WAALWIJK Feuilleton Tenten met T,L. en T.V. HET KAMPEREN NEEMT GEWELDIGE VLUCHT k 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 14 APRIL 1958 2 DOCHTER VAN LANA TURNER GAAT VRIJUIT. VOORTREFFELIJK CONCERT bij koelhuistemperatuur Het Renbaanschandaal van Epsom vrsjdag 18 april ZELF KOKEN BORDKLAAR NIEUWE REGELING VOOR BIJBETALING AAN TANDARTSEN. Er is sinds 1 april een nieuwe regeling van kracht voor de bij betalingen, die de verplicht ver zekerden van de ziekenfondsen verschuldigd zijn aan hun tand arts. De hijbetalingen voor ge deeltelijke tandprothesen (kunst gebitten) zijn deels verhoogd, deels verlaagd. De bijdrage voor reparaties aan kunstgebitten zijn verhoogd met-bedragen variërend van een kwartje tot 1.50. Het sanerings- bewijs dat tot nu toe gratis ver strekt werd, zal een gulden gaan kosten. Niet-gesaneerden gaan een kwartje meer bijbetalen voor vullingen. Bovendien moeten ze gaan betalen voor verwijdering van tandsteen, echter nooit meer dan vier gulden. De jury in het proces rond de dood van John Stompanato heeft het oordeel uitgesproken, dat de dochter van Lana Turner „ge rechtvaardigde doodslag" heeft gepleegd, toen zij vorige week Stomjpanato, de „vriend" van haar moeder, met een mes neer- stak. De filmster had getuigd, dat deze haar had willen wur gen, enkele seconden voor haar dochtertje tussenbeide kwam. De uitspraak van de jury is niet bindend. Cheryl zal deze maand nog voor een jeugdhof moeten verschijnen, waar over haar lot beslist zal worden. De gangster Miskey Cohen heeft vrijdag bij het begin van de behandeling van de zaak van Johnny Stompanato's dood ge weigerd 't lijk te identificeren omdat, zo zei hij, hij er misschien er van zal worden beschuldigd Stompanato te hebben vermoord. DUITSE ANTI-SEMIET VEROORDEELD. De 51-jarige geschorste leraar Ludwig Zind is door de recht bank te Offenburg tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld om dat hij aan het adres van de jo den beledigende opmerkingen had gemaakt en zich smalend over de doden had uitgelaten. Hij werd tevens veroordeeld tot be taling van de kosten van het ge ding en vergoeding van de on kosten, die de aanklagers voor het proces hebben gemaakt. Zijn veroordeling betekent dat Zind zijn betrekking en het recht op pensioen verliest. EMINENTE BIJDRAGE VAN HELEEN VERKLEY. Voor een wat teleurstellend aan tal bezoekers hebben de Liedertafel „Oefening en Vermaak" en 't Waal wij ks Orkest donderdagavond in De Gecroonde Leersse een gezamenlijk concert gegeven, waaraan medewer king werd verleend door de sopraan Heieen Verkley. De aanvang van dit concert was bepaald op 8 uur, maar het onderhand berucht gewor den waalwijkse „kwartiertje" - dat ditmaal in een zaal met een koel huistemperatuur wel heel erg lang viel - liet het bijkans half negen worden, voordat dirigent Jan Plin- singa het eerste dissonerend ak koord van Beethoven's le sympho- nie kon laten horen. De kou zat de orkestleden blijkbaar ook in de vin gers, want het adagio molto van het eerste deel kwam er wat aarzelend en dof uit. Met de .vingers won ech ter ook langzaam de toon aan warm te en gedecideerdheid, zodat deze symphonie werd afgesloten met een sprankelend en strak gespeeld viva ce. Met Plinsinga's muzikale op vatting van dit werk kunnen we 't overigens maar matig eens zijn. Zijn uitvoering mist de persoonlijke visie en doet nogal plichtmatig aan, waardoor scherpe nuanceringen tussen en in de onderscheiden delen van dit werk achterwege blijven en het geheel te weinig allure krijgt. De sopraan Heieen Verkley was hierna soliste in het Alleluja uit het motet „Exsultate jubilate" van Mo zart. Heieen Verkley bezit geen „grote", maar wel een lieve en bij zonder warme stem die van binnen uit openbloeit en die haar technisch voortreffelijke zang een grote be koring en ontroering verleent. Sa men met het koor zong zij vóór de pauze nog het „Jubilate" en „Lau- date Dominum" van Mozart. De or kestbegeleiding van het „Laudate Dominum", weifelend en zelfs sle pend hier en daar, was het zwakste deel van deze uitvoering. Na de pauze kwamen soliste, koor en orkest onder leiding van Louis Sars, die na Beethoven's eerste de dirigeerstok had overgenomen, tot zeer goede prestaties in delen uit Handel's „Messias". Indrukwekkend en prachtig gezongen was het eer ste koor „Denn die Herrlichkeit Got- tes", waarin Louis Sars een voor treffelijke homogeniteit tussen koor en orkest wist te realiseren. Een grote blijdschap wist Heieen Ver kley te verklanken in het recitatief „Es waren Hirten", waarbij 't koor van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door: Percy King 2).- Even later stapte Stephen Quilter 't privékantoor in. Een man tussen de veertig en vijftig. Hij was kort, gezet, van onder tot boven in het zwart. Over het linkeroog droeg hij een verband. De aanwezigheid van drie heren scheen hem te ontstem men, hetgeen bleek uit een licht wenkbrauwfronsen, een moment slechts. Toen glimlachte hij. De glimlach deed 't gezicht een opval lende verandering ondergaan; van somber werd 't ineens sympathiek, al was een uitdrukking van be zorgdheid gebleven. Hij ging voorzichtig zitten. Even voorzichtig was de vraag, die hij on voltooid liet: „Is 't beslist noodzake lijk, dat u drieën „We zijn in 't kantoor van mijn oom en diens compagnon, Mr. Quil ter", wees Ashworth hem terecht. „Hebt u bezwaren in 't bijzijn van Mr. Gibbins en Mr. Fraser te spre- zich uitstekend aansloot met „Ehre sei Gott". Met d'e twee aria's „Er- wach, erwach" en „Ich weisz dass mein Erlöser lebet" besloot Heieen Verkley haar eminente aandeel in dit zeer geslaagde concert. Het abrupte einde van het koor „Wie durch Einen der Tod" deed het bij zonder hartelijke applaus wat lan ger uitblijven dan de bedoeling was. Na een fraai boeket tulpen in ontvangst te hebben genomen, moest de soliste zich nog driemaal een weg „banen" over het podium op 't aan houdende applaus, waarin dirigent, koor en orkest deelden. Het grote plusteken van deze deze avond is wel geweest, dat men heeft kunnen constateren, dat zowel de Liedertafel „Oefening en Ver maak" als het Waalwijks Orkest (waaraan zovele niet-Waal wij kers een uitstekende bijdrage leveren) in de laatste jaren toch wel belang rijke vorderingen hebben geboekt, waardoor het gezamenlijk concer teren als een cultureel evenement van belangrijke allure voor plaats en streek mag worden beschouwd. GEMEENTERAAD WAALWIJK. GELDLENING VOOR BOUW VAN R.K. JONGENSSCHOOL IN ST. ANTONIUSPAROCHIE. De raad der gemeente Waalwijk kwam donderdagavond onder voor zitterschap van burgemeester Teijs- sen in openbare vergadering bijeen om te besliss enover een tweetal voorstellen tot 't aangaan van geld leningen. Het eerste voorstel betrof 't aan gaan van een geldlening met de n.v. bank voor nederlandse gemeenten, groot 181.000.ter consolidatie van de vlottende schuld der ge meente. Dit is het aandeel van de gemeente in de emissie ad 100 miljoen 5t4% obligaties, waarmee genoemde bank in het begin van dit jaar op de kapitaalmarkt is uitgeko men. De kosten van deze lening zullen 2,3% bedragen van het nomi nale bedrag, waarvan 1% disagio en 1,3% emissiekosten. Het tweede voorstel betrof 't aan gaan van geldleningen voor d'e bouw van een r.k. jongensschool in de St. Antoniusparochie. B. en W. zijn zeer verheugd dit voorstel te kunnen doen, aldus de voorzitter, omdat de bouw van een dergelijke school in dit gemeentedeel wel bij zonder urgent is te noemen. De ver schillende geldleningen, waarvan er ken, dan zult u mee moeten gaan naar Hasker Street, Chelsea". Stephen Quilter bedacht zich een minuut. „Neen, geen bezwaar. Ik Wist niet beter, Mr. Ashworth, of u maakte nog deel uit van de firma. Uw oom vertelde me echter) dat u haar kort geleden verliet, 'k Ben naar uw kantoor geweest, maar trof u niet. Omdat 'k bij 't naar huis rij den toch hier langs kwam, dacht ik...." Mr. Quilter zweeg en be studeerde zijn zwarte handschoenen. „U had me bij u thuis kunnen ont bieden, Mr. Quilter. Het adres is....?" „Gower Place". „Juist". Ronald Ashworth knikte. Mr. Quilter had de voorkeur aan een leugen gegeven de weg naar Gower Place voerde niet langs Chancery Lane. Hij noteerde het in zijn geheugen. „Laten we tot het doel van uw bezoek komen". „Dat doel", zei Mr. Quilter, elk woord wikkend, „is, dat ik u wil verzoeken, voor mij naar Llew, in Schotland, te gaan. Llew ligt zestig kilometer voorbij Dundee; de nacht express stopt er. Bij Mr. Herbert Clarke neemt u iets in ontvangst, dat mijn eigendom is. Vandaag heb ben we maandag. U moet het mij woensdagavond, uiterlijk tien uur, ter hand gesteld hebben, 't Spreekt vanzelf, dat u een legitimatie voor U hebt gratis toegang tot de demonstratie zelf-schilderen, die op 8 uur n.m. wordt gehouden In zaal THALIA M. v. Bracht Stationsstraat 57 - Waalwijk Zelf-schilderen met Flexa biedt nieuwe, nooitgekende mogelijkheden om zelf uw huis met kleur te verbouwen. Haal uw gratis toegangsbewijs af in onze zaak! Jos Bakkers. J. C. Schellekens G. Hens Zn., G. Bijnen Drog. De Pelikaan één is gesloten met de Broeders van Liefde te Maastricht, zullen op ver schillende tijdstippen worden opge nomen om een opeenhoping van vaste geldmiddelen te voorkomen. BEGROTINGSVERGADERING OP 25 APRIL. De vergadering van de raad zal deze maand niet op 24, maar op 25 april worden gehouden. In deze ver gadering zal o.m. de gemeentebe groting 1958 worden behandeld. WAALWIJKS BELANG. De algemene voorjaarsvergade ring van Waalwijks Belang is door omstandigheden verzet van maandag 21 april op maandag 28 april, des avonds 8 uur in hotel Verwiel. OPENING R.K. KLEUTERSCHOOL BESOIJEN. De nieuwe r.k. kleuterschool aan de Loondonk te Besoijen zal op maandag 21 april a.s. des namiddags om 3 uur officieel worden geopend. WAALWIJKSE KUNSTKRING. Op dinsdag 15 april a.s. gaat de laatste toneeluitvoering van de Kring voor Kunst en Weten schap door de toneelgroep „The- ter" onder artistieke leiding van Robert de Vries, Elise Hoomans en Richard Flink. Het blijspel in 3 bedrijven v^n Eduardo Scarpetta „Grote Han zen en Kale Halzen" heeft overal een prima pers gehad en het be looft voor de Kringleden een avond van veel kunstgenot. UITVOERING BRABANTS KAMERORKEST. Het Brabants Kamerorkest onder leiding van Evert v. Tricht zal a.s. donderdag 17 april in Musis Sacrum onder auspiciën van de Kunstkring te 3.15 uur 'n jeugdconcert geven. Programma 1. Locatellei: Concerto grosso op. 1, No. 9. 2. Schubert Fünf Deutsche Tanze mit Coda und sieben Trio's. 3. Grieg Holberg Suite. 4. Roussel Sinfonietta. CIRCUS VAN BEVER. Wij hebben in een vorig num mer al gewezen op 't bezoek van bet circus Van Bever aan onze gemeente op maandag, dinsdag en woensdag, maar willen er nogmaals gaarne de aandacht op vestigen. Circus Van Bever, het echt Nederlandse circus van naam, komt weer uit met een schitterend programma, zoals men elders in dit blad kan lezen; een programma met internatio nale wereldattracties. Niemand verzuime dus 'n be zoek te brengen aan dit vermaar de circus, dat woensdagmiddag eveneens een matinée geeft. In 1940 ongeveer 75.000, nu bijna 2 miljoen kampeerders. EEN WEEKEND EN VAKANTIE ONTSPANNING VOOR IEDEREEN. (van onze verslaggever). „Er is veel veranderd na de oorlog", ver telt ons de heer G. van der Weyde, hoofd van de afdeling „Kamperen" van de A.N. W.B. „Waren er voor en omstreeks 1940 ongeveer een 75.000 kampeerders in ons land, hoofdzakelijk jongeren, die de sport leerden in jeugdorganisatieverband, na de oorlog ontwikkelde het zich geheel anders. De vakanties werden algemeen goed en daarmee het trekken. Het gehele toerisme nam een grote vlucht en het kamperen vloog mee. De ontwikkeling van het moderne ma teriaal, dat het kamperen ook voor ouderen tot een volledig genoegen maakt, heeft er zeker buitengewoon veel toe bijgedragen. Het is nu een sport en ontspanning voor iedereen, ongeacht rang, stand en leeftijd, hetgeen mag blijken uit het feit, dat wij in ons land momenteel omstreeks een miljoen kampeerders tellen, waaronder veel oude ren. Het is ook niet te verwonderen, want de moderne techniek staat voor niets. Te genwoordig kan men zo'n grote gezinstent, met meubilair, bedden, T.L.-verlichting, radio en zelfs...o televisie, toch niet meer als een primitief vakantieverblijf kwalifice ren. Kamperen kan men in onnoemlijk veel schakeringen, vanaf het bovengenoemd uiterste tot in het simpele één-persoons-en- keldags rugzaktentje, dat eigenlijk niet meer is dan een linnen dakje boven het hoofd van de enkeling, maar dat toch van groot nut is voor de ruige kampeerder te voet, die zich op een lange zwerftocht langs on gebaande paden begeeft." De organisatie. „Wat heeft de A.N.W.B. met het kam peren in het algemeen te maken?" willen wij graag weten. Dadelijk is onze gastheer i bereid ons hierover in te lichten en wij staan perplex, wanneer wij vernemen wat de A.N.W.B. in dit verband doet. In ons land is vrij kamperen uitgesloten. Overal zijn regels en voorschriften, waar aan de kampeerder zich dient te houden, wil hij toestemming krijgen om zijn tent op te zetten. De A.N.W.B. als toeristenbond heeft hier een zeer belangrijk terrein te bewerken, namelijk het behartigen van de belangen der kampeerders als toeristen en tevens het waken over de belangen der ge meenten en particulieren. Wat de eerste groep betreft, gaat het er om zoveel moge lijk gelegenheid tot kamperen te bieden, dus het openstellen van terreinen en wat daarmee samenhangt; voor de andere groep het voorlichten en organiseren van de kam peerders of mensen die op de „goede" ma nier kamperen, zodat gemeenten en parti culieren waarvan de terreinen eigendom zijn, geen onaangenaamheden ondervinden. Hoofdzakelijk dus een bemiddelende posi tie van groot belang, voor alle belangheb benden. De A.N.W.B. streeft er naar zoveel mo gelijk natuurschoon voor de kampeerder toegankelijk te maken. Zij bemiddelt en pleit waar dat nodig is en treft anderzijds maatregelen om de kampeerder op te lei den. Naar de kampeerschool. In de A.N.W.B.-kampen bij Ommen kunnen beginnelingen kennis maken met 't kamperen. Zij schrijven hiervoor in en hebben niets anders mee te nemen dan hun persoonlijke bagage. De rest wordt in het kamp door de A.N.W.B. verstrekt. Men krijgt een geschikte tent toegewezen en het nodige materiaal om te verblijven. Een aan tal geroutineerde kampeerders brengt de nieuwelingen op vriendschappelijke en pret tige wijze de beginselen bij. Zij steunen met raad en daad en als het ware spelenderwijs worden de beginner de techniek en de mo raal, kortom alles wat met kamperen te maken heeft, bijgebracht, zodat hij later geheel op eigen wieken kan drijven. De kampeerkaartencentrale van de A. N W. B. is een ander middel om het kampe ren in goede banen te leiden. Men kan in ons land niet kamperen zonder een kam- peerkaart van de A.N.W.B., die tijdig bij deze organisatie moet worden aangevraagd en slechts verstrekt wordt, wanneer de aan vrager te goeder naam en faam bekend staat. Ook kent men het zogenaamde kam- peerpaspoort, dat slechts verstrekt wordt, wanneer gebleken is, dat de kampeerder een volleerd man is. Zoals het met de mees te A.N.W.B.-papieren is, is het ook hier de bezitter van een kampeerkaart of kam- peerpaspoort geniet in het buitenland dik wijls zekere privileges. Andere bemoeiingen. Naast deze bemiddelende taak heeft de A.N.W.B. er nog verschillende. In het blad de „Kampeerkampioen" wordt regelmatig voorlichting gegeven over het kamperen als sport en vakantieontspanning, maar tevens over het materiaal en alles wat daar aan vast zit. Men schroomt niet om het kind bij de naam te noemen in het belang van de kam peerders. Wanneer er inferieure kampeer- artikelen op de markt zijn wordt er rustig tegen gewaarschuwd, ook al wordt de fa brikant boos. Het gevolg hiervan is, dat de handel dikwijls advies bij de A.N.W.B. in wint om haar collectie samen te stellen, wetend dat ook zij hier de beste voorlich ting krijgt. Anderzijds steken ook fabrikan ten hun licht bij de A.N.W.B. op om te luisteren naar de ervaringen van de kam peerders om zonodig hun materiaal aan te passen aan de eisen en zo met prima arti kelen op de markt te komen. Bovendien geeft de A.N.W.B. plaatselijk voorlichting aan kampeerders, zo zal ook dit jaar vanaf april tot eind juni op alle A.N. W.B.-kantoren in Nederland op elke woens dagavond van 8 tot 10 uur een kampeer- spreekuur worden gehouden, waar kampeer ders of zij die dit wensen te worden hun vragen kunnen stellen en deze beantwoord krijgen door ervaren kampeerders. Drie kwart miljoen meer! En men gaat nog vertier. Ook met het rijk neemt de A.N.W.B. het op. Zo is de kans zeer groot, dat er dit jaar een nood toestand ontstaat aangezien men niet min der dan drie kwart miljoen kampeerders extra verwacht in verband met de te Brus sel georganiseerde wereldtentoonstelling. Velen zullen ook ons land met een bezoek vereren en hier hun tentje willen opslaan. Daarom heeft de A.N.W.B. zich met een schrijven tot de minister van Economische Zaken gewend en daarin uiting gegeven aan de ernstige bezorgdheid, welke er bij de Bond, zowel als in andere kringen, be staat naar aanleiding van deze te verwach ten stroom. In het belang van de goede orde en de hygiëne op de Nederlandse kampeerter reinen en mede in het belang van de goede naam van ons land, acht de A.N.W.B. het noodzakelijk, dat ten spoedigste maatrege len worden getroffen om deze buitenlandse kampeerders, zij het dan in provisorisch ingerichte kampen, de gelegenheid te bie den hun tenten of caravans te plaatsen. Anders dan in tenten. Dit brengt ons tevens op een ander ter rein. Kamperen behoeft men niet altijd in een tent te doen, want ook het verblijf in een caravan, die achter een auto wordt voortgetrokken, zowel als het verblijf in een auto die hiervoor werd ingericht, valt on der kamperen. De caravan is hier in Nederland zeer po pulair aan het worden. Dit rijdende huisje biedt veel comfort en velen voelen er zich toe aangetrokken. Ook deze kampeerwa gens behoren op kampeerterreinen ge plaatst te worden. Natuurlijk beweegt de A.N.W.B. zich ook op dit terrein en geeft speciaal voorlichting waar het caravans be treft, in het bijzonder op technisch gebied. De A.N.W.B. heeft een zeer grote taak, zeker nu het kamperen een zo grote vlucht heeft genomen en nog neemt. Ieder die voornemens koestert zijn vakantie op de een of andere manier kamperend door te brengen doet er goed aan eerst eens zijn licht op te steken bij onze nationale orga nisatie, die met het grootste genoegen uit gebreid inlichtingen en voorlichting zal ge ven, om de liefhebber een prettige vakan tie te bieden in het hart van de natuur, want er is geen mogelijkheid om beter en meer van de natuur te genieten dan door middel van het kamperen. (Nadruk verboden). Blank houten keukengereedschap mag niet met sodawater wor den gewassen, want dan wordt het hotu grauw. MOLENAAR'S KINDERMEEL (het Molenaar's Kindermeel pak het pak in de melk op het bord gestrooid en met een vork op geklopt. Het kindermeel werd reeds in de fabriek gaar gekookt. (het Molenaar's Kindermeel in de vanouds bekende verpakking). De oude, beproefde methode. De pap wordt in een pannetje aangemaakt en door U zelf gaar gekookt Mr. Clarke meekrijgt". „Een dure boodschap", antwoord de Ashworth, toen hij van de eerste verbazing bekomen was. „Wat moet ik in Llew voor u in ontvangst ne men?" „Dat hoort u zodra we 't eens ge worden zijn". „De kosten „Kunnen geen bezwaar zijn. Dat wil zeggen 'k ben bereid u elk honorarium te betalen dat in 't rede lijke blijft. Ik voor mij had gedacht honderd pond, reis- en verblijf kosten inbegrepen. Als u van een andere mening bentMr. Quilter hief de gehandschoende han den omhoog en wachtte af. „De financiële kant van de zaak behoeft geen beletsel te zijn, Mr. Quilter. 'k Ben bereid met de nachttrein naar Llew te gaan en Mr. Clarke te bezoeken. U moet me evenwel vooraf een vraag permit teren waarom laat u een ander doen, wat u even gemakkelijk zelf kunt doen en met minder kosten?" „Omdat 'k onmogelijk Londen verlaten kan. U zult met die ver klaring genoegen moeten nemen. Ze is overeenkomstig de waarheid". „Zegt u me dan, wat 'k voor u in Llew ontvangen moet". „Een kostbare robijn, bekend als ,de kus van Eros'. Ik overdrijf niet als 'k zeg dat er geen steen bestaat die hem in waarde overtreft". Eustace Fraser floot door de tan den. „Alle duivels!" riep hij uit. „De kus vanToen hij de ogen van Mr. Quilter afkeurend op zich gericht zag, sloot hij de mond met een klap. Een donker rood vloeide langzaam over zijn gelaat uit. „Kent u die steen?" informeerde de bezoeker op vlakke toon. „N-neen. 'k Bedoel ja", antwoord de Fraser verward. „Van horen zeg gen natuurlijk. Wie kent hem zó trouwens niét?" Stephen Quilter zag Arthur Gib bins aan. „Wat is u omtrent ,de kus van Eros' bekend, sir?" „Niets. Geen woord". „En u, Mr. Ashworth?" ,,'k Schaam mij mijn onkunde is even groot als die van mijn oom". „Met eh uw onkunde, he ren, bent u dichter bij de waarheid dan Mr. Fraser met zijn kennis", knikte Quilter. „Drie en veertig jaar geleden werd de steen voor 't laatst gedragen door mijn moeder. Ik was toen nog geen vijf; wat 'k van de geschiedenis weet, weet 'k van mijn vader. Hij kocht ,de kus van Eros' voor een exorbitant bedrag; mijn moeder droeg hem voor de eer ste en laatste maal op 't feest, dat ter ere van haar dertigste geboorte dag gegeven werd. De volgende dag viel zij van haar paard en brak de hals. Mijn vader sloot de noodlottige steen angstvallig weg hij had ge lachen om de vloek, die volgens de overlevering op ,de kus van Eros' rust, maar was gedwongen de waar heid er van te erkennen. Na zijn dood kwam de robijn in mijn bezit, 'k Nam mijzelf onwrikbaar voor, dat niemand, die mij lief was, hem ooit dragen zou. Maar het ongeluk wilde dat mijn vrouw er haar zin nen op zette. Liane, overigens een voortreffelijke echtgenote, was zeer ijdel, bovenal verzot op kostbare, bijzondere sieraden. Zij stond er op dat ik de robijn voor haar opnieuw zou laten zetten, daar ze 't voor beeld van mijn moeder wilde vol gen: ,de kus van Eros' op haar der tigste verjaardag dragen; van een steen, die zó lang ongebruikt gele gen had, was de vloek geweken, hield zij koppig vol. Ik wist me te zwak om op de duur tegen haar aanhouden bestand te zijn, hoewel 'k er niets van geloofde dat de vloek verdwenen was. Daarom nam ik mijn zwager in de arm, Herbert Clarke uit Llew. Ik fingeerde een inbraak en gaf hem de steen in be waring". Quilter zuchtte. „Toch heb ik 't leven van mijn vrouw er niet lang door mogen rekken nog geen vier jaar". Weer waren zijn ogen strak op Eustace Fraser gericht. „U ziet, welke waarde uw ,van horen zeggen' heeft. Drie en veertig jaar is ,de kus van Eros' bij wijze van spreken een verborgen schat ge weest. Slechts twee mensen waren op de hoogte: mjjn zwager en ik. We hadden alle reden om te zwij gen. Ik schat u op vijftig. In de re gel heb ik 't met het schatten van leeftijden niet ver mis". „Een en vijftig", mompelde Fra ser. Hij sloeg de blik voor die van Quilter neer. Ashworth gooide het gesprek over een andere boeg. „Wat is 't Voor een vloek, die op de robijn rusten zou, Mr. Quilter?" „Voor zover bekend, is de steen 't eerst in bezit van een Indische prins geweest. Hij had hem nog geen tweemaal vier en twintig uur, of hij werd door een cobra gebeten en stierf onder verschrikkelijke pijnen. Een tijd later werd grootvorst Wla- dimir Orlow eigenaar; hij was het die aan de steen de naam gaf, waar onder hij bekend bleef. Een bedien de stak Orlow overhoop en vluchtte met de robijn. De volgende bezitters ontkwamen evenmin aan de greep van het noodlot: een Spaanse gran de verdronk, de Earl of Norfolk pleegde zelfmoord, een Italiaanse markies werd in een duel gedood, een Parijs financier kwam bij een spoorwegongeluk om het leven. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 2