VROOM DREESMANN 1.- Gemeenteraad Vlijmen LOON OP ZAND'S VERLEDEN Overhemd D. v. d. Hout Openbare aanbesteding 89' 59° woens prijken H. vMSI - v» Sprang 5 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 31 MAART 1958 2 ALLEEN QELDJG WOENSDAG 2 APRIL DEN BOSCH TILBURG HSü HELMOND Maria Theresia van Delft NEDERL. STAATSLOTERIJ BANKETBAKKER TEL. 2312 de uitbreiding van het Dr Mollercollege machine-stepsters, meisjes voor lichte controle werkzaamheden Abonnementen en Advertenties Feuilleton SCHADUW OVER LEVEN GEEN SCHRIFTELIJKE OF TELEFONISCHE BESTELLINGEN. Zeer moderne gor- j dijnstof, van fi}n struc tuurweefsel. Bedrukt In 4 fraaie kleuren. Originele Oostenrijkse IJnport, met eigen V D dessin. 95 320 br., p. m. JL Een charmant dames- vest, van 100 Orlon, is sterk en kleurecht. Bovendien is het zó gewassen en zó weer droog. Keuze uit di verse mode- A ^90 tinten I 2 interessante aanbie dingen. Zijden carré's, zeer mooie kwaliteiten in fleurige voorjaars- tinten. Extra voorde lig! Serie 2 4.50 ^J50 Serie 1 3 Interieur matras, met zomer- en winterkant, fraaie tweekleurige damast in groen, goud of grijs (15 jaar garantie op het interieur) 120 x 190 67.50 80x 190 CT50 kapokkussens 7.90 Nylon simplex dames handschoenen, een ideale handschoen voor het voor jaar. Zij behoudt ook na het wassen de perfecte pasvorm, in vele modetinten 5 60 Radiotafeltje, van ge polijst beuken. Blad donker noten gekleurd Bladmaat 60 x 45 cm., hoogte 45 cm. Uit- schroefbare blanke poten. Ook voor de jongens- en meisjes kamer zeer ■790 geschikt Rimini 3 persoons kampeertent met ingezet kuipvormig grondzeil, hoogte vóór 160 cm, achter 110 cm, breedte vöbr 200 cm, achter 180 cm, lengte 200 cm, bagageruimte 50 cm, ge- *7Q50 wicht 6 kg. S W Prima graslinnen lakens en slopen, van zeer mooie Twentse kwaliteit, in glad of fraai geborduurd. Slo pen met royale hotel sluiting. Glad 180x240 7.90 £75 150x 240 O Slopen, 60x70 1.95 Geborduurd voor alle maten 1.- méér Paastafelkleed. van stevig damastpapier, met Paasmotieven be drukt, 10 bijpassende servetjes. Tevens eier- verf, overdruksels voor de eieren en ste vige cartonnen eier- standaards, alles tezamen Ideale prisma gezond heidssandaal, met in gebouwde steun en bo vendien voorzien van die ijzersterke poro- rubberzolen. Keuze uit 4 kleuren. Maten: 31/35 6.95 27/30 6.25 23/26 5.35 jt 50 20/22 Met Pasen zo'n perfect overhemd Sanfor. Met dubbele of enkele manchetten en modern gesneden boord. Goe de pasvorm, verkrijg baar met ingeweven streepjes of Qt90 in effen W Een vogel in huis brengt gezelligheid. Maar voor een goede huisvesting moet dan gezorgd worden. Deze royale kooi is geheel ver chroomd en voorzien van plastic ruitjes en voerbakjes ^95 Ananas op sap, echte Hawaii, groot hotelblik Struisvogelei, reuze chocolade ei, in kleurrijk Staniool GEMEENTERAAD VLIJMEN 30 WONINGEN IN „DE VLIEDBERG". Onder voorzitterschap van loco-burge meester Berkelmans kwam de raad der ge meente Vlijmen vrijdagavond in openbare raadsvergadering bijeen. De zes punten omvattende gaenda werd in snel tempo afgewerkt. Voor de aanleg van een trottoir werd grond aangekocht van A. van Son en H. v. d. Wiel. In verband met toeneming van het aantal leerlingen werd besloten om het gebouw van de openbare school met 1 les lokaal uit te breiden. Naar aanleiding van het door de Prov. Gezondheidsraad uitge brachte advies werd besloten tot vaststelling van een nieuwe subsidieregeling voor de plaatselijke kruisverenigingen. Voor de bouw van een 30-tal woningen in het uitbreidingsplan „De Vliedberg" wer- den door de raad de benodigde credieten gevoteerd. Op een derbetreffende vraag van de heer Wijkmans kon de voorzitter mededelen, dat de huur van deze wonin gen f 10.05 zal bedragen. Aan de N.V. Waterleiding Mij. „Oost-Brabant" werd het recht verleend tot leggen, hebben en on derhouden van een ondergrondse waterlei dingbuis in een aantal percelen in de Bern- se Hoeve. In verband met de a.s. komst van de nieuwe burgemeester, mr Hoefnagel, deel de de voorzitter mee, dat de verbouwing van de ambtswoning van wijlen burgemees ter van Hout ca. f 4000 zal gaan bedragen. Omdat deze woning echter zo spoedig mo gelijk zal moeten verdwijnen, zal het ge meentebestuur trachten deze extra-uitgave zo enigszins mogelijk te vermijden en trach- ten een andere snelle oplossing voor de huisvesting van de nieuwe burgemeester te vinden. De raad kon hiermee accoord gaan, tenzij dit impliceerde, dat burgemeester Hoefnagel enkele jaren buiten Vlijmen zou moeten wonen. De burgemeester moet in Vlijmen woonachtig zijn, zo was men alge meen van mening. Besloten werd derhalve om, wanneer niet snel een andere oplossing gevonden zal kunnen worden, toch tot ver bouw van de bestaande ambtswoning over te gaan. In de rondvraag informeerde de heer Wijkmans naar de resultaten van het on derhoud met de Waterleiding Mij. betref fende de aansluiting van de onrendabele gebieden. De voorzitter kon mededelen, dat de maatschappij bereid is f 20 van de aan- Iegkosten te vergoeden. De heren Wijk mans, Overdijk, Vorstenbosch en Dekkers wezen op de onrechtvaardigheid van deze beslissing. Waar deze aansluiting vroeger gratis geschiedde, gaat het niet aan om deze mensen, die toch al zo lang van het gerief van waterleiding verstoken zijn ge bleven, ook nog eens f 40 voor de aanleg in rekening te brengen. De heer Wijkmans wilde vernietiging van het in dit verband genomen besluit van G.S. bij de Kroon aan vragen. De heer Dekkers wees er op, dat er nu al zo lang over deze aangelegenheid heen en weer gepraat is zonder dat er een oplossing uit de bus gekomen is. Hij drong aan om alle middelen aan te wenden, die zullen kunnen dienen om betrokkenen toch gratis in het bezit te stellen van een aan sluiting op het waterleidingnet. Aldus werd besloten. Hierna bleef de raad in besloten ver gadering bijeen. HET HEFFINGSRECHT DER TIENDEN Het deed schrijver dezes goed in het nummer van vrijdag 1.1. van de heer Mossel- veld's hand een artikeltje te lezen onder bo venstaand opschrift. Ik dank de schrijver voor zijn duidelijke en verduidelijkende uit eenzetting, die wel een zeer objectief beeld geeft van het „tiendrecht" in zijn oorspron kelijke vorm. Het was echter niet mijn bedoeling in bedoeld opstel een gedetaileerde uiteenzet ting te geven over de tiendkwestie, voor wat betreft: begrip, ontstaan en geschiede nis, doch meer, zij het dan een beknopte, misschien zelfs onvolledig inzicht in bedoel de materie, zoals velen onder ons die nog hebben gekend, althans er dikwijls van ge hoord hebben. Wanneer we de oud-testamentische tek sten in Leviticus, Numerie, Deuteronomium en later de in het nieuwe testament hierop aansluitende teksten in den Hebreënbrief naslaan, worden we geconfronteerd en vin den we daar de eigenlijke ondergrond, waarop de eigenlijke „tiend" is gebaseerd. Dat na de Karolingse tijd de tienden zeer dikwijls verkocht werden aan leken, is een feit waartegen door de Kerk onophoude lijk werd gewaarschuwd en als symonie heeft gebrandmerkt. Het kwam nml. vaak voor dat groot-grondbezitters, gronden in leen of gebruik uitgaven en daarbij het tiendrecht aan zichzelf voorbehielden. De heer Mosselveld noemt de tienden omschrijving zowel als de tiendverdeling hulpmiddelen bij het vaststellen van de ouderdom van een parochie, en als derde hulpmiddel de patroonheilige der plaats, waarbij het geval L.o.Z., waarvan de H. Joan. Bapt. patroon is, op zeer hoge ouder dom wijst. Dit is inderdaad zo. Doch St. Jan is niet de eerste patroonheilige dezer parochie. De eerste patroonheilige van Loon was St. Willibrord. De H. Joann. kwam eerst als patroon voor in 1392, toen de tegenwoor dige kerk werd gesticht. In een brief van de „nageburen van Venloon" omtrent 1565 gericht aan Bis schop Metssius, spreken zij over „die aide kerkcke, nu seer vervallen, waervan pa troon gheweest is die heilige heer Wille- brort".. Deze „alde kercke" bestond reeds vóór 1233, want in dat jaar benoemde Hendrik van Lotharingen en Brabant er de eerste pastoor. Wie die pastoor was is vooralsnog een raadsel. (Misschien Peter Coelborne?). Hierover straks. Zeker is, dat juist van de gronden rondom de „alde kercke" Willem van Home en later Pauwels van Haestrecht de tienden (de schildtienden) inden. De Blocktienden en de Novale tiende waren voor de helft in het bezit der pastoors. Doch reeds lang voor deze had Loon naar we uit goede bronnen menen te weten 1 een kerkje (palenkerk). Wat waren de in komsten van deze kerk? In zoverre we heb- ben kunnen nagaan had de eerste Loonse j kerk geen tienden, wat ook wel duidelijk j wordt uit de leenbrief die in 1269 door Jan j van Brabant werd uitgegeven ten gunste van Willem van Horne, die de heerlijkheid ontving: „met hoge, middelbare en lagere jurisdictie" en de gehele tienden die lagen rondom de oude kerk, de z.g. „schuldtien den", waarop de pastoor toen nog geen rechten kon doen gelden, althans niet vol gens de toen heersende begrippen. Zeer 1 waarschijnlijk mocht hij echter toen al een gedeelte der „novale tiende" innen. In 1392 echter bij de fundatie der thans nog be staande kerk, schonk Pauwel van Haes trecht de Oude „voor goed en voor vast" de helft van de heerlijkheidstienden, rond om de „nieuwe kerck", d.i. de tegenwoor dige, aan de toenmalige pastoor Henricus van Stiereken. Hij zonderde hiervan echter uit de reeds genoemde „schildtienden" die geheven werden rond de plaats der „alde kercke", d.i. het tegenwoordige Land van Kleef. Uit verschillende bekentenissen van la tere pastoors der parochie blijkt, dat zij althans toen, geen recht meer pretendeerden op bovengenoemde gehele „novale tien den", waarover in de 15e, 16e en 17e eeüw veelvuldige processen waren gevoerd. Ook de abdij v. Tongerlo schijnt zich meermalen met de kwestie bemoeit te hebben, de heer van Loon immers beweerde steeds, dat toen Hendrik van Lotharingen in 1233, toen hij het patroonschap van Waalwijk, Unen, d.i. Drunen, en Loon, opdroeg aan de Norber- tinen van de Abdij te Tongerlo, met dit Loon, niet Venloon, doch Hogeloon en zo doende Tongerlo niets te pretenderen had over de Loonse tienden. Dat de pastoors van Loon, zoals Mr Wil lem van Enckevoirt, Jan van Beringen, Balthazar Massereed, Peter Scheelen, Ge rard Otten en hun resp. kapelaans, moei lijkheden hadden met de kasteelheer, ru zietjes, die echter steeds op bevredigende wijze werden opgelost, bewijst wel dat zij allen zich ook, met voorbijzien van het ge woonterecht star bleven vasthouden aan het kerkelijk recht. Een zeer hooglopende onenigheid over zo'n geval is ons bekend uit het pastoraat van Benedictus van Kessel en diens kape laan Arnoldi, waarbij zowel door de kas teelheer als door de plaatselijke geestelijk heid nog al eens een hard nootje werd ge kraakt. Gelukkig werd ook toen de zaak op bevredigende wijze in de minne geschikt, zodat het tussen „heer en pastoor" weer dadelijk „botertje tot de boom" was. Het was overigens niet alleen Loon dat een uitzondering maakte op de tenuitvoe- ring leggen van het tiendrecht. In Sprang stonden de zaken al net zo. In Sprang kre gen de mensen immers hun kerkgebouw ge schonken van de Graaf van Holland. AI met al, ben ik de heer Mosselveld dankbaar voor diens mooie en zakelijke uit eenzetting. I Loonopzand, tëtSCtL'.'L P. A. v. B. Heden overleed in Huize „St. Antonius" te Etten-Leur, voorzien van de laatste H.H. Sacramenten, onze zorg zame moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder Mevrouw weduwe van de Heer Franciscus Carolus Borremeus Roxs in de ouderdom van 74 jaar. 's Gravenhage: Alfons Roxs Ria Roxs-de Graaff kinderen en kleinkinderen Ada v. d. Heuvel-Roxs Wim v. d. Heuvel en kinderen Dio Roxs' Gerry Roxs-Ehlert en kinderen Etten-Leur, 27 maart 1958. De plechtige uitvaartdienst heeft plaats gehad op maan dag 31 maart om 10 uur, in de parochiekerk van O. L. Vrouw Onbevl. Ontvangen te Besoijen, waarna begra fenis op het R.K. kerkhof aldaar. 's Hertogenbosch: Geulle: VOOR PASEN EEN NIEUW No-iron vanaf 10.50 Fantasie Tonsur Tonsur 8.50 Popelin vanaf 8.90 Ook in week-enders iets moois ST. ANTONIUSSTRAAT 14 WAALWIJK ^AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/SAAA^ Op 8 april begint de verkoop der loten van de 539e Loterij De trekkingen vangen aan op 28 april. Vanaf heden kunnen loten besteld worden bij de collectrice: J. VAN DOOREN Grotestraat 194 Waalwijk Gironummer 476851 Telefoon 2360 t Een GEBAK, dat heerlijk van smaak en keurig verzorgd is, verhoogd Uw feeststemming PAASSPECIALITEITEN o.a. NOU GA TE! ER EN met slagroom PAASTAARTEN en GEBAK OHOO. EIEREN met leuke versieringen enz. Ondergetekende zal namens zijn opdrachtgever het Stich tingsbestuur „St Jan de Doper" te Waalwijk, overgaan tot het in het openbaar aanbesteden van: aan de Burgemeester Moonenlaan te Waalwijk. Bestek en tekeningen zijn verkrijgbaar, zolang de voor raad strekt, aan het bureau van de architekt op de werk dagen en op de kantooruren van 's morgens 8.30 uur tot 12.30 uur en 's middags van 13.30 uur tot 17.45 uur. 's Zaterdags en 's avonds is het bureau gesloten. Het volledige stel tekeningen en de bestekken worden de aanvrager ter hand gesteld tegen betaling van 50. of na telefonisch verzoek en ontvangen postwissel voor een bedrag van 51.toegezonden. Voor ongeschonden exemplaren wordt een bedrag van 25.— gerestitueerd op de dag van aanbesteding, welke openbaar wordt gehouden op donderdag 17 april 1958, 's morgens om 10.00 uur in Hotel Café Restaurant Ver- wiel aan de Grotestraat 208 te Waalwijk, voorzover geen andere aankondiging plaats vindt. Het aanbestedings reglement W.B., is op deze aanbesteding van toepassing. De architekt B. N. A., EDMOND NIJSTEN Huize „Coebax", Hoevensestraat 7, Vught. Tel.: K 4100- 8418. HANDSCHOENENFABRIEK „UNIQUE" WAALWIJK vraagt (eventueel komen ook gehuwde vrouwen voor hal ve dagen in aanmerking). Aanmelding: dagelijks Besoijensestraat 8a. ons bijkantoor te KAATSHEUVEL en onze agenten in alle plaatsen van de Langstraat nemens steeds gaarne ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN aan. van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door CARRY VAN DER RYKEN. 51) Geen schijn van kans. En Cora, die haar aanspraken direct zou laten gelden voor haar en Hugo? Nee, een weg terug was er niet voor hem. Afgezien van de fi nanciële kant zou Ine nooit wil len samenzijn met een afvallige als hij. En terugkeren tot 't ge loof van zijn jonge jaren, met al le konsekwenties er aan verbon den? 't Was immers onmogelijk. Dan kon hij wel beginnen met zich aan te geven bij 't gerecht. Hij lachte hard en cynisch en schok zelf van 't akelige geluid boven het rhytmisch gezoem van de motorGek wordt ik. Gek Waar is 't einde? Nee... nee; geen zelfmoord. Dat niet. Dat nooit! Het fantastisch mensenwerk, de Moerdijkbrug, lag voor hem. Ongemerkt was hij Dordt voor bijgereden. Dit besliste voor Breda. Dan blijf ik daar meteen vannacht en rijd morgen vroeg naar Brussel of... Den Bosch Naar Riesje? En dan? Schoot hij of 't kind er iets mee op? Hij had haar adres wel gevraagd, maar bij nader inzien... Nee, hij ging niet. Moest hij de helling af, dan niet de kans lopen zijn kind mee te slepen... Maar Han van Es, besef je dan niet, dat geen enkel mens de hel ling af móét?... Wéét je dan niet, dat er een God bestaat? Een rechtvaardige God, ja... miaar óók oneindig barmhartig... Mariesje wou weg uit Den Bosch. Niet omdat ze de school vervelend vond of haar pension. Dat helemaal niet. Maar die ge schiedenis met Michel! Ze vond 't nu ineens niet meer zo leuk, elke zondag naar de van Raay's te gaan. Het was soms net of me vrouw haar vragend aankeek. Ze kon haar toch niet vertellen waaróm 't uit was met Michel. Mam, die ze geschreven had over de ontmoeting met papa, had haar aangeraden niet expres contact te zoeken. Dat leidde en kel tot narigheid en moeilijkhe den. Maar ze had hem nu een maal haar adres gegeven en ook al daarom wilde ze weg uit Den Bosch. Het duurde een paar maanden. Toen op haar zeventiende sol licitatiebrief kreeg ze gunstig antwoord van een schoolhoofd uit Leiden. Haar kennis van mu ziek had de doorslag gegeven. Het was voorlopig voor 'n jaar, beginnen met september. Mariesje accepteerde. Nu kon ze op en neer reizen elke dag. De vriendschap met Jet Heem stra werd weer steviger aange knoopt. Na haar Mulo-examen was Jet nog enige jaren op de Middelbare Meisjesschool ge weest, had het diploma behaald en volgde nu in Leiden de cursus voor chemisch analyste. Jammer genoeg waren haar lesuren dik wijls op andere tijden dan die van Mariesje. Toch reisden ze 's morgens gewoonlijk samen. Jet nam dan haar leerboeken mee en studeerde op de kamers van haar broer, waar ze ook meestal bleef koffiedrinken. Broer Heemstra, die z'n can- didaats nu achter de rug had, woonde sinds kort in Leiden. Blijft dat buurmeisje van ons haar boterhammen op de school opeten? vroeg hij op een keer aan z'n zusje. Ja, er zijn er daar, geloof ik, meer die overblijven, dacht Jet. Ik kan haar toch moeilijk vragen of ze hier komt? Je hos pita zou denken dat je 'n harem begon. Lak aan m'n hospita! Ries is een gezellige meid. Waarom zou je ze niet meebrengen? Doet ze toch niet sinds... nou ja, dat doet ze niet. Kennis hè? informeerde broer als terloops. Nee. Uit. Toen een kleine pauze. Ze is niet plan er nog eens in te lopen, zegt ze. -Wijze vrouw, vond broer. Ze bedoelt natuurlijk dat ze er ons arme mannen niet in wil laten tippelen. Ja, jullie zijn stakkers. Nou, ik gaj hoor... Saluut! O ja, Jet, riep hij haar na vraag het haar toch maar. Ik zal wel zien hoor, klonk Jet's stem vanaf de trap. Onderweg naar de les liep het meisje nog even na te denken over haar broers plotselinge be vlieging, zoals ze 't bij zichzelf noemde. Wat bezielt 'm ineens? Toch niet van plan een flirt met Mariesje te beginnen? Daar is ze heus te goed voor. Trouwens, broer was helemaal geen meis jesgek. Nooit iets van gemerkt. Roeien, zeilen, biljarten... daar was hij verzot op. Maar ze ge loofde niet dat daar ooit meisjes bij te pas kwamen. Waarom wil de hij dan Mariesje er bij hebben als ze samen koffie dronken? Zij, Jet, vond 't voor haar zelf reuze gezellig, maar als ze ook maar vaag vermoeden kon, dat broer een spelletje met Ries be ginnen wilde, dan vroeg ze het haar niet eens. Nou, ze zou haar om vier uur uit school halen en dan eens, polsen... Mariesje weigerde kort en ge decideerd. Jet, dat kan niet. Als jij er dan eens niet bent, zijn broer en ik alleen. Natuurlijk geeft dat niets, want jouw broer is een reuzefijne vent. En als ik één man op de wereld zou vertrou wen, dan is hij 't. Maar er wonen nog wel vier of vijf studenten in datzelfde huis en in de kortste keren zouden we over de tong gaan. Dat snap je wel. En Jet, je begrijpt toch, dat juist Ries van Es. het zich niet permitteren kan dat er over haar gekletst wordt? Ja. Jet begreep en drong niet verder aan. Wel nam ze zich voor, alles zo woordelijk moge lijk aan broer over te brengen. W. Heemstra, rued. stud., moest Mariesje groot gelijk ge ven toen hij het relaas van Jet gehoord had. Zo ver had ik er niet bij nagedacht, hoor. Maar waarom zegt ze, dat juist haar naam niet in opspraak mag komen? Wordt ze dan soms van die school ge bonjourd? Jet keek haar broer even scherp aan. Wist hij werkelijk niet of hield hij zich maar zo? Broer, weet jij 't niet van Riesjes ouders? Ouders? herhaalde hij. Ries' moeder is toch geen meer voud geworden? Wat bedoel je eigenlijk? Doe niet zo geheim zinnig. Jet vond de situatie erg moei lijk. Moest zij 't hem vertellen, of was het Mariesjes recht, dat zelf al of niet te doen? Een beetje besluiteloos keek ze haar broer aan. Toe nou, drong hij is er iets met haar familie? Soms tbc of zo? aBSWEÜSGMï-* V" (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 2