Waalwijkse en LangstraaiseCourani Chroesjtsjow Séén tweeds STALIN BINNEN- EN BUITENLAND STASSAR Is SORTERING FILMJOURNAAL Mijnhard!1 GczinszalF+ Maar méér brillen heeft S T A S S A R St ass ar Optictën Waalwijk VRIJDAG 11 APRIL 1958 'itgever: V» aalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen i.^ofdredacteur: JAN TIELEN blad verschijnt 2 x per week 81e JAARGANG No. 29 22 cent per week per kwartaal 2.85 f 3.10 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per mm. Abonnement- speciaal tarief Contract-advertenties: bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN REURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-AD RES: „ECHO" Beroering in West-Daitsland In de Sovjet-Unie heeft de Op perste Sovjet (die niet veel heeft in te brengen) goedgevonden dat de partijsecretaris Chroesjtsjow ook premier wordt. Als zodanig is Boelganin, na drie jaar de functie te hebben bekleed, heengegaan. Hij is weer president geworden van de staatsbank, een post die hij ook al eens vroeger heeft bezet en die nu voor hem een erebaantje is, waardoor hij politiek op non- actief wordt gesteld. Men kan niet zeggen, dat zijn populariteit is afgenomen en het is niet eens waarschijnlijk, dat hij Nikita Chroesjtsjow heeft dwars geze ten. In de afgelopen drie jaar sprak men van de „politieke tweelingen" en iedereen wist dat Nikita de machtigste man was. Hij trad het meest naar voren, j hij hield de belangrijkste rede voeringen, hij was in de binnen landse politiek veel machtiger dan de premier. Maar Boelganin fs bezig oud te worden, hij is geen krachtig man, een leider van de oudere generatie, die nu Angst voor iedere hap eten met dat zuurhranden in 't verschiet. Rennies blussen 't vuur in 'n ommezien. Menigeen kan geen eten meer zien, alleen om de angst in 't voor uitzicht van die zuurbrand op de maag. Rennies nemen - zo nodig bij voorbaat. De hevigste zuur graad stilt al, op 't moment dat een Rennies begint te smelten op de tong. Druppel voor druppel - met Uw eigen speeksel - komen de zuurbrand dovende ingrediënten in de maag en brengen het maag- zuurgehalte weer in balans. Wèg pijn. plaats moet maken voor anderen. De vraag is alleen, waarom Nikita niet een andere metgezel op de stoel van premier heeft la ten zetten. Want Stalin liet ook jaren lang het premierschap aan anderen over, hoewel hij in de oorlog dat ambt wel op zich nam. Het antwoord zal' wel zijn, dat Chroesjtsjow tegenover het buitenland niet kan optreden als leider der Sovjet-regering, of als chef van een delegatie naar een topconferentie, als hij niet pre mier is.' In werkelijkheid is hij echter reeds toonaangevend voor de buitenlandse politiek. Agrarische hervormingen. Toch kan men niet zeggen, dat nu een tweede Stalin aan de macht is. Aan de naam van de persoonlijke dictator Stalin is de herinnering verbonden aan een bepaald tijdvak. Deze leider heeft met harde en vaak wrede hand de industrialisatie doorgezet en de collectivisatie van de boeren. Hij heeft zich aan tal van misda den jegens zijn vroegere kame raden schuldig gemaakt, zoals Chroesjtsjow later heeft toege geven. Maar Stalin heeft het re gime geschapen, waarvan de hui dige leiders de erfgenamen zijn. Zij hebben slechts in stand te houden, wat Stalin met geweld wrochtte. Zelf kunnen ze het af zonder die wreedheid, welke hun voorganger kenmerkte. De afgezette leiders worden sinds de terechtstelling van Be- ria dus niet meer gefusilleerd sinds 1953. Bovendien is er een ruime groep ontstaan van „re genten een klasse, die geen medezeggenschap aanvaardt van arbeiders en boeren, maar waar in „categorieën" zijn met 'n col lectief leiderschap. Aan de top de mannen van het vroegere po litbureau, dat nu presidium van de partij heet. Daaronder de le den van het centrale comité. Dan de leiders der gewestelijke par tijen. Voorts de presidenten van coöperaties en kolchozen, de be drijfsdirecteuren, de grote eco nomen. In al deze groepen heerst een zekere gelijkwaardigheid, waar door wel éèn van de leiders met de macht wordt belast, doch zon der dat hij daarvan persoonlijk zeker kan zijn. Men kan zeggen, dat Chroestsjow nooit leiders als Molotov, Kaganowitsj, Malenkof en Zjoekof had kunnen laten af zetten, zonder dat hij allerlei col lectiviteiten achter zich had. En met deze moet hij terdege reke ning houden. Sovjet der boeren. In zekere zin luidt dus Chroest sjow, al is hij een machtig man, een nieuwe periode in. Hij is meer vertegenwoordiger van de hoogste kaste dan een privé-dic- tator. Maar bovendien is hij be zig tegemoet te komen aan de bóeren. Hun leiders zijn veel ster ker vertegenwoordigd in de Op perste Sovjet dan voorheen en zij bezetten meer zetels ten koste van de bureaucraten en de offi cieren. Men weet dat Chroesjtsjow heelt bepleit, dat de collectieve boerderijen (die hij wil behou den) zelf zullen beschikken over een machinepark van tractoren, oogstmachines en auto's. Tot nu waren de kolchozen afhankelijk van de staatsstations voor ma chines, chauffeurs en monteurs. Op deze wijze oefende de staat controle op de boeren. Dat deze manier van toezicht nu zal ver dwijnen, bevestigt de grotere zelfstandigheid van de georgani seerde boeren, die ook hun eigen voorzitters (machtige heren mogen kiezen en die nu niet meer gevaarlijk worden geacht voor het regime. De niemve leiders komen im- i mers alle voort uit de communis tische scholen en vooral de des kundigen zijn in het systeem op gevoed. Dit brengt mee, dat er een zeker „eerherstel voor de boeren" in het vooruitzicht schijnt te liggen. Onder Stalin zijn zij, wegens hun verzet tegen de collectivisatie, vervolgd en ten achter gesteld. Tito en Kadar. Wat ook de aandacht heeft getrokken is de ontmoeting van de Joegoslavische leider Tito en zijn collega Kadar van Honga rije. Die hadden nog al geschil len gehad over de aard van de Hongaarse opstand. Intussen is Kadar aan de macht gebleven en Tito heeft zijn betrekkingen ver beterd met de Sovjet-Unie, sinds Boelganin en Chroesjtsjow in 1955 naar Belgrado zijn gekomen. Na de opstand in Hongarije is Kadar wel een zetbaas geworden der Russen, maar hij is geen „stalinist", zoals voorheen Ra- kosi dat was. In Boedapest wordt Kadar een tussenfiguur genoemd, die moet proberen het volk te verzoenen met de Russen, zonder weer het stalinisme in te voeren. Dit zal Tito er toe hebben gebracht de betrekkingen met hem te norma liseren. De positie van Tito in zijn eigen land wordt als ver sterkt beschouwd na de laatste verkiezingen. Weliswaar was daar geen oppositie, maar 't volk kon in een aantal gevallen kie zen tussen verschillende perso nen. En bovendien kon hei weg blijven om te protesteren. Wel nu, de Joegoslaven zijn drukker opgekomen dan voorheen en heb ben Tito's candidaten aanvaard. Dit wordt als een succes voor de Joegoslavische president aange merkt. Beroering in West-Duitsland. Zeker is het een succes voor Croestjtsjow, dat president Tito zich verzet tegen de bewapening van het West-duitse leger met kernwapens. Alle Slavische vol ken in oost-Europa zijn van na ture bang voor de „Germanen" en voor 'n Duits leger. Dit wordt door de oppositie in de bondsre publiek (socialisten en libera len) beslist als een nadeel gezien van het besluit atoomgranaten en raketten toe te voegen aan de uitrusting van het Duitse leger. In de bondsrepubliek is 't vrij onrustig. Hoew7el de vakbond centrale heeft afgezien van poli tieke stakingen, zal zij de actie van socialisten en andere groe pen tegen atoomwapens wel steu nen. Indien het mogelijk zou zijn op een topconferentie te beslui ten tot beperking van de bewa pening, zou Bonn afzien van kernwapens. Adenauer heeft de ze mogelijkheid toegegeven. Hij is nu opgezocht door de Franse minister Pineau, die hem hier over heeft gepolst. Ook de Fransen zijn immers niet helemaal gerust over het nieuw^e Duitse leger. Pineau schijnt tevens te hebben gezegd, dat zijn regering wel iets voelt voor het scheppen van een gedé- militairiseerde zone door mid den-Europa, waarvoor in Sche- veningen ook de Belgische ex- minister Van Zeeland heeft ge pleit. De handel met het Oosten. Zo zou men 'n soort niemands land tussen de blokken kunnen maken, beginnen met wederzijd se inspectie en wat ontspanning nabij hrengen. Van Zeeland wees daarbij in het bijzonder op de wenselijkheid handel te drijven met de communistische landen (vooral ook met China) om de Amerikaanse en westeuropese „overproductie" te kunnen ver kopen. Maar daarvoor was be perking der bewapening nodig, zei hij. Op de handelsmarkt wordt 't een gedrang. De Japanners laten zich ook gelden. Zij zijn als con currenten van de Amerikanen en Engelsen verschenen in het Na bije Oosten, waar zij olie-con cessies zullen krijgen van Saoe- disch Arabië en Koeweit, door veel meer van de winst te geven dan de anderen. Doordat koning Saoed een deel van zijn macht heeft moeten afstaan aarit zijn broer Feisal, verwacht men, dat deze laatste meer zal eisen van de oude olie-ondernemingen dan zij tot nu toe betaalden. De En gelsen zijn verontrust door de Japanse pogingen op de Chinese markt weer een eerste plaats in te nemen. Zo spoedig mogelijk wil Engeland nu zijn handel met China uitbreiden nR WERELD gOND De volgende week zal de Wereldtentoonstelling 1958 te Brussel haar poorten openen en daarna zullen tot in oktober mil joenen mensen uit alle delen der wereld een bezoek aan deze gi gantische en monstrueuse expo sitie brengen. Men schat het aan tal bezoekers op 35 miljoen, die ongetwijfeld vele malen meer miljoenen guldens zullen neer tellen om dit nieuwste wereld wonder en alles wat er omheen is, te aanschouwen. De brusselse Expo zet de he dendaagse mens te pronk op een wijze, die tot bewondering, maar ook tot afkeuring dwingt. Be wondering moet men hebben voor de fabelachtige prestaties, die het technisch en wetenschap pelijk vernuft van de moderne mens heeft weten te bereiken prestaties, die de mens tot zegen zijn, maar die ook menigmaal 'n gevoel van angst en vrees op wekken bij de gedachte, dat de wereld aan een totale vernieti ging is overgeleverd, indien de mens de beheersing over zichzelf verliest. De andere kant van deze ten toonstelling is de ongebreidelde spilzucht van de wereld van van daag. Het is zonder meer schok kend, dat in Brussel miljarden guldens zijn en worden gespen deerd aan een vermaak voor de duur van slechts enkele maan den. Iedereen is een dergelijk vermaak gegund en men mag ho pen, dat de organisatoren van deze Expo er met een schoon ba tig saldo uitspringen, maar wan neer men weet, dat deze Expo- paviljoens, waarvan het een ndg kostbaarder is dan het andere, na afloop van de expositie dom weg zullen worden afgebroken, waarbij aan vele miljoenen gul dens verloren gaat, dan vraagt men zich af of deze spilzucht te rechtvaardigen is. Aan de ijdel- heid, pronkzucht, propaganda (al dan niet nolitiek) en de con currentiezucht van een aantal „handige" zakenjongens wordt de grote wereldnood van vandaag opgeofferd. In het aangezicht van de vreselijke realiteit, dat miljoenen mensen over de ge hele wereld geen behoorlijk dak boven hun hoofd hebben, dat on- telbaren gewoonweg langs de weg kreperen van de honger of als beesten sterven aan een afzich telijke ziekte, gooit men in Brus sel het geld met tonnen tegelijk op straat, zonder dat de nood druftige mens er ook maar enig profijt van heeft. Brussel is fenomenaal, maar ook een schandaal Een ergerlijk vergrijp tegen de nood van deze tijd tegen het simpele verlangen van de arm ste mens een dak en een stuk brood, ook al is het dan zo be schimmeld als onze hedendaagse „christelijke" beschaving. WERKLOOSHEID DAALDE BENEDEN VERWACHTING. Weliswaar nam in de maand maart, vergeleken met februari, de totale werkloosheid in Neder land af inet 800(1 man, maar de ze vermindering blijft 3000 man achter als men dezelfde maan den van het vorige jaar verge lijkt, toen het totaal van febru ari (55.000) in maart terugliep tot 44 duizend. De daling van het werkloosheidspeil was dan ook aanzienlijk geringer dan mocht worden verwacht. Volgens het ministerie van Sociale Zaken rrioet dit worden toegeschreven aan het koude en schrale weer, waardoor het op gang komen van de werkzaamheden in land bouw en bouwbedrijf vertraagd werd. Voor een belangrijk deel zijn er ook conjuncturele oorza ken (bedrijfsslapte). In deze ca tegorie steeg de werkloosheid van 18.000 in februari tot 25.000 in maart. Het aantal seizoen werklozen liep met 16.000 terug tot 32.000. Het grootste absolute aantal werklozen heeft de provincie Zuid-Holland: 16.752. Daarna volgen Noord-Brabant: 16.657 en Noord-Holland: 16.171. De pro vincie Drente is er echter betrek kelijk gezien 't slechtst aan toe: 122 werklozen per duizend inwo ners. Daarna volgen Groningen (80 per 1000) en Friesland (75). Van de 91.625 werkloze man nen waren per eind maart 11.593 tewerkgesteld ingevolge sociale werkvoorzieningsregelingen te gen 10.967 op het einde van de vorige maand. Het werkloosheidspeil (gere gistreerde arbeidsreserve), ge corrigeerd voor normale seizoen schommelingen, steeg van 69.000 tot 102.000. Hieruit blij kt reeds, dat de ongunstige ontwikkeling op de arbeidsmarkt zich in maart nog verder heeft voortgezet. Vooral de metaal—, textiel- en bouwnijverheid zijn het zwaarst getroffen en ook in het kantoor personeel dreigt een groot over schot te komen. BIJNA 24.000 NEDERLANDERS UIT INDONESIË VERTROKKEN Van de ruim 45.000 Nederlan ders, die zich op 1 december 1957 in Indonesië bevonden, zijn er tot 16 maart van dit jaar 23.795 uit dit land vertrokken. Dit blijkt uit een schrijven van de minis ter van Maatschappelijk Werk, mej. dr. Klompé, aan de commis sie uit de Tweede Kamer voor de repatriëring uit Indonesië. Ruim 21.200 van hen zijn inmiddels per schip en vliegtuig in ons land aangekomen. Tot 10 augustus worden per schip volgens een vaarschema van het directoraat- generaal voor de scheepvaart tussen de 10.591 en 11.091 repa- triërenden in Nederland ver wacht. Over de definitieve huisves ting van de gereoatrieerderi zegt de minister, dat dit vraagstuk zijn oplossing zal moeten vinden in de toewijzing van een woning. Het contingent z.g. voorkeurs- woningen, dat tot dusverre ter beschikking van het ministerie van Maatschappelijk Werk wordt gesteld noemt dr. Klompé on voldoende om het probleem van de tijdelijke huisvesting spoedig tot een oplossing te brengen. Dit aantal bedraagt ongeveer 1800 per jaar. In overleg met de mi nister van Bouwnijverheid en Volkshuisvesting is besloten om van de 3000 extra woningen, die ter bestrijding van de werkloos heid op korte termijn zullen wor den gebouwd, 1500 woningen ter beschikking te stellen voor huis vesting van gerepatrieerden. Ter< illustratie van de omvang der hulpverlening wordt gezegd, dat alleen de kledingverstrek king aan boord van de schepen en in de contractpensions alsme de in het centrum' Budel, een bedrag vorderde van ruim 4.800.000. POGINGEN TOT MOORD EN TOT COMPLOTTERING IN INDONESIË. De minister van defensie der tegenregering, Harahap, is op 't nippertje aan de dood ontsnapt, toen er enkele handgranaten in zijn werkkamer werden gewor pen. Bij deze mislukte moord aanslag werden wel drie politie mannen gewond. Ook in het bu reau van premier Sjafroeddin kwamen handgranaten terecht, maar de premier was op dat ogenblik reeds naar huis ver trokken. De rebellen-kolonel Djambek meende, dat commu nistische agitatoren verantwoor delijk zijn voor deze aanslagen. Tegelijkertijd werd in Djakar ta bekend gemaakt, dat de vei ligheidspolitie een komplot van opstandelingen zou hebben op gerold, dat tot doel had de rege ring Djoeanda met geweld om ver te werpen. Twaalf verdach ten, onder wies drie hoofdambte naren en een partijpoliticus, zijn gearresteerd. De samenzweer ders zouden volgens het linkse blad „Bintang Timoer" van plan geweest zijn, de huidige regering te vervangen door .een versterk te tegenregering". rede in Stalinvaros horen ver klaren „U moet niet denken dat u er op kunt rekenen dat de Rus sen weer zullen komen helpen, als er opnieuw een contra-revo lutie zou komen. U zult dan u zelf moeten helpen." De westelij ke journalisten vergeleken hun vertalingen zorgvuldig met een Hongaarse communistische jour nalist en verschillende andere journalisten uit Oost-Europa. Maar dinsdag slikte Kroestsjef (Zielcsafondikortingon worden direct afgetrokken) BROEDERS ONBEVL. ONTVANGENIS. Het algemeen kapittel van de congregatie der Broeders van de Onbevlekte Ontvangenis, Maas tricht, dat dinsdag in het moe derklooster „De Beyard" heeft vergadert, heeft tot algemeen overste van de congregatie be noemd broeder Avlinus, tot nu toe inspecteur van het onderwijs der congregatie. Hij volgt broe der Egbertus op ais algemeen overste. Tot algemeen vicaris van de congregatie werd benoemd broeder Stefano. Broeder Bona- ventura werd tweede algemene raadsbroeder en secretaris van de congregatie. Verder werden benoemd tot algemene raads broeder de broeders Patricio en Remund. Algemeen concurator is broeder Stanislaus en alge meen econoom broeder Ergardus. DUITS-RUSSISCHE OVEREENKOMST. Dinsdagmiddag is in Moskou een over drie jaar lopend han delsakkoord met de Bondsrepu bliek geparafeerd. Een. week ge leden nog oordeelde het officiële Bonn de uitzichten op dit ak koord eerder troebel. De overeenkomst stipuleert dat de Duits-Russische handel tot 1960 ongeveer verdubbeld gaat worden. Ook de repatrië ring van de nog in Rusland ver blijvende Duitsers wordt er in geregeld Hun aantal is wel eens op 80.000 aangegeven. Maar dit cijfer wordt betwist. Op de pa rafering in Moskou zal binnen kort in Bonn de plechtige onder tekening volgen „door een lid van de Sovjetrussische regering". KROESTSJEF HERSTELT Z'N ZOGENAAMDE VERGISSING „Ik kan u verzekeren, dat de contra-revolutie in Hongarije nooit herhaald zal worden. Wij wensen de aandacht van provo cateurs er op te vestigen, dat we de vijanden van de arbeiders klasse niet aanraden het nog eens te proberen. Als zij in een of an der land een poging zouden wa gen tot een Putsch, dan zeg ik hun, dat alle communistische landen en het leger van de Sov jetunie klaar staan om een ant woord te geven op provocaties en de conra-revolutie neer te slaan." Dit verzekerde Kroestsjef de Hongaren dinsdag met na druk. Zaterdag hadden vier wes telijke journalisten hem in een zijn uitspraak haastig in en zei, dat bourgeois-journalisten zijn woorden hadden verdraaid. De Hongaarse pers en radio hadden van de verklaring van Kroestsjef helemaal geen melding gemaakt. Kroestsjef gaf nu een andere versie van zijn uitspraak van za terdag: „Ik zei tegen onze Hon gaarse vrienden in Stalinvaros, dat u uw zaken zodanig moet re gelen, dat er geen nieuwe tegen- revolutie kan uitbreken en dat de Russen niet verplicht zijn u te hulp te komen." Kroestjef sprak dinsdag in Tatabanya voor een menigte van 40.000 Hongaren, voornamelijk mijnwerkers. Tatabanya was in 1956 een van de laatste bolwer ken van de opstandelingen. Het stampvolle voetbalstadion luis terde nu in bijna doodse stilte naar de Sovjet-premier, ondanks het luide applaus van de officiële tribune. LUISTERRIJK LENTEBAL AAN HET BELGISCHE HOF. Na een onderbreking van 24 jaar zal het Belgische Konings- nuis een honderdjarige traditie weer opnemen en op 19 april, twee dagen na de opening van de wereldtèntoonstelling, 'n groots hofbal geven in de wijdse salons van het Brusselse koninklijke paleis. De 27-jarige koning Bou- dewijn zal het bal openen, waar op niet minder dan zestien prin sessen van regerende en niet-re- gerende vorstenhuizen zijn uit genodigd: prinses Margareth van Engeland en Alexandra van Kent. de Nederlandse prinsessen Bea trix en Irene, de Franse prinses sen Isabella en Anna, dochters van de graaf van Parijs, de Fran se kroonpretendent. Uit Zweden, het vaderland van 's konings moeder, komen drie jonge ko ninklijke prinsessen: Margaret, wier verloving met de Engels man Douglas Home op handen schijnt te zijn, en haar zusters Brigitte en Désiree. Ook Boude- wijns eigen nichten zullen er zijn: Maria Christina van Aosta en Maria Gabriëlla van Italië, de dochters van Umberto en Marie- José van België. Verder nog: de prinsessen Astrid van Noorwe gen, Margarete van Denemarken, Sophie van Griekenland, Maria del Pilar van Spanje en Elisa beth van Joegoslavië. Een schit terend lentebal met de schoon ste bloemen van Europa's hoog ste adel. Er zijn in totaal ongeveer 3000 genodigden. (De Tijd) Musis Sacrum I „SCHURKEN GAAN NAAR DE HEL". Achter deze filmtitel, die als mededeling geen enkel christen mens zal verbazen, verbergt zich een verhaal, waarin de schurke rijen niet van de lucht zijn en dat aan het slot dan ook wel 't ver moeden wettigt, dat de twee on verlaten, die het met een men senleven helemaal niet nauw ne men, een weinig vreugdevolle eeuwigheid tegemoet gaan. Meer dan een vermoeden kan 't ech ter niet zijn, want de laatste ogenblikken van deze twee ont wortelde mensen blijven ons ver borgen. Hoofdpersonen in dit meedo genloze verhaal zijn twee man nen, die uit de gevangenis ont vluchten, omdat hun medegevan genen vermoeden, dat een van hen een vriend verraden heeft. Deze ontvluchting kost enkele bewakers het leven. Op hun wil de vlucht komen ze tenslotte bij een eenzaam huis, dat bewoond wordt door een schilder en zijn jonge knappe vrouw. Wanneer de schilder zich verzet, wordt ook hij zonder verdere plichtple gingen neergelegd. Samen met de jonge vrouw blijven de twee mannen achter, wachtend op 't ogenblik waarop de defecte jeep van de schilder gerepareerd zal zijn. Maar de schoonheid van de vrouw wordt hun beiden nood lottig, want zij lopen samen in de val, die de mooie Eva (Marina Vlady) hen spant. De twee schur ken worden uitgebeeld door Henry Vidal en Serge Reggiani. Het verhaal is door Robert Hossein op sobere en strakke wijze verfilmd, waardoor dit ver haal een boeiendei en indringen de kracht heeft gekregen. Van vrijdag t.m. zondag. Toegang 18 jaar. „ONSTERFELIJKE MUZIEK". De operaliefhebbers krijgen in de komende week dubbel en dwars waar voor hun geld in Mu sis Sacrum, want alle triomfen van de Italiaanse opera zijn ver enigd in de melodieuze film „On sterfelijke muziek": Rossini (De Barbier van Sevilla). Donizetti (L'elisir d'amore), Bellini (I Pu- ritani), Verdi (Otello) en Pucci ni (Bohème), die gezongen zul- wonder van geneeskracht bij allerlei huidaandoeninasn Glazan Vistasan punctual corrected

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 1