HET WAALWIJKSE HAVENPLAN STASSAR is SORTERING Wnndjgl Waalwijkse en LangstraaiseCourani EERSTE FASE IN UITVOERING. Uit d®Langstraat PUROL Maar méér brillen heeft STASSAR Stassar Optician HAVEN PLAN WAALWUK Vlijmen Haarsteeg Sprang-Capelle Capelle Waspik genezen snel met t VRIJDAG 7 MAART 1958 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Uit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO UM HEI ZUIDEN 81e JAARGANG No. 18 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per mm. Abonnement: speciaal tarief Contract-advertenties: Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: „ECHO" /MPUSTRIE TE&RF/H TRtF TFRRCt* /H0US TR/S FFRRF/R Met het oog op de toekomstige be hoeften van Waalwijk, het gebied van de Midden-Langstraat en de daarbij aansluitende gebieden, is 't noodzakelijk gebleken de Waalwijk se haven te betrekken in het com plex van voorzieningen, dat getrof fen moet worden om de te verwach ten sterke bevolkingsaanwas in de ze gebieden door verdergaande in dustrialisatie doeltreffende werkge legenheid te bieden. Daarbij mag niet uit het oog wor den verloren, dat hoewel er in de laatste jaren reeds een wijziging ten goede in de industriële verhou dingen valt waar te nemen de schoen- en lederindustrie nog steeds een sterk overheersende plaats in Waalwijk en in de Midden-Lang straat inneemt. Dit eenzijdige in dustriële beeld is uiteraard zeer ge voelig voor conjunctuur-invloeden. Verbetering en vergroting van de Waalwijkse haven zullen ongetwij feld gunstige vestigingsfactoren scheppen voor andersoortige indus trieën, waardoor èn de problemen met betrekking tot de sterke bevol kingsaanwas èn de moeilijkheden als gevolg van de eenzijdige geo riënteerde industrie zullen worden opgelost. Het is derhalve voor de hand lig gend, dat Waalwijk met vanouds- her een industriële traditie en in 't bezit van een haven met de Bergse Maas onmiddellijk in haar nabij heid, met kracht streeft naar een zo spoedig mogelijke verbetering en vergroting van de bestaande haven- accomodatie met directe aansluiting op de Bergse Maas. De Waalwijkse havenplannen kun nen zijn in drie fasen te verdelen: 1. verbetering en vergroting van van de binnenhaven en deze ge schikt te maken voor binnen vaartschepen tot 1000 ton en kustvaarders tot 250 bruto regis ter ton, met langs de haven de aanleg van industrieterreinen; 2. het direct bereikbaar maken van de binnenhaven vanuit een aan de Bergse Maas geprojec teerde buitenhaven via een sluis, geschikt voor binnenvaartsche pen van 1000 ton en kustvaar ders van 250 b.r.t.; 3. het aanleggen van een buiten haven, gelegen aan de Bergse Maas, geschikt en toegankelijk voor binnenvaartschepen tot 2000 ton en kustvaarders tot 400 b.r.t. Mede om de aanleg van de nieuwe provinciale weg oost/west doorgang te doen vinden, zal thans met de uitvoering van de eerste fase wor den begonnen. De regering heeft haar goedkeuring aan het plan ge hecht en de gemeente via de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten een lening verstrekt van 900.000.-. De provincie zal 70.000.- bijdragen in de aanleg van een nieuwe loswal, die noodzakelijk is als gevolg van het feit, dat voor de verdere aanleg van de provinciale weg de haven- kop zal moeten worden gedempt en de huidige zwaaikom zal komen te vervallen. De eerste fase omvat de voorzie ningen direct ten noorden van de provinciale weg over een lengte van ca. 400 m. Het voornaamste onder deel van deze eerste fase is de aan leg van een nieuwe zwaaikom en een nieuwe aanlegplaats, die in de vorm van een trapezium aan de oos telijke oever is geprojecteerd. De totale kadelengte van deze aanleg plaats bedraagt 250 m. Het geheel zal rondom worden bestraat en de aanlegplaats krijgt een betonnen damwand, zodat de schepen vlak tegen de kade aan kunnen meren. Wat de diepte van de gehele nieu we haven betreft, deze zal eerst dan op het geplande peil worden ge bracht, wanneer de aanslibbings- moeilijkheden zijn opgeheven. Aan de aanslibbing zal t.z.t. een einde worden gemaakt door de afsluiting van de havenverbinding met 't zui derkanaal en de bouw van een sluis. Omdat het Oude Maasje onmisbaar is voor de watervrijmaking van dit gebied, zal er een ondergrondse bui zenverbinding tussen de beide af gesneden delen tot stand worden gebracht. Opgemerkt mag nog worden, dat aan de dichtslibbing van de haven door rioolstoffen een einde is geko men door het inwerking treden van het nieuwe rioleringsstelsel. In het kader van de werkzaam heden der eerste fase zal ook de Zomerdijkweg tot ter hoogte van de Hooigracht worden opgehoogd tot hetzelfde niveau als het industrie terrein. Deze ophoging is uiteraard noodzakelijk in verband met de wa teroverlast in dit gebied. De weg, die via de thans in uitvoering zijn de doorbraak bij het v.m. pand der firma Ver hulst middels een over- kruising over de prov. weg aanslui ting geeft op het industrieterrein en de aanlegplaats, zal worden doorge trokken tot aan de Hooigracht, maar slechts worden verhard tot even be noorden de aanlegplaats. Zoals op de tekening is te zien, zijn tussen de Hooigracht en de sluis nog een tweetal insteekhavens geprojecteerd. Ten westen van de sluis zal een jachthaven worden aangelegd. Verder ziet men duide lijk de grote buitenhaven met los wal langs de Bergse Maas. De breedte van de buitenhaven wordt 115 m. en die van de binnenhaven en de beide insteekhavens 40 m.; de zwaaikom bij de nieuwe aanleg plaats wordt 120 m. breed en de zwaaikom van de beide insteekha vens 70 m. De verbindingswegen naar en op het industrieterrein krij gen een breedte van 10 m. Zoals burgemeester Teijssen in de laatste raadsvergadering meedeelde, zullen binnenkort ook voorstellen worden gedaan tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de uit voering van de 2e en 3e fase van dit grootse havenplan. Belangrijk is in dit geval, dat de 2e en 3e fase in d.a.c.w.-verband zullen worden uit gevoerd. NIEUWE TARIEVEN ZWEMBAD. In ons verslag van de raadsvergadering van 27 febr. is een kleine misstelling ge slopen. Hierin was o.m. vermeld, dat voor het zwembad een nieuwe tariefregeling was ingesteld in verband met een exploitatie tekort. Dit is niet juist. De nieuwe tarie ven zijn het gevolg van het feit, dat de ge meente een verbetering van het natuurbad heeft gepland tot een bedrag van f 5.535.-. De goedkeuring van deze verbetering werd afhankelijk gesteld van een nieuwe tarief regeling, die in genoemde vergadering door de raad is goedgekeurd. Kinderkaarten zijn van f 0.10 op f 0.15 gebracht, kaarten voor volwassenen van f 0.25 op f 0.35; de abonnementen zijn vervangen voor 10-badenkaarten, die voor kinderen f 1. - en voor volwassenen f 2.50 zullen gaan kosten; de gezinsabonnementen zijn gehandhaafd, maar van f 7.50 ge bracht op f 12.50. RONDE VAN HAARSTEEG. Dol gelukkig stond zondagmiddag de be kende wielrenner Bartje Solaro uit Den Bosch aan de jurytent om als winnaar van de Ronde van Haarsteeg de bloemen in ontvangst te nemen. Een overwinning die deze Boschenaar, gezien zijn aandeel in de strijd volkomen had verdiend. Vanaf het begin streedt Solaro in de voorste gelede ren en toen de koers halfweg was verreden slaagde hij er in om met nog drie ande ren los te komen en een dusdanige voor sprong te nemen, dat het bij voorbaat vast stond dat de eindsprint de beslissing zou moeten brengen. Hierbij dient tevens de prestatie te worden genoemd van de wiel renner van der Lee uit Drunen, die even eens een belangrijke rol heeft gespeeld en slechts met minimum verschil door Solaro werd geklopt. De grote favoriet Tini Wolfs die in de beginfase mede de kopgroep had gevormd, slaagde er niet meer in de vluch telingen te achterhalen en moest tenslotte met de zevende plaats genoegen nemen. Dit waren de voornaamste feiten uit de wielerwedstrijd, die door het comité Ouden van Dagen alhier werd georganiseerd, en waarvan de baten bestemd zijn om de Ouden van Dagen alhier binnenkort een gezellig uitstapje te bezorgen, een wedstrijd die ging tussen de wielrenners aangesloten bij de wielerclub De Zwaluw uit Vlijmen en De Pedaalridders uit Rotterdam. De wielren ners uit de Maasstad hebben echter niet aan de verwachtingen beantwoord, behoudens de winnaar bij de aspiranten P. v. Delzen, kwam geen enkele deelnemer in de voorste gelederen voor. Velen hadden gehoopt op een felle strijd tussen de Rotterdamse ama teurs Schalk Verhoef en Brinkman en de Brabanders Wolfs en Kivits, daar beide eerstgenoemden echter elders aan een wed strijd deelnamen is er van dit treffen niet veel gekomen. Mogelijk was dit voor de overigen een stimulans-om een gooi te doen naar de prijzen, een kans die zij, gezien de uitslag, heben aangegrepen. Al spoedig na het begin vormde zich een kopgroep van circa 15 man, daarachter streed nog een kleine groep, die er onder aanvoering van A. de Vries uit Waalwijk in slaagde aan sluiting met de kopgroep te krijgen; in deze groep deed zich echter geheel onverwachts een valpartij voor waardoor drie Rotterdam mers voor verdere deelname werden uitge schakeld, en alle drie in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Van deze kopgroep scheidden zich op 't laatst nog vier af, dit waren van der Lee uit Drunen, Kivits uit Nieuwkuijk, Solaro uit Den Bosch en Walravens uit Den Bosch. Zoals reeds is gemeldt werd Solaro win naar; de verdere uitslag was: 2 Van der Lee Drunen, 3 Walraven Den Bosch, 4 Kivits Nieuwkuijk, 5 Van Weert Vlijmen, 6 De Vries Waalwijk, 7 Wolfs Vlijmen, 8 Van der Ven Vlijmen, 9 Van der Leur Rotter dam en 10 Van den Berg Rotterdam. De prijs voor de strijdlustigste renner ging naar A. Kogevaar uit Rotterdam. Vooraf gingen om 1 uur de aspiranten van start; deze beginnelingen deden het niet slecht, gezien de gelijkwaardige krach ten, slaagde geen enkele erin los te komen, het werd een gezamenlijke eindsprint, waar van de uitslag was: 1 P. v. Delzen Rotter dam, 2 L. Steenbergen Den Bosch, 3 P. de Bresser Den Bosch, 4 C. Knoop Rotter dam, 5 S. v. d. Wiel Vlijmen, 6 P. Koster Den Bosch, 7 H. v. Gessel Den Bosch. Niet minder dan 40 nieuwelingen gingen om 2 uur van start die er van meet af aan een flink tempo inzetten; hier viel echter een groot klasseverschil te bespeuren en viel het rennersveld in verschillende groep jes uiteen, terwijl er veel uitvallers waren. De uitslag hiervan was: 1 M. v. d. Berg Den Bosch, 2 Th. v. Heeswijk Drunen, 3 L. v. d. Flier Rotterdam, 4 S. Speelman Rotterdam, 5 L. v. Lokven Den Bosch, 6 A. v. d. Hanenberg, 7 E. Farenhout Rot terdam, 8 Th. van Helvoirt Den Bosch, 9 J. v. d. Griendt Vlijmen en 10 H. v. Wijk Den Dungen. Door de voorzitter -van De Zwaluw wer den na afloop de bloemen aan de diverse winnaars uitgereikt. Hij wenste hun geluk met de overwinning en sprak de hoop uit dat zij in het op handen zijnde seizoen nog meer successen zouden boeken. Verder dankte hij het gemeentebestuur voor de me dewerking, de politie voor de keurige af zetting van het parcours, de EHBO voor haar aanwezigheid, die jammer genoeg en kele malen nodig was. In zijn dankwoord betrok hij eveneens de Rotterdamse wielerclub voor de mede werking, de heren van Nunen en v. Rijs wijk, die als commissarissen optraden en de heer Schlosser die als microfonist in be langrijke mate tot het welslagen heeft bij gedragen. COLLECTE. In de week van 10 tot 15 maart a.s. zal in de gemeente Sprang-Capelle een huis- aan-huis-collecte gehouden worden voor de stichting „Hulp aan landgenoten in Indo nesië". De commissie, die deze collecte verzorgt, hoopt dat de inwoners ook met het lot van onze Indonesische landgenoten bewogen zullen zijn en daarom in ruime mate zullen willen bijdragen om de nood te lenigen. UITREIKING NIEUW INSTRUMENTARIUM Fanfarekorps Kunst na Arbeid". Jl. zaterdagavond had onder grote belang stelling de uitreiking plaats van het ge heel nieuwe instrumentarium van het Fan farekorps „Kunst na Arbeid". Te ongeveer 6.30 uur hadden het bestuur alsmede de lé den der vereniging, waarvan velen verge zeld waren van hun echtgenote of verloof de, zich verzameld in het café „De Witte Brug". Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op, de beschermheer der vereniging Dr. N. L. Gerlach, de loco-burgemeester Dr. H. Winkelman, de gemeente-secretaris, de heer M. van Prooijen, de directeur der vereniging de heer Moors uit Vlijmen en de fabrikant der instrumenten, de heer W. v. Wijk uit Vlijmen. De uitreiking had plaats door de voorzitter der vereniging de heer A. H. Kerst. De heer Kerst sprak allereerst een hartelijk woord van welkom tot de be schermheer, de loco-burgemeester Dr. Win kelman, de gemeente-secretaris de heer van Prooijen en tot de directeur de heer Moors en de vertegenwoordigers van de zusterver enigingen t.w. het fanfarekorps Sirena en de Harmonie Marijke. Spr. zeide o.m. Mijnheer Moors, het is thans ongeveer 3 jaar, dat Gij de dirigeerstok zwaait over ons fanfarekorps. Gij hebt de vereniging ge bracht in de afd.Uitmuntendheid van de Ned. Federatie van Harmonie- en Fanfare gezelschappen, hetgeen voor een kleine ver eniging, zoals de onze, geen kleinigheid is. Gij hebt echter terstond het bestuur enige aanwijzingen gegeven die van belang waren voor ons korps. Een dezer verlangens was wel over te gaan tot lage stemming. Wij wisten wat zulks betekende, n.l. de aan schaffing van een nieuw instrumentarium voor de vereniging. Doch daarvoor is geld nodig en veel geld ook. Wij zijn echter zover gekomen, dat men aan Uw verlangen kon voldoen. En dat aan dit verlangen is vol daan komt ook neer op een aanwijzing van de directeur van het jeugdkorps Majoor Jansen uit Zaltbommel. Dit jeugdkorps heeft nu ongeveer een half jaar theorie ge had en Majoor Jansen acht nu het tijdstip gekomen, dat ook dit jeugdkorps van in strumenten dient te worden voorzien. Spr. bracht dank aan de steeds ondervonden medewerking van het gemeentebestuur. Veel, aldus spr., heeft dit College van Bur gemeester en Wethouders gedurende de bij na afgelopen 5 jaren gedaan voor het cul turele leven in onze gemeente. Ook Gij, al dus spr., hebt er toe bijgedragen, dat thans aan Kunst na Arbeid een geheel nieuwe bezetting kan worden uitgereikt. Want on der Uw bestuur is het gehele subsidiebeleid voor de muziekverenigingen onder de loupe genomen en wij plukken daarvan nu de vruchten. Zich richtende tot de leden van Kunst na Arbeid, zeide spr: gij krijgt zo aanstonds de nieuwe instrumten. Gij ziet wat het bestuur voor U doet en gij neemt daarbij een zekere plicht op U ten opzichte van het bestuur. Gij kunt U echter van de plicht ontheven achten, indien gij steeds trouw ter repetitie zult komen en het be stuur twijfelt daaraan dan ook niet. Behan- Glazen Vistasan punctual corrected (Ziekenfondskortingen worden direct afgetrokken) del uw nieuwe instrument alsof 't uw eigen dom is. Studeer thuis regelmatig, zodat de vereniging nog hoger op de muzikale lad der zal stijgen. Na deze woorden van de voorzitter, sprak de loco-burgemeester enkele woorden. Spr. zeide dat het gemeentebestuur steeds op de bres heeft gestaan voor de belangen van de plaatselijke verenigingen. Doch wij hebben steeds rekening te houden met de plaatse lijke situatie. De gemeente bestaat nl. uit 3 kernen, n.l. het v.m. Capelle, het v.m. Vrij hoeve en het v.m. Sprang. Bij het bepalen van het subsidiebedrag dienen wij dit steeds in drie parten te delen. Wij als college zijn dankbaar, dat wij steeds een steentje mo gen bijdragen tot verhoging van het cultu rele peil in deze gemeente. Uw vereniging bezit thans een geheel nieuw instrumenta rium. Moge het zijn vruchten afwerpen voor de gemeente, maar vooral ook voor de ver eniging zelf. Namens de zustervereniging Marijke uit Sprang sprak de heer W. A. Timmermans enkele woorden tot de vereniging. Spr. stel de het op prijs, dat ook hij steeds heeft mo gen medewerken, in zijn kwaliteit als lid van de gemeenteraad, voor de belangen der verenigingen in de gemeente. Aan Uw ver eniging, aldus spr., bewaren wij steeds de aangenaamste herinneringen. Moge Uw ver eniging thans met deze nieuwe bezetting van instrumenten een nog hoger peil berei ken. Namens het fanfarekorps Sirena uit Vrij hoeve sprak de heer W. M. A. Heijmans, enkele hartelijke woorden tot bestuur en vereniging. Nadat de voorziter de heer van Wijk dank had gebracht voor de mooie afleve ring der instrumenten en voor de aangena me wijze waarop men tot aankoop had kun nen besluiten werd tot uitreiking overge gaan. Allereerst speelde Kunst na Arbeid tot slot op de oude instrumenten de mars Opus 77 van Spiero, waarna men de nieu we instrumenten in gebruik nam met het spelen van het Wilhelmus, waarna nog werd uitgevoerd de mars „De Tippelaars" van Cori. Hierna bleef men nog even gezellig bijeen. SOLISTENCONCOURS HARMONIE. Zondagavond 2 maart hield de Kon. Har monie Volksvlijt en Volksvermaak te Was pik in de harmoniezaal een groot onderling solistenconcours. Dit concours werd door de harmonie geopend met een mars van A. Kelly, Arro Marches en de ouverture Tan- crêde van Rossini. Hierna onderwierpen zich een 20-tal solisten van de vereniging aan 't oordeel van een jury welke bestond uit de heren P. Kuijten Waspik, J. Jacobs Dongen en W. van Rijckevorsel Oosterhout. De solisten werden aan de piano begeleid door de directeur der harmonie dhr. Chr. Kuijten. De uitslag was als volgt 2e afdeling: Cor Kemmeren, klarinet, An dante Cantabile van L. Blauw, 120 p. 2e pr. Cor Zwaans, klar., Gavotte van L. Blauw, 123 p., 2e pr. Han Smits, klar., Complainte van Alb. Beaucamp, 149 p. Ie pr. André Kemmeren, klar., Gavotte van L. Blauw, 113 p. 3e pr. Walter Verduijn, corhorn, Ro mance van Round, 150 p. Ie pr. Jos van Gulik, trompet, Concertino van J. Porret, 126 p. 2e pr. Frans Heijmans, piston, idem, 145 p. Ie pr. Wim v. Hooren, trombone, dille van Robert Clerisse, 130 p. 2e pr. 1 le afdelingC. Klijn, es-klar„ Suite Romantique van Robert Pianel, 144V4 p. le prijs. Afd. Uitmuntendheid: A. de Klijn, tuba, Le Triomphe van L. Blemout 151 Vi p. le prijs. Th. de Graauw, bariton, idem 1471/2 p. le prijs. Eere-afdeling Joh. Kamp, alt-sax., La derniere de Weber van J. N. de Lannoy, 151 Vè p. le pr. H. Heijmans, klar., Fant. Pastorale van J. B. Dingelee, 155 p. le pr. P. van Gulik A.I.A. polonaise voor trom bone van L. Langlois 164Vè p. 1 pr. m. lof. A. de Hond, B-bas, The Return van Joh. Hartman, 153Vè p. le pr. J. van Hooren, trom, Marse Accentué van J. Jansen, 103 Yi p. le pr. Superieure afdeling Jos de Klijn en J. van Drunen, duo voor piston, Concertino van Fern. Andrieu, 193 p. le pr. met lof. De heer P. Brokx, president der harmo nie, reikte na afloop de prijzen uit. In zijn dankwoord betrok hij o.m. burgemeester van Erp, de leden van de jury, het comité van voorbereiding en de werkende leden. Deze, voor de vereniging zelf in vele op zichten zo nuttige avond, kreeg van de kant van het publiek een redelijke belangstelling. Mogelijk dat dit de verrichte prestaties zo wel van de harmonie als van de solisten, gunstig beïnvloedde. Feit is in ieder geval dat de belangstellenden een prachtige avond hebben beleefd. Ook de heren van de jury gaven na afloop van het concours te ken nen dat zij over de geleverde prestaties zeer tevreden waren en dat vooral de verrichtin gen van de jongeren boven de verwachtin gen waren. Van de meer geroutineerde mu zikanten bewonderden zij vooral de tech niek, de toonvorming en het klankgehalte. De vele punten die er op deze avond bij el kaar zijn geblazen tonen dit trouwens over duidelijk aan. WASPIKSE BILJARTBOND. Kampioen Fotsers I gehuldigd. In café „Het Middenhuis" van mevr. de Wed. v. d. Wassenberg alhier, werd de biljartvereniging De Fotsers door het be stuur van de Waspikse Biljartbond een har telijke huldiging bereid, vanwege het feit dat deze vereniging het kampioenschap van de afdeling heeft weten te behalen. Voor dat het officiële gedeelte plaats had waren vele biljartliefhebbers nog getuige van enkele bijzonder fraaie biljartwedstrij den. Het bestuur van de Waspikse bond had namelijk enkele prominente figuren uit de biljartwereld bereid gevonden om in Was pik te komen spelen. De eerste partij 400 car. libre, werd gespeeld door de heren Soeterboek uit Kaatsheuvel en van Crom- voirt uit Waalwijk. Soeterboek die bijzonder sterk speelde, had slechts 10 beurten nodig om de 400 vol te maken. Een gem. dus van 40. Zijn hoogste serie in deze partij was 109, in de 6e beurt gescoord. Al eerder had hij een paar fraaie series gemaakt van 89, 74, 56 en 34. Van Cromvoirt bleef op 108 punten staan. Zijn hoogste serie was 45. Vooral het spel van Soeterboek was bijzon der boeiend. Al rappelerend dirigeerde hij de ballen met vaste hand in hoog tempo langs de banden van de tafel. De tweede partij, over 200 caramboles, ging tussen de heren Smans uit Dongen en Montens uit Waspik. De heer Montens was ingevallen voor de heer Damen uit Kaats heuvel, die verhinderd was. De partij werd gewonnen door dhr. Smans. Zijn gem. was 20 en zijn hoogste serie 45. Na deze wedstrijden bedankte de heer v. d. Broek, voorzitter van de plaatselijke bond de matadoren. Hij sprak de hoop uit hen nog vaker in Waspik te mogen ontvangen en bood hen een rokertje aan. Vervolgens richtte hij zich tot de leden van de deelne mende verenigingen en bedankte hen voor de sportieve strijd welke zij in de afgelopen competitie leverden. De prettige sfeer tij dens de wedstrijden bewijst voldoende dat het hier niet ging om de knikkers maar om het spel, al werd elke overwinning fel be vochten. Een bijzonder woord van dank richtte hij ook tot de wedstrijdleider, de heer B. van Erp. Met vakmanschap en grote ijver leidde hij weer tot ieders tevre denheid de competitie. Tenslotte dankte hij de diverse kasteleins voor de genoten gast vrijheid en voor het feit dat de biljarts steeds in goede conditie verkeerden. Hierna overhandigde hij aan de kam pioenen de grote wisselbeker, terwijl ook aan de andere verenigingen een prijs werd uitgereikt. Speciaal de Fotsers feliciteerde de voorzitter met het behaalde kampioen schap en wees erop dat de senior van deze vereniging, de heer P. Kuijten, hierin het leeuwenaandeel voor zijn rekening had ge nomen. De persoonlijke prijs werd uitge reikt aan de heer A. Reuvers. Deze spe ler won de meeste wedstrijden in de afge lopen competitie, nl. 15 van de 16. Aan de kampioen werd nog het recht verleend een nederlaagtournooi uit te schrijven. Namens de kampioenen sprak de heer Th. van den Wassenberg. Hij dankte de voorzitter voor zijn felicitaties en zei o.m. dat de Fotsers van zelfsprekend met groot genoegen de eer van het kampioenschap aanvaarden. Ook wees hij verder nog op de sportieve en vriendschappelijke sfeer waarin de wedstrij den werden gespeeld. In dit verband bracht hij nog hulde aan de competitieleider dhr. van Erp. Voor de biljarters van Waspik was deze avond een prachtig sluitstuk van de competitie. Moeten uw pluche stoelen wor den geklopt, leg dan op de te kloppen delen een paar natte doeken en u hebt geen last van stof opwaaien. Moet u een biefstuk bakken, voeg dan een beetje zout bij het vet en u hebt geen last van „spatten". Als u met een vinger op de u aangeboden vis drukt en de deuk blijft er in, dan is de vis oud. Gebruik geen aluminium pan om eiwit te kloppen. Een haarkam kan men het best direct na gebruik schoonma ken. Is de kam echter al te vuil, dan een sopje waarin wat ammoniak, nemen. r i' Dun glas kunt u knippen als u schaar en glas onder water houdt. De stofzak van een stofzuiger mag alleen maar afgeborsteld worden; deze mag nimmer ge wassen worden, want dan zou het weefsel poreus worden, en stof doorlaten. 9

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 1