot gelding gekomen. Maar met deze westerse invloe den zijn ook de gevaren groter geworden, die het zegenrijke werk van de zending weer on gunstig dreigen te beïnvloeden. Op deze leerzame en interes sante uiteenzetting volgde nog 'n geanimeerd bespreding, waar na ds. Vink de bijeenkomst met gebed sloot. R. te komen. Groet de kinderen van mij Dan volgde zijn ondertekening. No'g even staarde ze naar 't hand schrift. Geliefd? Gehaat? Opkijkend ontmoette ze Riesjes ogen, die in spanning op haar ge richt waren. Vlug keek 't meisje naar haar bord, terwijl haar gezichtje zich landzaam kleurde. - Papa vraagt of je een week naar Brussel komt, vertelde Ine om 't kind uit d'r verlegenheid te helpen. - Zou je graag? Ja, nou en of Mams! - Mag Ries naar Brussel? 'k Wou dat 'k ook zo'n Pipa had! Dat was Joop. - Idioot, 't is jouw vader toch ook, vond Hans nodig om hem in te lichten. - O ja, heilige onnozelheid? Dat zou je anders niet zeggen'. Wil jij in mijn plaats? bood Riesje ineens aan. En Joop zag, dat ze 't werkelijk meende. - Ben je gek, kind. 'k Zou niet eens willen. Alleen 't gezicht van de Pipa zou ik wel eens willen zien als ik uit de trein stapte! Nu mengde Ine zich in 't gesprek. - Joop, nu is 't uit. Jij hebt geen enkel recht om met minder eerbied over je vader te spreken dan wie ook. Voor jou als voor ieder ander geldt 't vierde gebod. Jouw vader is alleen aan God verantwoording schuldig. Wij hebben niet te oordelen of te ver oordelen. En wat dat logeren van Riesje betreft, luister jullie alle drie maar 'ns goed. Jullie vader heeft wet telijk 't recht om één van z'n kinde ren zo nu en dan bij zich te hebben. Indertijd heeft hij Mariesje gekozen. Ze was de oudste en jullie tweeën nog zulke hummeltjes, nauwelijks droog. Even lachte ze plagend bij die laatste woorden. Daarom vraagt hij nu Riesje en stuur ik haar ook. Nu opschieten jongens, hoog tijd voor school. Toen ze de deur uit waren, praat ten Ine en Riesje nog even na. Over 't wanneer en „wat zal ik aantrekken en meenemen". - O, Mama, zei Riesje, - ik ge loof dat Broer Heemstra ook naar Brussel gaat logeren. Bij 'n vriend van hem. Misschien kunnen we sa men de reis maken. - Dat is nog zo'n gek idee niet, zei Moeder. - Ik zal er eens met mijnheer Heemstra over praten. Spoorboekje werd nagezien. - Wie schrijft er Mam? Doet U 't? Of heeft U liever dat ik... - Ik schrijf, zei Ine kort. Ze gunde zich zelf de kleine vol doening, een even koud en nietszeg gend briefje terug te zullen zenden. En terwijl Mariesje druk bezig was de ontbijtboel weg te ruimen en om te wassen, herlas Ine aan haar bu reautje nog eens het korte briefje van Han. Zou ze hem werkelijk liever niet meer zien, zoals hij schreef?... Ze wist 't niet. Ze probeerde zich hem voor te stellen, lang en blond en gesoigneerd. Maar zijn gezicht was vervaagd in haar gedachten. Ze kon hem moeilijk meer voor zich halen. Altijd had ze geprobeerd, haar denken-aan-hem terug te dringen. Nooit had ze zich zelf toegestaan, haar gevoelens voor hem te ontleden. Ook nu wilde ze dit laatste niet Wèl kwam ze bijna plotseling tot 't besef, dat 't denken aan Han haar niet meer verdrietig maakte. Zijn persoonlijk heid was niet meer iets werkelijks voor haar. Hij kon haar geest, haar ziel, geen kwaad meer doen. Kwam 't door de lange scheiding, dat ze nu berustte? Werd ze oud? Eén en veer tig, dan was je toch nog in de bloei van je leven? God, wat had ze graag nog meer babys gehad! Nee, ze was .nog helemaal niet oud i Even drukte ze haar handen vast Étegen elkaar. Dan, met een korte feucht, ontspande ze zich. God had 't beste met haar voor. Hieraan wilde ze zich vasthouden. Die gedachte was in de moeilijkste jaren haar steun, haar troost geweest. Ze glimlachte. Een nog wat moeilijk glimlachje. Maar met 'n vlug, energiek ge baar sloot ze 't bureautje. - Vanavond zou ze schrijven. Nu niet. Mariesje kwam met een blad scho ne omwasboel binnen. - Kom kind, zei ze opgewekt, - we schieten nu vlug op samen; dan gaan we vanmiddag gezellig de stad in. Eens kijken, of je nog wat nodig hebt voor je „buitenlandse reis". - Mams, fijn! - Ja, pas maar op wat je doet. Straks dansen de kopjes ook nog op de grond! - o - Op de bewuste dag dat Mariesje met Broer Heemstra de Brusselse reis zou aanvaarden, stond deze acht tienjarige gymnasiast 's morgens al vroeg op de stoep van 't buurhuis. - Jóh, ik ben nog lang niet klaar, schrok Riesje, die de deur had open gemaakt. - Is 't al zó laat? Waar zijn je koffers? - Op zolder, zei Broer lakoniek. >- Zie je, ik heb net een telegram gekregen van mijn vriend. Er is een sterfgeval in z'n familie en nou stel len we 't even uit. - Hè, dat is jammer, vond Ma riesje echt gemeend. - Ja, vind je? De jongen kleurde even. 't Ont ging Mariesje. - Tuurlijk! Had reuze gezellig kunnen zijn. - Zal ik je naar 't station bren gen? vroeg hij ineens spontaan. - Ja, leuk! Jet gaat ook mee. Mariesje kleurde nu ook, zelf niet beseffend waarom eigenlijk. Dag. Tot straks dan hè! Zó, plechtig uitgeleide gedaan, stapte Riesje met de mooiste koffer van Mama Ine in de D-trein naar Roosendaal. Ze had 'n half uur op onthoud aan de grens; Papa zou haar zeker niet kunnen mislopen. Onge durig zat ze nu eens bij 't raampje, liep dan eens heen en weer in de gang langs de coupé's. - Zou ze Paps herkennen straks in Roosendaal? Daar hadden ze eigenlijk niks over afgesproken. Een foto van hem had ze nooit gezien en maar heel vaag herinnerde ze zich, hoe hij er uit zag die keer op kost school. Alweer vijf jaar geleden! En die tante Cora? Zou ze daar nog steeds tante tegen moeten zeggen? (Wordt vervolgd) Een fraaie theebeurs, symbool van huiselijk heid. Met plastic over trek en gevuld met prima kapok. C48 thans slechts 3 Prima meubelbor stel, met kwasthaar vulling. Keuze uit 2 zeer handige A 23 modellen Partij charmeuse directoires, prachtkwali- teit. U kunt kiezen uit diverse modellen met of zonder kantje. A 38 Per stuk i» Plastic haarkrullers, geven het haar een natuurlijke golf. Verkrijgbaar in E/"\c 2 dikten. 6 stuks Vlot en jeugdig staat deze warme wollen muts. Voorradig in verschillende tinten K IJzersterke kinder laarsjes, warm ge voerd en met praktisch onverslijtbare poro- rubberzool. Kleuren bruin en beige. Maten: 32-36 7.88 28-31 6.88 24-27 6.28 A 48 22-23 5.28 20-21 T" Aardewerk kop met schotel, met het be kende blauw Sax décor. Hoog of laag model naar keuze. Beslist P T|C 1e keus 3 3 Zachte donzige la- kenflanel, voor een behaaglijk warme nachtrust. Extra voor delig, per meter van 180 cm. breed 2.88 per meter van 38 150 cm. br. f Wat zegt U hiervan? Q25 GEEN SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN. Warme herenpyja ma, van extra zware streepflanel. Pantalon met brede lastex boord. In alle maten T88 Schrijfbloc: 100 vel gelijnd papier, met vloeidekblad. Samen met 100 hagelwitte goed gegomde A 38 enveloppen Met deze schaar is het prettig om zelf een jurkje te knippen. Van prima staal, royale maat. Onmisbaar In het huis- 468 houden Chocolade pasta, zeer goede jt A> c kwaliteit, grote beker ^T'O Zandruitjes, heerlijk koekje. 250 gram

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 6