BINNEN- EN BUITENLAND Waalwijkse en Langstraatse Courant Gemeenteraad Waalwijk herenhoeden Laatste halfjaarlijkse diploma-uitreiking Nijverheidsschool DE BETEKENIS VAN DE „LEVENSSCHOOL" KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van REURDENSTRAAT 8 RAAD WIJST BOUW VAN SERVICE-STATION IN BESOIJEN VAN DE HAND. GEKLEDE en SPORTIEVE odell M. v. d. BRAND-HENS MAANDAG 31 MAART 1958 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO m HEI 81e JAARGANG No. 26 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.8# f 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per mm. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO' Het mag een zeldzaamheid ge noemd worden dat de raad der ge meente Waalwijk zich niet kan ver enigen met een voorstel van B. en W., en dit door middel van stem ming terugwijst. Deze zeldzaam heid heeft zich echter donderdag avond voorgedaan, toen de raad het voorstel tot verkoop Van een strook grond op de hoek van de Floris V- laan en de Burg. Verwielstraat voor de bouw van een service-station door de Caltex ten behoeve van garage Schoep, met 9 tegen 5 stem men en 1 onthouding van de hand wees. Dit voorstel was reeds eerder ter tafel geweest en wel in de raads vergadering van 14 februari a.c. Be sloten werd toen om de beslissing over dit voorstel aan te houden om de raadsleden in de gelegenheid te stellen nader inzage te nemen van het ontworpen schetsplan. Een na dere bestudering heeft het meren deel der raadsleden de destijds ge uite bezwaren niet kunnen wegne men. De heer v. d. Hoven bracht naar voren, dat het schetsplan hem niet had kunnen overtuigen en hij zag in de bouw van dit service-sta tion een aantasting van het stede bouwkundig aspect van dit deel van Besoijen. Verder achtte hij het niet juist, dat in een omgeving, waar grond voor de bouw van een wo ning of een zuiver bedrijfspand bij na niet te krijgen is, bestemd zou worden voor de bouw van een ser vice-station, Spr. kon zich dan ook niet met het voorstel vereniging. De heer Eibers sloot zich geheel bij de heer v. d. Hoven aan, Hij kon zich niet voorstellen dat er in de gemeente nergens anders- een plaats was voor de bouw van dit service station, b.v. langs de Elzenweg. Ook hij wees op de ontsiering van dit gemeentedeel door een dergelijk ge bouw. Volgens de heer Eibers wo gen de nadelen zwaarder dan de voordelen. Behalve op de ontsiering van dit gemeentedeel, wees de heer v. Lee- ven op het feit, dat reeds twee pompstations in de onmiddellijke omgeving zijn, n.l. van de firma Schoondermark aan de Sprangse- weg en van de fa. v. Alphen aan de Burg. v. d. Klokkenlaan Hij zag in de zorg voor een juiste vestigings spreiding een taak van de overheid en hij wees in dit verband op de bestemming, welke destijds door 't gemeentebestuur was gegeven aan een aantal nieuwgebouwde winkel panden. De heer Mombers was van me ning dat het algemeen belang moest prevaleren boven het particulier be lang. De heer Meijs informeerde of in zake de bouw van dit service-sta tion het advies was gevraagd van de ontwerpers van het uitbreidings plan, en de heer Dercksen vroeg of de bouw van dit service-station een afwijking betekende van bebou wingsvoorschriften. De heer v. Seters vroeg zich af of hier wellicht particuliere belan gen een rol speelden i.v.m. de aan wezigheid van twee andere pomp stations. De heer Brouwers sprak zich uit voor de bouw van garageboxen op bedoelde strook grond. De heer Kemperman sprak zich uit voor een eenvoudige beplanting met enkele paden en hier en daar een bank, zoals oorspronkelijk de bedoeling was'. In zijn antwoord wees de voorzit ter er op, dat de naar voren ge brachte bezwaren dezelfde waren als bij de eerste behandeling van dit voorstel. De bouw van dit service station, zo betoogde de voorzitter, is niet in strijd met de stedebouw- kundige bebouwingsvoorschriften. De grond waarop Caltex wil bou wen, is bestemd voor openbare groenvoorziening of plantsoenen, of wel voor de bouw van een open bare telefooncel, toiletgelegenhe den, bergingsruimten e.d. De bouw van een service-station betekent dus geen afwijking van de bouw voorschriften. Een daling van de grondprijs van de omliggende per celen, waarop door enkele raadsle den gezinspeeld was, is hier niet in het geding, omdat deze prijzen in de kavels vastliggen. Hoogstens kan er worden gesproken van een daling in attractiviteit. De aanwezigheid van een tweetal andere pompsta tions in de onmiddellijke omgeving, achtte de voorzitter niet ter zake dienende, omdat het aantal pomp stations in dit gemeentedeel een zuiver particuliere aangelegenheid is. De bestemming welke destijds door het gemeentebestuur aan een aantal winkelpanden werd gegeven, ligt in een geheel ander vlak, om dat het hier door de gemeente ge bouwde winkels betrof. Hierna kwam het voorstel in stemming, met het in de aanhef van dit verslag vermelde resultaat. Een ander punt van discussie was het voorstel tot vaststelling van nieuwe straatnamen, waarbij het voornamelijk ging over de lengte van de Noorder-Parallelweg. Door B. en W. werd voorgesteld om de naam Noorder-Parallelweg te ge ven aan het gedeelte van de N.-Pa rallelweg tussen de Stationsstraat en de mgr. Prinsenstraat. De heer Brouwer voelde, gezien de beplanting en het aspect van de ze weg, veel meer voor Parallellaan. De heer v. Leeven wilde de schei ding tussen N.-Parallelweg en Am- brosiusweg verleggen van mgr. Prinsenstraat naar de Putstraat. De heer Duyvelaar achtte wanneer men de naam Parallelweg toch wil handhaven de bijvoeging „noor der" overbodig. De heer Dercksen vroeg, waarom men de naam N.- Parallelweg wil handhaven, wan neer men naar topologische, histori sche en folkloristische benamingen zoekt. Verder meende hij, dat de vaksgewijze indeling van deze door lopende weg gemakkelijk aanleiding tot verwarring zou kunnen geven. Een doorlopende nummering wijst vooral vreemden bij het zoeken veel gemakkelijker op de weg. De heer v. d. Hoven was weinig gecharmeerd op een waalwijkse Laan van Meer- dervoort en hij vond een onderbre king in de benaming wel aardig. Wel wilde ook hij de scheiding tus sen N.-Parallelweg en Ambrosius- weg verlegd zien van mgr. Prinsen straat naar Putstraat. De heer Meijs voelde meer. voor Zanddonklaan dan voor Zanddonkweg, omdat het hier blijkens het pre-advies een weg betreft vanaf het St. Antoniusplein in westelijke richting naar de Sprangseweg. Verder informeerde hij naar de herkomst van de naam Bloemendaalweg. In zijn antwoord wees de voorzit ter er in het algemeen op, dat het geven van straatnamen altijd een zeer subjectieve aangelegenheid is, waarbij zuiver persoonlijke opvat tingen en waarderingen de boven toon voeren. Het veranderen van de naam N.-Parallelweg voor het ge deelte tussen Stationsstraat en mgr. Prinsenstraat achtte hij niet ge wenst, omdat een dergelijke veran dering blijkens de ervaring veel on gerief voor de bewoners oplevert. Dat men de Ambrosiusweg pas bij de mgr. Prinsenstraat wil laten be ginnen, berust dus zuiver op tech nische gronden. Voor een lange weg met doornummering voelde de voor zitter ook niet veel. De naam Bloe- mendaal is ontleend aan een oude kadastrale benaming van het ge bied tussen Akker laan en Liniedijk. Wat de voorgestelde wijziging van Zanddonkweg in Zanddonlaan be treft, merkte de voorzitter op, dat deze weg niet loopt vanaf het St. Antoniusplein, zoals in het pre-ad vies staat vermeld, maar iets meer naar westelijke richting pas begint en dat daarom B. en W. de naam Zanddonkweg' beter op zijn plaats achten. De heer Dercksen handhaafde zijn practische bezwaren t.a.v. de schei ding tussen N.-Parallelweg en Am brosiusweg bij de mgr. Prinsen straat. Men heeft terwille van de tact een offer aan de logica willen brengen, aldus de heer Dercksen, die stemming verlangde over dit onderdeel van het voorstel. Het voorstel van B. en W. om de scheiding tussen N.-Parallelweg en Ambrosiusweg te leggen bij de mgr. Prinsenstraat, werd met 9 tegen 6 stemmen afgewezen. De scheiding zal dus komen te liggen bij de Put straat. Op voorstel van de heren Derck sen, Meijs en v. d. Hoven zullen en kele bepalingen in het huurregle- ment van de onlangs gereed geko men flats in het Hertog Janpark, betreffende het vegen der schoor stenen, de termijn van het in- en uitschakelen der verwarming en de voor rekening van de huurder ko mende kosten bij een eventueel uit vallen der verwarming, in die zin worden gewijzigd, dat zij een soe peler redactie zullen krijgen. Voor de aanleg van een sportvel dencomplex te Besoijen voteerde de raad een bedrag van 318.981. In verband met zijn urgentie en zijn arbeidsintensiviteit zal dit plan in d.a.c.w.-verband worden uitgevoerd. De heer v. d. Hoven gaf uiting aan zijn waardering voor dit prach tige plan en voor de snelle wijze waarop het door B. en W. ter hand is genomen en uitgewerkt. De heer Brouwer vroeg of reeds bij benade ring is te zeggen wanneer dit plan gereed zal zijn. De heer Dercksen informeerde of reeds de instemming van de directeur van het Willem van Oranjecollege met dit plan was ontvangen. De heer v. Seters meen de, dat men zich over een snelle uit voering van dit plan geen illusies moest maken. De voorzitter wees er op, dat dit plan nog enige instanties zal moe ten passeren alvorens met de uit voering zal kunnen worden begon nen, maar de stellige verwachting is, dat 'het plan zal worden uitge voerd zoals B. en W. zich deze voor stellen. In het tempo van uitvoering speelt uiteraard de werkloosheids factor in de gehele streek een grote rol, maar omdat er vooral in het Land van Heusden en Altena een grote behoefte bestaat aan dergelij ke objecten, mag worden aangeno men dat zeer spoedig met de uit voering van dit plan een aanvang zal worden gemaakt. De directeur van het Willem van Oranjecollege heeft nog niet zijn difinitieve me ning over dit plan laten weten, maar gebleken is wel dat hij met de ligging van dit sportveldencomplex niet geheel enthousiast is. Deson danks heeft 't gemeentebestuur ge meend dit plan toch voortgang te doen vinden, te meer omdat in de onmiddellijke omgeving van de school voldoende gelegenheid blijft voor sportbeoefening door de leer lingen van deze school. De heer v. Leeven merkte nog op, dat dit sportveldencomplex na vol tooiing nog 2 jaar zal moeten liggen volgens de geldende bepalingen bij de Ned. Heide Mij. Stelt men de uitvoering op 1 jaar, dan zal de in gebruikneming over ca. 3 jaar kun nen geschieden. De voorzitter ant woordde, dat het grondwerk ca. 2000 manweken in beslag zal nemen. Het twee jaar liggen van een der gelijk complex is een aan de rijks subsidie verbonden voorwaarde. Met betrekking tot het voorstel tot verkoop van bouwgrond aan de v. Assendelftstraat en de Burgem. Smeelelaan informeerden de heren v. Seters, Duyvelaar en Brouwer naar het type woningen dat daar zullen worden gebouwd. De heer Duyvelaar vroeg verder of deze woningen in de vrije sector zullen worden gebouwd of uit het gemeen telijk bouwvolume. u. :JBüS8 De voorzitter antwoordde dat het hier premiebouw betreft. Aan de v. Assendelftstraat zullen 12 en aan de Burg. Smeelelaan 13 woningen wor den gebouwd van ongeveer dezelf de inhoud en indeling als de wo ningen v. Assendelftstraat 32 en Thorbeckelaan 16. Deze aanvulling van de woningvoorraad is mogelijk, omdat premiewoningen momenteel zonder enige beperking mogen worden gebouwd. In dit verband kon de voorzitter mededelen, dat de gemeente alsnog een aanvullende toewijzing van 15 woningwetwonin gen heeft gekregen. De overige voorstellen gingen snel onder de hamer door en werden zonder bemerkingen goedgekeurd. niet tot volleerde vakmensen en zal dan ook niet alle deuren voor openen, maar het verschaft hun toch een gro te voorsprong op anderen en biedt tal van grote toekomstmogelijkheden. Hij sprak de hoop uit, dat zowel de leer lingen als hun ouders veel plezier van dit diploma zouden mogen be leven. Hierna ging de voorzitter over tot de uitreiking van de diploma's en de behaalde prijzen, waarbij hij op merkte, dat geen enkele Waalwijker en niemand van de afdeling smeden- bankwerken er in was geslaagd een extra prijs te bemachtigen. De diplo ma's en prijzen werden uitgereikt aan de navolgende leerlingen Lijst van gediplomeerde leerlingen per einde maart 1958. Afdeling smeden-bankwerken. 1- Hendrikus van Bladel, Haarsteeg; 2 Jo- hannes van Bladel, Haarsteeg; 3 Teunis Boezer, Waspik; 4 Reginald van Bokhoven, Haarsteeg; 5 Gerardus van Broekhoven, Waalwijk; 6 Johannes Dumoulin, Waalwijk; 7 Johannes van Engelen, Waalwijk; 8 Jo- I hannes de Gouw, Vlijmen; 9 Jacobus van Heeswijk, Waalwijk; 10 Petrus van den Vrijdagmiddag had in de Nijver heidsschool voor Waalwijk en Om streken de laatste halfjaarlijkse di ploma- en prijsuitreiking plaats, wel ke geschiedde door de voorzitter van het bestuur, de heer Jan Tielen, in tegenwoordigheid van bestuur, di recteur, leraren en leerlingen. De voorzitter wees er in zijn ope ningswoord op, dat er met deze laatste halfjaarlijkse prijsuitreiking een einde was gekomen aan het voor recht, dat vanaf de oprichting gedu rende 17 jaar heeft bestaan, om twee maal per jaar in de gelegenheid te zijn het diploma te halen. In de toe komst zal dit op grond van de depar tementale voorschriften slechts een maal per jaar kunnen geschieden. Hiermede zullen de leerlingen bij hun studie wel heel goed rekening hebben te houden, ald.us de heer Tie len, die er verder zij,n vreugde over uitsprak, dat er binnen niet al te lan ge tijd een einde zal gekomen zijn aan de misère van het ruimtegebrek in de school, waardoor een groot aantal leerlingen telkenmale moest afgewezen worden. De voorzitter hoopte, dat het nieuwe schoolgebouw in sept. a.s. in gebruik genomen zal kunnen worden, doch enige zekerheid bestaat daaromtrent niet. Ook is het nog niet zeker of in de toekomst een 2- of 3-jarige cursus zal gegeven worden, maar wel zal het bestuur al les in het werk stellen om zoveel mo gelijk leerlingen te kunnen plaatsen in deze nieuwe school, die door haar prachtige outillage en uitrusting met de modernste machines uniek in de omgeving en in den lande genoemd zal kunnen worden. Vervolgens richtte de voorzitter een gelukwens tot de geslaagden. Het behaalde diploma stempelt hen Nieuwe m en VELOUR, RUIG, MELÉ, WOL en HAARVILT. f/el oude vertrouwde adret Filiaal Grotestraat 1 55 WAALWIJK Heuvel, Waalwijk; 11 Engelbertus Remme ren, St. Joachimmoer; 12 Wilhelmus van Kempen, Drunen; 13 Johannes van Kuyk, Vlijmen; 14 Petrus van Overbeek, Nieuw- kuijk; 15 Gijsbertus Pelders, Elshout; 16 Arie Pruyssers, Waspik; 17 Johannes Pul lens, Kaatsheuvel; 18 Cornells de Roon, Waalwijk; 19 Bastiaan Sluymers, Heusden; 20 Antonius van Son, Nieuwkuijk; 21 Hu- bertus van Son, Elshout; 22 Lambertus van Son, Haarsteeg; 23 Gerardus van der Staak, Drunen; 24 Willem Steenbergen, Waalwijk; 25 Pleun Verwey, Waalwijk; 26 Hendrikus van der Wiel, Elshout. 2 afgewezen. Afdeling schoenmaken. 1 Johannes Akkerman, Waspik; 2 Her- manus Bool, Waalwijk; 3 Johannes Coenen, Waalwijk; 4 Cornelis Driessen, Kaatsheu vel; 5 Antonius Ebbing, Kaatsheuvel; 6 Hu- bertus van Gooi, Kaatsheuvel; 7 Gerardus Grootswagers, Kaatsheuvel; 8 Hendrikus Klijsen, Kaatsheuvel; 9 Adrianus Knippels, Drunen; 10 Johannes Ligtvoet, Kaatsheu vel; 11 Wilhelmus van Loon, Loon op Zand; 12 Johannes van de Meeberg, Tilburg; 13 Johan Melis, Drunen; 14 Cornelis de Pef- fer, Waalwijk; 15 Antonius Pullens, Waal wijk; 16 Petrus Rekkers, Waspik; 17 Jo hannes van Wanrooy, Kaatsheuvel; 18 An tonius Witteveen, Kaatsheuvel. Afdeling timmeren. 1 Petrus van Assen, Waalwijk; 2 Johan nes van Baardwijk, Waalwijk; 3 Huibert Branderhorst, Genderen; 4 Johannes Brou wers, Heusden; 5 Leonardus van Engelen, Vlijmen; 6 Wilhelmus Eykhout, Dussen; 7 Johannes Geelen, Elshout 8 Adrianus de Groot, Raamsdonk; 9 Johannes Maas, Loon op Zand; 10 Antonie van Mersbergen, Gen- deren; 11 Christi aan Metzke, Sprang-Ca- pelle; 12 Janus de Roon, Sprang-Capelle; 13 Cornelis van der Schans, 's-Gravenmoer; 14 Johannes van Schaik, Waalwijk; 15 Wil lem Schilders, Drongelen; 16 Antonius Smits, Waspik; 17 Wilhelmus v. d. Steen, Waalwijk; 18 Joost Sterrenburg, Sprang- Capelle; 19 Cornelis van Strien, Raams donk; 20 Cornelis Trommelen, Waalwijk; 21 Jan de Vries, Drunen; 22 Adrianus de Werd, Waalwijk. 1 afgewezen. Prijzen Afdeling Timmeren: le prijs Jo hannes Brouwers, Heusden; 2e prijs Willem Schilders, Drongelen; 3e prijs Joost Ster renburg, Sprang-Capelle. Afdeling schoenmaken le prijs Hubertus van Gooi, Kaatsheuvel; 2e prijs Johannes van de Meeburg, Tilburg; 3e prijs Johannes Akkerman, Waspik. Hierna werden de leerlingen toe gesproken door de directeur der school, de heer van Steenderen, die er op wees, dat elk van de geslaagden nu een belangrijke taak in het leven te wachten stond, waarbij het van groot belang zal zijn in welke mate zij in de komende jaren aandacht aan de vorming van hun karakter zullen besteden. Ook hij wenste de geslaag den van harte geluk en hoopte dat het schoolbestuur en de leraren ook in de toekomst trots op hen zouden kunnen zijn. De Levensschool wil radicaal, zonder omweg en zonder aarze ling uitgaan van de jongens zo als zij zijn, van datgene waaraan zij behoefte hebben. Het is na tuurlijk prachtig, dat men zich ideale doeleinden voor ogen stelt, maar wat baten al die voortref felijke opvattingen, inzichten, overtuigingen etc. etc., wanneer zij geen kontakt vinden met de eigen persoonlijke behoeften van het bepaalde moment in de be paalde levensomstandigheden van onze jongens. Eigenlijk is 't van zelfsprekend dat de opvoeders zich op de eerste plaats afvra gen, wat die bepaalde groep van jongens, ja zelfs individuele jon gens, nodig hebben en daarnaar hun werk richten; maar dit is helaas slechts zelden het geval, omdat men zich niet de tijd gunt zich diep en ernstig af te vragen, aan welke nood van de jongen men tegemoet moet ko men. Welnu, onze jongens wil len, dikwijls zonder het zelf althans in het begin te besef fen, dat hun een weg gèwezen, wordt door het leven dat zij te leven hebben. Zij hebben men sen nodig, die hen helpen alle nieuwe ervaringen, waar zij mee te doen hebben, te verwerken zij hebben zekerheid nodig, dat zij iets van het leven kunnen maken, zij zullen niet reddeloos aan da dingen overgeleverd zijn. Het gaat er dus om hen in de to tale nieuwe levenssituatie, waar in zij plotseling en altijd onvoor bereid terecht gekomen zijn, op te vangen en te begeleiden. Het nieuwe, onbegrijpelijke, onaan gepaste moet „verklaard" wor den. Tegenover de ervaringen van elke dag moeten zij een hou ding leren vinden. 'Het werken in het bedrijf stelt zijn problemen, maar evenzeer ook de verander de verhouding tot het gezin en tot alle facetten van de gemeen schap. Zij moeten georiënteerd worden in de nieuwe vraagstuk ken, die zich aandienen, ja, zich aan hen opdringen en dreigen te overweldigen. Het eerst nodige is, dat zij in de omgang met elkaar en met de docenten ervaren de grootheid van hun menselijke waardigheid; hun door de omstandigheden on geordend en verward gevoelsle ven, waarin reeds veel ressenti ment en agressiviteit is opge hoopt, zal weer tot harmonie moeten komen in de ontmoeting met waarlijk volwassen mensen, die hen tegemoet komen zoals zij zijn en die samen met hen naar oplossingen willen zoeken. Het gaat er in de eerste plaats niet om; dat hun in de gauwig heid een reeks wetenswaardig heden wordt bijgebracht, zij moeten in een klimaat geplaatst worden, waar zij geestelijk en af fectief kunnen ademhalen. Daar om kan men ook niet zeggen: stuur hen een paar uurtjes naar de Levensschool, waar ze wat kunnen opsteken, zij hebben rust en bezinning nodig, zij moe ten tot zichzelf komen in de om gang met mensen, die voor hen als personen iets betekenen, èn God geve het véél, zeer veel gaan betekenen. Eveneens tot het bestuur richtte de directeur woorden van dank voor de voortreffelijke wijze waarop zij de zaken van de school hebben behar tigd, daarmee vooral doelende op de totstandkoming van het nieuwe schoolgebouw. Door de leerlingen Jac. van Hees- wijk (afd. smeden-bankwerken), J. v. d. Meeberg (afd. schoenmaken) en Joh. Maas (afd. timmeren) werd in geestige speeches dank gebracht aan schoolbestuur, directeur en leraren voor het genoten onderwijs, waarbij de meer intiemere gebeurtenissen van het schoolbestuur om de hoek kwa men kijken. Namens de leerlingen werd door Jac. van Heeswijk aan de directeur een bedrag van f 31,10 overhandigd voor. het voetbalshirt fonds, waarvoor de voorzitter en de directeur hem hartelijk dankten. Ten slotte sprak de voorzitter nog een dankwoord tot de directeur en leraren voor het onderwijs en de op voeding welke zij ook weer tijdens de afgelopen cursus aan de leerlingen hebben gegeven, want, zo zei de heer Tielen, het succes van de school is immers gelegen in het op goede wijze geven van onderwijs en opvoeding. AKKOORD SPAARPREMIE VOOR RIJKSAMBTENAREN. Regering en ambtenarenorga- nisaties hebben vrijdag overeen stemming bereikt over de grond slagen van een premie-spaarre geling voor rijksambtenaren. On der deze regeling die nog door een Koninklijk Besluit moet be krachtigd worden - kunnen rijksambtenaren op besparingen welke niet méér bedragen dan vijf percent van hun salaris (en ten hoogste 585 gulden per jaar) een premie krijgen. Ambtenaren die ten hoogste zevenduizend gulden per jaar verdienen, zul len een premie genieten van 25 percent van het gespaarde be drag. De overige hoger betaal de ambtenaren krijgen een premie van 15 percent. Het maxi mum-premiebedrag per jaar is 87.75. Met dit voor de lager betaal den gunstige premiie-verschil hoopt men het sparen voor deze groep aantrekkelijker te maken. De ambtenaren zullen minstens vijf jaar moeten sparen vóór zij over hun tegoed (eigen spaarbe- drag plus premie) kunnen be schikken. Uitzondering wordt slechts gemaakt voor bepaalde duurzame bestedingen, weike op een bij deze regeling behorende lijst zijn vermeid; daarvoor kan men zijn totale tegoed eerder vrij krijgen, De spaarders zullen zelf de bank kiezen, waar zij hun gelden wensen te deponeren. Volkskr. PRINS BERNHARD IN TURKIJE. Prins Bernhard is vrijdag avond om tien over half acht (Nederlandse tijd) in Istanboel aangekomen, waar hij werd ver welkomd door een aantal Turkse autoriteiten en door de ambas sadeur van Nederland. Zaterdag zou de prins, behalve naar An kara, waar hij de Turkse minis ter van buitenlandse zaken zou ontmoeten, ook naar Eskisehir reizen, waar een militaire vlieg basis is gevestigd. De prins is vrijdagmorgen per regerings-Dakota vertrokken. Maandag opent hij in Istan boel het Historisch-Archeolo- gisch Instituut. Dit Nederlandse wetenschappelijke en culturele centrum is gevestigd in het „Hol lands paleis", een uit de zeven tiende eeuw daterend ambassa de-gebouw. Directeur is profes sor dr. A. Cense, oud-rector van de universiteit van Batavia. ZIEKENHUIS OPGELICHT VOOR 50.000 GULDEN. Ten nadele van het ziekenhuis „Ziekenzorg" te Enschede is een verduistering aan het licht geko men van ongeveer 50 duizend gulden. In verband hiermee is gearresteerd de 42-jarige A. R., die tot eind vorig jaar als kan toorbediende bij Ziekenzorg werkzaam was en daar onder an dere was belast met de loonad ministratie. De fraude strekt zich uit over de periode juli 1955-juli 1957. Verdachte die een bekentenis af gelegd heeft, was toen al twee jaar bij Ziekenzorg in dienst. Hij legde regelmatig gefingeerde loonkaarten aan van verplegend personeel en wist op handige wijze maandelijks de daarop be rekende bedragen te incasseren. Een vervalste ioonkaart hield hij twee, hoogstens drie maanden in circulatie, om ze dan weer door andere te vervangen. De oude kaarten werden dan opgelegd zo dat de knoeierijen praktisch niet te ontdekken waren. Temeer niet omdat verdachte de belastingbe dragen en andere inhoudingen van het verduisterde geld afhield en deze afdroeg op de plaats waar ze thuis hoorden.. KROESJEF ALLEENHEERSER. De Russische partijbaas Kroesjef heeft een einde gemaakt aan het collectieve leiderschap, dat na de dood van Stalin in het Krem lin werd ingevoerd, en zich als alleenheerser opgeworpen. Mi nisterpresident maarschalk Roel- ganin heeft voor hem de plaats moeten ruimen aan de leiding van de Russische regering. Kroesjef is nu partijleider en regeringsleider tegelijk. Hij is Stalin II. Deze wijziging aan de top van de Russische staatslei ding werd donderdag op de bij eenkomst van de Opperste Sov jet in Mouskou ingeleid door 'n rede van staatspresident maar schalk Worosjilof. Boelganin was bij zijn eigen val aanwezig en heeft die met een nadrukke lijke opgewektheid doorstaan. Welk baantje hij nu gaat krijgen is nog niet bekend. Misschien zal Kroesjef een plaatsvervangend premier van hem maken.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 11