VLIJMEN HEEFT WEER EEN BURGERVADER een BOEKHOUDER woens prijzen aankomende jongens i DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 14 APRIL 1958 Feestelijke intocht en plechtige installatie van burgemeester Mr. J. H. W. A. HOEFNAGEL SWINK STYLE LUXE DAMESSCHOENFABRIEK vraagt ter opleiding in de onderwerk-afdeling Aanmelden: na 6 uur Besoijensestraat 52a, Waalwijk (achterom aan de fabriek). een analist(e) een aankomend analist(e) ALLEEN GELDIG WOENSDAG 16 APRIL TILBURG - HELMOND DEN BOSCH Vlijmen heeft - na ruim vijf maanden - weer een burgemeester; Mr. J. H. W. A. Hoefnagel en zijn gezin zijn zaterdagmiddag fees telijk ingehaald door de gehele Vlijmense bevolking. Feestelijk wapperden van alle huizen in Vlijmen de Nederlandse driekleur. De hartelijkheid, waarmee het gezin Hoefnagel werd verwelkomd door tal van gemeentenaren, heeft zeker niet nagelaten meteen de goede sfeer te treffen, waarbij het de nieuwe burgemeester en zijn gezin gemakkelijk zal vallen, zich te acclimatiseren. Er zijn hartelijke en welgemeende woorden gesproken, enerzijds door Vlijmense autoriteiten, anderzijds door de nieuwe burger vader. Het gemeentebestuur verwelkom de omstreeks kwart voor twee Mr. Hoefnagel aan de grens van de ge meente op de brug over de Bossche Sloot. Op de Vlijmense Dijk had zich tenslotte een stoet gevormd, be staande uit de koninklijke harmonie „St. Caecilia" uit Haarsteeg, de har monie uit Ravensteijn en de harmo nie „Concordia" uit Vlijmen. Voorts de Vlijmense Vrijwillige Brandweer, de blokploegen van de B.B. en af gevaardigden van de schuttersgilden en van vele verenigingen die Vlij men rijk is. Begeleid door muziek van de muziekcorpsen trok de stoet, waarin de auto's met het gemeente bestuur en het gezin Hoefnagel meereden, naar het gemeentehuis. Velen hadden zich langs de te vol gen route opgesteld en maakten op die manier voor het eerst kennis met hun nieuwe burgemeester. Op het gemeentehuis werden aan Mevr. Hoefnagel bloemen aangebo den, en staande op het bordes van het gemeentehuis liet burgemeester Hoefnagel een défilé langs zich voor bij trekken, waaraan ook weer alle Vlijmense verenigingen deelnamen. In de keurig versierde raadszaal had nadien de plechtige raadsverga dering plaats, tijdens welke de in stallatie plaats vond. Aanwezig wa ren daar o.m. de voltallige gemeen teraad, het gemeentebestuur en de gemeenteraadsleden van de gemeen te Ravensteijn, welke gemeente Mr. Hoefnagel in verband met zijn be noeming in Vlijmen heeft moeten verlaten. De abt van Mariënkroon, Dom J. van Engelen, de pastoors van de drie kerkdorpen van de ge meente Vlijmen, dominee Melis uit Engelen, burgemeesters van nabu rige gemeenten en verschillende notabelen van Vlijmen. Loco-burgemeester C. A. Berkel- mans opende deze plechtige gemeen teraadsvergadering op de gebruike lijke wijze, waarna de secretaris de ingekomen stukken behandelde, zijnde de officiële benoeming van Mr. Hoefnagel tot burgemeester van Vlijmen. BURGEMEESTER VAN HOUT HERDACHT. Loco-burgemeester Berkelmans voerde als eerste het woord. Na al len hartelijk welkom te hebben ge heten op deze plechtige raadsverga dering, vervolgde hij: Nu ik op dit moment hier voor u sta als loco burgemeester, gaan mijn gedachten een vijftal maanden terug, toen wij op deze plaats herdachten het over lijden van burgemeester Van Hout. Burgemeester Van Hout heeft ruim elf jaar onze gemeente gediend en zijn gehele persoon ingezet voor zijn geboorteplaats, die hem lief was. Zijn nagedachtenis, zijn persoon en zijn werk blijven bij ons in hoge ere". Vervolgens dankte loco-burge meester Berkelmans de raadsleden voor de medewerking, hem verleend bij het vervullen van zijn verant woordelijke taak als loco-burge meester. En zich tot de nieuwe bur gemeester wendend, sprak de heer Berkelmans: „Onbevangen en zon der enige reserve treden wij u tege moet, u ontvangt ons volledig ver trouwen. Wij verwachten in u de man, die zonder aanzien des per- soons met voortvarendheid, tact en wijsheid, energie en daadkracht on ze gemeente zult besturen. U zult zich daarbij gesteund weten door de wethouders, d'e leden van de raad en het personeel van de gemeente. De tijd is voorbij dat een Brabantse gemeente in ruste kan verkeren. Wij verwachten van u dat u zich snel zult inwerken in de hangende problemen en deze tot een goede oplossing zult brengen; dat u vele initiatieven zult nemen en dat u een onvermoeibaar en nimmer ontmoe digd strijder zult zijn voor d'e be langen der gemeente Vlijmen". Mevrouw Hoefnagel wenste spre ker toe dat ze zich spoedig thuis zou gevoelen in de gemeente Vlijmen. En zich tenslotte tot Mr. Hoefna gel wendend: „Moge de vervulling van 't burgemeesterschap van Vlij men u naast de moeiten, zorgen en plichten ook veel vreugde en vol doening schenken. Moge u onder God's onmisbare zegen uw verant woordelijke taak in voorspoed en gezondheid vervullen. Wil dan thans van mij aanvaarden de ambtsketen, het teken der waardigheid als bur gemeester van Vlijmen, en de ha mer, het teken van het voorzitter schap van de gemeenteraad". Loco burgemeester Berkelmans omhing na deze woorden Mr. Hoefnagel met de ambtsketen en reikte hem de voorzittershamer over. Alle aanwe zigen betuigden hun instemming met het „Leve de Burgemeester". „DIENEN, DIT IDEAAL WIL IK NASTREVEN". Burgemeester Hoefnagel hield ver volgens een rede tot de raad. Mijnheer de waarnemend Burge meester, Edelachtbare Heer Wet houders, Edelachtbare Heren leden van de Raad. Ten eerste. Voor de woorden van welke zo even tot mijn vrouw en mij gericht, zeg ik u, mijnheer de waarnemend burgemeester, van har te dank. Nu ik omhangen ben met het on derscheidingsteken aan de waardig heid en het gezag van het burge meestersambt verbonden op dit historisch ogenblik, richt ik mij als zijn voorzitter voor de eerste maal tot de gemeenteraad van Vlijmen. Allereerst richt ik eerbiedig mijn dankbaarheid tot God, de opperste bestuurder, Die mij naar deze plaats heeft geleid. Ik moge mijn erkentelijkheid be tuigen aan H.M. de Koningin, die mij heeft willen benoemen tot bur gemeester van d'eze gemeente. Mijn dank gaat verder uit naar zijne ex cellentie, de Minister van Binnen landse Zaken en de hoogedelge strenge heer Commissaris der Ko ningin, die mij voor deze functie hebben willen voordragen. Gaarne wil ik hier met ere geden ken mijn overleden eminente ambts voorganger, mijnheer Van Hout, die hier in de na-oorlogse periode zo veel activiteit heeft ontwikkeld en op velerlei gebied de basis heeft ge legd voor de verdere ontwikkeling en uitbouw van deze gemeente. Zijn nagedachtenis moge hier in lengte van jaren blijven voortleven. Mijnheer de waarnemend burge meester Berkelmans, u hebt tijdens de ziekte en na het heengaan van burgemeester Van Hout deze op voortreffelijke wijze vervangen. Gij hebt dit gedaan met zeer veel am bitie en verantwoordelijkheidsge voel, daarbij gesteund door de beide wethouders: de heren v. Zon en de waarnemend wethouder, de heer v. Oijen. U allen mag ik vanaf deze plaats namens d'e gehele gemeente hartelijk dank zeggen. Ten tweede. Ik ben vanzelfspre kend zeer gelukkig met deze eer volle benoeming. Ik ben er mij wel van bewust dat het burgemeesters ambt in de huidige tijd niet gemak kelijk is en dat dit speciaal geldt voor een gemeente als Vlijmen, die nog in een ontwikkelingsstadium verkeert, maar anderzijds ben ik er ook van overtuigd dat hier veel te bereiken zal zijn, wanneer ik uw steun en medewerking en het ver trouwen van de bevolking zal we ten te verkrijgen. Ten derde, a) De ontwikkeling, die onze huidige tijd kenmerkt, is bijna ontstellend. Wij spreken te genwoordig van N.A.T.O. en Euro- markt en lezen serieus over inter planetair verkeer. Op Rijks- en Pro vinciaal niveau zijn nieuwe raden, instituten, stichtingen en inspecties ontstaan, die verregaande bevoegd heden hebben. En op het terrein van de gemeente is het al evenzo, zeker niet minder. De gemeentelijke bemoeiingen strekken zich steeds verder uit, zo wel intern als extern op het gebied van gemeenschappelijke samenwer king, wat de contacten betreft niet Rijk en Provincie. Wij zijn in alles veel meer afhankelijk van de over heid, ook van eikaar, en wij moe ten opletten dat onze gemeentelijüe zelfstandigheid en ook onze indivi duele persoonlijkheid niet ondergra ven wordt of geheel of gedeeltelijk verloren gaat. Zo heeft ook 't ambt van burgemeester een evolutie door gemaakt in de laatste decennia, en is dit ambt sterk in betekenis toe genomen. Ik heb laatst eens gelezen: „Het leven is Vol geworden als de agen da van een burgemeester". Het be sturen eist veel meer dan alleen ju ridische of administratieve kennis, het is een kunst: are boni et aequi, zoals de Romeinen reeds definieer den, of zoals: Prof. Klijn, burgemees ter van Meppel bij zijn ambtsaan vaarding aan de Economische Hoge school te Rotterdam zeide: het eist mens zijn en de mens kennen, bo venal zijn medemensen willen die nen, werkelijk dienen. Dit ideaal zal ik trachten naar de mate van mijn krachten na te stre ven. Inderdaad, de taak die ik op mij genomen heb is niet gemakke lijk, maar het ambt heeft zoveel moois en aantrekkelijks, dat dit ook veel voldoening schenkt. b). U zult niet van mij verwach ten dat ik vandaag in concrete een programma uitstippel. Bij het begin van een nieuwe loopbaan zal een bestuurder de sociale economische psychologische en andere omstan digheden moeten verkennen, om zijn bestuur goed en democratisch aanvaardbaar te maken voor de be stuurden. Ik weet alleen dat hier oprechte, gemoedelijke en optimis tische Brabantse mensen wonen, die •de schone muze der muziek een warm hart toedragen, dat hier ze ker een goede wil tot samenwerking aanwezig is en dat er reeds veel is bereikt, o.a. het fraaie dorpsplein, 't zwembad en zoveel meer. Maar ik weet ook dat er op sociaal en cul tureel gebied nog veel kan en moet gebeuren, dat er een rapport is van 't Kaski en 't Eti, dat er nog veel krotwoningen zijn, dat het nieuwe plan Vliedberg bijzondere zorgen zal eisen, dat er zeer dringende rio leringsproblemen zijn en een nieuw gemeentehuis geen overdreven eis is. Ik verheug er mij over dat deze plannen al onder u tot leven zijn gebracht, en ik er mij met veel ani mo en enthousiastme aan zal kun nen geven. U moet echter niet van een nieuwe burgemeester verwach ten dat hij wonderen kan verrich ten, zeker niet in een tijd van be stedingsbeperking, maar ik beloof u zeker de belangen van deze gemeen te, wier belangen vanaf vandaag ook mijn belangen zijn, met toewij ding en plichtsbetrachting te zullen behartigen. Ik zal trachten open te staan voor alles wat de gemeente en haar inwoners ten goede kan ko men. c). M.E.H., leden van de Raad, ik doe hiervoor vandaag een bijzonder beroep op uw steun en medewer king. Hier op de schouw staat een aloude spreuk, die haar waarde nog niet verloren heeft: „Eendracht maakt macht". Met dit devies steed's voor ogen, zullen nog vele belang rijke besluiten tot stand kunnen ko men. Wij zullen, het zou niet goed zijn, zeker wel eens verschil van mening hebben, maar laat onze beraadsla gingen zakelijk blijven, en als we 't eens moeilijk hebben, laten we den ken aan het adagium van de oude dichter Vergilius, dat hier op 't ta pijt in de raadzaal staat: „Saevis tranquillus in undis". Laten we rus tig blijven temidden van de woelige baren. Ik hoop dat de prettige sfeer die hier heerste onder mijn voor ganger, steeds onder mijn voorzit terschap mag bestendigd blijven en dat er een ware eenheid mag zijn zonder chauvinisme voor een be paalde wijk of kerkdorp. Heren wethouders, ik hoop met u in goede harmonie het dagelijks be stuur der gemeente te kunnen voe ren. Ik zal voorlopig nog dikwijls een beroep op u moeten doen, ten einde mij in de problemen van deze gemeente te kunnen inwerken. Reeds de eerste kennismaking met u heeft mij bijzonder prettig ge stemd. Een burgemeester kan alleen dan zijn werk goed doen, wanneer hij kan rekenen op zijn ambtenaren. Ik denk hierbij in de eerste plaats aan u, mijnheer de secretaris. Ik heb u horen beschrijven als 'n kun dig, plichtsgetrouw en stipt ambte naar. Gij kent deze gemeente reeds lang; ik hoop met u vertrouwelijk ook als mens prettig te mogen ar beiden. Een secretaris is feitelijk 't alter ege - ander ik - van de bur gemeester; zo zou ik gaarne onze verhouding zien groeien. Wat het overig ambtenarencorps betreft, ik geloof dat ik er rekenine mee mag houden dat de burgemees ter hier de service heeft van een be hoorlijk bestuur, zowel in admini stratief als technisch opzicht, en de beschikking heeft over een corps, dat passend is voor het heden en rijp voor de toekomstige ontwikke ling van onze gemeente, en dat dit ook gezegd mag worden van d'e ar beiders in dienst der gemeente. Mijne heren, ik reken op u. Van de Rijkspolitie verwacht ik als Hoofd van de plaatselijke poli tie, dat zij onder alle omstandighe den achter de burgemeester zal staan. De zeereerw. heren Geestelijken wil ik gaarne de verzekering geven dat zij in alles op mijn steun kun nen rekenen. Mogen allen, die hier in Vlijmen een leidende positie in nemen, hetzij als industrieel, als on derwijzer, leider van de jeugd, in de organisaties, op cultureel gebied, in de sport of hoe dan ook, zich vol ledig scharen en in feite de wil to nen werkelijk mee te werken met geestelijke en wereldlijke overheid, om deze gemeenschap een levend organisme met saamhorigheidsge voel tot welzijn van ons allen te doen zijn. Ten vierde. Ik mag zeker niet vergeten ten slotte u te danken mij ne heren voor de mooie en vriende lijke wijze waarop gij mijn echtge note en kinderen hebt verwelkomd en ons ontvangen. Wij hopen spoe dig in Vlijmen te midden van u te leven en te wonen en ik twijfel er niet aan, of wij zullen hier ook goe de aard krijgen en ons spoedig thuis voelen. Het heeft ons bijzonder aange naam getroffen dat gij reeds in de eerste vergadering, na het bekend zijn van mijn benoeming, die be sluiten genomen hebt die nodig zijn om een goede huisvesting voor mij te waarborgen. Ik wil thans eindigen en staande aan het begin van mijn nieuwe taak bid ik God, dat Zijn geest mij ge leiden mag in mijn dagelijkse arb- beid voor u allen. Het woord werd vervolgens ge voerd door de heer Van den Mee- rendonk, de nestor van de raad. Hartelijk verwelkomde hij burge meester Hoefnagel en zijn gezin, en met o.m. de woorden: Ziet, hoe onze gemeente was in 1946 en hoe ze er nu uit ziet" herdacht hij wijlen bur gemeester Van Hout. Het ruimere arbeidsveld dat burgemeester Hoef nagel zocht, zal hij zeker in Vlijmen vinden, zo betoogde de heer Van den Meerendonk, en hij besloot met te zeggen, dat de Vlijmenaren in de praktijk beter zijn, dan ze vaak worden afgeschilderd. Secretaris Achten sprak woorden van welkom namens het gemeente- personeel, dat al haar krachten in dienst zal stellen van de nieuwe burgervader van Vlijmen. Na de sluiting van de officiële vergadering sprak pastoor Heesak kers woorden van gelukwensen tot de nieuwe burgemeester en tot d'e gemeentenaren evenzo. Hij wenste ook zichzelf geluk, omdat met het gezin Hoefnagel de gemeente een goed katholiek gezin rijker zal wor den. Namens de burgemeesterskring Langstraat werd burgemeester Hoef nagel verwelkomd door burgemees ter Snels van Drunen. Hij kwam daarbij te spreken over de gemeen schappelijke belangen, die naburige gemeenten in steeds grotere mate hebben. Namens de burgemeesters kring 's-Hertogenbosch sprak bur gemeester Loeff van 's-Hertogen bosch. Burgemeester Delen van Oss voerde het woord namens de kring Lage Maaskant en hij getuigde dat burgemeester Hoefnagel altijd gaar ne meegewerkt heeft aan de ge meenschappelijke belangen van de kring. Dominee Melis van Engelen ten slotte verwelkomde de nieuwe bur gervader namens de protestantse gemeente van Vlijmen. TALRIJKE GELUKWENSEN. Zeer velen maakten daarna van de gelegenheid gebruik de burge meester en mevrouw geluk te wen sen en kennis te maken met het ge zin Hoefnagel. De schoolkinderen brachten daar na een zanghulde, waardoor de nieu we burgemeester zeer aangenaam moet zijn getroffen. Omstreeks vijf uur maakte men zich gereed voor een tocht naar Haarsteeg. Het gezelschap werd daar door de koninklijke harmonie „St. Caecilia" afgehaald. Ook in Haar steeg brachten de schoolkinderen 'n zanghulde aan hun burgemeester. De harmonie verzorgde, samen met de zangvereniging „Vriendenkring" en het dameskoor „Levensvreugd" een serenade. Pastoor Serrarens hield een toespraak, waarin hij har telijke welkomstwoorden sprak. Vé le ingezetenen van Haarsteeg kwa men daarna hun gelukwensen aan bieden. Ook bracht men een bezoek aan Nieuwkuijk, waar de nieuwe burge meester werd toegesproken door pastoor Becx. Kinderen brachten weer hun hulde, en ook de plaatse lijke zangverenigingen. Het schut tersgilde „Sint Joris" bracht de ven- delgroet en de harmonie „De Een dracht" blies een serenade. Ook in Nieuwkuijk werd de bevolking in de gelegenheid gesteld de burge meester geluk te wensen. Omstreeks 7 uur hadden de leden van de raad een bijeenkomst in Ho tel Prinsen, en omstreeks half acht brachten de harmonie „Concordia", het Vlijmens Mannenkoor en het Dameskoor een muzikale hulde. MIDDELGROTE SCHOENFABRIEK TE KAATSHEUVEL vraagt voor spoedige indiensttreding Gedacht wordt aan een jeugdig en actief persoon met ruime, algemene ontwikkeling, die belast zal worden met alle werkzaamheden betreffende de boekhouding en administratie. Middelbare schoolopleiding en Praktijk Diploma Boekhouden is vereist. Enige ken nis van correspondentie in de vreemde talen strekt tot aanbeveling. Serieuze sollicitanten gelieven te reflecteren onder nr. 526 aan het bureau van dit blad. HET LEDERINSTITUUT T.N.O. Mr. v. Coothstraat 55 - WAALWIJK vraagt voor spoedige indiensttreding in het bezit van het analistendiploma le deel eventueel die voor het le deel in opleiding is. Schriftelijke sollicitaties te richten aan bovenstaand adres. GEEN SCHRIFTELIJKE OF TELEFONISCHE BESTELLINGEN.^ Nu extra voordelig zo'n fantasie tricot dameshemdje, met kant. Ook het bijpas sende slipje is met kant afgewerkt. Alle maten, Modieuze damesre genmantel, met hoed je, mooie kwaliteit waterafstotende- pope- line, met breed krijt streepdessin. Deze mantel, in 5 tinten ver krijgbaar, is met de zelfde popeline ge voerd. Tot Q75 maat 46 4? Maak nu voordelig Uw lakens. Coupons zwaar graslinnen, voldoende voor één- en tweeper soons lakens. Onze be kende kwaliteit „vech tende hondjes". Maat 180 x 480 cm. 12.50 Het voorjaar is er. De tijd van wandelen is weer aangebroken. Maar dan met zo'n paar prachtige nylon wan delkousen, met mo derne punthiel. Extra elastisch en 1e keus, 60 gauge, A 85 slechts I Maak een keuze uit een uitgebreide collec tie Franse katoenen zomerstoffen. Een keur van originele des sins en prachtige kleu ren, 90 cm. breed, voor een exceptionele prijs, 65 per meter Sb Prismakindermo- lières, met sterke poro-rubber zolen, 5 moderne mooie kleu ren. Prisma schoenen alléénverkoop Vroom Dreesmann, maten 32-35 7.95 28-31 6.95 24-27 5.95 A 95 20-23 Driedelige fantasie plastic toiletset, be staande uit: kapman teltje, douchemuts en haarzakje. Keuze uit 3 tinten: bleu, rose en wit. Samen A 20 in zak Afgepaste glasgordij nen, van stevige mar quisette, met macra- j mé kant en entre-deux. Verkrijgbaar in twee maten en alléén in écru 90 x 200 5.25 A 95 90x160 *r Vlot model wandel wagen, met spaakwie- len, 2 chroom spatbor den en verchroomde duwer. Geheel op vouwbaar, dus gemak kelijk in een auto mee te nemen. Half hoog model, in diverse kleuren, "5 £*^75 Sporthemd, met 2 opgestikte zakken, in prachtige ruitdessins. Met knoop- of TT- sluiting. Kan zowel in als over de "^50 pantalon worden gedragen f Brusselse kermis, heerlijk kokosbiscuitje, 25' Zo'n inzetvestje staat altijd correct op truitjes, vestjes en mantelpakjes. Van mooie witte katoenen piqué, verkrijgbaar «a 90 in dames- en meisjesmaten Gekookte worst, stukken van 250 er» 500 gram om zelf te snijden, st C 250 gram UT1 4

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 3