Waalwijkse en Langstraatse Courant BINNEN- EN BUITENLAND VAN LANSCHOT BANKBOEKJES KUNSTMANEN EERBIED VOOR KERKELIJKE VOORSCHRIFTEN 00K IN DEZE TIJD VAN VERNIEUWING VRIJDAG 21 FEBRUARI 1958 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 81e JAARGANG No. 15 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" LEVENSMIDDELENBEDRIJF HANDEL, GEEN AMBACHT. Er zullen binnen afzienbare tijd algemene levensmiddelenbe- drijven gesticht kunnen worden, waarin behalve de gewone krui denierswaren ook verkocht kun nen worden: brood, groenten, fruit, diepvries en verpakt vlees, kip, vis, melk en andere zuivel- produkten. Deze nieuwe bedrijfs vorm zal officieel worden toege staan als het ontwerp voor een vestigingsbesluit levensmidde- lenbedrijven van kracht wordt, dat staatssecretaris Veldkamp ('Economische Zaken) heeft op gesteld. Het ontwerp is om ad vies naar de Sociaal-Economi sche Raad gestuurd. Het algemeen levensmiddelen- bedrijf zal een louter detailhan delsbedrijf zijn, waarin dus geen ambachtelijke werkzaamheden zullen worden uitgevoerd. Er mag dus bijvoorbeeld niet gebak ken worden en er mogen geen slagerswerkzaamheden worden verricht. De levensmiddelen die er verkocht worden, zijn tevoren fabrieksmatig klaargemaakt en verpakt. Aan de middenstander zal alleen een vergunning wor den gegeven, wanneer hij een „al gemeen levensmiiddelendiploma" heeft. „Ambachtelijke bekwaam heden" hoeft hij dus niet te be zitten. Bij dit besluit zijn onge veer 18.000 bedrijven in Neder land betrokken: ongeveer een derde van het totale winkelappa raat. BESTEDINGSBEPERKING GEEN CONSERVATIEVE" KAPSTOK. Evert Vermeer begint te dreigen! „Om de werkgelegenheid te vergroten, zijn nodig een duide lijk programma van openbare werken en koopkrachtinspuitin gen. Dit vraagt financiële midde len en de Partij van de Arbeid is er niet gerust op, dat men die aan minister Hofstra zal geven. Zijn de andere partijen daartoe echter niet bereid, dan wordt de grens van het toelaatbare over schreden en zal de Partij van de Arbeid niet aarzelen een uit spraak van het volk te vragen." Dit zei de voorzitter van de P.v.d.A., de heer Vermeer, zater dag in een rede over de nationale politiek tijdens de vergadering die het gewest Overijssel van de P.v.d.A. te Zwolle hield. „Bestedingsbeperking", aldus de heer Vermeer, „is voor vele conservatieve krachten de kap stok 'omi een serie conservatieve verlangens aan op te hangen. De heer Vermeer staafde zijn vrees omtrent het verkrijgen van de financiële middelen, die nodig zijn om de werkgelegenheid te vergroten, met het verloop van het belastingdebat in de Tweede Kamer, waarbij de gemeenten en de provincies een bedrag van; 41 miljoen is onthouden, wat zijn terugslag op de werkgelegenheid zal hebben. Spreker zag dit als een bewijs van onwil om tot een redelijke verdeling van de lasten te komen. Hij meende, dat geen middel ongebruikt mag worden gelaten in de strijd tegen de werk loosheid en pleitte voor een ver dere verhoging van de vermo gensbelasting en van de belas ting op de hoogste inkomens. VOOR GEREPATRIEERDEN 4465 BEDDEN BESCHIKBAAR. Bij de gemeentebesturen in talloze plaatsen van het land zijn tot en met vandaag 4465 bédden beschikbaar gesteld voor gerepa trieerde Nederlanders uit Indo nesië. Hiervan bevinden er zich 2194 bij particulieren en 2271 in de kleinere beroepspensions (geen contractpensions). Dit is de reactie van de oproep, die minister Klompé enkele weken geleden tot het Nederlandse volk gericht heeft. De gemeentelijke instanties hebben deze aanbiedingen ge zien en goed bevonden. De be schikbare plaatsen zijn aan de leiding van het doorgangskamp in Budel doorgegeven. Van daar uit gaan de gerepatrieerden, die niet onmiddellijk naar een con tractpension of familie vertrek ken, naar de verschillende adres sen. Uit de provincie Noord-Bra bant kwamen de meeste aanbie dingen van particulieren: 941. Daarna volgen Gelderland met 380 en Overijsel met 235 aanbie dingen. Bedden in de kleinere beroepspensions kwamen het meest uit de provincie Limburg: 268. Verder uit Gelderland (518) en Noordbrabant (285). CELEBES EN ATJEH SLUITEN ZICH AAN BIJ DE TEGEN REGERING. Het revolutionaire tegenbewind van Midden-Sumatra schijnt op Celebes vaste voet gekregen te hebben. Maandag maakte de zen der van de opstandige regering in Padang bekend, dat de 'bevel hebber van Noord- en Midden- Celebes, majoor Somba, de steun van zijn strijdkrachten aan de tegen-regering had toegezegd. De bevestiging van dit bericht kwam kort daarop uit Djakarta, dat mededeelde dat Sorba en zijn stafchef, majoor Roentoerambi, op staande voet oneervol waren onslagen. Somba gold tot dusver als Djakarta's vertrouwensman. Hij bekleedt de functie, die tevo ren door de rebellerende overste Ventje Soemoeal werd bezet. Maandagavond kreeg Padang ook tastbare bewijzen van een andere uitbreiding van het op standige gebied. Op een massa bijeenkomst in Boekittinggi bij Padang verklaarde een der po litieke leiders van Atjeh, Amelsz tegenover 20.000 Sumatranen, dat deze noordelijke provincie geheel achter de tegenregering op Midden-Sumatra stond. Vol gens berichten uit Padang heeft de commandant van Atjeh, over ste Sjamaoen Gaharoe, een bij eenkomst belegd met de leiders van jde daar zeer actieve Daroel Islam, die zich reeds lang gewa penderhand tegen Djakarta ver zet. De commandant van Zuid- Sumatra, overste Barlian, liet over radio-Palembang bekend maken, dat hij niet zou toestaan dat zijn gebied gebruikt zou wor den als basis voor een aanval op het gebied der tegen-regering. Hij beval zijn troepen, alle ac ties te vermijden, die verdeeld heid zouden kunnen stichten. 200.000 IN 10 JAAR. Er is een lijvig sociologisch rapport verschenen over de po sitie van de 200.000 gedurende de na-oorlogse jaren naar Ne derland uit Indonesië uitgewe ken rijksgenoten. Het gaat dus niet over diegenen, die de laatste maanden uit Indonesië zijn ver dreven, maar over hen, die al eerder geen bestaansmogelijk heid meer zagen in dat land en over hun strijd, om zich in te voegen in de Nederlandse samen leving. Bij wie zien de gerepatrieerden zelf de grootste schuld liggen van de ellende? Voor het beant woorden van die vraag is leer zaam de enquête, die onder twee duizend van hen is ingesteld. Op de vraag, hoe men gestemd zou hebben, als men had kunnen deelnemen aan de Tweede Ka merverkiezingen in 1955, ant woordde 22 op de KVP, 18% op de KNP (de toenmalige par tij van de heer Weiter), 6%: op de VVD, 6% op ARP of GHU en 2%: op de: PvdA. De enquêteurs drukken zich heel netjes uit wan neer zij zeggen: „De' antagonis tische houding ten opzichte van de „socialisten" kan zeer emoti oneel zijn." Een van de commen taren der ondervraagden, maar die de mening van vele anderen weergaf, was„Zij hebben de on dergang van het koninkrijk op hun geweten." HOE STAAT HET MET DE WERKLOOSHEID De Nederlandse autoriteiten doen al hun best, ons volk er toch vooral maar van te overtui gen, dat het met de werkloosheid niet zo'n vaart loopt. „Het offi ciële cijfer van de werkloosheid in Nederland. 122.000, moet niet gezien worden als het reële cij fer", aldus dr. ir. D. R. Mansholt, de directeur-generaal van dé ar beidsvoorziening, bij de opening van het gewestelijk arbeidsbu reau in Breda. Nadat de heer Mansholt zijn filosofie van offi cieel en reëel voltooid had, ble ken er nog 81.000 werklozen over te zijn en dat cijfer ziet er dus belangrijk gunstiger uit. Minister Witte heeft ook een duit in het werkloosheidszakje gedaan, door te verklaren, dat hij ten stelligste een teruglopen van de werkloosheid in de loop van dit jaar verwacht. Ja. zijne ex cellentie sprak zelfs over „een zeer aanmerkelijk teruglopen" en hij baseerde zijn miening op cijfers, die betrekking hebben op de totaalbedragen van de ver leende bouwvergunning. Moge de minister gelijk krijgen TWEE HOTELS IN AMSTER DAM EN ROTTERDAM IN 1961 GEREED. „Een enquête, die de KLM via reisbureaus in Amerika heeft gehouden, heeft uitgewezen, dat de laatste twee jaar aan de Ame rikaanse toerist wordt geadvi seerd, niet naar Nederland te gaan, omdat men hem er niet kan herbergen." Dit deelde dins dagmiddag de president-direc teur van de KLM, I. A. Aler, mee toen hij de plannen van zijn maatschappij met betrekking tot de zomerdienstregeling bekend maakte. Hij kon daar als verheugend nieuws de Nederlandse lucht vaart valt of staat met de hotel positie aan toevoegen, dat er vergevorderde plannen bestaan voor de bouw van twee nieuwe hotels: aan het Allebépleiii te Amsterdam en aan de Coolsin- gel te Rotterdam, ieder met een capaciteit van 250 tot 300 ka mers. De Kam'ers van Koophandel van beide steden hebben bemid deld bij de vorming van een co mité. De KLM Afd. Nederland, de Spoorwegen e.a. nemen deel. De kosten komen op 40 miljoen gulden. KASHOUDER VERDUISTERDE MEER DAN EEN TON. Dinsdag heeft de 60-jarige I). E. H. uit Ammerstol. kashouder van de spaarbank aldaar, zich bij de Rotterdamse politie gemeld. Hij vertelde in een periode van bijna 25 jaar voor ruim 100.000 gulden aan spaargelden te heb ben verduisterd en een Haagse levensverzekegings-maatscïhappij voor 9000 gulden te hebben be nadeeld. De man is ingesloten en later afgehaald door de districts recherche van de rijkspolitie, die onmiddellijk met het onderzoek is begonnen. „WINTERMANOEUVRES" PRACHTIG GESLAAGD Maar nu de laatste lootjes Reeds nu kan worden gecon stateerd dat de grote loterij van Nationaal Katholiek Thuisfront „Wintermanoeuvres" uitnemend is geslaagd. Dank zij het grote enthousiasme van de talloze me dewerkers, de steun van de pers, radio en autoriteiten en vooral de offervaardigheid van Katho liek Nederland zijn reeds meer dan 1 miljoen kwartjesloten ver- locht! De trekking is echter pas op 12 maart. Nóg kunnen steeds loten worden gekocht. Nog steeds kunt U Uw kans op een van de prachtige prijzen, tot een geza menlijke waarde van 30.000. verhogen door nog méér lootjes te kopen. En al kan reeds gespro ken worden van een groot suc ces wat zou het schitterend zijn, als de verkoop zó grandioos werd dat men van „uitverkocht" zou kunnen spreken! Laat onze R.K. militairen inèrken dat Ka tholiek Nederland juist in hun diensttijd geheel achter hen staat en mééhelpt hun geestelijk wel zijn te verzorgen! Koop nog lo ten er bij, laat deze actie werke lijk een fenomenaal succes wor den waarop Katholiek Nederland trots kan zijn! Daartoe hèbt U nog de kans. De laatste loodjes 'en de laatste lootjes wegen héél zwaar. Zorg vandaag nog dafl' u er wat te pakken krijgt. Maakt U ook Van Lanschot bankboekjes geven thans 4% rente. rente van Uw geld Hebt U er wel eens over nagedacht, dat dit in verge lijking met vele andere vormen, een verhoging van Uw rente-inkomen met 20 tot 50% betekent? Een bankboekje van Van Lanschot geeft deze hoge rente, zonder koersrisico, zonder kosten, terwijl Uw geld toch altijd gemakkelijk beschikbaar blijft. Storten en opnemen kunt U heel eenvoudig aan onze kas of via de giro. Wi£t U er meer van weten, vraag dan - telefonisch, schriftelijk of aan onze kas - onze folder „Bankboekjes". BANKIERS 's-Hertogenbosch, Hoge Steenweg 27-31, Telefoon 8851* Eindhoven, Keizersgracht 17, Telefoon 7442* Tilburg, Stationstraat 17, (toek.adres). „In de laatste jaren is de Kerk aan vele wensen die bij de pries ters of gelovigen leefden, tege moet getreden. Wat zullen wij nu doen ten aanzien van die voor schriften of instellingen van de Kerk die men graag veranderd zou zien, terwijl de Kerk dit niet doet of nog niet doet Zal ieder zijn gang gaan? Of vereist de juiste houding;van ons allen van bisschoppen, priesters en gelovigen dat wij allen ons houden aan de kerkelijke voor schriften, zo lang de Kerk niet laat weten, dat zij aan het on derhouden er van geen waarde meer hecht? Als ieder zich de vrijheid zou aanmatigen om zelf te beslissen wat er dient te geschieden, zal de vrijheid der kinderen Gods eer der lijken op losbandigheid. Men zal mogen verwachten, dat ieder van hoog tot laag eerbied heeft voor hetgeen de Kerk heeft vast gesteld, en wie in welk opzicht ook zich hier onder de hogeren mag rekenen, zal het eerst ge roepen zijn om aan de anderen deze weg te wijzen." Zo schrijven de aartsbisschop en de bisschoppen in hun vastenbrief van dit jaar, die zon dag in alle kerken werd voorge lezen. Opnieuw spreekt de hoogste kerkelijke overheid in ons land in deze brief zich uit over de pro blemen die samenhangen met behoud en vernieuwing in het geloof. „Naast datgene wat in zake de geloofs- en zedeleer van de Kerk onveranderlijk geacht moet worden", schrijven de bis schoppen, „blijft er een breed terrein over, waar de opvattin gen varj het verleden niet nood zakelijk die van de toekomst be hoeven te zijn. De vooruitgang van de wetenschap, de voortdu rende bestudering van het ge- loofsbezit van de Kerk, de be hoefte en de noodzaak van aan passing aan het steeds wisselen de leven brengen met zich mee, dat nieuw inzicht wordt verwor ven in de objectieve waarde van sommige oude opvattingen en gebruiken. Met name ten opzich te van de H. Schrift en de litur gie is deze ontwikkeling thans in volle gang. Het kan gebeuren dat vele ge lovigen niet in staat zijn de gren zen te zien tussen het verander lijke en het onveranderlijke in 't geheel van het overgeleverde ka tholieke bezit; en zo kunnen zij gevaar lopen door het vele nieu we dat hun wordt voorgehouden, in verwarring te worden ge bracht. Anderen daarentegen zul len zich met bijzondere gretig heid op al dit nieuwe storten, soms met voorbijzien van de ver wondering, die zij veroorzaken. Aan beide zijden heerst be zorgdheid om de Kerk. Aan de ene zijde vreest men, dat de Kerk door al het nieuwe van wezen verandert. Aan de andere zijde is men beangst, dat de Kerk té laat zal komen, als zij niet snel haar bakens verzet zó ver als zij dat kan. Zou het niet mogelijk zijn dat beide groepen, voor zover zij als groepen te onderkennen zijn in hun beider bezorgdheid om de Kerk de liefde weten te vinden om elkaar met begrip te gemoet te treden en in christe lijke fijngevoeligheid rekening te houden met elkanders vrees? Ieder in de Kerk heeft 't recht zijn bezorgdheid, zijn, angst, zijn wensen en verlangens neer te leggen voor degenen, die in de Kerk allereerst de verantwoorde lijkheid dragen. Hij mag dat doen met alle aandrang. Maar is het te veel gevraagd, dat dit zal geschieden tevens met alle om zichtigheid ten opzichte van de genen die anders denken of in verwarring zouden kunnen ge raken en met respect voor het LB 109 ambt van degenen die geroepen zijn de beslissing te nemen?" De bisschoppelijke brief vangt aan met te wijzen op de snelle veranderingen en de onzekerheid van deze tijd. Ook de godsdien stige mens ontkomt niet aan de ze onrust. Voor velen is het zelfs een bijzondere reden tot onzeker heid. wanneer zij ervaren hoe ook in de Kerk en het kerkelijke leven allerlei zaken aan veran dering onderhevig zijn, waarvan zij misschien hadden gedacht dat zij vaststonden voor alle eeu wen." Ook de Kerk zal zich moeten aanpassen aan de gewijzigde om standigheden, voor zover zij dit kan en mag. De een vindt dat de Kerk te veel vernieuwt, de ander meent dat zij geen oog heeft voor de eisen van de moderne tijd. „En het is heel niet zeker, dat1 de scheidingslijn van deze groepen altijd door de leeftijd wordt be paald." De bisschoppen noemen dan enkele voorbeelden van vernieu wing van de laatste tijd: de ver zachting van de voorwaarden voor communiceren, de avond mis, de viering van de paasnacht, de wijziging van de vastenwet en de enkele gevallen van dispen satie in het celibaat voor vroe gere predikanten. „Er zijn echter heel veel ande re zaken hetzij in de geloofs leer van de Kerk, hetzij in de christelijke zedeleer die ook de Kerk niet veranderen kan, omdat zij afkomstig zijn van God zelf." Als voorbeelden daarvan vermeldt de vastenbrief: de on verbreekbaarheid van het huwe lijk, de punten van het Credo en de Tien Geboden. „Ook de Kerk kan daaraan niets veranderen, hoezeer zij ook begrip mag heb ben voor de moeilijkheden, die aan het onderhouden van Gods geboden verbonden kunnen zijn en voor de persoonlijke omstan digheden, die de vrijheid kunnen belemmeren en daardoor de schuld verminderen of in bepaal de omstandigheden zelfs wegne men." verkenners in de wereldruimte Onder oorverdovend lawaai, dat vele kilometers in de omtrek te horen was, hebben de Ameri kanen te Cape Canaveral de ra ket Jupiter-C gelanceerd, die hun kunstmaan „Explorer" in de we reldruimte bracht. Het is een gé- slaagd experiment geworden en er is hiermede een stutje ge plaatst onder het gezakte pres tige van de V. S„ die steeds de mond vol hadden over ruimte vaart en kunstmanen, doch die enkele maanden geleden voorbij gestreefd werden door de Sovjet unie, de zwijgende sfinx, die de wereld plotseling verraste met Spoetnik :I, kort daarop gevolgd door Spoetnik II. De Amerikanen hebben nu grote haast en reeds wordt ge waagd van een groot aantal kunstmanen, die binnen korte tijd door de V. S. zullen worden gelanceerd. Het zal vermoedelijk niet lang meer duren of er draait een aantal kunstmanen van wis selende grootte om onze oude aarde. Wat is een kunstmaan Wanneer men tegenwoordig aan iemand vraagt: „Wat is een kunstmaan?" dan zal hij u ver wonderd aankijken, want... ie dereen weet het, tenminste dat denkt men. Iedereen weet dat 't een hol- of sigaarvormig voor werp is, dat met grote snelheid op een grote afstand rond de aarde snelt. Maar daarmee zijn we er niet. Het is een vernuftige menselijke schepping, voorzien van de meest verfijnde eelectro- nische apparatuur,'die daar met een bepaalde bedoeling rondcir kelt. Eigenlijk is de kunstmaan niets meer en niets minder dan een sterk geëmancipeerde weer ballon, zoals die wel door de weerkundige instituten wordt opgelaten. Hier maakt men ge bruik van een flinke ballon, waaraan een kleine cylinder is opgehangen, voorzien van meet instrumenten en kleine zenders, die het station op de aarde de nodige inlichtingen verschaffen over de omstandigheden in de hogere luchtlagen. Zij doen dit door het uitzenden van „pips" korte of langere stroomstoten die in de ontvangstapparatuur klin ken als lage en hoge, korte en lange pieptonen. Het is een code die door de mannen van de we tenschap op aarde vertaald kan worden en waaruit zij alle gege vens kunnen putten' die nodig zijn om; een juist beeld te krij gen van de toestand daar boven. Het oplaten van die ballons wordt al vele jaren praktisch toegepast en is in wezen niets bi- zonders meer. Maar die ballon- ?AnA ^omen niet vee! hoger dan 21» tot 25 kilometer en men wil toch ook zo heel graag iets meer weten over de ruimte daarbui ten, waarvan weinig of niets be kend is. Welke gegevens? Voor het onderzoeken van die ruimte is nu de kunstmaan zo buitengewoon geschikt. Dit in strument kan ons inlichten over de omstandigheden op zeer gro te afstand van de aarde. De Russische zowelals de Amerikaanse kunstmaan zijn uitgerust met een moderne elec- tronische apDaratuur, van meet instrumenten en zenders, die in code ons op aarde gegevens mel den van de omstandigheden in de ruimte. Zij vertellen ons de temperatuur buiten de raket, van de huid van de raket en van het inwendige. Wij krijgen gegevens over de kosmische straling, die van zoveel invloed kan zijn op het menselijk organisme en waartegen wij hier op aarde gro tendeels beschermd worden door onze dampkring, maar waaraan een mens buiten de dampkring bloot staat. Voorts krijgt men via de kunstmaan gegevens over de in vloed van meteorieten op dit li chaam. Onder meteorieten ver staat men kleine vaste deeltjes die met ontzagwekkende snel heid door de ruimte snellen en dus een raket in het heelal kun nen treffen. Nog altijd is de vraag niet beantwoord óf de in vloed van deze kleine voorwer pen op zo'n raket van groot be lang is. Vormen ze een gevaar of valt het wel mee? In de Ameri kaanse kunstmaan is een speci ale apparatuur aangebracht, die de invloed van deze meteorieten mededeelt. Zo zien wij, dat de mannen der wetenschap van zo'n kunstmaan zeer- veel wijzer kunnen worden. Het zijn verkenners in de ruim te, diè ons op de hoogte brengen van de omstandigheden daar, die wij moeten weten, voordat de mens persoonlijk de sprong in de DE ECHO HEI ZUIDEN

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 1