Wat doen de bedrijfschappen STASSAR is SERVICE IwuLj acjlocL Waalwijkse en Langstraatse Courant Gemeenteraad Sprang-Capelle T VAN LANSCROT BANKBOEKJES cXvc=C SPECIAAL VOOR UW BRIL MAANDAG 24 FEBRUARI 1958 Uitgever: Waalwijk.se Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Uit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO AM HEI ZB 8le JAARGANG No. 16 22 cent per week per kwartaal 2.85 f 3.10 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per mm. Abonnement: speciaal tarief Contract-advertenties: Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: „ECHO' In Den Haag wemelt het van ambtelijke bureaus. Wie er met de tram of per auto door de stra ten rijdt, zal onder al die depar tementen, commissariaten, raden en rijksbureaus de laatste jaren een toeneming hebben geconsta teerd van het aantal kantoren, een onderdeel vormend van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorga nisatie, die nu enkele jaren lang middels een wet de gelegenheid heeft gekregen het vertrouwen van ons volk te winnen. De PBO is wel hekend geworden, maar zeker niet geliefd. Wanneer men over haar spreekt inet leken in het economisch leven, hebben velen de klok wel eens horen lui den, maar weinigen weten waar de klepel hangt. Heeft de be drijfsorganisatie een goede toe komst Zoals men weet of kan weten, heeft de PBO als doelstelling de werkzaamheid van het bedrijfs leven zodanig te bevorderen, dat zowel de ondernemingen als de werknemers en het Nederlandse volk er mee gediend zijn. Men heeft hiermee aan de bedrijfsge- noten mogelijkheden in handen willen geven om onder 't wakend oog van de volksvertegenwoor diging zelf algemeen bindende regels te treffen voor de eigen bedrijfstak. Men weet dat pri vaatrechtelijke organisaties geen verordening kunnen maken; wel nu, daarom schiep men publiek rechtelijke organen. Wil men nu een oordeel vel len over of een balans opmaken aangaande de vorderingen en re sultaten der PBO, dan komt men helaas tot bedroevende uitkom sten met betrekking tot de pro- duktschappen en bedrijfschap pen, die tot op heden gevormd zijn. Beziet men het toporgaan, de Sociaal-Economiscbe Raad, dan is de uitkomst iets gunsti ger, maar zeer zeker nog niet om te juichen. De organen van de PBO kun nen o.m. economische regelingen treffen. Hier is wel iets goeds te noemen. Wij denken aan de fi nanciële hulp aan aardappel-ex porteurs in 1956, toen de export van dit voedingsmiddel werd stop gezet. Een prestatie van het produktschap Aardappelen en het hoofdbedrijfschap voor Ak kerbouwproducten. Ook zijn in deze sector regelingen gemaakt met betrekking tot de gegaran deerde telersprijzen. Meri zou voor andere „schappen" mis schien ook nog enkele gunstige regels kunnen schrijven, maar tot een trotse lijst van prestaties komt men zeker niet. Geen voorbeeld... Wel kan men nog een en an der opmerken in het nadeel van deze organen, o.a .met betrek king tot de vestigingswet. Hier voor is reeds in 1954 een nieuw ontwerp aangenomen. Op basis van deze nieuwe wet moet er een aantal -vestigingsbesluiten ko men, waarvoor concepten dooi de ondernemersorganisaties bij de minister van Economische Zaken worden ingediend. Deze concepten worden door een ad viescommissie van de S.E.R. be keken. Die commissie hoort de betrokken vrije organisaties en besturen van „schappen". Tot op heden, een kleine 3 jaar na de komst van de wet, is er nog geen enkel vestigingsbesluit vastge steld. Dit is nu bepaald geen voor beeld van harmonische ontwik keling van de PBO. Er moge dan wel ontwikkeling zijn, maar van harmonie en ontzien van eikaars belangen is geen sprake. Het ge heel maakt een rommelige in druk. Onze vraag is of de kosten en moeite aan instandhouding van deze organen verbonden, in een redelijke verhouding staan tot de baten. Reeds zijn er krach tige stemmen opgegaan om de ontwikkeling van de PBO af te remmen. Één stap verder en het doodvonnis is geveld. Van alle zijden is toegegeven dat de PBO niet goed functio neert. Van de banken der Twee de Kamer is meermalen beweerd dat de „schappen" onmogelijk 't algemeen belang voldoende kun nen dienen. Kartels contra consumenten. Vanuit de publieke opinie wordt meer dan eens gehoord dat de organen van de PBO de kartelvorming bevorderen en de consumenten in de kou laten staan. Ook van de zijde der vak beweging is wel opgemerkt dat het consumentenbelang in de besturen niet is vertegenwoor digd, zodat de vakbeweging hier voor op moet komen. De vrije organisatie, die de besturen be noemen, zijn ook niet vrij van vrees. Zij menen dat hun verte genwoordigers in de besturen van „schappen" 'n te zelfstandig beleid zullen voeren. Het „schap" komt zo tussen de vrije organi satie en de overheid in te staan en dat is niet de bedoeling. Ook de ondernemers lieten zich niet onbetuigd in hun kri tiek op de gang van zaken bij de PBO. De industrie zou veel min der behoefte hebben aan een pu bliekrechtelijke organisatie dan de talloze bedrijfjes in detailhan del en ambacht. Deze laatsten immers zijn privaatrechtelijk minder goed saamgebundeld. Óp economisch gebied redden de on dernemers zich met onderlinge overeenkomsten, terwijl op so ciaal terrein de collectieve ar beidsovereenkomsten wel uit komst kunnen geven. In strijd met algemeen belang Prof. Borst heeft eens opge merkt dat men de c.a.o.'s en kar tels als in strijd met het alge meen belang moet zien. Wij zou den daaraan willen toevoegen inderdaad, dit kunnen zij ook meer dan eens zijn. Overigens verheelt men in on dernemerskringen niet dat men ook schroomt zich op de PBO te werpen, omdat men huiverig is de werknemers te betrekken bij de economische vraagstukken van een bedrijfstak. In dit ver band hebben enkele prominente werkgeversvertegenwoordigers al eens de suggestie gedaan om PBO-organen voorlopig in 't le ven te roepen zonder verorde nende bevoegdheid, om zodoen de op economisch terrein 't ge sprek tussen werknemers- en -gevers op gang te helpen. Men is, zo blijkt uit het voorgaande, bereid zich in allerlei bochten te wringen om toch de PBO maar zinvol te maken, maar naar onze mening is men in een ernstige impasse geraakt en het produk- tieve ei is bepaald nog niet ge legd. De jongste uitspraken wijzen weer op de grote hoeveelheden werk die de PBO-organen wach ten in het kader van de op han den zijnde Europese Economi sche Gemeenschap. Of de uit werking van de E.E.G. hier werk aan de winkel brengt, is nog niet te beoordelen. Laten wij het ho pen. Wij moeten niet vergeten dat regering en volksvertegen woordiging na uitvoerige dis cussie de noodzaak van het be staan der PBO hebben gezien. De praktijk heeft er een hol li chaam van gemaakt, overgoten met idealen van bedrijfsmatige ontwikkeling in het economisch leven, waarbij belanghebbenden voortdurend met elkaar in con tact zijn. De jaren van gunstige conjunctuur hebben niet de ver wachte resultaten gebracht. Mag men nu bij de komst van een re cessie betere resultaten verwach ten Het is nauwelijks te ver wachten. Moge de PBO zoals ze nu is gebouwd, worden tot een levend orgaan of een nieuwe taak krij gen. Nu ziet zelfs een kind dat wij in Nederland zitten opge scheept met een overmaat aan bestuurscolleges. Drs. H. Uitgavenpost gemeegtebegroting 1958 f 66121,- dan in 1957 Eigen woningbezit in discussie hoger Het belangrijkste punt dat de agenda van de gemeenteraads vergadering te Sprang-Capelle bevatte, was de vaststelling van de gemeentebegroting 1958. Alvorens tot de behandeling van dit punt over te gaan, sprak de voorzitter, loco-burgemeester dr. Winkelman, zijn nieuwjaars- red uit, die elders in dit blad is opgenomen. Namens de raad sprak de heer Ros een woord van dank. Hij sprak zijn bewon dering uit voor het door het ge meentebestuur gevoerde 'beleid in het afgelopen jaar en voor de samenstelling van de begroting voor het dienstjaar 1958. Spr. kon zich echter niet verenigen met de uitspraak van de voor zitter, dat er onder de klasse der arbeiders en de middengroepen weinig animo zou bestaan voor de bouw van een eigen woning. De heer Ros meende, dat 't niet zozeer een kwestie was van on genegen zijn als wel van een on zekerheid ten aanzien van de toekomst, die zeker niet zal blij ven staan in het teken van een hoogconjunctuur. Het is derhal ve te begrijpen, dat men meer waarde hecht aan het bezit van geld dan aan dat van een eigen huis. De heer Dekkers, die zich bij het standpunt van de heer Ros aansloot, wees er op, dat de las ten, welke zijn verbonden aan de bouw van een eigen woning, voor de mensen uit de arbeiders- en middenklasse te hoog zijn, zeker wanneer hier nog de stich ting van een eigen bedrijf bij komt. De wekelijkse lasten van rente en aflossing zijn beduidend was van zich in de schulden ste ken, omdat men altijd een be langrijk bezit in de vorm van 'n woning achter zich heeft staan, een bezit, dat ook in de toe komst zijn nuttigheidswaarde en verkoopwaarde behoudt. Hij wil de wel toegeven, dat de lasten bij hypotheekbouw in het begin ho ger liggen dan bij een huurwo ning, maar deze lasten nemen geleidelijk of en na verloop van tijd staat hier toch een zeer be langrijke residuwaarde tegen over, betgeen bij een huurwoning nimmer het geval is. De voorzit ter noemde het investeren van ca. 2000.in de bouw van een eigen woning niet alleen een voortreffelijke en zekere kapi taalsbelegging, maar ook 'n bron van zekerheid en geluk. De heer v. Caem wijdde enkele algemene woorden aan de be groting voor het jaar 1958. Hij zei alle begrip te hebben voor de moeilijkheden, waarmee de rijks overheid te kampen heeft, maai de overheidsbemoeiing gaat z.i. toch te ver, wanneer zij de auto nomie der gemeente volledig aan de kant zet. Het gemeentelijk be leid is volkomen in andere han den komen te liggen, zo meende hij en dat ontneemt mij de lust om in extenso op deze overigens voortreffelijk samengestelde ge meentebegroting in te gaan. Vooral op het terrein van de woningbouw zou de gemeente veel meer vrijheid van bandelen moeten hebben, aldus spr. Na deze algemene inleiding in formeerde de heer v. Caem naai de oorzaak van het verschijnsel, dat sommige woningen soihs zo geven geen koersrisico geen kosten gemakkelijk beschikbaar storten of opnemen per kas of giro rente Vraag - telefonisch, schriftelijk of aan onze kas - de folder „Bankboekjes". TTvCc :vcw*. i»Cwv) BANKIERS 's-Hertogenbosch, Hoge Steenweg 27-31, Telefoon 8851* Eindhoven, Keizersgr. 17,Tel.7442:: Tilburg, Stationstraat 17,toek.adres) hoger dan een normale huishuur en spr. noemde de hypotheek- bouw het zich op een onverant woorde wijze in de schulden ste ken. De voorzitter bestreed 't stand punt der beide leden en belem- toonde dat er hier geen sprake LE 113 lang leeg blijven staan, daarmee kennelijk doelende op 'n recent geval. Verder betreurde hij het, dat het mooie plein tot een voet balterrein is gedegradeerd, het geen hij een vorm van baldadig heid noemde. Tenslotte infor meerde spr. naar wat hij de „stra- tengeschiedenis" noemde. Er is door middel van fietspaden al veel verbeterd, maar nu is on langs een andere firma begonnen deze rijwielpaden op te breken en opnieuw te leggen. Ook de heer van Caem wees nog eens op de grote betekenis van het bezit van een eigen wo ning. Spr. besloot zijn korte be schouwing met het uitspreken van zijn bewondering voor het bestuursbeleid van B. en W., en hoopte dat de op stapel staande plannen aan verwezenlijking toe zouden komen. De voorzitter antwoordde, dat de firma, die belast was met het uitvoeren van de werkzaamhe den aan de rijwielpaden, failliet is verklaard en dat een andere firma deze werkzaamheden nu heeft overgenomen. Hij bena drukte echter, dat een en ander voor de gemeente geen nadelige financiële gevojgen heeft. Wat het geruime tijd leeg staan van woningen betreft, wees de voor zitter er op dat het hier een ge val betrof, waarbij de woning commissie op een aanvankelijk gegeven advies was teruggeko men ten gunste van een andere gegadigde. Ten aanzien van het voetballen op het plein zegde de voorzitter toe, dat contact zal worden opgenomen met de poli tic om hieraan in de toekomst zoveel mogelijk paal en perk te stellen. Overigens zal er aan het voetballen op het plein in de toe komst automatisch een einde komen, wanneer daar 'n plant soen zal worden aangelegd. De heer de Raat vroeg nog de aandacht voor de verlichting van het Oosteinde en voor het ver beteren van de wegbermen, die op veel plaatsen in zeer slechte en dikwijls gevaar opleverende staat verkeren. Dit laatste kon de voorzitter volledig onder schrijven en hij zegde toe hier aan de nodige aandacht te zullen wijden. De heer Maijers vroeg aandacht voor de verbetering van de Zuid-Hollandsedijk. Hierna werd de gemeentebe groting 1958 door de raad vast gesteld. De gewone dienst der begroting sluit met een tekort van 70.796.61 en is sluitend ge maakt door tot hetzelfde bedrag te beschikken over de saldi-re- serve, per 1 januari 1958 groot 237.659.83. Hoewel deze begro ting sterk in het teken staat van de bestedingsbeperking, zal in 1958 naar raming netto 66.121.15 gulden meer worden uitgegeven dan in 1957. Ook voor het thans lopende dienstjaar zijn weer een aantal belangrijke kapitaalswer- ken gepland. De uitvoering hier van zal echter geheel afhangen van de vraag of vaste financie ringsmiddelen beschikbaar zijn en in hoeverre de algemene uit kering uit het gemeentefonds zal worden verhoogd. De overige agendapunten wer den door de raad zonder bemer kingen goedgekeurd. Ten aanzien van het voorstel tot het verlenen van garantie voor de betaling van de particu liere bijdragen in de kosten van inenting tegen poliomyelitis tot maximaal 1.per inspuiting voor de in 1955 geboren kinde ren, wenste de heer Ros de aan tekening te hebben tegen ge stemd. Tot leden van de commissie van onderzoek van de gemeente rekening over het dienstjaar '56 werden benoemd de heren Tim mermans, v. Caem en v. Peer. De begroting voor het dienst jaar 1958 van de gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg werd in inkomsten en uit gaven vastgesteld op een totaal bedrag van 39.066.43, waarbij als sluitpost is opgenomen het gemeentelijk subsidie van 22.000 gulden. GELDLENERS VOOR 2 TON OPGELICHT. Twintig geldschieters in Arn hem, Nijmegen en andere plaat sen van Gelderland zijn 't slacht offer geworden van hun goed vertrouwen in de manipulaties van de 25-jarige auto-verhuurder H. H. uit Arnhem, die twee jaar lang links en rechts gelden heeft geleend tot een totaabedrag van ongeveer 200.000 gulden. Van deze twee ton is nu praktisch niets meer over. De auto-verhuurder is failliet verklaard; op zijn bezittingenis beslag gelegd en de man werd, verdacht van oplichting, gear resteerd. Ook de 35-jarige agent van politie J. B. uit Arnhem is in hechtenis genomen, omdat hij er van verdacht wordt H. te heb ben geholpen bij het verkrijgen van geldsommen ter grootte van 2000 tot 10.0000 gulden. TOTAAL 2,5 MILJOEN. Een weergaloze reeds fraudes en oplichtingen is de afgelopen HL In een van de januari-nummers van uw lijfblad heb ik een dag boekblad gewijd aan het inwo nertal van deze goede, schone gemeente, en daarbij gewezen op het in het oogspringende feno meen van een groeiend bevol kingscijfer naast een teruglo pend geboortecijfer - de ooie vaars ten spijt. Bereidwillige handen hebben mij een nadere specificatie van het inwonertal ter hand gesteld en de hierin voorkomende cijfers lijken mij interessant genoeg om er nog eens een schoon blaadje mee te vullen; waaruit dan maar weer blijkt, dat cijfers allesbehalve dode dingen zijn en tegen de juiste achtergrond een geheel eigen en boeiend le ven hebben. Op het moment, dat het onder zoek naar de samenstelling van het gemeentelijk bevolkingscij fer plaats vond (in de loop van januari), telde Waalwijk 16375 inwoners. Verdeeld naar de ver schillende geloofsovertuigingen zag dit cijfer er als volgt uit: 13933 (85%) katholieken, 208i (12,7%) ned. hervormden, 181 (1%) gereformeerden, 55 beho rende tot een aantal kleinere sekten, en 122 (0,7%) zonder godsdienstige overtuiging. Parochieel gezien valt het bevol kingscijfer als volgt uiteen: PAROCHIE ST. JAN: 6333 zie len, waarvan 5689 (90%) ka tholieken, 531 (8,4%) ned. her vormden, 51 (0,8%) gerefor meerden en 31 (0,5%) geen godsdienst. De parochie van St. Jan is nog de grootste parochie, maar of zij dit zal blijven is een andere vraag. Want terwijl het inwonertal van deze parochie vrijwel constant blijft en ook in de nabije toekomst geen beteke nende uitbreiding zal ondergaan - in het verre verschiet ligt mis schien nog wat woningbouw in het uitbreidingsplan Noord - groeit de ST. ANTONIUSPARO- CHIE in een zeer snel tempo. Het zielental bedroeg op het tijdstip van dit onderzoek 4444, waarvan 4024 (90,7%) katho lieken, 343 (7,7%) ned. her vormden, 36 (0,8%) gerefor meerden en 28 (0,6%) zonder godsdienst. Gezien het thans in uitvoering zijnde uitbreidings plan ten oosten van de Antonius- straat en de zeer riante toekom stige uitbreiding langs de Kloos- terweg, zal het zielental in dit gemeentedeel in de komende ja ren een gestadige uitbreiding ondergaan en moet de bouw van een nieuwe parochiekerk dan ook zeer urgen tworden geacht. Op de derde plaats komt de ST. CLEMENSPAROCHIE met een zielental van 2883, waarvan 2573 (29,2%) katholieken, 271 (9,3 procent) ned. hervormden, 25 (0,8%) gereformeerden en 10 (0,3%) zonder godsdienst. Tot voor kort heeft de uitbreiding van dit gemeentedeel om diverse redenen op zich laten wachten, maar in het kader van het wo ningbouwplan „Continubouw Brabant II" zullen hier ten Wes ten van de Baardwijksestraat een 500-tal zeer fraaie woningen verrijzen, die het zielental, ruw geschat, toch wel met 1800 zul len doen stijgen. Het gevolg hier van zal zijn, dat de parochiekerk veel te klein zal zijn, en als ik goed ben ingelicht, ligt het dan ook in de bedoeling om ten Wes ten van de Baardwijksestraat tot de stichting van een nieuwe pa rochie te komen, die zowel voor de parochie van St. Jan als voor die van St. Clemens een ontlas ting zal betekenen. Ten slotte hebben we dan nog de PAROCHIE VAN O.L. VROUW met een zielental van 2715, waarvan 7047 (60,6%) katho lieken, 93i 734,4%,7 ned. her vormden, 69 2,5 gerefor meerden en 53 (2%) zonder godsdienst. Ook dit gemeente deel zal in de toekomst nog be tekenende uitbreidingen onder gaan. Ik denk hier aan 't riante „Tuindorp Besoyen" en het in de pen zijnde uitbreidingsplan Be- soyen-Noord. De behoefte aan 'n grotere parochiekerk zal dus hier in de nabije toekomst ook duide lijk voelbaar worden. Uit bovenstaande cijfers blijkt dus wel, dat de gemeentelijke uitbreiding ook op het terrein van de zielzorg problemen schept; problemen die niet al leen raken aan de bouw van nieuwe en grotere kerken, maar ook aan de uitbreiding van het aantal bedienende geestelijken, want 10 parochiegeestelijken op 13.933 katholieken is toch wel aan de lage kant. Aan behoeften van ruimtelijke aard is met geld vrij gemakkelijk te voldoen. Voor meer priesterroepingen kunnen we alleen maar bidden, vurig bidden, en vertrouwen op Gods voorzienigheid. HANNIBAL. zes weken aan 't licht gekomen. Sinds 7 januari van dit jaar, zes weken geleden dus, werden niet minder dan zeventien op- lichtings- en verduisteringsge- vallen gesignaleerd, waarbij het telkens ging om een bedrag dat in de duizenden liep. Het totale bedrag, dat met deze fraudes is gemoeid, beloopt meer dan 2,5 miljoen gulden. MIJNRAMP IN INDIA EIST 214 DODEN. Bij een mijnramp in drie aan grenzende mijnen bij Asansol in West-Bengalen, zijn minstens 214 mijnwerkers om het leven gekomen. De oorzaak van het ongeval was een mijngasontplof fing tengevolge waarvan 186 mijnwerkers werden opgesloten. ONTPLOFFING OP BRITS VRACHTSCHIP 50 DODEN. Bij een ontploffing aan boord van de Britse vrachtboot „Seis- tan" zijn vijftig mensen om het leven gekomen. Het schip, dat 80 ton springstof aan boord had, is gezonken. Hel vrachtschip had een be manning, bestaande uit vijftig TndiëerS en zestien Britten. Onder de slachtoffers bevin den zich ook vier opvarenden van een sleepboot, die langszij de„Seistan" lag. ZEVENTIEN DODEN BIJ VLIEGTUIGONGELUKKEN. Bij twee vliegtuigongelukken zijn zeventien mensen om het le ven gekomen. Een Britse bom- mlenwerper van het tvne „Can berra" verongelukte bij Gesher in West-Duitsland, dertig kilo meter ten zuid-oosten van En schede. De twee inzittenden van het toestel, dat gestationeerd was op de Westduit.se NAVO-basis Bruggen, kwamen om het leven. Het toestel ontplofte toen 't bo ven Gesher vloog. Bijna alle hui zen van het dorp werden bescha digd en v ele inwoners liepen door rondvligend glas lichte ver wondingen op. Op het eiland Raiatea bij Ta hiti in de Stille Zuidzee veron gelukte een Catalina-vliegboot van een Franse luchtvaartmaat schappij. Het toestel ontplofte bij een poging om te landen. Vijf tien inzittenden, twaalf passa-

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 1