SISt de Langstraat Waalwijkse en Langstraatse Couranl Gemeenteraad Waalwijk VOOR IEDERE BEURS fi 'nvan MA A D Drunen NIEUWJAARSREDE Elshout VU] men Haarsteeg KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van BEURDENSTRAAT 8 OPTICIEN VAN MAARtN Sprang-Capelle MAANDAG 24 FEBRUARI 1958 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO til HEI ZUIDEN 81e JAARGANG No. 16 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3,10 franco p.p. Advertentieprijs: IQ cent per mm. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT i«i; H TELEGR.-ADRES: „ECHO" Agenda en pré-adviezen De leden van de raad der ge meente Waalwijk worden opge roepen tot bijwoning van een openbare vergadering, te houden op donderdag 27 februari 1958 te 7.30 uur ten gemeentehuize. Punten van behandeling 1. Vaststelling van de notulen der openbare vergaderingen, ge houden 30 januari en 14 febru ari 1958* 2. Ingekomen stukken. a. Van de Minister van Bin- nenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Bedrijfsor ganisatie: Koninklijk goedge keurd raadsbesluit van 31 okto ber 1957 tot wijziging der veror dening op de heffing van slacht- huisrèchten, keurlonen, enz. b. Van Gedeputeerde Staten. c. Van Burgemeester en Wet houders: Overzicht van de in 1957 verhuurde woningwetwo ningen, premiewoningen en pri vaatrechtelijke gemeentewonin gen. d. Controleverslagen reken- plichtigen. 3. Voorstel tot teruggaaf van verlof srecht. 4. Voorstel tot beschikbaar stelling van een krediet voor re constructie van de Hertog Jan straat. 5. Voorstel tot vaststelling van een marktverordening. 6. Voorstel tot vaststelling van een tarievenverordening voor ziekenvervoer. 7. voorstel tot vaststelling van de voorschotten op de vergoedin gen ingevolge de artikelen 73, 126 en 127 der kleuteronderwijs wet voor 1958. 8. Voorstel tot vaststelling van de bedragen der vergoeding in gevolge artikel 101 der lager on derwijswet 1920 over 1958 ten behoeve van de bijzondere scho len voor g.l.o., u.l.o. en b.l.o., als mede tot toepassing van artikel 55quater der genoemde wet. 9. Voorstel tot het verlenen der gevraagde medewerking in gevolge artikel 72 der lager on derwijswet 1920 voor de bouw van een r.k. meisjes u.l.o. school tb Waalwijk. 10. Voorstel tot aankoop van grond in de Buitenpolder van Besoijen. 11. Voorstel tot aankoop van grond aan de Meerdijk te Baard wijk. 12. Voorstel tot aankoop van een woning aan het Hoekeinde. 13. Voorstel tot aankoop van twee woningen te Besoijen. 14. Voorstel tot aankoop van grondstroken aan de St. Cris- pijnstraat. 15. Voorstel tot aankoop van een strook grond aan de Pastoor Kuiipersstraat. 16. Voorstel tot aankoop van grond in de Binnenpolder van Baardwijk. 17. Voorstel tot wijziging van het raadsbesluit van 18 januari 195Q tot verhuring van de rijks belastinggebouwen aan de Mr. van Coothstraat. 18. Voorstel inzake delegatie van bevoegdheid tol het sluiten van kasgeldleningen. 19. Voorstel tot verhoging van het krediet in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Nederland- sche Gemeenten. 20. Wijziging begroting 1057. Maximum-krediet in rekening courant N.V. Bank voor Ned. Ge meenten maart 1958. Bij raadsbesluit van 30 janu ari 1958 werd het maximum-kre diet in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Nederlandse Ge: meenten voor de maand februari 1958 vastgesteld op 900.000.—. Op grond van daarvoor opge stelde becijferingen is aan de Bank voor de maand maart een maximum krediet aangevraagd van j 1.835.000.(A). Daarin is opgenomen een bedrag voor af te lossen kas- geldle'ningen, terwijl rekening is gehouden met de opbrengst van per 1 maart aanstaande op te nemen vaste leningen bij de genoemde Bank (.gedeelten Na tionale Woningbouwlening 1957 6 ^Nadien is bet gelukt kasgeld leningen te kontrakteren per 1 maart 1958, tegen een rentevoet van 5% per jaar, ter vervanging of continuering van per die da tum aflopende kasgeldleningen tot een totaalbedrag van 1.835.000.— (B.) Dientengevolge zal van bedrag A slechts nodig zijn 1. 835.000 (A) minus 1.300.000.(B) f 535.000.—. (C). B. en W. stellen voor bedrag C ad f 535.000.— als maximum krediet in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten voor de maand maart 1958 vast te stellen. Marktverordening. Op 1 april 1954 werd door de raad vastgesteld de marktveror dening voor de gem. Waalwijk. In artikel 2 van die verorde ning is bepaald, dat de markten worden gehouden op de Markt, het Raadhuisplein en, voor zo veel nodig, in het aan de Markt aansluitende gedeelte van de Stationsstraat. Tevens is in dat artikel bepaald, dat de markten, behoudens de in het tweede lid genoemde afwijkingen, gehou den worden op de tweede en vier de donderdag van iedere maand van 9.00 tot 13.00 uur. De totstandkoming van de raadsbesluiten van 31 maart 1955 tot instelling van een avond- markt op de eerste vrijdag van iedere maand en van 27 decem ber 1957 tot instelling van een veertiendaagse markt op vrijdag zou dus aanleiding hebben moe ten zijn tot dienovereenkomstige wijziging van artikel 2 van de marktverordening. Het komt B. en W. evenwel doelmatiger voor, in de markt verordening tijdstip en plaats van de markten niet langer op te nemen, doch ten deze te volstaan met een algemene omschrijving, op te nemen in de artikelen 1 en 2 der marktverordening en met betrekking tot tijdstip en olaats van de markten verwijzende naar de door gedeputeerde sta ten goedgekeurde instellingsbe sluiten. Van deze gelegenheid maken B. en W. gebruik, de marktver ordening aan te vullen met een aantal bepalingen tot sanering van de markt (lijst van gegadig den voor een vaste standplaats, niet-verlening standplaats aan personen beneden de 18 jaar, be perking verlenen standplaats tot twee personen uit hetzelfde ge zin, schriftelijke vergunning van burgemeester en wethouders voor kramenverhuurders, beper king aantal standplaatsen enz.), alsmede met enkele nieuwe be palingen van orde (verbod voe ren van propaganda op de markt, maatregelen tegen wan gedrag, enz.). Rechten gebruik ambulance auto. In de vergadering van 31 jan. 1957 besloot de raad tot aankoop van een volledig uitgeruste am- bulance-aUto ten behoeve van 't vervoer van gewonden en zieken en voteerde voor dit doel een krediet van 23.000. Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben machtiging verleend voor het doen van deze kapitaalsuitgaaf. De auto is in middels besteld en zal vermoe delijk aan het begin van de vol gende maand worden afgeleverd. Het ligt in de bedoeling om per medio maart met de dienst te beginnen. Thans bieden B. en W. nadere voorstellen aan inzake de te stel len voorwaarden, waaronder de ze auto voor het publiek beschik baar zal worden gesteld. Na ampele overwegingen is 't college van B. en W. tot de over tuiging gekomen, dat aan een tarievenverordening op privaat rechtelijke basis de voorkeur dient te worden gegeven. Wij laten hier volgen een toe lichting omtrent de belangrijk ste aangelegenheden, welke in de concept-verordening worden geregeld. In artikel 1 van de verorde ning wordt slechts gesproken van een vergoeding voor het ge bruik van de ambulance-auto. Hierin is begrepen het eventueel verstrekken van eerste hulp en van verpleeg- en verbandmidde len. Dei auto is namelijk daartoe uitgerust met een grote EHBO- trommel. Bij straatongevallen zal in noodzakelijke gevallen door de verpleegster of door de chauffeur een noodverband ge legd moeten kunnen worden, een en ander in afwachting van de komst van de geneesheer. Hoe wel in vele gemeenten voor het verstrekken van eerste hulp, ver pleeg- en verbandmiddelen een afzonderlijke vergoeding in re kening wordt gebracht, stellen B. en W. voor dit hier achterwe ge te laten. De kosten van een noodverband zijn niet bijzonder hoog en bovendien is ook thans permanent een verbaudtrommel op het politiebureau aanwezig voor dergelijke gevallen, welke geheel gratis worden behandeld. Deze service is hier reeds sinds jaren gebruikelijk. De in artikel 3 genoemde ta rieven zijn nagenoeg in overeen stemming met die, welke gehe ven worden in de gemeenten 's-Rosch en Tilburg. Deze tarie ven hebben aldaar de goedkeu ring kunnen wegdragen van de beide ziekenfondsen, namelijk van het A.A.Z. en van het C.Z. B. en W. merken hierbij op, dat bij deze tarieven geen slui tende exploitatie van de ambu lance-wagen verkregen kan wor gden. Het nadelig saldo zal naar ^verwachting 5.610/per jaar bedragen. Dq tarieven zó hoog opvoeren dat ér ongeveer pariteit bereikt wordt tussen de kosten van de dienst en de opbrengst van de rechten is niet te verwezenlijken. Immers vaststelling van tarie-.j ven welke beduidend hoger lig gen dan in de gemeenten 's-Her- togenbosch en Tilburg, zal er wellicht toe kunnen leiden, dat het publiek eerder gebruik zal -gaan maken van de ambulance- autö's van die gemeenten, bet- welk de exploitatie van de eigen dienst weer nadelig zou beïn vloeden. gemeend in deze een stedebouw kundig bureau met de uitvoering daarvan te moeten belasten. Een ernstig beroep doe ik op de ingezetenen van deze gemeente, die woningzoekend zijn, om te trachten door eigen bouw in hun behoefte te voorzien. Het gemeentebestuur is in staat velerlei faciliteiten te ver- verschaffen en hen nuttige inlich tingen te verschaffen. De kade van de haven te Capelle, die dringend voorzieningen behoeft, zal op korte termijn hersteld wor den. Een uitbreiding van het indus trie-terrein zal - zoals ik reeds zei - tot stand moeten komen, teneinde de groei van onze gemeente als in dustrie plaats te stimuleren. Daarnaast zal het gemeentebe stuur bezierr in hoeverre het moge lijk is projecten van oudere datum uit te voeren. Gestreefd zal er worden naar con solidatie van de vlottende schuld van de gemeente, in zoverre dat het bestuur zal trachten de kort lopen de leningen om te zetten in lang lo pende leningen, zodra de omstan digheden hiervoor gunstig lijken. De sportterreinen, waarvoor in 't afgelopen jaar belangrijke sommen werden uitgegeven, zullen de ver dere aandacht van het bestuur vra gen. In dit verband denk ik aan de zo noodzakelijke aanleg van een voetbalterrein in voormalig Sprang, nadat in het afgelopen jaar terrei nen te Capelle en te voormalig Vrij- hoeve-Capelle werden voltooid. De subsidies, welke in het afge lopen jaar werden verleend zowel aan de sportverenigingen als de cul turele verenigingen, werden uitge keerd en zullen hun nuttig effect gehad hebben. Het thans zittend college hoopt de lopende werkzaamheden op een der gelijke wijze te behandelen, dat de taak voor het komend college hier op continu kan aansluiten. LOCO-BURGEMEESTER WINKELMAN. (vervolg van pag. 2) steeds geen voortgang vinden. Ook. hier hebben de veelheid der instan ties, die hierover hun bemoeienis moesten laten gaan, wel bewezen dat het ambtelijk apparaat tech wel eens te groot kan worden. Iedere ambtenaar meent het project enige tijd te moeten tegenhouden, al wa re het alleen maar om zijn belang rijkheid te bewijzen. Wij hopen nu maar dat de laatste besprekingen die wij in deze voerden, tot resul taat zullen hebben dat dit bouw werk uitgevoerd zal worden; anders voorzie ik dat in de toekomst het bestaande politie-burèau in acute moeilijkheden zal komen te verke ren. Naast de woningen kwam in het afgelopen jaar een openbare kleu terschool te Capelle tot stand, die voldoet aan de eisen en tevens in een behoefte voorziet. Daarbij is ook te denken aan het gereed komen van de uitbreiding der algemene begraafplaats te Sprang, terwijl op elk der begraafplaatsen te Sprang en te Capelle de bouw van een aula werd voltooid. De openbare verlichting werd in de zin van ons project, maar enigs zins vereenvoudigd, uitgevoerd over de gehele gemeente. Dit mag wer kelijk een aanzienlijke verbetering worden genoemd. Het aanzien van de gemeente zowel 's avonds als overdag, won hierdoor, daar het bo vengrondse net verdween. Het industrie-terrein aan de Dick Flemmingstraat kon weer een zeke re winst boeken door de vestiging van nieuwe industrie in onze ge meente. Naast 'n fabriek van klein- gebak, vestigde zich hier een car- tonnage-bedrijf en kwam de fabriek van de fa. Quirjjns gereed (carros serie-bedrijf). De vestiging van Kei lers' keuken-bedrj,jf is in volle gang, terwijl met de bouw was begonnen van een bedrijf voor de firma Brou wer te Sprang, die zich zal bezig houden met de verkoop en repara tie van tractoren en landbouwwerk tuigen en voor de fa. Kuijs, die zich op stalen meubelen toelegt. Het industrie-terrein is voor de gemeente Sprang-Capelle een suc ces geworden en ik meen dan ook dat het gemeentebestuur zal moe ten zorgen voor een spoedige uit breiding van het bestaande terrein. Het tuinbouwgebied te Capelle mocht zich verheugen in een sterke groei. Wij achten onze gemeente gelukkig met een dergelijk groot complex bedrijven, waarvan velen zijn voorzien van uiterst moderne inrichtingen. W;j zullen trachten de gronden, die in aanmerking komen voor tuinbouw, zoveel mogelijk on bebouwd te laten, teneinde onze tuinbouw de gelegenheid tot uit breiding te geven. Uit dit complex bedrijven blijkt wel, dat de bevol king van onze gemeente in staat is tot groot initiatief, dat echter ge richt is op de meer agrarische sec tor. In het afgelopen jaar werd in on ze gemeente een boerendag gehou den en in aansluiing daaraan wer den door het gemeentebestuur met een aantal autoriteiten besprekin gen gevoerd om te geraken tot een streek-verbeteringsplan, aangezien de boerenstand, in zoverre 't land bouw en veeteelt betreft, dringend behoefte heeft aan reorganisatie en voorlichting. Wij hopen deze be sprekingen in dit jaar tot een goed einde te brengen. Voor het komende jaar zie ik als taak voor het gemeentebestuur ver schillende projecten. Hiervan noem ik als eerste het tot uitvoering doen geraken van de bouw van 18 wo ningwetwoningen, terwijl reeds nu met de plannen voor de bouw van woningwetwoningen in 1959 een aanvang .gemaakt dient te worden. De straataanleg, die noodzakelijk is voor deze woningbouw, zal in dit jaar tót uitvoering moeten komen. Ook de straataanleg voor de bouw van scholen te Capelle zal in dit jaar reeds moeten plaats vinden, evenals een straataanleg voor de te stichten school voor uitgebreid la ger onderwijs te voormalig Vrijhoe- ve-Capelle. Een nieuw uitbreidingsplan, dat voor vele jaren in de behoefte zal voorzien, ziet het college als een zeer noodzakelijk project en 't heeft LOURDESAVOND. A.s. dinsdagavond zal de RKJB en de Boerinnenbond in de zaal van café Elshout een Lourdesavond houden in verband met de grote Lourdes-bedevaart welke in mei van dit jaar zal worden gehouden. Men heeft deze avond een bijzonder pro gramma. Deken Rooyackers, die zelf meer malen in Lourdes was, zal deze avond een inleiding houden over de Lourdes-bedevaart. Verder staat op het programma een Lour- des-film, een verloting en verder zullen le den van de Boerinnenbond en de Jonge Boerenstand een demonstratie geven van bun activiteiten in hun vereniging. Deze avond is voor iedereen toegankelijk. PRIMEUR. Aan de Veiling te Drunen werden de eerste raapstelen aangevoerd. De aanvoerder was G. Sanders uit Capelle. De prijs was f 0.12 per bosje. R.K. BOERINNENBOND. Op maandag 3 maart zal de R.K. Boe rinnenbond in de foyer van de Hoge Bra ken haar algemene jaarvergadering houden. Mej. Hormann, directrice van de Huishoud school zal deze avond een inleiding houden over een goede besteding van het gezins inkomen. JAARVERGADERING VEILING. De algemene jaarvergadering van de Veiling De Langstraat zal dit jaar gehou den worden op 6 maart. De veiling de Langstraat behaalde in 1957 een omzet van ruim S miljoen gulden. AGENDA. Maandag 24 lebr. 8 uur Jaarvergadering Tuinbouw vereni ging Drunen-Elshout, café van Son. Dinsdag 25 febr. 7 uur Trainen'DVC-senioren. 7.30 uur Jaarvergadering Veeverzekering- St. Isedorus eafé Klerkx. 7.30 uur Lourdesavond café Elshout. 8 uur Pater Wijnhoven spreekt voor het R.K. Vrouwengilde. 8 uur Jaarvergadering Werkmeesters- bond, zaal café van Delft. Donderdag 27 febr.: 7 uur Trainen DVC-junioren. 8 uur Repetitie Cantabile, zaal café Els hout. 8.30 uur Jaarvergadering Sociëteit Duin- Dorst, Hotel Royal. Vrijdag 28 febr. 7.30 uur Jaarvergadering KH.-ver. Dru nen-Elshout café Klerks te Elshout. 8 uur Vergadering commissie streekver- betering Hotel Royal. TAFELTENNIS. Na een onderbreking van veertien dagen wegens de Brabantse Kampioenschappen en de Carnaval, is de ta'feltenniscompetitie weer hervat. Het eersté herenteam van de Smashers heeft het in Kaatsheuvel tegen KAT niet moeilijk gehad. Met een vrij makkelijke 8-2 overwinning wisten zij huiswaarts te keren. Om haar leidende positie in de derde klas se E te behouden, moest het tweede team een felle strijd leveren tegen het derde team. Het werd een benauwde 6 - 4 over winning. Het damesteam leed een eervolle nederlaag, 4 6, tegen de Shooting Stars uit Nieuwkuijk. Smashers 4 verloor van 's-Bosch met 2-8. Het juniorenteam wist van de junioren van RKC te winnen met 10-0. R.K. VROUWENGILDE. In de zaal van de Hoge Braken zal voor de leden van het R.K. Vrouwengilde pater van Wijnhoven een spreekbeurt houden over het onderwerp: Wat wil het communisme en hoe werkt het. Aanvang 8 uur. K.I.-VEREN1GÏNG. De K.I.-vereniging Drunen-ELshout houdt a.s. vrijdag in café C. Klerks haar jaarver gadering, waar behalve de gewone jaarver slagen en de mededelingen, Dr. Brus enige I technische films zal vertonen. Ook zal die dag de stierensta! vanaf zes uur te bezich- i tigen zijn. AGENDA. 1 Dinsdag lezing R.K. Vrouwengilde Hoge Braken. Repetitie gem. zangver. eafé Klerks. Trainen gymn.club RKJB. Woensdag en zaterdag trainen tafelten- nisclub. Donderdag volleybal. Donderdag cursus. en vrijdag tuinbouwwinter- onder leiding van de heer H. Spoor. Ook de belangstelling van de zijde van het gemeentebestuur was zeer groot. De vaardigheidsproef was zeer zwaar en de examinators waren strenger als de leden hadden gedacht, maar met élan wierpen zij zich in de strijd om de opdrachten zo goed mogelijk uit te voeren. Het rampterrein be vond zich bij de mandenfabriek van de fa Prinsen en Van Halder. Allereerst trad blok ploeg zeven naar voren, onder leiding van commandant B. Verharen, die zijn mannen de nodige instructies gaf, en wer den de zeer zware opgaven correct uitge voerd. Al spoedig werd na afloop bekend ge maakt dat de groepsvaardigheidsproef met succes was afgelegd. Onder leiding van commandant van Beurden was hierna blok- ploeg zes aan de beurt om zich aan het examen te onderwerpen. Deze ploeg deed niet voor de andere onder en wist even eens de vaardigheidsproef met succes af te leggen. Na afloop dankte de heer H. Spoor de leden van de beide blokploegen voor de kunde die zij hadden gedemonstreerd en stelde ze ten voorbeeld voor anderen. De gemeente Vlijmen kan trots zijp op de Haarsteegse B.B. die met twee ploegn aan dit examen durfde deelnemen en de eerste zijn die in de gemeente het diploma hebben weten te behalen. PRIJSUITREIKING CARNAVAL. Alhoewel de carnavalsdagen weer vpoibij zijn, heerste er alhier zondagavond m en kele cafè's nog een echte Carnavalsstem ming. In café W. v. d. Loo waren d.e groepen die aan de wedstrijden hadden deelgenomen bijeen om handen van de voorzitter van het comité de geldprijzen in ontvangst te ne UfcN 8GSC. ri VUGHTF.KS1 RAAT 25 TILBURG BREDA MARKT 32 NV*t GINNEKENSTR. 23 Uitvoering B.B., afd. Vlijmen. Donderdag 27 februari, zaterdag 1 en zondag 2 maart a.s. presenteert de B.B., afd. Vlijmen, de- revue „Moet je horen", in de zaal „Het Centrum" bij H. Boom. Donderdag uitsluitend voor geno digden. Het programma omvat 22 nummers, voor elk wat wils. Een greep hieruit: openingslied, skets (Emigratie), moederlied, rock en roll, schets (25 jaar putjesscheppen) Indië-lied, voordracht Pietje, lied van de vrede, enz. enz. Uit dit alles blijkt dat het een genotvolle avond zal worden. Slot van de Carnaval te Vlijmen. Zaterdagavond om 8 uur werden in café Lammers de extra prijzen uitgereikt van zondag, maandag en dinsdag van carnaval. Zondag bij inhalen van de Prins: mooiste groep in optocht 1. Fam. Doorsnee, leider Jo Buuvtr- mijn. 2- De Tobbers, leider M- v. Engelen. 3. groep Bruurmijn. 4. groep Ant. Oosterwaal. Extra prijs voor de meeste pun ten maandag en dinsdag: De Tob bers; gemeente-prijs: De Tohbers. Extra prijs van de Spar: De Tob bers voor grootste groep. Prins Carnaval reikte onder een toepasselijk woord de prijzen uit en hoopte dat de deeiname van groe pen het volgend jaar nog grpter zou zijn. Na nog -een gezellig samen zijn, kwam het einde van carnaval 1958, dat in alle opzichten goed ge slaagd en verlopen is. Maandvergadering De Zwaluw. Zaterdag 1 februari maandverga dering van de Postduivenvereniging „De Zwaluw" in café (.den Braai). Belangrijke agenda: afhalen ringen 1958; opgeven derby-ringen voor de B.C.C- en omstreken, voor de vlucht Noijon. Fond-liefhebbers kunnen zich opgeven voor de fond-club van de B.C.C. Mededelingen over het coördinaat van geheel Nederland, dat in 1959 in werking hoopt ta gaan; ingekomen stukken. Maandvergadering Rozenjacht. Zondag 2 februari maandvergade ring Rozenjacht in eafé P. Gevers. Belangrijke agenda. Alle leden worden zeker verwacht. Mgr. Bekkers was te Vlijmen. In de laatste H- Mis van gisteren zou Mgr. Bekkers een predica.tie houden, maar tot teleurstelling van de vele aanwezigen werd meege deeld dat Mgr. Bekkers verhinderd was. Toen de H. Mis bijna uit was verscheen Mgr. Bekkers op de preekstoel en hield nog een korte predicatie, die aandachtig werd aan hoord. Zijne Exc. vroeg met klem medewerking te willen verlenen aan de bouw der vele kerken, die in zjjn bisdom nog nodig zijn. EXAMEN B. B. Na zich de laatste maanden intensief te hebben voorbereid, stonden op een avond in de afgelopen week de leden van de B.B. aangetreden om de vaardigheidsproef te leggen en het zo begeerde diploma te ver krijgen 'Al» examinators traden op enkele instructeurs van de B,B. district Den Bosch men. De voorzitter dankte de deelnemende groepen voor de sportiviteit die zij heide avonden hadden getoond en sprak de hoop uit het volgend jaar weer op hun deelname te kunnen rekenen. De meeste groepen gi,n- gen hierna naar hun clubhuis er. brachten daar de avond in gezellig samenzijn door. In café Siegers an in café Reuser, waar de bandrecorders nog eens de programma's lieten horen, was het zeer druk. OUDERAVOND SCHOOL IN DE HEISTRAAT. Der ttadkip getrouw hield de School met de Bijbel woensdag jj. haar jaarlijkse ou deravond, met bestuur, personeel en leden der Schoolvereniging. Een uur voor de aan vang was er gelegenheid,- het tentoongestel de schriftelijke werk der leerlingen en het handwerken der meisjes te bezichtigen, evenals ip de pauze. Dit was tevens bedoeld als middel van contact tusen personeel der school met de ouders van hun leerlingen. Het was jammer, dat de voorzitter der schoolvereniging de heer Kerst, door ziekte verhinderd was deze vergadering te leiden. Nu opende de heer Waverijn, tweede voor zitter, de ouderavond met gebed en het laten zingen van Ps. 6$ 10. Naar aanlei ding X3U het voorgelezen gedeelte uit Deu- teronomium 6 sprak de voorzitter zijn ope ningswoord, waarin hij wees op de plicht pm de kinderen op Gods inzettingen en ge boden te wijzen. De spreker ypp deze ayopd was de heer Q. v. d. Kruyt, ouderwijzer aan de school. Het onderwerp van zijn boeiend betoog was: „tucht". Heel vaak heeft dit woord een pngpnstige betekenis, maar ieder die met opvoeding en onderwijs te maken heeft, kan hierbij niet zonder tucht. Het kind moet piet alleen ontzag hebben voor het opge legde gezag, maar ook eerbied jegens God en jegeps zijn qpvoeders. Dpor het geven van verschillende geboden en verboden trachten we het kwade te voorkomen. Het goede gaan we belonen, het verkeerde gaan we bestraffen. Om herhaling van een over treding tg voorkomen, volgt de straf. Ook de Bijbel, als richtsnoer van al onze daden, spreekt telkens van tuchtiging en kastijding. Na enige bespreking °P dit onderwerp, o,a. over het punt „slaan in school", ver kreeg het eredid dor vereniging. Ds. G. Torenbeek, het woord- In zijn toespraak wees hij op de zegen die de schoolstrijd voor ops christelijk onderwijs heeft ge bracht. Mej- van der Kerk en de heer va nder Kruyt vergastten de aanwezigen op blok fluit- en orgelspel. Na de pauze kon men door middel van d.e bandrecorder verschil lende aardige dingen van tie leerlingen ho ren: zang, lezen en voordragen. Het hoofd der school en de tweede voor zitter van de vereniging, richtten waarde rende woorden tot mej. Tornga, die over enkele dagen naar Leerdam vertrekt, na ruim 9VS jaar haar beste krachten aan de school gegeven te hebben. Ter afwisseling en ter opluistering van de avond werden enkele psalmen en gezan gen gezongen, terwijl er een groepsspel- letje was: „weet u het goede antwoord?" Het was al vrij laat, toen Ds. Trouw borst deze goed bezochte vergadering met dankgebed sloot. MARGRIETRUITERS. Op 18 en 20 febr. werden door de Mar- grietruiters alhier hun welbekende ruiter - avonden gehouden. De zaal bij van Veen was beide avonden tot de laatste plaats be zet. Bij de opening memoreerde de voor zitter het feit dat de vereniging 12J6 jaar j had bestaan, sprak enige welkomstwoorden en een Ruitergroet, waarbij tevens het Wilhelmus werd gezongen en verklaarde de ruiteravond voor geopend, waarna het woord werd gegeven aan de vereniging Excel»iör

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 5