9 de versnapering van de eerste RANÖ J^ng I'd L RANG FILMJOURNAAL frv^TMimnrrrrrrrrrrrrrminrrrrrmrrrmrrvrrrr'frrrrrrrr^^ VAN LANSCHOT BANKBOEKJES q o a o q q o a o A a a a o o a o a a q a a a q a a a a a q a a o o a a a a a a ft a a o a a a a a a a ft a a a a a a q a a ft q o o a o a ft a a a a o a a j> 0 o a a a o ft o fl fl ft fi c a a ft o o fl o fl fl fl fl q fl 8 fl fl fl fl fl ttfl fl g Vreemdelingenverkeer in Brabants centrum in 1957 minder dan in 1956 nrc wereld rond 2 BE VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 28 MAART 1958 2 Ék I RANG is alleen Buitenlands bezoek is stijgende. De gestage groei van 't vreem delingenverkeer in Brabants Cen trum, geregistreerd door de streek-v.v.v. over het tijdvak 19521956, is in de zomer van 1957 geëindigd. De aantallen aan vragen tijdens het voorjaar lagen reeds lager dan voorheen, het geen een indicatie was. De maan delijkse uitvoerige enquête in de logiesverschaffende bedrijven in juni, juli en augustus gaf even eens teruggang te zien. De be langrijkste oorzaken voor deze gang van zaken zijn wel: de slechte weersomstandigheden van 1956, die in 1957 velen hebben verleid tot een reis naar warmer streken of tot een afwachtende houding; de ongunstige zomer van 1957 zelf met een tweetal korte pieken van te grote hitte en een zeer lange regenperiode; een bestedingsbeperkingssfeer, doorgedrongen in zekere particu liere sectoren; vroeg- en gelijk tijdige regens van fiscale aan slagen; de snelle doorbraak van nieuwe vormen van vacantietoe- risme, zulks ten koste van de traditionele en in Brabants Cen trum nog onvoldoende op te vangen door de vereiste accomo- datie; het kostenverschil, betere technische uitrusting en vooral een mentale verschuiving stimu leerden dit verschijnsel. In 1957 werden in Brabants Centrum 275.000 overnachtingen geboekt tegenover 290.000 in '56. Aldus het jaarverslag van de streek-v.v.v. Brabants Centrum over 1957, dat aandacht wijdt aan de toeristische en recreatie ve verschijnselen van het afge lopen jaar. De in Brabants Centrum ge vestigde kampeerbedrijven en bungalow-parken profiteerden van de verschuiving naar de nieuwe vormen van vacantietoe- risme. Het aantal aanvragen voor huur van zomerhuisjes overtrof overigens met 'n veel voud de beschikbare mogelijk heden. In 1957 werden 84.000 overnachtingen on kampeerter reinen en kampeerboerderijen ge boekt; 43.000 in bungalows, te- samen 127.000 tegen 120.000 in 1956. Ook het dagbezoek aan de, di verse recreatieve gelegenheden lieD terug: De Efteling 700,000 Ï1956: 720.000), Tilburgs Dieren park 136.570 (1956:' 148.000), Rommldam te Oisterwijk 50.000 (1956: 70.000). De zwembaden boekten dank zij de korte hitte golfperioden goede resultaten. Het buitenlands bezoek aan Brabants Centrum is stijgende. Dit, is vooral te danken aan het feit dat enkele internationale ver bindingen door dit gebied voe ren. Gezien in het hele kader van ons toerisme zijn de buitenlan ders, vooral door hun relatief hoge bestedingen, een rol van betekenis. In het vlak van de hotel-, pen sion- en restaurantaccomodatie konden ondanks de talrijke be lemmeringen, die een gewenste uitbreiding van de bestaande ac- comodatie in de weg staan, in 1957 wTeer aanzienlijke verbete ringen worden genoteerd. Het aantal bedden steeg t.o.v. 1956 met ongeveer 100. Nieuwe hotels kwamen tot stand in Vlijmen, Heusden, Drunen en Oirschot. Verder ondergingen een aantal bestaande zaken belangrijke verbeteringen. In het vak van de toeristische inventaris werd, dank zij de acti viteiten van de streek-v.v.v., het net van a.n.w.b-.paddestoelen op nieuw aangevuld en verbeterd. Het rijwielpadenplan bleef ook in 1957 een plan, waarvan de er- alisatie stuit op grote proble men, vooral nu geldschaarste de overheid belet nieuwe kansen te benutten. Het wegennet onder ging en ondergaat verbeteringen, o.a. de rijksweg Vught-Helvoirt, de provinciale Langstraatweg en de route OirschotBest. De Ef teling onderging uitbreiding en verbetering, o.a van de parkeer terreinen. Het prachtige 45 ha. grote recreatiegebied rond het zwembad „Het Hoefsven'' kwam gereed. Het middelpunt van dit riante recreatiegebied is de gro te roeivijver. Tot slot merkt het jaarverslag op, dat de streek-v.v.v. Brabant Centrum in 1957 is geconfron teerd met een duidelijker afteke ning van de problemen rond de toekomst van het recreatief toe risme in haar gebied. Gebleken is waar de kracht en waar de zwakten van ons toeristisch be stel liggen. De perspectieven voor 1958 zijn niet ongunstig. Men ver wacht ook in Midden-Brabant 'n grotere drukte als gevolg van de wereldtentoonstelling. In 1959 presenteert Midden-Brabant zich op de grote tentoonstelling Hart van Brabant, die ongekend grote publiciteit en bezoek met zich zal brengen. B De grootste bedreiging van de wereldvrede en' de menselijke vrijheid wordt gevormd door het communisme. Dit zal u, lezeres sen en lezers, in de loop der ja ren wel duidelijk zijn geworden, al moet daar direct bij aangete kend worden, dat de „andere kant" ook niet alleen bestaat uit brave jongens, die streven naar uw en ons welzijn. Het hemd blijft nader dan de rok, zo ge weet, en aan de politiek is nu eenmaal elke menslievendheid vreemd. Maar omdat het commu nisme de mens berooft van zo wel zijn lichamelijke als geeste lijke vrijheid, kunnen we nog al tijd beter gelukkig zijn met de tekortkomingen van de demo cratie. Ogenschijnlijk vormt het com munisme een geduchte macht, die een serieuze kans maakt op de wereldheerschappij en 't aan tal mensen dat in de piepzak zit voor de rode vloedgolf, is dan ook lang niet gering. Toch is de kans, dat het communisme al 't andere zal wegvagen en de we reld in een onontkoombare wur gende greep zal houden, maar heel klein, zo niet uitgesloten. Immers, hoe zwak dit commu nisme in werkelijkheid is, blijkt wel uit de wijze waarop het in de landen achter het ijzeren gor dijn regeert. Met terreur, angst en de onderdrukking van alles wat naar vrijheid zweemt. Het hanteren van geweld is nog al tijd een teken van grote innerlij ke zwakte geweest. Een dergelijk systeem kan jarenlang victorie kraaien, er komt onherroepelijk een dag waarop het volkomen ineenstort, zonder ook maar de geringste kans op herstel. Dege nen die getracht hebben de men selijke geest te doden, zijn nog altijd tegen een verschrikkelijke nederlaag aangelopen, dit zullen ook de rode machthebbers aan den lijve ondervinden en wellicht eerder dan zij denken. Hoe groot de angst van het communisme voor de ontembare geest van de mens is, blijkt weer eens duidelijk uit een nieuwe, overigens lachwekkende vervol gingswaanzin van het rode re giem. Moskou heeft dei strijd te gen de geesten aangebonden. In Tsjechoslowakije zijn dezer da gen acht mensen wegens „staats gevaarlijke activiteiten" veroor- geven rente geen koersrisico geen kosten gemakkelijk beschikbaar storten of opnemen per kas of giro Vraag - telefonisch, schriftelijk of aan onze kas - de folder „Bankboekjes". BANKIERS Feuilleton van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" SCHADUW OVER LEVEN Carry van der Ryken 50) Ze antwoordde niet. - 't Was toch hopeloos, voelde ze. Bij de deur van haar pension namen ze afscheid. Plotseling voelde Riesje zich jaren ouder dan de jongen. Laten we niet theatraal doen Chel en gewoon als goeie vrienden van elkaar gaan. Ik heb je immers geen verdriet willen doen. Alles gaat, zoals God het voor ons bestemd heeft; 't zal dus zo moeten zijn. Ze stak hem een hand toe. Hij ne geerde die. Maar onverwacht trok hij haar hoofd naar zich toe; gaf haar een onstuimige kus, die ze zelfs de kans niet kreeg om te beantwoorden. Want even snel had hij zich omge draaid en liep met grote passen, zon der omkijken, de straat uit. Nog laat diezelfde avond schreef Mariesje in haar dagboek mei 19... - 't Ie uit tussen ons. Ja, ondanks die kus op 't laatst. Eerst was ik er wat van overstuur. iMaar nu ik er over heb nagedacht weet ik zeker, dat die zoen „afscheid" betekende. Hij keek zelfs niet meer om. Toch geloof ik nu wel, dat ik niet genoeg van hem hield. Niet op de goeie ma nier. Anders moést ik nu toch wel half-gek zijn van verdriet? Alleen vind ik nu alles erg grauw en inhoud loos. Ik heb nog nooit zo weinig zin gehad, om weer gewoon morgen voor de klas te staan. Maar dat went ook wel weer Toen ze de volgende dag in de schoolgang Agnes tegenkwam vroeg ze - Ga even mee naar m'n klas? Ik moet je wat vertellen. - Wat doe je geheimzinnig. Soms een kibbelpartijtje tussen de gelief den? lachte Agnes. Erger zei (Mariesje. 't Is helemaal uit tussen ons. Nee, weerde ze Agnes' nog onuitge sproken vragen af ik kan je er niets van vertellen en een schuldkwestie is er ook niet. Och, kijk niet zo teleurgesteld, ik vind 't zelf lam genoeg. En toch zal 't nooit meer goed ko mmen... Kind, wie weet. Chel is erg op je gesteld hoor! Ik ken hem genoeg om je dat te kunnen ver zekeren. Ja msaar, zei Mariesje zacht, ik wil 't niet meer. Verliefden kibbelen altijd, vond Agnes wijs. Ik maak me niks druk over jullie. Daar gaat de buitenbel. Daag. Tot kijk... Schrijf 'm maar een aardig brief je, riep ze nog om de deur. En Mariesje schreef die avond haar „aardig" briefje: Den Bosch, mei 19... Beste Michel, Je hebt gelijk. Je kunt niet trouwen met iemand, die je niet volkomen eerlijk vindt. Maar dat je dit van mij denkt, zal ik je nooit kunnen vergeven. Ook als je later bij rustig doordenken tot de ontdekking komt, dat mijn „schuld" toch zo groot niet is, dan nog blijft 't uit tussen ons. Je was een goed vriend voor me Michel. En ik ben je dankbaar voor de vele gezellige uurtjes. Maar je zult 't vermoedlijk niet leuk vinden! mij in 't vervolg bij jou thuis te treffen. Wees daar niet bang voor. Van Agnes zal ik altijd weten of je in Den Bosch verwacht wordt. Probeer niet me op m'n kamer te vinden. Je zult 't maar nodeloos moeilijker deeld, omdat zij tijdens seances de geesten van vroegere kapita listen hadden opgeroepen. Er waren zeer voorname geesten verschenen, n.l. die van Thomas Mazaryk, de stichter en eerste president van de Tsjechoslo- waakse republiek, van Eduard Bc-nesj en van de grondlegger van het machtige Bataconcern, Thömfas Bata. Al deze geesten zagen niet veel heil in het com munisme en zeiden, dat het op zijn laatste benen liep. Ach ja, lezeressen en lezers, en daarom zijn die acht Tsjechen voor kortere of langere tijd in de gevangenis geworpen, hun licha men althans, want hun geesten laten zich niet opsluiten, even min als de geesten van duizenden andere Tsjechen, Hongaren, Rus sen en Polen. Je kunt de licha men van mensen martelen, murw beuken en ophangen, maar die geest hè, die dekselse geest ont snapt telkens weer aan de bloe dige vette klauwtjes van de ka pitalistische rode uitbuiters. Geesten kun je niet arresteren, opsluiten, tegen de muur zetten en voor altijd het zwijgen opleg gen. De menselijke geest is on- sterfeliik. En daarom krijgen ze gelijk, Thomas Mazaryk, Eduard Benesj, Thomas Bata en de tal loze door de communisten ver moorde mensen het communis me is ten dode opgeschreven. Pieker dus maar niet, want 't komt 'allemaal best voor elkaar. L u x o r „DE ONTEMBAREN". Een knap verfilmde western van het goede, spannende soort, waarin op boeiende wijze het verhaal wordt verteld van de strijd van sheriff Wyatt Ear)), Doc Holiday en de vier broers van Earp tegen de bende van Ike Clanton. Deze harde en ruwe ge schiedenis speelt zich af in het jaar 1870, toen in de Far West nog de revolver regeerde en de wet zich alleen kon handhaven door meedogenloos op te treden tegen allen,, die zich aan haar vergrepen. De hoofdrollen in de ze cinemascope-productie wor den op voortreffelijke wijze ver tolkt door Burt Lancaster en Kirk Douglas. Het slot van deze uitstekende western geeft een enorm vuurgevecht te zien waar bij de schurken loon naar wer ken krijgen. Van vrijdag t.m. zondag. Toegang 14 jaar. „SCHADUWEN OVER DE SNEEUW". („The Mountain") De bekende regisseur Edward Dmjdryk heeft kosten noch mioeiten gespaard om aan de ver filming van Henri Troyat's ro man „La neige en deuil" een zo getrouw mogelijke achtergrond te geven. Met camera's en alles wat er bij de vervaardiging van een film meer komt kijken, is hij de Alpen ingetrokken, om dit verhaal ter plaatse in een grim mig berglandschap op de film band vast te leggen. De voornaamste personen in dit verhaal zijn de oude bergbe klimmer Zachary Teller (Spen cer Tracy) en diens jongere broer Chris (Robert Wagner). Zachary, die zijn hele leven ge wijd heeft aan de opvoeding van Chris, kan tengevolge van twee ongevallen niet meer als berg gids werken en moet daarom le ven van een zeer bescheiden in komen. Dat bevalt Chris, die droomt van rijkdom en een leven vol luxe, helemaal niet. Op ze kere dag stort een vliegtuig uit India op de bergkam neer. Een expeditie trekt tegen het advies Van Zachary langs de noordkant omhoog, maar moet onverrich- terzake terugkeren. Volgens Za chary is de toü alleen langs de zuidkant te bereiken, maar dat betekent een gevaarlijke klim partij. Chris wil langs die kant omhoog om de lijken van geld maken voor ons allebei. Hierbij de stukken van je foto. Ik heb ze niet in woede verscheurd hoor maar ik wil niet, dat een ander ditzelfde portret van je krijgt. Dag Michel. Mariese. o Han had gloeiend 't land toen hij de motor weer aanzette en de Coolsingel opreed. Vooruit, een borrel bij Ca- land... Anders liever geen ont moeting van oude kennissen,: nu op 't moment... Doorrijden dan maar; ging ie in Dordt of Breda wel even ergens zitten... Wat was er overgebleven van zijn lief Mariesje? O Ja, ze zag er aardig genoeg uit. Maar waar was de bijna afgodische verering gebleven, die ze vroe ger voor hem had? Kwam het soms door dat jonge mens, dat bij haar was? Een beetje cru was hij, Han, wel geweest. Stond tegenover dat hij Riesje ondanks de afstand die hen scheidde, al tijd als zijn kind had beschouwd. Dikwijls genoeg, als hij zich weer zo ellendig eenzaam voelde, had hij met haar gepraat alsof ze bij hem was. Toch had hij nooit meer geprobeerd contact en sieraden tc beroven. Tever geefs tracht Zachary hem daar van af te houden. Samen gaan ze omhoog en bereiken inder daad het vliegtuigwrakHet slot van deze boeiende en knap gemaakte film, die een indruk wekkend beeld geeft van 't berg landschap, willen wij niet ver klappen. De film draait maandag en woensdag en is toegankelijk voor 14-jarigen. Musis Sacrum „TIROLER BLUT". Aan de travestie heeft de re gisseur Willy Forst een mooi gekleurd verhaaltje opgehangen, dat de gebruikelijke komische verrassingen paart aan het niet minder gebruikelijke gelukkige slot. De voornaamste figuur in deze gekleurde geschiedenis is de robbedoes Antonia Hardberg, de dochter van een zeer adellijke graaf. Door een generaal wordt zij voor een jongen aangezien en deze weet haar vader over te ha len „hem" te laten deelnemen aan de manoeuvres. En daarmee is het hek van de dam voor alle mogelijke verwikkelingen, die tenslotte toch resulteren in een overwinning van de rozerode liefde. Van vrijdag t.m. zondag. Toegang alle leeftijden. „LIEFDE". De romans van de duitse schrijfster Vicky Baum spelen zich bij voorkeur af in het artis- tenmilieu, en ofschoon zij niet j tot de grote literatuur behoren, gaat er van deze romans toch altijd weer een grote aantrekke lijkheid uit, omdat zij met een grote warmte en gevoel voor het menselijk wel en wee geschreven zijn. Van de roman „Vor Rehen wird gewarnt" maakte Horst Hachler een film, die onder de titel „Liefde" ook in Nederland werd uitgebracht. Het is het ver haal van een jong meisje, latei- een aantrekkelijke jonge vrouw, die jarenlang in de schaduw leeft van de man, die zij lief heeft: de echtgenoot van haar zuster. Reeds op 16-jarige leeftiid is Anna Ballard (Maria Schell) onstuimig verliefd op de violist Andrea Ambros (Baf Vallone). Te laat echter wordt Ambros zich van haar liefde bewust en hij trouwt met Anna's oudere zuster Monika. Anna aanvaardt het huwelijksaanzoek van de rij ke plantagebezitter Jan Hopper, miet haar te krijgen. Immers, waar moest dat op uitdraaien? Zijn leven met Cora was een vol komen mislukking geworden. Waarom zich nog meer moei lijkheden op z'n hals halen? Wat schoot hij op met een briefwis seling tussen Riesje en hem, met steeds de kans op ontdekking Scènes... scènes, hij haatte het. Financieel ging het hem geluk kig wat beter; een paar handige transacties hadden hem er weer wat bovenop geholpen. Hij haalde zijn schouders op bij de gedachte aan zijn manier van geld verdienen. Zonder geld was geen geld te maken. Zijn soms wat lastig wordende gewe ten bracht hij gemakkelijk tot zwijgen. Ik moet toch voor m'n gezin zorgen? En Hugo's pensio naat kost handen vol geld Weinig plezier beleefde hij toch aan die jongen. Altijd even nors en onvriendelijk. Daarbij leerde hij moeilijk. Slechte rapporten, klachten over z'n gedrag. Maar niet aan denken... Hij had nooit veel van de jon gen gehouden; Cora had 't kind gewoonweg verwaarloosd. Heus geen wonder, dat Hugo zo ge worden was... Wat zou ie doen? die haar meeneemt naar Ceylon. Tien jaar later ontmoeten Anna en Ambros elkaar weer. De ge negenheid tussen deze twee men sen manifesteert zich nog ster ker dan vroeger. Hopper ver trekt zonder zijn vrouw. Tijdens een grote' overstroming in de Po- vlak'te bekennen Anna en Andrea elkaar hun grote liefde. Monika komt bij het vertwijfeld zoeken naar haar man om het leven, maar haar dood is, tevens de schaduw, die zich tussen Anna en Andrea dringt als een verma ning van een grote schuld Als Anna met de trein vertrekt, blijft Andrea alleen op het per ron achter. Maria Schell komt ook in de ze film weer tot groot spel en Rat Vallone toont zich een zeer kundig tegenspeler. Maandag en woensdag. Toegang 18 jaar. TOERISTISCHE OVERSTROMING DREIGT. miljoen buitenlandse kam peerders in ons land verwacht. ANWB vraagt minister van Economische Zaken noodmaat regelen te treffen. De ANWB heeft zich met een schrijven tot de Minister van Economische Zaken gewend en waarin uiting gegeven aan de ernstige bezorgdheid, welke er bij de Bond zowel als in de an dere kringen, die belast zijn met de behartiging van de belangen van het kamperen in ons land, bestaat naar aanleiding van de welhaast niet op te vangen stroom van buitenlandse kam peerders en caravanners, die dit jaar in Nederland verwacht wor den op doorreis naar of van de Wereldtentoonstelling in Brussel. Indien men aanneemt, aldus schrijft de ANWB. dat er van de 35 miljoen verwachte bezoekers er 20 miljoen buitenlanders zul len zijn men gaat er uiteraard van uit dat vele Belgen de ten toonstelling meerdere malen zul len bezoeken dan mag 't per centage kampeerders en cara vanners onder de buitenlanders volgens de laatste toeristische jaargegevens, tenminste op 7 ge steld worden, een schatting, die, zo meent de ANWB, echter nog aan de lage kant is. Op z'n minst betekent dit dus 1.400.000 kampeerders, op wier komst in Brussel moet worden gerekend. Alle bezoekers uit Scandinavië en N.W.-Duitsland komen over Nederland en van de overigen zullen tallozen van de gelegenheid gebruik willen ma ken een kijkje in ons land te ne men. Een te verwachten extra- bezoek van 600.000 tot mil joen buitenlandse kampeerders en caravanners aan ons land lijkt de ANWB dan ook geens zins overdreven. En 80 daar van zal in de maanden juli en augustus komen. Gedurende de scheolvakantie- weTten, in de periode dus waarin circa 80 van deze toeristen- stroom verwacht moet worden, zijn de Nederlandse kampeerter reinen in de westelijke provin cis, waarheen zich ongetwijfeld het grootste deel zal richten, toch al permanent volgeboekt, zo constateert de ANWB. Er zal daar voor deze extra toevloed geen plaats meer zijn. In het belang van de goede orde en de hygiëne op de Neder landse kampeerterreinen en de- de in het belang van de goede naam. van ons land, acht de AN WB het dan ook noodzakelijk, dat en spoedigste maatregelen worden getroffen om deze' bui tenlandse kampeerders, zij het dan in provisorisch ingerichte kampen, de gelegenheid te bie den hun tenten of caravans te plaatsen. De ANWB verzoekt de Minis ter van Economische Zaken dan ook met klem, tijdig middelen te beramen om de toeristenstroom op te vangen, opdat de toeristi sche goodwill, van Nederland geen schade lijdt. Vannacht in Breda blijven vertier was er genoeg of door gaan naar Brussel? Cora was toch niet thuis. Avond na avond was ze tegenwoordig weg. Met wie en waar naar toe, hij wist het niet; maakte er zich ook niet druk meer over. Hij was nu met een ook vrij zijn eigen weg te gaan. Maar, mijn God, wat kon hij genoeg krijgen van dit leven. Niets kon hij doen om het te veranderen. Spijt had hij, ooit van Ine te zijn weggegaan. Spijt, spijt, maar wat hielp 't? Terug gaan? Naar haar? Haar nog meer in ellende laten komien? Zijn wij ze van geld verdienen zou Ine nooit tolereren. En een baan op zijn leeftijd krijgen? Onmogelijk. (Wordt vervolgd) A% •s-Hertogenbosch, Hoge Steenweg 27-31, Telefoon assi* Eindhoven, Keizersgr. 17,TeL7442* Tilburg, Stationstraat 17,(toelt.adres) L.B 113

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 2