De Echo van het Zuiden STASSAR is SERVICE gemeenteraad Waalwijk Gemeenteraad Loon op land Gemeenteraad Vlijmen W. TIMMERMANS ZONEN VOOR IEDERE BEURS rantiën gebied. EERSTE FASE HAVENPLAN BINNENKORT IN UITVOERING VLIJMEN KRIJGT 3 AANSLUITINGEN OP NIEUWE PROV. WEG SPECIAAL VOOR UW DRIL Assu op elk „DE BEPROEVING VAN DE NACHT' 'n van MAAR EN'S BRIL MAANDAG 3 MAART 1958 81e JAARGANG No. 18 Binnenkort ook voorstellen aangaande 2e en 3e fase Het belangrijkste punt dat de raad der gemeente Waalwijk don derdagavond in zijn vergadering behandelde, was het voorstel tot het aangaan van een vaste geld lening groot 900.000.mét de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten voor de uitvoering van de eerste fase van het havenplan. Deze uitvoering is thans in hoge mate urgent i.v.m. de noodzake lijke voortgang van de aanleg van de nieuwe provinciale weg in de buitenpolder van Waalwijk, welke thans zover gevorderd is, dat tot demping van de kop en de zwaaikom van de bestaande haven moet worden overgegaan. De regering heeft haar goedkeu ring aan de uitvoering gehecht en de gemeente via genoemde bank de benodigde gelden be schikbaar gesteld. De' voorzitter, burgemeester Teijssen, kon nog de belangrijke en verheugende mededeling doen, dat zeer bin nenkort ook voorstellen te ver wachten zijn tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de uitvoering van de tweede en der de fase, die zullen worden uitge voerd in het kader van de d.a. c.w.-werken. In de uitvoering van de eerste fase levert de pro vincie een bijdrage van 70.000.- voor de aanleg van een nieuwe loswal, zodat de totale kosten 970.000.zullen bedragen. Namens de raad, die uiteraard met grote instemming zijn goed keuring aan dit voorstel hechtte, sprak de heer v. Leeven een ge lukwens en een woord van dank, waarin hij uitdrukking gaf aan zijn bewondering voor het door tastende beleid van B. en W. in zake de realisering van de ha venplannen. De overige agendapunten wer den door de raad in vlot tempo afgehandeld. Bij de vaststelling van de notulen van de vergade ring van 30 jan. j.l. kwam de heer Dercksen nog eens terug op de suggestie van de heer v. d. Ho ven inzake de aanschaffing van een bandrecorder. Indien de aan schaffing van een dergelijk ap paraat i.v.m. de bestedingsbeper king te hoge kosten met zich meebrengt, dan kan wellicht tot huren voor de duur van telkens een vergadering worden overge gaan, zo meende de heer Derck sen. De kosten hiervan zijn maar zeer gering. De heer v. Leeven vreesde tech nische moeilijkheden in die zin, dat bij het gebruik van 'n band recorder voor elk raadslid een microfoon zou opgesteld moeten worden, hetgeen z.i. belangrijke kosten met zich zou meebrengen. Hierop antwoordde de voor zitter, dat de praktijk uitwijst, dat met één microfoon kan wor den volstaan. Naar aanleiding van het door de heer Dercksen gestelde, zegde hij toe, dat B. en W. deze aangelegenheid in over weging zullen nemen. Naar aanleiding van 't voor stel tot vaststelling van een marktverordening wilde de heer Dercksen gaarne een bepaling opgenomen zien betreffende de tijdstippen, waarop het markt plein voor andere doeleinden met name het parkeren van auto's 7— dan het houden van markt niet toegankelijk is. De voorzitter wees er op, dat be doelde verordening in werking treedt op 1 april a.s. en is opge steld voor de nieuwe marktplaats het Vredesplein, waar weinig of niet geparkeerd wordt. Hij zegde echter toe dat de suggestie van de heer Dercksen nader bezien zal worden. De heer Brouwer stelde voor het publiek op duidelijke wijze te attenderen op het bepaalde in art. 14 der verordening, waarbij het verboden is tussen de kra men rijwielen aan de hand mee te voeren. Spreker pleitte voor het aanbrengen van verbodsbor den. De voorzitter wees er op, dat een dergelijk verbod al sinds jaar en dag in de bestaande ver ordening is opgenomen. Het plaatsen van borden achtte hij overbodig en meende, dat de po litie het publiek op dit verbod moet attenderen. De heer v. Leeven tenslotte vroeg, waarom de verordening het innemen van grondplaatsen verbiedt. Dit, aldus de voorzit ter, is gedaan op aandringen van de organisaties van marktkoop lieden met het oog op de sane ring van de. markt. Het voorstel werd door de raad zonder wijzigingen goedge keurd. Het voorstel tot vaststelling van de tarieven voor ziekenver- voer deed de heer Duijvelaar de vraag stellen, hoe het moge lijk was, dat in een der bij dit voorstel behorende stukken an dere tarieven voorkomen dan in de eigenlijke verordening en dat men desondanks toch tot een zelfde exploitatie-tekort (ƒ5610-, per jaar) komt. Verder vroeg spr. of de procentsgewijze ver hoging van de beloning der chauffeurs voor werkzaamheden buiten diensttijd ook eenzelfde verhoging der tarieven impli ceert. De heer v. d. Hoven drong aan op een zeer soepele toepas sing van het bepaalde in art. 5, waarbij wordt gesteld dat opont houd bij bruggen, veren, ponten etc, als wachttijd wordt berekend In zijn antwoord wees de voor zitter er op, dat deze verorde ning eigenlijk niet meer is dan een proeve van een verordening. De hierin voorkomende bedra gen moeten worden gezien als ramingen en bij het vaststellen van de tarieven heeft men zich laten leiden door de voor de zie kenfondsen aanvaardbare tarie ven. Men heeft zich bij het op stellen van deze verordening la ten leiden door de in andere ge nieenten geldende bepalingen. Een verhoging van de beloning der chauffeurs met 25 voor buiten diensttijd verrichtte werk zaamheden betekent niet, dat de tarieven ook met 25 zullen worden verhoogd. De voorzitter kon toezeggen, dat het bepaalde omtrent oponthoud bij bruggen, veren, ponten etc. soepel zai toe gepast worden. Een dergelijke wachttijd zal zich overigens in het kader van het gemeentelijk ziekenvervoer slechts sporadisch voordoen. De raad kon ,zich ge heel met het voorstel verenigen. Goedgekeurd werden verder het voorstel tot de teruggaaf van een verlofsrecht en tot beschik baarstelling van een krediet voor reconstructie van de Her tog Janstraat. De voorschotten op de vergoedingen ingevolge de art. 73, 126 en 127 der kleuter- onderwijswet 1958 werden be paald op 740.per lokaal en 9.per kleuter. Voor het g.l.o. werd de vergoeding bepaald op 40.per leerling, voor het u.l.o. op 55.per leerling en voor het b.l.o. op 92.p. leer ling. Grond werd aangekocht in de buitenpolder van Besoijen, aan de Meerdijk te Baardwijk, aan de Crispijnstraat, aan de Past. Kuijpersstraat en in de binnenpolder van Baardwijk. Tevens werd aangekocht een woning aan het Hoekeinde en twee woningen te Besoijen. Ten aanzien van deze laatste twee woningen drong de heer Kem perman er op aan, om met het oog op de woningnood een aan tal jaren te wachten alvorens tot afbraak van deze woningen over te gaan. De voorzitter antwoord de, dat omtrent afbraak van deze woningen nog geen beslissing is genomen en dat de tijd, dat deze woningen nog kunnen blijven staan, afhankelijk is van de be hoefte aan de aldaar geplande doorbraak. Gewijzigd werd 't raadsbesluit inzake de verhuring van de rijks belastinggebouwen aan de Mr. v. Coothstraat. De raad ging ook akkoord met het voorstel tot delegatie aan B. en W. van' de bevoegdheid tot 't sluiten van kasgeldleningen. Verder hechtte de raad zijn goedkeuring aan het voorstel om 535.000.als maximum-kre diet in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten voor maart 1958 vast te stellen. Een goedkeuring van een be grotingswijziging 1957 was het laatste punt van deze agenda. AGENDA EN PRE ADVIEZEN Onder voorzitterschap van loco burgemeester Berkelmans kwam de raad der gemeente Vlijmen vrijdagavond in openbare verga dering bijeen. Als eerste punt vermeldde de agenda het voorstel tot het aan gaan van een vaste geldlening bij de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten ten behoeve van de woningbouw. In verband hiermee drong de heer Wijkmans er op aan te trachten de huur- prijs voor de nieuwbouwwonin gen zo laag mogelijk te houden. De thans voorkomende huurprij zen van 12.75 per week achtte hij voor een arbeidersgezin veel te hoog. Hij meende, dat de huur maximaal 10.zou mogen be dragen. De heer v. d. Meeren- donk sloot zich hierbij aan en meende, dat een oplossing ge vonden zou kunnen worden door de grondprijs op hetzelfde niveau te brengen als voor industrieter rein. Hiermee zou z.i. een dra gelijke huurprijs verkregen kun nen worden en hij meende, dat de gemeente beter de woning bouw kon subsidiëren dan de in dustrievestiging. Hij gaf in over weging een poging in deze rich ting te ondernemen. In zijn antwoord wees de voorzitter er op, dat de woning bouw aan bepaalde normen moet voldoen en dat de huurprijzen daarmee in overeenstemming zijn. Hij zegde echter gaarne toé, dat getracht zal worden de huur prijzen zo laag mogelijk te hou den. De suggestie van de heer v. I d. Meerendonk zal nader bekeken j worden. i Het college van B. en W. werd door de raad gemachtigd tot het' sluiten van kasgeldleningen en re kening-courant - overeenkomsten in het tweede kwartaal 1958 tot een maximaal bedrag van 1.750.000.—. Met het oog op het exploitatie tekort ging de raad akkoord met een nieuwe tariefregeling voor het zwembad te Nieuwkuijk. Te vens werd goedgekeurd een ta riefregeling voor door de ge meentebedrijven ten behoeve van derden uitgevoerde werken. Daar de raadsleden zich reeds in de vorige vergadering nader omtrent de gemeentebegroting hadden kunnen oriënteren, was er geen aanleiding meer hierop nader in te gaan. Namens de raad gaf de heer v. d. Meeren donk uiting aan zijn respect voor de samenstelling en de keu rige verzorging van de voorlig gende begrotingen. Hij bracht hulde aan het ambtenarencorps dat ook nu weer zo voortreffelijk werk heeft geleverd Hij hoopte dat dit jaar vele belangrijke wer ken tot uitvoering zouden kun nen komen, zoals dc riolering, bouw van een brandweerkazer ne, een nieuwe v.g.l.o.-school etc. etc. Vastgesteld werden vervolgens de begrotingen 1958, te weten van het gasbedrijf, het woning bedrijf, het grondbedrijf, dienst 1 dat betreft beter voor, zo meen de hij. Spr.. wilde het jeugdwerk zeker niet ten achter stellen bij het werk der culturele verenigin gen beide zijn even belangrijk maar hij meende toch, dat er geen juiste verhouding bestaat tussen de subsidies aan 't jeugd werk en die aan de cultureie ver enigingen. De subsidies aan het jeugdwerk wilde hij meer gecen traliseerd zien, bijv.in een over koepelend orgaan, dat het geld beschikbaar stelt aan de diverse verenigingen, die daaraan in het kader van hun activiteit behoef te hebben. Ook de heer van Son was deze mening toegedaan. Op voorstel van de heer Blauwhof, die deze vergadering als begro- tingsdeskundige bijwoonde werd besloten de subsidies aan de cul turele verenigingen nader te be zien aan de hand van door deze verenigingen in te dienen ver zoeken tot verhoging der subsi dies, welke verzoeken vergezeld moeten gaan van een exploitatie rekening 1957 en een begroting voor het jaar 1958. De heer Overdijk vroeg aan dacht voor het verlenen van een subsidie van 500.aan de kin deroptocht, die dit jaar met car naval algemeen de bewondering heeft gewekt. Een verzoek hier toe was reeds door de raad van elf ingediend. De voorzitter zei niets van een dergelijk verzoek te weten, maar hij had het volste vertrouwen in de financierings bekwaamheden van de initiatief nemers tot dit kinderevenement. Als een subsidie nodig mocht blijken, zal dit nader worden be zien. De heer v. d. Meerendonk vroeg de gemeentelijke financië le aandacht voor de kinder- Oranjesfeesten en oor daaraan zal t.z.t. gehoor worden gegeven. Na de behandeling van de agenda gaven ir. Hamers, hoofd ingenieur directeur van de Pro vinciale Waterstaat, en ir. de Wij, een uiteenzetting over de toekomstige verbindingen van de gemeente met de nieuwe provin ciale weg. Er zijn drie aanslui tingen gepland, n.l. twee over- kruisingen en een onderkruising (Nieuwkuijk, en wel bij de Hei dijk, Catharinastraat en overweg. Van de raad was de suggestie uit gegaan om de overweg bij de Ca tharinastraat te verplaatsen naar de Burgem. v. d. Venstraat. Ooor ir. Hamers en ir. de Wijs werd uiteengezet, dat aan dit verlan gen onmogelijk kan worden vol daan. Bij de in het verschiet lig gende ruilverkaveling zijn alle wegen gericht op de overkrui- sing bij de Catharinastraat. Bo vendien zouden de kosten van een verbinding via een overkrui- sing bij de Burgem. v. d. Venstr. LOOÓ.OOO.bedragen, hetgeen een veel te hoge prijs is. W A A L W IJ K I gemeentewerken en de gemeente. De raad hechtte vervolgens zijn goedkeuring aan het voor stel tot huur van een gedeelte van het pand Wolput 20 (v.m. café v. Eggelen) ten behoeve van het landbouwonderwijs voor 780 gld. per jaar. De heer Wijkmans vroeg of men deze ontwikkeling destijds bij de bouw van de land bouwschool te Nieuwkuijk niet had kunnen voorzien. De voor zitter zette uiteen, dat deze voor ziening het gevolg is van een uitbreiding van net leerplan, die men niet heeft kunnen voorzien. Tenslotte gaf de raad z'n goed keuring aan het voorstel tot toe kenning van een vergoeding ex art. 13 der l.o.-wet 1920 aan een ingezetene der gemeente, v iens kind een school voor uitgebreid lager onderwijs te Waalwijk be zoekt. In de rondvraag vroeg de heer Wijkmans aandacht voor het verlenen van een vergunning voor bet verbouwen van 'n werk plaats aan C. v. Vugt aan de Mgr. van Kesselstraat. Betrok kene heeft zijn bedrijf gedurende de laatste tijd op het voorplan kunnen brengen en zou zich van diverse orders kunnen verzeke ren. waardoor hij aan een aantal werklozen arbeid zou kunnen verschaffen. Hij beschikt echter niet over voldoende ruimte om zijn bedrijf de noodzakelijke uit breiding te kunnen geven. Des tijds is hem medegedeeld, dat de gemeente slechts 70 yan zijn grond zou nodig hebben in het kader van het uitbreidingsplan. De resterende 30 zijn voor be trokkene echter ruim voldoende voor een goede en aan de eisen beantwoordende werkplaats. Een verzoek voor dc bouw van een werkplaats werd reeds eerder door betrokkene ingediend. Dhr. Wijkmans drong aan op het ver lenen van deze vergunning in 't belang zowel van betrokkene zelf als in dat van de uitbreiding van de werkgelegenheid. De voorzitter antwoordde dat deze aangelegenheid nader zal worden bezien. De heer Samuels vroeg aan dacht voor de gebrekkige ver lichting bij de overweg en in de Torenstraat; 's avonds na twaal ven ontbreekt deze zelfs geheel. Ook hier zal zo spoedig mogelijk werk van gemaakt worden. De heer Vorstenbosch kwam terug op het in de begroting uit gestippelde subsidiebeleid. De subsidies aan culturele vereni gingen met name de zangkoren en de harmonieën achtte hij veel te laag. Deze verenigingen, die een grote activiteit aan de dag leggen, komen met het beschik baar gestelde bedrag onmogelijk uit. Het jeugdwerk staat er wat MORGEN IN MUSIS SACRUM de harde realiteit van het priesterschap aangrijpende film van MAURICE CI OCBE EEN VERRASSEND MENSE LIJK MISSIE-PROBLEEM. Toen de missionaris Paul Ber- nier zijn eerste filmscenario schreef, deed hij iets gewaagds. Hij stelde de missionaris, de brenger van het Christendom, niet in het licht tegenover een donkere wereld van bijgeloof, maar hij liet het ook duister wor den in de missionarisziel. Hij bracht zo'n menselijke, onroman tische missionaris, dat hij gevaar liep door collega's verlochend te worden. Want nietwaar, het moe derland ziet het kruis graag ge dragen door helden en heiligen, en niet zo heel graag door zwak ke mensen. Pater Bernier heeft het aangedurfd. Hij voelde zich zonder twijfel gesteund door zijn grote neef, de bekende cineast Mauriche Cloche, die al zoveel beroemde films op zijn naam heeft en die juist zijn kracht zoekt in het menselijke bij zijn scenario's en niet in een onwer kelijke romantiek. Zo is uit het samengaan van twee neven, een missionaris en een beroemd ci neast, een film ontstaan, die reeds een belangrijk deel van Europa heeft verbaasd. In vele theaters in Frankrijk kon deze film week na week worden ge prolongeerd. In Keulen trok de film in vijf dagen 27.000 bezoe kers. guur in de film, is een, man die voor de gedachtenwereid van de inlanders een vreemde blijft en door zijn fouten het missiewerk benadeeld. Ja, als Pater Jean Maurel na tien jaar moedeloos naar Europa terugkeert, ziek, teleurgesteld en misnoegd, dan kan een ongelo vige planter nauwelijks de ge dachte voor zich houden, dat de ze missionaris Afrika niet heeft bekeerd, maar dat Afrika eerder het geloof van de missionaris heeft geschaad Dit is het dramatisch gegeven van de prachtige film ,',De Be proeving van de Nacht", waar van Tom Bouws een hoorspel heeft gemaakt, dat in 1956 als voorloper op Missiezondag door de K.R.O. werd uitgezonden. In een flits van beelden en puntige gesprekken wordt de moderne mens geconfronteerd met een werkelijk groot missie probleem: het niet begrijpen van twee voor elkaar vreemde we relden. De Beproeving van de Nacht brengt ons nader tot dit missieprobleem en tot de strijd, die daaruit volgt voor menige missionaris. Een strijd die hij met zichzelf heeft uit te vechten en... die hij verliezen kan. De tegenstellingen tussen een missionaris, als zoon van een blank volk, en de primitieve nog OPTICIEN VAN MAAREN OPTICIEN VAN MAAREN Het publiek is verrast de mens-missionaris te ontdekken. Iets waarnaar het misschien al zo lang heeft verlangd. Te zelden mocht het in de ziel van de mis sionaris kijken. De BEPROE VING VAN DE NACHT is zo'n film, die een missionaris brengt niet in zorgen om geld voor het bouwen van kerken en scholen, in spannende jachtverhalen of andere adembenemende avontu ren, maar die hem stelt als mens tegenover een wereld, die hij nauwelijks begrijpt en die hem. met een eenzijdig en koppig ide alisme voor Christus wil winnen. Pater Jean Maurel, de hoofdfi- onbeschaafde volkeren kunnen diep liggen. Ze worden niet weg genomen door het oprichten van scholen en door het dragen van broeken door tot dan toe naakte negers. De denk- en leefwijze van de primitieven zitten vast aan de ziel. Het godsdienstig bijgeloof is ingeweven in hun alledaags bestaan. Het beheerst hun ge hele denken en hun gehele leven. Ook als de neger knielt aan de communiebank of als hij het huwelijk als sacrament schijnt te aanvaarden, zitten de sporen van het heidendom nog diep in zijn leven. Openbare vergadering van de raad der gemeente Loon op Zand op maandag 3 maart 1958, te 19 uur, in de vergaderzaal van het gebouw gemeentewerken. Agenda 1. Vaststelling openstaande notulen. 2. Ingekomen stukken Goedkeuringen van Gedep. Staten. 3. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de exploitatievergoedingen ten behoe ve van de bijzondere kleuterscholen in de ze gemeente voor 1958. 4. Verzoek van de besturen van enkele R.K. Meisjesscholen om vergoeding van de jaarwedden van de aan die scholen verbon den vakonderwijzeressen. 5. Voorstel tot het aanvragen en aan vaarden van rijksvoorschotten ingevolge de Woningwet voor de woningbouw. 6. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van woningen. 7. Voorstel tot wijziging van het Alge meen Ambtenaren reglement en de Ar beidsovereenkomstenverordening. 8. Voorstel tot aankoop van grond van C. A. Brabers, Kraanvensestraat, ten be hoeve van wegomlegging. 9. Voorstel tot het aangaan van geld leningen met de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten. 10. Voorstel tot voorlopige goedkeuring van een onteigeningsplan. 11. Voorstel tot het doen van grond- transacties. 12. Voorstel tot wijziging van de ge wone dienst van de gemeentebegroting voor het jaar 1957. 13. Voorstel tot toekenning van pre sentiegeld aan de leden van de huurcommis- sie in deze gemeente. 14. Rondvraag. PRE-ADVIEZEN Voorstel tot voorlopige vaststelling van de exploitatie-vergoedingen ten behoeve van de bijzondere kleuterscholen in deze ge meente voor 1958. Ingevolge het bepaalde in artikel 16 van het Koninklijk Besluit van 4 februari 1956, betreffende de vergoedingen bijzon der kleuteronderwijs, juncto artikel 73, eer ste en tweede lid der Kleuteronderwijswet, stelt de gemeenteraad jaarlijks het voor schot op de vergoedingen per lokaal en per kleuter vast, strekkende ter bestrijding van de exploitatiekosten der bijzondere kleuter scholen. Bij de berekening van onderstaande be dragen is uitgegaan van de bedragen per kleuter en per lokaal, welke voor 1957 van rijkswege zijn vastgesteld, alsmede van het gemiddeld aantal kleuters, en het aantal lokalen dat in gebruik was voor het geven van kleuteronderwijs over 1957. Rekening houdende met deze gegevens komen de vergoedingen aan de in deze ge meente gevestigde kleuterscholen neer op onderstaande bedragen. R.K. Kleuterschool Kleuterbos f 4.201.- R.K. Kleuterschool H. Maria f 2.942. - R.K. Kleuterschool L.o.Z. f 3.396.- R.K. Kleuterschool Gasthuisstr. f 5.321.- Chr. Kleuterschool f 1.423.50 Totaal f 17.283.50 Aangezien de besturen van voornoemde scholen voldoende borgstelling hebben ver leend, stellen wij voor het voorschot op de vergoeding der exploitatiekosten over 1958 voor de onderscheidene kleuterscholen over eenkomstig het vorenstaande vast te stellen. Verzoek van de besturen der R.K. Meis jesschool, van Ryckevorselstraat 17 te Loon op Zand en van de R.K. Meisjesschool „Herman Jozef", Sweensstraat 27 te Kaats heuvel om vergoeding van de jaarwedden van de aan die scholen verbonden vakonder wijzeressen. Door het bestuur der R.K. Meisjesschool, van Ryckevorselstraat 17 te Loon op Zand, alsmede door het bestuur der R.K. Meisjes school „Herman Jozef", Sweensstraat 27 te Kaatsheuvel, is bij schrijven van resp. 26 en 8 januari 1958 verzocht om vergoeding van de jaarwedden van de aan deze scholen verbonden vakonderwijzeressen in vrouwe lijke handwerken ten bedrage van respec tievelijk f 3.895.58 en f 3.833.60. Op grond van het bepaalde in artikel 101 bis, 4e lid, der Lager-Onderwijswet 1920 komt deze aanvrage voor inwilliging in aanmerking, aangezien de gemeente zelf aan geen enkele school voor gewoon-, voortgezet gewoon-, of uitgebreid lager onderwijs een vakonderwijzer of -onderwij zeres heeft aangesteld. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de woningen Zijstraat 18 en Akkerstraat 15. Bovengenoemde woningen zijn van die aard dat uit hygiënisch oogpunt ernstige be denkingen bestaan tegen eventuele verdere bewoning, terwijl zij niet meer door het aanbrengen van verbeteringen in bewoon bare staat zijn te brengen. De hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid ad viseert ons bedoelde woningen onbewoon baar te verklaren. Wij stellen U derhalve voor deze panden onbewoonbaar te verklaren. Voorstel tot het aangaan van geldlenin gen met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gravenhage. De N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten te 's-Gravenhage heeft ons ver schillende aanbiedingen gedaan voor te sluiten vaste geldleningen uit de opbrengst van de „Nationale Woningbouwlening" en de „Voorkeurslening Rentespaarbrieven 1957", te weten a. f 161.000.- voor consolidatie van reeds voltooide of nog onderhanden zijnde projecten van particuliere woningbouw, aan geboden bij brief van 1 februari 1958, nr. 6122/M; b. f 60.000. -bestemd voor het ver werven en bouwrijpmaken van gronden voor woningbouw, aangeboden bij brief van 12 februari 1958, nr. 7465/B; c. het bedrag van de .„Voorkeurslening Rentespaarbrieven 1957", waarvoor voor keur voor onze gemeente is of nog zal wor den uitgesproken (tot op heden beloopt dit bedrag f 43.665. - d. f 37.000. -bestemd voor de uit breiding van de Maria-school, van Hees wijkstraat alhier, aangeboden bij brief van 3 februari 1958, nr. 6608/D. Voor deze vaste geldleningen gelden uni forme voorwaarden die door de bank in overleg met het rijk zijn vastgesteld, na melijk koers 100 rente 6 per jaar en aflossing in circa 25 jaar voor de leningen bedoeld onder a, b en d en in circa 13 ja ren voor de lening genoemd onder c. Wij stellen U voor tot het aangaan van deze vaste geldleningen te besluiten. AANVULLENDE AGENDA RAADSVERGADERING. AT.'...- De agenda voor de raadsvergadering van hedenavond is met een tweetal punten uitgebreid, t.w. Voorstel tot aankoop van grond met op stallen van W. van den Hoven en het toe kennen van schadevergoeding aan de kin deren Kolstaeren bij het pachtvrij maken van grond. Voorstel tot het toekennen van een pre- senteigeld aan de leden van de huurcom- missie voor de gemeente Loon op Zand tot een bedrag van f5.- per zitting. TOESTAND IN INDONESIË. De radiozenders van Padang en Boekit- tingi zijn weer in de lucht. Radia-Padang zendt uit op een andere golflengte dan vóór het bombardement van vorige week zaterdag, toen beide zenders werden ver nield, en is te horen vlak naast radio-Dja karta. De tegen-regering van Midden-Su- matra beschouwt de twee zenders als een van haar voornaamste wapens in haar re bellie tegen het regime van Soekarno. Met deze zenders worden de verbindingen on derhouden met de rebellen in andere ge bieden van Indonesië. Tevens wordt radio grafisch een heftige propaganda-campagne tegen Djakarta gevoerd. GROSSIER OPGELICHT VOOR f 31.000 Executeur-testamentair ontdekte bedrog. De 39-jarige chauffeur A. P. B. en zijn bijrijder, de 26-jarige J. M. K., beiden werkzaam bij een Amsterdamse groothan del in limonades, zijn gearresteerd op ver denking hun patroon benadeeld te hebben voor minstens 31.000 gulden. In een tijds bestek van twee jaar moeten zij dit bedrag hebben verduisterd door „van klanten ont vangen" lege flessen verscheidene malen bij hun werkgever in te leveren. Handige ma nipulaties met bonnen en aanvulling van de werkelijk bij klanten opgehaalde flessen met een partijtje, afkomstig uit de emballage opslagplaats van de firma, stelden hen in staat hun werkgever om de tuin te leiden. De chauffeur werd zo rond 60 gulden per dag rijker. Zijn bijrijder beloonde hij voor zijn hulp met 30 gulden per week. IN BOSCH TILBURG BREDA 'ERSTRAAT 25 MARKT 32 NWE GINNEKENSTR. 23 DEN BOSCH TILBURG VUGHTERSTRAAT 25 MARKT 32 NWE Gil

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 5