Waalwijkse en LangsiraatseCourani Gemeentebegroting 1958 Uit tie Langstraat Uittreksel uit de Memorie van Toelichting STASSAR is SERVICE speciaal voos UW BRIL VRIJDAG 4 APRIL 1958 Uitgever: Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen W oof dredacteur JAN TIELEN t-iit blad verschijnt 2 x per week 81e JAARGANG No. 27 22 cent per week per kwartaal 2.85 f 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per mm. Abonnement: speciaal tariff Contract-advertenties: Jiureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: „BEU®" Zo juist verschenen: NEDERLANDSCHE H AN DEL-MAATSCHAPPIJ, N.V. RUIM 8000 WERKLOZEN MINDER. In de maand maart is 't aan tal werkloze mannen met 9557 gedaald van 101.182 tot 91.625; liet aantal op aanvullende wer ken tewerk gestelden steeg met 1.521 van 22.992 tot 24.513 man. De geregistreerde arbeidsreserve daalde daarmede in totaal met 8036 personen. Het totaal der werkloosheid daalde daarmee in mlaart van 124.174 tot 116.138 personen. Het aantal werkloze vrouwen daalde met 628 en be liep eind maart 6.108. Stassar, Stationsstr. 88, Waalwijk Drunen JHiHIK Onderwerp Gemeente- en bedrijfs- begrotingen 1958. De begroting is weder - evenals die voor 1956 en 1957 - op de gewone dienst niet sluitend gemaakt kunnen worden zon der het uittrekken van een aanzienlijk be drag op een speciale post van de inkom sten. Het bedrag van bedoelde post is f 549.873.81. Omtrent de stijging van genoemd bedrag tot f 549.873.81 (vorig jaar f 283.815.40) geven B. en W. als hoofdoorzaken de vol gende 1. Stijging van de kapitaalslasten als gevolg van de plaats gehad hebbende in vesteringen sinds het opmaken van de vo rige begroting. Er zijn sindsdiens vele bui tengewone werken uitgevoerd. De rente en afschrijving daarvan vorderen belangrijke bedragen. 2. De uitgave op de gewone dienst voor openbare werken zijn voor verschillende posten van de begroting gestegen. Wij noe men in dit verband de kosten van onder houd van straten, van riolen, van de ge meente-reiniging, van onderhoud van groen stroken en wegbeplantingen, van de open bare verlichting. Een en ander is in het al gemeen een gevolg van de uitbouw der ge meente. 3. De Dienst Bescherming Bevolking vraagt weder hogere lasten van de gemeen te. Deze dienst is intussen weder verder ingericht en het personeel is goeddeels op geleid. Op de kosten van deze dienst mag zeer zeker niet besnoeid worden. 4. De lasten van het onderwijs zijn ook wederom verzwaard. Hoewel de exploita tie-vergoedingen per leerling voor de mees te soorten van onderwijs niet zijn verhoogd, zijn er toch o.m. verhoogde kapitaalslasten door de diverse investeringen. Verder vraagt het nijverheidsonderwijs veel meer door de hogere kapitaalslasten als gevolg van nieuwbouw en uitbreiding. 5. De salarissen en Ionen zijn sinds het opmaken der vorige begroting gestegen en wel met 5.6 als compensatie voor de pre mie ingevolge de Algemene Ouderdomswet en met 2 voor de huurverhoging voor de topfunctionarissen. 6. De exploitatie-uitkomsten van som mige gemeentebedrijven zijn ongunstiger dan vórig jaar. Dit betreft het gasbedrijf en de gemeentelijke bad- en zweminrich tingen. De personeels- en materialenkosten zijn aanmerkelijk gestegen, waardoor de eindresultaten minder gunstig zijn dan voor 1957. 7. Ter zake van de uitgaven voor maat schappelijke steun en voorzorg zal het jaar 1958 naar raming in totaal pl.m. f 27.000.- nadeliger zijn dan 1957, vooral door de kosten van krankzinnigen-zorg en hoger subsidie voor de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg. Tegenover deze ongunstige factoren zijn de volgende te noemen, welke de begro ting-1958 in gunstige zin hebben beïnvloed. 1. De tarieven der licht- en waterbe drijven zijn ingaande 1 oktober 1957 ver hoogd. Als gevolg daarvan zijn de batige saldi van het elektriciteitsbedrijf en van het waterbedrijf hoger dan voor 1957 werd geraamd. 2. De keurlonen voor vee en vlees zijn verhoogd, waardoor het nadelig saldo van de dienst geheel is verdwenen. Een verho ging der slachthuisrechten is in bewerking. 3. De post Bijdragen van het rijk ter zake van de politie is belangrijk hoger ge raamd dan voor 1957 en wel voor het groot ste gedeeltè, omdat thans als rijksbijdrage is geraamd het volle bedrag der netto-kos ten van de politie, in afwachting van ver hoging der normen. 4. De algemene uitkering uit het ge meentefonds is niet onbelangrijk hoger dan voor 1957 geraamd. Een nieuwe subjectieve verhoging (voor 1957) is sinds het opma ken der vorige begroting nog niet toege kend, wel echter is de procentuele uitkering verhoogd van 145 op 148. Voorts is de stij ging van het aantal inwoners hier van in vloed. 5. De belasting-uitkering is belangrijk gestegen, eveneens als gevolg van de pro centuele verhoging van 132 tot 143 en mede tengevolge van de toename van het aantal inwoners. 6. Thans heeft voor het eerst rente bijschrijving plaats gehad op gronden. De rente komt de gewone dienst ten goede mid dels een bijdrage van de kapitaaldienst. 7. De reservering van rente-winst op woningbouw is vervallen. Omtrent de navolgende maatregelen zijn B. en W. voornemens de raad t.z.t. nog uit gewerkte voorstellen aan te bieden verhoging rechten voor de faecaliën-op- haaldienst, verhoging rechten voor gebruik zwem inrichting, verhoging slachthuisrechten. Subsidies. Hetgeen B. en W. vorige jaar schreven aangaande de subsidies, handhaven ze nog onverkort. B. en W. achten het een taak van de overheid het verenigingsleven te sti muleren, omdat dit dreigt te gaan kwijnen, eensdeels als gevolg van de doorgemaakte hoogconjunctuur, anderdeels doordat velen een passieve inslag krijgen als gevolg van de vele mogelijkheden om zonder enige moeite te genieten van allerlei ontspanning door middel van radio, televisie, bioscoop. B. en W. hebben daarom het peil van de vorig jaar voorgestelde en door de raad aanvaarde subsidies gehandhaafd, uitgaan de van de stelregel, dat een bloeiend soci aal en cultureel verenigingsleven op de eer ste plaats moet kunnen steunen op een be hoorlijke financiële basis. Enkele verhogingen en rectificaties zijn evenwel geraamd, terwijl tevens een paar nieuwe subsidies zijn voorgesteld. 1. Levensscholen. Voor de pas opgerichte R.K. Levensschool te Waalwijk is een subsidie uitgetrokken van f 7.200. Dit steunt op de door U vastge stelde „Gemeentelijke subsidieregeling voor vormingsscholen voor leerplichtvrije jeugd". 2. Het subsidie voor de Stichting „Ka tholieke Gezinszorg" is op verzoek ver hoogd van f 4 tot f 4.80 per verzorgings dag. Met het op dezelfde post geraamde subsidie voor Ned. Hervormde Stichting is thans in totaal uitgetrokken f 13.000 (vorig jaar f 9,892,38). De stichting toonde aan, dat het verhoogde bedrag absoluut onont beerlijk is. 3. Dr. van Beurdenschool (Middelbare Handelsavondschool). Bij raadsbesluit van 5 juli 1957 is aan deze school voor 1957 als nog een subsidie toegekend van f 20 per leerling van niet door het rijk gesubsidi eerde cursussen. Dit subsidie is ook thans weder uitgetrokken en wel in totaal f 400. 4. Het Nijverheidsonderwijs vraagt be langrijk hogere subsidiebedragen dan vo rig jaar (f 60.400), hoofdzakelijk voor ho gere kapitaalslasten als gevolg van nieuw bouw en uitbreiding. 5. Het bijzonder subsidie voor de b.l.o.- scholen is voorlopig weer uitgetrokken, zulks in afwachting van een eventuele nieu we regeling, welke wij nog in studie heb ben. 6. Harmoniën. B. en W. hebben gemeend, met handha ving van het vorig jaar vastgestelde basis bedrag van f 1000 per harmonie-korps, te moeten voorstellen dit basis-bedrag slechts te handhaven voor korpsen, uitkomend in een der Nederlandse federaties tot en met de Eerste Afdeling en dit bedrag te ver hogen met f 300 voor een korps, uitkomen de in de Afdeling Uitmuntendheid. Dien tengevolge hebben B. en W. op de ontwerp begroting voor de harmonie St. Crispijn een subsidie uitgetrokken van f 1300. Voor bei de harmonieën is daarenboven een subsidie van f 150 geraamd resp. voor onderhoud der uniformen en voor steun van het „uni formenfonds". 7. Ten behoeve van de Stichting Mu ziekschool, wordt een subsidie van f 6000 geraamd, welk bedrag nodig is ter dekking van het nadelig saldo van de exploitatie- opzet. 8. Ook is een eenmalig subsidie uitge trokken van f 150 voor de Jeugddrumband en wel als tegemoetkoming in de kosten van aanschaffing van kleding en instrumen ten. 9. Stichting „Vrienden van het Brabants Orkest". Voor deze stichting is weder het gewone subsidie uitgetrokken van 5 cent per in woner. Zij verzoekt evenwel om een begin sel-besluit te willen nemen, inhoudende, dat het subsidie verhoogd zal worden zodra de financiële omstandigheden dit voor de ge meente mogelijk zullen maken. 10. Sociale jeugdverenigingen. B. en W. stellen voor dit subsidie te ver hogen van f 3000 tot f 3500, zulks in ver band met het toenemend aantal verenigin gen op dit gebied. Een geheel nieuwe rege ling voor de verdeling van het subsidie is in voorbereiding. Een subsidie-aanvrage is o.m. ingekomen van de „Instuif R.K. Jong Waalwijk". B. en W. stellen voor de „Instuif R.K. Jong Waalwijk" te berichten, dat zij in 1958 bij de verdeling van dit subsidie in aanmerking gebracht zal worden. 11. Kath. Arbeiders Jeugdbeweging in het bisdom 's-Hertogenbosch. Ook hiervan is een subsidie-aanvrage ont vangen. B. en W. stellen U voor deze aan te houden tot er nadere gegevens over be kend zijn. 12. Oranje-verenigingen. Deze verenigingen vragen alle een hoger subsidie nl. tot f 500 per vereniging. Aan gezien het aantal kinderen, dat deelneemt aan de door haar te organiseren kinderspe len op Koninginnedag, steeds toeneemt en alle artikelen in prijs zijn gestegen, stellen B. en W. voor per vereniging een verho ging toe te kennen ad f 100, zodat het subsidie komt op f 400. Dezelfde verho ging stellen B. en W. voor ten behoeve van het Centraal Oranjecomité, zodat dit sub sidie komt op f 600. Het eventueel tekort komende zullen de verenigingen moeten trachten aan te vullen door hogere bijdra gen van leden en donateurs. 13. R.K. Werkverbond Kath. Amateur toneel. Dit vraagt een subsidie van f 25 per jaar per amateurs vereniging. Hiervoor is ter za ke mede f 75 uitgetrokken. B. en W. stellen zich vooralsnog op het standpunt aan sportverenigingen geen sub sidie toe te kennen, wel aan jeugd-sportver- enigingen of jeugd-afdelingen van sportver enigingen. Wanneer t.z.t. het gereed komen van het gem. sportpark de verenigingen in staat zullen worden gesteld tegen billijke tarieven gebruik te maken van de diverse terreinen of deze te huren tegen een ma tige huur, zodat zij niet meer behoeven op te brengen de vaak zeer hoge huren, welke van hen gevraagd worden door particulie ren, dan menen B. en W„ dat de gemeente hen al zéér behoorlijk tegemoet komt. Badhuis. Ook dit bedrijf ondervindt uiteraard enigs zins de terugslag van gestegen loon- en ko- lenprijzen. Met merkbare toename van het gebruik van het badhuis mag geen reke ning meer gehouden worden, omdat in nieu we woningen meer en meer het aanbrengen van doucheruimten wordt toegepast, terwijl ook in fabrieksruimten vaak douche- en was gelegenheden worden aangebracht. Het geraamde nadelig saldo is slechts pl.m. f 600 hoger dan voor 1957. Zweminrichting. Het nadelig saldo is pl.m. f 8.300 ho ger geraamd moeten worden dan voor 1957. Sinds het vorig jaar hebben er enkele nieu we investeringen plaats gehad, zodat de ka pitaalslasten zijn gestegen. Bovendien is re kening gehouden met meer personeel, om dat de diensturen tot een redelijk aantal moeten worden teruggebracht. Woningbedrijf. Bij de begroting van dit bedrijf is gere kend op het in exploitatie zijn in 1958 van 1061 woongelegenheden. Dit aantal bedroeg volgens begroting 1957 993; volgens begroting 1956 934 en vol gens begroting 1955 8Ö6. De beide woningbouwverenigingen heb ben te zamen in exploitatie 156 woningwet woningen. Gemeentewerken. De organisatie van deze dienst is thans nagenoeg voltooid. Voor 1958 is nog wel rekening gehouden met een kleine perso neelsuitbreiding, o.m. een hulpmachinist bij het rioolgemaal en enkele jeugdige krach ten bij de plantsoendienst. Hieronder volgt een overzicht van de voornaamste buitengewone werken, welke op het programma voor 1958 zijn geplaatst. Daarbij is uiteraard rekening gehouden met de noodzakelijke bestedingsbeperking. Zo zijn de navolgende buitengewone werken geheel opgeschort of ingekrompen Realisering stratenplan Baardwijk (weg laten trottoirs, groenstroken, enz., f 1347200. -verlaagt f 449200. Realisering stratenplan St. Antoniuspar. (alsvoor) f 706000. - verlaagt tot f 212000. - Ie. aanleg sportpark Besoijen f 200.000 2e. aanleg begraafplaats f 150.000 samen f 350.000. Het investeringsplan voor 1958 omvat de volgende nieuwe werken 1. Uitvoering Havenplan. Een krediet van f 900.000. - is toege staan in uw vergadering van 27 december 1957 en is bestemd voor de uitvoering van een gedeelte van de le fase van het Ha venplan. Dit werk kan nu worden ter hand geno men. 2. Bouw magazijn enz. gemeentewerken. Deze dienst heeft dringend behoefte aan een magazijn, opslagplaatsen, enz. Een ter rein is daarvoor reeds aanwezig aan de Eerste Zeine. 3. Reconstructie en verbetering Hertog Janstraat. De uitvoering van dit werk moet geschie den tegelijk met de aanleg van de provin ciale verkeersweg in de Buitenpolder. 4. Aanleg stamriool in de Buitenpolder van Baardwijk. In het plan Baardwijk-Oost zijn opgeno men 500 woningen (continubouw Brabant II). Het aantal panden zal aldaar ongeveer verdubbeld worden. De riolering is er toch reeds onvoldoende geworden, getuige de overlast van rioolwater bij stortbuien. Nu dezer dagen met de bouw van de eerste 103 woningen een aanvang wordt gemaakt, is de aanleg van een stamriool in de Buiten- polder daarmede zeer urgent geworden. 5. Riolering in de Parallelweg Buiten polder. Ook hierin zal moeten worden voorzien en wel reeds bij het gereed komen der in aanbouw zijnde r.k. meisjes ulo-school. Aangezien nog niet te zeggen is hoever overigens de bebouwing van plan-noord zal gaan, is geen raming te maken van dit werk. De post déérom pro memorie uitgetrokken. 6. Uitvoering uitbreidingsplan St. An- toniusparochie ten zuiden der 2e Zeine. Ook hiervoor is nog geen raming ge maakt. Het uitbreidingsplan zelf is nog niet door gedeputeerde staten goedgekeurd. Het plan is wel urgent, omdat de uitbreidings mogelijkheden uitgeput raken. 8. Reconstructie Stationsplein c.a. Dit krediet, bereids door de raad toege staan, moet gehandhaafd blijven. de nieuwe N.H.M.-reisbrochure met tal van practische wenken, o.a. op het gebied van reisdeviezen, douanevoorschriften, bagage- en reisongevallen-verzekeringen. Wij zenden u het boekje op aanvraag gaarne kosteloos toe. Agentschap Waalwijk - Grotestraat 180 v- Realisering plan Hoekeinde (beperking van het plan tot één straatdoorbraak f 636225. - verlaagt tot f 572325. - Uitbreiding zwembad (voorgenomen uit breiding aantal cabines damesafd. achter wege gelaten) f 47700. - achterwege ge laten f 47700. - Aanleg sportpark deel I (tennis- en hoc keyvelden) machtiging voor f 105128. - verlaagd tot f 63128. - Alsvoor (deel II t.m. VII) f 167873. - achterwege gelaten f 167873. - Bouw openbare school voor g.I.o. en eer ste inrichting f 78600, achterwege gelaten f 78600. Bouw Nuts' Ulo-school en eerste inrich ting f 104800, achterwege gelaten f 104800.-. Bouw r.k. jongens-ulo-school en eerste in richting f 190000. -achterwege gelaten f 190000.-. Bouw 6-klassige 2e r.k. meisjesschool St. Ant. parochie en eerste' inrichting f 188000, achterwege gelaten f 188000. - Bouw Prot. Chr. school Baardwijk en eerste inrichting f 125000. -achterwege gelaten f 125000. - Bouw 4-kIassige r.k. kleuterschool St. An- toniusparochie en eerste inrichting f 160000, achterwege gelaten f 160000. - Bouw 4-klassige r.k. kleuterschool te Baardwijk en eerste inrichting f 119000. - achterwege gelaten f 119000. Herbestratingen in Floris V-laan, Burg. v. d. Klokkenlaan en Wilhelminastraat f 25000, achterwege gelaten f 25000. - Het totaal bedrag aan verminderde ra ming door bestedingsbeperking bedraagt f 2502626.-. B. en W. merken hierbij nog op, dat ver schillende plannen van het investeringsplan 1958 zijn afgevoerd zéér tot hun leedwe zen en alleen, omdat zij tot de overtuiging zijn. gekomen, dat verwezenlijking daarvan in 1958 onder de huidige omstandigheden niet tot de mogelijkheden mag worden ge rekend. Hieronder vallen o.m. al de opge somde bouwplannen voor scholen. Dit wil uiteraard niet zeggen, dat deze plannen de finitief moeten worden afgeschreven, inte gendeel, men zal terzake van uitvoering dezer objecten steeds dilligent zijn. Bovendien hebben wij gemeend de vol gende objecten weer te moeten afvoeren van het verlopige investeringsplan voor 1958, opgemaakt in december 1957 bij het aan vragen van subjectieve verhoging der Al gemene Uitkering uit het gemeentefonds, zulks omdat B. en W. intussen tot de over tuiging zijn gekomen, dat onder de huidige omstandigheden voor uitvoering van deze werken toch geen toestemming zal kunnen worden verkregen 11 - 17. Scholenbouw. Deze objecten zijn alle gehandhaafd, om dat het bekend is, dat ten uitvoerlegging daarvan in 1958 ófwel verzekerd is ófwel met enige grond te verwachten. Het betreft hier resp. 11. bouw 6-klassige meisjesschool Be soijen. 12. bouw 2e r.k. jongensschool St. An- toniusparochie. 13. bouw meisjes-ulo-school centrum (gedeelte nog in 1958 uit te voeren). 14. bouw christelijke school voor b.I.o. 15. bouw r.k. school voor b.I.o. 16. r.k. kleuterschool Besoijen (eerste inrichting) 17. bouw r.k. kleuterschool centrum. Op begrotingen van vorige dienstjaren waren reeds kredieten uitgetrokken voor Aanleg verbindingsstraat tussen Molen straat en Besoijensestraat. Aanleg bestrating op en duikers in de oprit Groensteeg. Dit werk kan niet achterwege blijven. De vroeger aldaar bestaande verharding is door het zware vervoer voor de uitgevoerde wer ken in de Buitenpolder geheel verdwenen. Verbreding en reconstructie Meerdijk. Dit werk is indertijd door gedeputeerde staten gestimuleerd. Bouw 108 woningen Baardwijk (continu bouw Brabant II). Deze suppl. begroting ware eveneens te handhaven. Uitbreiding St. Antoniusschool. Hiervoor is tot nog toe geen urgentiever klaring verkregen, terwijl financieringsmid delen nog niet konden worden aangewezen. Aanleg trottoirs enz. in een gedeelte uit breidingsplan St. Antoniusparochie. Financieringsmiddelen konden tot nog toe niet worden aangewezen. 0 iedere brilreparatie in één uur klaar 0 iedere nieuwe bril in een halve dag (ultg*zond«rd dubbala glazen) 0 ziekenfondskortingen worden onmiddellijk ingehouden HET MODERNSTE optiekbedrijf der Langstraat ZONDAGDIENST ARTSEN. Vanaf zaterdagmiddag 3 uur tot maan dagmorgen 8 uur, uitsluitend voor spoed gevallen. Zaterdag 5 april en zondag 6 april Arts P. v. d. Wouw. AFSCHEID MIJNHEER DE HART. De heer J. de Hart, leraar aan de Tech nische school voor Schoenmakers alhier, nam woensdagmiddag wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid van deze school. De heer de Hart is 32 jaar aan deze school verbonden geweest als leraar onderwerkmaken. Hoezeer de heer de Hart in deze 32 jaar zich door zijn een voud van werken, gedegen vakkennis en nauwkeurige plichtsbetrachting vrienden heeft gemaakt, bleek wel zeer duidelijk uit de belangstelling welke bij dit afscheid al gemeen was. De afscheidsbijeenkomst werd gehouden in de Harmoniezaal van Gez. Elshout. Hierbij waren aanwezig Burgemeester Snels en de beide wethouders, de gemeen te-secretaris de heer P. Elshout, de voltal lige commissie van toezicht, directeur en Ie raren, de administrateur der school de heer v. d. Broek en de leerlingen. Het eerst werd het woord gevoerd door Burgemeester Snels. Deze roemde de werk lust, de eenvoud, de bekwaamheid en vak manschap van de heer de Hart in zeer har telijke woorden. De heer de Hart, die 32 jaar leraar geweest is van deze school, al dus Burgemeester Snels, kreeg op deze school ook zijn eerste opleiding. Hij heeft de ontwikkeling van de school dan ook van af het begin af gevolgd. Eerst als leerling en later als leraar. Spreker stelde de heer de Hart dan ook als voorbeeld voor de jon geren, omdat ook hier weer getoond is, dat door goede opleiding en hardde werklust veel kan worden gereikt. Ook mevr. de Hart werd door Burgemeester Snels in de hulde betrokken. Burgemeester Snels wenste de heer de Hart toe dat hij nog vele jaren van het welverdiende pensioen zou mogen genieten. Spreker deed zijn woorden ook vergezeld gaan van een aardig geschenk nl. een lectuurbak. Mevrouw de Hart kreeg bloemen aangeboden. Namens de leraren sprak de directeur de heer Rechters. De heer Rechters bedankte op zeer hartelijke wijze de heer de Hart voor de bijzonder goede manier van samen werken, zoals dat steeds gebeurd is. Onder alle omstandigheden, aldus de heer Rech ters kon men op de heer de Hart rekenen en dit kan als leraar wel eens bijzonder nuttig zijn. Ook betrok de heer Rechters mevrouw de Hart in zijn dankwoord. Na mens de leraren bood spreker een fraaie barometer aan en aan mevrouw de Hart bloemen. Wim Lambrechts kwam namens de leer lingen zijn dank vertolken en de leerlingen hadden wel een zeer toepasselijk geschenk n.l. een gemakkelijke stoel. Telegrammen en bloemstukken van rela ties en oudleerlingen gaven weer hoezeer men de scheidende leraar hoogachte. Na deze toespraken werden enkele ver- verversingen aangeboden en de leerlingen gaven ook nog met zang, voordracht en goochelen een echte gezellige middag. On der leiding van de oudleraar de heer Jan sen had men zelfs een compleet afscheids lied ingestudeerd. De heer de Hart dankte tot slot voor al de hartelijke woorden welke gesproken wa ren, voor de fraaie geschenken en speciaal ook voor de goede wensen dat hij nog vele jaren van zijn pensioen zou kunnen genie ten. PRIMEUR. Aan de veiling de Langstraat te Drunen werden heden de eerste komkommers aan gevoerd. De aanvoerder was de tuinder P. Dekkers uit Capelle. De prijs was f 0.47 tot f 0.70 per stuk. ORIËNTATIERIT A.M.C.D. De auto- en motorclub Drunen hield zondag j.l. een zeer geslaagde oriëntatierit over een parcours van pl.m. 60 km. De uit slag was als volgt: 1 van Beek Capelle 57 strafp.; 2 v. d. Heijden St. Oederode 57 str.p.; 3 Rozen- brand Capelle 80 str.p.; 4 v. Boxmeer St. Oederode 89 str.p.; 5 Cové Capelle 94 str.p.; 6 Konings Capelle 111 str.p.; 7 Pes- kens Vlijmen 125 str.p.; 8 v. Delft Drunen 137 str.p.; 9 Stein Capelle 172 str.p. De leiding voor de clubkampioenschap pen heeft thans Peskens uit Vlijmen. KINDERFEESTEN OP KONINGINNEDAG. Het comité Kinderfeesten hield dezer dagen een vergadering betreffende de vie ring van Koninginnedag. Ook dit jaar zal weer een Kinderoptocht worden georga niseerd. Ook zal dit jaar een optocht wor den gehouden voor kinderen van 12 tot 17 jaar. In de morgenuren zal evenals andere jaren een aubade worden gebracht bij het gemeentehuis. Natuurlijk zal ook op deze dag een kindertractatie plaats vinden. DRUNENSE RENNERS. De Drunense renners die zondag j.l. zul ke goede successen boekten in de ronde van Dinther, zullen a.s. zondag deelnemen aan de ronde van den Dungen. SLUITING twee-jarige Tuinbouwavondcursus. Maandag had in de veiling de sluiting plaats van de 2-jarige tuinbouwavondschool. Er waren 13 geslaagden en drie cursisten werden afgewezen. Bij de uitreiking der diploma's waren tegenwoordig de directeur der Veiling de heer Nijssen, de Rijkstuin- bouwconsulent de heer Broos, de commis sie van toezicht de heren H. v. d. Hoven en H. Jehoel en de leraren J. Vinkenvleugel en v. d. Broek. De diploma's werden uitgereikt aan: H. Elsman Capelle; Th. van Oss, Capelle; G. Remmeren Waspik; P. Verschure Herpt; A. van Bladel Drunen; H. van Mierlo Nieuwkuijk; R. van Drunen Drunen; J. Klerkx Drunen; H. v. Bladel Haarsteeg, A. van Oijen, J. v. Oijen en Th. v. d. Broek allen Haarsteeg en A. Pijnenburg Vlijmen. BALAVOND. Blijkens de in ons blad voorkomende ad vertentie zal a.s. maandag, 2e Paasdag, een Paasbal worden gehouden in de zaal van café Elshout. De balavonden bij Elshout zijn bekend om hun sfeer en gezelligheid. MGR. BEKKERS IN DRUNEN. De Bisschop Coadjutor Mgr. Bekkers zal op Tweede Paasdag in de Missen van kwart voor negen en tien uur spreken over de kerkbouw in ons Bisdom. ALGEMENE VERGADERING Interparochieel sociaal caritatief centrum. De algemene raad van het Interparochi eel sociaal caritatief centrum kwam deze week in algemene vergadering bijeen ter bespreking van de jaarstukken. De algemene raad van 't Interparochieel centrum bestaat uit afgevaardigden van de verschillende organisaties uit Drunen en Elshout, welke sociaal of caritatief werk doen. Het centrum is dan ook bedoeld als een overkoepelend orgaan. Voor al deze instellingen en organisaties. De voorzitter van het bestuur van dit centrum de heer J. Nijssen, opende deze vergadering met een hartelijk welkomst woord, waarna notulen van de vorige ver gadering werden voorgelezen en goedge keurd. Uit het algemeen jaarverslag bleek dat in de raad dit jaar ook zitting namen twee vertegenwoordigers van de werkne- mende middenstand n.l. de heren v. Weert uit Drunen en dhr. Willems uit Elshout. Voor mevr. Berger-Goossens die uit Dru nen vertrok werd als vertegenwoordigster van het Vrouwengilde aangewezen mevr. v. Boekei. Als secretaris van het centrum werd in 1957 toegevoerd de heer B. Uil- lege. De werkgroepen welke uit deze raad reeds bij de oprichting zijn gevormd, wa ren in 1957 zeer actief. De werkgroep Drunen vergaderde vier maal; hoofdzakelijk werden daarbij de vol gende parochiële vraagstukken besproken: de bouw van het jeugdhuis, de verbouwing van de noodkerk, de oprichting van de cul turele kring, de huisvesting van een Hon gaars gezin in Drunen, de oprichting van de AVA, de gezinszorg en de parochie-bibli otheek. Uit de werkgroep Drunen werd ook een studie-commissie gevormd, bestaande uit een kleine groep leden van deze werkgroep. Het bestuur vroeg in 1957 reeds verschil lende malen speciaal aan deze studie-groep advies in verschillende zaken. Zo werd door deze studiegroep reeds rapport uitgebracht over de gezinszorg, de par. bibliotheek en de St. Elisabeth-vereniging. De werkgroep Elshout kwam 3 maal bij een. Als voornaamste punten werden hier besproken de oprichting van een beschei denfonds tot leniging van bijzondere noden, de oprichting van de AVA in samenwer king met Drunen. Mej. Bos, maatschappelijk werkster van het centrum, bracht verslag uit over haar werkzaamheden. Deze bestonden hoofdza kelijk uit werk voor individuele personen en gezinnen. Zij legde 351 huisbezoeken af, ontving 88 mensen op het spreekuur, en voerde 118 besprekingen met verenigingen of andere instanties tot oplossing van be paalde moeilijkheden. Het grootste aantal moeilijkheden ligt, aldus het verslag, op het gebied der overbelasting der huisvrou wen en daarna komt de belangrijke zorg voor de gerepatrieerden. Voor wat het eerste betreft, mag dan ook de AVA, een organisatie die werd op-

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 9