WAALWIJK J* G v Hexapen.Cn§. X Hotel - Café - Restaurant BS «DUO VAN HIT ZUIDEN VAN MAANDAG 10 FEBRUARI 1958 DE HEER W. J. WILLIGENBURG 25 JAAR IN DIENST DER GEMEENTE SPRANG-CAPELLE Provinciaal Nieuws WERKLOOSHEID IN BRABANT. Ongeveer een derde zijn bouwvakarbeiders. In de maand januari steeg de werkloosheid in ons gewest van 3,4 pet. tot 4,1 pet. Over het ge hele land ging het percentage van 3,2 naar 3,8 pet. Het gewestelijk arbeidsbureau van Bergenopzoomi noteerde het hoogste aantal, n.l. 8,7 waar van de landbouw- en de bouw vakarbeiders het leeuwenaandeel hadden, totaal 1296. Na Bergenopzoom volgt Roo sendaal met een stijging van 0,7 De stand is daar 1556 per sonen of 6 Het district Breda, waaronder Etten en Oosterhout, méldt 5.3% of 3366 personen,, met het hoog ste personental van de provin cie. Waalwijk met Almkerk en Dongen had een percentage van 3,1 en Tilburg 2,3. Gespeci ficeerd is dil: Waalwijk 238, Dongen 113 en Almkerk 628 personen. Van het totaal in Brabant: 17.002, die zich op de bureaus hebben gemeld, zijn 6329 bouw vakarbeiders. 'Het hoogste aantal werklozen dat werd ingeschreven, was op het nevenbureau te lEtten, n.l. 15 van de mannelijke beroeps bevolking. Van de ruim 17000 werklozen in Brabant werden er slechts 10 in aanvullende werken ge plaatst. Bij gebrek aan objecten kon geen groter aantal worden opgenomen. Dit alles overwegende, ziet het er niet erg rooskleurig uit. IMAANDMARKT I K.A.V. afd. Baardwijk haar jaar vergadering in 't Gemeenschaps huis, Aanvang 8 uur. HEROPENING HOTEL J. C. MOONEN. Gezien de grote toename van het vreemdelingenverkeer in on ze gemeente, had dc heer J. C. Moonen, Burg. v. d. Klokkenlaan 55 alhier, het plan gemaakt zijn hotel, café en restaurant uit te breiden en in te richten tot een modern bedrijf. Dit plan is ver wezenlijkt, en daarom zal a.s. donderdag om 3 uur dit pand of ficieel worden heropend. In liet i kader van de nieuwe regelingen i en plannen voor de aulóbuss'en- j accomodate in Waalwijk e.o. heeft de heer Moonen het aange durfd zijn bedrijf aan de eisen des tijds aan t.e passen. Het rustig gelegen hotel, waar men een gezellig zitje heeft bui ten het drukke verkeer, is thans geheel herbouwd door de aanne mer-metselaar P. v. Hilst, terwijl het timmerwerk is verzorgd door de fa. Wed. v. Heesch. Fa. Hub. Lommes deed het stucadoorwerk en de fa. .Jos Zeegers en Zonen legde de elektriciteit en leverde het sanitair. Het schilderwerk heeft de fa. Bijnen, Loeffstraat, j lot in de puntjes verzorgd 'door gebruikmaking van zachte pas teltinten voor de wanden. De parketvloer is gelegd door het Doetinchemse Houtbedrijf. De stoffering en aankleding van het interieur is op perfecte wijze geschied door de fa. P. Klerkx alhier. Voor oliestook zorgde de fa. Jos van Heijst. Bij .deze verandering is smaak en aankleding prachtig gecombi neerd. De verbouwing had plaats on der leiding van architect v. Hui ten alhier. Achter het café, dat zich over de gehele breedte van het pand uitstrekt en waarin volop dag- blijken te verschillen, zal spre ker hierna een aantal punten aanduiden, die tot dergelijke ver schillen aanleiding kunnen ge ven, alsmede de wegen die men moet bewandelen om tot betere resultaten te komen. RECTIFICATIE. In ons vorig nummer komt een ernstige vergissing voor, die wij ons haasten te herstellen. Er staat n.l. dat mej. v. Heijst is benoemd tot hoofd der chris telijke kleuterschool te voorma lig Besoijen; dit is onjuist. Hoofd der christelijke kleuter school is mej. van Campen en tot haar assistente is1 benoemd mej. J. A. van Heijst. K.A.V. AFD. BAARDWIJK. Dinsdag 11 februari houdt de licht kan binnenkomen, ligt een prachtig zaaltje. Dit is van het café gescheiden door glazen deu ren. Het zaaltje is zeer geschikt voor bijeenkomsten, vergaderin gen e.d. Tevens beschikt de heer Moonen nog over enkele kleine zaaltjes. Wat het hotel betreft, is dit bedrijf prachtig gelegen, want van hieruit kunnen de gasten wandelingen maken in zuidelij ke richting naar het natuur schoon dat onze streek biedt. Bij deze heropening zal de heer Moonen.op donderdag 13 fe bruari van 46 uur n.m.'recipi ëren. Voor bijzonderheden verwij zen wij nog naar de advertentie elders in ons blad. Feuilleton van JftE 1CHO VAN HET ZUIDIN" SCHADUW OVER LEVEN door CARRY VAN DER RYKEN. 34). (Wordt vervolgd) "t de woningen van de gemeente heeft gevoerd, overgenomen. De administratie van het woningbedrijf is opnieuw opgezet en de zorg voor het on derhoud der woningen is aan gemeentewer ken toevertrouwd. Het is met behulp van de advies commissie voor het woningbedrijf gelukt, ondanks kapitaalschaarste een be langrijke hoeveelheid onderhoudswerk te doen. Dit jaar zullen daarvoor nog grote sommen moeten worden uitgegeven. Uu Aankoop gronden. Noordelijk Industrieterrein. Van mej. van Genk te Nijmegen werd 2.03.58 ha en van het Kroondomein 5.14.63 ha aangekocht met de bestemming indus trieterrein. In totaal dus 7.18.21 ha. Dit voorjaar zal nog een begin worden gemaakt met de aan te leggen rondweg en met de verhoging van de zomerhade. Voor de plannen is een crediet benodigd van f 9000. - Wanneer de voorgenomen werken, die door het bureau „van Hasselt en de Koning" worden ontworpen, besteks- klaar zijn, ligt het in de bedoeling om nog dit voorjaar met de uitvoering te doen aan vangen. Dit alles voltooid zijnde, zal een zeer belangrijk begin gemaakt zijn met terreinen die voor grote industrieën beschikbaar zijn. Het spoorwegraccordement zal pas later bij gebleken behoefte worden doorgetrok ken. Tegelijkertijd zal, zo dit enigszins mo gelijk is, de waterverversing van de grach ten tot stand gebracht worden. Buiten de gronden voor industrieterrei nen zijn nog gronden voor de woningbouw aangekocht en wel ter grootte van 1.57.12 ha. In totaal is dit jaar pl.m. 9 ha grond aangekocht. Onderhandelingen zijn lopende voor aankoop van nog 14.39.81 ha grond. Aankoop panden. De aankoop van panden betroffen dit jaar slechts krotwoningen en wel 6, waarvan 4 Venestraat, die inmiddels zijn afgebroken, 1 in de Elisabethstraat en 1 in de Dordtse- straat. Bescherming bevolking in oorlogstijd. Ondanks de vele moeite en de vele zor gen aan de B.B. besteed, is de situatie niet zo bevredigend, als wel gewenst was. Talrijke personen waarvan men mocht verwachten dat zij hun verantwoordelijk heid in deze zouden kennen, blijven in ge breke hun plicht te doen en het goede voorbeeld te geven. Wij hopen, dat het nieuwe jaar hier ook betere vorderingen zal melden. Financiën. Het is U bekend, dat onze begroting voor 1958 met een tekort sluit. Het tekort wordt voor een belangrijk deel veroorzaakt, doordat de subsidie voor de vestinggrachten niet, althans niet op vol doende wijze is uitbetaald. Bij het Ministerie van Onderwijs Kun sten en Wetenschappen is deze aangaande geprotesteerd en onderhandelingen zijn nog gaande. Dientengevolge drukt nu een naar ver houding te grote rentelast op de gemeente. In tegenstelling met veruit de meeste ge meenten, heeft onze gemeente nog steeds geen dure kasgeldleningen of rekening-cou rant crediet behoeven op te nemen. Deze uitzonderlijke toestand is te dan ken aan een goed financieel beleid, waar voor wij mede onze afd. Financiën erkente lijk zijn. De kapitaalsuitgaven, gedurende het af gelopen jaar gedaan geven er blijk van, dat ondanks de bestedingsbeperking de ge meente toch, al is het dan niet in hoog tem po, werken heeft uitgevoerd, f 261.000. - werden besteed aan 8 premie- woningen. f 7.500. - aan aanleg straatverlichting, f 20.000. - aan verhoging subsidie Ned. Herv. Kerk. f 10.500. - aan beplanting van straten en wegen. f 4.200. - aankoop oude panden, f 73.157. - aankoop gronden en schade vergoeding, f 9.000. - crediet voor plannen noorde lijk industrieterrein. f 385.357.-. De begroting van 1957 is nog niet goed gekeurd. Te verwachten is echter, dat dit zeer binnenkort gebeuren zal, omdat door de verhoging van de subjectieve uitkering met f 4.30 per inwoner pl.m. f 30.000 ver kregen wordt. Bovendien zijn enkele posten dusdanig verlaagd of geheel geschrapt, dat de begro ting 1957 zal sluiten. Restauratie. De restauratie van de vestingsgrachten is op de beplanting, de afrastering, de paden en de waterverversing na, klaar gekomen. De beplanting en de afrastering voor zo ver tot dit laatste dan besloten is, zullen nog voor de zomer klaar komen. De water- verversing en de paden zullen hopelijk ook althans ten dele kunnen worden geëffectu eerd. De sportterreinen zullen in het najaar van 1958 ter bespeling worden opengesteld. De speeltuin is in de loop van 1957 in gebruik genomen. De recreatie-mogelijk heid van de jeugd zal ons echter ook ver der moeten bezig houden; grote behoefte blijft bestaan aan velden of terreinen voor vrije recreatie voor jong en oud. Bijzonder verheugend is het feit, dat de bouw van de lagere technische school kan worden aangevangen. September 1959 zal dit gebouw voor het gebruik gereed zijn. Met deze school zal de gemeente een zeer grote aanwinst boeken, die ook voor de burgerij, gezien zijn zaal- en hal-accomodatie grote betekenis zal heb ben. Het is buitengewoon voldoening gevend, dat een bouwwerk van een paar millioen in een tijd van bestedingsbeperking zijn begin vond en voltooid kan worden. Gereed gekomen is ook de ambtswoning en een aantal nieuwe straten in het uitbrei dingsplan. Reeds geruime tijd is men van kerkelijke zijde bezig met plannen te beramen voor een nieuwe te bouwen R.K. Kerk. Ook het gemeentebestuur heeft met deze plannen zeer veel bemoeiingen gehad. Het doet mij daarom veel genoegen U te kunnen mededelen, dat zijn Hoog. Excel, de Bisschop van Breda de grootst mogelijke aandacht aan de parochie te Geertruiden- berg wijdt. Zoals de Z.E. Heer Pastoor mij en de parochianen mededeelde, ligt het in de be doeling een noodkerk te bouwen in onze uitbreiding en een nieuwe kerk zo snel mo gelijk in het centrum. De besprekingen hier over zullen op korte termijn beginnen. De ze aangelegenheid kan geen uitstel lijden. Het is onze hartgrondige wens, dat met de benoeming van een nieuwe kapelaan, en de bouw van de nieuwe kerk het geloofsle ven zich in grote bloei mag gaan verheugen, hetgeen wij ten zeerste zouden toejuichen. Nog dit jaar zal een nieuw Wit-Gele Kruis gebouw worden gebouwd. Een confectie-bedrijf heeft zich in de loop van dit jaar te Geertruidenberg ge vestigd. Mijne Heren, ook dit jaar zullen wij evenals in 1957 nauwkeurig moeten afwe gen welke plannen wel en welke niet ten uitvoer kunnen worden gebracht. Vaste geldleningen zijn nog steeds niet te krijgen. Hoewel de rentestand een dalende tendenz vertoont, kan het nog geruime tijd duren, voordat het moment gekomen is dat de gemeenten toegang krijgen tot de kapi taalmarkt. In dit verband moet mij de opmerking van het hart, dat de burgerij vair Geertrui denberg zich slecht gekweten heeft van haar taak Rentespaarbrieven te kopen. Dat de gemeente door dit gebrek aan burgerzin ernstig gedupeerd wordt is dui delijk, indien U beseft, dat 60 van het bedrag der gekochte spaarbrieven ten goede van de gemeente kan komen. Voor de beplanting van de gemeente is dit jaar f 10.000 uitgegeven, buiten grach ten en sportvelden. Het gemeentebestuur beseft, dat het wel twee jaar zal duren voordat men van deze beplanting plezier heeft. Wij vonden het echter noodzakelijk ook hier achterstand in te halen om verder dit soort projecten regelmatig te kunnen bij houden, opdat tenminste onze kinderen kunnen genieten van het groen. Het teruglopen van de conjunctuur heeft ook in deze gemeente slachtoffers gemaakt. Zo staan 28 januari 1958 bij het G.A.B. te Oosterhout 46 werklozen geregistreerd, waarvan: 16 bouwvakarbeiders; 10 metaalarbei ders; 17 losse werklieden; 3 minder vali den. In 1957 zijn 9 werklozen opgenomen ge weest in de Sociale voorziening. Uit deze cijfers blijkt, dat Geertruiden berg hier niet ernstig is getroffen. Een deel van deze werklozen betreft pen delaars. De alhier gevestigde industrie blijkt aan de conjunctuur goede weerstand te bie den. Voor 1958 zouden vele zaken dringend gerealiseerd moeten worden, zovele dat het wel vaststaat dat voor de verwezenlijking hiervan zowel de werkkracht als het beno- j digde kapitaal ontbreekt. Toch echter hebben wij goede hoop, dat de vorderingen van dit jaar ons wederom een stuk verder tot de vervulling van onze wensen zal brengen. Hiermede, mijne Heren, wens ik te be sluiten, waarbij ik op U als raadsleden een beroep zou willen doen, ons in eendracht bij onze plannen te willen steunen. J.l. vrijdagavond had in de conferentie zaal ten gemeentehuize van Sprang-Capelle de huldiging plaats van de heer W. J. van Willigenburg te Sprang, in verband met zijn zilveren ambtsjubileum in dienst der gemeente. De jubilaris werden hier vele goede woorden en wensen voor de toekomst aan geboden, die hem zeker aangenaam zullen hebben getroffen. Naast het gemeentebestuur waren hierbij tegenwoordig de echtgenote van de jubi laris en zijn verdere familie, de gemeente secretaris, vele leden van de raad, en het secretarie-personeel en het personeel van de dienst gemeentewerken. De loco-burgemeester, wethouder H. Winkelman, voerde namens het gemeente bestuur als eerste spreker het woord. Spre ker memoreerde de benoeming van de heer van Willigenburg in de raadsvergadering van december 1932 en de verschillende ne venfuncties die hij in zijn 25-jarige loopbaan in dienst der gemeente heeft verricht, als controleur steunverlening, commandant der vrijwillige brandweer, hoofd luchtbescher mingsdienst enz., en zei dat de jubilaris de oude garde van voor de oorlog verte genwoordigde. In dienst getreden in een tijd toen de overheidsbemoeiing nog gering was, heeft de heer van Willigenburg als technisch ambtenaar bij de dienst gemeentewerken, na de oorlog een moeilijke tijd meegemaakt met de uitbreiding der overheidsbemoeiin gen bij bouw- en woningtoezicht en was het dikwijls moeilijk voor de oude garde zich aan die moeilijkheden aan te passen; het gemeentebestuur heeft daarvoor ook een open oog gehad, aldus spreker. De heer van Willigenburg heeft steeds getoond over grote vakmanschap te be schikken. Ook in de oorlogstijd heeft de ju bilaris belangrijk werk verricht in het be lang der gemeente, waarvoor spr. dankbaar is. De loco-burgemeester spreekt de hoop uit dat de gemeente nog lang van zijn gede gen kennis zal mogen profiteren. Hij feli citeert de jubilaris van harte met dit jubi leum en biedt hem namens het gemeente bestuur een envelop met inhoud aan. Namens de gemeenteraad feliciteert de nestor van de raad, de heer A. Ros, de ju bilaris en zegt dat deze veel te waarderen werk voor de gemeente heeft verricht. Mevr. van Willigenburg heeft daarbij steeds naast hem gestaan om hem bij zijn werk te steunen. De heer Ros noemt het een groot voorrecht, dat de jubilaris thans mag ge denken dat hij zo lang in dienst der ge meente gewerkt heeft en spreekt de hoop uit dat hij nog enkele jaren in dienst der gemeente mag blijven voortwerken. De ju bilaris is in het tijdelijke zeer gezegend, aldus spr. en hij hoopt dat er voor hem ook eeuwige zegen uit mag voortkomen. Namens de raad biedt de heer Ros aan mevr. v. Willigenburg een keurige bloe menmand aan. Vervolgens spreekt de gemeentesecretaris de heer van Prooijen de jubilaris toe en zegt dat er in de 25 jaren sinds de heer van Willigenburg bij de gemeente kwam veel gebeurd is. Als men zich realiseert wat 25 jaar is, dan betekent het een stuk van je leven. De jubilaris is deze 25 jaar verweven met de geschiedenis van Sprang- Capelle. De zorgen en moeilijkheden der gemeente, waren voor een groot gedeelte zijn zorgen en moeilijkheden. Zolang spr. met de jubilaris heeft samengewerkt - dat mag wel eens gezegd worden - heeft van Willigenburg veel voor de gemeente ge werkt en dikwijls tot diep in de nacht. De verdiensten moet men niet afmeten naar bijzondere prestaties, aldus de heer v. Prooijen, maar men moet zien naar het doen en laten in de normale gang van het leven. Hij was een goed collega en een prettige vriend, die steeds klaar stond om zich te geven en iets te doen. Namens alle amb tenaren zegt spr. de jubilaris hiervoor hartelijk dank. Dit alles, aldus vervolgt de heer Van Prooijen, is niet onopgemerkt voorbij ge gaan aan Uw Chef, die hier niet aanwe zig kan zijn, maar die spr. verzocht heeft de heer v. Willigenburg hier te feliciteren. Namens Burgemeester Smit feliciteert hij de jubilaris hartelijk en dankt hem voor de prettige samenwerking. De secretaris zegt zich van de taak om de jubilaris namens de burgemeester te feliciteren gaarne te hebben gekweten. Hij feliciteert ook mevr. van Willigenburg hartelijk, want zonder haar had van Willigenburg niet kunnen zijn wat hij was. Als blijk van waardering biedt hij mevr. v. W. bloemen aan. Hij hoopt dat onder Gods zegen de prettige samen werking moge blijven voortduren. De heer Toen, hoofd van de technische dienst, feliciteert de jubilaris namens de dienst gemeentewerken. De heer Toen heeft de jubilaris leren kennen als een aange naam persoon, die veel wist wat voor de dienst van belang was. Spr. biedt de jubi laris een volledige set timmergereedschap aan, namens Burgemeester Smit, het col lege van B. en W., de gemeentesecretaris en het personeel van gemeentewerken. De jubilaris dankt hierna mede namens zijn vrouw en kinderen voor de vele waar derende woorden tot hem gericht. In de eerste plaats dankt hij de loco-burgemeester en wethouder Waverijn hartelijk voor de namens het gemeentebestuur door dr. Win kelman tot hem gerichte woorden. Hij zegt niet meer gedaan te hebben dan zijn plicht en naar beste weten en kunnen te hebben gewerkt en hij zal proberen zijn best zo te blijven doen als hij het gedaan heeft. De gemeentesecretaris en de ambtenaren dankt hij eveneens van harte voor de goede woorden en belooft steeds voor hen te zul len blijven klaar staan. De heer Ros dankt hij voor het namens de raad gesprokene, evenals de heer Toen; spr. is blij de heer Toen als zijn chef ge vonden te hebben; hij noemt dhr. Toen een humaan chef, waarvoor hij niets dan lof heeft. Een aardige samenspraak van het amb tenarenkorps van de secretarie, waarin op humoristische wijze verschillende feiten uit de loopbaan van de jubilaris bij de gemeen te de revue passeren en die op de band recorder was opgenomen, werd hierna voor het gezelschap afgedraaid. Tot slot sprak de heer van Caem na mens de afdeling van Chr. Overheidsper soneel, waarin de jubilaris georganiseerd is, enkele woorden van felicitatie tot de jubi laris en biedt hem bloemen aan. Onder het genot van een glaasje en een rokertje bleef het gezelschap na deze of ficiële huldiging nog enige tijd gezellig bij een. De jubilaris mag met trots op deze spon tane huldiging terug zien. te Waalwijk op donderdag 13 februari a.s. BEZOEK MINISTER STRUYCKEN UITGESTELD. Het werkbezoek dat minister Struycken a.s. dinsdag aan onze gemeente zou brengen, is uitge steld wegens ziekte van de mi nister. NIJVERHEIDSSCHOOL. De voorzitter der Nijverheids school voor Waalwijk en Om streken, de heer Jan Tielen, die periodiek als bestuurslid aan de beurt van aftreding was, en te kennen had gegeven dat hij' niet meer voor een hernieuwing van zijn mandaat in aanmerking wenste, te komen, heeft op aan drang van 't bestuur besloten nog aan te blijven tot de opening der nieuwe school, die in 't na jaar wordt tegemoet gezien. De heer Herman Greve werd als bestuurslid herkozen. WAALWIJKS BELANG. Het bestuur van Waal wij ks Belang besloot in zijn laatste bestuursvergadering een intense propaganda te gaan voeren voor uitbreiding: van het ledental. Het bestuur vraagt met klem opgave van pensionhouders, daar de aanvragen steeds toene men en het toch een groot be lang genoemd mag worden, dat aan deze aanvragen zoveel doen lijk kan worden voldaan. CONTACTGROEP VOOR HANDEL EN INDUSTRIE WAALWIJK. Op vrijdag 14 februari 1958 zal in Hotel Verwiei alhier Ir. H. J. van Raalte uit HilvcrsunI een lezing houden over het onder werp: Kostprijsberekening voor de praktijk. In het eerste gedeelte van zijn lezing zal spreker aantonen van hoeveel belang het voor het za kenbeleid is om van ieder pro duct enkele kostencijfers exact te kennen. Waar theorie en prak tijk van de cijfers nog al eens Op donaerdag 13 februari a.s. om 3 uur heropenen wij ons geheel gemoderniseerd Wij nodigen hierbij al onze cliënten en be kenden uit tot een bezoek aan onze zaak Receptie van 4 tot 6 uur n.m, Burg. v. d. Klokkenlaan 55 - Tel. 2981 - Waalwijk PRIMA DRANKEN APARTE ZAALTJES GEZELLIG ZITJE Ken je dit? Han liet haar een product zien, waarvan tenminste de omslag hem nogal recent voorkwam. Hij had er niet veel verstand van wat meisjes van vijftien al of niet behoorden te lezen. En Mariesje begon die avond aan haar eerste liefdesroman. Ze was er al gauw zó in verdiept, dat ze haar hele omgeving vergat. Han keek zo nu en dan geamuseerd naar 't gloeiende gezichtje. Wat heb je 't liefste, vroeg hij na een poosje, - thee of limonade? Tenminsteals 't in huis is, voeg de hij er voorzichtigheidshalve ach ter. Verward kwam ze tot de werke lijkheid. Graag lim natuurlijk, met die warmte. Maar Paps, wat ben ik vervelend hè. Ik vergeet glad dat ik hier zit. En terwijl ze samen in kasten en keuken naar een fles limonade zoch ten, zei Riesje opeens: Zeg Paps, 't is wel een prachtig boek hoor, maar ja.... eigenlijk weet ik wel zeker dat ik van Mams zulke boeken nog niet mag lezen. Ziet u, Mam is er vreselijk streng op, wat wij lezen. En ik heb nou net 't gevoel of ik haar zit te bedriegen. Paps, vindt u dat erg kinderachtig? Ik ben toch geen tien jaar meer, maar ik.ik lees 't toch liever niet uit. Han zag 't verlegen gezichtje; zag ook een vastberaden trek om de meisjesmond. Ze zou zich heus niet laten dwingen, wist hij. Maar hij zag ook een beetje angst in de ogen die hem zo recht aankeken; angst voor zijn spot. Neen, klein meisje, daar spot ik helemaal niet mee. Ik vind jou een verdraaid flink mensenkind, dacht hij bij zichzelf. En hardop: Dan moet jij dat boek ook heel ze ker niet uitlezen. Als jij denkt dat iets niet goed is, dan mag je het ook niet doen. Toen legde hij even beide handen op haar schouders en met moeilijk bedwongen emotie in zijn stem zei hij zacht: Mijn God, kind, hou je leven lang die moed. Je vader heeft je daarin geen voorbeeld gegeven. Je ziet, wat er van terecht is ge komen. Snel beheerste hij zich; zei luid ruchtig: Maar we waren op zoek naar de limonade! Kijk maar op plaatsen waar ze bij een ander heel zeker niét staat. Riesje was blij dat Paps niet meer zó praatte als daarnet. Hij deed soms toch al of ze veel ouder was. Het was, of hij van haar iets ver wachtte. Ze begreep het wel een beetje wat hij bedoelde en zo. Maar zéggen kon ze 't toch niet. Ze zou het vanavond eens in haar dagboek proberen. Of nee, morgenavond. Ze was nu vreselijk moe en slaperig. Hé, daar stond de fles; boven op de schoorsteenplank in de keuken. Natuurlijk'dat Hugo er niet bij kan, verklaarde Han. Di ebengel zit overal aan. Ze bleven niet lang meer op. Ma riesje geeuwde al eens achter haar hand. Han bracht haar boven, kuste haar goedenacht. Zei nog, dat ze maar uit moest blijven slapen en nog geen tien minuten later be stonden er voor haar geen Brussel en geen Cora meer Brussel, 30 juli 19 De tweede dag hier zit er op. Zo fijn als 't gisteren was, zo'n snert- dag was 't vandaag. Nou ja, behal ve vanavond. Dat cabaret was enig! Alleen snap ik niet hoe die meisjes zó op 't toneel durfden komen. Ze hadden niet te veel aan, hoor! Ik zou me dood schamen als ik zó 1 moest gaan zwemmen zelfs! Paps noemde me „puriteitje". Nou, mis- j schien beter zó dan andersom. Mams zou me heel zeker niet naar dat cabaret hebben laten gaan. Toch vind ik, dat 'k al reuze we reldwijs word. Die Cora is een mispunt. Niet al leen omdat ze Paps van ons heeft weggetroond, maar ze is werkelijk een naarling. Dat dacht ik gisteren al, toen ik ze voor het eerst terug zag. Vandaag, toen Paps op z'n kan toor zat te werken, begon ze pas goed. - Mariesje, was je even de boel om. Neem eens stof af in de huiskamer. Ik moet een paar bood schappen doen, houd jij Hugo wat bezigNou, dat leek me wel leuk, maar niks hoor. 't Is een ver wend, dreinerig jong. Telkens moet ie wat anders. Bouwen? Hij schopt 't in mekaar. Plaatjes kijken? Hij vindt 't vervelend. Nou, ga maar doorToen z'n moeder thuis kwam zei ie, dat ik 'm geschopt had. Niks van waar natuurlijk. Maar ze geloofde 't graag; ging ineens melig doen tegen 't wurm. Zo iets van: Arm kind, zijn ze niet lief voor jou, kom maar gauw bij Mama! Maar toen had ik toch een bin nenpretje. Ja, niet erg mooi van me, maar in m'n dagboek moet ik toch eerlijk zijn Hij ging helemaal niet naar d'r toe. - Ik vind Mariesje toch veel aardiger als jou, zei ie met z'n ei genwijs stemmetje. En meteen hol de ie weg. Ze stond heus een ogen blikje voor schut. Toen draaide ze zich naar mij. - Je schijnt 'n goeie invloed op Hugo te hebben, zei ze hatelijk. Maar ik trok me d'r niks van aan. Vanmiddag ben ik eens in Papa z'n boeken gaan snuffelen. Hij heeft nog een heel stel Karei May's. Die vind ik reuze spannend en ik ben met de „Schat aan het Zilvermeer" begonnen. Nee maar, half één is 't al. De volgende dag had Han wat meer tijd om zich met z'n dochter te bemoeien. Hij liet haar 't Koninklijk Paleis in Laeken vanuit de verte bewonderen. Ze wandelde door de Jar din Botanique, maakten ontel bare tramritjes. Han hield niet van lopen; miste z'n wagen erg. Maar helaas, force majeur! Ze aten een torenhoog ijs, ergens buiten op 'n zonnig terras. En zon der veel te zeggen, zaten ze samen wat te kijken naar 't drukke ver keer. Ik snap 't niet, was het eindre sultaat van Mariesjes denken. Paps is toch zo'n schat. Hij doet alles, wat hij maar denkt dat fijn en ge zellig is voor mij. En van Mams heeft hij natuurlijk nog veel meer gehouden; anders was hij toch niet met haar getrouwd? Ik snap 't niet, dat je ineens niet meer van iemand houdt, waar je eerst dol op bent. Ja, als 't nou die Cora was. Dat is een mispunt. Maar Mams! Daar houdt nou geloof ik iedereen van Ze dromelotje, waar zit je zo ernstig over te denken? Ik zie waarachtig een rimpel tussen je ogen. Och, lachte ze. Toen ineens: - Waarom komt u niet bij ons terug, Paps? 't Lijkt me allemaal zoveel eenvoudiger. Des noods brengt u Hugo mee; vindt Mams best goed hoor. Han glimlachte; ondanks zich zelf. Wat was ze toch nog een kind. Riesje, doe me een plezier en praat er niet meer over. Begrijpen kun je het niet en je maakt er mij niet gelukkiger door. Het kan niet. Heus, geloof me. Ze zei niets; keek met verdrietige ogen naar het fleurige kijkspel van de drukke Boulevard. Ze zag het nauwelijks. Waarom begreep ze niet? Waarom kon 't niet? Kom, zei Han, we zullen bij Au Bon Marché eens kijken of ze een doorschijnend regenjasje heb ben dat jou past. Paps, riep ze verrast, - meent u het echt?

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 2