Waalwijkse en Langstraafse Courant Mif Lang voor: SIERADEN in goud en zilver J. OVERSBERG „XU3E3 Elshout HEROPENING Fa. J. R. KOOL Grotestraat 112 Waalwijk MAANDAG 3 MAART 196» Uitgever: Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 81e JAARGANG No. 18 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per mm. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES„ECHO" Druraera Nieuwkuijk Gouden echtpaar. Het echtpaar H. van der Ven van Esch, wonende in de St. Jo- rissteeg alhier, viert woensdag 5 maart a.s. zijn gouden huwe lijksfeest. Dat deze viering in derdaad groots zal zijn, valt niet te betwijfelen, want het echtpaar heeft nog zes kinderen in leven, die allen getrouwd zijn. Vader v. d. Ven is 74 jaar oud, terwijl moeder 72 jaar geworden is. Bei den verkeren echter nog in een opvallend uitstekende gezond heid, de bruidegom fietst zelfs nog dagelijks en verricht alle voorkomende werkzaamheden. Ook moeder doet elke dag haar voorkomende werkzaamheden in het huishouden, wel een bewijs dat beiden nog bijzonder vitaal zijn. Harry is van huis uit altijd mandemaker geweest. Rond 60 jaar geleden is hier het mande- makersvak opgekomen, doch in tussen ook weer verdwenen. Hij kan nog interessante verhalen vertellen over dit opgekomen en verdwenen vak. Thans verzorgt Harry nog wat kippen en boert nog een beetje voor eigen onder houd Zij hebben een mooie on bezorgde oude dag. Om half 10 zal woensdag een H. Mis van dankbaarheid wor-, den opgedragen in de parochie kerk, waaraan aan huis door de buren een huldiging zal plaats hebben. Vlijmen Haarsteeg Heusden Sprang-Capelle Sprang Capeile ECHO HEI K.I.-VERENIGING DRUNEN. ELSHOUT EN OMSTREKEN. Vrijdagavond hield de K.I.-vereniging j Drunen, Elshout en Omstreken haar algem. j jaarvergadering. Op de vergadering van j deze vereniging, waarbij aangesloten zijn Berlicum, Haarsteeg, Herpt, Nieuwkuijk, Vlijmen en Waalwijk, waren tegenwoordig Dr. Willems van de gezondheidsdienst voor vee, de heer Baltussen, inspecteur van het NRS, de verschillende assistenten van de Landbouwconsulent uit het gebied van deze vereniging, alsmede de directeuren der zui velfabrieken. Ook was aanwezig Dr. Spie- rings uit Waalwijk. Jaarverslag. Het jaarverslag over 1957 vermeldde om te beginnen twee zeer bijzondere feiten. In mei 1957 werd n.l. de gloednieuwe stieren- stal geopend en behaalde de stier Liza's doel op de centrale stierenkeuring het kam pioenschap. Het aantal leden daalde in '57 met 10. Deze vermindering was hoofdza kelijk het gevolg van het opheffen van ver schillende kleine boerenbedrijven. In Haar steeg, Herpt, Vlijmen en Waalwijk ver minderde het aantal leden, in Berlicum en Nieuwkuijk nam het toe en in Drunen en Elshout bleef het gelijk. Het aantal geïnsemineerde dieren steeg met 7 tot 5451. Er werden 9163 insemi naties toegepast. Het gunstig resultaat was 84,9 tegenover 86 in 1956. In ver band met verkoop na de eerste seminatie, nl. 256, is voor 1957 geschat op een drach- tigheidspercentage van 89 In het stierenmateriaal kwam geen wij ziging. Gedurende het gehele jaar waren beschikbaar de stieren Tom, Theo, Benno, Liza's doel, Lena's Sjoerd, Maria 4's Hen drik en Sabella's Prins. Op beperkte schaal werd ook gebruik gemaakt van de stier Geert uit Udenhout. In 1957 werd deelgenomen aan de cen trale stierenkeuring met het bijzonder re sultaat: het kampioen worden van Liza's doel. De stier Lena's Sjoerd werd evenwel 5e geplaatst en de stier Maria's Hendrik werd no. 3. Binnen de werkkring der vereniging wer den ook twee fokdagen georganiseerd n.l. te Berlicum en te Haarsteeg; de deelname was resp. 121 en 293. Met verschillende dieren van de leden werd ook deelgenomen aan de gecombineerde Bond-fokdag welke op 1 oktober in Den Bosch werd gehouden. Met verschillende dieren van de leden moest hierna zelfs worden deelgenomen aan de keuring voor het kampioenschap. Op 12 november werd nog een keuring gehouden op de afstammelingen van de stier Theo. De agemene indruk was goed en er werd een vlotte tweede premie toege kend. Dr. Spierings uit Waalwijk werd vol gens het jaarverslag in 1957 benoemd tot toezichthoudend dierenarts. Het jaarver slag bracht dank aan Dr. Brus en Dr. Wil lems, die als zodanig afscheid namen. De vereniging heeft steeds drie insemi- natoren in dienst, nl. de heren Boom, Vrij hoeven en v. Loon. Het jaarverslag brengt tot slot dank aan deze mannen, door wiens goede samenwerking zulke gunstige resul taten konden worden verkregen. Speciaal de stierenhouder werd dank gebracht voor zijn goede zorgen. Het financieel verslag sloot met een nadelig saldo. Deze avond hield Dr. Willems nog een uiteenzetting over het toepassen van K.I. bij varkens, waarmede reeds met succes proeven zijn genomen. Op een zeer bevat telijke wijze behandelde de heer Baltussen, inspecteur van het NRS, de zeer ingewik kelde materie van de bloedlijnen bij stieren. In het bestuur kwam op deze vergade ring geen wijziging. De dekgelden werden onveranderd vastgesteld. GOEDE SUCCESSEN. De Drunense renners behaalden op de ronde van Haarsteeg zondag goede suc cessen. Tini v. d. Lee werd in de sprint bij de amateurs no. 2. Th. van Heeswijk werd tweede bij de nieuwelingen. Beiden behaal den verschillende premies. Tini v. d. Lee reed voor de eerste maal bij de amateurs. Ook de derde renner uit Drunen, v. d. Ho ven, reed bij de nieuwelingen de ronde uit en wist nog een prijs in de wacht te slepen. LOURDES-AVOND. De RKJB en de Boerinnenbond hielden dinsdagavond een Lourdesavond in het ka der van de algemene Lourdes-actie om met de komende grote Lourdes-bedevaart welke in mei zal worden gehouden, zoveel moge lijk afgevaardigden te kunnen meesturen. Ondanks het zeer slechte weer was de be langstelling zeer groot. De voorzitter dhr. Jan van Rooij opende deze avond met een hartelijk welkomstwoord, waarbij hij tevens het doel van deze avond uiteenzette, n.l. om middels deze avond de kas van het Lourdesfonds wat sterker te maken. Men had voor deze avond, die een bui tengewoon gezellig verloop had een overla den programma. Er werd o.a. een zeer in teressante Lourdesfilm vertoond over de Lourdesbedevaart van de KNBTB in 1956. Deken Rooyackers kwam deze avond ver tellen over zijn belevenissen van zijn laatste Lourdesreis, bij de opening van het Jubel jaar in Lourdes, terwijl spr. tevens de be tekenis van Lourdes als bedevaartplaats uit voerig belichtte. Tussendoor was er zang, declamatie, dans en verloting, terwijl tot slot de Jonge Boeren en Boerinnen nog met een toneelstukje kwamen: „De gescheurde broek", dat bijzonder in de smaak viel. Het geheel is deze avond op bijzondere wijze ge slaagd en men had tot slot ook nog een prima batig saldo. De RKJB Drunen zal vermoedelijk vijf afgevaardigden naar Lour des kunnen zenden. En de jonge boerinnen 5 of 6. TAFELTENNIS. Op 26 februari speelde het tweede team van de Shooting Stars uit Nieuwkuijk te gen een combinatie van het tweede en der de team van TTVD uit Drunen. De uitslag was 9-1 voor TTVD. AGENDA. Maandag 3 maart 7.30 uur Jaarvergadering Boerinnenbond in foyer Hoge Braken. Dinsdag 4 maart 7 uur Trainen DVC. 8 uur Bijeenkomst R.K. Vrouwengilde, zaal café Elshout. Donderdag 6 maart Jaarvergadering Veilingver. De Lang straat, zaal café Elshout. 7 uur Trainen DVC-junioren. 7.30 uur Jaarvergadering RKJB, zaal caé van Delft. SOCIËTEIT DUIN EN DORST. De Sociëteit Duin en Dorst hield donder dag in Hotel Royal haar eerste jaarverga dering. De sociëteit, voornamelijk ontspan ningssociëteit, is ondergebracht in Hotel Royal. De sociëteit telt thans 18 leden. Be sloten werd op deze eerste jaarvergadering om in oktober, evenals vorig jaar, een feest avond te houden voor de leden met hunne dames. De contributie werd onveranderd vastgesteld. Het clubhuis blijft Hotel Royal en in het bestuur, bestaande uit de heren Ir. v. Lammeren, H. van Thiel, J. Vissers en J. de Bruijn, kwam geen wijziging. ONGEVAL. Mej. G. P.-R. kwam bij haar werkzaam heden te struikelen over de keldertrap, met het noodlottig gevolg, dat zij in de kelder viel en haar schouder brak. Overbrenging naar het ziekenhuis was noodzakelijk. LEZING. Voor de leden van het R.K. Vrouwengilde zal een lezing met demonstratie gegeven worden in het bereiden van cocktails, door de „Erven Lucas Bols". De lezing wordt gegeven door mevr. Spitzen-Holderman. De monstratie wordt gegeven door de heer Meys. De firma geeft de cocktails en heeft nog een attractieve verloting in petto. TAFELTENNIS. Het eerste herenteam van de Smashers moest in Veghel een onverwachte nederlaag incasseren. Ondanks heftige tegenstand wisten onze jongens hiet verder te brengen dan 4-6. De punten werden voor Smas hers gescoord door H. Willems en A. Wil lems ieder tweemaal. De andere teams wis ten voor de competitie ieder winst te boe ken Zwaantjes 2 St. M.-Gestel - Smas hers 2 2-8; Smashers 3 - Zwaantjes 2 6-4; Shoting Stars 3 Nieuwkuijk - Smashers 4 4 - 6; Belhamels 2 Hinthem - Damesteam 4-6. AGENDA. Dinsdag Lezing R.K. Vrouwengilde. Repetitie zangvereniging. Woensdag en zaterdag trainen tafelten nisclub. Dinsdag gym-club RKJB. Donderdag Volleybal. Vrijdag avondmis. Donderdag en vrijdag tuinbouwwintercur- sus. MAANDVERGADERING. Zaterdag 1 maart hield de Postduiven vereniging De Zwaluw haar maandvergade ring in café Den Braai. Dat het vliegseizoen aanbreekt was te merken aan de grote op komst. De notulen van de vorige vergade ring werden onveranderd goedgekeurd. Hierna aanstellen concoursleiders; per ac clamatie werden C. van Helvoirt, J. Ooster waal en L. de Laat benoemd. Besloten werd de komende vergadering te vervroegen. Er werd besloten met Pasen een eieren-vlucht te houden, hetgeen door allen werd toegejuicht; dit is tevens een ge legenheid de klokken te proberen. Medede ling werd ontvangen dat men vanaf de eer ste vlucht met de BCC meespeelt dit jaar. Opgeven derby ringen voor de BCC voor de vlucht Noyon; hiervoor is nog gelegen heid op de eerstkomende vergadering; even eens opgeven van de fondclub. Er werd besloten de wisselbeker met oude duiven op Orleans niet af te laten met 3 x achtereen of 5 maal in totzal, maar wie hem tweemaal achtereen of 3 maal in totaal wint. De klokken moeten vóór 15 maart in geleverd zijn. Hierna sluiting met een dank woord van de voorzitter voor de grote op komst. Jaarvergadering N.C.B. In eafé J. Siegers hield de N.C.B. alhier op een avond in de afgelo pen week haar jaarvergadering. Na met de christelijke groet en een woord van welkom te hebben geo pend, gaf de voorzitter, de heer F. v. Rijnen, een kort overzicht van de voornaamste gebeurtenissen uit het afgelopen boekjaar. Hieruit viel op te maken dat door de organisa tie weer veel en goed werk is ver richt. Sprekende over de tot stand- koming van de Euromarkt, deelde de voorzitter mee dat met enige re serve dient te worden afgewacht welke invloed deze instelling in de toekomst op het gebied van de landbouw zal hebben. Als verheu gend nieuws kon hij de aanwezigen meedelen dat de uitbetaling van de garantieprijs voor de melk in de toekomst vlotter zal gaan geschie den. Hij sprak verder de hoop uit dat het komende seizoen, voor wat betreft de oogst en de prijzen, voor iedereen goed zou mogen zijn. Hierna verkreeg de secretaris, de heer J. v. Delft, het woord, die achtereenvolgens de presentielijst, de notulen van de vorige jaarver gadering en het financieel verslag voorlas. Door het lid van de kascommissie, de heer W. Pulles, werd opgemerkt dat de subsidie van de Boerenleen bank nog niet was ontvangen; de aanwezige kassier van de bank gaf hierop een nadere toelichting. De contributie bleef ongewijzigd en be draagt zoals vorige jaren 4.—; er werd besloten voor het innen hier van een zitdag te houden. De aftre dende bestuursleden, M. Pulles en Eg. v. Beurden, werden met alge mene stemmen herkozen. Uit het verslag van de Vee- en Vleescentrale bleek dat het een zeer goed jaar is geweest, want slechts enkele varkens en runderen, die wegens ziekte of ongeval moes ten worden opgeruimd, werden door genoemde centrale overgeno men. Het verslag van de C.H.V. gaf een beduidende omzet te zien in 1956 was de omzet van veevoe ders en meststoffen 900.000 kg., de omzet van bedrijfsgoederen en za den bedroeg li.767.28, de totale geld-omzet ƒ230.000.—. In 1957 steeg de omzet van vee voeders en meststoffen tot bijna 1.000.000 kg. en van bedrijfsgoede ren en zaden tot 16.725.01; de geld- omzet was ƒ270.000.een stijging dus van 40.000. De voorzitter dankte de zaakvoer der van de C.H.V. voor zijn keurig verslag en bracht de jaarlijkse rondgang in natura voor een lief dadig doel ter sprake; besloten werd zich hierover in verbinding te stellen met de R.K.J.B. Door de assistent van de R.L.V.D., de heer Heins, die hierna 't woord verkreeg, werd het verlenen van subsidies van overheidswege be handeld. Hij bracht naar voren dat in het afgelopen jaar door de rege ring diverse premies beschikbaar zijn gesteld; dit jaar is echter te verwachten dat premies minimaal beschikbaar zullen zijn, de beste dingsbeperking doet zich ook hier gelden. Spreker wees er de aanwe zigen op dat we weer kort bij het voorjaar en de zomer staan en aller aandacht zal dan ook moeten uit gaan naar een voldoende rundvoer- winning. Verder dankte hij de aan wezigen voor de prettige samen werking en hoopte dat dit ook in 1958 het geval zal zijn. Bij de mededelingen las de secre taris nog een ontvangen schrijven voor van de Provinciale Gezond heidsdienst over de abortus-bang- bestrijding, waarin aller medewer king wordt gevraagd om deze ziek te te bestrijden. De heer v. d. Berk spoorde de land- en tuinbouwers aan om vooral spruitkool en witlof als specifiek winterproducten te telen en raadde allen aan, zo zij die nog niet bezitten, een teeltvergun ning aan te vragen. Na de rondvraag, waarvan door slechts enkelen gebruik werd ge maakt, sloot de voorzitter de ver gadering op de gebruikelijke wijze. Feestgave Mgr. Bekkers. Ter gelegenheid van het 25-jarig priesterjubileum van Mgr. Bekkers, Bisschop-Coadjutor van het Bisdom Den Bosch, is ook alhier een comité opgericht om hem bij deze gelegen heid een bijdrage aan te bieden voor de financiering van de ker kenbouw in het bisdom. Het comité stelt zich ten doel bij de parochianen huis aan huis gel den in te zamelen voor dit doel. Dezer dagen zal een lid van het co mité bij u komen aankloppen en een bijdrage vragen voor de finan ciële nood van de kerkenbouw. In de komende vijf jaar zullen in ons bisdom in totaal 37 kerken moeten worden gebouwd. Vererende uitnodiging. Dezer dagen ontving onze dorps genoot, de heer C. v. d. Loo, van 't bestuur van de K.N.B.B. de ver erende uitnodiging deel te nemen aan de voorwedstrijden om 't kam pioenschap van Nederland, extra klasse libre klein biljart. Dfeze wed strijden zullen op 3, 4 en 6 maart in Den Bosch worden gehouden. Ge noemde biljarter dankt deze uitno diging aan zijn hoog gemiddelde, door hem behaald in de nu aan de gang zijnde competitie van de K.N. B.B., waaraan de biljartclub D.E.S. met groot succes deelneemt en waarvan hij de voornaamste spe ler is. Geslaagd. Dezer dagen slaagde te 's-Graven- hage voor het diploma hulpmon- teur automobeilen (het bekende V.A.M.-diploma) onze dorpsgenoot Giel v. d. Lee Hz. VOLKSTUINTJES. Belanghebbenden worden er op gewezen dat de z.g. Volkstuintjes zullen worden ver pacht op woensdag 5 maart a.s. des voor middags 10 uur ten gemeentehuize alhier. Tevens zal dan worden verpacht het gras gewas langs diverse wegen. BENOEMD. Met ingang van 1 maart j.l. werd be noemd tot klerk ter gemeente-secretarie al hier de heer J. van Öss te 's-Bosch. JAARVERGADERING JONGE LANDBOUWERS. Het was echt winters weer toen j.l. dins dag 25 febr. de Jonge Landbouwersvereni ging van Sprang-Capelle „Vooruitgang zij ons Doel" in jaarvergadering bijeen kwam. Om pl.m. half acht opende de voorzitter de heer A Timmermans de vergadering en riep de aanwezigen (de zaal was goed be zet) een hartelijk welkom toe. In zijn ope ningswoord memoreerde de voorzitter ver schillende problemen in het wereldgebeu ren, als de Euromarkt, de melkprijs, enz. en wekte op zich als boeren aaneen te sluiten en voor hun idealen te strijden. In het bijzonder heette de voorzitter har telijk welkom „de Optimisten", de Gebr. Ramstijn uit Sprang en de accordeonist Ties van Wanrooij uit Waalwijk en ver klaarde dan de vergadering voor geopend, waarna de secretaris de heer W. de Bie het woord verkreeg tot het uitbrengen van zijn jaarverslag. Hieruit bleek o.m. dat de vereniging is aangesloten bij de Prov. Or ganisatie en vanwege genoemde organisa tie twee vergaderingen werden gehouden, n.l. te Breda en te Raamsdonk. Twee ex cursies werden georganiseerd naar de grote toogdag in Markelo en naar de Bonda-fa- brieken te Leiden De vereniging telt 42 leden; het bestuur is als volgt samenge steld: A. Timmermans, voorzitter; W. de Bie, secretaris; A. v. d. Berg, 2e voorz.; A. de Bie Mzn. en A. voor de Poorte, penn. Nadat de voorzitter de secretaris dank gebracht had voor zijn keurig verslag, kreeg de penningmeester dhr. A. voor de Poorte gelegenheid tot het uitbrengen van het fi nancieel verslag, waaruit bleek dat de ver eniging financieel op een gezonde basis berust; het boekjaar sluit met een voorde lig saldo. Bij monde van dhr. v. Baard wijk werd medegedeeld dat de boeken en bescheiden van de penn. in orde waren be vonden, waarna deze écharge werd ver leend en dank gebracht werd voor het keu rige beheer. De voorzitter deelde dan mede dat er een jubilaris in het bestuur was, de secre taris, de heer W. de Bie had n.l. deze func tie 12 jaar vervuld. De heer de Bie werd door de voorzitter gehuldigd en in welge kozen woorden dank gebracht voor zijn vele werk voor de vereniging; als aandenken ont ving de jubilaris een mooie vulpen. Hiermede was het officiële deel van de vergadering voorbij en traden de gebr. Ramstijn en de accordeonist van Wanrooij voor het voetlicht, die er met hun vro lijke schetsen en muziek de stemming al spoedig in wisten te brengen. Bij afwisseling werden de vergadering verschillende trac- taties aangeboden. Ook het lid Jan de Bruin maakte zich nog verdienstelijk met een nummertje op de trompet. Het middernachtelijk uur was reeds ver streken toen de voorzitter deze goed ge slaagde jaarvergadering met een dankwoord aan allen die tot het welslagen hadden me degewerkt sloot en alleen zeer voldaan huis waarts keerden. P.V. NOOIT GEDACHT. De Postduivenvereniging Nooit Gedacht, gevestigd bij de heer C. van Tilborg, aan de Julianalaan, houdt a.s. donderdagavond 8 uur haar algemene ledenvergadering. Verzocht wordt de derby-ringen op te geven. Trouwe opkomst gewenst. INTREDE. Candidaat W. B. v. d. Meulen te Am sterdam, beroepen predikant bij de Geref. Kerk alhier, die a.s. woensdag voor de Classis Den Bosch van de Geref. Kerken zijn peremtoir examen hoopt af te leggen, is voornemens op zondag 16 maart a.s. in de avonddienst zijn intrede te doen bij de Geref. Kerk alhier. Als bevestiger zal in de voormiddagdienst optreden Ds. K. v. d. Meulen van Landsmeer. PROF. MR. P. S. GERBRANDY SPRAK VOOR A.R. KIESVERENIGING. Op uitnodiging van de A.R. Kiesvereni ging alhier sprak j.l. vrijdagavond in de zaal van de Chr. Volksbond alhier de Hoog geleerde heer Prof. Mr. P. S. Gerbrandy, lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal. Toen de voorzitter der Kiesvereniging de heer C. H. van Caem de samenkomst open de, was de zaal behoorlijk bezet. Na de opening met psalmgezang en gebed, heette de voorzitter de aanwezigen hartelijk wel kom en richtte zich speciaal met een har telijk welkomstwoord tot de spreker, hem dankende voor zijn bereidheid aan de uit nodiging gevolg te geven. Vervolgens verkreeg Prof. Gerbrandy het woord, die in een met aandacht en in stemming gevolgde rede, in het bijzonder de buitenlandse politiek, speciaal met be trekking tot Indonesië, belichtte. Breedvoerig ging Prof. Gerbrandy in op de tragedie van Indië, die in 't centrum van de belangstelling der wereld staat. Ne derland kan de verantwoordelijkheid voor de situatie daar naar sprekers mening niet van zich afschudden. Hoe Nederland de ver antwoordelijkheid voor Indië lang gedragen heeft, toont spr. aan met een passage uit het boek van de Engelse geschiedschrijver Teurrival, die vol lof is over het Neder landse beheer en vervolgens uit een in Ne derlandse handen gevallen rapport van een Japans officier in 1942 aan zijn regering uitgebracht, waarin deze officier Ned. In dië een paradijs noemde. Nu heerst er chaos, honger, enz., zegt prof. Gerbrandy. De Nederlandse politiek die in de macht is van mensen die zich bijna nooit met Ned. Indië hebben be moeid, heeft gemaakt dat de toestand van Indië sinds 1945 zo veranderd is. Prof. Gerbrandy gaat dan de geschiede- EEN ECHT VERTROUWD ADRES nis van de oorlog met Japan na en wijst daarbij op de Amerikaanse politiek; Ameri- ka is zelf een kolonie geweest van Engeland, waarvan het 'zich heeft ontworsteld en dat moet de houding van Amerika verklaren. Spr. wijst verder op de communistische infiltratie overal ter wereld, ook in ons land, met 70 mensen op de Russische ambassade en zegt dat men net zo goed met de duivel op pad kan gaan, als met de communisten verdragen afsluiten, die toch nooit worden nagekomen en steeds met voeten worden getreden. Dat het alles deze kant is uitgegaan, zegt spr., heeft als oorzaak het denken van de mens en hij wijst hierbij op tweeërlei denk richtingen, n.l. in de eerste plaats: wat is de staat? en bij de leer van de volkssouve- reiniteit leeft sterk de gedachte: de staat, dat ben ik zelf. Maar, aldus spr., de staat is produkt van de historie, die onder Gods wil tot stand gekomen is. Daarom ziet spr. een gevaar in een re gering waarin bijna alle partijen vertegen woordigd zijn en waarbij de principiële te genstellingen verdoezeld worden. Alleen in oorlogstijd meent spr. moeten de verschil len blijven rusten, maar thans acht spr. het geboden dat er principiële politiek gevoerd wordt en hij besluit zijn met gespannen aandacht gevolgde rede met de opwekking: laten wij blijven een door en door princi piële A.R. partij, dan is er voor de toekomst nog heil te verwachten voor ons land en volk. De voorzitter zegt prof. Gerbrandy na mens de vergadering hartelijk dank voor de wijze waarop hij deze heeft voorgelicht, waarna uit de vergadering verschillende vragen worden gesteld, die op duidelijke wijze door de spreker worden beantwoordt. Nadat de voorzitter prof. Gerbrandy daar na nogmaals heeft dank gezegd voor zijn principieel betoog, wordt gezongen Ps. 89 8 en gaat prof. Gerbrandy voor in dank gebed, waarna de mooie samenkomst wordt gesloten. TWEEDE OPVOERING VAN „JE MOET ER NIET MEE SPELEN" DOOR „GEZELLIGHEID". Voor een goed bezette zaal in de Chr. Volksbond, gaf de toneelvereniging gezel ligheid, onder regie van de heer Dekkers, de tweede opvoering van de klucht in drie bedrijven door Hans Nesna: „Je moet er niet mee spelen". In de eerste plaats een woord van lof voor de regisseur de heer Dekkers en alle medespelenden, die in een zo korte tijd kans hebben gezien weer met een stuk op de planken te komen en op zo vlotte wijze te spelen en daardoor de bezoekers een aangename avond hebben bezorgd. Dat het talrijke publiek voldaan was bewees dan ook wel het spontaan applaus na elk bedrijf en aan het slot van het stuk aan de spelers en speelsters gebracht. De personen die de hoofdrollen vervulden komt een extra woord van lof zeker toe, voor hun spel. De advocaat Dilleman (M. de Cloe) die met z'n onnozel gezicht de hele zaal bij momenten aan het lachen bracht en dan weer omsloeg in een strenge meester tegenover z'n huishoudster, had wel een bijzonder zware rol, die hij echter tot het einde toe uitstekend speelde. Z'n tegen speelster, Anna, de huishoudster (Mevr. C. Versteeg-Herman) die rap van tong en zeer adrem, niet met zich liet spelen, had ook meermalen de lachers op haar hand en zij vertolkte haar rol prima. Notaris Appel- slaagde avonden terugzien en met belang stelling zien wij in het volgende seizoen hurt optreden tegemoet. OUDER-AVOND PRINSES WILHELMINA-SCHOOL. Op woensdag 12 maart a.s. hoopt men een ouder-avond te houden van de Prinses- Wilhelminaschool aan de Loonsedijk. Deze avond wordt gehouden in het schoolgebouw. De agenda vermeldt o.m.: Jaarverslag van de secretaris! jaarverslag van de penn.; Verslag door het hoofd der school; Bestuurs verkiezing. Aan de beurt van aftreding zijn de heren J. Bossers, J. Bogers, L. Heurter en P. v. d. Schans. De drie eerstgenoemde personen stellen zich herkiesbaar, doch de heef v. d. Schans heeft gemeend niet meer voor een herbenoeming in aanmerking te willen komen; in de vacature zijn als tal ge steld 1 H. J. de Bie en 2 J, de Man. Het hoofd der school, de heer van Zalingen zal op deze vergadering het onderwerp „Wette lijke aansprakelijkheid" behandelen. GUNNING. Burgemeester en Wethouders van Sprang- Capelle hebben de bouw van 18 woningwet woningen gegund aan de fa. G. van Kem pen te Tilburg voor de som van f 245.000. Met- de bouw van deze woningen is inmid dels aangevangen. De woningen zullen op de navolgende plaatsen in de gemeente ge bouwd worden: 1 blokje van 2 woningen aan de Beatrixstraat; 1 blokje van 4 aan de Wilhelminastraat; 1 blokje van 2 aan de Schrevelstraat en 2 blokjes van 3 aan de Molenstraat. OPENING BAZAR H.N.C. Donderdagavond jl. had de opening plaats van de door de V.V. HNC georganiseerde bazar. De voorzitter van HNC, de heer Mandemakers, sprak een kort welkomst woord tot het "college van Burgemeester en Wethouders en tot de verdere genodigden. Spr. bracht verder dank aan allen die hun medewerking hadden verleend bij de gehe le organisatie van de bazar en hoopte, dat men enkele aangename dagen zou mogen hebben. Na het welkomstwoord van de voorzitter werd het woord gevoerd door de loco-burgemeester, Dr. H. Winkelman. Spr. deelde mede, dat het gemeentebestuur steeds aan elke vereniging in de gemeente medewerking zal verlenen bij de te houden acties, welke ten doel hebben de bevordé- ring van de opvoeding van de jeugd. Ten einde elke actie of andere vorm van orga nisatie tot een goed einde te brengen zijn Burg. en Weth. zeer spaarzaam met het verlenen van vergunningen voor bazars. De activiteit van het bestuur van HNC wordt ook door het gemeentebestuur op prijs ge steld en namens het College spreek ik gaar ne de hoop uit, dat deze bazar in alle op zichten zal mogen slagen. Na dit officiële openingswoord werd een aanvang gemaakt met het in werking stellen der diverse at tracties. Zoals gewoonlijk speelde het Rad van Avontuur een grote rol. Donderdag- en vrijdagavond was er een zeer behoorlijke belangstelling, doch zaterdagavond was het meermalen zo druk, dat men soms een half uur moest wachten vooraleer men toegang kon krijgen tot de bazartent Alles verliep' echter vlot en er werden goede zaken ge daan. Hedenavond is de laatste bazar-avond en zij die nog geen bezoek hebben gebracht aan deze bazar, kunnen,wij aanraden zulks heropenen wij onze verbouwde winkel, in woensdag 5 maart gemoderniseerde en groente en fruit J >f- Voor U vele speciale aanbiedingen tegen verlaagde prijzen 11 I J Uw bezoek zal ons zeer welkom zijn ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦❖♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦O? man (Jac. de Brouwer), een echt keurige verschijning voor notaris, was naar onze mening wel eens wat te houterig in spel en gebaren; in het derde bedrijf was hij o.i. beter en meer natuurlijk in z'n optreden. Casper, de vriend van Dilleman (J. Haver - hals) was weer de bij uitstek echte speler, die het spel als steeds gemakkelijk en on gedwongen afgaat en daardoor in dit stuk weer een prettige verschijning was, wiens spel in alle opzichten te loven valt. Ook mej. J. van wietering, die als ondeugend meisjes, op vlotte en natuurlijke wijze speel de, was uitstekend en treedt met veel ge mak op, beweegt zich rustig en grasieus en spreekt keurig en duidelijk; een uitstekende kracht. Als laatste belangrijke figuur noe men we da nnog Zoezoe, een artiste. Har optreden (mej. A. Braspenning) kenmerkte zich door een echte brutale houding, die tegenover haar a.s. verloofde, zich zeer agressief toonde. Zij pakte hem in z'n kuif of gaf hem een klap om z'n oren, of het haar dagelijks werk was. Haart tint was zeer goed gelijkend op een echte roodhuid, waarbij ook de sieraden het goed deden. Wij willen Rinus de Wit, een stroper (P. Hamers) en Marie, de wasvrouw (mej. C. Sprangers) ook in de hulde laten delen voor hun keurig spel in hun overigens be scheiden rollen. Het stuk op zich, waarvan wij in een onzer vorige nummers een korte beschrijving gaven, was o.i. een goede keu ze en al met al heeft Gezelligheid met de uitvoeringen van dit stuk een goede beurt gemaakt. De spelers(sters) waren goed op elkaar ingespeeld en de kleding van de ver schillende personen was goed verzorgd; ook de decor van de heren M. Hulst en L. A. de Jong was helder en fris, terwijl aan de j heer C. Dekkers zeker een woord van lof j toekomt voor de algehele verzorging. Gezelligheid kan weer op een paar ge niet te verzuimen. Er is voor elk wat wils en de grootste attractie van hedenavond zal natuurlijk zijn de trekking van de grote verloting, waarbij als hoofdprijs zal zijn een Solex-bromfiets. Verder zijn er nog talrijke andere prij zen aan deze verloting verbonden. AFSCHEID MEJ. ANT. BLOM. Na afloop der repetitie op woensdag avond j.l. nam de gemengde zangver. 't Ro- zeknopje afscheid van haar directrice mej. Ant. Blom uit Waalwijk. De voorzitter, dr. N. L. Gerlach, sprak enige woorden tot de scheidende directrice. Wij vinden het zeer jammer, aldus spr., dat U thans onze ver. gaat verlaten. Wij als bestuur en met ons de leden hebben steeds met U op aangena me wijze mogen samenwerken. Veel hebt gij voor de Rozeknop gedaan en daarom spijt het ons, dat U thans gaat scheiden van onze vereniging. Doch Uw benoeming aan de Ned. Opera maakt zulks noodzake lijk. Wij vertrouwen er echter op, dat U onze vereniging niet zult vergeten en dat wij U vele malen zullen mogen terugzien op onze uitvoeringen. Wij hebben gemeend het niet bij woorden te moeten laten en namens de vereniging biedt ik U deze reis-tas aan. Mej. Blom bracht dank aan het bestuur en de leden voor de steeds ondervonden medewerking en voor het zeer fraaie ca deau. Het spijt mij zeer, dat ik mijn taak van de Rozenknop moet neerleggen. De vereniging telt zeer goed stemmen-materi- aal en graag heb ik steeds de dirigeerstok gezwaaid over de Rozenknop. Het stemt mij echter tot veel voldoening, dat ik in de heer L. van Gestel een goed opvolger vindt. Gaarne spreek ik de hoop uit, dat de ver eniging ook onder zijn leiding nog tot gro tere bloei moge komen. En tot slot deelde mej. Blom mede, dat zoveel als in haar

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 1