Waalwijkse en Langstraatse Courant 1959 s Geen geld? Geen werk VAN LANSCHOT BANKBOEKJES BINNEN- EN BUITENLAND Van spijker tot D.A.F. i Sun balm 1929 Geen werk Geen geld dvoC Wilt V gemakkelijk rente maken Binnenland „STASSAR is SERVICE" speciaal voos UW BRIL Buitenland In één nacht Uw handen gaaf en zacht VRIJDAG 14 FEBRUARI 1958 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschilnt 2 x per week 81e JAARGANG No. 13 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per mm. Abonnement: speciaal tarief Contract-advertenties: Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: „ECHO" De kapitaalschaarste zal voortduren Van Lansehot bankboekjes geven thans 4 rente. Als U regelmatig contanten in huis hebt of geld op de giro hebt staan, verliest U eigenlijk geld! U kunt immers 4 rente maken door het te zetten op een Van Lansehot bankboekje, zonder koersrisico, zon der kosten, terwijl Uw geld toch altijd gemakkelijk be schikbaar blijft. Storten en opnemen kunt U heei eenvoudig aan onze kas of via de giro. Wilt U er meer van weten, vraag dan - telefonisch, schriftelijk of aan onze kas - onze folder „Bankboekjes". BANKIERS irjr «s-Hertogenbosch, Hoge Steenweg 27-31, Telefoon 8851* Eindhoven, Keizersgracht 17, Telefoon 7442* Tilburg, Stationstraat 17,(toek.adres) Staosar, Stationsstr. 88, Waalwijk NEDERLAND PRESTEERT HET ONMOGELIJKE DE ECHO MHEÏ ZUID In de achter ons liggende jaren is het steeds zo geweest dat elke particulier die het woord kapitaal in de mond nam of over kapitaalvorming sprak als een soort overgebleven schepsel uit de oertijd werd beschouwd. In brede kringen werd kapitaalvorming beschouwd als een werkzaamheid, die uit de tijd was. Het streven naar een toenemende nivellering van inkomen gaf tot deze ge- dachtengang zeker aanleiding en zij werd zeker nog aangemoedigd door alle „progressieven", die verder op deze weg wilden voortgaan. Velen van de hard lopers, die de particuliere vermogensvorming uit de tijd achtten, zijn de laatste weken plotseling in de ruststand gekomen, om niet te spreken van de groep die bekeerd is, althans tot meer gematigder stromingen is gaan behoren. Het valt niet te ontkennen dat de gewel dige kapitaaltekorten van de lagere over heden tot een herziening van mening heeft bijgedragen. Middels de nationale woning bouwlening en de propaganda van de over heid om een aantal rentespaarbrieven te kopen, heeft men een groot deel van ons volk tot de overtuiging gebracht dat er eerst fondsen gevormd moeten worden, wil men het woningprobleem oplossen. En wie deze gedachte tot de zijne heeft gemaakt hoeft maar een kleine stap verder te gaan om te ontdekken dat deze fondsen of kapi talen enorm groot moeten zijn omdat het woningtekort nog ten hemel schreiend is. Het spreekt minder tot de verbeelding van de leek dat voor de opbouw van een moderne industrie ook geweldige bedragen gevraagd worden er. dat deze gespaard moeten worden. Daar zorgen de n.v.'s en de industriëlen wel voor, is een nogal populaire opvatting. Echter wanneer de belastingdruk voor de genoemde lichamen en personen steeds groter wordt, nemen ook daar de mogelijkheden af. Omdat er onvoldoende kapitaal beschik baar is voor de woningen, vooral in de par ticuliere sector, daarom kan het gebeuren dat er 22.000 bouwvakarbeiders op straat staan, terwijl er toch gebrek aan woningen is. Wie hoog klimt Wanneer ontstaat er nu een crisis en werkloosheid door kapitaalgebrek? Niet op het moment wanneer het totale spaargeld van een volk voor allerlei doeleinden is aan gewend. Dat moment komt later, wanneer handel, industrie en overheidslichamen te zamen geweldige sommen aan krediet op genomen hebben, waar eigenlijk geen be sparingen tegenover staan. Dat kan in onze moderne maatschappij wanneer de banken geld gaan scheppen, d.w.z. credieten geven zonder dat er een tegenpost aan stortingen tegenover staat. Vroeger kon het bedrijfsleven in onbeperk te mate van deze gelegenheid gebruik ma ken en door deze mogelijkheid werd de gunstige conjunctuur versneld en aangemoe digd. Bij de grote crisis van de dertiger jaren heeft men gezien, dat na de hoog moed van een over zijn toeren gedraaid bedrijfsleven de val diep en pijnlijk is. Want is in een gunstige conjunctuur de krediet uitzetting groot, zodra er een kentering komt, wordt al dit uitgeleende geld in snel treintempo weer opgevraagd en dan zijn de gevolgen voor de werkgelegenheid en de activiteit in het economisch leven zo ernstig als ze in het begin van de dertiger jaren waren. Nu is er weer sprake van toenemende werkloosheid. Heeft men in het zakenleven soms weer zoiets uitgehaald, zal men vra gen. Neen, althans in veel mindere mate, want de kapitaalkracht door belastingvrije reserve-vorming is al minder en daar komt bij dat men algemeen een politiek van kre dietbeperking heeft gevoerd, zodat het uit zetten van krediet veel gematigder ge schiedde, althans binnen de perken werd gehouden. Fout ligt in Den Haag. f^HiirMliiriTr T- De overheid heeft echter vergeten deze politiek ook zelf toe te passen, zodat de pu- bliekrechtelijkelichamen eigenlijk de kre dietinflatie hebben veroorzaakt. Ook in die hoek zal men dus moeten komen met beper kingen, hetgeen o.i. alleen mogelijk is als er op toegezien wordt, dat de begrotingen van de lagere en hogere publiekrechtelijke li chamen sluitend zijn. Minister Hofstra is nu dit parlementaire jaar op het oorlogspad getogen om daar naar te streven en de gemeenten zullen zijn voor beeld moeten volgen. Alle kredietverlening is de laatste tijd beperkt, hetgeen geïllus treerd kan worden door de discontoverho gingen tot 5 Het disconto is het offi ciële rentepeil van de Nederlandse Bank, waar alle banken hun rente op afstemmen. Nu lezen wij dat het disconto van de Ned. Bank weer met een Vi verlaagd is. Is er nu plotseling al weer meer kapitaal beschikbaar, dat het geld weer goedkoper wordt? Inderdaad is er wel meer kapitaal voor belegging aanwezig. Dit komt in de eerste plaats uit onze deviezenaanwas. De gulden overwon. In het midden van 1957 is er nogal wat geld uit ons land gevlucht, omdat men bang was dat onze gulden zou devalueren en der halve minder waard zou worden. Die angst is nu verdwenen en al het geld dat tijdelijk in het buitenland werd aangehouden, komt langzamerhand naar Nederland terug. Dit kapitaal is populair gezegd, uit lo geren geweest. Om geld in het buitenland te laten logeren neemt men dikwijls op al lerlei eigendommen en als men nu de rente verhoogt, wordt de lust om dit te doen ge ringer. Wanneer dus nu de Nederlandse Bank weer een lagere rente vraagt, dan betekent dit dat men het gevaar voor het „vluchten" van geld niet meer zo groot acht en dat men dus meer vertrouwen heeft in onze gulden. Dit is een belangrijke over winning voor onze financiële specialisten. Een andere factor, die het kapitaalaan bod verruimt, ligt in de voorraadpolitiek van handel en industrie. In een tijd van prijsstijging houden handelaren grote voor raden aan en de fabrikanten niet minder. Voor die grote voorraden is veel kapitaal nodig. Wanneer de economische wind ech ter op prijsdaling staat, tracht men die voorraden weer in geld om te zetten en dit houdt men dan vast. Deze laatste bewe ging brengt slapte in het zakenleven, want er wordt door handel en industrie veel min der gekocht en het vervoer, alsmede'de op slag vereisen veel minder werkkrachten. Deze voorraadsinkrimping en vergroting van geldruimte gaat zo lang door tot de lopende produktie gevaar loopt en dan koopt men weer bij. Zodra dit punt is be reikt is het met de kapitaalruimte gedaan. Een politiek van geringere voorraadvor- ming is thans in Nederland aan de orde van de dag. De bezuiniging. In de loop van 1957 verminderde in Ne derland de deviezenvoorraad snel en angst wekkend. Dit verschijnsel was zorgwekkend en men nam terecht maatregelen om de be stedingen te beperken. Of deze bezuinigingsmaatregelen te ver zijn gegaan, is thans niet te zeggen. Zeker is, dat de nu toenemende deviezenvoorraad evenmin als een aanwijzing kan worden be schouwd van snel herstel als toenmaals het sterke teruglopen van de voorraad direct katastrofaal mocht worden genoemd. Het evenwichtspunt ligt ergens in 't midden. Daarnaast kan als vaststaand worden aangenomen, dat een ruimere toevloeiing van middelen naar de kapitaalmarkt even- min als een stabiele beweging kan worden gezien. Immers, de gemeenten en andere overheidsorganen zuchten nog onder een zware schuldenlast, die op korte termijnen is afgesloten. Er is geld nodig. Natuurlijk houdt het zakenleven kapita len aan, die het niet op lange termijn wil beleggen, omdat zij deze eventueel voor nieuwe voorraadvorming wil aanwenden. Ten derde zullen er grote sommen nodig zijn om de industrie te rationaliseren als gevolg van prijsdaling en komende Euro- markt. Ten vierde staat het atoomtijdperk voor de deur. Als bizonder ongunstige factor in i het economisch beeld is er de dreiging van de gedwongen uitvoer van openbare werken wanneer de werkloosheid nog grotere om- vang mocht aannemen en waarvoor geen re serves zijn gevormd door de staat. Dit alles moet er wel toe leiden dat de rentestand voorlopig niet veel zal dalen, m.a.w. dat de kapitaalschaarste zal voortduren. Of men nu vermogend is of tot de klei ne man moet worden gerekend, wij zullen de kapitaalvorming op alle fronten moeten bevorderen om binnen afzienbare tijd voor allen weer werkgelegenheid te scheppen. Jrs. M. ONTSLAGEN BLJ LLOYD, KLM EN LANDAANWINNING. De Koninklijke Rotterdamse Lloyd heeft 97 man moeten ontslaan of met pensioen moeten sturen in verband met de moeilijk heden'in Indonesië. Daarvan zijn 48 per sonen boven de zestig jaar. Bij de landaanwinningswerken in Fries land waren per 1 maart honderd werkne mers ontslagen. Hierbij was geen overleg gepleegd met de betrokken werknemersor ganisaties. Minister Algera deelt nu mee, dat in verband met de sterk gestegen werk loosheid in het noorden, het ontslag niet door zal gaan. Bij de KLM zullen spoedig enige hon derden werknemers worden ontslagen. Re denen voor dit massa-ontslag zijn volgens de KLM gelegen in de economische ont wikkeling. Van de zijde der vakorganisa ties wordt nog een stevig contact met de KLM onderhouden over de voorgenomen maatregel. VERGIFTIGING IN LEEUWARDEN Berkelse arts overlegt brief van L. Nog steeds stelt de rijksrecherche een intensief onderzoek in naar de vergiftigings- affaire in de Leeuwarder strafgevangenis. Stukje bij beetje komen er meer feiten aan het licht, die tot conclusies leiden, maar anderzijds de zaak ingewikkelder maken. Reeds van het begin af werd in verband met de dood van W. L. de naam genoemd van de Berkelse arts O., die tot levens lang is veroordeeld wegens vergiftiging van zijn echtgenote door cyaankali en die nauw contact had met L., die eveneens levenslang had, omdat hij zijn vrouw met behulp van arsenicum om het leven had gebracht. Een briefje, dat aan het flesje, waaruit j L. de cyaankali toegediend had gekregen en waarop stond „medicijn van dr. O." was FIRMA ia.., tiit T,B llQl 31 DECEMBER 1957: 11.094.736 INWONERS. Volgens het dezer dagen door het centraal bureau voor de statistiek voorlopig vastge stelde bevolkingscijfer van Nederland per 31 december 1957 bedroeg het aantal in woners op dat tijdstip 11.094.736, hetgeen een toeneming in 1957 betekent met 138.000 inwoners. De elf miljoenste inwoner werd in mei geboekt. Het huwelijks- resp. ge boortecijfer bleef met 8,5 resp. 21.2 per 1000 inwoners gelijk aan dat over 1956. Het sterftecijfer lag, ondanks de sterfte ten gevolge van de a-griep, lager dan over 1956 (7.5 tegen 7.8 per 1000 inwoners). De zuigelingensterfte, welke voor het jaar 1956 als geheel bezien voor het eerst min der bedroeg dan 20 per 1000 in dat jaar levend geboren kinderen (nl. 19 pet.), was voor 1957 opnieuw aanmerkelijk lager, nl. 17,2 pet. NIEUW LEGERPLAN IN DE TWEEDE KAMER. Vele militaire deskundigen spraken dins dag in de Tweede Kamer niet onvriendelijk over het nieuwe legerplan van minister Staf, voor zover dit inhoudt, dat er steeds twee divisies paraat zullen staan. De heer Fens (KVP) heeft jarenlang geijverd voor een flinke parate strijdmacht. Zijn partijgenoot kolonel Visch herinnerde daaraan. De heer Fens zelf is ziek. Enkele afgevaardigden vroegen, of het nieuwe plan betekent dat het noordoostelijk deel van Nederland nu ook krachtig zal worden verdedigd (in het oude plan werd daarvan niet uitgegaan). Heel voorzichtig bespraken de afgevaar digden de vraag, of het mogelijk zou zijn de diensttijd te verkorten. Zij wilden ken nelijk geen valse hoop wekken, maar vrij algemeen werd toch wel aangedrongen op bestudering van de kwestie. SITUATIE NED. BANK. Voor de zesde achtereenvolgende week zijn de goud- en deviezenreserves bij de Ned. Bank gestegen. Blijkens de weekstaat van de Ned. Bank was er in de afgelopen week een deviezenaanwas van 36 miljoen gulden, waardoor het totaal der monetaire reserve aangroeide tot 4208.6 miljoen gul den. Dat is meer dan sinds langer dan een jaar het geval is geweest. Sinds het begin van dit jaar is het goud- en deviezenbezit van de centrale bank opgelopen met 276 miljoen gulden. Een bijzonder krachtige aanwas daarbij heeft de hoeveelheid in goud omwisselbare valuta ondergaan, dat wil zeggen voornamelijk de dollarvoorraad. Deze steeg in de afgelopen weken van het lopende jaar met bijna 250 miljoen gulden. Dit is de voornaamste oorzaak geweest, dat het totaal der direct opeisbare verplichtin gen van de Nederlandse Bank thans voor ongeveer driekwart door goud en hard* valuta zijn gedekt. gehecht, attendeerde op de Berkelse arts en nu heeft zich een nieuwe wending voorge daan, waaruit het verband tussen de door van L. en deze arts des te duidelijker af te leiden is. O. heeft nl. een schrijven overgelegd van L., waarin deze bekent schuldig te zijn aan het vergiftigen van wijlen mevrouw O. Men kan zich nu afvragen, waarom L. dit zou bekennen en toch zelfmoord zou plegen, aangezien hij al levenslang had en anderzijds welk belang O. als hij deze bekentenis had, nog bij de dood van L. kan hebben. Dit zijn enkele kwesties, die nu worden onderzocht, evenals de vraag hoe de cyaan kali in de cel van L. kwam. Nog voordat de 34-jarige bouwkundige opzichter A. L. in de Leeuwarder strafge vangenis om het leven kwam, heeft een zo genaamde celbezoeker (vrijwellige mede werker) van de R.K. Reclasseringsvereni- ging te Leeuwarden, geweten, dat zich in de cel van de Berkelse arts dr. O. een hoe veelheid cyaankali bevond. Deze bezoeker, die inmiddels de toegang tot de gevangenis is ontzegd, heeft noch de justitie, noch de directeur van de gevangenis hiervan tijdig op de hoogte gesteld. De zaak schijnt zich als volgt te hebben toegedragen. Dr. O. heeft zijn bezoeker ge vraagd, voor hem een hoeveelheid poeder dat hij (dr. O.) volgens zijn zeggen op zijn vis had gevonden, bij een apotheker te laten onderzoeken. O. vertelde zijn bezoe ker, dat hij het poeder niet vertrouwde en dat hij bang was, dat men probeerde hem te vergiftigen. De reclasseringsman heeft daarna 't poe der naar een apotheker gebracht. Enkele dagen daarna kwam hij terug met de mede deling, dat het cyaankali was. Het restant iedere brilreparatie in één uur klaar O iedere nieuwe bril in een halve dag (ultgazonderd dubbele glazen) ziekenfondskortingen worden onmiddellijk ingehouden HET MODERNSTE optiekbedrijf der Langstraat van het poeder had de reclasseringsman bij de apotheker gelaten. Hij gaf O. de raad de gevangenisdirecteur hiervan in kennis te stellen. Deze zegde dit toe, doch deed het niet. ULTIMATUM AAN SOEKARNO. „Ik vraag de regering binnen vijf dagen aan president Soekarno haar ontslag in te dienen. Als zij dat niet doet, zal Sumatra zich van het bestuur van de centrale rege ring losmaken en Soekarno niet meer als president erkennen." Dit ultimatum heeft overste Achmad Hoessein, militair bevel hebber op midden-Sumatra, maandagavond gesteld aan de regering-Djoeanda, aan het slot van de grote volksvergadering te Pa- dang. De zender der rebellen, radio Boe- kittingi, maakte het nieuws wereldkundig. In plaats van de regering-Djoeanda eisen de rebellen een kabinet van deskundigen on der leiding, van dr Mohammed Hatta of de sultan van Djokja, dat tot eerste taak zou hebben de nationale eenheid te herstellen. Overste Hoessein beschuldigde Soekarno ervan, dat hij de Indonesische grondwet en de beginselen van de onafhankelijkheids proclamatie van 1945 had geschonden door de communisten te laten deelnemen aan de regering. Hoessein eiste van Soekarno een nieuwe grondwet, beëindiging van de cor ruptie en democratie, verbetering van het levenspeil der bevolking en verwerkelijking van de democratische beginselen. ULTIMATUM AFGEWEZEN. De Indonesische regering heeft ook het ultimatum van vijf dagen, gesteld door de opstandige kolonel Hoessein, commandant van Midden-Sumatra, afgewezen. Nadat een regerings-woordvoerder het ultimatum aan vankelijk „niet ernstig genoeg" genoemd had voor een officieel antwoord, verga derde het kabinet twee en een half uur voordat het ultimatum in een officieel communiqué van de hand werd gewezen. In één adem werd het oneervolle ontslag aan de vier militaire leiders van de op standige beweging - Hoessein, Simbolon, Loebis en Djambek - bekend gemaakt. PARIJS ONTZET EN VERWARD NA TUNESISCH INCIDENT. Het luchtbombardement van Sachjet-sidi- Joessef, het Tunesische grensgehucht, dat volgens de voorlopige cijfers 75 doden en 83 gewonden heeft gekost, heeft in Parijs grote beroering gewekt en behoudens enkele stemmen uit de ultra-rechtse, nationalisti sche hoek, die de regering zijn bijgevallen, heerst in brede kring ontzetting en veront waardiging over dit voldongen feit, waar voor de militairen voor de zoveelste maal het civiele gezag zouden hebben gesteld. Aan de eerste verklaring van generaal Salan, de opperbevelhebber in Algerije, dat alleen militaire doelen zouden zijn getroffen, wordt geen gehoor gehecht. Tal van jour nalisten en diplomaten hebben met eigen ogen kunnen vaststellen dat vrouwen en kinderen tot de slachtoffers behoren en dat verschillende Roode Kruiswagens geheel of gedeeltelijk vernield zijn. Zelfs de rege ring, blijkbaar twijfelend aan de juistheid van Salans mededelingen, heeft onmiddel lijk, na kennisneming van diens rapport, om nadere inlichtingen gevraagd en minister La- coste is maandagavond in Parijs aangeko men met aanvullende berichten. Het debuut van de DAF-personenauto heeft al heel wat pennen in beweging ge bracht. En terecht, want wat hier door de Nederlandse industrie tot stand is gebracht kan - en dit is waarlijk geen chauvinisme - de vergelijking met de produkten uit de beste buitenlandse fabrieken glansrijk door staan. Technisch zit deze constructie zo knap en toch ook zo eenvoudig in elkaar, dat het woord geniaal hier zeker op z'n plaats is. Wie had enkele weken geleden nog dur ven denken aan een volwaardige vier-per- soons auto, die bovenal goedkoop en zuinig in het gebruik is, een wagen zonder kop peling en zonder versnellingsbak met een volautomatische aandrijving - en met een zeer eenvoudige - en wie zou toen nog hebben durven dromen van een auto zonder ook maar één smeerpunt, die bijna geen onderhoud vraagt en waarin een kind zich direct achter het stuur zou thuis voelen? En DAF presteerde dit onmogelijke. Maar het is niet alleen de technische kant van de zaak, die deze onderneming zo bie- 5 zonder vertrouwenwekkend maakt. Een tweede factor, die in dit verband van be lang is, is bet moment waarop deze wagen gelanceerd is. De „les van Spijker". Pessimisten hebben de afgelopen maan den wel eens hun bezorgdheid geuit t.o.v. de toekomstmogelijkheden voor deze nieu we industrie, een bezorgdheid die vaak 1 ontsproot aan wat men „de les van Spij ker" zou kunnen noemen. Men vergeet hierbij evenwel, dat er nim mer een vergelijking tussen Spijker en DAF mogelijk is. Onze nationale Spijker-auto mobielfabriek werd in 1898 opgericht en heeft zich - na een zeer succesvolle pe riode - tot 1927 kunnen handhaven. Wan neer er op dat moment een DAF was ge weest, of in elk geval een fabriek die een wagen kon leveren tegen een prijs die voor de grote massa van de auto-propecten in teressant was, dan zou er geen sprake zijn geweest van liquideren, integendeel, dan zou de Nederlandse auto-industrie zich tot een van de meest vooraanstaande hebben kun nen ontplooien. Maar in die tijd waren de technische mogelijkheden nog te beperkt om een der gelijk project te kunnen brengen, hoewel reeds vele pogingen op dat gebied in het buitenland waren ondernomen. In 1931 ech ter kostte een zes-cilinder Spijker niet min der dan 29.000 gulden en het is duidelijk dat er in de malaise-tijd practisch geen af nemers voor deze producten te vinden wa ren. Spijker moest het veld ruimen, omdat niemand zich de weelde van een zo kost bare auto meer kon veroorloven en DAF brengt een wagen waar - en we kunnen dit gerust zo stellen - een groot deel van autorijdend Nederland als het ware op ge wacht heeft. De markt wacht. Meer dan dertig jaar lang heeft ons land het zonder personenauto-industrie moeten doen en waren we geheel op de import en assemblage aangewezen. En omstreeks de zelfde tijd, waarin Spijker ten onder ging, rijpte reeds bij Hub. van Doorne het plan tot de bouw van een Nederlandse auto te komen.. Waarom zou in ons land niet kunnen wat elders wel kan? En van Doorne bouw de auto's al kreeg deze industrie nog niet direct zijn beslag. Constructief biezonder vooruitstrevende auto's zelfs aanvankelijk in hoofdzaak voor het leger en later ook voor het particuliere vracht- en busver voer. Op het juiste moment is daar nu de personenwagen aan toegevoegd. De behoefte aan auto's in deze klasse is buitengewoon groot. De wereld vraagt technisch goede en eenvoudige, economisch voor de massa aanvaardbare, maar bovenal ook visueel verantwoorde auto's en ook wat dit laatste punt betreft heeft DAF midden in de roos geschoten. Een auto kan tech nisch goed zijn en goedkoop in aanschaf en exploitatie; het uiterlijk is een factor waar op het grootste deel van het publiek zijn opinie baseert. Met zijn pittige, liggende tweecilinder luchtgekoelde viertact motor, die uit een ci linderinhoud van nog geen 600 cc een ver mogen van 22 pk produceert, heeft de toe komstige DAF-bezitter de beschikking over een zuinige wagen, bij de constructie waar van speciaal op een lang levensduur werd gerekend. De Variomatic volautomatische trans missie verlost hem van schakelproblemen en maakt de besturing van deze wagen kin derlijk eenvoudig en de carrosserie-vorm, die al even geslaagd is als de technische uitvoering, stelt hem in de gelegenheid te gen de laagst mogelijke kosten een repre sentatieve auto te rijden. Meer kan men niet verlangen. Het staat wel vast dat ook deze DAF-creatie - evenals zijn voorgangers - een groot suc ces zal worden. Niet alleen voor de Neder landse, maar ook voor de buitenlandse markt. Reeds verschillende buitenlandse fir ma's hebben deze Eindhovense industrie benaderd - waaronder zelfs een Ameri kaanse - maar eerst komt Nederland aan de beurt. Nog dit jaar hoopt men een dui zendtal wagens te kunnen afleveren, waarna de productie in 1959 belangrijk zal worden opgevoerd. Dertig jaar lang heeft Nederland in de internationale automobielwereld niet mee geteld, doch nu is daarin verandering geko men en wel op de meest spectaculaire wijze. DAF heeft inderdaad het onmogelijke ge presteerd! (Nadruk verboden).

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 1