Westen haalt vrijer adem BINNEN- EN BUITENLAND fit STASSAR is SERVICE Waalwijkse en Langsiraaise Courant Een historische dag VAN LANSCHOT BANKBOEKJES voor de Lage Landen Buitenland SPECIAAL VOOR UW BRIL NIEUWJAARSREDE VAN DE BURGEMEESTER VAN GEERTRUIDENBERG Mr. FAURE MAANDAG 10 FEBRUARI 1958 Uitgever: Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 81e JAARGANG No. 12 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per mm. Contract-advertenties: speciaal tariaf Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: „ECHO" Gestegen prestige Arabische wereld verdeeld Binnenland geven rente geen koersrisico geen kosten gemakkelijk beschikbaar storten of opnemen per kas of giro Vraag - telefonisch, schriftelijk of aa< onze kas - de folder „Bankboekjes". BANKIERS I ECHO WN HEI TM De ondertekening van de economische Benelux-Unie behoort tot de belangrijkste gebeurtenissen uit de jaren na het einde van de tweede wereldoorlog, omdat hier drie landen elkaar gevonden hebben, die elkaar nodig hadden en omdat het Benelux-ver- drag een voorbeeld stelt voor verdere inte graties. Men spreekt over de groei van de Eit- ropese eenheid bij het zien tot standkomen van de Benelux, maar men moet eracht op slaan, dat het niet alleen de algemene in de geest van de tijd liggende integratie gedachte is, welke de geslaagde samenwer king tussen Nederland, België en Luxem burg tot stand bracht, maar dat er ook bij zonder gunstige omstandigheden voor deze verbinding aanwezig waren. - o - De drie landen, die thans een economi sche Unie tezamen aangaan en waarvan men hoopt dat zij spoedig in een nog inni ger bondgenootschap zullen verenigd zijn, hebben een gemeenschappelijke historische basis en de grote meerderheid hunner be volkingen spreekt dezelfde taal, het Neder lands. De zeventien Nederlanden (dat zijn de gewesten van België en Nederland hij el kaar) behoren historisch en van nature te zamen. Een tragisch noodlot legde een staatkundige grenslijn, waar die niet be hoort. Het is ten schade geweest van Bel gië, van Nederland, van Europa, dat de zeventien Nederlanden zijn uiteengevallen. Nu de staatkundige scheiding eenmaal een feit is geworden, is het beste dat het noorden en het zuiden kunnen verrichten elkander te zoeken en te vinden in de ge meenschappelijke taal en cultuur en het te zamen vormen van een belangengemeen schap. Aldus zet men de gemeenschappelijke historie voort en handelt men tevens in de geest van de toekomst, die samenwerking van verwante gebieden en de ontwikkeling naar een Europese economische eenheid vergt. - o - De Benelux is geen hersenschim geble ken, maar een instelling die berust op een zeer tastbare werkelijkheid. Nederland was en is Belgiës grootste afzetgebied; bijna 1/5 nu reeds bijna 1 /4 van zijn export ging er heen. België en Luxemburg vormen even eens Nederlands grootste afzetmarkt. De gemeenschappelijke Benelux-markt betekent voor elk der deelhebbers een ver dubbeling van de thuismarkt; vormt een aanzienlijk brede basis om de industriële expansie op te grondvesten en aldus de exportkracht tegenover derde landen te ver groten. Zou het geen dwaasheid geweest zijn in dien de drie nauw-verwante landen, wier economieën op elkaar zijn gebouwd, elkan der door contingenteringen zouden blijven ringeloren en het onmiskenbare voordeel van hun gezamenlijke kracht hadden mis kend? - o - Minister Drees heeft in de redevoering, waarmee hij de plechtigheid na de onderte kening van het unieverdrag inleidde, her innerd aan het feit, dat de Benelux-rege- lingen nog onvolkomenheden inhouden, maar dat de basis nu is gevonden, waarop die onvolkomenheden kunnen worden ver beterd. De totstandkoming van de Benelux is het eindpunt van een lange en moeilijke weg. Maar wat men bereikt heeft is het ge volg van de natuurlijke en logische omstan digheden, die tot dit schone en vruchtbare werk hebben geleid. (Nadruk verboden) In de nacht van vrijdag op zaterdag van vorige week werd bekend, dat de Ameri kanen hun eerste kunstmaan hadden gelan ceerd. Het was reeds enkele malen aange kondigd, maar ook was er gewag gemaakt van enige mislukkingen met raketten, en dus had men niet zo snel verwacht, dat de V.S. als hun aandeel aan de organisatie van het geofysische jaar een kunstmatige aard- satelliet in het heelal zouden brengen. Toch was de opwinding niet groot, omdat het nu eenmaal niet de eerste keer is, dat men een bol of kegel rond de aarde laat draaien. Twee Russische kunstmanen waren er aan vooraf gegaan. Dit neemt niet weg, dat de prestatie enorm is. Het voordeel ervan is, dat de Amerikanen van hun „minderwaardig heidsgevoel" zijn verlost. Hun was verwe ten, dat zij altijd pochten op hun technische voorsprong, en dat die zou zijn overgegaan op de Sowjet-Unie. Dat was natuurlijk vol komen onjuist. Op vele gebieden beschik ken de Amerikanen, in het dagelijkse leven en in hun bedrijven, over meer en moder ner toegepaste vindingen, en hun produk- tie- en levenspeil is aanmerkelijk hoger. Daarbij komt, dat hun democratie toch ook een aanzienlijke „verworvenheid" kan wor den genoemd. Het was geen schande, op een beperkt terrein iets later te komen (vier maanden) dan de Russen. Nu is tevens de vrees verdwenen, dat de Sowjet-Unie over veel sterkere wapens zou beschikken doordat zij een raket konden maken, die een kunstmaan lanceerde. Zulk een raket vermogen de V.S. ook te ver vaardigen. Er is een aanzienlijke ontspan ning ontstaan door dit Amerikaanse succes, en eengeestelijke druk is van het westen weggenomen. Onderhandelingen. Overigens is de militaire betekenis van dit alles niet zo groot, als men het wel eens wil doen geloven. Door het bezit van kern wapens hebben de grootste mogendheden reeds zulk een vermogen om te verwoesten, dat een beetje meer of minder weinig af doet aan het feit, dat elke natie een oorlog gelijkelijk vreest. En rekent men op een lange periode van vrede, dan zal men de spanningen dus willen verminderen. De V.S. en de Sowjet-Unie hebben een culturele overeenkomst gesloten, die ver reikt. Handelsakkoorden zijn er bij de vleet. Hoewel men een conferentie nog niet on middellijk voorbereidt, schijnt die dit jaar toch nog wel een kans te maken. De Russen, die voorstelden haar binnen drie maanden te houden, stemmen met uitstel in. Böelga- nin heeft weer een brief aan Eisenhower geschreven over de bekende plannen (voor lopig geen proeven met kernwapens, instel ling van een zone met vermindede bewa pening, inspectie en controle) en nu de Amerikanen zich weer gelijkwaardig achten door hun eigen kustmaan is het mogelijk, dat het althans komt tot een gesprek op basis van het machts-evenwicht. Sovjet-economie. Wat de economische macht aangaat is de Sowjet-Unie aanmerkelijk achter bij de V.S. Doch hier leven de mensen veel lu xueuzer, zodat het nog de vraag is, welke staat meer middelen tot zijn beschikking heeft. In een ouderwetse oorlog zouden de V.S. veel meer uithoudingsvermogen heb ben. Maar alles is veranderd, en men tast dus in het duister over de kansen bij een conflikt. Bovendien gaan de Russen snel vooruit wat de produktie aangaat. Zij vervaardigen nu per jaar 51 miljoen ton staal en winnen 463 miljoen ton steenkool. Natuurlijk is een produktie van 500.000 auto's niet te vergelijken met die der V.S., en 315 mil joen paar schoenen voor 210 miljoen men sen is wel erg weinig, per jaar. Doch percentsgewijze zit er schot in de vooruitgang, terwijl nu de V.S. een kleine crisis kennen. Zij kunnen 130 miljoen ton staal vervaardigen, doch zij komen thans maar aan ongeveer 55 van die capaci teit. Er staan 800.000 auto's onverkocht, en er zijn 4Vk miljoen werklozen, dat is zeven procent van het aantal werkenden. Natuurlijk komt Amerika die depressie wel te boven, maar een tijdelijk stagneren van de vooruitgang is er het gevolg van. Wat levensmiddelen betreft evenwel heeft Amerika een groot overschot. Van de Sow jet-Unie kan men dit niet zeggen, integen deel. Arabische fusie. Opzien heeft het gebaard, dat in de Ara bische wereld twee staten, Egypte en Syrië, besloten een federatie te vormen. De lan den zullen een eigen bestuur houden, maar overkoepelend komt er één president, één bondsregering, één legerleiding enz. Zij blij ven overigens wel allebei leden van de V.N. In de aanvang zal de federatie voor namelijk symbolisch zijn. Zij werkt wel op de verbeelding van de massa's in alle Arabische landen, die dromen van één enkel vaderland. De drie vorsten in Jordanië, Irak en Saoedisch Arabië zijn niet zo ingenomen met dat al-Arabische streven. Zij houden vast aan streng souvereine naties met het oog op hun dynastieke belangen. En hoe wel zij tegenover de massa's in hun landen het panarabische ideaal onderschrijven, wil len zij liever niet het lot ondergaan van koning Faroek van Egypte. Als de drie vorsten ook een soort unie vormen, zou de verdeeldheid meer tot uiting komen dan de eenheid. Egypte en Syrië zijn bovendien zeer neutralistisch, en de vorstenstaten weTken met de Amerikanen samen. Bagdad-conferentie. In het pakt van Bagdad zit (naast Enge land, Turkije, Perzië en Pakistan) maar één Arabische staat, namelijk het olierijke Irak. Zo men weet was Dulles als waarnemer present (want de V.S. zijn geen lid, doch wel geassocieerd) op de conferentie in An kara. Hij was niet royaal met geld: slechts tien miljoen dollar bracht hij mee, afgezien van de geleverde wapens. Ter conferentie is nog eens de wil gebleken, zich gezamenlijk te verzetten tegen een eventuele Russische overval. Maar Irak bleek zijn eigen doeleinden te hebben. Dit land Wou in de kwestie-Cyprus de Turken steunen tegen de Grieken. Wat Algerije betreft wou het stellig kiezen te gen de Fransen. En vooral wenste het een eenheidsfront tegen Israël. De Amerikanen en Engelsen lieten zich die weg niet opdrij ven. Als bondgenoot is Irak echter niet van veel betekenis. Daarvoor is het toch te Arabisch, d.w.z. in aanleg te neutralistisch. Europese geschillen. De Franse regering is lid van de Europe se markt. Maar zij kan voorlopig haar han del niet liberaliseren. Wel heeft zij grote le ningen gekregen (vooral van Amerikanen en Duitsers) op voorwaarde, dat zij im- en export wat vrijer maakt. Doch dat is afhan kelijk van het financiële herstel in Frank rijk. Wat dat betreft kan men niet gerust zijn. De prijsstijgingen wekken loonacties en om allerlei redenen wordt de regering voort durend bedreigd. De Engelsen willen weer de kosten niet betalen voor hun troepen in west-Duitsland (al met 13.500 verminderd) en kloppen aan bij de Westduitse bondsrepubliek. Doch Adenauer wenst niet over de brug te ko men. Vergeefs kwam Spaak, de secretaris van de NATO, naar Bonn om te bemid delen, en een regeling is nog niet in zicht. Ook de Europese samenwerking kent haar beletselen. (Nadruk verboden) SUMATRA BREEKT MET DJAKARTA. De junta van de „jonge kolonels" op Su matra heeft met Djakarta gebroken. In To kio zei J. M. J. Pantouw, lid van de dele gatie van rebellen, die Soekarno in Japan is gaan opzoeken „President Soekarno heeft zijn laatste kans om zich met ons te verstaan verspeeld". De delegatie verwacht ieder ogenblik de officiële afkondiging van een tegen-regering op Sumatra te vernemen. Wat men van deze tegen-regering kan ver wachten? „De communisten moeten uit het staatsbeleid verdwijnen. Wij zullen de Ne derlandse deskundigen terughalen en de Nederlandse economische belangen her stellen. Wij zullen een federale staat stich ten met een grote mate van plaatselijke zelfstandigheid", zei Pantouw op een pers conferentie in Tokio. Overste Ventje Soe- moeal, die naast hem stond, knikte instem mend, terwijl hij naar Pantouw luisterde. Wrede fout. Op de persconferentie van de delegatie- Soemoeal in Tokio zei Pantouw: „De eva cuatie van Nederlanders uit Indonesië is een ernstige en wrede fout geweest. Wij hebben de technische bekwaamheid en het Nederlandse kapitaal nodig. De Neder landers, die het risico hebben genomen en op Sumatra zijn gebleven, hebben geen last ondervonden. Bij hen gaan de zaken door zoals vroeger. Zij, die naar Nederland zijn gegaan, bevinden zich daar in een vreemd en koud land vergeleken met Indonesië. DJAKARTA „MOBILISEERT" TEGEN REBELS SUMATRA. Genera al-majoor Nasoetion, chef staf van de Indonesische strijdkrach ten, heeft alle Djakarta-getrouwe militaire bevelhebbers op Sumatra bevolen paraat te staan om de re bellie der „jonge kolonels" gewa penderhand te kunnen onderdruk ken, zo dit nodig mocht blijken. Nasoetion heeft dit „mobilisatiebe vel" afgekondigd op een bijeen komst van militaire leiders in Dja karta waaraan ook de commandan ten van Zuid-Sumatra, Noord-Su- matra en Atjeh deelnemen. Minis ter-president Djoeanda heeft vrij dag het ultimatum afgewezen, dat hem vanuit het rebellenoord Pa- dang was toegestuurd en waarin hem werd aangezegd af te treden. Hij zei, dat de centrale regering van Djakarta vasthoudt aan de eis, dat de buitengewesten hun ruilhandel met Singapore, Malakka en de Phi- lippijnen staken. Krachtige maatre gelen zullen worden gebruikt, als met deze handel wordt doorgegaan. dedigers, die Engeland ooit heeft gehad, zes andere spelers zijn gedood, zowel als 8 sportjournalisten, die de wedstrijd hadden verslaan. De waarde van het spelersmateriaal, dat bij de ramp betrokken was, bedraagt ruim 5 miljoen gulden. Eerder had de „Elizabethan" een mis lukte start gemaakt. De passagiers waren weer uitgestapt en zaten in het restaurant, terwijl werktuigkundigen werkzaamheden aan het toestel verrichtten. Daarna kwam de tweede start Het vliegtuig is op twee meter hoogte tegen een huis gevlogen van het dorpje Riem, kort bij het vliegveld. Het huis raak te in brand, doch onder de bewoners vielen geen doden te betreuren. Van de beman ning is slechts één lid, de steward, om het leven gekomen. PRINSES BEATRIX. De vijf dagen die de prinses in Willem stad (Curagao) heeft doorgebracht, zijn evenzovele gloriedagen geworden. Het volk is haar overal even enthousiast tegemoet getreden. Zij heeft alle bijzondere instellin gen van stad en land bezocht, officiële plechtigheden bijgewoond, de petroleum- rafinaderijen bezocht en tot afscheid zongen haar donderdag 5000 kinderen toe. Zij heeft een onvergetelijke indruk achtergelaten. Vrijdag is zij naar Bonaire en de andere eilanden vertrokken. PRINS PHILIP BEZOEKT UTRECHTSE JAARBEURS. Tijdens het staatsiebezoek van het En gelse koningspaar aan Nederland zal Prins Philip, vergezeld door prins Bernhard, op woensdag 26 maart een bezoek brengen aan de internationale voorjaarsbeurs te Utrecht. De komst van beide prinsen op de Utrechtse Jaarbeurs zal het hoogtepunt zijn van de 70ste algemene manifestatie van in dustrie en handel, die de Koninklijke Ne derlandse Jaarbeurs organiseert. VERRUIMING KOSTWINNERS-VER GOEDING VOOR MILITAIREN. Begin april van het volgend jaar zal een tweetal verbeteringen in de regeling be treffende de kostwinnersvergoeding bij eer ste militaire oefening worden ingevoerd. De eerste verbetering houdt in, dat van de in komsten van broers en zusters van de mi litair niet meer 70 procent wordt meege rekend, doch dat dit percentage zal worden teruggebracht tot 60 procent. Het gevolg hiervan is, dat in een aantal gevallen waar in geen vergoeding kan worden toegekend, dit dan wel mogelijk is. In vele andere ge vallen zal de vergoeding bovendien worden verhoogd. EUROPESE SALARISSEN. Staatssecretaris Van der Beugel deelde in de Tweede Kamer mee, dat voor de Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staalgemeen schap - en voorlopig ook voor de com missies van Euromarkten Euratoom (waar in de Nederlanders Mansholt en Sassen zitting hebben) de volgende salarisrege ling geldt: de voorzitter 15.000 dollar (57.000 gulden) per jaar, de vice-voorzitter 14.000 dollar (53.200 gulden), de leden 12.000 dollar (45.600 gulden). Verder krijgen de heren 200 dollar per jaar (760 gulden) voor elk kind en nog eens 200 dollar voor elk studerend kind). Bo vendien 15 percent van hun salaris aan ver blijfkosten en 10 tot 20 percent represen tatiekosten. Treden ze af dan krijgen ze drie jaar lang de helft van hun salaris, ongeacht de vraag of zij al een ander inkomen heb ben. Dit vond de staatssecretaris overdre- 's-Hertogenbosch, Hoge Steenweg 27-31, Telefoon 8851s Eindhoven, Keizersgr. 17, Tel.7442* Tilburg, Stationstraat 17,(toek.adres I enkel beding met „Soekarno en zijn bende" over Nieuw-Guinea wenste te praten was geen verrassing. De strijdlustige oud premier bezigde nog meer gespierde uit drukkingen in zijn beschouwingen over de huidige Indonesische leiders. Zo noemde hij Soekarno op een gegeven ogenblik een „oorlogsmisdadiger". Kamervoorzitter Kor- tenhorst - formeel is Indonesië nog een bevriende mogendheid - riep hem toen tot de orde. „Een bevriend staatshoofd mag u geen oorlogsmisdadiger noemen". „Dan trek ik dat woord over uw vriend in", zei de Friese minister van staat vinnig, waar op dr. Kortenhorst, ook niet op zijn mond je gevallen, antwoordde: „Soekarno is niet mijn vriend, maar een vriend van de natie, dus ook van u, als u zich als een nationale figuur beschouwt". NED. STRAALJAGER IN FRANKRIJK NEERGESTORT. Een Thunderstreak straaljager van de Nederlandse luchtmacht is donderdagmor gen tijdens een oefenvlucht boven noord- Frankrijk, nabij Verdun, neergestort. Op 40.000 voet hoogte stopte de motor en een poging hem weer te starten mislukte. De vlieger heeft zich toen op 7000 voet hoogte d.m.v. zijn schietstoel in veiligheid gesteld. Hij is nabij Betancourt ongedeerd op de grond gekomen. De vlieger is de 24-jarige ongehuwde tweede luitenant W. H. Ketel van de vliegbasis Volkel. DAF-PERSONEN-AUTO. Eindelijk is de lang verbeide Daf-perso- nen-auto vrijgegeven, de eerste Nederlandse auto na de Spijker, een halve eeuw geleden. Woensdag werden de drie eerste wagens aan de 200 journalisten getoond; ontwor pen en gebouwd, na vier jaren van denken, werken en experimenteren der auto-konin gen uit Demie Huet en Willem van Doorne: Een geweldig succes. Enkele uren lang hebben die tweehonderd zich na dit historische moment verdrongen om de drie proto-typen van de DAF-per- sonenwagen, die straks geëxposeerd zullen worden op de RAI-tentoonstelling te Am sterdam. Verrassing, verbazing, bewonde ring en opgewondenheid heersten lange tijd om de prestatie van de Eindhovense fabriek, die er in slaagde in de nieuwe klasse van de vorig jaar in Frankfurt triomferende „Kleinwagen" een model te brengen, dat zich alleen bij het lezen van de technische gegevens als zodanig presenteert. Verbazipg heerste er ook over de „Variomatic", het revolutionaire aandrijfsysteem, dat in de nieuwe DAF versnellingsbak en differen tieel overbodig heeft gemaakt en dat voor het eerst in de geschiedenis van de auto het doorsmeren van het mechanisme onnodig en slijtage tot een minimum beperkt heeft. De voornaamste kenmerken zijn ge heel revolutionaire overbrenging, sierlijke lijn, ideale ruimte en fantastische weglig- ging- LB 713 VLIEGTUIG NABIJ MUENCHEN NEERGESTORT: 21 DODEN. Een vliegtuig van de Britse luchtvaart maatschappij B.E.A. met spelers aan boord van het elftal van de Engelse voetbalclub Manchester United, is donderdag kort na de start van het vliegveld Muenchen neer gestort. Van de 39 passagiers en vijf be manningsleden kwam 21 personen om het leven. Van de inzittenden werden er 23 min of meer ernstig gewond; drie hunner verkeren in levensgevaar. Het elftal van Manchester United kwam terug uit Belgrado, waar het woensdag met 3-3 gelijk had gespeeld tegen het Zuidsla- vische team „De Rode Ster", waardoor de Britten zich plaatsten in de halve finales voor de Europese voetbalbeker. Onder de slachtoffers bevindt zich de 43- jarige Frank Swift, een der beste doelver- ven. De salarissen bij de Kolen- en Staal gemeenschap zijn vrij van belasting. Het is de bedoeling, dat op de salarissen bij Eura toom en Euromarkt een belasting voor de Europese Gemeenschap wordt geheven. GERBRANDY TOT DE ORDE GEROEPEN. Wat Nieuw-Guinea betreft bepleitte de socialist De Kadt een snelle opvoeding tot zelfstandigheid van de Papoea's en het stel len van een termijn, waarbinnen dit ontwik kelingsproces voltooid dient te zijn. Hij vond het een wijs besluit van de regering bij de ontwikkeling van dit gebied het oog gericht te houden op Australië en Mela- nesië. Indien de chaos in Indonesië voort duurt moet deze wending zich maar defi nitief voltrekken, vond hij. Dat prof. Gerbrandy (A.R.) onder geen NU 130.00.0 WERKLOZEN. Stijging in januari 18.500. Eind januari waren er 122.703 man nen werkloos en 7263 vrouwen. Door werkloosheid waren dus op 34 na 130.000 personen getroffen. Dat is 18.500 meer dan in december. De stijging van de werkloosheid was de afgelopen maand aanzienlijk minder sterk dan in december, toen het aantal werklozen met niet min der dan 44.000 opliep. GEVANGENE STIERF IN CEL DOOR VERGIFTIGING. Woensdagmorgen is de 34-jarige bouw kundig opzichter W. L. levenloos op zijn bed in een der cellen van de Leeuwarder gevangenis aangetroffen. Hij was anderhalf jaar geleden veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens moord op zijn vrouw. Niets wees er dinsdagavond op dat hij in een zwaarmoedige bui zichzelf van het leven zou beroven. L., die opgewekt van aard was, had tot ongeveer half tien in de gemeenschappelijk recreatiezaal zitten lezen en was daar ook nog bezig geweest met het uitwerken van tekeningen. Uit het voor lopig onderzoek werd duidelijk, dat hij geen natuurlijke dood was gestorven, maar, zoals door een arts werd geconstateerd, waarschijnlijk is vergiftigd. De bij het onderzoek betrokken autoritei ten vragen zich af hoe L. aan het vergif is gekomen, dat niet in de gevangenis aanwe zig kon zijn, behoudens in de eigen apo theek. Ook de mogelijkheid van een mis drijf wordt onder ogen gezien. Van officiële zijde was men woensdagavond zeer vaag met het verstrekken van inlichtingen. Het schijnt dat op een plank boven het bed van L. een medicijnflesje is gevonden, waaronder een briefje was gelegd met de woorden: Medicijn voor dr. O. Met deze laatste wordt bedoeld de arts uit Berkel, die enkele jaren geleden eveneens tot le venslange gevangenisstraf is veroordeeld wegens vergiftiging van zijn vrouw. Dr. O .en L. hadden veelvuldig contact met elkaar. L. studeerde in de gevangenis voor architect. Dr. O., die zich weinig met de andere gedetineerden bemoeit en als een lastig man bekend staat, heeft waarschijn lijk wegens de grote intelligentie van L., contact met hem gezocht. Toen woensdagochtend de cel van O., die enkele cellen van die van L. verwijderd is, werd ontsloten en hij een aantal mensen bij elkaar zag staan, zou O. naar hen toe ge rend zijn. Op enigszins zenuwachtige toon zou hij (hoewel hij op dat moment vari het gebeurde niets kon weten) hebben gevraagd of er wat met L. was gebeurd. Hij zou zelfs onmiddellijk daarop hebben gevraagd of L. was gestorven. De reactie van O. en ook zijn vrij schrikachtige houding geven grond aan de veronderstelling dat hij iets of wel licht alles van de dood van L. heeft gewe ten. Mijne Heren Raadsleden, Zoals een zinvolle traditie wil is de eer ste openbare raadsvergadering in het nieu we jaar, ondermeer bestemd om een ver slag te geven van datgene, dat in het afge lopen jaar voor de gemeente belangrijk was, alsook om U in enkele grote trekken mede te delen, welke plannen in het ko mende jaar verwezenlijkt zullen worden. Alvorens dit echter te doen, is het mij een behoefte U en Uw familie voor 1958 een zalig en gelukkig jaar toe te wensen en U en alle inwoners van onze stad te danken voor de goede wensen, die mijn vrouw en ik van U en hen bij de aanvang van het nieuwe jaar mochten ontvangen. Alvorens U een overzicht te geven van hetgeen het afgelopen jaar bereikt of ver kregen is, wil ik onze dank allereerst bren gen aan God, die het mogelijk heeft ge maakt, zoveel tot stand te brengen, ondanks het feit, dat de omstandigheden verre van gunstig waren. Ik moge U nu eerst enkele cijfers geven, die betrekking hebben op het inwonertal, het aantal geboorten, huwelijken en het aan tal overledenen. Het aantal inwoners per 1 januari 1957 bedroeg 4470. Geboorten 114 vorig jaar 124 Overleden inwoners 34 36 Vermeerdering 80 88 Vestiging in de gem. 246 248 Vertrek uit de gem. 269 224 Nadelig vertrek saldo voor 1957 23 Voordelig vestiging saldo vorig jaar 24 Totale bevolkingsvermeerdering 57; vorig jaar 112. Per 1 januari 1958 bedroeg het aantal in woners 4527. Het aantal huwelijken dat in de gemeen te werd gesloten bedroeg 31. In 1956 37. Woningen. Door verschillende omstandigheden zijn vóór 1 januari 1958 pl.m. 25 woningen klaar gekomen, terwijl er 70 woonruimten in aanbouw waren. Dit heeft uiteraard een belangrijk en drukkende invloed gehad op de bevolkings aanwas. Dat deze bevolkingsaanwas ditmaal zo laag is, is bovendien in aanmerkelijke mate te wijten aan de door het College van Bur gemeester en Wethouders gevolgde politiek van woningtoewijzing, die het afgelopen jaar beoogde de samenwoningen op te hef fen, en jonge gezinnen zoveel mogelijk de gelegenheid te geven een zelfstandige huis houding op te zetten. Boven verwachting is het College van Burgemeester en Wethouders erin geslaagd, mede dank zij de assistentie van de sociale werkster om het woningprobleem voor velen op te heffen. Dit stemt tot grote voldoening. Tegelijkertijd echter, moest de plaatse lijke industrie ook van woningen voorzien worden, teneinde de vereiste krachten te kunnen aantrekken. Naast dit alles heeft het gemeentebestuur nog een taak ten aanzien van de slechte, vochtige èn bouwvallige woningen, waarvan de gemeente helaas al te goed voorzien is. Sommige van deze woningen, die om hun ligging bezwaarlijk kunnen worden afgebro ken, heeft het gemeentebestuur gekocht en voor bewoning geschikt gemaakt. Andere dienen ontruimd en afgebroken te worden. Ook dit stelt zware eisen aan de woningvoorraad. Wat de woningvoorraad betreft, zo is in het afgelopen jaar met de bouw van 62 woonruimten volgens woning-wet begonnen en met 10 premiewoningen, waarvan .2 pre miewoningen in opdracht van het gemeen tebestuur werden aanbesteed. Dit jaar (nog deze maand) zal nog met 19 nieuwe woningen worden begonnen. Het aantal uitgereikte woonvergunningen bedraagt 124. Hiervan waren 23 vergun ningen voor huwenden'en 70 voor gehuw den. De gevallen waarin het College van Bur gemeester en Wethouders reperaties en wo ningverbetering gelastten bedroegen 18. Premie voor woningverbetering en split sing werd in 4 gevallen toegekend. De 'personeelsbezetting der secretarie on derging slechts uitbreiding met een leer ling ambtenaar. Woningbedrijf. In de loop van het jaar 1957 werden de woningen van de Geertruidenbergse Bouw vereniging in eigendom overgedragen aan de gemeente en heeft de gemeente defini tief het beheer, dat de bouwvereniging over

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 1