0^" Beren jagers op pad IYOROL Elke tand een Sneeuwwitje het L>ezon tie uebaar: DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 14 FEBRUARI 1958 Athletiek Biljarten WBC 2KO'I 2 2 6 HBS 2- WBC 1 4 -4 BVP 1Eendracht 1 3 5 HBS 2—BVP 1 6 —2 EendrachtHBS 1 5 -3 WBC 1WBC 2 4 gsp. gw. vrl. Kl- Pt. Eendracht 44 27 12 5 59 HBS 2 52 26 25 1 53 KOT 1 44 25 18 1 51 HBS 1 44 20 19 5 45 BVP 1 44 24 18 2 50 KOT 2 48 19 27 2 40 WBC 2 48 19 27 2 40 WBC 1 52 20 32 0 40 In verband met de carnavals- Wielrennen Feuilleton SCHADUW OVER LEVEN RONDE VAN BRABANT OP 7 EN 8 JUNI. iiijders aaa brandend maagzuur voelen zich geen half mens. Kunnen geen eten zien in 't vooruitzicht van zo'n nieuwe aanval. Olleke Bolleke's Wonderland J i op zeer deskundige wijze de jeugdproblemen, speciaal die der sportjeugd, belicht. Deze des kundige paedagoog stelde vast dat in de huidige samenleving de sport een voorname plaats in neemt. De jeugd wil realistisch leven, distancieert zich meer en meer van de jeugdbeweging, om dat zij niet in een bepaalde ver eniging gevormd wil worden ,en veel meer voelt voor een sport vereniging die meer mogelijkhe den en andere relaties biedt. Deze eerste dag werd met een gezellig samenzijn besloten. De zondagmorgen stond in het teken van de inleiding van Dr. M. Plattel, professor aan de Ka tholieke Econ. Hogeschool te Tilburg. Deze professor had als onderwerp gekozen de vraag of professionalistische sportbeoefe ning nog menselijke- en gemeen- •schapswaarde heeft. Na een zeer interessante inlei ding, waarin de ontwikkeling van de hedendaagse arbeidsver houdingen werden behandeld, kwam deze spreker tot de vol gende conclusie De beroepssport behoeft niet negatief beoordeeld te worden. Er zijn verschillende redenen om haar in de hedendaagse verhou dingen positief te waarderen. Maar wat door spontane be weging van het leven ontstaat, vraagt om regeling. De beroeps- sport zal moeten werken aan een ere-code en' aan een hoogstaand beroepsmoraal, zoals verschil lende andere beroepen deze reeds kennen. In een samenvatting van zijn betoog kwam hij tot de conclusie: dat de sportbeoefe: ning zulk een geweldige groei meemaakt, dat de aantrekkings kracht veel sterker is dan die der jeugdbeweging, waar 't ac cent misschien te expliciet op de opvoeding valt en daardoor te veel een functie dreigt te wor den. Er ligt nu een belangrijke gezonde prikkel in de amateu ristische sportbeoefening, wan neer er de mogelijkheid bestaat door het leveren van een goede prestatie. De vrije tijd wordt voor de he dendaagse mens een probleem. Wil de mens deze tijd, vrij van arbeid, door hogere cultuurwaar den zinvol beleven, dan is het nodig dat een aantal mensen er een beroep van maken om deze cultuurgoederen' de mensen te geven. Tot deze te bieden cul tuurwaarden behoort ook de sport. Aan het slot van dit zeer goed geslaagd week-end dankte de heer Schroder de drie inleiders voor hun zeer leerzaam betoog, alsook de heer A. v. d. Dobbel steen, die de organisatie zo voor treffelijk heeft verzorgd. Daarna gaf de heer Schroder een korte samenvatting van hetgeen was behandeld en stelde vast dat de jeugdleiders de verantwoording moeten beseffen van de taak die zij vrijwillig op zich hebben ge nomen. Beroepsvoetbal maakt 'n groeiproces door. Ere-code moet aanwezig blijven, ook in de be roepssport. Verwording van de voetbalsport moet door de jeugd leider^ tijdig en tactvol de leden worden bijgebracht. Week-ends als deze zijn geen cursussen, doch geheel vormen zij een on derlinge gedachtenwisseling. Het voornaamste onderdeel bij het beoefenen van Athletiek is zeker de training. De betekenis van een goede regelmatige trai ning gaat ver uit boven het ge stelde doel. Allereerst wordt door een verantwoorde training de al gemene gezondheidstoestand van de athleet in gunstige zin beïn vloed. Ook al wordt het veelal gestelde doel om „de beste" te zijn nimmer bereikt, door de trai ning zal een grotere lichamelijke en geestelijke „fitheid" en een blijvend gevoel van lichamelijk welzijn bereikt worden. Door een goede regelmatige training zal, zoals in de praktijk is gebleken, de athleet op de duur zonder overmatige inspan ning geleidelijk tot prestaties ge bracht worden, die zij of hij niet voor' mogelijk hadden gehouden, hetgeen hun zelfvertrouwen ver groot en hun moreel versterkt. Een verantwoorde training houdt in, dat er steeds vreugde vol geoefend zal moeten worden. Deze vreugde zal de basis moe ten zijn voor de training. SVIen kan vreugde vinden enkel en al leen in het „doen", in het bezig zijnook kan men als einddoel stellen een topprestatie, op het meer kunnen ais een ander, en, dit doel steeds voor ogen hou dend, zich een keiharde training opleggen met schema's en speci ale leefregels, waarbij het ele ment vreugde niet altijd aanwe zig is. Als dit streven naar 't hoogste persoonlijke kunnen niet gepaard gaat mtet het opzij zetten van al le andere faktoren, die een gun stige invloed hebben op ons „mens zijn", dan kan men zich daar mee verenigen. Immers zij of hij genieten een grotere vreug de wanneer het doel bereikt is. Het bereiken van een ideaal (top prestatie) door middel van een zware training, kan alleen dan maar toegejuicht! worden als tij dens die training bijvoorbeeld de gezondheid, studie, gezin, club enz. niet vergeten of verwaar loosd worden. In een athletiekvereniging zul len we dus voornamelijk twee typen aantreffen; de eerste en grootste groep zijn zij, die wel iets willen bereiken, maar er niet die bepaalde zware offers voor willen brengen. De twede groep zijn die athleten, die eerzuchtig aangelegd zijn en er dus veel voor over hebben om iets te presteren. Allebei de groepen zijn onmisbaar in een vereniging en zullen op hun manier veel plei- zier van hun sport kunnen bele ven. Het is buiten twijfel dat de eerder genoemde grootste groep de meeste aandacht verdient, om dat bij hen met alle factoren van de algehele ontwikkeling van de mens rekening kan worden ge houden. Echter mag het kweken van topathleten niet worden onder schat, omdat aard en aanleg van die typen anders zijn en ook, om dat zij een geweldige propagan da vormen voor de athletiek m het algemeen en de vereniging in het bijzonder. Ieder moet trainen om zijn ei gen prestatie te verbeteren, om dus zijn persoonlijk record te breken, en het hoogste kunnen, naar aard en aanleg, te bereiken. Dat er daarnaast vergeleken wordt met prestaties van ande ren, is niet meer dan natuurlijk. Het iets beter kunnen doen dan een ander geeft bevrediging van de eerzucht en verhoogt het zelfvertrouwen; echter moet men ook kunnen accepteren, dat een ander beter is. Als men door middel van een lange en regelmatige training, met inachtneming van de reeds eerder genoemde factoren, resul taten wil boeken, wat zeer ze ker het geval zal zijn, zult u te vens de zekerheid hebben dat u op een verantwoorde wijze sport beoefent. BILJARTBOND WAALWIJK EN OMSTREKEN. Uitslagen en stand tot 14 febr. cent „4 feesten op maandag 17 febr. a.s. zijn alle wedstrijden uitgesteld. Deze wedstrijden zullen gespeeld worden op maandag 10 maart. Willen de verenigingen hiervan goede nota nemen, dan is verde re berichtgeving overbodig. Daar de competitie ten einde raakt, delen wij u mede, dat de mogelijkheid bestaat om zich op te geven voor de persoonlijke kampioenschappen. Dit moet ge schieden, zoals bekend, met de bijbehorende gelden. Willen de leden van' TOP zich nogmaals hiervoor opgeven. Bij voorbaat dank. BRABANTSE WIELERKALENDER VASTGESTELD. Op de zaterdag gehouden vergadering te Tilburg in café Jan Pijnenburg, werd de Brabantse wielerkalender o.l.v. de provin ciale consul der KNWU, de heer J. van Ierlant, vastgesteld. In tegenstelling met andere jaren waren er vele comité's aanwezig welke op of aan merkingen konden maken, waarmede, zo veel het kon, rekening werd gehouden. De kalender voor 1958 ziet er als volgt uit 9 maart Wielerbedevaart naar 's-Bosch. 16 maart Best en St. Mich.-Gestel. 23 maart Nuenen. 30 maart Dinther. 7 april (2e Paasdag) den Dungen, Leen de, Breda, Welberg en Werkendam. 13 april Geldrop en Zundert. 20 april Rijsbergen. 27 april Etten (profs), Waspik. 4 mei Son, Vlijmen en Steenbergen. 11 mei Drunen, Lieshout, Tilburg (wan delbos) en Oud Gastel. 18 mei Sprundel en Halsteren. 26 mei (2e Pinksterdag) Veghel, St. Willebrord en Hank. 27 mei tot 1 juni: Olympia's Tour door Nederland (amateurs). 7 en 8 juni: Ronde van Brabant. 8 juni Made en undert 15 juni Oirschot en Gilze. 22 juni kampioenschap van Nederland amateurs. 29 juni Tilburg (Besterd), Bergen op Zoom en Reusel. 5 juli Mierlo (Kersenronde). 6 juli Geldrop. 13 juli Omloop der Kempen, Zegge en Tilburg (Loven). 20 juli Helmond, Goirle en Prinsenbeek 22 juli Eindhoven, Achtmaal, Hooger- heide, Made (profs) en den Bosch (profs). 3 ug. Bladel en Rijen. 4 aug. Etten. 6 aug. Chaam (alle categoriën, dus ook profs). 9 aug. Huybergen. van ,,©E ECHO VAN HET ZUIDEN" door CARRY VAN DER RYKEN. 35). Je vond ze immers zo prachtig, is 't niet? Nou en of! Paps, u bent een schat hoor! Vanwege 't jasje? Ach nee natuurlijk. U vist! Zeg, oneerbiedige dochter, kijk liever uit waar je loopt. Je danste haast die dame omver. Moet ze maar sportschoenen dragen; dan kun je tegen een duw tje, lachte Maries je overmoedig. Verdorie, wat zou hij haar graag voor altijd bij zich hebben, dacht Han onder 't voortlopen. - Ze is zo jong, zo vrolijk, zo open. Wat weet ze eigenlijk van 't levenhoe meedogenloos het is, hoe wreed. Eens zal zij het misschien ook erva ren. Ze is immers een kind van mij. Zal ze ook alles willen grijpen? Zal ze ook stukscheuren en trappen zonder omzien? Maar ze is ook Ine's kind. God, hoe had hij toch zo'n lammeling kunnen zijn! En wat was 't machtige leven bezig zich te wre ken! Wat zei ze nu? Hij had nau welijks meer geluisterd naar haar luchtig gebabbel. O, ze plaagde hem, dat hij nu ook een rimpel tus sen zijn ogen had. j In 't grote warenhuis trok ze hem meteen mee naar de afdeling Re genkleding. Een rode transparant- jas werd gekozen. Overgelukkig liep ze er mee over haar arm naar de tramhalte. Het weer werkte niet mee, dat ze 'm aan kon trekken. Zelfs een erge pessimist kon voor de eerstvolgende uren geen drup pel regen voorspellen. Thuisgekomen, zag ze niet de fel le jalousie in Cora's ogen. Han merkte 't wèl. Wist, dat ze nu iets zou verzinnen. Natuurlijk veel kost baarder dan 't eenvoudige regen- ding. Weigerde hij, dan waren de huiselijke onenigheden weer niet van de lucht. Hij had goed gezien. De volgende middag aan tafel vertelde ze van een bijzonder model tas, dat ze er gens gezien had. Hij had Riesje zo verrast met dat mooie jasje, zijn vrouw zou hij dan toch zeker graag die tas cadeau doen? Je vergeet, dat zo'n modeltas ook wel model-duur zal zijn? Ik ben dan ook je vrouw, zei ze nadrukkelijk. Mariesjes handen knépen; haar ogen keken naar haar bord, zonder te zien. Han zei niets. Beiden keken naar het meisje. In Cora's ogen tri omf. Ze kreeg de tas. Natuurlijk! De huiselijke vrede was weer voor even gekocht. Nee, de Brusselse week was voor Mariesje niet in alle opzichten een genot. Als die Cora er maar niet was, zei ze soms tegen zichzelf. Ze vond Brussel een heerlijke stad. Ze hield van de drukte, de levendig heid, de luxe, die deze grote stad zo i eigen is. - Later nam ze zich voor, - als ik veel geld verdien, dan kom ik hier terug en ga in een hotel loge ren. Dan laat ik 't Paps wel stiekum weten dat ik er ben. Maar in zijn huis zet ik dan geen voet meer. Dan ga ik fijn in m'n eentje winkelen en net zo lang voor een etalage staan als ik zelf leuk vind. Hans wilde niet hebben dat ze al leen de stad in ging. Als hij dus geen tijd had, moest ze wel thuis blijven. Cora vroeg 'r nooit om met haar mee te gaan. Meestal speelde Mariesje dan met Hugo, las wat, keek een beetje naar buiten en be gon zich na een paar dagen gruwe lijk te vervelen. Ze begon naar haar eigen huis te verlangen. Paps, u moest me morgen maar 15 aug. Maarheeze, Boxtel en Oosterhout 17 aug. Bavel en Steenbergen (Profs). 24 aug. Uden en Ulvenhout. 31 aug. Zundert. 7 sept. Schijndel. 11 sept. Roosendaal (Profs). 14 sept. Aalst. 21 sept. St. Oedenrode. Al deze wedstrijden zijn voor de catego riën amateurs en nieuwelingen. In totaal dus zes prof-wedstrijden, waar van er één dag twee aangevraagd zijn (den Bosch en Made). De bekende mecanichiën uti de Tour de France, Kees Joosen uit de Made, een der organisatoren van de Ma- dense ronde zei: Tesamen rijden is natuur lijk funest; is er geen mogelijkheid, na over leg, dan zullen wij niet schromen om op 3 augustus te rijden en wel ook met de ge hele Tour-ploeg. Zoals de situatie nu is, zullen wij zeer zeker ook het fenomeen Charley Caul in Made krijgen. Het gaat goed met de wielersport in Made, verzekerde ons Joosen, het par cours van ons is prima, we hopen er een „klassiek" terugkerende ronde van te ma ken, met de allerbeste renners. Start te Tilburg! De klassieker, de ronde van Brabant, welke ook dit jaar weer voor amateurs en onafhankelijken verreden zal worden, heeft als startplaats waarschijnlijk Tilburg. De ze etappe wedstrijd wordt verreden op 7 en 8 juni en zal bestaan uit drie etappes. De plannen zijn om vanuit Tilburg een tijdrit te laten vertrekken waarschijnlijk naar Vlijmen. Daar een korte rustperiode en vervolgens via Oost-Brabant naar Eind hoven, waar overnacht wordt. De laatste etappe van Eindhoven gaat naar West-Brabant. Voor de finish zijn er vier candidaten t.w. Steenbergen, Made, Eetten en Roosendaal. Bekeken zal worden welke plaats het gunstigste is. KAMPIOENSCHAP VAN BRABANT. De wielerkampioenschappen voor Noord- Brabant, zullen waarschijnlijk zaterdags voor Pinksteren plaats vinden voor nieuwelingen en amateurs. Op het 5100 meter lange parcours van Bavel zullen deze wedstrijden verreden worden. DIT SEIZOEN ÉÉN WEDSTRIJD IN NEDERLAND VOOR DE LANDEN TROPHEE! Chaam heeft Neerland's primeur! De „Acht van Chaam", een der beste wielerwedstrijden, ook wel een der zwaar ste van Nederland, zal dit seizoen, en wel op 6 augustus, een première hebben voor Nederland. De tweede week van de wereldtentoon stelling in Brussel, zal in de Belgische hoofdstad een comité bijeenkomen voor het vastleggen van contracten om te komen tot wedstrijden voor de drie landen, mogelijk voor een vier landen trophee. Het plan is dat voorlopig vijftien comi té's hier vertegenwoordigd zullen zijn, t.w. 4 uit België (w.o. Charleroi en Brasschaet), 1 uit Nederland (Chaam), en 10 comité's uit Frankrijk (w.o. de organisatoren Parijs- Roubaix en Landen-trophee) Deze comité's zullen dan gezamenlijk de allerbeste renners contracteren, de renners zijn dan verplicht in alle vijftien wedstrij den te starten, een speciale punten-waar- dering, met formidable prijzen voor de eind-rangschikking zullen er zorg voor dra gen dat de renners zich tot het uiterste zullen inspannen. Voor Chaam is het een vererende uitnodiging om hiervan deel te mogen uitmaken. NIET ALLE BRABANTSE CLUBS KUNNEN ZICH VERENIGEN MET ON DEMOCRATISCHE SAMENSTEL- LING DER K.N.W.U.! Op de bijeenkomst voor de vaststelling der wielerkalender voor Noord-Brabant, j.l. Zaterdag in Tilburg gehouden, werd een uitermate teer punt aangeroerd. De voorzitter van wielerclub De Pedaal- ridders uit Made, de heer G. van 't Geloof (Oosterhout), stelde aan de voorzitter de zer bijeenkomst, de provinciale consul der KNWU, Piet van Ierlant, de vraag „ou het niet mogelijk zijn dat de clubs, licentie-houders e.a„ iets meer kunnen be reiken bij de Wieier Unie. Wij brengen het geld bijeen en worden dan bedankt. We hebben geen enkel stemrecht, wel verplichtingen, doch geen enkel recht om leden te kiezen etc. De heer Van Ierlant antwoordde hierop: De KNWU heeft slechts een twintigtal wer kelijke leden. Zeventien komen van elders, doch drie hiervan uit het Zuiden. (Martin, Limburg; Binninq Bergman en van Lan- schot, beiden uit den Bosch). op de trein zetten, zei ze impulsief, toen ze 's avonds even met hem mee liep naar de brievenbus. Heb je 't niet naar je zin? vroeg hij een beetje triest. Och! Ze schoof haar arm wat verder door de zijne. Ziet u, ik hoor hier niet. Ik voel 't immers wel. Ik ben teveel; word alleen geduld. Nee, niet door u, dat weet ik wel. Paps, breng me morgen maar weg. Hij antwoordde niet. Als bij af spraak liepen ze het huis voorbij. Ze wisten beiden, dat 't hun laatste avond was - Voor hoe lang? Voor altijd? Han had 't begrepen. Hij zou haar niet meer te logeren vragen. Hij had naar z'n kind verlangd; had doorge zet bij Cora. Mariesje was 'n schat, maar ze had gelijk. Ze hoorde niet bij het thuis, dat hij zich hier had gesticht. - 't Thuis, herhaalde hij smalend bij zichzelf. Riesje, denk niet al te slecht over me, als je weer in Rotterdam bent. We zullen elkaar nu lange tijd wel niet meer zien. Mis schien is het ook beter om, tenminste voor lopig niet te schrijve :n. Verbaasd, 'n beetje gekwetst, heek 't meisje op. Maar Paps, ben. 3k u dan zo Rennies herstellen prompt 't evenwicht - neutraliseren alle overtollig maagzuur in een wip. Op 't moment dat ge Rennies neemt en deze smelten op de tong, zakt de pijn, om na enkele minuten geheel te verdwijnen. Neem toch Rennies. Gemakkelijk in te nemen - gewoon laten smelten op te tong. En helemaal niet naar om in te ne men. Integendeel: smakelijk en onopval lend! Wanneer er een vacature komt wordt deze, aldus de heer van Ierlant, door de overige leden aangevuld, met personen welke zij geschikt achten. De heer van Ierlant bestreed het gezeg de, dat de leiders der KNWU alleen maar goed waren het geld op te maken dat door renners en organisatoren bijeen wordt ge bracht. „Het is mij bekend, aldus de ver trouwensman van Goddet, dat de hogere heren geen declaraties indienen, doch al leen de sportcommissie heeft geld nodig." Toch wilde de heer van 't Geloof, tesa men met andere Brabantse clubs, contact opnemen met verenigingen uit Limburg, om te trachten, desnoods bij de U.C.I., gedaan te krijgen dat er een meer democratische wijze van regeren bij de KNWU zal ko men. De heer van Ierlant schetste in het kort het ontstaan van de KNWU, feitelijk opge richt in 1938 op de wielerbaan te Ginn- ken, bij de aldaar gehouden kampioen schappen van Nederland. Op de bijeenkomst te Utrecht, waar de verenigingen tezamen zullen komen, zal ge tracht worden de voorzitter der KNWU, de heer van Dijk, (welke, aldus de heer van Ierlant, zeker voor wensen open staat) te bewegen meer democratische wijze van - besturen in te stellen, zodat er stemmingen kunnen komen. Momenteel heeft de grote KNWU dus maar twintig stemgerechtigde leden! Een absurd geval! I! Op een mooie, zonnige dag wandelde Olleke, de kleine jon gen, die met zijn ouders in een huisje aan de rand van het bos woonde, in het woud. Vrolijk fluitend was hij op weg naar z'n vriend de vos, om daar eens een praatje te maken. Verbaasd bleef hij staan, toen ineens vlak voor hem het struik gewas ritselde en er een grote groep dieren, waaronder zijn vriend de vos, uit kwam rennen. Zij holden langs het bospad en waren bezeten door een - ver schrikkelijke angst. „Wat is er?" riep Olleke, maar de dieren letten niet op hem. Ze holden verder. Olleke werd nieuwsgierig, maar ook 'n beetje bang. Wat zou er aan de hand zijn? Lang behoefde hij er niet op te wachten, want weer kraakten de struiken en hijgend kwam zijn vriend de beer te voorschijn. Hij sleepte zich moeilijk voort en was gewond, aan zijn achterpoot. „O, Olleke", hijgde hij, „help mij. Mensen proberen mij te van gen.'' Snel trok Olleke z'n vriend tussen de struiken en wachtte af wat er zou gebeuren. De jacht. Even later kwam een aantal mannen te voorschijn, die lange touwen en twee grote kooien met zich meevoerden. Een van de kerels volgde blijkbaar het spoor van de beer. „De bloed druppels lopen naar die strui ken. Misschien zit hij er nog in. Houdt je touwen en geweren klaar", brulde hij, terwijl hij zelf met een lange dikke stok in de hand op het lage hout afkwam. Hij porde tussen de bladeren en raakte de beer tegen zijn ge wonde poot. Die liet een klaag lijk gebrul horen en sprong op om zich te verdedigen. Olleke stond naast hem. De mannen bo gen de takken van elkaar en daar zagen ze de beer en zijn vriend je staan. „Neen, maar, kijk nu eens", riep de aanvoerder van de dierenvangers. „Er is een jochie bij." Olleke kwam naar voren en riep boos: „Jullie mogen de beer niet vangen, hij is mijn vriend." En hij sloeg zijn arm om 't mid del van de beer, die stijf tegen hem aan kwam staan. „Mannen, daar is geld mee te verdienen", riep de man. „Een jongen, die bevriend is met een beer en alles met hem kan doen, daar zullen ze op de kermissen graag naar komen kijken. Kom, vang ze al lebei." Gevangen. Touwen vlogen door de lucht en voordat de vrienden zich kon wen verweren, waren ze ieder stevig gebonden en werden naai de kooien gebracht. Met stokken duwden de mannen de beer er in I en grendelden de kooi af. Ook Olleke werd in een kleine kooi gestopt en daar lag hij, I De mannen besloten, omdat 't l midden op de dag was, een bo- i terhammetje te eten en 'n pijpje j te roken. Gezellig zaten ze op enige afstand bij elkaar) en klet sten honderd uit over hun mooie vangst en hoeveel geld zij wel zouden kunnen verdienen. Olleke stond het huilen» nader dan het lachen. Maar plotseling hoorde hij een zacht stemmetje achter zich, dat zei: „Verroer je niet, ik kom je helpen." De jon gen herkende de stem van zijn vriend het konijn. Hij voelde hoe die met z'n scherpe knaagtanden aan de touwen knaagde en hoe die stuk voor stuk doorbroken worden. „Je bent los", fluisterde het konijn. „Zou je uit de kooi kunnen komen?" Er uit... Olleke bleef rustig zitten en keek nauwkeurig naar de gren del. Ja, die kon hij wel verschui ven, want zijn hand kon door de tralies. Voorzichtig stond hij op en met zijn oog op de pratende mannen gericht, sloop hij naar1 de kooideur. Nu zijn hand door de tralies en zachtjes de grendel verschuiven. Dat viel niet mee, want de grendel zat stevig en wilde niet gemakkelijk glijden. Toen gaf Olleke een kordate ruk en open was de deur, maar het rumoer van de schuivende gren del had de mannen opmerkzaam gemaakt en dadelijk sprongen ze op. Olleke rende uit de kooi en verdween snel tussen de strui ken. Na korte tijd waren zijn achtervolgers zijn spoor kwijt. Heel voorzichtig ging de jongen weer terug om te trachten zijn vriend de beer te bevrijden. Maar toen hij op de plaats kwam, wa ren de mannen met de kooi al vertrokken. Zo vlug mogelijk volgde hij het spoor en dat leid de naar de grote weg. Hier aan gekomen zag hij de sporen van autobanden en in de verte reed een grote vrachtauto met 'n kooi j er op weg. De beer was voor goed ver- 1 dwenen, begreep Olleke. Mis- troostig ging hij het bos in om i het de andere dieren te vertellen. maar die wisten het al, de vogels i hadden het verteld. tegengevallen? Ik.ik vond 't fijn om u weer terug te zien en ik dacht. Ach nee kind, viel hij haar in de rede, - dat is 't niet. Even wachtte hij. Het was zo moeilijk aan zo'n jong ding duide lijk te maken wat hij bedoelde. En toch wilde hij zo graag dat zij be greep. Je hebt wel gemerkt dat Cora niet bepaald ehgemakkelijk is. Het zij zo. Ik moet van m'n leven maken, wat er nog van te maken is. De gewone sleuroch, dat is uit te houden. Ik geef wat toe, denk niet te veel. Een mooi boek, 'n goed toneelstuken het leven gaat verder!Maar er zijn ook da gen, dat een kleinigheid me naar jullie doet verlangen. Zulke dagen ben ik ongenietbaar. Dan vallen ook de meeste scènes met Cora. Ik voel me dan zó eenzaam, dat ik mijn tanden op elkaar moet klemmen om niet tot een wanhoopsdaad te ko men. Nee kind, dat zal nooit gebeu ren, stelde hij haar meteen gerust, toen hij 't verschrikte gezichtje zag. - Ondanks alles heb ik 't leven te lief. Maar snap je Riesje, dat 'n brief wisseling met jou dat verlangen tel kens weer opnieuw opwekt. Het is lafheid van me, ik weet 't. Het meisje knikte; zei niets. Dacht Paps dan helemaal alleen maar aan zichzelf? Zij vond 't toch prettig om in contact met hem te blijven? Net of ze dan toch nog 'n beetje een vader had. Ze voelde zich teleurgesteld; liet het echter niet merken. Klein Mariesje! Zoals jou nu, zo heeft Han vroeger jouw moeder wel honderd keer teleurgesteld. Hij voelde de dingen fijn aanvoor zich zelf. Hij ontleedde, analyseer de.voor zichzelf. Een egoïst was hij. Een innemende egoïst. Vrouwen als Ine, altijd bereid zichzelf weg te cijferen, zullen altijd weer opnieuw de dupe worden van mannen als Han. Aangetrokken door hun char me,zien ze in eigen onzelfzuchtig heid niet 't egoïsme van de ander.... 't Was al donker toen ze weer bij huis waren. Even nam hij Riesjes gezichtje tussen zijn handen. Kleine meid Binnen vonden ze Cora, aange- j kleed om uit te gaan. Ik dacht dat jullie enkel even naar de post waren. Ik sta hier min stens al een half uur te wachten. Moet je uit vanavond? verwon derde Han zich. - Daar wist ik niets van. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 3