WAALWIJK iiw mmu Nieuwjaarsrede loco-burgemeester Winkelman 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 24 FEBRUARI 1958 2 CORRY BROKKEN NAAR SONGFESTIVAL. I AANBESTEDING Dr. MOLLERCOLLEGE. K.V.P. EN DE GEMEENTE RAADSVERKIEZING. OVERHEID MOET WONINGBOUWBELEID WIJZIGEN giers en drie bemanningsleden, kwamen om het leven. Elf inzit tenden werden gered. s Een toestel van de Amerikaan se vloot wordt boven de Atlan- j tische Oceaan vermist. Er is een j bemanning van 23 koppen aan boord. Sinds gistermorgen negen uur heeft men niets meer van het toestel gehoord. TANKER VAN 20.000 TON ZATERDAG TE WATER GELATEN. Zaterdag is op de Heusdense scheepswerf een tanker van 20.000 ton te water gelaten. Men heeft een speciale vaargeul moe ten aanleggen om de tewaterla ting mogelijk te maken. Het schip zal via Keizersveer, Baan- hoek en Alblasserdam naar IJs- selmonde worden gevaren, waar de opbouw wordt geplaatst. Dit gebeurt bij het Scheepsinstalla- tiebedrijf Nederland, het moe derbedrijf van de Heusdense werf die deel uitmaakt van de Verol- me's Verenigde Scheepswerven. Voor het transport naar Rot terdam waren speciale voorzie ningen getroffen in verband met de vier lage bruggen die men moet passeren en waarvan de bruggen bij Heusden en Keizers veer de grootste barrières vor- men. Men heeft de vaargeul on- s der deze bruggen uitgeliept. Door j het schip vol water te pompen, j kan men er dan onderdoor. De tanker, die „Tahama" ge doopt wordt, is gebouwd voor de Noordnederlandse rederij van die naam. Na de tewaterlating zal de kiel worden gelegd voor een volgende tanker van 20.000 ton. Een tweede helling wordt in ge reedheid gebracht om eveneens een dergelijk schip-in-aanbouw ligplaats te kunnen geven. De werf heeft namelijk orders voor acht tankers van genoemde ton nage; behalve een tweede hel ling wordt ook een nieuwe hal getouwd van 130 x 25 meter. Als deze gereed is, zal in het'Heus- dense bedrijf voor tien miljoen geïnvesteerd zijn. Er werken mo menteel ruim zeshonderd men sen. De Heusdense werf is een van de zeven bedrijven die sche pen bouwen van 20.000 ton. Drie hiervan maken deel uit van het Verolmse concern. Door televisiekijkers gekozen. Door het radio-luisterend en televisie-kijkend publiek is Cor- ry Brokken voor de tweede maal uitverkoren om Nederland te vertegenwoordigen op het Eu ropese Song-festival, dat op 12 maart te Hilversum gehouden wordt. 8148 van de meer dan 20.000 uitgebrachte stemmen werden uitgebracht op het door haar gezonden: „Heel de We reld" op tekst en muziek van Benny Vreden. Ook de tweede plaats op de lijst 'van hen, die candidaat wa rén voor het festival, wordt door Corry Brokken ingenomen met het liedje „Weet je" van Guus Jansen op tekst van Truusje Koopman behaalde zij 4036 stem men. Andere gegadigden waren Gfeetje Kaufeld, Bruce Low, Rita Reys, Willy Alberti en An neke van der Graaf. De centrale regering te Dja karta heeft een zevental bomi- men doen werpen op de omge ving van Padang, waarbij doden en gewonden uit Midden-Suma- tra vielen. Dit was het resultaat van een heftige rede, die Soekarno hiejd en waarin hij sprak van krachtig neerslaan der rebellen, inplaats van te trachten naar een verzoe ning na 't gesprek met dr. Hat- ta. Het biutenland was natuur lijk van alles de schuld. Binnenkort zal de uitkering melkprijs plaats hebben, wat liefst 211 millioen gulden kost. Prinses Beatrix maakt op 't ogenblik een reis door de bin nenlanden van Suriname. Over al wordt zij met groot enthousi asme en hartelijkheid begroet. BURGEMEESTER TE1JSSEN BENOEMD TOT EEIO I E KAMER 1 ID. De voorzitter van het centraal stembureau heeft thans burge meester J. L. P. M. Teijssen of ficieel benoemd verklaard tot lid van de Eerste Kamer, in de vacature welke was ontstaan door het vertrek van mr. E. Sas sen. Burgemeester Teijssen heeft deze benoeming aanvaard en zal deze week nog zijn werkzaam heid als lid van de Eerste Kamer beginnen. Gaarne bieden wij burgemees ter Teijssen onze hartelijke ge lukwensen aan met deze eervol le benoeming tot lid van de Eer ste Kamer der Staten-Generaal. Ook onze gemeente en de gehele streek mogen zich verheugen in dit lidmaatschap, waardoor zij zulk een talentvol en actief pleit bezorger krijgen niet alleen voor de algemene landsbelangen, doch speciaal ook voor de vraagstuk ken en noden van de Langstraat en omgeving. De Waalwijkse harmonie St. Crispijn bracht de burgemeester zaterdagmiddag een serenade, waarbij de voorzitter, de heer Fr. Smolders, hem hartelijk ge lukwenste met deze eervolle be noeming. Dat deze muzikale hul de door burgemeester en familie op hoge prijs werd gesteld, bleek uit z'n hartelijk dankwoord. WEG TILBURG—GORINCHEM WORDT RIJKSWEG No. 62. Bij de Kanter van Koophandel alhier is bericht ontvangen, dat de weg Tilburg-Waalwijk-Gorin- chem met een brug over de Maas bij Waalwijk, als rijksweg no. 62 op het rijkswegenplan geplaatst is. Hiermede wordt de urgentie van deze weg dus door de rege ring erkend, waaruit voortvloeit dat de totstandkoming zoveel mogelijk zal worden bevorderd. Al is het dus voor plaats en streek een zeer belangrijk en ver heugend bericht, de verwezenlij king van dit plan zal nog wel geruime tijd vergen, ook al met het oog op de ruilverkaveling in het Land van Heusden en Alte- na, die nog haar beslag moet krijgen. Het tracée van deze nieuwe weg over Waalwijk is echter al geheel uitgestippeld. j Naar wij vernemen, is na de j verleende goedkeuring van de i uitbreiding van 't Dr. Mollercol- j lege thans bericht ontvangen dat de daarvoor benodigde gelden tegen marktvoorwaarden mogen worden opgenomen, waardoor deze verbouwing voorkomt op de urgentie-lijst februari-maart en de aanbesteding zal dus ver moedelijk in maart plaats heb ben. JAARVERSLAG R.K. HUIS HOUD- EN INDUSTRIESCHOOL VOOR WAALWIJK EN OMSTREKEN. Aan het jaarverslag van de r.k. huishoud- en industrieschool voor Waalwijk en omstreken al hier ontlenen wij de volgende gegevens. In jan. 1957 bedroeg het aan tal opleidingen 277 en het aantal cursussen 267, in december 1957 waren deze cijfers gestegen tot resp. 281 en 279. Het aantal leer lingen uit andere plaatsen dan Waalwijk, dal in het afgelopen jaar de school bezocht, bedroeg 220, namelijk: 41 uit Drunen, 5 uit Elshout, 22 uit Loonopzand, 24 uit Kaatsheuvel, 34 uit Sprang- Capelle, 4 uit Eethen, 4 uit Dron- gelen, 1 uit Meeuwen, 3 uit Heusden, 1 uit Genderen, 1 uit Nieuwendijk, 1 uit Tilburg, 28 uit Nieuwkuik, 28 uit Waspik, 4 uit Vlijmen, 19 uit Raamsdonk, 5 uit Raamsdonksveer, 1 uit Geertruidenberg, 1 uit 's-Graven- moer, 1 uit Oosterhout en 2 uit Stuivezand. In het afgelopen jaar werden 118 getuigschriften en diploma's uitgereikt, namelijk: 58 getuig schriften primaire opleiding, 5 diploma's huisnaaister, 2 diplo ma's costuumnaaister, 2 diplo ma's coupeuse, 12 diploma's vor mingsklas, 32 diploma's schoen- stikken A en 7 diploma's schoen- stikken B. Het einde van de bouw aan de uitbreiding van de school, waar aan drie jaar geleden werd be gonnen, is nu in zich. Gewacht wordt nog op de goedkeuring van het verzoek over de decora tieve versiering en de aanleg van de tuin. HEROPENING. De fa. Piet Klerkx zal de geheel verbouwde toonzalen van haar filiaal te Maastricht donderdag a.s. officieel heropenen. •Op 4 maart a.s. zal de candi- daatstelling geschieden. De for mulieren, waarop de candidaten te kennen geven, hun candidaat- stelling te aanvaarden, moeten uiterlijk 8 maart zijn ingeleverd. Op 10 maart zal de politieke ad viescommissie haar verkiezings advies uitbrengen en 30 maart zal de stemming over de gros lijst plaats hebben. WANDELKRING TILBURG. Op 1 en a maart zal de Wan delkring Tilburg de vierde tocht van haar winterserie organise ren. De start heeft plaats bij het „Stationskoffiehuis" te Rijen, De afstand zal ca. 20 km. bedra gen. Inlichtingen en inschrijvin- en bij P. M. Heurter, Grotestr. 77, Waalwijk, tel. 3096. R.K. VROUWENGILDE. Hedenavond zal Pater Neve uit Gemert in De Twee Kolom men voor de leden van het r.k. Vrouwengilde spreken over het onderwerp „Overgang van kin derlijk geloof naar bewuster godsdienstig leven". De aanvang van deze lezing is bepaald op 8 uur. JAARVERGADERING „ST. FRANCISCUS". •Op donderdag 27 febr. a.s. zal de Ned. Kath. Bond van Adm., Verkopend en Verzekeringsper- soneel ..St. Franciscus" afdeling Waalwijk in zaal Thalia haar jaarvergadering houden. Tijdens deze vergadering zal een zestal zilveren jubilarissen worden ge huldigd. De agenda omvat de volgende punten: 1. Opening door de voorzitter. 2. Jaarverslag v. d. secretaris. 3. Jaarverslag v. d. penningm. 4. Verkiezing van 3 bestuurs leden. Aftredend zijn de heren P. Fait, P. van Zon en H. van Bavel. Laatstgenoemde stelt zich niet herkiesbaar. Naast de heren Fait en v. Zon is nog candidaat gesteld de heef G. v. d. Berg. Can- didatenlijsten zijn nog inlever- baar tot de aanvang der verga dering; zij moeten door min stens 5 leden zijn ondertekend. 5. Mededelingen. 6. Huldiging van de jubilaris sen, n.l. de heren L. Broekhoven, A. Dalleu, D. Gennissen, H. de i Kort, G. de Leijer en H. Pullens. 7. Een woordje van de dis trictsbestuurder de heer G. de Heus. 8. Sluiting. CP^lA' 'i i - OUD PAPIER-ACTIE UNIFORMENFONDS „ST. JAN" De resultaten van het maan delijks ophalen van oud papier bij de Baardwijkse ingezetenen stemmen tot grote tevredenheid. Vooral de eerste inzamelingen en die na Sint Nicolaas en Kerst mis leverden een massale hoe veelheid oud papier op. Daar februari slechts 'n korte maand is, waarin geen bijzonde re feestdagen voorkomen, zal het comité de volgende inzameling uitstellen tot de laatste zaterdag in maart. Dan zitten vele huis moeders misschien al druk in de schoonmaak en zullen zij blij zijn dat ze verlost worden van de oud papier-rommel, die met de schoonmaak te voorschijn komt. Gooit in elk geval geen oud papier weg 1 Door het te bewaren voor 't inzamelingscomité, helpt u mee aan de verwezenlijking van het gestelde doelde unifor mering van de harmonie St. Jan. GEZINSVERZORGSTERS. Dezer dagen werd aan vijftien gezinsverzorgsters, die aan de internaats-opleiding in Huize „Maria ter Engelen" te Tilburg een halfjarige opleiding hadden gevolgd, het getuigschrift uitge reikt, dat zij met goed gevolg aan de theoretische cursussen hadden deelgenomen. Na een jaar praktijk ontvangen zij het volle dig diploma. Onder de geslaagden waren Mej. A. Beaard, liaarsteeg: J. Dirigemans, Kaatsheuvel, M. Oer- lemans, Waspik en J. Siegers, Haarsteeg. Mevrouw, mijne Heren, Bij de aanvang van het nieuwe jaar, zij het dan ook een beetje ver laat, bied ik u namens het college onze beste wensen voor het komen de jaar aan, zowel voor uw persoon lijk leven als voor de gemeente als geheel. Terugblikkend over het jaar 1957 is in de eerste plaats te vermelden dat de burgemeester van onze ge meente, de heer Smit, het gehele jaar wegens ziekte afwezig was. Na in november 1957 een zware opera tie te hebben ondergaan, is 't her stel opgetreden en de burgemeester hoopt in augustus of september zijn ambtsbezigheden te kunnen hervat ten. Wij wensen hem van hier het beste en een spoedig herstel. Als gevolg van de afwezigheid van de burgemeester trad spreker het gehele jaar als loco-burgemees ter op. Ik werd in mijn taak op bui tengewone wijze bijgestaan door de heer v. Prooijen, de gemeente-secre taris, en zonder zijn samenwerking zou het voor mij welhaast onmoge lijk zijn geweest het tamelijk veel omvattend ambt van burgemeester waar te nemen. Naast de heer van Prooijen had ik veel steun van de heer Waverijn, mijn mede-wethou der. Beiden zeg ik hartelijk dank voor deze deskundige en aangename samenwerking. De loop van de bevolking over 1957 was als volgt: Bevolking per 1 januari 1957: mannen 3109, vrouwen 3098; totaal 6207. Vermeerdering door: a. geboorten in eigen gemeente: mannen 56, vrouwen 50; b. geboorten buiten de gemeente: mannen 10, vrouwen 16; totaal 132. c. vestiging in de gemeente: mannen 83, vrouwen 99; totaal 182. Totale vermeerdering 314. In to taal 6521. Vermindering door: a. overlijdens in eigen gemeente: mannen 12, vrouwen 25; b. overlijdens buiten de gemeente: mannen 11, vrouwen 13; totaal 59. c. vertrek uit de gemeente: mannen 103, vrouwen 132; totaal 235. Totale vermindering 294. Totale bevolking op 1 januari '58: 6227, bestaande uit 3132 mannen en 3095 vrouwen. Het aantal in 1957 gesloten huwe lijken bedroeg 51. De brandweer rukte in 1957 tien keer uit, n.l.: 7 maal voor 'n schoor steenbrand; 1 maal voor boerderij- brand; 1 maal voor brand in een schuurtje en 1 maal voor vuilnis- brand. Wat de crimaliteit in onze ge meente betreft, zij opgemerkt dat wegens 30 misdrijven proces-ver baal is opgemaakt, te weten: dief stal van vee 1; diefstal van motor rijtuigen 1; diefstal van rijwielen 2; diefstal van andere goederen 4; op lichting 2; zedenmisdrijven 1; an dere misdrijven 19. Wegens overtredingen zijn 551 processen-verbaal opgemaakt, t.w.: opgeven valse naam 2; jachtwet 1; gemeente-verordeningen 16; ver- keersbepalingen 478; overige over tredingen 54. Gedurende 1957 vonden 33 ver keersongevallen plaats, waarvan 13 letsel tengevolge hebbende. Inzake het kerkelijk leven valt te vermelden, dat de waarlijk zeer fraai gerestaureerde kerk te Sprang op 16 januari 1957 in gebruik werd genomen op plechtige wijze, in te genwoordigheid van de heer Com missaris der Koningin in Noord- Brabant, Prof. de Quay, en vele an dere autoriteiten. Ook de bij het kerkgebouw behorende toren, ei gendom der gemeente, werd geres taureerd en voorzien van een mo dern uurwerk met verlichte wijzer- u A J platen, terwijl in de toren een klok werd bij gehangen en voorzien van een electrische luidinstallatie voor beide klokken. Als opvolger van de zo vroeg ver scheiden predikant Ds. Streefkerk, deed Ds. Bos op 6 oktober 1957 zijn intrede. De gereformeerde predikant Ds. van den Hout verliet onze gemeen te, terwijl Ds. G. v. Torenbeek op 1 december 1.1. zijn intrede deed. De heer Dees, hoofd van de school voor Chr. lager onderwijs te Sprang kreeg zijn eervol ontslag wegens 't bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd. Aan hem werd, evenals aan de heer Rijk, voormalig hoofd van de school voor Chr. lager on derwijs te Capelle, de zilveren leg penning van onze gemeente uitge reikt. Tet gelegenheid van de bespre king van de begroting voor het jaar 1958, zij het mij vergund enkele woorden te spreken betreffende het beleid van het bestuur onzer ge meente in het afgelopen jaar en in het komende jaar. Het jaar 1957 werd in het ge meentelijk beleid sterk overheerst door de financiële crisis waarmee de Rijksoverheid te kampen had. In hetkort gezegd, had de Overheid te kiezen tussen twee mogelijkhe den en wel het voortgaan op het be leid van de afgelopen jaren, met als consequentie het scheppen van nieuw geld, dus een min of meer sterke inflatie, of het afremmen van de investeringen, met als gevolg het verminderen van de werkgelegen heid en dus een min of meer sterke werkloosheid. De Rijksoverheid heeft gekozen voor het laatste, en naar ik meen terecht. Immers het voortgaan op de ingeslagen weg met als gevolg een inflatie, zou slechts een tijdelijk redmiddel zijn geweest, dat alleen veroorloofd zou zijn ge weest, indien men zeker wist dat onmiddellijk daarna een sterke stij ging van het landelijk inkomen wa re te wachten, hetgeen niet het ge val is of was. Een inflatie zou zonder enige twijfel het sterkst diegenen aange grepen hebben, die economisch zwakker staan, dus in het algemeen de arbeiders, omdat de andere groe pen over middelen beschikken om zich tegen een inflatie teweer te stellen. Het gevolg is dan ook, dat nu een zekere werkloosheid in Ne derland is ontstaan, die echter ge lukkig genoeg niet voor onze ge meente is opgetreden, omdat, met uitzondering van de bouwvakarbei ders, eigenlijk van een verminde ring van werkgelegenheid in deze sjreek nog geen sprake is. Wat de bouwvakarbeiders betreft, 't is wel een bittere farce dat, terwijl er een grote woningnood heerst in Neder land, hier een zekere werkloosheid is ontstaan. Aan de ene zijde heeft dit gunstig gewerkt, in zoverre dat voor een goed deel de zwarte lonen verdwenen zijn. Het is duidelijk dat dit een niet te tolereren toe stand vormde. Aan de ene zijde een bevolking die tot de laatste cent van 't inkomen zwaar belast wordt, aan de andere zijde een groep die een behoorlijk weekinkomen had, maar daarnaast een zwart loon ge noot, waar veelal geen belasting over geheven werd. Door dit te to lereren heeft de Rijksoverheid haar positie tegenover de andere groepen verzwakt. Ook de bouwvakarbei ders hebben in deze blijk gegeven hun sociale positie niet te begrijpen en getracht van hun positie mis bruik te maken. Zij hebben hier door een morele schade geleden, die groter is dan het geldelijk ge win, dat voor hen uit deze toestand is voortgevloed. 't Is ook wel duide lijk geworden anderzijds, dat de woningbouw een object is, dat bo ven de financiële draagkracht van 1 de overheid is gegaan. Weliswaar heeft de regering herhaaldelijk in de volksvertegenwoordiging verze kerd, dat de woningbouw niet be perkt zou worden, maar het is ons gebleken dat langs ambtelijke weg dit toch inderdaad wel is geschied. Het gevolg van deze handelwijze, die weinig bewondering verdient omdat er een zekere lafheid uit spreekt, is dan ook dat in het afge lopen jaar van het bouwcontingent 1957, dat eigenlijk 43 woningen om vatte, maar waarvan na zeer veel moeite onzerzijds uiteindelijk maar 38 woningen werden toegewezen, slechts 6 woningwet-woningen ge bouwd werden en 4 particuliere woningen in uitvoering werden ge nomen. Men kan een gemeente, om het duidelijk te zeggen, gemakkelijk een toewijzing voor woningen ge ven, indien men tegelijkertijd door het niet geven van de nodige ver gunningen deze woningbouw op houdt en dan verklaart, dat het vo lume aan woningen waarmee men op een bepaalde datum nog niet is aangevangen, eenvoudig vervallen is. Het ware ons liever geweest in dien de regering verklaard had, dat de woningbouw beperkt diende te worden. Het moge in dit verband nog eens met nadruk gezegd worden, dat wij het niet eens zijn met het woning contingent dat onze gemeente voor 1958 wordt toegewezen. Wanneer wij zien dat een andere gemeente met bijv. 15000 zielen ruim honderd woningen toegewezen krijgt en wij slechts 18, dan moet een ieder de onbillijkheid van een dergelijke verdeling opvallen. Nu kan men zich wel beroepen op het feit dat bepaalde plaatsen aangewezen zijn om zich te ontwikkelen tot indus trie-centra en andere plaatsen dus maar agrarisch moeten blijven, daartegenover moet gesteld worden dat deze plaatsen voor hun bewo ners op agrarisch terrein geen be staansmogelijkheid bieden en ver der dat een belangrijk deel van de inwoners werk vinden in de indus trie van het industriecentrum. We krijgen dus nu de figuur, dat wij de mensen een woning moeten ver schaffen, maar dit niet kunnen, om dat onze toewijzing te gering is, terwijl de als industrie-centrum aangewezen plaats voor deze men sen een woningtoewijzing krijgt, voor mensen dus die niet in hun ge meente wonen. Het gevolg van deze toestand is, dat diegenen die een betere functie in de industrie ver vullen, aanlokkelijke aanbiedingen krijgen om zich elders te vestigen, terwijl wij niet in staat zijn hun een passende woning aan te bieden. Door dit beleid treedt een verpau pering van de gemeente op. Is dit de bedoeling van de overheid? Wij kunnen dit nauwelijks aannemen en wij menen dan ook dat de over heid in deze haar beleid moet her zien. Het blijkt verder dat 't bezit van woningen als beleggingsobject voor de kleine belegger niet aanlokkelijk is. De overheid toch heeft zich her haaldelijk in die zin uitgesproken dat het huizenbezit als een ge- bruiksobject moest worden be schouwd en niet als een kapitaal bezit. Als gevolg van dien is de particuliere huizenbouw geheel stop komen te staan met uitzondering van die huizen, die voor eigen ge bruik bestemd zijn. En hierdoor komen mensen te wonen in wo ningwetwoningen, die daarin niet thuis horen. Terecht heeft de Mi nister gesteld, (dat voortaan 80% der woningwet-woningen door ar beiders moet worden bewoond. Zeer verwonderlijk is het feit, dat er zo bijzonder weinig neiging on der de klasse der arbeiders en mid den-groepen bestaat zich van een eigen woning te voorzien. Velen van hen moeten een waarlijk groot aan tal jaren wachten om een toewij zing voor een gemeentewoning te krijgen. Desondanks en ondanks de werkelijk grote faciliteiten die ge geven worden voor eigen woning bouw, tracht men niet een eigen huis te bouwen. Heeft men zo wei nig vertrouwen in de toekomst, dat men dit zelfs niet aandurft? Indien iémand in staat is- ong. 2000.op tafel te brengen, dan kan hij een eigen woning bouwen. Voor velen zou dit de oplossing voor hun moei lijkheden zijn. Het is verbazingwek kend dat men het geld liever be steedt aan in alle opzichten waar deloze luxe, dan aan de zekerheid van een eigen dak boven 't hoofd. Het is in dit verband beslist ver keerd alles van de overheid te wil len verwachten en zelf niet bereid te zijn te trachten zijn eigen moei lijkheden op te lossen. Wanneer ik zie dat in deze gemeente voor ruim 75.000.aan rentespaarbrieven is gekocht, dan krijg ik de indruk dat men hier nog steeds de gewoonte heeft het geld angstvallig te willen bewaren, liever dan het te investe ren in een object, i.e. een huis, dat in de eerste plaats ook zijn waarde heeft en dit lange tijd behoudt en in de tweede plaats een bron is van zekerheid en geluk voor het huisge zin. Vast verbonden met de woning bouw is de aankoop van de beno digde gronden hiervoor. Deze aan kopen zijn een bron van grote zorg voor het dagelijks bestuur. Veelal zijn de eigenaren niet erg verheugd wanneer zij in plaats van land een aantal guldens toebedeeld krijgen. De oorzaak hiervan ligt weer in het gevoel van onzekerheid, dat het Rijksoverheidsbeleid in deze heeft verwekt. Aan de andere kant kan 't gemeentebestuur geen huizen in de lucht bouwen, zodat er grond be slist nodig is. Alle gradaties van moeilijke onderhandelingen tot bot te onwil, komen wij in deze tegen. Wanneer wen tenslotte er in ge slaagd zijn met de eigenaren tot overeenstemming te komen, dan wordt de vooropgestelde hoop aan ASWOENSDAG. „Hé, roomse, mee oew zwart kruis veur de kop!" Zo hoorde ik in Sprang een kwajongen op straat een meisje, dat voorbij fietste, najoelen. t Is niet alleen minderwaar dig en laagstaand om een voor bijganger uit te schelden, maar het getuigt ook van gebrek aan opvoeding. Al begrijpen wij het doen en laten van andersdenkenden niet, daarom is het nog niet geoor loofd om dezen bespottelijk te maken. Dat zwarte kruisje op 't voor hoofd betekent: „Stof zijt gij en tot stof zult gij wederkeren". En ik geloof, dat we de werkelijk heid daarvan dagelijks om óns heen kunnen zien. Want eenie der van ons draagt de kieml van de dood in zich. Dus mij dunkt geen reden om zich daarover te vermaken. V. te Sprang-Capelle. goedkeuring van Ged. Staten on derworpen, die weer bepaalde in stanties om advies vragen. Zeker is, dat door het ambtelijk optreden van bepaalde instanties geweldige ver traging in deze is opgetreden, zodat wij tenslotte er welhaast wanhopig onder werden. Het moge in dit ge val nog wel eens uitdrukkelijk ge zegd worden, dat wij onze zaken steeds eerlijk te berde brengen. Na de grondaankoop komt de straataanleg met de verlichting en riolering, de gas en electriciteit. Enorme investeringen zijn hiervoor nodig, die alweer met vast geld ge financierd moeten worden, hetgeen i.v.m. de schaarste aan kapitaal bij na niet mogelijk is. Het behoeft geen betoog dat deze gang van zaken tijdrovend en zor gelijk is. Soms is het onmogelijk middelen te vinden, zodat de hele zaak hierop stagneert. Wij verlan gen in dit verband niet, dat de ei genaren van gronden gedupeerd worden als zij gronden aan de ge meente verkopen. (Eir zijn echter ook gevallen waarbij men toch te veel het onderste uit de kan wil hebben. Degenen, die dit zoeken, zullen in de toekomst waarschijnlijk wel inzien dat onze aanbiedingen nog niet zo slecht waren. Zoals in een vorige raadsvergade ring reeds werd uiteengezet, is het gelukt de toezeggingen te verkrij gen voor de vergunning van de bouw van een tehuis voor ouden van dagen. Dit tehuis zou Voorzien in de huisvesting van 65 personen. Ik meen dat dit zal voorzien in een grote behoefte en ik hoop dan ook dat dit project, dat onze zeer grote belangstelling heeft, verwezenlijkt zal worden. Wat betreft de weg-aanlag, moge ik u verder wijzen op de aanleg van fietspaden langs de weg in voorma lig Vrijhoeve-Capelle: welk een gro te verbetering dit nu is, ziet men wel wanneer men de toestand al daar vergelijkt met de toestand zo als deze nu nog in Sprang is. Ik vrees echter dat de financierings moeilijkheden er toe zullen bijdra gen dat de verbetering in Sprang nog enige tijd op zich zal laten wachten. In Sprang werd de Kerkstraat vanaf de Jan de Rooij straat tot de Torenstraat voorzien vaneen dub bel fietspad, terwijl de gevaarlijke bocht bij de kerk werd verbreed. In Capeile werd de Schrevelstraat voorzien van trottoirs, riolering en beplanting. Tevens werd de Nieu- wevaart tot de Witte Brug verbe terd en van een plantsoen voorzien, waardoor dit deel van de gemeente een waarlijk ander aspect verkreeg. De woningbouw achter het ge meentehuis in de Wilhelminastraat en Beatrixstraat, die beiden volle dig aangelegd werden, had verder voortgang, zodat velen hier een goede woning konden vinden, een woning die werkelijk aan hoge ei sen vojdoet. Twaalf woningwetwo ningen, waarvan de bouw reeds in 1956 in voorbereiding was geno men, konden in 1957 in gebruik worden genomen, terwijl later in 't jaar nog 6 woningwetwoningen vol tooid werden. Ik roep al degenen die zulk een woning toegewezen krijgen, op, te trachten de bewo ning in overeenstemming te doen zijn met de woning zelve. Daar naast zijn 4 particuliere woningen in aanbouw, terwijl nog 3 aanvra gen voor particuliere bouw in be handeling zijn. Verder werd de hoek Juliana- laan—Heistraat ingrijpend verbe terd door de afbraak van een boer derij en de oude pastorie der Geref. Kerk, de verbreding en aanleg van een betere bocht en aanplanting van een plantsoen, dat het geheel een werkelijk zeer goed aspect zal verlenen. De gereformeerde kerk te Capelle bouwde hier een nieuwe pastorie, die het geheel een afge sloten aanzien verleende. Op 't vrij gekomen terrein zal binnen korte tijd een Groene-Kruis Wijkgebouw met een dienstwoning voor de bei de wijkzusters verrijzen, terwijl daarnaast voor de toekomst het broodnodige dorpshuis is geprojec teerd. Wij kunnen natuurlijk niet alles tegelijk doen, maar ik zie dit dorpshuis wel als een van de zeer nodige objecten, evenals het nog steeds niet uitgevoerde project van de brandweergarage annex badhuis en consultatie-bureau te Sprang in de Molenstraat. De bouw van het politie-bureau met twee dienstwoningen aan de Schrevelstraat te Capelle, kon door allerlei moeilijkheden nog maar (Slot zie 2e blad).

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 2