Vredesverwachtingen *VeUtsÜeLu«g Waaiwijkse en Langsiraatse Courant aatoeL Glansrijk geslaagd VAN LANSCHOT BANKBOEKJES Buitenland Binnenland VRIJDAG 11 APRIL 1958 Uitgever; Waaiwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur; JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 81e JAARGANG No. 29 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.8/ 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per mm. Contract- advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: .ECHO" Juist op het Paasfeest nam de Russische regering enige beslui ten, die tot de verbeelding spre ken. Zij is bereid, ook zonder dat er een accoord komt met het westen, de proefnemingen met kernwapenen eenzijdig te staken. En op de automatisch bij de andere partij rijzende vraag; hoe zullen wij waarborgen krijgen, dat gij doet wat gij belooft, geeft zij tot antwoord: „Wij willen ons aan een internationale controle onderwerpen." Deze daden worden gesteld aan de vooravond van de be raamde top-conferentie, die be doelt, dat oost en west hun ge schillen zullen regelen. De openbare mening oordeelt, ook in het westen, volgens an dere kriteria dan de leiders, die verantwoordelijk zijn voor poli tieke beslissingen. De spontane reactie van de eenvoudige mens op voornemens van zo wijde strekking als de sovjetmacht thans openbaart, is er een van niet te onderdrukken verwach ting en opluchting. Dezelfde geleerden, die de atoom- en waterstofbommen hebben vervaardigd, deden her haaldelijk hun waarschuwende stemmen klinken. Er is acuut gevaar voor de mensheid reeds thans, nu men niet verder gaat dan de proefnemingen. Toevallig lazen wij dezer dagen dat in een deel van Amerika de groenten zijn besmet door radio-actieve werkingen. Wij leven in de hoog ste nood. Als de atoom-oorlog uitbreekt, dan betekent dat: ons aller vernietiging. Laat ons de mensheid redden van de afgrond, waarin zij zich storten gaat. Laat ons elki voor stel aanvaarden, van welke zijde het komt, waardoor de bedrei ging wordt afgewend, die drukt op de wereld, op de samenlevin gen en individuen. Het is één minuut voor twaalven. Als Chroesjtsjow zich op de borst klopt en uitroept: „Wij, Russen, zijn ons van het drin gend gevaar terdege bewust en wij zijn het toch maar, die het eerst de daad bij het woord voe den", dan ziet hij tegenover zich in het westelijke kamp een reeks bedenkelijke gezichten. Dit zijn de gezichten niet van de weste lijke massa, maar van de weste lijke verantwoordelijke leiders. Tegenover het brede, idealisti sche menselijke gebaar van de Rus plaatsen zij hun wantrou wen. Helaas niet ten onrechte Want het is niet een bezadigd, pacifistisch Rusland, dat op het paasfeest de vredestoorts om hoog heft, m'aar eeni sovjetstaat, die voortdurend oorlogsdaden verwekt en heimelijk begunstigt. Er is geen wereldoorlog ont brand na de vernietiging van het Duitse nazisme, maar wij zijn in de laaste twaalf jaren niet zon der plaatselijke oorlogen ge weest. En achter alle internatio nale moeilijkheden, die wij be leefden, staat de schaduw van Rusland, dat wapens en geld le vert en manschappen voor oor logen, waarin het niet recht streeks schijnt betrokken. De Russische paas-besluiten verschijnen in een wereld, waar in zich de grote opmars van de Sovjet tegen het westen bezig is te voltrekken. Wat er in Indo nesië kan gaan gebeuren, is ui termate gevaarlijk voor de we reldvrede. Wat gaat er geschie den als een sterke westelijke mo gendheid de opstandelingen even doelmatig en doeltreffend gaat ondersteunen als Rusland het Djakarta doet? Het beste, waar op men hopen kan, is een twee de, bloedig. Korea. De tweeslachtige houding van Rusland, dat enerzijds telkens hartstochteliike pogingen aan wendt om zich met het westen te verstaan) maar dat anderziids het westen ondermijnt, waar het daartoe een aanleiding vindt, brengt Rusland in verdenking bij ziin tegenstanders, wanneer het die tegenstanders met de edelst-schijnende gebaren tege moet komt. Bovendien kan men wel top conferenties organiseren, maar die top-conferenties kunnen al leen resultaat hebben, als aan beide zijden de status-quo van de andere partij wordt geëerbie digd. De status-quo van Rusland is, dat het ziin greep op oost-Eu-^ ropa bestendigt. De satellietsta ten zijn een integrerend deel van zijn beveiligings-systeem' en nie mand gelooft, dat Rusland ooit een bewanend onafhankelijk: her enigd Duitsland, dat zich bij de westelijke tegenstander aansluit, zal dulden* De oneindige moeilijkheid van een genezing der internationale verhoudingen treedt nog duide lijker aan het licht, als men zich rekenschap geeft van de weste lijke status-quo. Dit is de status- quo van de kernbewapening. Het militair evenwicht tussen de bei de wereldmachten kan slechts bestaan, wanneer het westen zijn kernwapens handhaaft en geen ze te gebruiken, want de kans dat afstand doet van de bevoegdheid Rusland in een „conventionele" oorlog zijri tegenstanders vernie tigen zal, is verre van denkbeel dig. Zo zien wij dus dat het westen de kernwapens, die het verfoeit en liever vandaag dan morgen zag afgeschaft, tóch moet hand haven als: een dreigement, dat 't voor zijn verdediging nodig heeft. Het is ook voor Rusland heel ge makkelijk, zo redeneert het wes ten, zich aan controle op atoom- proeven te onderwerpen, omdat het voor het Kremlin mogelijk is de proeven toch te ondernemen buiten de plaatsen, die in 't ac coord zijn aangewezen. De vraag wordt gesteld, of deze controle inderdaad is te verwerkelijken. Bij het heersend wantrouwen, dat een rechtvaardigingsgrond heeft, is het bijna ondenkbaar, dat de vredespogingen een tast bare winst zullen opleveren En dan gaan wij ons herinneren, hoe uitingen van pacifisme dikwijls de gevaarlijkste perioden in de geschiedenis hehben ingeleid. Rusland loopt minder risico met zijn ontwapeningvoorstel dan 't westen zou doen. Een afschaf fing van proefnemingen met kernwapenen betekent in begin sel een afschaffing van die kern wapenen zelf. Maar Rusland heeft die kernwapenen niet strikt nodig voor de verdediging van zijn Pehoud en zijn belang het westen wel. Als Rusland kwaad wil en de bom wil laten ontplof fen, dan kan het zich rechtvaar digen tegenover de geschiedenis en uitroepen: wij hehben de vre de gewild, gij hebt de vernieti ging gebracht. Het is een krankzinnige toe stand, waarin wij leven, ledereen wil het doodsgevaar keren dat over ons hangt, maar de grote machten der wereld verliezen zich in een spel van schijnen, als of er geen wolk aan de lucht was. Er zijn drie oplossingen mo gelijk voor het nijpend probleem. De eerste is coëxistentie, de twee de is oorlog, de derde is besten diging van de kwellende toestand van nu. Coëxistentie betekent door concessies aan de dwangstaat 'n deel van de vrijheid prijsgeven, die ons even lief is als het leven zelf. Oorlog betekent al-vernie- tiging. En voortzetting van de huidige toestand betekent: onze ellende te laten doorwoekeren voor een oneindige lijd. Wij vre zen dat, ondanks alle topconfe renties, déze oplossing, die geen eigenlijke oplossing is, zal wor den verkozen. En zo zullen wij dan het paradijs als een fata morgana hebben zien lichten en daarna terugvallen in de versom bering van een mislukte inter nationale bijeenkomst. Toch is er één ding, dat wij niet mogen vergeten. De drang naar vrede wordt niet alleen aan gewend als een spel van diplo matieke listen, hij is ook 'n zaak van bloedige ernst voor de mil joenen, in oost en west, wien het zwaard boven het hoofd hangt. Daarom zal men oprecht moeten zijn o** de conferentie en moeten streven naar enige bereiking. Men moge Rusland ontmaske ren, men moge elkaar de waar heid zeggen zo veel men wil, maar als er één kans is, moet men die niet laten vergaan. geven rente geen koersrisico geen kosten gemakkelijk beschikbaar storten of opnemen per kas of giro Vraag - telefonisch, schriftelijk of aan onze kas - de folder „Bankboekjes". LOwvi BANKIERS STAKING IN ROERGEBIED AFGELAST. De dreigende staking van 180.000 staalarbeiders in 't Roer gebied is voorlopig afgelast, na dat een commissie van de vak bond er voor had gestemd een looncompromis te aanvaarden. CONGRES KATHOLIEKE LERAREN. Gymnasium-onderwijs mag niet worden aangetast. Onder: zeer veel belangstelling is dinsdagmiddag het congres ge opend, dat de R.K. Lerarenvere niging St. Bonaventura t.g.v. het 40-iarig bestaan der vereniging in Nijmegen houdt. Namens het Nederlandse episcopaat was hier aanwezig mgr. dr. B. J .Alfrink, aartsbisschop van Utrecht. Voorts vertegenwoordigde mr. J. Broekman de minister van O., K. en W. en gaf Mgr. Mr. Op de Coul uit 's-Gravenhage, direc teur van het R.K. Bureau voor opvoeding en onderwijs, blijk van zijn belangstelling. In zijn openingsrede deelde de voorzitter van de vereniging drs. J. König, mede, dat „Bonaventu ra" thans 2300 leden telt, ver deeld over 45 afdelingen. Er zijn in Nederland 120 R.K. Scholen voor V.H.M.O. Hoewel de minister van O. K. en W. er naar streeft het gehele onderwijs in één wet te regelen, zeide de voorzitter, zijn de R.K. leraren van oordeel,., dat 't gym nasiale onderwijs wegens zijn so ciale en culturele verdiensten niet kan en mag worden aange tast. Spreker zeide voorts te vrezen dat er, gezien de salarisregeling voor de leraren, langzamerhand 'n nieuwe „vergeten: groep" gaat ontstaan: die der leraren. Onder applaus besloot drs. König met te zeggen dat de KLM- vliegers hun zaak in één dag tot een nationale aangelegenheid wisten te maken, maar dat de leraren blijkbaar op positiever betering moeten wachten, totdat de ouders hun kinderen niet meer op de door hen gewenste scholen kunnen krüffen en de maatschap pij eindelijk bereid zal zijn, voor de wachtende docenten in het krijt te treden. Voorts werd nog het woord gevoerd door prof. dr. P. Bra- Chin, hoogleraar in de Neder landse taal en letterkunde aan de Sorbonne te Parijs en Mgr. Alfrink, die meende, dat men zich met betrekking tot 't jong ste decreet van de Heilige Stoel inzake coëducatie op de bijzon dere scholen, in Nederland geen bijzondere zorg behoeft te ma ken, gezien de aard van de Ne derlanders en de toestanden zo als die in ons land bij het onder wijs zijn gegroeid. NIEUW LICHT IN TILBURGSE MOORDZAAK De politie volgt een nieuw spoor in de moordzaak Corry T„ het toen 24-jarige meisje, dat 3 jaar geleden in Tilburg afschu welijk werd vermoord. Er zijn enige nieuwe aanwijzingen ge vonden. die vermoedelijk een nieuw licht op de zaak werpen. Intussen is door de rijksrecher che een tussenprocesverbaal op gemaakt, dat onlangs bij de Of ficier van Justitie te Breda, mr. J. Bins, werd ingediend. FINANCIËLE SITUATIE VERSCHERPT. De laatste maanden is de fi nanciële situatie ernstig ver scherpt. Dit zei de minister van Financiën, de heer Hofstra, 1.1. woensdagmiddag somber in de Eerste Kamer. Aan de ene kant gaan de uitgaven met honderden miljoenen omhoog (maatrege len tegen werkloosheid, grotere steun aan de landbouw, hogere ambtenarensalarissen, de gevol gen van het conflict met Indone sië) aan de andere kant dalen de inkomsten van het Rijk. In elk van de eerste drie maanden van dit jaar brachten de invoer rechten twintig miljoen gulden minder op dan in dezelfde maand van het vorig jaar. Minister Hotstra vreest, dat de raming van de belastingop brengst niet wordt gehaald. Ten dele is dit het gevolg van de maatregelen, die de regering zelf heeft genomen. De bestedingen moesten teruggedrongen worden. Dat is gebeurd. De invoer daal de. Dus ook de opbrengst van de invoerrechten. De opbrengst van de omzetbelasting loopt eveneens terug en door de verminderde werkgelegenheid ook de op brengst van de loonbelasting. Volkskrant. Provinciaal Nieuws R.K. ONDERWIJZERSBOND. Dinsdag werd te 's-Bosch de algemene jaarvergadering van de R.K. Onderwijzersbond ge houden, waarin o.m. Mgr. Bek kers sprak over de breedheid van visie en grootheid van liefde als de primaire vereisten van de opvoedende taak van de onder wijzer. Mgr. Bekkers was van oordeel dat het contact tussen de onder wijzer en de priester in de ziel zorg verbeterd kan worden door het beleggen van bijeenkomsten, waarop beiden zich bezinnen op het te volgen beleid ten opzichte van de jeugd. Ook de ouders hebben recht om hun stem in het kapittel te verheffen. Dit kan ge beuren in de z.g. oudercomité's, die het gezinsmilieu ten goede kunnen beïnvloeden, om zodoen de het kind meer mogelijkheden tot ontplooiing van zijn talenten te geven. Hiermee wordt nogal slordig omgesprongen, als men bedenktv dat de hoofden van scholen 73 pet. van de leerlingen geschikt acht tot voortgezette studie, terwijl de ouders slechts 63 pet. willen laten doorstude ren. Tevens brak Mgr. Rekkers een lans voor uitbreiding van de studiemogelijkheden van minder gesitueerden. Bijzondere moeilijkheden voor de zielzorg baren de z.g. gevoe lige perioden bij de scholieren. De bisschop-coadjutor bepleitte de instelling van een commissie, waarin de deskundigheid van de onderwijzer en het charisma van de priester samengaan om tot 'n oplossing van godsdienstige pro blemen te komen. Omdat vele jongeren na de lagere school de aansluiting hebben gemist, hangt bij hen de godsdienst irreëel in de ruimte. Ook de priesterroe pingen hadden de aandacht van Mffr. Bekkers. De onderwijzer kan hier bewust leiding geven. Hiervoor is nodig, dat hij niet spreekt over Christus, maar in en vanuit Christus. Monseigneur zag al deze pun ten als een soort agenda, waar aan het komende jaar de groot ste aandacht moet worden be steed. Hij was naar deze verga dering gekomen uit respect en liefdé voor de ouders, voor wie j het opvoeden een mooie, maar moeilijke taak is. Tevens vroeg j hij aandacht voor de priesters, die vaak wanhopig naar contact met ouders en opvoeders zoeken en tenslotte dankte hij de onder wijzers voor hun prachtig werk, waarin hij het grootste vertrou wen stelt. Ook werd nog 't Brabants on- derwijs-rapport en het salaris- overleg besproken. GESLOTEN GEZIN BRENGT VEEL SPANNINGEN TEWEEG. Hoogveld-Instituut bracht rap port uit over Tilburgse jeugd. Door het Hoogveld-instituut te Nijmegen is in opdracht van de gemeente Tilburg een rapport „Jeugd in Tilburg" uitgebracht. De resultaten van het door dit instituut ingestelde veelzijdige onderzoek mogen bijzonder be langwekkend worden genoemd, omdat zij duidelijk aangeven waar bij de jeugd de schoen wringt. Ten aanzien van de gezinssitu atie in Tilburg komt het rapport lot de conclusie, dat het gesloten gezin nog het meest voorkomen de gezinstype is. Onder een ge sloten gezin verstaat men het ge zin met een groot gezag van de ouders en weinig mogelijkheid tot kritiek van de kinderen, met een conservatief beleid en nor- In alle rust en kalmte is de waai wijkse markt weer een beetje meer doodgegaan. Ach ja, ze sukkelde al een hele tijd en je hoefde helemaal geen dokter te zijn om te kunnen vaststellen, dat alleen rust en veran dering van lucht het brave mensje misschien weer wat zouden kunnen opknappen. Het is allemaal een beetje triest, dit langzame afsterven, want hoe goed heeft ze het altijd niet gedaan daar tussen de oude en jonge gevels van Markt en Raadhuisplein, eerst als drukke, jonge en bekoorlijke vrouw en later als een nog even char mante opoe! Ze was altijd vriendelijk en ze kon je met zo'n echt moeder lijk en vaak schalks gebaar iets voor een appel en een ei toestoppen, en Toen was het gedaan met opoe markt, die het hoofd moest buigen voor de rappe verkeersduiveltjes. Maar ook in een ander opzicht trok opoe aan het kortste eind en het is nu wel duidelijk, dat zij een van de laatste telgen is van het goede, onver valste marktras. Een nieuwe gene ratie steekt snel en luidruchtig de kop op het warenhuis, dat, hoewel niets anders dan een overdekte markt, alle relaties met opoe markt hautain van de hand wijst. Ach ja, zo gaat het als je oud wordt, je zit in de weg en je eigen familie kent je dikwijls niet meer. En zo kwam het dan ook, dat opoe daar tussen de oude en jonge gevels de laatste jaren steeds minder bezoek ontving, al haar vriendelijk heid ten spijt. als de zon scheen op haar altijd fleu rige kleed, dan voelde je een warm brokkie hart van binnen en dan nam je je hoed af en zei: „Dag opoe!" Ach ja, die opoe markt, ze heeft in de loop der jaren heel wat mensen met een blij hart naar huis doen gaan. Maar het leven zelf is niet zo vriendelijk als het er soms uitziet. Als je oud wordt, dan zit je vaak in de weg en moet je plaats maken voor de bruisende vitaliteit van een nieuw tijdperk. Dat heeft opoe markt aan den lijve ondervonden, terwijl ze haar vriendelijkheid ten toon spreidde tus sen die oude en jonge gevels. Ze zat in de weg van het moderne verkeer met de rappe, vaak al te haastige voetjes en toen waren de dagen van opoe geteld. Er kwamen ernstige po- litiemannen in het zwart, die opoe heel lang hebben staan te bekijken alsof ze een groezelige waarzegster was en zijn toen met gewichtige stap naar de even ernstige mannen van het gemeentebestuur gegaan met een portret van opoe, waarin je de rim pels van de ouderdom o zo goed kon zien. Daarom is opoe overgeplaatst naar het Vredesplein, een mooi en groot plein, maar te groot en te bloot om behoorlijk en vriendelijk te kun nen zijn. Wat het daar met opoe zal worden, wie zal het zeggen, maar ik geloof, dat ze daar gauw helemaal dood zal zijn, omdat ze haar gedach ten niet zal kunnen losmaken van de plaats waar ze geboren, getogen en een beetje gestorven is het hart van de gemeente. Oude bomen moet je niet over planten, dan liever maar meteen om hakken. Brengt u opoe, die vanavond voor de eerste maal op dat grote Vredes plein zit, even een bezoek? Het zal haar beslist goed doen. Alle weemoed van deze dag ten spijt, mag ik toch niet vergeten u te wijzen op dé actie van de week: „Een heitje voor een karweitje"die alle mogelijke warme belangstelling ver dient. Alleen dit laat die kleine mannen niet van hot naar haar lopen voor dat dooie kwartje! HANNIBAL. DAMESBLOUSES DAMESPULLOVERS en VESTEN Ziet onze etalage men uit de traditie, waarin de ouders zelf zijn opgegroeid. In dit gezinstype zijn in deze tijd sterke spanningen en veel moei lijkheden waar te nemen, zo zegt het rapport. Het gesloten gezin kent veel geboden en negatief be perkende regels en het hout wei nig rekening met de reële wensen noden en eigenaardigheden van de kinderen. Hierdoor ontstaan dikwijls veel spanningen, vooral als de kinderen meer contact met de buitenwereld krijgen, door hun werk en hun ontspan ning, of in een ander milieu ko men door de militaire dienst bij voorbeeld. Bij het onderzoek naar de si tuatie van het onderwijs ontdek ten de onderzoekers, dat dit na genoeg geheel onder controle van de religieuzen en geestelijk heid staat. Over de fraters Wer den meningen gehoord als: zij denken wordt nog op dezelfde zien niet voldoende de grenzen van hun eigen autoriteiti hun manier geleid als 30 jaar geleden de opvoeding der kinderen op school is vormelijk en onecht. Velen waren daarom van" me ning, dat het goed zou zijn als men de fraters eens in de leken gemeenschap liet studeren. Ook hoorde men in- deze kringen het bezwaar maken, dat de religieu zen te sterk hun eigen Ulo's pro tegeren. De afstand van jeugd en pries ters baart eveneens zorg, zo zegt dit rapport. Deze verwijdering wordt in de hand gewerkt door een overmatige zelfbewustheid, een hard uitvaren, een bruusk optreden, een houding van alles wat te weten en ook de bestrij ding van zedelijke gevaren op niet-overtuigende gronden. Ver der acht het rapport het gewenst dat het jeugdwerk, vooral voor de oudere jeugd, de natuurlijke mogelijkheid zal scheppen, waar in jongens en meisjes elkaar kunnen ontmoeten en met el kaar kunnen leren omgaan. 17)7 's-Hertogenbosch, Hoge Steenweg 27-31, Telefoon 8851* Eindhoven.Keizersgr. 17.Tel.7442* Tilburg, Stationstraat 17,(toek.adres). LB 113 "VS IS ONZE VOORJAARSCOLLECTIE in No-lron, popeline en nylon Franse en Italiaanse import GROTESTRAAT 192 WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 5