WAALWIJK Waalwijkse en LangsiraaiseCourani Politie bureau officieel in gebruik gesteld danscursus voor gevorderden. Dansinstituut Kees van Kooten MAANDAG 10 MAART 1958 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 81e JAARGANG No. 20 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentiepr ij s 10 cent per mm. Abonnement: speciaal tarief Contract-advertenties bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES; „ECHO" In tegenwoordigheid van ar chitect Kropholler, het voltalli ge politiepersoneel en bijna alle gemeenteraadsleden opende bur gemeester Teijssen zaterdag j.l. net fraaie nieuwe politiebureau alhier. In zijn openingstoespraak, wel ke hij hield in de hall van het nieuwe gebouw zei burgemeester Teijssen, dat deze dag in elk op zicht een feest voor de politie mannen mocht worden genoemd omdat zij in het bezit werden ge steld van een gebouw, dat zowel qua accomodatie als qua ruimte voor vele jaren in de behoefte van het politieapparaat zal voor zien. Hij noemde de huisvesting van een dienst van grote en bij zondere betekenis, want zij be vordert niet alleen in hoge mate de arbeidsvreugde, maar speelt ook een grote rol in het element der belangenbehartiging. Burge meester Teijssen wees op de snelle ontwikkeling van hei ge meentelijk politieapparaat gedu rende de laatste 25 jaar, een ont wikkeling, die zowel een nume rieke groei als een steeds toene mende specialisatie met zich mee bracht. Deze ontwikkeling stelde het politieapparaat op de duur voor ruimtelijke problemen, die „onder het gemeentehuis" waar de politie 25 jaar heeft ge huisd op de duur een zeer nij pend karakter kregen. Toen de gemeente in de gelegenheid werd gesteld de eigendom over 2 pan den op het Raadhuisplein, die in het monumentale geheel uit de toon vielen, te verkrijgen, heeft het gemeentebestuur deze kans dadelijk benut. Onder leiding van architect Kropholler werd een tweetal woningen tot een geheel verbouwd. Burgemeester Teijs sen noemde het vanzelfsprekend dat het toezicht over deze werk zaamheden werd toevertrouwd aan architect Kropholler, de ont werper, van het imposante raad huis en raadhuisplein. Hij noem de de heer Kropholler een groot architect, die er in geslaagd is om een monumentaal gebouw als sluitstuk aan het Raadhuis plein toe te voegen. De burge meester bracht allen, die aan de totstandkoming van dit gebouw hebben gewerkt, dank voor de zorg en toewijding, waarmee zij zich voor dit werk hebben in gezet. Verder noemde burgemeester Teijssen deze dag een feestdag, omdat het korps reserve-politie zijn eerste lustrum vierde. Ten slotte wees de burgemeester er op, dat dit gebouw ook moet worden gezien als een bewijs van waardering en respect van de gemeente voor het werk van de politie. „De gemeente heeft dit gebouw, dat een mijlpaal is op ae weg naar een verdere ontwik keling en ontplooiing van de po litiedienst, met spontaneïteit tot stand gebracht voor een korps, dat met toewijding is bezield en dat waard is dit gebouw te be zitten. Dit gebouw betekent in alle opzichten iets voor de poli tie en in u, inspecteur, wil ik het dan ook gaarne in de zorg van de politie aanbevelen". De korpschef, inspecteur Hoog Antink, gaf vervolgens uiting aan zijn vreugde over de tot standkoming en de overdracht van dit gebouw. Ten behoeve van de raadsleden illustreerde de inspecteur met enige cijfers de ontwikkeling van het gemeen telijk politieapparaat. In 1919 telde ihet plaatselijk politieap- §araat 8 man gemeentepolitie, 4 4 marechaussees en 1 rijks veldwachter op een totale bevol king van 5234 zielen, dat is 1 po litieman op 400 inwoners; in 1958 telt het gemeentelijk poli tiekorps 21 man op 16500 inwo ners, dat is 1 politieman op 785 inwoners. Het Waalwijkse poli tiekorps is dus aan de kleine kant. Daarbij komt nog, dat de taak der politie omvangrijkeren vooral ook anders is geworden. In 1948 werden 24 aanrijdingen geregistreerd, in 1957 154 Ge- i lukkig is het ook zo, dat het ge- I meentelijk politiekorps klein kan zijn dank zij de goede mentali teit der Waalwijkse ingezetenen. De werkelijke criminaliteit in de gemeente is maar zeer gering. Inspecteur Hoog Antink zei verder, dat, hoewel de politie ui teraard zeer in haar schik is met dit prachtige gebouw, toch nog niet alle wensen zijn vervuld. Zo vervult de gescheiden ligging der arrestantenverblijven de politie met zorg, omdat daardoor een rechtstreeks toezicht niet moge lijk is. Dat de bouw van aan grenzende arrestantenverblijven niet kon worden gerealiseerd, moet wellicht op rekening van de bestedingsbeperking worden geschreven, zo meende de in specteur. Ook vroeg hij aandacht voor de bouw van een eigen ga rage voor de politie. Tenslotte bracht inspecteur Hoog Antink nogmaals dank aan burgemeester Teijssen voor de overdracht van dit fraaie gebouw en hij gaf hem de verzekering, dat het zal gebruikt worden op een wijze die 't korps waardig is. Hierna werd nog het woord gevoerd door de commandant der reserve-politie, de heer v. d. Lee, die burgemeester Teijssen allereerst gelukwenste met zijn benoeming tot lid der Eerste Ka- mler en zijn herbenoeming tot burgemeester van Waalwijk. Na mens het korps reservepolitie bracht hij tenslotte dank voor de beschikbaarstelling van dit prachtige gebouw, waaraan hij de wens verbond, dat er voor de reservepolitie een mogelijkheid zou worden geschapen tot het houden van schietoefeningen. Hierna werd het fraaie gebouw waarvan wij in ons vorig num mer reeds een uitvoerige be schrijving gaven, door de aan wezigen bezichtigd. Het politie-korps had verder 'n zeer geslaagde feestelijke dag. Belangstellenden willen wij er op wijzen, dat het nieuwe politie bureau op zaterdag en zondag a.s. telkens van 2—7 uur n.m. voor het publiek ter bezichtiging is opengesteld. TONEELVERENIGING O.O.G. SPEELT „GIJZELING". Zoals reeds eerder in dit blad vermeld, brengt O.O.G. a.s. za terdag en zondag een der stuk ken van Nederlands populairste schrijver, n.l. A. M. de Jong, ten tonele. Uit publicaties in de laatst gehouden boekenweek is gebleken, dat romans van de in de oorlog lafhartig vermoorde auteur nog steeds boven aan de lijst staan van meest gelezen boeken in ons land. Werken, als „Merijntje Gijzen's jeugd", „De martelgang van Kromme Lin- dert", „PÖeske" enz. hebben al jarenlang belangstelling gevon den in brede lagen der bevolking, en dat ze voor 't publiek nog al tijd even aantrekkelijk, fris en actueel zijn, wordt bewezen door de steeds groeiende lezerskring. Radio en televisie hebben di verse malen geput uit dit rijke arsenaal, waarvan de bron door de verraderlijke „Silbertanne- moord" jammerlijk te vroeg is opgedroogd, waarbij zeker de to neelwereld niet vergeten mag worden, die nog steeds een greep doet uit- de rijke erfenis van de ze gevierde schrijver. Zaal „THALIA" Waalwijk Woensdag 12 maart om 8.45 uur aanvang Inschrijving van to voren is niet noodzakelijk. Aansluiting bij de nieuwe cursus is nog mogelijk. Inlichtingen bij: de Heer van Bracht vel en St. Crispijn uit Waalwijk in zaal Thalia een wisselconcert. De belangstelling was groter dan bij de voorgaande concerten, maar is toch nog niet zoals men bij een dergelijk concert mag verwachten. De voorzitter van St. Crispijn, de heer Smolders, heette de gastmusici uit Kaats heuvel en de bezoekers hartelijk welkom en wenste hen een ge noeglijke avond met naar bij hoopte een tweetal goede con certen. Het zijn inderdaad twee op zeer goed peil staande concerten geworden, die duidelijk de voor treffelijke capaciteiten der beide muziekgezelschappen in 't licht stelden. St. Crispijn, onder de bekwame directie van de heer Duijvelaar, opende dit concert met een zestal correct uitgevoer de nummers, waarvan vooral „The Return", een air varié voor bariton, uitgevoerd door Piet de Louw, een zeer fraaie vertolking kreeg. Met deze solo behaalde de heer de Louw het vorig jaar een 1ste prijs op het solistencon cours te Weert. Na de pauze kwam Euphonia op het toneel en bracht onder de Burgemeester Teijssen draagt het nieuwe politiebureau over aan de inspecteur Hoog Antink O.O.G. bewaart nog altijd een dankbare herinnering aan een van zijn stukken, n.l. „De mar telgang van Kromme Lindert", dat ca? 10 jaren geleden met zo'n succes werd opgevoerd, dat twee heropvoeringen nodig waren om de publieke belangstelling te be vredigen. Het geheim van deze populariteit is niet' moeilijk te ontsluieren. De karakters uit zijn toneelwerken en romans zijn zo scherp getekend, dat ze ieder een aanspreken; zijn dialogen zo sappig, oorspronkelijk en pun tig, dat elke toehoorder en lezer hiervan onder de bekoring komt, waarbij zijn voorliefde voor het milieu van de gewone man ook een grote rol speelt. Fel kon hij van leer trekken tegen a-sociale wantoestanden en wetten, die er schijnbaar op gemaakt zijn, om er alleen de be ter gesitueerden van te laten pro fiteren. Na de oorlog is er al veel veranderd op dit terrein, maar een van die wetten, n.l. „gijze ling" (wat betekent vrijheidsbe roving voor schuld) is nog steeds in zwang, en wordt hiervan pe riodiek gebruik of misbruik van gemaakt. Dit is nu het onderwerp dat A. M. de Jong destijds gebruikt heeft om het toneelspel „Gijze ling" het licht te doen zien, en waarvan O.O.G. a.s. zaterdag en zondag een tweetal opvoeringen gaat geven als slot van haar winterseizoen. Het betreffende werk ver plaatst ons in de jaren rond 1935 toen werkloosheid, armoede en ellende de scepter zwaaiden. De jongste generatie kan zich de grauwe uitzichtloosheid van die periode natuurlijk niet meer voorstellen, maar de ouderen zul len bij confrontatie de misère als gevolg van malaise en werkloos heid weer vlug genoeg terugken- nen, wanneer zij het winkelier tje uit „Gijzeling" zijn hopeloze strijd om bet bestaan zien ver liezen tegen het noodlot. Fel en raak beschrijft de auteur in dit gevoelvolle stuk de ondergang van dit gezin, waar we scènes zien afspelen, die we momenteel voor onmogeljjk houden, maar betrekkelijk kórt geleden nog schering en inslag waren. Dit is volkstoneel van de bo venste plank, waarvan we de re actie van 't publiek wel van te voren kunnen voorspellen. De bezoekers zullen vanaf het begin direct worden! meegesleept in de emotionele en kleurrijke tonelen, die zich voor hun ogen afspelen, zonder dat het tempo tot aan de slotfase ook maar even onderbroken wordt. De handeling van dit toneel spel behoeft geen nadere uitleg, zodat we verder niet) beter kun nen doen dan O.O.G. het beste succes toewensen. BOEIEND WISSELCONCERT IN THALIA. Zaterdagavond gaven de har monieën Euphonia uit Kaatsheu- voortreffelijke leiding van de heer Gowie eveneens een zestal nummers ten gehore. Drie van deze nummers, n.l. dei suite „Ce- phale et Porcris" van Grétry/ Moerenhout, de „Cassazione No. 1" van G. Boedijn en „Le roi s'amuse" van Delibes/Corroyez, zullen door dit homogene gezel schap worden uitgevoerd op de Wereldtentoonstelling te Brus sel op 7 juli a.s. De voorzitter van Euphonia, de heer v. Nieuw- stadt, was wegens ziekte verhin derd dit boeiende concert bij te wonen, waarover alle aanwezigen bijzonder voldaan waren en de beide harmonieën daarvoor met 'n hartelijk applaus dank brach ten. DODENHERDENKING 1958. De dodenherdenking zal dit jaar plaats hebben op zaterdag 3 mei inplaats van zondag 4 mei. Dezelfde avond zal de lieder tafel Oefening en Vermaak het Requiem van Mozart uitvoeren. DRUNENSE SCHEEPS SCHROEF NAAR „EXPO". De N.V. Scheepsschroevenfa- briek Lips te Drunen heeft van daag een van de grootste door haar vervaardigde schroeven naar de Wereldtentoonstelling te Brussel getransporteerd, waar j deze een plaats zal krijgen bij 't Nederlandse paviljoen. In ons volgend nummer hopen wij na der op dit bijzondere evenement terug te komen. NED. BOND VAN OUDSTRIJ DERS EN DRAGERS VAN HET I MOBILISATIEKRUIS AFD. WAALWIJK. Op zaterdag 29 maart a.s. zul len in Waalwijk kringschietwed- I strijden worden gehouden. Aan 1 deze wedstrijden zullen deelne men. A en B-teams van de afde lingen Oosterhout, Raamsdonks- veer, Drunen en Waalwijk. De wedstrijden zullen worden ge houden in de zaal van De Ge croonde Leersse (J. de Nijs). Er zullen 8 k 10 banen worden aan gelegd, waarvan een speciaal be stemd zal worden voor de dames. Voor de afdeling Waalwijk is 1 het zaak om op deze wedstrijden zo goed mogelijk voor de dag te komen en daarom zullen er op donderdag 13 en donderdag 27 maart nog onderlinge wedstrij den worden gehouden. Voor de kaartliefhebbers is er op donderdag 20 maart nog een kaartavond, de laatste van dit seizoen. Aanvang van de avon den 8 u. in De Gecroonde Leersse UITSLAG ORIËNTATIERIT VAN DE I WAALWIJKSE MOTOR- EN BROMFIETSCLUB D.V.B. I Met medewerking van 't mooie weer was de opkomst van motor liefhebbers buiten verwachting en slaagde deze oriëntatierit vol komen. Zij, die deze rit hebben meegereden, waren uiterst tevre den. De eerste 10 prijswinnaars waren 1. T. v. Beek, Capelle met 10 strafpunten; 2. G. A. de Wijs, Drunen, 21 strafp.; 3. G. Vissers, Drunen 25 strafp,; 4. A. v.: Zun- dert, Waalwijk, 40 strafp.; 5. v. Delft, Drunen, 46 strafp.; 6. H. Remie, Waalwijk, 56 strafp.; 7 J. Ivonings, Capelle, 69 strafp.; 8 E. Cové, Capelle, 72 strafp.; 9. de Jong, Capelle, 78 strafp.; 10 Flo- ren. Waalwijk, 90 strafp. STILLE OMGANG. Het genootschap van de Stille Omgang te Amsterdam afdeling Waalwijk hield zondag haar jaar lijkse algemene ledenvergadering in zaal Thalia. De voorzitter, de ZeerEerw. Heer Pastoor Lam, opende de vergadering en heette allen har telijk welkom. Hij zette het doel van de bedetocht naar Amster dam nog eens uiteen, n.l. „ter verering van het Hoogheilig Sa crament van Mirakel", in de nacht van 22 op 23 maart a.s. De secretaris, de heer Jan Trimbach, gaf zijn jaarverslag, hetwelk werd goedgekeurd. Ook de penningmeester bracht ver slag uit en deelde mede dat er 'n batig saldo was. De heer Pulles werd herkozen als besteuurslid, terwijl de heer H. v. dj Eerden de plaats in het bestuur innam van het aftredend lid de heer Hamers. De bedetocht wordt gehouden in de nacht van 22i op 23 maart a.s. Bijzonderheden hierover wer den besproken. De algemene in tentie dit jaar is: Mogen de christenen zoveel naastenliefde opbrengen dat zjj de wereldvrede winnen. De vertrektijden der touring cars zijn zo gesteld, dat allen tij dig aanwezig kunnen zijn voor het Lof, dat om 9 uur zal worden gehouden in de parochiekerk van de H. Antonius van Padua te Waalwijk. Onder dit Lof zal het reisgebed worden gebeden. (On berg 8.10 uur, Station N.S.; ver trek Raamsdonksveer 8.15 uur, Heereplein; vertrek Raamsdonk der het Lof kan geen biecht ge hoord worden. Vertrek Dussen 8 uur, café Leemansvertrek Geertruiden- 8.20 uur, Nieuwenhuis; vertrek Waspik 8.20 uur, Kerk; vertrek Loonopzand 8.25 uur, Kerk; ver trek Kaatsheuvel 9.40 Euphonia; vertrek Elshout 9 uur, Kerk. Vertrek uit Amsterdam 4 uur. Zoals uit bovenstaande blijkt, zijn dit jaar alle tijden vervroegd. De pelgrims gelieven hiermede rekening te houden. Als intenties worden dit jaar aangegeven; 1. persoonlijke in tentie; 2. voor koningin en va derland; 3. voor de zee- en lucht varenden; 4. voor de Kerk, de Paus en de eenheid der christe nen; 5. de algemene intentie die hirboven is genoemd. Tevens werden nog enkele richtlijnen gegeven betreffende de houding tijdens de stille om gang. Bij de rondvraag kwam 't plan naar voren om parochiële secties te vormen in de plaatsen die zijn aangesloten bij de afdeling Waal wijk, waarmee men instemde. GEVONDEN EN VERLOREN. Gevonden Jongensjasje wollen shawl -, een aantal witte hakkenbiesjes; een huissleutel; 2 steps; kinder armbandje; oude damesfiets; ge breide dasdamesportemonnee met inhoud; twee regenpijpen. Verloren Handschoenen; wieldop (Tau- nus)3 honden; shawl; een paar damesschoenen; spoorwegabon nement; zwarte diplomatentas; jongenspetje; 2 steps; porte feuille met inhoud; vulpen; blok fluit; handtas m. inhoud, zwart. AGENDA. Maandag en woensdag. Musis Sacrum 8 uur: „Monpti" toegang 18 jaar. Luxor theater 8 uur: „Verbo den planeet", toegang; 18 jaar. Woensdag. Zaal v. Helvoirt: 7.45 uur re petitie violen en 9 uur repetitie gehele Waalwijkse Orkest. Het bioscoopbezoek in En geland is van 1.514.000.000 in 1948 tot 905.000.000 in 1957 te ruggelopen. In twee jaar tijds waren 417 theaters opgeheven. Sedert 1952 zijn ongeveer 1.450 artsen uit Oost-Duitsland naar het westen gevlucht, aldus een donderdag uitgegeven ver klaring van de bondsartsenka- mer te Bonn, 1 DE ECHO HEI ZUIDEN

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 1